Akcie

Akcie

Index S&P 500 (10.2018) je na čtyřnásobku úrovně z jara 2009, kdy vrcholila světová hospodářská krize. Co je příčinou tohoto stavu?

  • Akcie rostly devět let v řadě tak silně a prakticky ve všech sektorech bez opravdové korekce (většinou definované jako pokles indexů o deset procent).
  • Prostředí bezprecedentně uvolněné měnové politiky - extrémně nízké úrokové sazby (přičemž ani nula nebyla limit).
  • Kvantitativní uvolňování - tisk peněz (Fed, Japonsko, EU).
  • Problém je podle komentátora CNBC Jima Cramera trend automatických obchodních systémů pracujících podle předem určených algoritmů a také vytvoření instrumentů ETF.

1.9.2020 Hodnota světových akcií v závěru prázdnin dosáhla nového historického rekordu. Na globálních burzách se koncem srpna obchodovaly akcie v celkové ceně 91,1 bilionu dolarů. Jen od pandemického dna tak světový parket přibral podle dat agentury Bloomberg a výpočtu investiční společnosti Conseq na hodnotě přes polovinu, bezmála 30 bilionů dolarů. Hodnota světových burz dosáhla svého předpandemického vrcholu 89,2 bilionu dolarů z konce letošního ledna dokonce už 17. srpna, tedy přesně po sedmi měsících.
Přes 42 procent hodnoty světových burz tvořily koncem prázdnin americké akcie. Tandem newyorské burzy a technologického trhu Nasdaq představoval hodnotu na prahu 39 bilionů dolarů. Jen technologický Nasdaq od březnových minim posílil o 71 procent, přičemž jeho hodnota tak narostla o 4,5 bilionu dolarů. "Technologický sektor je tažen až iracionálními spekulacemi a táhne to nahoru jen hrstka akcií. Máme tu paradoxní situaci, že roste to, co je drahé, a neroste to, co je relativně atraktivní,"
Více na https://www.e15.cz/byznys/burzy-a-trhy/svetove-akcie-jsou-nejhodnotnejsi-v-historii-od-brezna-nabobtnaly-o-30-bilionu-dolaru-1372865?

zobrazit více..
Loading...