Diktátoři

Diktátoři

Adolf Hitler 

Adolf Hitler (20. dubna 1889 Braunau am Inn[5] - 30. dubna 1945 Berlín).  Jen při holocaustu bylo zavražděno na šest milionů Židů. Agresivní politikou zprvu dosahoval územní zisky a ústupky jiných států, roku 1939 však napadením Polska vyvolal druhou světovou válku, která si v Evropě vyžádala přibližně 40 milionů lidských životů (V průběhu války zahynulo přes 20 milionu obyvatel Sovětského svazu, včetně 9 milionu vojáků, a země tak utrpěla ze všech válčících států nejvyšší ztráty). Ve válce Německo nakonec utrpělo drtivou porážku. 

Hitler považoval Židy a slovanské národy za podlidi a nacistický plán genocidy Generalplan Ost, který se souhlasem Hitlera vypracoval říšský vedoucí SS Heinrich Himmler, počítal po vítězné válce proti SSSR s vystěhováním na východ za Ural nebo s fyzickou likvidací 80-85 % Poláků, 50-60 % Rusů z evropské části Sovětského svazu, 50 % Čechů, 65 % Ukrajinců a 75 % Bělorusů, aby se tak zajistil životní prostor pro Němce.

Stalin 

Josif Vissarionovič Džugašvili (gruzínsky: [Ioseb Besarionis dze Džugašvili, rusky: Иосиф Виссарионович Джугашвили, 18. prosince 1878 Gori, Ruské impérium - 5. března 1953 Moskva, Sovětský svaz), známý jako Stalin

  • Stalin je historicky rozporuplnou osobností. Jeho politika si vyžádala podle současného odhadu historiků mezi 3 až 8,7 miliony obětí.
  • Celkem si v letech 1932-33 hladomory na Ukrajině, v Rusku a Kazachstánu vyžádaly až 8 milionů obětí, z toho přibližně 3 miliony v Rusku a milion v Kazachstánu. 
  • Podle oficiálních údajů NKVD bylo v letech 1937-1938 zatčeno 1 548 367 osob, z nichž bylo pak 681 692 zastřeleno, což v průměru znamená asi 1000 poprav denně.

Leopold II. Belgický 

Leopold II. Belgický toužil po bohatství, a tak začal s kolonizací Afriky. Aby si zajistil absolutní poslušnost, neváhal použít i ty nejbrutálnější metody. Leopold II. Belgický se narodil 9. dubna 1835 v Bruselu. Byl to král a majitel svobodného státu Kongo. Vládl čtyřicet let a Belgii dovedl do stavu, který si vždy přál. Bohatou a silnou. S Kongem to bylo ale trochu jinak. Tam by se míra jeho krutosti dala srovnat s Hitlerem nebo Stalinem.

Původně měl konat dobro a přispívat na charitu. Pravda však byla někde úplně jinde. Leopold II. začal skrze tento spolek ovládat 905 tisíc kilometrů čtverečních deštného pralesa ve střední Africe. Tím získal bohaté kaučukové plantáže a další bohatství, které toto území nabízelo.

O něco později se stal Leopold jedním z nejbohatších mužů světa. Jakožto neomezený vládce a majitel Konga si mohl dělat, co chtěl. Filantropická společnost navíc perfektně kryla otrockou práci. Veškeré zisky mu šly rovnou do kapsy. Přepych ovšem nezískal čestným způsobem, ale vládou strachu a teroru.

  • 15 milionů obětí

Právě tolik obětí měl na svědomí belgický král Leopold, přestože se v Kongu ani jednou neukázal. Lidé pracovali v nelidských podmínkách, navíc zcela zadarmo. K vynucení poslušnosti a jako potrestání za nedodržení pracovních kvót se otrokům uřezávaly ruce a pohlavní orgány. Častým jevem byly také únosy dětí. Jeho počínání z něj udělalo jednoho z největších masových vrahů v historii.

Kongo však nebylo jeho jediným cílem. Chtěl expandovat i do jiných koutů světa. Od Británie chtěl odkoupit území dnešního Súdánu. I zde měl v plánu zotročit místní obyvatelstvo a vytvořit z nich armádu, která by zaútočila na Čínu. Naštěstí k tomu nedošlo, neboť pravda vyjde dříve nebo později najevo. 

Tyranův pád měl na svědomí novinář a politik Edmund Dene Morel, který ukázal světu, co se v Kongu děje. Vládu nad územím převzal stát. Leopold se musel stáhnout do ústraní. Po jeho smrti přešla na Belgii veškerá vlastnická práva. Přesně tak, jak si to naplánoval ve své závěti.

Po Leopoldovi nastoupil na trůn mladší syn jeho bratra Filipa Alberta. Králův syn totiž v pouhých deseti letech, poté, co spadl do rybníka, podlehl zápalu plic. Potomci královské rodiny vládnou Belgii dodnes.

https://www.lifee.cz/historie-a-tajemno/leopold-ii-belgicky-hromady-useknutych-rukou-retezy-a-15-milionu-mrtvych-to-vse-jen-kvuli-bohatstvi_163160.html<br>

zobrazit více..
Loading...