Bohatství

Bohatství

V současnosti 2019 je celosvětově nejziskovější firmou obchodovanou na burze americký technologický gigant Apple, který v prvním finančním pololetí vydělal 31,5 miliardy dolarů, upozornila agentura Reuters. Čistý zisk saúdskoarabské společnosti Saudi Aramco (světové produkci ropy podílí zhruba 10%), která je největším producentem ropy na světě, se v prvním pololetí snížil o 12 % na 46,9 miliardy dolarů (1,1 bilionu Kč) z 53 miliard dolarů před rokem. https://byznys.ihned.cz/c1-66622300-pololetni-zisk-ropne-spolecnosti-aramco-klesl-na-47-miliard-dolaru-firma-je-ale-stale-nejziskovejsi-na-svete

 • miliardářský index agentury Bloomberg: https://www.bloomberg.com/billionaires/ 
 • https://nejbohatsilide.forbes.cz/  

Bohatství a chudoba, dvě strany jedné mince:

 • Američané kontrolují téměř 30 % světového bohatství, to je 106 bilionů dolarů (globálního bohatství je definovaného jako hodnota všech finančních aktiv po odečtení dluhů), přestože tvoří cca 4,5% světové populace, Číňané pouze cca 18 % (64 bilionů USD), 500 nejbohatších lidí světa disponuje majetkem v hodnotě 5,9 bilionu dolarů. Stav k 31.12.2019
 • Mizí tzv. střední vrstva (zajišťuje rovnováhu ve společnosti), problém mezi bohatými a chudými má celoplanetární charakter a tempo se zrychluje. V roce 2015 byla stanovena hladina "extrémní chudoby" pro příjem na osobu menší než 1,9 USD (cca 44 kč,) na den, za posledních 30 roků klesl počet lidí v extrémní chudobě z 1,9 miliardy na cca 650 milionů (nyní 30 % z tohoto počtu žije v Indii) a současně za posledních 35 roků (od roku 1980 do 2015) vzrostl počet osob s příjmem do 10 USD na osobu na den z 2,6 miliardy na cca 6,6 miliardy lidí.
 • Koncentrace majetku.
 • MiliardářiDolaroví jednorožciDisruptoři, start-upy.

Čeká nás digitální měnová reforma. Výsledkem budou bezhotovostní digitální měny postavené pravděpodobně na technologii blockchainu (jediným tlačítkem tak dojde k digitální měnové reformě). Jde o řízený proces" pánů za oponou", který se odstartoval spouštěčem jménem pandemie koronaviru, na kterou se svede vše.

Co urychlilo koncentraci majetku v posledních 44 letech

řízené procesy "pánů za oponou" prostřednictvím centrálních bank a dalších nástrojů

Koncentrace bohatství

Majetek ultra bohatých

 • UHNWI, tedy ultra high-net-worth individuals, majetek minimálně 30 milionů dolarů
 • tzv. mid-tier millionaires, majetek mezi pěti a 30 miliony dolarů
 • millionaire-next-door, majetek od jednoho do pěti milionů USD
 • zdroj informací

V roce 2018 vlastnilo 8,5 milionu HNWI majetek ve výší 68,1 bilionů USD (cca 33 % z celku), celkový soukromý majetek se v roce 2018 zvýšil o 1,6 % na 205,9 bilionu dolarů, v roce 2008 vlastnilo 18 milionu HNWI majetek ve výší 32,77 bilionů USD

První žebříček nejbohatších Američanů zveřejnil časopis Forbes v roce 1918. Tehdy v něm bylo 23 amerických milionářů a vítězem se stal John D. Rockefeller. 

 • celkový počet dolarových miliardářů se však v roce 2018 snížil o 55 na 2153, mezi nejbohatší muže planety patří Jeff Bezos, Bill Bates, Warren Buffett, Bernard Arnault, Carlos Slim Helů

Celkový dluh všech obyvatel České republiky ke konci druhého čtvrtletí 2018 činil 2,23 bilionu korun, na jednoho obyvatele včetně nemluvňat tak vychází dluh asi 210 tisíc korun.  Meziročně vzrostl celkový dluh Česka o 175,1 miliardy. U dlouhodobého dluhu je to průměrně 1,58 milionu korun na klienta, u krátkodobého dluhu pak 190 tisíc korun. V srpnu 2018 to uvedl Bankovní a Nebankovní registr klientských informací.

 • Celkový soukromý majetek se v roce 2018 zvýšil o 1,6 % na 205,9 bilionu dolarů (4,7 biliardy korun). nebrali v potaz vlastnictví nemovitostí ani firem obchodovaných na burze. Soustředili se pouze na finanční prostředky, jako je hotovost či cenné papíry.

Finanční majetek je rozdělen čím dál nerovnoměrněji, úzké skupině 22,1 milionu dolarových milionářů (jeden dolar je zhruba 23 korun) loni patřila více než 50 % soukromých světových financí. O druhou polovinu se dělilo zbývajících 7,6 miliardy obyvatel planety. Ještě v roce 2015 vlastnili dolaroví milionáři jen 43 %celosvětového finančního majetku. více

 • Skupině 64 osob, které vlastní takový majetek, jako 3,5 miliardy lidí, již dnes nejde o majetek a peníze, ale o moc nad společností (prof. Peter Staněk 27.6.2019).

Nejsilnější nerovnost panuje v Severní Americe. Ve Spojených státech a Kanadě vlastní dolaroví milionáři 65 % ze 72,8 bilionu dolarů finančních prostředků soustředěných v rukou soukromých osob.

 • V Evropě vlastní milionáři jen 41 procent veškerých soukromých financí.

Pro období do roku 2023 odhadují analytici BCG každoroční růst soukromého finančního majetku o 5,7 procenta. Počet dolarových milionářů by se pak měl zvýšit na 27,6 milionu. O druhé místo co do objemu finančních aktiv by ale mohla přijít západní část evropského kontinentu. BCG odhaduje, že v roce 2023 se objem aktiv v této oblasti vyšplhá na 53,1 bilionu dolarů, zatímco v Asii, kde leží dvě silně rostoucí hospodářské mocnosti Čína a Indie, už by to mohlo být 58,2 bilionu dolarů.
Více na https://www.e15.cz/zahranicni/dolarovym-milionarum-patri-polovina-sveta-zjistila-studie-1359989

Daňové ráje:

30.6.2020 Daňové úřady v téměř 100 zemích světa loni díky dohodě a automatické výměně informací získaly data o 84 mil. účtů, které obyvatelé těchto zemí vlastní v tzv. daňových rájích. Majetek na těchto účtech v úhrnu činil zhruba 10 bil. eur. To je prudký nárůst ve srovnání s rokem 2018, kdy byly vyměněny informace o 47 mil. účtů s majetkem 5 bil. eur. Uvedla OECD 

18.2.2020 EU rozšířila seznam zemí nespolupracujících v daňové oblasti o čtyři státy. Rozhodli o tom ministři financí členských zemí, kteří přidali na listinu daňových rájů Panamu, Seychely, Palau a Kajmanské ostrovy. Seznam tak bude obsahovat celkem 12 zemí(ČTK) 

Koncentrace majetku (nový klub Bilionářů)

Prvním dolarovým bilionářem na světě se stane Jeff Bezos, který na tento status dosáhne v roce 2026 (předpověď analytické společnosti Comparisun) . Do klubu bilionářů se brzy po něm připojí Xu Jiayin, Jack Ma a Pony Ma. více

Šéf Facebooku Mark Zuckerberg by se při pokračování trendu posledních let stal bilionářem v roce 2036, kdy mu bude 51 let.

Seznam společností, které dosáhnou tržní kapitalizace více jak 1 bilion USD

TOP nejbohatších lidí na světě v roce 2020

6.4.2021 Nejbohatším člověkem světa je opět Jeff Bezos. Nejnovější žebříček, který dnes zveřejnil časopis Forbes, spočítal hodnotu jeho majetku na 177 miliard dolarů (přibližně 3,9 bilionu korun).

Američan Bezos, zakladatel internetového obchodu Amazon, zůstává v čele výročního žebříčku čtvrtým rokem za sebou. Meziročně hodnota jeho majetku vzrostla o více jak 60 miliard dolarů.

Skokanem roku je Elon Musk. Ten se díky raketovému růstu cen akcií Tesly dostal na druhé místo mezi největšími boháči světa z 31. místa v předešlém roce. Hodnota jeho majetku podle Forbesu meziročně vyrostla z předchozích necelých 25 miliard dolarů na 151 miliard. Musk se v půlce roku 2020 dokonce podle průběžně aktualizovaného žebříčku Bloomberg Billionaires nakrátko dostal i před Bezose.

Třetí je Francouz Bernard Arnault, šéf skupiny LVMH (Moët Hennessy Louis Vuitton) obchodující s luxusním zbožím. O dvě příčky na čtvrté místo si meziročně pohoršil Bill Gates, zakladatel Microsoftu. Už na páté místo poskočil zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg.

o celém světě napočítal Forbes rekordních 2755 dolarových miliardářů. Společně kontrolují majetek za 13,1 bilionu dolarů, poprvé je to dvouciferné číslo - ještě v roce 2019 to bylo osm bilionů. Nejvíce miliardářů pochází z Asie, celkem 1149. Dalších 724 je ze Spojených států a 628 z Evropy. Česko má největší zastoupení ze všech států střední a východní Evropy.

Zdroj: https://www.penize.cz/podnikani/425562-novy-zebricek-nejbohatsich-lidi-sveta-je-v-nem-i-devet-cechu?

Celková hodnota majetku 400 nejbohatších Američanů se zvýšila meziročně o 8 % na rekordních 3,2 bilionu USD (72 bilionů Kč). Nejbohatším Američanům se vedlo i nadále dobře, i když pandemie nemoci covid-19 devastovala ekonomiku a způsobila, že více než 1,8 milionu Američanů přišlo o práci. První dvě desítky nejbohatších se pak na celkové výši majetku podílejí 42 %. Na seznamu je 18 nováčků. Jedním z nich je generální ředitel společnosti Zoom Video Communications Eric Yuan s majetkem 11 miliard USD. Zoom se stal v době práce z domova téměř všudypřítomným. Nejmladším z nováčků je osmatřicetiletý zakladatel firmy na výrobu elektrických nákladních aut Nikola Trevor Milton.

Trump se propadl na 352. místo, zatímco loni byl na 275. příčce. Hodnota jeho majetku se snížila na 2,5 miliardy z loňských 3,1 miliardy USD. (ČTK) 

14.10.2020 Forbes: Nejbohatším Čechem zůstává majitel investiční skupiny PPF Petr Kellner s majetkem 293 miliard korun. Jako jediný z první desítky ale od loňského roku zchudl, když přišel zhruba o 57 miliard korun. Důvodem je špatné první pololetí jeho finanční skupiny Home Credit. Druhé místo obhájil realitní magnát Radovan Vítek, na třetí pozici se dostal majitel Energetického a průmyslové holdingu (EPH) Daniel Křetínský a čtvrtý zůstal premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš i přes dopady koronavirové krize stále bohatne. Díky tomu, že je beneficientem svěřenského fondu Agrofert, se jeho jmění meziročně zvýšilo o čtyři miliardy na 74 miliard korun. ČTK) 

8.10.2020 Žijeme v paradoxní době. Zatímco pandemie koronaviru decimuje podnikatele po celém světě, bohatství miliardářů díky ní naopak roste. Celkový objem jmění, drženého miliardáři, poprvé překročil hranici deseti bilionů. Zásadně se na tomto čísle podílí nejbohatší člověk planety, Jeff Bezos. Jmění šéfa Amazonu prolomilo 200 miliardovou hranici letos v srpnu a navázalo tak na globální trend, kdy mezi dubnem a červencem zbohatli světoví miliardáři o 27 %. Takzvaný CARES Act do americké ekonomiky napumpoval přes dva biliony dolarů, ale kvůli republikánským legislativním kličkám z něj profitovali v první řadě bohatí - namísto 1200 dolarů zamýšlených pro "běžné občany" inkasovali až 1,7 milionů. Dalších 133 velkých společností pak od amerického Ministerstva financí obdrželo dohromady pět miliard.

Podobná situace se odehrála i ve Velké Británii, kde ke společnostem, vlastněným právě miliardáři, putovalo dokonce miliard šestnáct. "Pandemie dále obnažila existující nerovnosti ve společnosti," komentovala tuto skutečnost Melinda Gates, jejíž nadace, kterou provozuje se svým manželem, mimo jiné sleduje různé ukazatele udržitelného vývoje. Tam spadá i problematika ekonomické nerovnosti. Zpráva nicméně uvádí, že 209 miliardářů darovalo v souvislosti s pandemií covid-19 souhrnný obnos 7,2 miliard - tedy 0,3 % z celkových zisků, které si nejbohatší lidé planety za probíhající pandemické krize připsali.

https://forbes.cz/jmeni-svetovych-miliardaru-prekrocilo-deset-bilionu-i-diky-vladnim-tiskarnam-na-penize/<br>

7.4.2020 Počet lidí s majetkem více než jedné miliardy dolarů, což je vstupenka na každoroční seznam, je globálně 2095. Meziročně je tak žebříček o 58 pozic kratší. Forbes odhadoval majetek k 18. březnu 2020, takže se do něj už naplno propsal celosvětový pokles burz. Celkové jmění nejbohatších lidí světa je 8 bilionů dolarů, meziročně o 700 miliard dolarů méně. https://www.forbes.cz/nejmovitejsi-lide-sveta-pod-tihou-koronaviru-kellner-chudne-babis-v-cr-az-ctvrty-nejbohatsi-je-jeff-bezos/

 • https://nejbohatsilide.forbes.cz/ 

1.1.2020 Majetek 500 nejbohatších lidí světa podle seznamu miliardářů sestavovaného agenturou Bloomberg v letošním roce stoupl o 25 % na 5,9 bilionu dolarů (134,2 bilionu korun). Celkem hodnota majetku 500 nejbohatších lidí stoupla o 1,2 bilionu dolarů. Ve Spojených státech nejbohatší 0,1 procenta populace kontroluje největší podíl majetku od roku 1929. Více na: 

 • Jeff Bezos, Bill Gates, Bernard Arnault, Warren Buffet, Mark Zuckerberg
 • 111. Petr Kellner, majetek vzrostl o 1,3 miliardy dolarů na 12,8 miliardy USD
 • více

TOP 2019, Žebříček miliardářů k 18.3.2020

(majetek v miliardách dolarů): https://nejbohatsilide.forbes.cz/

 • 1. Jeff Bezos (113)
 • 2. Bill Gates (98)
 • 3. Bernard Arnault (76)
 • 4. Warren Buffett (67,5)
 • 5. Larry Ellison (59)
 • 6. Amancio Ortega (55,1)
 • 7. Mark Zuckerberg (54,7)
 • 8. Jim Walton (54,6)
 • 9. Alice Walton (54,4)
 • 10. Rob Walton (54,1)

Nejbohatší Češi

 • 68. Petr Kellner (14,9)
 • 451. Radovan Vítek (4)
 • 565. Daniel Křetínský (3,4)
 • 616. Andrej Babiš (3,2)
 • 648. Karel Komárek (3,1)
 • 1513. Pavel Tykač (1,4)
 • 1730. Pavel Baudiš (1,2)
 • 1851. Marek Dospiva (1,1)

Zdroj: https://ceskapozice.lidovky.cz/tema/koronavirova-pandemie-odfoukla-svetovym-magnatum-spoustu-penez.A200416_214712_pozice-tema_lube

TOP nejbohatších lidí na světě v roce 2018

 • Jeff Bezos, Bill Gates, Warren Buffet, Bernard Arnault, Carlos Slim Helů, Amancio Ortega, Larry Ellison, Mark Zuckerberg, Micharl Bloomberg, Larry Page
 • více

100 nejbohatších Čechů za rok 2019

Deset nejbohatších Čechů podle Forbes za rok 2017

Pořadí Jméno Odhad jmění (mld. Kč) Hlavní firmy a značky Obor

1. Petr Kellner - 310 mld. - PPF, Home Credit, O2 finance, telekomunikace

2. Andrej Babiš - 75 mld. - Agrofert, Hartenberg chemie, potravinářství, zemědělství, média

3. Karel Komárek - 67 mld. - KKCG, Sazka energetika, loterie

4. Radovan Vítek - 60 mld. - CPI Property Group reality

5. Daniel Křetínský - 59 mld. - EPH, CNC, Sparta Praha energetika, průmysl, média

6. Pavel Tykač - 31 mld. - Seven Energy energetika

7. Pavel Baudiš - 27 mld. - Avast software

8. Marek Dospiva - 22 mld. - Penta Investments průmysl, reality, zdravotnictví

9. Eduard Kučera - 19 mld. - Avast software

10. Zdeněk Bakala - 18 mld. - LBM, Economia reality, investice

Prvenství za rok 2018 mezi nejbohatšími Čechy si dál drží majitel investiční skupiny PPF Petr Kellner s odhadovaným majetkem 15,5 miliardy dolarů (skoro 352 miliard korun). Následuje premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš, který si meziročně pohoršil a poprvé se dělí o druhé místo, a to s realitním magnátem Radovanem Vítkem. Každý má majetek zhruba za 3,5 miliardy dolarů (přes 79 miliard korun).

Druhým nejbohatším je český premiér Andrej Babiš (75 mld. Kč). Odhad jeho jmění, které tvoří především holding Agrofert, oproti loňskému roku poklesl o 13 miliard korun. Forbes to zdůvodňuje klesající ziskovostí holdingu a růstem jeho zadlužení. Důvodem jsou především horší výsledky chemiček vyrábějících průmyslová hnojiva, jako je německý SKW Piesteritz a slovenské Duslo Šaľa, a pokračující restrukturalizace německých pekáren Lieken. Zadlužení rostlo kvůli mimořádnému investičnímu cyklu napříč celým Agrofertem. 

Celkem jmění letošních 80 nejúspěšnějších českých byznysmenů Forbes odhaduje na 1 106,5 miliardy korun. Jeho hodnota již neroste tak rychle jako v minulých dvou letech, což odráží zpomalování české ekonomiky. více

Co by narovnalo příjmovou nerovnost podle francouzského ekonoma Thomase Pikettyho?

Současná situace je totiž podle ekonoma taková, že systém slouží zájmům těch, kteří jsou schopni si prosadit svou třídní politiku. www.lemonde.fr

 • například změna v systému zdanění, které by více dolehlo na ty nejbohatší a umožnilo tak snížit daňovou zátěž těch nejchudších 

Organizaci The Giving Pledge, (2010) zakladatelé Melinda a Bill Gatesovi a jejich přítel Warren Buffett

Více než 2100 lidí "miliardářský klub" na světě vlastní majetek v hodnotě přesahující miliardu dolarů a drží majetek odhadovaný skoro na devět bilionů dolarů. Majetek dolarových miliardářů ve světě představují zhruba ze tří čtvrtin podíly ve firmách, tedy akcie, jenom 2,3 % tvoří nemovitosti, honosné jachty, letadla, šperky a podobné luxusní zboží

 • vyzývají miliardáře po celém světě, aby více než polovinu svého majetku (během svého života nebo v závěti) věnovali na dobročinné účely
 • Zatím tak podle webové stránky Giving Pledge učinilo 204 superboháčů z 23 zemí ve věku 33 až 95 let.

Skupina amerických miliardářů vedená Georgem Sorosem a Chrisem Hughesem, spoluzakladatelem Facebooku, zase vyzvala superbohaté, aby dobrovolně odváděli vyšší daně a tím státům pomohli financovat například boj s klimatickými změnami a nebezpečnými chorobami.

 • někteří dávají peníze organizacím např. Gates Foundation, protože chtějí mít peníze pod dohledem, což u státu nejde
 • W. Buffett rozdal přes 34 miliard dolarů, a je tak vůbec největším donátorem na světě
 • kritika: "finanční elita" svými dary jenom dokazuje, že si může všechno dovolit, a vlastně tím předvádí svoji zvůli.
 • Přes 90 % soukromých nadací nikdy nemělo webovou stránku," , aby se jim veřejnost příliš nemíchala do činnosti uvádí Rob Reich
 • americkému státu uniká asi 50 miliard dolarů ročně, které si miliardáři díky své charitě mohou odepisovat z daňového základu více
 • francouzský prezident Francois Hollande v roce 2013 snažil zvýšit daň z příjmů pro superbohaté na 75 % (na veškeré příjmy nad jeden milion eur), rozzuřil podnikatele a neprošlo to přes Ústavní radu, takže namísto bohatých jednotlivců zdanil podniky.

Bohatství, zprávy z médií:

20.4.2021 Z Česka odtéká v rámci OECD třetí největší podíl vytvořeného bohatství, každý Čech přichází o 50 až 60 tisíc korun ročně. Španělsko ani Itálii proto Česká republika fakticky ještě ekonomicky nedohání

Česká republika je stále přední "odtokovou" ekonomiku v rámci zemí skupiny OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj). Z nejnovějších údajů Mezinárodního měnového fondu a Světové banky plyne, že na území Česka se vytváří výrazně vyšší objem bohatství, než jaký v zemi také zůstává.

V roce 2019 činil hrubý domácí produkt na obyvatele v ČR celkem 40 937 mezinárodních dolarů, tedy dolarů přepočtených dle parity kupní síly měny. Parita kupní síly měny zajišťuje lepší mezinárodní porovnatelnost, neboť eliminuje vliv působení odlišných cenových hladin a efektů směnných kursů.

Ve stejném roce, 2019, ovšem hrubý národní důchod na obyvatele představoval v ČR jen 38 326 mezinárodních dolarů (viz tabulka níže). Jinými slovy, na každého obyvatele ČR včetně nemluvňat připadlo v průměru o 2611 mezinárodních dolarů menší bohatství, než jaké se v Česku v přepočtu na obyvatele vytvořilo. A to je započítán příliv bohatství ze zahraničí, například v podobě dividend zahraničních dcer mateřských společností sídlících v ČR. Orientačně lze říct, že každý obyvatel ČR včetně nemluvňat přichází kvůli "odtoku" bohatství z ČR, například ve formě dividend zahraničním matkám českých podniků, o 50 až 60 tisíc korun ročně.

Obyvatelé ČR tak mezi sebe ve výsledku rozdělují pouze přibližně 94 procent bohatství, které je na území ČR vytvořeno. V rámci zemí OECD už nižší hodnotu tohoto podílu vykazují pouze Irsko a Lucembursko, což jsou ovšem poměrně specifické ekonomiky, které se obě objevují na přehledech evropských daňových rájů. Například čtyři z pěti největších irských firem jsou evropské dcery velkých amerických technologických firem, jako je Apple, Facebook nebo Microsoft.

Česko tak v roce 2019 bylo 22. zemí v pořadí států OECD dle bohatství, které se na jejich území vytváří, ovšem až 25. zemí v pořadí států OECD dle bohatství, které se skutečně rozděluje mezi jejich obyvatele.

https://www.kurzy.cz/zpravy/589193-z-ceska-odteka-v-ramci-oecd-treti-nejvetsi-podil-vytvoreneho-bohatstvi-kazdy-cech-prichazi-o-50-az/<br>

8.4.2021 V Pekingu teď žije více dolarových miliardářů než v jakémkoli jiném městě na světě. Loni jich v čínské metropoli podle žebříčku časopisu Forbes přibylo 33, dohromady jich tak bylo už 100. Peking tedy těsně překonal New York, kde loni žilo 99 miliardářů a který žebříčku nejbohatších lidí Forbesu vládl sedm let. Podle webu BBC je za tím fakt, že se Čína dokázala rychle zotavit z nákazy covidem-19 a těží z růstu svých technologických firem a z růstu akciových trhů (ČTK)

25.1.2021 Tisíc nejbohatších lidí se ze ztrát způsobených pandemií zotavilo za devět měsíců, nejchudším by to ale mohlo trvat i déle než deset let. Ve zprávě nazvané Virus nerovnosti to dnes odhadla charitativní organizace Oxfam. Podle ní se majetek deseti nejbohatších lidí světa od začátku pandemie zvýšil o půl bilionu dolarů (10,7 bilionu Kč), což by bez potíží každému zaplatilo vakcínu proti covidu-19 a zajistilo, že by nákaza nikoho neuvrhla do chudoby (ČTK)

24.1.2021 Zatímco standardní aerolinky draze doplácejí na nejhorší krizi v historii letectví, provozovatelé soukromých letů vydělávají více než před koronakrizí. Poptávka u oslovených společností loni meziročně vzrostla o deset procent. Majitelé provozovatelů reagují na větší zájem a investují do rozšíření flotil. 

https://www.e15.cz/byznys/doprava-a-logistika/bohati-skupuji-bizjety-prilakali-do-nich-majetne-cestujici-z-beznych-byznys-trid-1377264

7.1.2021 Šéf a spoluzakladatel americké společnosti Tesla Elon Musk je blízko k získání titulu nejbohatšího člověka planety. Po středečním růstu akcií Tesly dělí devětačtyřicetiletého Muska od zakladatele firmy Amazon Jeffa Bezose tři miliardy USD (téměř 64 miliard Kč). Bezos se titulem nejbohatšího člověka světa podle žebříčku agentury Bloomberg pyšní od října 2017. Tesla je výrobcem elektromobilů, její akcie ve středu na burze zpevnily o 2,8 procenta. Hodnota Muskova majetku ve středu dosáhla 181,1 miliardy USD (3,9 bilionu Kč). Posledních 12 měsíců bylo přitom pro Muska mimořádných. Hodnota jeho čistého majetku stoupla za rok o 150 miliard USD, což bylo podle Bloombergu možná rekordní tempo růstu. Hlavní příčinou bylo prudké zvýšení ceny akcií Tesly, které loni zpevnily o 743 %. Musk navzdory svému obrovskému majetku prohlásil, že má jen malý zájem o hmotné věci a mimo své podíly ve firmách Tesla a SpaceX nemá významnější majetek. Minulý měsíc v rozhovoru s mediální společností Axel Springer uvedl, že jeho hlavním záměrem je urychlit vývoj lidstva v civilizaci cestující do vesmíru, k čemuž potřebuje značný majetek.

Hodnota majetku 500 nejbohatších lidí světa v žebříčku Bloombergu loni stoupla o rekordních 1,8 bilionu USD, což je o 31 %.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4579263/elon-musk-by-se-brzy-mohl-stat-nejbohatsim-clovekem-sveta.html<br>

20.12.2020 Zatímco pro mnohé znamená pandemie covidu-19 finanční nejistotu, naopak desítce světových miliardářů koronakrize pomohla navýšit hodnotu jejich majetku. O více než 400 miliard dolarů (přes 8,5 bilionu korun) nabobtnal majetek desítky mužů, kteří patří mezi nejbohatší lidi světa, uvádí deník The Guardian. Pomoci tomu měla protipandemická opatření po celém světě. Desítka boháčů tak během devíti měsíců podle magazínu Forbes vydělala více peněz, než kolik Velká Británie investovala do boje proti covidu-19.

Podle zprávy vydané americkou organizací Americans for Tax Fairness (Američané za daňovou spravedlnost) vzrostla hodnota kolektivního majetku 651 amerických miliardářů o přibližně 1,1 bilionu dolarů (více než 23 bilionů korun). "Jejich zisky z pandemie jsou tak obrovské, že kdyby peníze investovali do pomoci v pandemii, nepřišli by ani o desetinu hodnoty svého majetku," cituje Guardian Franka Clementeho z Americans for Tax Fairness.

Například majetek nejbohatšího muže planety a zakladatele společnosti Amazon Jeffa Bezose se během pandemie zvýšil o 70 miliard dolarů na rekordních 185 miliard dolarů (3,9 bilionu korun). Jeho společnost Amazon zaznamenala rekordní zájem o doručovací služby i obrat na e-shopu, většímu zájmu se pak těšila i online streamovací služba a jeden z konkurentů Netflixu Amazon Prime.

Během koronavirové pandemie se dařilo i dalším členům nejbohatší desítky světa. Hodnotu svého majetku navýšil zakladatel společnosti Tesla Elon Musk, francouzský finančník a vlastník většiny koncernu LVMH (Moët Hennessy Louis Vuitton) Bernard Arnault, zakladatel společnosti Google Larry Page nebo "otec Facebooku" Mark Zuckerberg. Například jmění Elona Muska, vlastníka 20 % akcií výrobce elektromobilů Tesly, vzrostlo na 153 miliard dolarů, ještě v březnu se přitom jeho hodnota odhadovala na přibližně 25 miliard dolarů. Díky tomu se Musk v žebříčku nejbohatších lidí světa posunul z lednové 35. pozice na druhou.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/koronakrize-jako-zlaty-dul-techto-deset-bohacu-na-ni-vydelalo-134590#<br>

https://www.theguardian.com/technology/2020/dec/19/ten-billionaires-reap-400bn-boost-to-wealth-during-pandemic?<br>

14.12.2020 Razantní vstup společností Airbnb a DoorDash na burzu oživuje vzpomínky na dot-com horečku z konce 90. let. Airbnb koncem týdne zabodovalo, cena jeho akcií se hned po uvedení na burzu Nasdaq více než zdvojnásobila a hodnota firmy do večera dosáhla 86 miliard dolarů. Zájem připomíná právě dobu, kdy investoři nakupovali akcie nováčků spojených s internetem, kteří měli v názvu firmy příponu .com.

Na vrcholu dot-com horečky v roce 2000 se akcie internetových obchodů obchodovaly za devítinásobek tržeb. Akcie jednoho z hlavních konkurentů, firmy Booking, se ve čtvrtek obchodovaly na osminásobku tržeb odhadovaných na příští rok. U Airbnb se jedná o 17násobek

https://archiv.ihned.cz/c1-66857700-manie-na-trzich-akcie-technologickych-novacku-tahnou

9.12.2020 Skupina britských poslanců vyzvala centrální banku, aby vyšetřila, kam se podělo až 50 miliard liber (1,5 bilionu korun) v hotovosti. "Ty peníze jsou někde schované, ale Bank of England neví kde, kým ani proč," upozornila Meg Hillierová, labouristická šéfka sněmovního výboru pro veřejné účty.

Podle zářijové zprávy britského Národního auditního úřadu bylo v oběhu rekordních 4,4 miliardy bankovek v hodnotě 76,5 miliardy liber. Bank of England odhaduje, že z této sumy je až 24 procent využíváno pro hotovostní obchodní transakce a dalších pět procent drží britské domácnosti jako úspory. To je ale pořád jen menší část. 

Moc se neví o zbývající částce v hodnotě kolem 50 miliard liber. Možné vysvětlení jsou zahraniční transakce, úspory nepřiznané domácnostmi nebo placení v rámci šedé ekonomiky," poznamenali auditoři. 

https://www.novinky.cz/ekonomika/clanek/v-britanii-nemohou-najit-50-miliard-liber-40344687#

9.12.2020 Číslo dvě pro Muska. Šéf Tesly a SpaceX se stal druhým nejbohatším mužem planety. Muskovo jmění díky poslednímu vývoji narostlo o 1,6 miliardy dolarů na 114,7 miliardy. Tím přeskočil hlavu impéria LVMH, Bernarda Arnaulta.

Před Muskem tak "zbývá" pouze CEO Amazonu Jeff Bezos, jehož náskok je na pohled mohutný: Bezos si pozici nejbohatšího muže planety drží s 185,5 miliardy dolarů. Když se ale podíváme, jak rychle Musk "nastoupil" - ještě letos v březnu Forbes jeho jmění počítal na 24,6 miliardy -, ani Bezosův trůn už nepůsobí tak neotřesitelně.

Elon Musk drží 21 procent akcií Tesly a dále podíl v kosmické společnosti SpaceX. Vlastní dvě sídla v Kalifornii, odkud se však údajně plánuje odstěhovat do Texasu.

https://forbes.cz/cislo-dve-pro-muska-sef-tesly-a-spacex-se-stal-druhym-nejbohatsim-muzem-planety/

24.11.2020 Šéf a zakladatel výrobce elektrovozů Tesla Elon Musk v pondělí předstihl spoluzakladatele Microsoftu Billa Gatese a je nyní druhým nejbohatším člověkem na světě. Devětačtyřicetiletému podnikateli pomohl prudký růst akcií jeho automobilky. S odvoláním na svůj index miliardářů o tom informovala agentura Bloomberg. V čele žebříčku se i nadále neohroženě drží ředitel internetového obchodu Amazon Jeff Bezos. Díky růstu kurzu akcií Tesly se Muskovo jmění během jediného dne zvýšilo o 6,5 procenta, tedy o 7,2 miliardy, na 127,9 miliardy dolarů (2,8 bilionu Kč). Od začátku roku už stouplo o mocných 100,3 miliardy dolarů.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4549931/sef-tesly-musk-predstihl-v-zebricku-miliardaru-billa-gatese.html<br>

20.11.2020 V minulém roce se světovým dolarovým miliardářům dařilo, když podle studie společnosti Wealth-X o populaci světových miliardářů vzrostl nejen jejich počet, ale zvýšila se rovněž souhrnná hodnota jejich majetku. Konkrétně se zvýšil počet světových miliardářů o 8,5 procenta na 2825. Hodnota jejich majetku vzrostla o asi desetinu na 9,44 bilionu dolarů. Pro představu: tato částka by stačila na financování českého státu na více než 116 let.

Za zvýšením populace světových miliardářů a jejich jmění stojí několik faktorů. "Nejbohatší lidé planety drží akcie firem. Při růstu finančních trhů se zvyšuje i jejich majetek," uvádí Tomáš Končický ředitel české pobočky privátního bankovního domu Bank Gutmann. Růst burz byl způsoben tiskem peněz centrálními bankami, což pomohlo vylepšit náladu mezi investory a jejich chuť riskovat. Zároveň však podle studie problémy světové ekonomiky podpořily zájem o bezpečná aktiva. 

Dominantní "miliardářskou zemí" světa zůstávají Spojené státy americké, kde je 788 miliardářů s majetkem 3,4 bilionu dolarů. Následuje je Čína s 342 miliardáři a Německo s miliardářskou populací o počtu 153. Patnáct zemí, kde je nejvíce miliardářů, jsou domovem více než tří čtvrtin všech globálních boháčů, kteří kontrolují osmdesát procent celkového bohatství této globální smetánky. 

https://www.e15.cz/tema/miliardari/pocet-svetovych-miliardaru-loni-vzrostl-o-desetinu-navic-zbohatli-1375388?<br>

19.11.2020 Nejzajímavější zhodnocení očekávají tuzemští dolaroví milionáři od stavebních pozemků, zahraničních i českých akcií a od investic do startupů. Naproti tomu korporátní dluhopisy hodnotí jako investičně nezajímavé a po kauzách typu Arca a Zoot i jako značně rizikové. Vyplynulo to z výsledků desátého ročníku studie Wealth Report 2020, za níž stojí J&T Banka. Navzdory koronavirové pandemii vidí dolaroví milionáři současnou ekonomickou situaci v tuzemsku jako příležitost. Důležité je podle nich investovat pravidelně a dlouhodobě.

Přibližně třetina bohatých (32 procent v Česku, 38 procent na Slovensku) označila zahraniční akcie za zajímavou investici, na Slovensku dokonce za nejatraktivnější investici současnosti. Za zajímavou investici označil akcie českých firem každý desátý český dolarový milionář. 

Jedno z nejzajímavějších zhodnocení podle přibližně dvou pětin českých a slovenských milionářů nesou stavební pozemky. Investoři reálným aktivům jako prostředkům k zajištění bohatství věří dlouhodobě. Asi pětina z nich fandí zemědělské půdě, na předních místech jejich portfolií se drží i rezidenční nemovitosti, i když jejich atraktivita s příchodem koronakrize mírně poklesla.

"Vysvětlením může být předchozí příliš prudký růst cen a letošní riziko výpadku nájmů, které mohou snížit návratnost investice. I tak stále čtvrtina českých a 28 procent slovenských dolarových milionářů od rezidenčních nemovitostí očekává zajímavý výnos,"

https://www.e15.cz/tema/miliardari/cesti-dolarovi-milionari-v-koronakrizi-nepanikari-prikupuji-akcie-i-pozemky-1375426?<br>

4.11.2020 Majetek, který mají Češi uložený v podílových fondech, stoupl za tři letošní čtvrtletí o dvě miliardy Kč na 558,9 miliardy korun. V samotném třetím čtvrtletí vzrostl o 13,3 miliardy korun. ČTK o tom dnes informovala Asociace pro kapitálový trh (AKAT). Zhruba 84 procent majetku vlastní fyzické osoby a 15 procent právnické osoby (ČTK)

15.10.2020 Nejbohatším Slovákem zůstal spoluzakladatel developerské skupiny HB Reavis Ivan Chrenko před spolumajitelem finanční skupiny Penta Jaroslavem Haščákem. Ve svém nejnovějším žebříčku nejmajetnějších Slováků to uvedla slovenská edice časopisu Forbes (ČTK) 

9.10.2020 Pandemie koronaviru a zejména nástup její druhé vlny polarizovala bankovní financování českých firem. Zatímco velký a pro banky důvěryhodný byznys se těší historicky nejlevnějším půjčkám, rizikovější podniky bez státních záruk od přepážek často odcházejí s nepořízenou. Právě útlum výše úročeného financování nejistého byznysu přispěl podle analytiků k tomu, že se průměrný úrok z firemních úvěrů koncem prázdnin propadl z letošního únorového maxima 3,37 procenta na rovných 1,5 procenta. To je nejnižší úrok přinejmenším za posledních šestnáct let, po která ČNB tyto statistiky publikuje. Nejvýrazněji přitom zlevnily velké půjčky. "Banky zareagovaly na pokles bezrizikových sazeb a nárůst rizika. Klientům s nižším rizikem půjčují levněji a klientům s vyšším rizikem půjčují buď se zárukou z podpůrných programů, nebo vůbec," říká bankovní expert poradenské společnosti PwC Petr Kříž. Tak nízké úročení úvěrů podle něho odráželo fakt, že na rizikovější podniky, které si půjčují dráže, se v bankách jednoduše nedostalo.

Jak ukazují statistiky ČNB, průměrná sazba větších firemních půjček nad třicet milionů korun spadla koncem srpna na rekordně nízkých 1,23 procenta z únorových 3,22 procenta. Například v případě menších firemních úvěrů do 7,5 milionu korun naopak průměrná sazba klesla z letošního maxima 4,61 na 3,66 procenta, tedy jen o necelou pětinu. 

https://www.e15.cz/byznys/finance-a-bankovnictvi/firmy-nabiraji-superlevne-uvery-vitezi-velci-hraci-a-podniky-se-statem-v-zadech-1373883?

9.10.2020 Majetek 50 nejbohatších Američanů je v současnosti tak velký, jako majetek 165 milionů nejchudších, protože pandemie nemoci covid-19 přetváří ekonomiku způsobem, který neúměrně odměňuje malou skupinu miliardářů. Nová data centrální banky USA (Fed), která přinášejí komplexní pohled na bohatství Američanů v první polovině letošního roku, upozorňují také na výrazné rozdíly v bohatství podle rasy, věku a třídy, upozornila agentura Bloomberg. Hodnota majetku 1 % nejbohatších Američanů nyní činí 34,2 bilionu USD (791,4 bilionu Kč). Naopak majetek 50 % nejchudších, tedy zhruba 165 milionů lidí, dosahuje jen 2,08 bilionu USD. To představuje 1,9 procenta veškerého bohatství domácností. Hodnota majetku 50 nejbohatších pak podle údajů agentury Bloomberg činí téměř dva biliony USD a od počátku roku stoupla o 339 miliard.

Podle odhadu Fedu je ve vlastnictví deseti procent nejbohatších domácností 69 % bohatství země, tedy 77,3 bilionu USD. Na konci 80. let minulého století jejich podíl na celkovém bohatství činil 60,9 procenta. Jedno procento nejbohatších pak vlastní 30,5 % majetku proti 23,7 % v roce 1989. Naopak podíl dolních padesáti procent klesl na 1,9 procenta z 3,6 procenta.

Dalším důležitým důvodem rozdílů v bohatství je skutečnost, že většina Američanů nemá prospěch z růstu ceny akcií. Napojení spodních 90 % obyvatel na akciový trh již téměř dvě desetiletí klesá. Nejbohatší 1 % obyvatel vlastní více než 50 % akcií firem a podílových fondů. 10 % nejbohatších pak vlastní více než 88 % akcií.
Největším přínosem byl covid-19 pro ty, jejichž bohatství je spojeno s technologickými společnostmi, které těží z přesunu práce, nákupů, zábavy a společenského života na internet. V čele je zakladatel firmy Amazon.com Jeff Bezos, který je považován za nejbohatšího muže světa. Letos jeho majetek vzrostl o 64 procent na 188,5 miliardy USD.
Američané bílé pleti vlastní 83,9 % národního bohatství, černošské domácnosti pouhých 4,1 %. Podíl bělochů se o něco snížil, podíl černošských obyvatel zůstává zhruba stejný jako v roce 1990. Z 25 nejbohatších Američanů pouze jeden není běloch. Je to generální ředitel Zoom Video Communications Eric Yuan, jehož majetek letos stoupl téměř sedminásobně na 24,2 miliardy USD.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4515695/bloomberg-koronavirus-jako-dalsi-priklad-krize-ve-ktere-miliardari-navysuji-sve-bohastvi.html

8.10.2020 Žijeme v paradoxní době. Zatímco pandemie koronaviru decimuje podnikatele po celém světě, bohatství miliardářů díky ní naopak roste. Celkový objem jmění, drženého miliardáři, poprvé překročil hranici deseti bilionů. Zásadně se na tomto čísle podílí nejbohatší člověk planety, Jeff Bezos. Jmění šéfa Amazonu prolomilo 200 miliardovou hranici letos v srpnu a navázalo tak na globální trend, kdy mezi dubnem a červencem zbohatli světoví miliardáři o 27 %. Takzvaný CARES Act do americké ekonomiky napumpoval přes dva biliony dolarů, ale kvůli republikánským legislativním kličkám z něj profitovali v první řadě bohatí - namísto 1200 dolarů zamýšlených pro "běžné občany" inkasovali až 1,7 milionů. Dalších 133 velkých společností pak od amerického Ministerstva financí obdrželo dohromady pět miliard.

Podobná situace se odehrála i ve Velké Británii, kde ke společnostem, vlastněným právě miliardáři, putovalo dokonce miliard šestnáct. "Pandemie dále obnažila existující nerovnosti ve společnosti," komentovala tuto skutečnost Melinda Gates, jejíž nadace, kterou provozuje se svým manželem, mimo jiné sleduje různé ukazatele udržitelného vývoje. Tam spadá i problematika ekonomické nerovnosti. Zpráva nicméně uvádí, že 209 miliardářů darovalo v souvislosti s pandemií covid-19 souhrnný obnos 7,2 miliard - tedy 0,3 % z celkových zisků, které si nejbohatší lidé planety za probíhající pandemické krize připsali.

https://forbes.cz/jmeni-svetovych-miliardaru-prekrocilo-deset-bilionu-i-diky-vladnim-tiskarnam-na-penize/<br>

24.9.2020 Nejbohatším Číňanem se stal magnát s balenou vodou Čung Šan-šan, který si pozici vyměnil se zakladatelem internetového obchodu Alibaba Jackem Ma. Čung založil společnost Nongfu Spring v roce 1996 v jihočínské provincii Če-ťian. Žebříček miliardářů sestavovaný agenturou Bloomberg jeho majetek vyčísluje na 58,7 miliard dolarů (1,36 bilionu Kč). Jmění mu pomohlo zvýšit nedávné uvedení společnosti Nongfu Spring na burzu a kontrolní podíl ve firmě, která vyvíjí vakcínu na nemoc covid-19 (ČTK)

22.9.2020 Čisté jmění amerických domácností vzrostlo ve 2Q o rekordních 7,61 bilionu USD (Bloomberg)  

8.9.2020 Nejbohatším Američanem podle žebříčku časopisu Forbes zůstal třetím rokem za sebou šéf internetového obchodu Amazon Jeff Bezos. Výrazně si ale pohoršil americký prezident Donald Trump, a to kvůli koronavirové pandemii, která těžce zasáhla jeho kancelářské budovy, hotely a rezorty, uvedl Forbes.

Celková hodnota majetku 400 nejbohatších Američanů se zvýšila meziročně o 8 % na rekordních 3,2 bilionu USD (72 bilionů Kč). Nejbohatším Američanům se vedlo i nadále dobře, i když pandemie nemoci covid-19 devastovala ekonomiku a způsobila, že více než 1,8 milionu Američanů přišlo o práci. První dvě desítky nejbohatších se pak na celkové výši majetku podílejí 42 %. Na seznamu je 18 nováčků. Jedním z nich je generální ředitel společnosti Zoom Video Communications Eric Yuan s majetkem 11 miliard USD. Zoom se stal v době práce z domova téměř všudypřítomným. Nejmladším z nováčků je osmatřicetiletý zakladatel firmy na výrobu elektrických nákladních aut Nikola Trevor Milton.
Trump se propadl na 352. místo, zatímco loni byl na 275. příčce. Hodnota jeho majetku se snížila na 2,5 miliardy z loňských 3,1 miliardy USD.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4489877/forbes-nejbohatsim-americanem-zustava-bezos-trump-si-pohorsil.html

30.8.2020 Pro některé z nejbohatších lidí světa byl tento týden jedním z nejvýnosnějších. Hodnota majetku 500 nejbohatších lidí světa se za týden zvýšila o 209 miliard dolarů (4,6 bilionu korun), upozornila agentura Bloomberg. Z jednotlivých lidí majetek zakladatele Amazonu Jeffa Bezose překonal kdysi nepředstavitelnou částku 200 miliard dolarů a podnikatel, vynálezce a známý provokatér Elon Musk se přidal mezi osoby, jejichž hodnota majetku překonala 100 miliard dolarů díky pokračujícímu růstu akcií společnosti Tesla. Musk tak rozšířil klub lidí s majetkem přes 100 miliard dolarů, který má teď díky němu čtyři členy. Kromě Muska a Bezose do něj patří také majitel a šéf Facebooku Mark Zuckerberg a spoluzakladatel Microsoftu Bill Gates. Podle výpočtu agentury Bloomberg hodnota jejich majetku dosahuje 540 miliard dolarů.

Více na https://www.e15.cz/byznys/majetek-nejbohatsich-lidi-rekordne-vzrostl-do-klubu-nejmovitejsich-se-poprve-dostal-musk-1372813?

28.8.2020 Celková hodnota pěti největších společností S&P 500 (Apple, Amazon.com, Microsoft, Facebook a Alphabet) nyní dosahuje více než 7 bilionů dolarů, což představuje téměř 25 % tržní kapitalizace indexu. Před pandemií to bylo méně než 20 % (Reuters) 

28.8.2020 Miliardář Tomáš Chrenek si vyšlápl na známého investora Martina Štefunka. Chce po něm 280 milionů korun. Jde o část z kupní ceny, kterou Chrenek loni zaplatil za síť chovatelských obchodů Pet Center.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/valka-miliardaru-chrenek-zaluje-stefunka-o-280-milionu-kvuli-pet-centrum-117547#

27.8.2020 Už čtvrtým rokem je šéf Amazonu Jeff Bezos nejbohatším mužem planety. Teď si k tomu připsal další prvenství: ve středu odpoledne jeho osobní jmění podle magazínu Forbes překonalo hranici 200 miliard dolarů, tedy 4,5 bilionu korun. Taková částka odpovídá trojnásobku českého státního rozpočtu za loňský rok. Z Bezose se tím stal nejbohatší člověk moderní historie. Minulost zná i větší boháče. Při přepočtu na současnou hodnotu peněz byl nejbohatším člověkem světa německý středověký bankéř Jacob Fugger s jměním odhadovaným na současných 400 miliard dolarů. Bezosovi náleží první místo podle statistik magazínu Forbes, který údaje o nejbohatších lide. Akcie Bezosovy firmy proto od začátku roku posílily už kolem 80 procent. Ve středu odpoledne se prodávaly kolem 3340 dolarů.

Jen od března do června šéf Amazonu díky takovému vývoji zbohatl o 48 miliard dolarů, tedy necelých 1,1 bilionu korun. Skoro každým týdnem si přitom připisuje nové a nové rekordy. Třeba koncem července tak Bezos za jediný den zbohatl o 13 miliard dolarů (302 miliard korun), což byl nejvyšší jednodenní nárůst v rámci indexu miliardářů, který sestavuje agentura Bloomberg.

https://byznys.ihned.cz/c1-66807450-bezos-se-stal-nejbohatsim-clovekem-v-historii-pomohl-mu-rust-akcii-amazonu

18.8.2020 Zakladatel a šéf americké společnosti na výrobu elektromobilů Tesla Elon Musk se díky pondělnímu růstu ceny akcií firmy stal čtvrtým nejbohatším člověkem světa. Předstihl tak francouzského podnikatele Bernarda Arnaulta, který působí v odvětví prodeje luxusního zboží. Akcie Tesly v pondělí vzrostly o 11 % a obchodování uzavřely na rekordu. Hodnota Muskova majetku tak vzrostla o 7,8 miliardy na 84,8 miliardy dolarů (téměř 1,9 bilionu Kč). Od třetího místa, na kterém je zakladatel a šéf americké internetové společnosti Facebook Mark Zuckerberg, dělí Muska zhruba 15 miliard dolarů. Od začátku letošního roku se už cena akcií Tesly více než zečtyřnásobila a hodnota Muskova majetku se zvýšila o 57,2 miliardy dolarů. To představuje druhý nejvyšší nárůst za zakladatelem a šéfem internetového obchodu Amazon Jeffem Bezosem. Ten je nejbohatším člověkem světa a hodnota jeho majetku letos vzrostla o 73 miliard na 188 miliard dolarů. Bezos těžil z růstu ceny akcií Amazonu, za kterým stál zvýšený zájem o nákupy přes internet v době koronavirové krize.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4475206/Musk-se-stal-ctvrtym-nejbohatsim-clovekem-sveta.html?

31.7.2020 Nejbohatší Čech si ve zprávě pochvaluje loňské úspěchy skupiny, jejíž loňský objem aktiv meziročně vzrostl o osm procent na 48,6 miliardy eur (asi 1 275 miliard korun). Kellner zmiňuje třeba akvizici mediální skupiny CME, která provozuje českou televizi Nova. Podařilo se podle něj také vydání dluhopisů za 27 miliard korun pro financování telekomunikačního byznysu firmy nebo spuštění nového mýtného systému v Česku. Ten od loňského prosince provozuje dceřiná společnost PPF CzechToll spolu se slovenským SkyTollem. Loňský rok byl pro v Amsterdamu registrovanou PPF úspěšný. Vykázala v něm třetí nejvyšší zisk ve své 29leté historii. Táhly ho především výnosy ze spotřebitelských půjček v Asii a příjmy od mobilních operátorů na Balkáně.

Čistý zisk skupiny loni vzrostl o 16 procent na více než jednu miliardu eur (26,3 miliardy korun) a je nejvyšší od roku 2016. Rekordní zisk skupina měla v roce 2008, kdy vydělala skoro 2,5 miliardy eur.

https://byznys.ihned.cz/c1-66797690-i-z-ceska-jde-uspet-ve-svete-nesmime-pri-tom-ale-zapominat-na-sve-koreny-pise-kellner-ve-vyrocni-zprave-ppf

30.7.2020 Většina velmi bohatých Američanů, kteří se v rámci kampaně Giving Pledge zavázali k darování většiny svého jmění na dobročinné účely, hromadí stále větší bohatství. Řada z nich také věnované peníze posílá do svých rodinných nadací a fondů, které prostředky rozdělují pomalu a dárci díky nim rovněž požívají značných daňových výhod. Podle nadace Thompson Reuters to uvádí studie ústavu Institute for Policy Studies

30.7.2020 Největší firmou světa se letos poprvé stala ropná společnost Saudi Aramco. Ta teprve loni vstoupila na burzu a v každoročním žebříčku je nováčkem. Její tržní kapitalizace ke konci června dosahovala 1741 miliard USD (38,9 bilionu korun). Na druhém místě je Apple a na třetím Microsoft, který byl největší firmou loni. Vyplývá to z žebříčku PwC Global Top 100, který ve čtvrtek zveřejnila poradenská společnost PwC.

Souhrnná tržní kapitalizace stovky největších firem světa se od loňského března zvýšila asi o 19 %, a to navzdory nedávné výrazné korekci kapitálových trhů způsobené koronavirovou krizí. Celkově tržní kapitalizace stovky firem ke konci června dosáhla zhruba 25 bilionů dolarů (přes 559 bilionů Kč). To je proti stavu z konce letošního března vzestup o 17 %.

Technologické firmy ze západního pobřeží Spojených států přitom obsadily druhé až šesté místo, je mezi nimi dále Apple, Microsoft, Amazon, Alphabet a Facebook.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/byznys/firmy-a-trhy/nejvetsi-firmou-sveta-je-ropna-spolecnost-saudi-aramco-za-ni-se-umistili-giganti-apple-ci-microsoft.A200730_110726_firmy-trhy_ele

29.7.2020 král Músa Keita I, vládcem Malijské říše se stal v roce 1312 by v dnešní měně by se jeho majetek dal odhadnout na 500 miliard amerických dolarů. Během své poutě do Mekky v roce 1324 král přispěl k rozšíření islámu v severní Africe a na Blízkém východě. Jeho procesí se údajně účastnilo na 60 tisíc mužů, 12 tisíc otroků, z nichž každý nesl čtyři libry ve zlatých cihlách. Músa zlato po cestě rozdával chudým. Jeho říše tak zabrala velkou část západní Afriky. Společně s tím, jak se zvětšovalo území, kterému vládl, rostlo i jeho bohatství. A to hlavně díky nalezišti zlata. V té době bylo Mali největším producentem zlata na světě. 

Jako silně věřící muslim nechal vybudovat velký počet mešit a univerzit, z nichž některé stojí dodnes. Například jedna z nich - mešita v Džinguereberu - je zapsaná na seznam kulturního dědictví UNESCO. Město Timbuktu se za vlády Músy stalo centrem obchodu, kultury a islámu. Byla zde zbudována univerzita a město bylo i centrem islámské učenosti.

https://storymag.cz/kral-musa-keita-i-nejbohatsi-clovek-v-historii-lidstva-zil-v-africe/?

21.7.2020 Majetek zakladatele a šéfa amerického internetového obchodu Amazon Jeffa Bezose jen za pondělí vzrostl o 13 miliard dolarů . Podle agentury Bloomberg jde o rekordní denní nárůst majetku jednotlivce od roku 2012, kdy agentura začala vést a denně aktualizovat svůj index miliardářů. Šestapadesátiletému Bezosovi, nejbohatšímu člověku světa, tak hodnota majetku během letošního roku nakynula o 74,4 miliardy na celkových 189 miliard dolarů, a to navzdory tomu, že Spojené státy vstupují do nejhorší recese od velké hospodářské krize ve 30. letech minulého století. 

https://www.bloomberg.com/billionaires/ 

15.7.2020 Nejbohatší Ind, do jehož podnikání letos investovaly i americké firmy Facebook a Qualcomm, nenápadně stoupá žebříčkem světových miliardářů. V pořadí agentury Bloomberg se tento týden vyšplhal Mukeš Ambani, klíčový akcionář největšího indického koncernu, již na šestou příčku. Bloomberg Billionaires Index v současnosti Indovo jmění vyčísluje na 72,4 miliardy dolarů. V přepočtu to dělá 1,7 bilionu korun, což by třikrát pokrylo letošní schodek českého státního rozpočtu naplánovaného ministryní financí Alenou Schillerovou. A ještě by něco zbylo.

https://archiv.ihned.cz/c1-66790410-indicky-magnat-ambani-preskocil-bohatstvim-muska-i-zakladatele-googlu-chce-ovladnout-on-line-obchod-v-zemi

14.7.2020 Podle BofA tvoří nyní kapitalizace pěti největších společností z indexu S&P 500 více než pětinu hodnoty všech akcií na trhu. Jak jsme viděli v Perlách týdne, od roku 1990 je tento podíl zdaleka nejvýše. Nyní tuto největší pětku tvoří Microsoft, Apple, Amazon, Alphabet a Facebook.  Co je to kapitalizace? Z fundamentálního pohledu je to současná hodnota očekávaného toku hotovosti, který by měla daná firma (či firmy na trhu) generovat svým akcionářům. A tuto hodnotu určuje jednak výše onoho toku hotovosti a také jeho riziko. Přesněji řečeno požadovaná návratnost, která je dána bezrizikovými sazbami a rizikovou prémií dané akcie.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4451757/apple-microsoft-a-navrat-trhu-do-sedmdesatych-let.html

13.7.2020 Zakladatel největšího čínského internetového obchodu Alibaba Group Holding Jack Ma v uplynulém roce snížil svůj podíl v podniku na 4,8 z dřívějších 6,2 %. Prodal tak akcie, jejichž současná tržní hodnota se pohybuje kolem 8,2 miliardy dolarů (ČTK)

13.7.2020 Desítky milionářů ze Spojených států a šesti dalších zemí vyzvaly vlády, aby zvýšily zdanění bohatých a získané peníze využily k financování programů, které si vyžádala pandemie nemoci covid-19. Informovala o tom agentura Bloomberg. Za výzvou stojí skupina, která se označuje jako "Milionáři pro humanitu" a zahrnuje přes 80 bohatých lidí, včetně dědičky společnosti Walt Disney Abigail Disneyové či bývalého šéfa investiční společnosti BlackRock Morrise Pearla (ČTK)

"My, níže podepsaní milionáři a miliardáři, žádáme své vlády, aby zvýšily zdanění lidí, jako jsme my. Okamžitě. Výrazně. Trvale," uvedla skupina v otevřeném dopise. "Nedoplňujeme zboží na pulty v obchodech s potravinami ani nedodáváme potraviny od dveří ke dveřím. Ale máme peníze, spoustu peněz. Peníze, které jsou teď naléhavě zapotřebí." 

11.7.2020 Majetek generálního ředitele automobilky Tesla Elona Muska v pátek vzrostl o 6,1 miliardy dolarů poté, co akcie Tesly vystřelily o 11 procent. Na žebříčku nejbohatších lidí světa agentury Bloomberg mu tak patří sedmá příčka. Musk přeskočil i legendárního investora Warrena Buffetta a technologické titány Larryho Ellisona z Oraclu a Sergeje Brina z Googlu.

Naprostá většina Muskova jmění je přímo navázána na jeho dva největší byznysové projekty: Teslu a SpaceX. Devětačtyřicetiletý Musk vlastní asi pětinu akcií Tesly, jež tvoří podstatnou část jeho bohatství ve výši 70,5 miliardy dolarů. 

Mike Novogratz z Galaxy Digital Holdings ovšem připomněl, že ohodnocení technologických společností roste do astronomických výšin, které nemají racionální opodstatnění. "Jde o klasickou spekulativní bublinu,
Více na https://www.e15.cz/tema/miliardari/elon-musk-stoupa-v-zebricku-miliardaru-je-bohatsi-nez-warren-buffett-1371438?

7.4.2020 Nejbohatším člověkem na světě zůstal již potřetí v řadě Jeff Bezos, zakladatel obchodu Amazon. A to i přesto, že v rámci rozvodu připadlo jeho bývalé manželce MacKenzie Bezos celých 36 miliard dolarů. Jmění Jeffa Bezose letos Forbes odhaduje na 113 miliard dolarů. Druhý je zakladatel Microsoftu Bill Gates následovaný rodinou Bernarda Arnaulta (luxusní říše LVMH), která poprvé v historii odsunula na horší než třetí pozici investora Warrena Buffetta. Nejbohatší ženou světa je Alice Walton, dědička maloobchodního impéria Walmart. V žebříčku je také dalších 240 žen. Petr Kellner v žebříčku nejbohatších lidí světa letos s majetkem 14,9 miliardy dolarů (meziročně o 0,6 miliardy dolarů méně) obsadil 68. místo,

2.3.2020 Tržní hodnota globálních akcií se během posledního týdne snížila téměř o šest bilionů dolarů. Na evropské akcie připadl pokles asi o 1,5 bilionu dolarů. Pro srovnání státní rozpočet Česka byl minulý rok v přepočtu 65 miliard dolarů. Podle ratingové agentury Moody's má ovšem světové dění kolem koronaviru potenciál spustit v první polovině letošního roku globální recesi. Například S&P 500 zahrnující největší veřejně obchodované podniky v USA se propadl o 13 procent. Jediný rostoucí titul v něm byla firma Regeneron Pharmaceuticals, jež se podílí na vývoji vakcíny proti koronaviru. O více než deset procent poklesl rovněž technologický index Nasdaq. Významné ztráty si připsaly také akcie na pražské burze, celoevropský ukazatel Stoxx Europe 600 ztratil 13 procent.

24.1.2020 platební neschopnost firem. Ačkoli se od roku 2016 tento nárůst vyznačuje stále pomalejším tempem, meziroční navýšení počtu insolvencí se odhaduje o 6 %. V ČR očekává společnost nárůst o 2 % (ČTK)

8.11.2019 Celková hodnota majetku dolarových miliardářů se loni po 5 letech růstu snížila asi o 4 % na 8,54 bil. USD. Vyplývá to ze studie poradenské společnosti PwC a švýcarské banky UBS. Počet dolarových miliardářů loni ve světě klesl téměř o 3 % na 2101. V ČR se však jejich počet zvýšil na 8 z 6 v roce předchozím

(ČTK) 

17.7.2019 Francouz Bernard Arnault předběhl Billa Gates a stal se s celkovým majetkem 107,6 mld. USD druhým nejbohatším člověkem na světě. Pomohl mu k tomu růst akcií jím kontrolované společnosti LVMH, která za posledního půl roku přidala více než 55 % a dostala se na historické maxima (Bloomberg Billionairs Index)

více o souvislostech v knize: Cesta v desetiletí metamorfózy z pohledu laika

více o souvislostech v knize: Zamyšlení a cesta z pohledu vědce a laika

zobrazit více..
Loading...