Rajčata

Rajčata

Bazalku (PŘEDPĚSTOVANOU VE SKLENÍKU a dostává také protislimáčí límec z měděného plechu) můžeme pěstovat společně s rajčaty.

Sladkost rajčete je dána rovnováhou mezi cukry a kyselinami nacházejícími se jak ve šťávě, tak i v dužině. Důležité je, aby plody obsahovaly alespoň 50 % přírodního cukru. To ovlivňuje hned několik faktorů. Především dostatek slunečního světla, optimální teploty, ale také typ odrůdy, kvalita půdy, zálivka a především hnojení. Právě tím můžete rajčatům dopomoci k ještě sladším plodům. Největší injekcí, kterou můžete rajčatům dopřát, je obyčejný dřevěný popel. Podle studií může popel obsahovat až 30 % vápníku, 10 % draslíku, 5 % hořčíku a 3 % fosforu. Většina těchto živin se do dřeva dostala z půdy v průběhu růstu stromu, a tak se nyní po jeho spálení může přirozeně vrátit zpět. Právě tyto minerály jsou ideální pro pěstování plodové zeleniny, cibulovin či drobného ovoce, jako jsou například jahody, maliny nebo rybíz, a taky mnoha okrasných rostlin. Jednoduše si nasypejte zhruba kilogram popele do kbelíku a zalijte jej vodou. Nechejte jej odstát, a poté používejte během zálivky. Popel můžete také na záhony sypat přímo, a to v dávkách 0,5 až 2 kg na 10 m2, anebo ho přidat do kompostu, a to v dávkách 3 až 5 kg na 1 m3.  

Chcete-li mít rajčata opravdu velká, pak si kupte klasickou epsomskou sůl. Lidově se jí také říká hořká sůl. Rozmíchejte 1 lžíci soli v 1 litru vody. Zalévat tímto roztokem můžete každé 3 až 4 týdny. Použít můžete také epsomský roztok v rozprašovači a jednou za čas jím rajčata postříkat.

Rajčata, hnojení a tipy

Rajčatům svědčí nejlépe rozmezí 5,5 až 6,5 pH půdy. 

  • Vaječné skořápky, které se v půdě velmi rychle rozloží a také mohou ochránit vaše rajčata před některými škůdci, jako je například hmyz či šneci.
  • Přimícháním kávové sedliny, která bude v půdě působit jako pomalu se uvolňující hnojivo s obsahem dusíku.
  • Zbytky ryb a jejich kosti (zdroj fosforu či draslíku).
  • Trus křepelek.
  • Slupky cibule podporují růst rajčat a zároveň je chrání před některými jejich škůdci a také před nízkými teplotami.
  • Výtažek z mladého borovicového jehličí je výborný pro zlepšení úrody zeleniny (rajčat, okurek) ve formě zálivky.
  • Popelová voda (500 gramů obyčejného popela a zalijte 5 litry převařené vody. Nechte popel sednout na dno a vodu přelijte do jiného kýblu. Přidejte dalších 5 litrů obyčejné vody a můžete zalévat, nejenom rajčata, ale cokoliv na zahradě).
  • Dřevěný popel totiž obsahuje velké množství draslíku, fosforu a vápníku. Rozpusťte jej v deseti litrech vody a nechte několik hodin odstát, pak použijte.
  • Roztok kvasinek a mléka (do 3 litrové nádoby nasypte půl sklenice cukru a přidejte 100 g kvasinek. Nechte působit pod víkem zhruba týden. Poté přilijte do 10 litrů vody a roztokem zalévejte rajčata přímo u kořene).
  • Roztok mléka a jodové tinktury ( 1 litr mléka smíchejte s 9 litry vody a přidejte k tomu 30 kapek jodové tinktury. Následně každých 7 až 10 dní polijte roztokem rostlinu rajčat).
  • Mléko: hnojivo zhotovíte smícháním sklenice mléka, jednoho a půl mililitru jódu, lžičky močoviny s deseti litry vody. Nejvhodnější je voda dešťová, nebo odstátá. Směs řádně promíchejte a přelijte do rozprašovače. Pěstované plodiny pak kropte zhruba 1 x za deset dní. Rostlinám doplníte touto aplikací potřebný vápník a sodík. Zejména rajčatům hnojivo s mlékem svědčí.
  • Jedlá soda ( 2 lžičky jedlé sody smíchejte s jedním litrem teplé vody a tímto roztokem zalijte květinu. Můžete rovněž použít metodu s popelem).
  • Slupky z banánu přidáme do půdy kolem rostliny, pouze BIO.
  • Aby byly rostlinky rajčat obsypané plody, je zapotřebí je opravdu hodně hnojit. Nepotřebujete k tomu ale žádná drahá speciální hnojiva, úplně si vystačíte s hořčíkem, který se v epsomské soli bohatě vyskytuje. Zalévejte rajčata vodou s rozpuštěnou epsomskou solí (2 polévkové lžíce na 1 litr vody) každé 2 týdny.
  • Kvasnice spolehlivě stimulují růst rostliny a tvorbu květů.
  • Slepičince obsahují hodně dusíku, fosforu, draslíku a vápníku, a jsou tedy pro rajčata skutečnou výživnou bombou.
  • Kopřivová jícha
  • Dřevěné uhlí se přidává do půdy pro zvýšení absorpce vody a také pro akumulaci živin.

Ale pozor: tmavě zelené a zvlněné listy naznačují, že jste to s hnojením přehnali.  

Hnojení rajčat v červenci: 

Hnojivo z těchto tří složek (soda, popel a kvasnice) si vyrobíte snadno. Prim v něm hraje popel, v němž najdete 1,5 gramu fosforu, 4 gramy draslíku a 12 gramů vápníku na 100 gramů váhy. Jedlá soda pomáhá rostlinám s obranyschopností a droždí jim dodá prospěšné bakterie, které jim pomohou lépe využívat živiny obsažené v půdě. A jak si hnojivo pro rajčata připravit? Sodu, popel a kvasnice jednoduše smíchejte.

Do deseti litrů vody nasypte sklenici popela a přidejte kostku droždí a deset lžic jedlé sody. Nechte společně chvíli vylouhovat a poté směs použijte jako zálivku. K jedné rostlině vám bude stačit asi půl litru tohoto účinného prostředku. Rajčata vyživí, a vy se tak můžete v jejich dužině těšit na vitamíny C, B a E, minerály draslík a hořčík a také prospěšný karoten, mnohdy nedostatkový lykopen, zeaxanthin a komplexně působící lutein.

  • Pokud nechcete, aby rajčata na vašem záhonu trpěla nepříjemnou podvýživou, použijte dvě sklenice zálivky jedenkrát do týdne. Zalévejte ráno nebo večer, aby se živiny stihly dostat až ke kořenům dřív, než se voda vypaří. A dejte pozor na to, aby jí příliš mnoho neulpělo na listech, mohly by se popálit.

Kvas ze slepičinců pro rajčata:

  • Slepičince obsahují hodně dusíku, fosforu, draslíku a vápníku, a jsou tedy pro rajčata skutečnou výživnou bombou.

Slepičince v kbelíku (půl kbelíku) zalijeme vodou, nádobu uzavřeme a necháme ji na teplém místě 2 týdny kvasit. Opětovné nadzdvihnutí víka je jen pro silné žaludky! Ale když se překonáte, získáte velkou zásobu organického hnojiva, po kterém budou rajčata plodit jako o závod.

Musíte jen dát velký pozor, abyste to s hnojením nepřehnali. Zkvašené slepičince totiž mohou v koncentrované formě spálit rostlinám kořeny. Hnojivo je proto třeba naředit s vodou v minimálním poměru 1:10 a přidávat k zálivce po troškách maximálně jednou za měsíc nebo jen dvakrát za sezonu.

Kvasnicové hnojení pro rajčata:

Kvasnicové hnojivo je vhodné rajčatům dopřát hned na začátku vegetačního cyklu, jelikož podpoří nakvétání rostliny. 

  • Kvasnice spolehlivě stimulují růst rostliny a tvorbu květů. 

Na výrobu kvasnicového hnojiva vám postačí 100 g lisovaného droždí (může být i prošlé) nebo sáček droždí sušeného. V některých návodech se uvádí, že máte kvasnice povařit, to ale nedává smysl, protože var živé kvasinky zabíjí. Nám se osvědčilo nechat droždí vykvasit v teplé vodě a na teplém místě. Reakce proběhne rychle, zákvas bude připraven během dvou dnů. Sušené droždí raději povzbuďte dvěma lžícemi cukru. Tímto způsobem si připravíte 5 litrů tekutého hnojiva z droždí lisovaného nebo až 40 litrů z droždí sušeného.

https://www.ireceptar.cz/zahrada/rajcata-hnojivo-kvasnice-slepicince-20210507.html?<br>

Hnojivo z chleba na rajčata:

Tajemství účinnosti chlebového hnojiva tkví v droždí, bez něhož se pečení neobejde. Kvasinky stimulují růst rostlin tím, že jim dodají potřebné živiny. Navíc hnojivo z chleba zvyšuje odolnost vůči chorobám a nepříznivým povětrnostním podmínkám, podporuje tvorbu silného kořenového systému, zvyšuje plodnost rostlin a chuť plodů. Celkově si rostliny z tohoto hnojiva vezmou fosfor, dusík, draslík, mangan, železo a sodík. Jednoduché sacharidy se stávají živným médiem pro nenápadné množství hub a bakterií, které jsou samy o sobě potravou pro vysazenou rostlinu. Mikroby přeměňují dusík obsažený ve vzduchu na dusíkatou sůl, kterou rostlina potřebuje.

Mezi "milovníky chleba" patří okurky, rajčata, lilky, mrkev, jahody, melouny a papriky. Okurky, melouny a jahody by se měly hnojit během celého vegetativního období. Rajčata, papriky a lilky byste měli pohnojit celkově třikrát. Poprvé ještě před vypučením, podruhé a potřetí během růstu plodů s intervalem 10-15 dní. Květiny nakrmte několikrát za sezónu. Na jaře, aby se aktivoval jejich růst a podruhé před kvetením. 

Budete potřebovat:

  • 30 g domácích chlebových krutonů
  • 1 litr vody
  • 2 čisté zavařovací sklenice
  • cedník

Litr vody převařte a nalijte ji do vyčištěné zavařovací sklenice. Počkejte, až bude mít pokojovou teplotu a přidejte do ní chlebové krutony. Sklenici uzavřete a dejte na chladné místo, nejlépe do lednice. Tam ji nechte 24 hodin. Poté hnojivo skrz cedník přeceďte do druhé sklenice. Pokud se vám dostanou do macerátu i kousky chleba, nevadí to. Hnojivo opět dejte do lednice, kde by vám mělo vydržet pět dní.

Jak používat?

Pokud jde o malé sazeničky, buďte opatrní, abyste rostlinky nespálili. Na každou sazenici stačí půl čajové lžičky roztoku. Jakmile rostlina vyroste, můžete jí dávku zvýšit na jednu čajovou lžíci.

Na co si dát pozor:

  • Aby hnojivo účinkovalo, je nutné ho aplikovat do zahřáté půdy. Hnojte tedy rostliny ve skleníku nebo na sklonku léta. Zálivku provádějte u kořene, nejlépe večer, kdy je půda teplá a sluneční paprsky již nejsou agresivní.
  • Rostliny před pohnojením zalijte, aby kořenový systém lépe absorboval živiny.
  • Během zpracování organických látek se bakterie živí draslíkem, čímž vyčerpávají půdu. K hnojivu přidejte dřevěný popel nebo nadrcené vaječné skořápky. 
  • https://www.ireceptar.cz/zahrada/hnojivo-z-chleba-rajcata-30000421.html

Péče o rajčata:

  • Vyštipování se týká tyčkových rajčat, keříčková se nechávají růst bez zásahu. Na první pohled se odstraňování výhonů může zdát náročné, ale stačí trocha praxe. Proč se to dělá? Rajčata by dávala energii do listů, nikoli do plodů. Když se na tyčková rajčata podíváte, tak v úžlabí listu vyrůstá takzvaný zálistek - ten opatrně vylomte nebo vyštípněte prsty.
  • Abyste urychlili nasazování plodů a dozrávání rajčat, můžete rostlinu zaštípnout nad pátým až šestým květenstvím, aby už nerostla dále do výšky. V teplejších oblastech to může být až za sedmým nebo osmým květenstvím. Plody, které rostlina nasadila, tak rychleji dozrají, protože nebude plýtvat energií na další a další květy.
  • Můžete také odříznout nadbytečné listy, aby slunce mohlo k plodům.
  • Rostliny zalévejte nejlépe ráno nebo večer, kdy už nepraží slunce a voda se neodpařuje, vodu lijte vždy přímo ke kořenům, nikdy ne na listy, protože by mohly chytnout plíseň bramborovou.
  • Rajčata ocení, když jim u kořenů takzvaně nastelete. To znamená, že k nim přihrnete zeminu nebo ještě lépe kompost. Nastýlka ochrání kořeny a kompost dodá rostlině živiny. Přihnojovat můžete rajčata také mletou rohovinou, která obsahuje vysoký podíl důležitých živin, zejména dusíku.
  • Prevencí plísně bramborové je vysazení afrikánů ke každé rostlině, protože tyto květiny v sobě mají látky, jež rajčatům pomáhají plísni odolat, při napadení rostlinu pak postříkejte buď ryze chemickým postřikem, nebo postřikem s vysokým podílem šalvěje . Jako prevence před plísní funguje česnekový výluh.
  • I z nedozrálých rajčat lze ale kouzlit: třeba z nich uvařit marmeládu či čatní.

Bylinky, které pomáhají chránit rajčata před škůdci

  • bazalka
  • tymián
  • máta
  • meduňka
  • estragon
  • majoránka

Hnojení: nejdříve jsou vhodné ředěné (nejméně 1:10) kopřivové a jiné rostlinné výluhy - zákvas (start růstu - hnojiva bohatá na dusík), později ředěná zálivka vyrobená z zkvašeného drůbežího trusu (květy a plody - dostatečný přísun fosforu a draslíku). Zálivku můžeme aplikovat do rýh či důlků přibližně 10 cm hlubokých, které se předem vytvoří pod obvodem koruny, aby se živiny ke kořenům opravdu dostaly. Hnojit je vhodné za deštivého počasí, nebo spolu s další zálivkou.

  • Vhodná je také jícha vyrobená z kostivalu.

Bazalka, česnek a cibule jsou nejlepšími rajčaty v kuchyni i na zahradě. Společně se jim zkrátka daří mnohem lépe.

Ochrana rajčat proti plísním

Optimální je zaměřit se na spodní část rostliny. Především spodní výhonky dokážou rostlinu vyčerpávat a je nezbytné, abychom je odstranili. Nic složitého, často to jde pouze rukou a nejsou zapotřebí ani nůžky. Zdrojem plísní mohou být také spodní listy, především ty, jež se dotýkají země.  

Příprava: z mléka a vody připravíme roztok v poměru 1:9. Roztokem zaléváme 1x měsíčně půdu kolem rostlin. Tento roztok by měl zafungovat jako prevence proti plísním. Zmíněný roztok pomůže vaše rostliny ochránit i před škůdci.

  • Nejjednodušší aplikací je nalít mléko rovnou do půdy k rostlinám. Je prokázáno, že vitálnější rostliny totiž snadněji odolávají případným škůdcům či chorobám. 

Pokud žloutnutí listů způsobují virové nebo bakteriální nákazy, připravte si na ně účinný prostředek. Na pět litrů vody budete potřebovat jednu lžíci jedlé sody, jednu lžíci rostlinného oleje a třicet gramů strouhaného mýdla. Použijte nejlépe takové, které bylo původně určeno na prádlo.

Postřikem ošetřete listy ze všech stran (zaměřte se zejména na tu spodní). Podle potřeby opakujte, ale ne častěji než 2x do týdne. Jinak by naopak hrozilo poškození listů. Nebojte se, plodům nijak neublížíte a budete je moci konzumovat i v průběhu takového ošetření. Jen je předtím dobře omyjte.

Přepichování paprik a rajčat

Rajče v zahradě.

Pěstování rajčat bez každodenní námahy a s minimem vody

zobrazit více..
Loading...