Ing. Zdeněk Tůma

Ing. Zdeněk Tůma

Ing. Zdeněk Tůma (1961), český ekonom, v letech 2000-2010 byl guvernérem České národní banky a v letech 2011-2012 předsedou finančního výboru Zastupitelstva hlavního města Prahy. Vystudoval VŠE v Praze a v roce 1986 nastoupil do Prognostického ústavu ČSAV (do roku 1990). Poté přešel na Institut ekonomických studií Fakulty sociálních věd UK, kde vedl katedru makroekonomie. V roce 1995 nastoupil do soukromého sektoru a byl hlavním ekonomem společnosti Patria Finance. V letech 1998-1999 byl výkonným ředitelem Evropské banky pro obnovu a rozvoj.

Zdeněk Tůma, názory, komentáře, vize:

19.3.2021

 • Zdeněk Tůma, bývalý guvernér České národní banky a někdejší partner poradenské společnosti KPMG, založil společně se dvěma byznysmeny investiční fond IRQ Funds. Jeho první podfond IRQ Residential Rental se bude zaměřovat na nájemní bydlení, jež představuje do budoucna potenciál.
 • Poptávka po nájemním bydlení bude postupně narůstat," především v Praze v posledních letech rostly ceny bytů rychleji než mzdy.
 • IRQ Residential Rental je fond kvalifikovaných investorů. To tedy znamená, že se vzhledem k minimální investici jeden milion korun zaměřuje na movitější zájemce. Oproti většině realitních fondů nebude kupovat již dokončené a pronajaté domy, ale projekty ve fázi pokročilé přípravy, u nichž se nepředpokládají komplikace s vyřízením potřebných povolení ke stavbě.
 • První investoři jsou připraveni na jejich koupi poskytnout nižší stovky milionů korun. V horizontu 12-18 měsíců by Tůma od investorů rád vybral jednu miliardu korun a dále počítá s bankovním financováním.
 • IRQ Residential Rental cílí na novostavby od 100 bytových jednotek výše v Praze a Brně, případně v jejich širším okolí. Rekonstrukce starších domů není jeho strategií. "Aby projekty nájemního bydlení opravdu fungovaly, je dobré je od začátku podle toho koncipovat a stavět. 
 • V prvních letech fungování fond podle odhadu získá dva projekty ročně. "Když budeme mít za tři čtyři roky pět až deset projektů, budu úplně spokojen. 
 • https://archiv.ihned.cz/c1-66897580-byvaly-guverner-cnb-tuma-rozjizdi-realitni-fond-zamereny-na-najemni-bydleni<br>

28.3.2020

 •  Drtivá většina rozpočtu jsou mandatorní výdaje, je jasné, že na zdravotnictví a další důležité věci bude peněz méně. Já říkám extrémně, že budou umírat lidé, ale ti největší zabijáci nejsou virová onemocnění. Jsou to rakovina a kardiovaskulární choroby a jsem přesvědčen, že tam nebude možné udržet stejnou péči.
 • I kdyby centrální banka odkupovala státní dluhopisy, pořád to je dluh tohoto státu, který by se měl v nějakém okamžiku splatit, Může se také zvýšit zdanění, což je velmi pravděpodobné. Ale na úroveň roku 2019 se budeme dostávat několik let
 • proti největším zabijákům, kteří tu jsou, nebude možné udržet kvalitu léčby na stávající úrovni. Protože peněz bude méně. Anebo budou chybět jinde
 • Banky hledají cesty, jak vyřešit odklad splátek. Zní to jednoduše, ale má to regulatorní dopady, také ten klient může být hůře kategorizován a už se bude hůře dostávat zpět do lepší kategorie. Je třeba spolupráce regulátora s bankami a řeší se to i na evropské úrovni.  
 • Je potřeba, aby se ve střednědobém období aktivizovala a hnala ekonomiku dopředu, spotřeba domácností bude omezená 
 • Ve finanční krizi v roce 2009 jsme viděli, že koruna velmi rychle oslabila, a já si myslím, že to české ekonomice velmi pomohlo. 
 • Helicopter money - v našem případě to potřeba nebude, že se bez toho obejdeme. Nejistota je však tak veliká, že nevíme, jak se budou ekonomika a finanční trhy chovat.
zobrazit více..
Loading...