Velké okružní lodě

Velké okružní lodě

Okružní plavby jsou výnosný byznys, představují nejrychleji rostoucí segment cestovního ruchu, který má podle provozovatelů obřích plavidel i majitelů cestovních kanceláří před sebou slibnou perspektivu.

Cena 1,6 miliardy USD) Kolos dlouhý 362 metrů s 16 palubami pojme až 6680 cestujících, o které se stará posádka čítající 2200 členů. To už není plovoucí hotel, ale spíše malé město na moři s 22 restauracemi, nesčetnými bary, kinosály, fitness centry, třemi obřími tobogany, ale také parkem osázeným tropickými dřevinami.  

  • celosvětově tento způsob dovolené poprvé dopřeje více než 30 milionů lidí proti 28,5 milionu loni z toho 2,23 milionu Němců.
  • většina tuzemských turistů (asi 70 procent) dává přednost plavbám po Středomoří 
  • týdenní plavba na Symphony of the Seas lze pořídit už od 800 dolar, v kajutě s oknem nebo balkonem vyjde až několikanásobně dráž  
  • Sázkové hry patří na palubách okružních lodí k hlavním zdrojům příjmů. 
  • Experti spočítali, že jen lodě společnosti Carnival Corporation, světové jedničky v námořní turistice, produkují desetkrát více emisí než kompletní flotila osobních aut, jichž v Evropě jezdí přes 260 milionů 

Na zahraniční dovolenou loni celosvětově vycestovalo 1,4 miliardy lidí. Zmíněných 30 milionů je tedy v globálním cestovním ruchu jen taková "mořská kapka". 

  • špatné pracovní podmínky palubního personálu, zejména toho pomocného. Rekrutuje se hlavně z chudých asijských zemí a na některých plavidlech tvoří posádku až ze 
  • Uklízeči si v průměru vydělají 700 dolarů měsíčně, přičemž musí − včetně přesčasů − měsíčně odpracovat až 285 hodin. Na hodinu vychází zhruba 2,50 dolaru. dvou třetin.  

29.5.2020 Royal Caribbean, Carnival i Norwegian Cruise Line. Tři velké společnosti provozující ty největší výletní lodě na světě. V posledních týdnech sčítaly především ztráty, přičemž ty rozhodně nebyly zanedbatelné. Prvně jmenovaná přišla kvůli pandemii koronaviru každý měsíc o 375 milionů dolarů, tedy v přepočtu přes devět miliard korun. A to se pochopitelně projevilo i na její tržní hodnotě. Ve srovnání s počátkem letošního roku se akcie společnosti propadly o neuvěřitelných bezmála 68 procent.

https://www.euro.cz/byznys/v-srpnu-vyplouvame-tedy-snad-provozovatele-vyletnich-lodi-vyhlizeji-start-nove-sezony-koronaviru-navzdory

zobrazit více..
Loading...