Růžovka

Růžovka neboli rosacea je zánětlivým kožním onemocněním, které není bohužel zcela vyléčitelné. Nicméně se dá pomocí dostupných přípravků udržet pod kontrolou. Nepřichází náhle, ale vyvíjí se postupně, kdy se v počátcích projevuje jako citlivá a zčervenalá pleť. Dobré je co nejdříve předcházet jejímu rozvoji a omezit provokační faktory vedoucí k závažnějším projevům.

Jednou z více forem růžovky je kuperóza (erytematoteleangiektatická rosacea) bývající často mylně vykládána jako samostatné kožní onemocnění. Typická je svými rozšířenými cévkami a zvýšeným prokrvením pleti obličeje při námaze a emočním vypětí. Do stavu bez viditelných příznaků se zpočátku vrací, ale v pozdější fázi mohou být její příznaky trvalé.

Poznáte různé TYPY RŮŽOVKY?

  1. Erytematoteleangiektatická rosacea = KUPERÓZA
  2. Papulopustulózní rosacea
  3. Fymatózní rosacea
  4. Okulární rosacea

PŘÍČINY RŮŽOVKY

Vznik není příliš jasný. U růžovky nebyla přímo prokázána porucha mazových žláz. Uvažuje se o vrozené poruše kožních cév, kdy cévky praskají a kůže má sklon k zarudnutí. Pro osoby trpící růžovkou je podstatné odstranění nebo omezení vyvolávajících příčin. Mezi spouštějící faktory patří požití alkoholu, horkých nápojů nebo kořeněných jídel. Dále jí neprospívají smog, pyl, extrémní teploty (mráz, horko), sauna, klimatizace, horké koupele nebo mechanické dráždění, čímž je myšleno mnutí, tření, příliš drsný peeling a intenzivní masáž pokožky obličeje.

PŘÍZNAKY RŮŽOVKY

S růžovkou se potýká přibližně 10 % populace a trpí na ni hlavně ženy. Vzniká obvykle okolo 30. roku, nejvíce se vyskytuje mezi 40. a 60. rokem a postihuje především tváře, nos, bradu a někdy také čelo. Typický je vyšší sklon k zarudnutí bez zjevné příčiny, které bývá dočasné nebo trvalé. Mezi příznaky patří rozšířené cévky růžové, červené až fialové barvy. Pocitově může kůže postižená růžovkou pálit nebo štípat.

V další fázi vznikají červené pupínky (papuly) nebo hnisavé pupínky (pustuly) připomínající akné. Oproti onemocnění akné ale nedochází k ucpání pórů a pokožka je suchá. U mužů dochází častěji ke zbytnění mazových žláz a vzniká ztluštění kůže na nose (rhinophyma).

Nutné je i podotknout, že ne vždy musí být růžovka spojena s kůží, ale může postihnout oči, které pak pálí, jsou červené a vzniká zánět (především spojivek).

Zdroj: https://www.inspiringbeauty.cz/blog/kozni-onemocneni/ruzovka-jak-ji-poznat-a-osetrovat?utm_source=Inspiring+Beauty+s.r.o.&utm_campaign=8fbb3ebc51-EMAIL_CAMPAIGN_2020_01_14_07_16&utm_medium=email&utm_term=0_d8d300b350-8fbb3ebc51-357612293

zobrazit více..
Loading...