Ing. Zdeněk Tůma

Ing. Zdeněk Tůma (1961), český ekonom, v letech 2000-2010 byl guvernérem České národní banky a v letech 2011-2012 předsedou finančního výboru Zastupitelstva hlavního města Prahy. Vystudoval VŠE v Praze a v roce 1986 nastoupil do Prognostického ústavu ČSAV. Poté přešel na Institut ekonomických studií Fakulty sociálních věd UK, kde vedl katedru makroekonomie. V roce 1995 nastoupil do soukromého sektoru a byl hlavním ekonomem společnosti Patria Finance. V letech 1998-1999 byl výkonným ředitelem Evropské banky pro obnovu a rozvoj.

Zdeněk Tůma, názory, komentáře, vize:

28.3.2020

  •  Drtivá většina rozpočtu jsou mandatorní výdaje, je jasné, že na zdravotnictví a další důležité věci bude peněz méně. Já říkám extrémně, že budou umírat lidé, ale ti největší zabijáci nejsou virová onemocnění. Jsou to rakovina a kardiovaskulární choroby a jsem přesvědčen, že tam nebude možné udržet stejnou péči.
  • I kdyby centrální banka odkupovala státní dluhopisy, pořád to je dluh tohoto státu, který by se měl v nějakém okamžiku splatit, Může se také zvýšit zdanění, což je velmi pravděpodobné. Ale na úroveň roku 2019 se budeme dostávat několik let
  • proti největším zabijákům, kteří tu jsou, nebude možné udržet kvalitu léčby na stávající úrovni. Protože peněz bude méně. Anebo budou chybět jinde
  • Banky hledají cesty, jak vyřešit odklad splátek. Zní to jednoduše, ale má to regulatorní dopady, také ten klient může být hůře kategorizován a už se bude hůře dostávat zpět do lepší kategorie. Je třeba spolupráce regulátora s bankami a řeší se to i na evropské úrovni.  
  • Je potřeba, aby se ve střednědobém období aktivizovala a hnala ekonomiku dopředu, spotřeba domácností bude omezená 
  • Ve finanční krizi v roce 2009 jsme viděli, že koruna velmi rychle oslabila, a já si myslím, že to české ekonomice velmi pomohlo. 
  • Helicopter money - v našem případě to potřeba nebude, že se bez toho obejdeme. Nejistota je však tak veliká, že nevíme, jak se budou ekonomika a finanční trhy chovat.
zobrazit více..
Loading...