Nespotřeba

Nespotřeba

Graeme Maxtonstávka spotřebitelů v Evropě (organizovaná nespotřeba většinové populace), může být inspirací pro další ve světě a také katalyzátorem radikální změny ekonomického a politického systému

Nespotřeba je mocný nástroj chudší většiny, který při vzájemně globálně koordinované akci může být protiváhou v Digitální globalizac

26.3.2021 České domácnosti mají na svých účtech zhruba o 350 miliard korun více než před pandemií. Celkové vklady domácností u bank tak překročily hranici tří bilionů a jsou vůbec nejvyšší v historii, ukazují údaje od ČNB. Úspory nahromadily také firmy. Ty si loni vůbec poprvé za třicet let uložily na účtech více peněz, než si od bankovních domů vypůjčily.

"Růst úspor není v kontextu pandemie něčím překvapivým," říká hlavní ekonom investiční společnosti Generali Investments Radomír Jáč. Firmy totiž kvůli nejistotě snížily výdaje na investice a začaly si šetřit na horší časy. Podobně nákupy méně potřebných věcí odkládaly i domácnosti. Vládní nařízení navíc přispěla ke vzniku takzvaných nucených úspor, které pramení z omezených nákupních možností. Zkrátka, když jsou obchody a restaurace zavřené, lidé nemají kde utrácet.

Co ale mohou tyto nahromaděné peníze udělat s českou ekonomikou ve chvíli, kdy se je firmy i domácnosti rozhodnou vrhnout na trh? A dá se vůbec něco takového v následujících měsících očekávat? Na to jsme se v anketě zeptali předních ekonomických expertů.

https://byznys.ihned.cz/c1-66899970-domacnosti-i-firmy-nahromadily-v-krizi-miliardy-az-je-zacnou-utracet-porostou-ceny-i-uroky-rikaji-ekonomove<br>

7.10.2020 Ashley Nunes působí na Massachusetts Institute of Technology a na Harvard University a na stránkách FTAlphaville si všímá "zelené" politiky, kterou by chtěl prosazovat Joe Biden ve funkci amerického prezidenta. Biden hovoří o revoluci ve využívání čisté energie, ale Nunes z jeho plánů tak nadšený není. A má alternativu, která je ale pro politiky a voliče nezajímavá.

Nunes poukazuje na to, že Bidenovy plány by podle odhadů vyšly na 2 biliony dolarů s tím, že není tak úplně jasné, kde tyto zdroje vzít. Biden hovoří o tom, že více hotovosti budou muset do vládního rozpočtu dávat bohatí lidé, ale "v soukromí politici přiznávají, že pravděpodobnější by byl růst rozpočtových deficitů".  

Existuje ovšem způsob, jak potřebných změn dosáhnout. Je jím omezení spotřeby. Nunes poukazuje na to, že Američané konzumují více než většina světa a také více vyhazují. Toto plýtvání dosahuje gigantických rozměrů, týká se potravin, ale třeba také elektroniky. Podobné uvažování je ale podle Nunese politikům cizí a nedá se čekat, že by začali voliče přesvědčovat o tom, že mají snížit svou spotřebu a plýtvání. Jenže "je načase přiznat si to, o čem se doposud moc nemluví". 

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4511604/nunes-oteplovani-nevyresi-technologie-ale-to-co-si-nikdo-nechce-priznat.html<br>

zobrazit více..
Loading...