Svět po volbách v USA (2020)

Svět po volbách v USA (2020)

Ať vyhraje Trump, nebo Biden, násilí přijde. "Hladina nenávisti vystoupala tak vysoko, že srážky jsou nevyhnutelné, hodně lidí se už nemůže dočkat občanské války, čekají na záminku, aby mohli vypustit naakumulovaný strach, zlobu, frustraci a nenávist. Naplní se tato předpověď?

 • America First bohužel nenaplnila globální očekávání, spíše naopak. 
 • Volby 2020 ovlivní pošťáci, až 80 milionů voličů, to jest skoro polovina všech hlasujících, bude letos odevzdávat hlas poštou. Trump už několikrát označil korespondenční hlasování za podvod a dal najevo, že porážku nepřijme. Biden se zase zavázal, že soupeřovo vítězství uzná, ale teprve ve chvíli "kdy budou úplně všechny hlasy sečteny". 
 • Různé americké státy mají navíc různá pravidla pro sčítání korespondenčních hlasů. Zatímco některé budou uznávat pouze hlasy doručené do 3. listopadu, jiné uznají i lístky, které byly odeslány před 3. listopadem, ale dojdou třeba o několik týdnů později. 
 • Řada amerických regionů otevře kvůli pandemii méně volebních místností a také volební komise budou mít méně členů. To se nepochybně podepíše na rychlosti sčítání hlasů. 
 • Jedna věc je jistá. Jestli o novém šéfovi Spojených států nebude jasno ani 20. ledna 2021, kdy má podle tamní ústavy složit prezidentskou přísahu, může to způsobit bezprecedentní politickou krizi, jakou Amerika ještě nepamatuje. 

Konečné výsledky voleb by měly jednotlivé státy zveřejnit do 8. prosince. K samotné volbě prezidenta by pak mělo dojít 14. prosince, kdy se volitelé sejdou v hlavních městech jednotlivých amerických států a odevzdají svůj hlas. Počet volitelů závisí v každém státě na počtu obyvatel.

Zapečetěné výsledky se pak odesílají předsedovi Senátu, kterým je v současnosti Trumpův viceprezident Mike Pence. Od volitelů se očekává, že odevzdají svůj hlas ve prospěch kandidáta, který vyhrál v jejich státu. Ve Washingtonu se pak 3. ledna poprvé sejdou členové nově zvoleného Kongresu, tedy Sněmovny i Senátu. O tři dny později pak formálně sečtou hlasy volitelů. Kandidát, který získal nejméně 270 hlasů, je pak oficiálně vyhlášen za vítěze.

 • K inauguraci amerického prezidenta by mělo dojít 20. ledna 2021. 

Co změní Joe Biden? 

Mezi své priority Joe Biden uvedl: Covid, klima, ekologie a systémový rasismus. 

Už teď je jisté, že část Trumpových voličů je přesvědčena, že Biden vyhrál podvodem. A republikáni, pokud myslíte politici, Trumpa podporují, protože jeho voliči jsou i jejich voliči. 

 • Joe Biden chce zemi vrátit zpět k pařížské klimatické dohody z roku 2015.
 • Bude řešit rasovou nespravedlnost. Biden také hned na první den v úřadě chystá výnosy, kterými odmítne a potlačí Trumpovu dosavadní protiimigrační politiku. Obnoví ochranný program pro mladé imigranty, kteří do USA před lety přišli ilegálně jako malé děti s rodiči. Další bude odvolání Trumpova zákazu vstupu do USA pro cizince z několika převážně muslimských zemí.
 • Biden chce v zásadě odvolat daňovou reformu, kterou prosadil Trump.
 • Jeho tým už připravuje návrhy, jak omezit těžbu ropy a zemního plynu na státních pozemcích či zrušit výstavbu ropovodů.
 • Na přechod k zelené ekonomice slibuje až dva biliony dolarů (45 bilionů korun). Tyto peníze půjdou třeba na výstavbu sítě dobíjecích stanic pro elektromobily, zateplení budov nebo obnovitelné zdroje energie, zejména na solární panely a větrné turbíny. 
 • Do roku 2050 by americká ekonomika měla být bez emisí skleníkových plynů
 • Spojené státy obnoví členství země ve Světové zdravotnické organizaci (WHO). 
 • Biden oznámí zastavení výstavby zdi na hranici s Mexikem.  
 • https://archiv.ihned.cz/c1-66842160-demokrate-slibuji-biliony-na-zelenou-ekonomiku
 • https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/joe-biden-zacne-v-bilem-dome-obdobnym-velkym-treskem-s-jakym/r~1075bb9c228b11eb95caac1f6b220ee8/

Zatím Trump udělal všechny kroky, které se dopředu - v rámci scénářů, jak by se mohl zachovat, když prohraje volby - očekávaly. Označil volby za podvod, odmítl uznat jejich výsledek, podává žaloby (zatím neúspěšné) a požaduje přepočítávání - což je tam, kde to splňuje dané podmínky, tedy malý rozdíl v počtu hlasů, zcela v pořádku. Pokud bychom vycházeli z toho, co se stalo dosud - tak ano, tak nelze vyloučit, že ještě v lednu bude Trump odmítat výsledek...., a pak zatím nikdo neví, co by stalo.

https://zahranicni.ihned.cz/c1-66841730-prezidentem-bude-joe-biden-amerika-je-ale-rozdelena-co-bude-dal-ptejte-se-zvlastniho-zpravodaj-ve-usa-daniela-anyze

Jak ovlivní a ovlivnili svět volby v USA?

Den poté, ve středu 4. listopadu, Američané s velkou pravděpodobností nebudou vědět, kdo vyhrál. Současný republikánský prezident Donald Trump, nebo jeho demokratický vyzyvatel Joe Biden? To bude stále hádanka. V pandemii koronaviru bude letos rekordní počet Američanů hlasovat poštou a hlasy se budou pravděpodobně několik dnů nebo i týdny dopočítávat. Po nástupu do úřadu čekají Joe Bidena "mimořádné výzvy, kterým ještě žádný prezident nemusel čelit - zuřící pandemie, nevyrovnaná ekonomika a justiční systém, demokracie v ohrožení a nebezpečí klimatických změn".

 • Volby (a v zásadě je jedno kdo vyhraje) mohou být počátkem občanské války v USA a řetězcem zásadních změn ve světě - i díky neuznání výsledků voleb zúčastněnými stranami.
 • Voliči mohou ztratit důvěru v demokratický systém.

 • V Bělorusku se také rozbíhá občanská válka, která může zásadně ovlivnit světové dění (15.10.2020).
 • Epidemie koronaviru se stupňuje zejména v Evropě bude narůstat počet mrtvých a podobný trend se očekává i v USA.
 • Je téměř neodvratný pád na akciových trzích (bublina na akciových trzích, prosinec 2020 - červen 2021), který může přerůst v Pád světového měnového systému a politických systémů ve světě, je to jen otázkou času.
 • Západní demokracie se ocitají v rozkladu (díky koronaviru, akciové bublině, klimatickým změnám, ohrožené demokracii a polarizaci ve společnosti) a stav může vyústit v globální konflikt (Evropa, Středomoří, S. Korea, Taiwan atd.) a rozklad současných států.
 • Globální populaci čeká v roce 2021 jedno z nejtěžších období po 2. světové válce, kdy bude působit souběh klimatických, ekonomických, sociálních, technologických, vojenských, zdravotních a potravinových negativních faktorů.
 • Spustil se plán Velký reset nebo projekt TOTAL CONTROL.
 • Generál Andor Šándor (20.10.2020), 3. listopadu 2020 se  může stát černý datem Americké historie.
 • 3. listopadu 2020 se může stát počátkem procesu globální změny, černou labutí.
 • Predikce na rok 2021
 • Přechod do věku Vodnáře

Myslim, ze je jedno, kto vyhra, ak Biden bude vojna do par mesiacov...ak Trump bude v USA krvava obcianska vojna...niekto v pozadi potrebuje konflikt za kazdu cenu a je im jedno, ako ho dosiahnu...prezident je len babka v rukach inych... (říjen 2020).

 • Volby vyhraje Trump (nenaplnila se predikce, vyhrál Joe Biden 7.11.2020) a USA se mohou rozdělit na dvě federace - dvě skupiny států.

6. leden 2021 se stal mezníkem v dějinách USA.

Co vše se díky těmto událostem změnilo a změní?


12.1.2021 Twitter od pátku pozastavil více než 70 000 účtů, které byly po útoku stoupenců prezidenta Donalda Trumpa na americký Kapitol primárně určeny ke sdílení obsahu QAnon. Stoupenci QAnon prosazují na sociálních médiích konspirace a nepodložená tvrzení, že Trump tajně bojuje proti skupině zneužívající děti, ve které jsou i prominentní demokraté, osobnosti Hollywoodu a další. 

12.1.2021 NYT: Řada velkých bank pozastavuje či přehodnocuje posílání příspěvků politickým subjektům. Jiné společnosti už v této souvislosti cílí přímo na zákonodárce, kteří se stavěli proti potvrzení výsledku prezidentské volby, nebo ukončují spolupráci s kampaní končícího prezidenta Donalda Trumpa (ČTK) 

12.1.2021 GiveSendGo poté, co pomohl získat finanční prostředky pro lidi, kteří se zúčastnili útoku na Kapitol. Rovněž uzavřela účet, který vlastnil Ali Alexander, jeden z organizátorů tohoto shromáždění.

12.1.2021 Technologické firmy nutně nebrání pravdu a demokracii, zablokováním Trumpa ukazují, že se bojí. Trump také patřil mezi celebrity, které naopak pomáhaly Twitteru dostat se do mainstreamu. Aktivní na něm byl už od roku 2009, ale zásadní změna přišla v průběhu prezidentské kampaně, a nakonec při začátku kampaně za znovuzvolení. V roce 2019 začal Trump používat Twitter jako hlavní komunikační kanál. S 88 miliony sledujících v době, kdy Twitter odcházejícímu prezidentovi účet zrušil, měl Trump šestý nejsledovanější účet na této sociální síti. Před ním byl pouze jeden fotbalista, dvě zpěvačky, jeden zpěvák a jeho předchůdce v prezidentském úřadu. Celou dobu, i přes to, že Trump porušoval platná ustanovení uživatelských ujednání Facebooku i Twitteru, sociální sítě Trumpovi nešlapaly na paty. Firmy se snažily s Bílým domem vycházet, stejně jako celý technologický průmysl s americkou vládou, jejíž rozhodnutí Trump stále více přímo ovlivňoval. Nejde jen o Facebook nebo Google, ale také o Apple. Výrobce iPhonů a Macbooků po tlaku amerického prezidenta rozšířil výrobní kapacity USA, což je proti přesvědčení šéfa firmy Tima Cooka, který z Applu udělal miláčka investorů díky maximalizaci zisků díky levné výrobě v Asii.

 • V USA proti technologickým gigantům brojí hlavně demokraté, dobré vztahy s Trumpem tak skýtaly naději na lepší postavení. Ostatně snaha prosadit ověřování faktů na sociálních sítích přiměla Trumpa k prosazování zákona, který by zpřísnil podmínky pro provozovatele internetových platforem.
 • Chování Twitteru a Facebooku se změnilo ve chvíli, kdy Joe Biden získal více volitelských hlasů v prezidentských volbách, ale zásahy ze strany sociálních sítí se omezovaly na důrazná upozornění na nepravdivost výroků prezidenta.
 • Zlom nastal 6. ledna 2021, kdy Trump vyzval své přívržence k pochodu na Kapitol, který vyústil ve smrt několika lidí. Twitter i Facebook nejprve odstranily video, ve kterém Trump děkoval účastníkům protestů a vyzval je k návratu domů bez odsouzení násilností, ke kterým došlo. Následně obě firmy zablokovaly Trumpovy uživatelské účty, nejprve na 12 hodin, následně trvale v případě Twitteru a minimálně do inaugurace nového prezidenta v případě Facebooku a Instagramu.
 • Tak výrazný krok, jako je likvidace účtu úřadujícího prezidenta USA, vyvolal logicky silné reakce. Odpůrci prezidenta Trumpa jásají, jeho fanoušci vyjadřují nelibost. Často padá argument o cenzuře, ten ale není na místě. Cenzura se vztahuje ze své definice, alespoň v právním kontextu a v kontextu prvního dodatku americké ústavy, ke státní moci, nikoliv k interním rozhodnutím soukromých firem.
 • Google a Apple po hlasitém nátlaku uživatelů sociálních sítí přistoupily k zablokování aplikací sociální sítě Parler, která je populární právě mezi stoupenci odstupujícího amerického prezidenta. Důvodem byla nedostatečná kontrola obsahu na této sociální síti. Apple a Google ale k tomuto kroku opět přistoupily až ve chvíli, kdy se zásadně změnilo postavení prezidenta Trumpa.
 • Ještě méně opodstatněné je vypnutí serverů Parleru ze strany Amazonu. Soukromé firmy si mohou vybírat, s kým uzavírají obchodní smlouvy, ale neměly by je jednostranně porušovat. Amazon má přitom podle žaloby ze strany provozovatelů sociální sítě Parler ve smlouvě 30denní výpovědní lhůtu, kterou firma nedodržela. Amazon jako odůvodnění svého kroku uvádí 98 příspěvků, ve kterých uživatelé alternativní sociální sítě vyzývali k násilí spojenému s výsledky voleb a připravovanou inaugurací nového prezidenta Bidena.
 • Rozhodují peníze a obavy o budoucnost. Nejdříve se báli proti Trumpovi zasáhnout, když měl moc. Ve chvíli, kdy Trump prohrál volby a kvůli svému vystupování ztratil podporu republikánské strany, přestal být hodnotným spojencem, naopak. Google, Apple i Facebook jsou firmy, které čelí vyšetřování kvůli zneužívání dominantního postavení na trhu. Vyšetřování, které iniciovali demokratičtí zákonodárci. A ti od 20. ledna budou mít svého prezidenta a většinu ve sněmovně i Senátu. Každý projev dobré vůle vůči novým vládcům se nyní počítá.
 • https://tech.ihned.cz/internet/c1-66867970-technologicke-firmy-nutne-nebrani-pravdu-a-demokracii-zablokovanim-trumpa-ukazuji-ze-se-boji

12.11.2021 Deutsche Bank nebude v budoucnu obchodovat s americkým prezidentem Donaldem Trumpem nebo jeho společnostmi v důsledku smrtícího útoku jeho příznivců na americký Kapitol 6. ledna, uvedl New York Times. Deutsche Bank je Trumpovým nejvýznamnějším poskytovatelem úvěrů. Trumpově organizaci půjčila zhruba 340 mil. USD 

7.1.2021 Sociální síť Twitter dnes poprvé nejprve na 12 hodin a pokud sám nezasáhne, tak možno i trvale, zablokovala účet amerického prezidenta Donalda Trumpa kvůli jeho příspěvkům, v nichž odmítal odsoudit násilné vniknutí svých podporovatelů do budovy amerického Kongresu a trval na svých nepodložených tvrzeních o podvodech v nedávných prezidentských volbách. Video s Trumpovým středečním vystoupením smazal rovněž server Youtube i společnost Facebook (ČTK)

Vpád Trumpových příznivců do washingtonského Kapitolu si ve středu vyžádal čtyři oběti. Ženu, o jejímž úmrtí média informovala dříve a která podle nich patřila k podporovatelům současného prezidenta, zastřelila kapitolská policie. S odvoláním na bezpečnostní složky o tom dnes informovala agentura AP (ČTK) 

Volby v USA, zprávy z tisku:

9.2.2021 Ústavní žaloba proti bývalému americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi je v souladu s ústavou. Většinově se na tom dnes usnesl Senát Spojených států. Může se tak naplno rozjet proces takzvaného impeachmentu, jemuž Trump čelí jako první v amerických dějinách už podruhé.

Senátoři se zároveň poprvé impeachmentem hlavy státu zabývají až po odchodu obžalovaného z funkce, což je podle většinového stanoviska republikánských zákonodárců protiústavní.

Senátoři v úterý měli na úvod celého procesu rozpravou o ústavnosti soudu a následné hlasování o tom, zda takovýto postup není v rozporu s americkou ústavou. Nakonec hlasovali senátoři v poměru 56 ku 44 ve prospěch ústavní žaloby.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/svet/impeachment-proti-trumpovi-je-v-souladu-s-ustavou-rozhodl-americky-senat.A210209_233245_ln_zahranici_vag?

20.1.2020 Joe Biden složil slavnostní přísahu a stal se 46. prezidentem USA. Dnes oslavuje demokracii, demokracie převážila. V této zimě plné rizika je toho hodně co udělat, hodně co napravit a hodně co obnovit. Musíme se postavit bílé nadvládě, domácímu terorismu. 

Každý Američan má povinnost bránit pravdu a porazit lež. Spojené státy musejí ukončit "tuto neslušnou válku" (Bloomberg).

18:05 Nově zvolený americký prezident Biden říká, že dá celou svou duši do toho, aby dal Ameriku zase dohromady, spojil tuto zemi. Volá po novém začátku po období hořkosti a extrémní rozdělenosti (Reuters) 

20.1.2021 Joe Biden po prezidentském slibu podepíše podle svých poradců 15 exekutivních nařízení a memorand. Mimo jiné zahájí proces opětovného přistoupení USA k pařížské dohodě o klimatu, zastaví výstavbu hraniční zdi a ukončí zákaz cest z některých zemí s muslimskou většinou. Ponechá USA ve Světové zdravotnické organizaci (WHO). Také podepíše opatření odebírající povolení pro kontroverzní ropovod Keystone X (Reuters) .

14.1.2021 Americká Sněmovna reprezentantů podle očekávání podpořila návrh ústavní žaloby na prezidenta Donalda Trumpa. Hlasovalo pro něj 222 demokratů i deset členů Trumpovy Republikánské strany. Trump se stal prvním prezidentem, proti němuž zákonodárci takzvaný impeachment vedou podruhé. Hlasování postupuje do Senátu (ČTK)  

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4584187/trump-je-historicky-prvnim-prezidentem-usa-ktery-celi-podruhe-impeachmentu-kongres-schvalil-ustavni-zalobu.html

12.1.2021 Zástupci Demokratické strany včera v americké Sněmovně reprezentantů formálně prezentovali usnesení o ústavní žalobě na končícího prezidenta Donalda Trumpa. Návrh má jediný bod, kterým je obvinění z "podněcování vzpoury" v souvislosti se středečními nepokoji na washingtonském Kapitolu. Rezoluce k tzv. impeachmentu prezidenta se bude projednávat ve středu, oznámil podle médií svým kolegům lídr demokratické většiny ve sněmovně Steny Hoyer (ČTK) 

12.1.2021 Technologické firmy nutně nebrání pravdu a demokracii, zablokováním Trumpa ukazují, že se bojí. Trump také patřil mezi celebrity, které naopak pomáhaly Twitteru dostat se do mainstreamu. Aktivní na něm byl už od roku 2009, ale zásadní změna přišla v průběhu prezidentské kampaně, a nakonec při začátku kampaně za znovuzvolení. V roce 2019 začal Trump používat Twitter jako hlavní komunikační kanál. S 88 miliony sledujících v době, kdy Twitter odcházejícímu prezidentovi účet zrušil, měl Trump šestý nejsledovanější účet na této sociální síti. Před ním byl pouze jeden fotbalista, dvě zpěvačky, jeden zpěvák a jeho předchůdce v prezidentském úřadu. Celou dobu, i přes to, že Trump porušoval platná ustanovení uživatelských ujednání Facebooku i Twitteru, sociální sítě Trumpovi nešlapaly na paty. Firmy se snažily s Bílým domem vycházet, stejně jako celý technologický průmysl s americkou vládou, jejíž rozhodnutí Trump stále více přímo ovlivňoval. Nejde jen o Facebook nebo Google, ale také o Apple. Výrobce iPhonů a Macbooků po tlaku amerického prezidenta rozšířil výrobní kapacity USA, což je proti přesvědčení šéfa firmy Tima Cooka, který z Applu udělal miláčka investorů díky maximalizaci zisků díky levné výrobě v Asii.

 • V USA proti technologickým gigantům brojí hlavně demokraté, dobré vztahy s Trumpem tak skýtaly naději na lepší postavení. Ostatně snaha prosadit ověřování faktů na sociálních sítích přiměla Trumpa k prosazování zákona, který by zpřísnil podmínky pro provozovatele internetových platforem.
 • Chování Twitteru a Facebooku se změnilo ve chvíli, kdy Joe Biden získal více volitelských hlasů v prezidentských volbách, ale zásahy ze strany sociálních sítí se omezovaly na důrazná upozornění na nepravdivost výroků prezidenta.
 • Zlom nastal 6. ledna 2021, kdy Trump vyzval své přívržence k pochodu na Kapitol, který vyústil ve smrt několika lidí. Twitter i Facebook nejprve odstranily video, ve kterém Trump děkoval účastníkům protestů a vyzval je k návratu domů bez odsouzení násilností, ke kterým došlo. Následně obě firmy zablokovaly Trumpovy uživatelské účty, nejprve na 12 hodin, následně trvale v případě Twitteru a minimálně do inaugurace nového prezidenta v případě Facebooku a Instagramu.
 • Tak výrazný krok, jako je likvidace účtu úřadujícího prezidenta USA, vyvolal logicky silné reakce. Odpůrci prezidenta Trumpa jásají, jeho fanoušci vyjadřují nelibost. Často padá argument o cenzuře, ten ale není na místě. Cenzura se vztahuje ze své definice, alespoň v právním kontextu a v kontextu prvního dodatku americké ústavy, ke státní moci, nikoliv k interním rozhodnutím soukromých firem.
 • Google a Apple po hlasitém nátlaku uživatelů sociálních sítí přistoupily k zablokování aplikací sociální sítě Parler, která je populární právě mezi stoupenci odstupujícího amerického prezidenta. Důvodem byla nedostatečná kontrola obsahu na této sociální síti. Apple a Google ale k tomuto kroku opět přistoupily až ve chvíli, kdy se zásadně změnilo postavení prezidenta Trumpa.
 • Ještě méně opodstatněné je vypnutí serverů Parleru ze strany Amazonu. Soukromé firmy si mohou vybírat, s kým uzavírají obchodní smlouvy, ale neměly by je jednostranně porušovat. Amazon má přitom podle žaloby ze strany provozovatelů sociální sítě Parler ve smlouvě 30denní výpovědní lhůtu, kterou firma nedodržela. Amazon jako odůvodnění svého kroku uvádí 98 příspěvků, ve kterých uživatelé alternativní sociální sítě vyzývali k násilí spojenému s výsledky voleb a připravovanou inaugurací nového prezidenta Bidena.
 • Rozhodují peníze a obavy o budoucnost. Nejdříve se báli proti Trumpovi zasáhnout, když měl moc. Ve chvíli, kdy Trump prohrál volby a kvůli svému vystupování ztratil podporu republikánské strany, přestal být hodnotným spojencem, naopak. Google, Apple i Facebook jsou firmy, které čelí vyšetřování kvůli zneužívání dominantního postavení na trhu. Vyšetřování, které iniciovali demokratičtí zákonodárci. A ti od 20. ledna budou mít svého prezidenta a většinu ve sněmovně i Senátu. Každý projev dobré vůle vůči novým vládcům se nyní počítá.
 • https://tech.ihned.cz/internet/c1-66867970-technologicke-firmy-nutne-nebrani-pravdu-a-demokracii-zablokovanim-trumpa-ukazuji-ze-se-boji

12.11.2021 Deutsche Bank nebude v budoucnu obchodovat s americkým prezidentem Donaldem Trumpem nebo jeho společnostmi v důsledku smrtícího útoku jeho příznivců na americký Kapitol 6. ledna, uvedl New York Times. Deutsche Bank je Trumpovým nejvýznamnějším poskytovatelem úvěrů. Trumpově organizaci půjčila zhruba 340 mil. USD 

11.1.2021 Pokud nebude americký prezident Donald Trump odvolán na základě 25. dodatku americké ústavy, demokraté spustí ve Sněmovně reprezentantů proces nové ústavní žaloby (impeachmentu) proti dosluhující hlavě státu. V dopise svým spolustraníkům to v neděli napsala šéfka dolní komory Kongresu Nancy Pelosiová. Snahu odvolat dosluhující prezidenta z funkce spustil středeční útok jeho příznivců na Kapitol, který si vyžádal pět obětí a několik desítek zraněných (ČTK)

8.1.2021 Demokraté ve Sněmovně reprezentantů se chystají v pondělí předložit novou ústavní žalobu na prezidenta Donalda Trumpa s cílem odvolat jej z funkce jen devět dní před řádným koncem jeho mandátu. Píší to americká média s odkazem na zdroje seznámené s jednáním uvnitř strany. Demokraté chtějí Trumpa stíhat mimo jiné kvůli roli, kterou sehrál při středečních nepokojích v sídle Kongresu, při nichž přišlo o život pět lidí.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/svet/demokrate-predlozi-navrh-ustavni-zaloby-na-trumpa-jiz-v-pondeli-pisi-americka-media.A210108_222032_ln_zahranici_lihem

8.1.2021 Demokratická předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová uvedla, že hovořila s nejvýše postaveným americkým generálem Markem Milleyem o tom, jak odcházejícímu prezidentovi Donaldu Trumpovi v posledních dnech jeho mandátu zabránit v tom, aby nařídil vojenské kroky či jaderný útok. Pelosiová, která Trumpa označila za nepříčetného a nebezpečného, to podle agentury AP uvedla v pátečním vyjádření zaslaném svým kolegům z Kongresu.

https://echo24.cz/a/S9tDe/pelosiova-hovorila-s-nejvyse-postavenym-generalem-jak-zabranit-trumpovi-v-jadernem-utoku

8.1.2021 Šedesát šest dní. Tak dlouho trvalo prezidentu Donaldu Trumpovi uznat vítězství Joea Bidena a nástup nové vlády. V noci na pátek však tento moment konečně nadešel a šéf Bílého domu vyzval k "léčení" Spojených států. Plánuje se soustředit na "hladké předání moci".

Zdroj: https://www.lidovky.cz/svet/konec-tahanic-trump-po-66-dnech-uznal-porazku-a-vyzval-potrestani-demonstrantu.A210108_021149_ln_zahranici_mha

8.1.2021 Viceprezident Mike Pence nehodlá využít 25. dodatku americké ústavy, aby zbavil funkce prezidenta Donalda Trumpa. S odvoláním na své zdroje o tom dnes informovaly list The New York Times a server Business Insider. Agentuře Reuters informaci potvrdil i jeden z Penceových poradců. K odvolání Trumpa po středečním vniknutí jeho příznivců do budovy Kapitolu vyzvala mimo jiné předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová

7.1.2021 Sociální síť Twitter dnes poprvé nejprve na 12 hodin a pokud sám nezasáhne, tak možno i trvale, zablokovala účet amerického prezidenta Donalda Trumpa kvůli jeho příspěvkům, v nichž odmítal odsoudit násilné vniknutí svých podporovatelů do budovy amerického Kongresu a trval na svých nepodložených tvrzeních o podvodech v nedávných prezidentských volbách. Video s Trumpovým středečním vystoupením smazal rovněž server Youtube i společnost Facebook (ČTK) 

Vpád Trumpových příznivců do washingtonského Kapitolu si ve středu vyžádal čtyři oběti. Ženu, o jejímž úmrtí média informovala dříve a která podle nich patřila k podporovatelům současného prezidenta, zastřelila kapitolská policie. S odvoláním na bezpečnostní složky o tom dnes informovala agentura AP (ČTK) 

6.1.2021 Bezprecedentní útok Trumpových příznivců na budovu Kapitolu, kde měli kongresmani stvrdit vítězství Joea Bidea v prezidentských volbách, se dočkal tvrdých odsudků. Podle bývalého šéfa policie ve Washingtonu Charlese Ramsaye měla akce blízko k pokusu o puč. V tomto názoru nebyl osamocený.

Situace byla extrémně napjatá, kongresmani museli být evakuováni v plynových maskách, protože policie použila v budově slzný plyn. Starostka Washingtonu vyhlásil noční zákaz vycházení, který bude platit od šesti večer do šesti ráno místního času. Policie nedokázala demonstrujícím zabránit v tom, aby pronikli do budovy Kapitolu a má i problémy dostat je ven z budovy. Jedna žena byla postřelena, je v kritickém stavu, další lidé byli zraněni.

Kongres musí okamžitě začít proces impeachmentu. Armáda musí být podle zákona vyjmuta z Trumpovy moci," uvedl politolog z Harvardovy univerzity Ryan D. Enos.

Americký prezident Donald Trump sice opakovaně vyzval své příznivce, aby se chovali klidně a nesklouzli k násilí: "Jsme strana zákona a pořádku - respektujte zákon a naše skvělé muže a ženy v modrém." I když Trump své příznivce vyzval ke klidu, nejprve jim neřekl, aby odešli z Kapitolu. Washingtonský ministr spravedlnosti a generální prokurátor Karl A. Racine uvedl v prohlášení: "Vyzýváme Donalda Trumpa aby hned řekl, svým příznivců, kteří vnikli do Kapitolu, aby s tím skončili, nebránili se a vrátili se v klidu tam, odkud přišli. Spojené státy jsou největší demokracií na světě a která spočívá na pokojném předávání moci. S výzvou pak přišel o nově zvolený prezident Joe Biden. Trump posléze vystoupil na Twitteru a vyzval své příznivce, aby šli domů.

https://www.novinky.cz/zahranicni/amerika/clanek/pokus-o-prevrat-komentuji-v-usa-utok-na-kapitol-40347060#

2.1.2021 Federální soudce v americkém státu Texas zamítl žalobu, kterou skupina republikánů v čele s texaským kongresmanem Louiem Gohmertem vznesla proti americkému viceprezidentovi Mikeu Penceovi ve snaze umožnit mu změnit výsledek prezidentské volby.

https://www.novinky.cz/zahranicni/amerika/clanek/soud-zamitl-zalobu-proti-penceovi-ktera-mela-zvratit-vysledky-voleb-40346670#

29.12.2020 Několik zástupců Republikánské strany v čele s texaským kongresmanem Louiem Gohmertem zažalovalo amerického viceprezidenta Mikea Pence ve snaze zajistit mu možnost změnit výsledek prezidentské volby. Po federálním soudci v Texasu žádají, aby Penceovi přiznal právo při speciálním zasedání Kongresu zneplatnit hlasy prezidentských volitelů.

https://www.novinky.cz/volby/usa/clanek/skupina-republikanu-kvuli-volbam-zaluje-viceprezidenta-pence-40346360#

23.12.2020 Výsledky prezidentských voleb jsou už dva týdny ve všech státech USA uzavřené a sbor volitelů určil jako nového prezidenta Joea Bidena, současná hlava státu Donald Trump se ale domnívá, že není možné, že byl poražen. Alespoň to tvrdí v dalším dlouhém videu, kde opakuje dávno vyvrácené dezinformace o volebních nesrovnalostech a obviňuje úřady, média i digitální platformy ze spiknutí ve prospěch Bidena.

https://www.novinky.cz/volby/usa/clanek/biden-nevyhral-tyto-volby-nesmi-platit-rekl-trump-40346121#<br>

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4572460/trump-bidenovo-vitezstvi-se-nestalo-je-to-nemozne.html<br>

19.12.2020 Úřadující americký ministr obrany Chris Miller nařídil, aby se napříč Pentagonem zastavila jednání se zástupci týmu nastupujícího prezidenta Joea Bidena. S odvoláním na nejmenované vysoce postavené vládní činitele to v pátek napsal zpravodajský web Axios. Ministerstvo obrany následně hovořilo o "oboustranně dohodnuté sváteční přestávce", jeden z Bidenových poradců však toto tvrzení popřel.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/svet/sef-pentagonu-zastavil-spolupraci-s-bidenovym-tymem-ten-poprel-ze-by-melo-jit-o-svatecni-prestavku.A201219_130914_ln_zahranici_lidar?

18.12.2020 Americký nejvyšší soud odmítl žalobu proti plánu prezidenta Donalda Trumpa vyloučit imigranty bez povolení k pobytu ze sčítání obyvatelstva. Podle verdiktu je stížnost předčasná, protože zatím není jasné, kolik lidí by tento krok ze sčítání vyloučil a zda by to pak následně nějak ovlivnilo počet křesel, která se podle údajů ze sčítání lidu přidělují jednotlivým státům ve Sněmovně reprezentantů, informovala agentura AP.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/svet/trumpuv-plan-na-vyrazeni-imigrantu-ze-scitani-obyvatel-ma-zatim-zelenou-nejvyssi-soud-ho-nezastavil.A201218_181427_ln_zahranici_lihem

15.12.2020 Joe Biden vyzval Donalda Trumpa, aby uznal svou porážku v prezidentských volbách. Učinil tak v projevu ze svého domovského státu Delaware poté, co jej sbor volitelů v pondělí zvolil 46. prezidentem Spojených států. Biden získal 306 hlasů, končící prezident Donald Trump jich obdržel 232. Bidena uznalo za příštího prezidenta země několik předních republikánských senátorů (ČTK) 

14.12.2020 V jednotlivých amerických státech a v metropoli Washingtonu se dnes po čtyřech letech sejde sbor volitelů, který formálně dovrší prezidentské volby a vybere příští hlavu Spojených států. Tou se téměř jistě stane kandidát Demokratické strany Joe Biden, který v listopadovém hlasování podle dosavadních výsledků porazil stávajícího prezidenta Donalda Trumpa. Letošní situace je výjimečná v tom, že současný prezident odmítá uznat prohru a stále šíří tvrzení o volebních podvodech (ČTK) 

13.12.2020 Americký prezident Donald Trump vyvolal některými udělenými milostmi polemiku i debaty o tom, co mu ústava v tomto směru umožňuje, stejně jako spekulace, komu dalšímu je hodlá před odchodem z úřadu 20. ledna ještě udělit. Podle listu The New York Times (NYT) Trump s poradci mluvil o tom, zda preventivně omilostnit své dospělé děti, zetě Jareda Kushnera a svého osobního právníka Rudyho Giulianiho.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/svet/komu-trump-stihne-udelit-milost-pred-koncem-mandatu-se-spekuluje-i-o-preventivnim-omilostneni-jeho-d.A201213_094726_ln_zahranici_liam

13.12.2020 Tisíce příznivců prezidenta Donalda Trumpa se sešly v sobotu na protestech ve Washingtonu a několika dalších amerických městech, aby daly najevo nesouhlas s výsledkem amerických prezidentských voleb. Hlasování podle nich bylo zfalšované. Informovala o tom v neděli agentura Reuters, která zároveň připomněla, že pro tvrzení demonstrantů o "ukradených volbách" neexistují žádné důkazy.

Agentura AFP uvedla, že se protestu na podporu prezidenta Trumpa ve Washingtonu zúčastnilo výrazně méně lidí než podobné akce před měsícem. Podle agentury AP jich nyní bylo mezi 10 000 a 15 000. Agentura Reuters připomněla, že Bidenovo vítězství v jednotlivých amerických státech potvrdily svými rozsudky desítky státních i federálních soudů. Naposledy žalobu na výsledky voleb v Georgii, Michiganu, Pensylvánii a Wisconsinu, kterou podal stát Texas a podpořil i prezident Trump, odmítl nejvyšší soud USA.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/svet/ukradene-volby-priznivci-donalda-trumpa-demonstrovali-ve-washingtonu-a-dalsich-mestech.A201213_074808_ln_zahranici_liam

12.12.2020 V pondělí se v jednotlivých amerických státech a hlavním městě Washingtonu sejde po čtyřech letech sbor volitelů, aby vybral příštího prezidenta Spojených států. Výsledek hlasování je předem jasný, protože poměr sil v tomto orgánu určily listopadové volby, v nichž zvítězil demokrat Joe Biden. Letošní situace je však výjimečná v tom, že se volební proces snaží neustále napadat stávající hlava státu Donald Trump, který odmítá uznat svou prohru a stále šíří nepodložená a již vyvrácená tvrzení o volebních podvodech.

Hlasování sboru volitelů je za normálních okolností považováno za formalitu, jíž široká veřejnost nevěnuje příliš mnoho pozornosti. Trumpův tým se však snaží využít veškeré právní a politické skuliny amerického nepřímého volebního systému k zvrácení výsledku hlasování v řadě klíčových států, kde prohrál. Ačkoliv jsou jeho naděje na úspěch podle expertů mizivé, a po pondělku ještě klesnou, prezident ve svém tažení nadále pokračuje. 

Výsledky hlasování ve sboru volitelů budou známy již kolem pondělní půlnoci středoevropského času. O příštím prezidentovi tím však stále nebude rozhodnuto oficiálně. Státní úřady totiž listiny se záznamem o hlasování zašlou Kongresu, který 6. ledna na společné schůzi pod vedením viceprezidenta Mikea Pence otevře obálky ze všech států, hlasy sečte a oficiálně vyhlásí jméno příštího prezidenta a viceprezidentky. Nová hlava státu se pak chopí moci 20. ledna. 

Trump se po volbách nejprve snažil zabránit některým státům v oficiálním uzavření výsledků a nominaci volitelů do sboru, což se mu nepodařilo. Svou taktiku proto změnil a chce nyní mimo jiné přesvědčit některé státní zákonodárné sbory ovládané republikány, aby nominovaly vlastní volitele, kteří budou navzdory výsledkům voleb hlasovat pro něj.

Pokud by se mu to podařilo, musel by se Kongres vypořádat se situací, kdy by obdržel z jednoho státu dva různé výsledky hlasování sboru volitelů. Žádný ze států se však zatím podle všeho nechystá Trumpovo naléhání vyslyšet. Prezidentovu snahu rovněž komplikuje řada zásadních právních překážek.

https://www.e15.cz/zahranicni/ve-spojenych-statech-se-po-ctyrech-letech-sejde-sbor-volitelu-vybere-pristiho-prezidenta-usa-1376203?

10.12.2020 Americký stát Texas se tento týden obrátil na Nejvyšší soud USA s žádostí o anulování výsledků prezidentských voleb. Žaloba míří na klíčové státy Georgia, Michigan, Pensylvánie a Wisconsin, které po sečtení korespondenčních hlasů získal konečný vítěz Joe Biden. Podle Texasu žalované státy kvůli koronaviru upravily pravidla pro korespondenční hlasování v rozporu se zákonem. Stížnost k Nejvyššímu soudu podal ministr spravedlnosti státu Texas Ken Paxton. Využil přitom možnosti států unie žalovat jiné státy přímo u Nejvyššího soudu a obejít tak soudy nižší instance.

K žalobě se záhy přidalo dalších 17 států, v nichž bodoval poražený republikánský kandidát a současný šéf Bílého domu Donald Trump, a následně i samotný prezident. 

Soudy nižší instance už smetly ze stolu desítky žalob Trumpova týmu na neregulérnost průběhu voleb. Většinu soudců Nejvyššího soudu v USA ale v poměru 6 ku 3 tvoří soudci blízcí republikánům, přičemž tři z nich jmenoval přímo dosluhující prezident Donald Trump.

https://www.novinky.cz/zahranicni/amerika/clanek/texas-a-17-dalsich-statu-usa-povstalo-proti-bidenovi-rozhodne-nejvyssi-soud-40344887#

9.12.2020 Oficiální výsledky prezidentských voleb do úterka vyhlásily všechny americké státy i federální okrsek hlavního města Washingtonu, přičemž v součtu bylo potvrzeno vítězství demokrata Joea Bidena v poměru 306 volitelských hlasů ku 232. Na svém webu o tom informuje deník The New York Times. Účast voličů letos přesáhla 66 procent a dosáhla tak nejvyšší úrovně od začátku 20. století.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/svet/vsechny-americke-staty-vyhlasily-oficialni-vysledky-voleb-ty-potvrdily-vyhru-bidena.A201209_104454_ln_zahranici_liak

2.12.2020 Prezident USA Donald Trump pohrozil, že bude vetovat každoroční rozpočtový zákon ministerstva obrany (NDAA), pokud nebude obsahovat část, jež by zrušila zákon zajišťující právní ochranu provozovatelů sociálních sítí jako Facebook a Twitter. Krok je podle agentury Reuters další fází boje proti internetovým společnostem, které Trump a republikáni obviňují z umlčování konzervativních hlasů.

NDAA stanovuje rozpočet a politiku ministerstva obrany na další rok a byl schválen pokaždé v posledních 59 letech. Jedná se o jeden z mála zákonů, u nějž se oba hlavní politické tábory shodují, že musí každoročně bezpodmínečně vejít v platnost. Stanovuje totiž vše od navýšení platů vojáků, po určení počtu nově nakupovaných letadel, až po strategii soupeření s Ruskem nebo Čínou. Letos tento zákon rozděluje 740 miliard dolarů (16,1 bilionu korun) z federálního rozpočtu. 

https://www.novinky.cz/zahranicni/amerika/clanek/trump-hrozi-vetem-rozpoctu-pro-obranu-kvuli-ochrane-majitelu-socialnich-siti-40343927#

26.11.2020 Americký prezident Donald Trump zbavil funkce několik vysoce postavených činitelů z Odboru obranné politiky (DPB). Mezi nimi byla například Madeleine Albrightová, česká rodačka, jež byla první ženou, která stála v čele americké diplomacie v letech 1997 až 2001 či jeden z architektů americké zahraniční politiky Henry Kissinger. (duchovní otec NWO)

Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/usa-donald-trump-pentagon-propousteni-prezident-americke-prezidentske-volby.A201127_100237_zahranicni_mkop#

25.11.2020 Prezident Donald Trump je sice na odchodu z Bílého domu, ale mnozí jsou ve střehu ohledně jeho posledních činů ve funkci. Podle serveru Axios se izraelská armáda připravuje na možnost, že Trump zaútočí na Írán.

Během posledních týdnů byly izraelské obranné síly instruovány, aby se připravily na možnost, že Spojené státy americké ještě před koncem Trumpova funkčního období provedou vojenský úder proti Íránu. Cílem zvažovaného úderu měl být podle zdroje z administrativy dosluhujícího prezidenta podnik na obohacování uranu v Natanzu.

S myšlenkou měl Trump přijít poté, co se dozvěděl o zprávě Mezinárodní agentury pro atomovou energii o rostoucích zásobách dané látky na íránském území. Zbylí účastníci, včetně viceprezidenta Mikea Pence, ho ovšem podle NYT měli varovat před možnými riziky daných kroků, a návrh tak smetli ze stolu. Podle médií měl v neděli izraelský premiér Benjamin Netanjahu tajně odletět do Saúdské Arábie, aby se zde setkal s tamním korunním princem Muhammadem bin Salmánem. Podle zdrojů serveru Axios byl jedním z témat k diskuzi také Írán. K události došlo v době, kdy byl v zemi také americký ministr zahraničí Mike Pompeo díky své desetidenní cestě po zemích Evropy a Blízkého východu. 

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/izrael-se-preventivne-pripravuje-na-trumpuv-plan-napadnout-iran-131192#

25.11.2020 Izrael zaútočil během úterní noci na cíle v jižní Sýrii, napsala agentura DPA s odvoláním na syrskou agenturu SANA. Bojové letouny židovského státu měly zasáhnout blíže neurčené objekty poblíž syrské metropole Damašek. Podrobnější informace zatím nejsou k dispozici, k incidentu se dosud nevyjádřila ani izraelská strana. Během krátké doby je to již druhý útok. Před týdnem zasáhly izraelské letouny v Sýrii několik vojenských cílů, například sklady a objekty se syrskými raketami země-vzduch. Agentura SANA napsala, že zahynuli tři vojáci. Izrael běžně údery v Sýrii nekomentuje. Od začátku syrského konfliktu v roce 2011 podnikl v zemi mnoho útoků proti silám režimu syrského prezidenta Bašára Asada a proti jeho spojencům, Íránu a libanonskému Hizballáhu.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/izrael-se-preventivne-pripravuje-na-trumpuv-plan-napadnout-iran-131192#

24.11.2020 Spojené státy jsou podle něj připraveny znovu zaujmout roli globálního lídra a budou posilovat vztahy se svými spojenci v oblasti Atlantiku a Pacifiku. Nehodlají přitom vstupovat do zbytečných konfliktů.

https://zahranicni.ihned.cz/c1-66848950-biden-chce-navazovat-vztahy-v-asii-a-pacifiku-usa-jsou-pripraveny-zaujmout-roli-globalniho-lidra-rekl

24.11.2020 Téměř tři týdny po volbách ve Spojených státech Donald Trump pověřil svůj tým předáním moci novému prezidentovi. Soudní snahy o prokázání volebního podvodu ale nevzdává.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/donald-trump-souhlasil-s-predanim-moci-joeu-bidenovi-130922#

19.11.2020 Americký prezident Donald Trump ve středu večer inicioval částečný přepočet hlasů ve státě Wisconsin, který se mu podle předběžného výsledku na rozdíl od roku 2016 v prezidentských volbách nepodařilo získat. Vyžádaná revize výsledků se týká dvou okresů, které zahrnují dvě největší města ve státě, a měla by být hotová s koncem měsíce. Mezitím se chýlí ke konci přepočet hlasů nařízený vedením státu Georgia, závěry budou zřejmě k dispozici už ve čtvrtek.

Ve Wisconsinu se začnou hlasy kontrolovat v pátek, informuje agentura AP, a proces musí být hotový do 1. prosince. Na rozdíl od Georgie za něj Trumpova kampaň musela zaplatit, přičemž se odhadovalo, že přepočet na celém území státu by stál skoro osm milionů dolarů (přes 175 milionů Kč). Nakonec prezident požádal pouze o revizi v okresech Dane County a Milwaukee County, přičemž volební činitelé médiím potvrdili, že stát obdržel potřebné tři miliony dolarů.

Wisconsin je jedním z pětice států, které Trump oproti výsledku z roku 2016 ztratil.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/svet/tri-miliony-dolaru-za-nove-scitani-trump-spustil-prepocet-hladu-ve-dvou-okresech-statu-wisconsin.A201119_073013_ln_zahranici_ceh

19.11.2020 Nová hlava Bílého domu Joe Biden nešetří kritikou Facebooku. Na druhou stranu administrativa vítěze voleb se plní bývalými zaměstnanci této technologické společnosti. Ti mohou pomoci k nalezení kompromisu, nebo také tlačit firemní lobby. Biden zatím jasné vize nepředstavil. V každém případě ho čeká řešení zásadních kauz.

Kampaň nově zvoleného prezidenta Joe Bidena dlouhodobě brojí proti technologickým gigantům. Šéf týmu Patrick Stevenson v minulém týdnu na Twitteru jmenoval "dvě největší institucionální hrozby pro naší demokracii" - republikánskou stranu a Facebook. Stratég demokratů jménem Bidenovy kampaně prohlásil: "V podstatě si myslíme, že jde o nemorální společnost,

Na druhé straně mnoho zaměstnanců sociální sítě našlo uplatnění právě v řadách Bidenovy administrativy. Bývalý člen představenstva společnosti Jeff Zients nyní spoluvede Bidenův tým, který má zajistit předání moci. Nadto nový šéf Bílého domu zaměstnal dva někdejší ředitele firmy, jedním z nich je Jessica Hertz, která se mimo jiné podílela na vyšetřování kauzy Cambridge Analytica. Zvolený prezident má přátelské vztahy i s vysokým představitelem společnosti a bývalým britským politikem Nickem Cleggem. Demokraté dlouhodobě útočí na Facebook z toho důvodu, že podle nich neefektivně kontroluje šíření nenávisti, násilí a dezinformací. Nadto prý nechrání osobní data uživatelů. Progresivnější straníci kritizují síť kvůli monopolní moci na trhu a nedostatečnému zdanění.

V poslední době se pracovní skupina bývalého senátra Bidena do Facebooku opírala kvůli tomu, že síť dovoluje prezidentovi Donaldu Trumpovi sdílet příspěvky, které označují volební proces za podvod. "Dovolují těmto falešným informacím proudit, lidé si potom myslí, že jde o reálná fakta,

Zdroj: https://www.lidovky.cz/svet/dva-nejvetsi-nepratele-republikani-a-facebook-tym-noveho-prezidenta-navzdory-kritice-oplyva-byvalymi.A201118_111730_ln_zahranici_livs

18.11.2020 Investiční firmy a právníci podporovali hlavně Bidena, realitní společnosti Trumpa. Ekonom Tim Taylor si všímá analýzy, kterou na svých stránkách zveřejnilo americké Center for Responsive Politics. Tato analýza se zaměřuje na peníze, které se točily kolem právě proběhnuvších prezidentských voleb. Ukazuje se, že "volby roku 2020 byly dvakrát dražší než volby roku 2016 a výdaje na ně byly dokonce vyšší než během dvou předchozích prezidentských cyklů dohromady". Joe Biden dokonce dokázal jako první kandidát v historii získat od dárců asi 1 miliardu dolarů. Donald Trump vybral 596 milionů dolarů, což by také byla mimořádně vysoká částka, nicméně ta bledne ve srovnání s tím, co se podařilo Bidenovi. 

 • Až u realitních firem nacházíme znatelně vyšší oblibu republikánů, k demokratům nejvíce tíhnou mediální a filmové společnosti, které ale věnovaly na volební kampaň relativně nízký celkový objem peněz. 
 • https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4543437/investicni-firmy-a-pravnici-podporovali-hlavne-bidena-realitni-spolecnosti-trumpa.html<br>

15.11.2020 Americký prezident Donald Trump tvrdí, že hlasovací zařízení v několika státech smazala celkem 2,7 milionu "jeho" hlasů, což ho podle jeho mínění připravilo o celkové vítězství v boji o Bílý dům. "Tyto státy by měly být hned označeny jako vítězné pro Trumpa. (Joe) Biden nevyhrál, ale o hodně prohrál!" napsal prezident v jednom z řady z twitterových příspěvků na toto téma.

https://www.novinky.cz/zahranicni/amerika/clanek/trump-miliony-hlasu-pro-me-smazali-40342306#

14.11.2020 Brzdění příprav na předání moci nové administrativě ohrožuje národní bezpečnost Spojených států a mohlo by mít pro Američany katastrofální následky. V pátek to uvedl personální šéf Bílého domu z let 2017 a 2018 John Kelly. Dosluhující prezident Trump by podle něj měl okamžitě dát pokyn k zahájení spolupráce s týmem nově zvolené hlavy státu Joea Bidena. (ČTK) 

13.11.2020 Čína pogratulovala Joeu Bidenovi k vítězství v amerických prezidentských volbách. Ukončila tak spekulace, zda oficiálně uzná jeho vítězství (Bloomberg) 

Prezidentské volby USA 2020

 • Kdo jsou kandidáti - Joe Biden | Donald Trump
 • Názory - Jaké mají postoje oba kandidáti?
 • Průzkumy - Jak si stojí v průzkumech oba kandidáti?
 • Systém voleb - Jak se volí americký prezident?
 • Prezidenti USA - Seznam prezidentů USA
 • Vše, co potřebujete vědět - Americké prezidentské volby od A do Z
 • Průběžné průzkumy a výsledky - Jak se vyvíjí souboj Trump vs. Biden?
 • ONLINE - Americké prezidentské volby sledujeme v online reportáži
 • https://www.seznamzpravy.cz/clanek/kdy-budou-vysledky-z-ameriky-zmast-muze-volebni-fata-morgana-127418

11.11.2020 Dušan Neumann: Voliči mohou ztratit důvěru v demokratický systém

11.11.2020 Téměř 80 procent Američanů, včetně více než poloviny příznivců republikánské strany, uznává demokrata Joea Bidena jako vítěze prezidentských voleb. Vyplývá to z průzkumu provedeného agenturou Reuters a společností Ipsos. Vítězství Bidenovi minulou sobotu připsala většina respektovaných médií, jelikož podle jejich projekcí vede ve většině rozhodujících států (ČTK) 

Demokratická strana si v americké Sněmovně reprezentantů ziskem tří dalších křesel zajistila očekávanou většinu. Informovala o tom dnes agentura AP, podle které si sice demokraté i do dalšího volebního období kontrolu nad dolní komorou Kongresu udrží, jejich převaha nad republikány se však pravděpodobně ztenčí (ČTK) 

10.11.2020 Účet Donalda Trumpa: Miliardy za golf a účesy, 29 žen a žádný pes

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ucet-donalda-trumpa-miliardy-za-golf-a-ucesy-29-zen-a-zadny-pes-128917#<br>

10.11.2020 Nedivil bych se, kdyby Trump už v lednu odletěl pryč z USA, říká bývalý redaktor Hlasu Ameriky

 • Amerika je rozdělená a vždycky byla. Sever versus jih, venkov versus město, rozdíly mezi vzdělanými a nevzdělanými a tak dále. Například ti, co volili Trumpa, jsou převážně bez univerzitního vzdělání, jsou převážně bílí a jedná se o nižší střední třídu, i když se tento výraz už moc nepoužívá. Nicméně je jasné, že to není tak černobílé a že je spousta vzdělaných mezi podporovateli Trumpa. 
 • Donald Trump změnil Ameriku k horšímu a nadále ji destabilizuje. Znehodnotil postavení Spojených států ve světě. Vykašlal se na Evropu a kamarádil se s diktátory. Trump je silný narcis a lhář. Jeho stoupenci zřejmě věří jeho ekonomickým argumentům, ale podle mě jsou tedy naprosto slepí. Zahájil ekonomickou válku s Čínou, která ublížila spoustě Američanů, zejména farmářům, kteří nemohli prodat své suroviny do Číny, například sóju. 
 • Moje předpověď ohledně Trumpa je taková, že půjde před soud v příštím roce ve státě New York, za různé přešlapy, finanční i ty v souvislosti s možným sexuálním obtěžováním a tak dále. Nedivil bych se, kdyby už v lednu odletěl někam pryč, pravděpodobně do Skotska, kde má golfový resort. Další jeho kandidatura do Bílého domu, o které se mluví třeba po současné čtyřleté pauze, je jen těžko představitelná.   
 • https://www.e15.cz/volby/volby-v-usa/nedivil-bych-se-kdyby-trump-uz-v-lednu-odletel-pryc-z-usa-rika-byvaly-redaktor-hlasu-ameriky-1375016?   

10.11.2020 Co změní Joe Biden?

Už teď je jisté, že část Trumpových voličů je přesvědčena, že Biden vyhrál podvodem. A republikáni, pokud myslíte politici, Trumpa podporují, protože jeho voliči jsou i jejich voliči.

 • Joe Biden chce zemi vrátit zpět k pařížské klimatické dohody z roku 2015
 • Bude řešit rasovou nespravedlnost. Biden také hned na první den v úřadě chystá výnosy, kterými odmítne a potlačí Trumpovu dosavadní protiimigrační politiku. Obnoví ochranný program pro mladé imigranty, kteří do USA před lety přišli ilegálně jako malé děti s rodiči. Další bude odvolání Trumpova zákazu vstupu do USA pro cizince z několika převážně muslimských zemí.
 • Biden chce v zásadě odvolat daňovou reformu, kterou prosadil Trump
 • Jeho tým už připravuje návrhy, jak omezit těžbu ropy a zemního plynu na státních pozemcích či zrušit výstavbu ropovodů
 • Na přechod k zelené ekonomice slibuje až dva biliony dolarů (45 bilionů korun). Tyto peníze půjdou třeba na výstavbu sítě dobíjecích stanic pro elektromobily, zateplení budov nebo obnovitelné zdroje energie, zejména na solární panely a větrné turbíny.
 • Do roku 2050 by americká ekonomika měla být bez emisí skleníkových plynů.
 • Spojené státy obnoví členství země ve Světové zdravotnické organizaci (WHO)
 • Biden oznámí zastavení výstavby zdi na hranici s Mexikem.
 • https://archiv.ihned.cz/c1-66842160-demokrate-slibuji-biliony-na-zelenou-ekonomiku<br>
 • https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/joe-biden-zacne-v-bilem-dome-obdobnym-velkym-treskem-s-jakym/r~1075bb9c228b11eb95caac1f6b220ee8/<br>

Zatím Trump udělal všechny kroky, které se dopředu - v rámci scénářů, jak by se mohl zachovat, když prohraje volby - očekávaly. Označil volby za podvod, odmítl uznat jejich výsledek, podává žaloby (zatím neúspěšné) a požaduje přepočítávání - což je tam, kde to splňuje dané podmínky, tedy malý rozdíl v počtu hlasů, zcela v pořádku. Pokud bychom vycházeli z toho, co se stalo dosud - tak ano, tak nelze vyloučit, že ještě v lednu bude Trump odmítat výsledek...., a pak zatím nikdo neví, co by stalo.

https://zahranicni.ihned.cz/c1-66841730-prezidentem-bude-joe-biden-amerika-je-ale-rozdelena-co-bude-dal-ptejte-se-zvlastniho-zpravodaj-ve-usa-daniela-anyze

9.11.2020 Šéfové amerických podniků čekají od nově zvoleného prezidenta Joea Bidena zejména větší předvídatelnost, méně překvapivých rozhodnutí a celkově tradičnější vztahy s Bílým domem. Chtějí také, aby se Biden hned na začátku zaměřil na boj s pandemií způsobenou šířením nového koronaviru. Napsal to ekonomický list The Wall Street Journal (ČTK) 

7.11.2020 18:22 Kandidát Demokratické strany Joe Biden byl podle amerických médií zvolen novým prezidentem Spojených států. Agentura AP i televize NBC a CNN skoro čtyři dny po uzavření volebních místností vyhodnotily, že bývalý viceprezident ovládl hlasování i v klíčovém státě Pensylvánie a má tak zajištěnou většinu ve sboru volitelů. Biden bude 46. šestou hlavou státu v amerických dějinách a zároveň nejstarším nastupujícím prezidentem v historii USA 

6.11.2020 Donald Trump uvedl, že nikdy nevzdá boj za národ a hodlá pokračovat v právních bitvách, které zahájil po úterních volbách. Prezident v posledních dvou dnech opakovaně obvinil demokraty, že se snaží ukrást jeho volební vítězství. Pro své tvrzení o manipulaci s hlasovacími lístky ale nepředložil žádné důkazy. (Bloomberg)

3.11.2020 Ve Spojených státech už se naplno rozběhl poslední den hlasování v letošních volbách. S úderem šesté hodiny místního času se otevřely volební místnosti v několika východních státech včetně New Yorku nebo New Jersey. V částech USA se bude hlasovat ještě několik hodin po půlnoci SEČ, výsledky z nejostřeji sledovaných států začnou podle agentury Reuters přicházet po 19:00 východoamerického času (01:00 SEČ) (ČTK)

3.11.2020 Profesor Lichtman na to má metodu, kterou vyvinul společně s ruským vědcem Vladimirem Keilis-Borokem, odborníkem na předpovídání zemětřesení. Metoda se jmenuje 13 klíčů a proslulý profesor o ní sepsal i knihu.

 • Moje předpověď, že Trump prohraje a Joe Biden vyhraje 

Jak název napovídá, definuje 13 klíčů či "podmínek", podle kterých se dá určit, zda zvítězí současná hlava státu, nebo její vyzyvatel. Přičemž platí, že pokud v dané chvíli není pravdivých 5 a méně podmínek, vyhrává kandidát vládnoucí stran.

13. klíčových otázek, podle kterých profesor Allan Lichtman předpovídá vítěze prezidentských voleb v USA

1. Stranický mandát

V polovině mandátu získá strana prezidenta v úřadu více křesel v Kongresu, než kolik jich dostala v předešlých volbách (které proběhly v polovině předchozího mandátu).

2. Stranický souboj

Neexistuje žádný stranický protikandidát vůči úřadujícímu prezidentovi.

3. Držení prezidentského úřadu

Kandidát vládnoucí strany je úřadujícím prezidentem.

4. Třetí strana

Neexistuje žádný významný kandidát z třetí strany nebo nezávislý kandidát.

5. Krátkodobý ekonomický výhled

Ekonomika není během voleb v recesi.

6. Dlouhodobý ekonomický výhled

Reálný ekonomický růst na jednoho obyvatele během termínu voleb se rovná nebo překračuje růst, ke kterému došlo v předchozích dvou termínech.

7. Změna politiky

Administrativa úřadujícího prezidenta provedla zásadní změny v domácí politice.

8. Sociální nespokojenost

Během volebního období současného prezidenta nedošlo k žádné dlouhotrvající sociální nespokojenosti.

9. Skandál

Úřadující administrativa se nezkompromitovala významným skandálem.

10. Mezinárodní nebo vojenské pochybení

Úřadující administrativa se nedopustila významné chyby v mezinárodní politice nebo ve válečné strategii.

11. Mezinárodní nebo vojenský úspěch

Úřadující administrativa dosáhla významného úspěchu v mezinárodní politice nebo ve válečné strategii.

12. Charisma úřadujícího prezidenta

Prezidentský kandidát vládnoucí politické strany je charismatický nebo jde o národního hrdinu.

13. Charisma vyzyvatele

Kandidát vyzyvatelské strany není charismatický nebo nejde o národního hrdinu.

V letošních volbách tentokrát nesplňuje podle profesora Lichtmana Donald Trump dokonce sedm jeho klíčů.

1. Stranický mandát

V polovině mandátu nezískali republikání více křesel v Kongresu, než kolik jich dostali v předešlých volbách (které proběhly v polovině předchozího mandátu).

5. Krátkodobý ekonomický výhled

Ekonomika je během voleb v recesi.

6. Dlouhodobý ekonomický výhled

Reálný ekonomický růst na jednoho obyvatele během termínu voleb se nerovná a nepřekračuje růst, ke kterému došlo v předchozích dvou termínech.

8. Sociální nespokojenost

Trump nezvládl protesty, ke kterým došlo ve Spojených státech ohledně sociální a rasové nespravedlnosti.

9. Skandál

Trump se stal teprve třetím americkým prezidentem, který čelil impeachmentu.

11. Mezinárodní nebo vojenský úspěch

Trump nedosáhl nějakého velkého mezinárodního nebo vojenského úspěchu.

12. Charisma úřadujícího prezidenta

Trump nemá charisma, které by oslovovalo většinovou skupinu obyvatelstva.

Pane profesore, v srpnu jste předpověděl, že Donald Trump bude muset tento rok opustit Bílý dům a novým prezidentem se stane Joe Biden. Jste si tím stále jistý? Nemůže se podle vás stát, že se něco během posledních dnů nebo hodin změní, co by mohlo vaši předpověď ovlivnit?

Moje předpověď, že Trump prohraje a Joe Biden vyhraje, je založena na mých 13 klíčích, které vedou do Bílého domu, což je systém ukazatelů, které měří sílu vládnoucí politické strany. Klíče jsou úspěšné od znovuzvolení Ronalda Reagana v roce 1982, kdy země čelila velké recesi. 

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/urcil-viteze-deviti-voleb-v-usa-kdo-bude-podle-profesora-novy-prezident-127355#<br>

2.11.2020 Začíná americký volební týden. Hlasování by formálně mělo skončit v úterý 3. listopadu, ale sčítání hlasů se může protáhnout. Větší pozornost se tak může soustředit na výsledky senátních voleb a na to, zda se demokratům nepodaří ovládnout celý Kongres. Pokud by "zmodral" Kongres a demokratický kandidát Joe Biden vyhrál také prezidentské klání, byl by to pro trhy pravděpodobně signál, že poměrně hladce může projít mega stimulační balík v řádu několika bilionů dolarů, po kterém opakovaně volá americký Fed. To by byla dobrá zpráva pro většinu rizikových aktiv včetně středoevropských měn a koruny. V takovém případě by šly pravděpodobně také vzhůru dlouhé výnosy, a naopak pod tlak by se mohl dostat americký dolar. To platí dvojnásob pro odhady voleb do Senátu, kde výsledek zůstává značně nejistý. A je to pravděpodobně právě Senát, kde se může pro trhy v tomto týdnu lámat chléb. Pro investory pravděpodobně bude příznivý "jednobarevný" výsledek, kdy Kongres i prezident jednoduše potáhnou za "jeden provaz". Jakákoliv komplikovanější kombinace nebo protahování sčítání mohou akciím a rizikovým aktivům naopak na nějakou dobu znepříjemnit život. Zvlášť ve světle druhé vlny pandemie, která naplno startuje i v USA.

1.11.2020 Bez vítězství v Pensylvánii nebude Joe Biden v následujících prezidentských volbách favoritem. Pro stanici ABC to v neděli uvedl uznávaný statistik Nate Silver. Klíčový stát disponuje 20 voliteli a před čtyřmi lety ho těsně vyhrál Donald Trump. Silver upozornil na možné problémy s takzvanými "nahými volebními lístky".

Každý člověk, který volí korespondenčně, musí svůj volební lístek vložit nejdříve do speciální obálky, kterou zalepí a až poté vloží do standardní poštovní obálky. Tato praktika je standardní například i ve Spojeném království.

Podle dostupných informací toto ale řada lidí v Pensylvánii buď neví, nebo to při samotném hlasování popletla a svůj volební lístek vložila rovnou do poštovní obálky. Nejvyšší pensylvánský soud tak uvedl, že tyto takzvané "nahé volební lístky" nebudou komise započítávat.

https://www.novinky.cz/zahranicni/amerika/clanek/analytik-biden-je-favorit-ale-pokud-prijde-o-pensylvanii-uz-jim-nebude-40340937#

31.10.2020 Podle Mobiuse hlavním rizikem letošní prezidentské volby nebude ani tak otázka, kdo volby skutečně vyhraje, ale spíše to, jestli druhá strany výsledky uzná a podřídí se jim. Zpochybnění výsledků a čekání na jejich potvrzení by pak bylo tím skutečně negativním akciovým motivem. 

https://www.kurzy.cz/zpravy/564151-mobius-u-sp-500-to-vypada-na-dvojity-vrchol-a-to-je-negativni-akciovy-signal/

27.10.2020 Na výsledky prezidentských voleb v USA si zřejmě počkáme. Může je rozhodnout soud

https://www.e15.cz/volby/volby-v-usa/na-vysledky-prezidentskych-voleb-v-usa-si-zrejme-pockame-muze-je-rozhodnout-soud-1374541?

27.10.2020 Výsledky amerických prezidentských voleb nebudou mít dopad pouze na hospodářskou situaci ve Spojených státech, ale výrazně ovlivní také finanční trhy a ekonomické vyhlídky v Evropě. Upozorňují na to podle serveru CNBC analytici a ekonomové.

 • Sporný výsledek voleb, které se uskuteční 3. listopadu, by mohl vést k "závažné nejistotě a rozsáhlým pouličním protestům" podporovatelů poražené strany. 
 • Donald Trump by v případě znovuzvolení mohl rozpoutat obchodní válku s Evropou, kterou již dříve hrozil. Taková válka by byla ničivá pro obě strany, Evropské unii by však mohla přinést větší ztráty než USA.
 • Problémy pro Evropu mohlo přinést rovněž vítězství demokratického kandidáta Joea Bidena, které může vést k výraznému zvyšování daní a nadměrné regulaci trhu práce v USA. To by mohlo zpomalit růst americké ekonomiky, což by ovlivnilo evropský export. 
 • https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4528457/analytici-volby-v-usa-ovlivni-ekonomiku-a-burzy-v-evrope.html

23.10.2020 V poslední době, zejména na sociálních sítích ve Spojených státech, vzrostly debaty okolo asteroidu 2018 VP1, který se řítí k Zemi a mohl by do planety narazit 2. listopadu, den před americkými prezidentskými volbami. Ovšem jak upozorňují mnozí odborníci, nejen že Zemi těleso s největší pravděpodobností mine, ale ani v případě kontaktu by nepředstavovalo žádné významnější nebezpečí.

https://www.novinky.cz/veda-skoly/clanek/asteroid-2018-vp1-by-se-pristi-tyden-mohl-srazit-se-zemi-40340242#<br>

23.10.2020 Více než 50 milionů Američanů podle experta již využilo možnost osobně nebo korespondenčně hlasovat v listopadových prezidentských volbách. Signalizuje to rekordní účast ve volbách, jejichž Den D se uskuteční 3. listopadu (Reuters) 

22.10.2020 Trump znovu vyhraje, řekl stanici FOX News politický analytik Robert Cahaly. Ten založil společnost Trafalgar Group, která jako jedna z mála správně odhadla vítězství Donalda Trumpa v klíčových státech před čtyřmi lety. Podle Cahalyho drtivá většina průzkumů nebere v potaz takzvaného "stydlivého voliče". To je člověk, který se stydí přiznat, že volí Trumpa, protože se bojí, že by na něj autoři průzkumů nahlíželi s despektem.

https://www.novinky.cz/volby/usa/clanek/analytik-ktery-odhadl-prohru-clintonove-trump-znovu-vyhraje-40339985#

22.10.2020 Americký prezident Donald Trump si udržuje otevřený bankovní účet v Číně, kde se v minulých letech snažil prosadit několik podnikatelských projektů a platil tam i daně. Napsal to list The New York Times (NYT), podle nějž to vyplývá z prezidentových finančních záznamů, k nimž deník získal přístup. Trump dlouhodobě kritizuje firmy podnikající v Číně a nabádá je k přesunu do USA, kvůli údajnému napojení na čínské podnikatele také útočí na své politické oponenty. 

19.10.2020 Ačkoliv oficiálně Američané budou prezidenta a své zástupce do Kongresu volit až 3. listopadu, více než 28 milionů voličů už svůj hlas odevzdalo. To představuje více než pětinu všech hlasů odevzdaných v minulých volbách před čtyřmi lety, podotkla stanice CNN s tím, že zájem o předčasné hlasování je rekordní hlavně kvůli obavám z nákazy koronavirem.

První volební data napříč Spojenými státy jsou zajímavá. Z těch, kteří už odevzdali svůj hlas, tvoří zhruba 51,4 procenta registrovaní demokraté, 38,3 republikáni a 10,3 procent voličů se nehlásí ani k jedné straně, ukázala hojně citovaná analýza zveřejněná agenturou TargetSmart. 

https://www.novinky.cz/volby/usa/clanek/americane-se-hrnou-k-volbam-v-predstihu-40339868#

17.10.2020 Americký prezident Donald Trump zintenzivňuje útoky proti svému demokratickému rivalovi a bývalému viceprezidentovi Joe Bidenovi, kterého obviňuje z korupce a okrádání. Zároveň však Trump v pátek na jednom z předvolebních setkání připustil svou možnou porážku. Svým fanouškům řekl, že v takovém případě by nejspíš musel svoji zemi opustit. Dokážete si představit, že prohrávám? Co bych dělal?" ptal se Trump řečnicky svých podporovatelů. "Necítil bych se dobře. Možná bych musel opustit zemi. Nevím," uvedl Trump na meetingu.

"Soupeřím s jasně nejhorším kandidátem v dějinách prezidentských voleb," řekl prezident o Bidenovi, kterému řada průzkumů v poslední době přisuzuje dvouciferný náskok v preferencích. "Dovedete si představit, že prohrajete s někým takovým? Je to neuvěřitelné," dodal Trump.

Trump ve čtvrtečním diskusním pořadu poprvé uvedl, že výsledek přijme i v případě prohry. "A pak se ptají: Přijmete poklidné předání (moci)? A odpověď zní: Ano, přijmu," řekl Trump v diskusi. 

https://echo24.cz/a/Sh2BH/mozna-opustim-usa-dovedete-si-predstavit-ze-bych-prohral-trump-uvazuje-nad-svou-porazkou

15.10.2020 Donald Trump odmítl slíbit pokojné předání moci, pokud volby 3. listopadu prohraje. Vyjádřil při tom nepodloženou obavu z volebních podvodů. Trump také při zářijové prezidentské debatě vyzval pravicově orientovanou skupinu Proud Boys, aby "ustoupila stranou a byla připravena". Prezidentův syn Donald Trump mladší vyzval na facebooku a twitteru "každého fyzicky zdatného muže a ženu, aby se přidali k Trumpově armádě za bezpečný průběh voleb".

Josh Ellis, který provozuje platformu, na které se setkávají stovky samozvaných ozbrojených skupin z celých Spojených států, tvrdí, že po zuby ozbrojení podporovatelé Donalda Trumpa by se mohli objevit ve volebních místnostech ve státech jako Kalifornie, Oregon, Washington, Pensylvánie, Georgia, Jižní Karolina, Indiana, Kentucky a možná Severní Karolina.

"Dozvěděl jsem se, že jednočlenné, dvoučlenné a někdy i tříčlenné ozbrojené skupiny se chystají přijít a zaručit svojí přítomností bezpečnost ve volebních místnostech," uvedl pro deník Financial Times. Podle něj se sázka ve hře zvyšuje, protože i na levici jsou ozbrojené skupiny a pravice očekává, že Trump drtivě zvítězí. Tvrdí také, že skupiny jsou připraveny jednat i dříve, pokud je k tomu Trump vyzve. "Pokud budou jen náznaky toho, že integrita výsledků voleb byla narušená, tak to vzbudí vztek. A pak nevím, kde se to zastaví," 

Zdroj: https://www.lidovky.cz/svet/milice-podporujici-trumpa-se-chystaji-na-volby-experti-pred-nimi-varuji-mohou-sehrat-nasilnou-roli.A201015_092102_ln_zahranici_lihla?

14.10.2020

Jak to vůbec vypadá s šancemi na výhru? Podle aktuálních pravidelných amerických průzkumů by volilo nyní Bidena 51,4 % voličů, Donalda Trumpa téměř o 10% bodů méně.  

Spojené státy dnes připomínají velký společenský papiňák. Ovšem s tím rozdílem, že mu schází pojistný ventil, kterým by se upouštěla pára. V tom americkém hrnci ("tavicím kotlíku" ras, etnik a národností, jak se říkalo dříve) se tlak celý volební rok postupně jen pěchoval a narůstal. 

 • V lepším případě bude konečný součet tak jasný, přesvědčivý ve prospěch jednoho z kandidátů, že ten druhý se vzdá žádosti o přepočet. A pak by ani nemusely přijít dlouhé soudní bitvy. 
 • Povolební exploze by mohla být hodně ošklivá. Jako ostatně byly dosavadní předzvěstné incidenty. Na obou stranách jsou už oběti.  
 • "Jsme velmi znepokojeni, že tato země směřuje k nejhorší povolební krizi za 150 let. Naší největší obavou je, že sporné prezidentské volby − zvláště v případě těsných výsledků v rozhodujících státech, nebo pokud by jeden z kandidátů zpochybnil legitimitu procesu − by mohly vyvolat násilí a krveprolití 
 • v posledních několika měsících k výraznému nárůstu počtu Američanů, že v případě vítězství druhé strany v prezidentských volbách by bylo ospravedlnitelné uchýlit se k násilí. "Rostoucí přijatelnost násilí je nadstranický fenomén. Naše data ukazují, že demokraté a republikáni shodně ospravedlňují násilí jako způsob dosažení politických cílů 
 • V průzkumu z letošního září připustilo 44 procent republikánů a 41 procent demokratů možnost násilí. Autoři doplňují, že v červnu to bylo 35 a 37 procent 
 • "Pokud upadneme do spirály násilí, pro budoucnost Ameriky jako demokracie to bude mít hrozivé důsledky. 

Jenže situace je vážná. Ukazují to průzkumy veřejného mínění a v neposlední řadě − vlastně nejdůležitěji − to přiznávají sami Američané. Mají strach. Jedni se bojí druhých, někteří se bojí všech. A mnozí se připravují na ty nejhorší představitelné možnosti. 

Amerika se ozbrojuje

Spíše než na překližky ovšem Američané obecně spoléhají na zbraně. Střelné zbraně, prostě bouchačky. Jejich prodeje lámou historické rekordy. Podle databáze FBI, kde si oficiálně prodejci ověřují totožnost zájemců o zbraň, se jen v červnu prodaly skoro čtyři miliony zbraní. 

Záznamy ukazují, že rekordní je podíl těch, kteří si pořídili svoji první, nejrychlejší nárůst nových majitelů zbraní zaznamenali prodejci mezi Afroameričany. Letos v červenci tvořili třetinu všech těchto zájemců, i když v populaci USA představují černoši 13 procent obyvatel.

https://archiv.ihned.cz/c1-66829570-spojene-staty-den-po-volbach-bez-viteze-zato-na-pokraji-obcanske-valky<br>

14.10.2020 Pro investory jsou tedy základní dva scénáře, kdy buď vyhraje Trump, nebo Biden. Zároveň je tu ale i třetí scénář, kdy bude výsledek těsný a bude zpochybněn, některý z kandidátu jej odmítne uznat. Analýza Saxo Bank dává třetí variantě dokonce stejnou pravděpodobnost jako Bidenovu vítězství, v obou případech po 40 %. Vítězství Trumpa má podle analytiků této banky dvacetiprocentní pravděpodobnost. Jestli trhy něco nesnáší, jsou to vzácné události, kam zpochybnění výsledků voleb patří. O novém prezidentovi by rozhodl pravděpodobně až Nejvyšší soud, který Trump po dobu svého působení přetvářel k obrazu svému.

 • Pokud k takovému scénáři dojde (pochybňování výsledků voleb a soud), předpokládá Saxo Bank prudké výkyvy na akciových trzích, výprodeje kvůli nejistotě, oslabení dolaru a posílení zlata. 
 • Pokud vyhraje hladce Biden, dojde k výprodejům především akcií technologických gigantů, neboť lze očekávat, že budou pod Bidenovou administrativou čelit zvýšení daní a silným antimonopolním tlakům. Sněmovna reprezentantů ovládaná demokraty už minulý týden zveřejnila zprávu, v níž se píše, že by se Amazon, Apple, Google a Facebook měly rozdělit, neboť zneužívají svého postavení na trhu. 
 • Demokraté by s vítězstvím Bidena také pravděpodobně ovládli obě komory Kongresu a začal by tím finanční rauš, což by mohlo vést v delším horizontu k vyšším úrokovým sazbám v ekonomice. 
 • Druhého listopadu jsou i volby do Senátu, ve Sněmovně reprezentantů už demokraté většinu mají. S Bidenem lze očekávat také posílení zelených akcií z důvodu návratu k boji proti klimatickým změnám. 
 • Při případném vítězství Trumpa lze počítat se zvýšením výkyvů na burzách a dalšími čtyřmi roky nabourávání světového řádu v podobě obnoveného napětí mezi USA a Čínou. 

https://nazory.ihned.cz/c1-66828420-je-trump-skutecne-odepsany-investori-odsunuli-stranou-pandemii-a-soustredi-se-na-americke-volby<br>

zobrazit více..
Loading...