Prof. ing. Peter Staněk, CSc.

Prof. ing. Peter Staněk, CSc.

samostatný vědecký pracovník, Slovenská akadémia vied, Bratislava, Ekonomický ústav SAV, v. v. i., Slovenská akadémia vied, Šancová 56, 811 05 Bratislava, Slovenská republika,

Prof. Ing. Peter Staněk, CSc (prosinec 1948, Brno), je slovenský ekonom, evropský prognostik, vizionář, "katastrofista", spisovatel a prognostik pracující v Slovenskej akadémii vied. V letech 1994 - 1998 byl poradcem předsedy vlády SR Vladimíra Mečiara a v letech 1997 - 1998 byl státním tajemníkem na Ministerstvu financí SR. Působil jako předseda vědecké rady Ekonomického ústavu SAV a byl také poradcem premiéra Roberta Fica v jeho první a druhé vládě. V současnosti poradce slovenské vlády pro zahraniční a strategické otázky.

 • již 30 let jsem poradcem různých vlád, premiérů v Evropě i ve světě, vlády se mění já zůstávám....říká prof. Staněk
 • externí poradce  současného slovenského premiéra Pellegriniho a České vlády
 • spolupracuje s prof. Součkem, prof. Bártou (egyptolog) a prof. Maříkem (robotika, externí poradce japonského premiéra) a dalšími
 • nová kniha v roce 2019 "Fakta a mýty o společnosti 5.0" nakladatelství (Wolters a kluwer)
 • Agenda pro udržitelný rozvoj 2030, (OSN) 17 bodů
 • Má dar parapsychologických schopností: telepatie (mimosmyslový přenos informací) a prekognice (předvídaní budoucnosti) a v Evropě jsou pouze dva lidé kteří mají schopnost tvořit architekturu souvislostí, předvídat na základě nich a dynamické rovnováhy budoucnost!
 • Sleduje cca 18 různých oblastí společnosti, člověka, přírody a hledá nový druh rovnováhy mezi společností a přírodou - homeostázu, pro svoji práci nepoužívá počítač, je pro něj příliš plochý a neumí myslet v architektuře souvislostí
 • Věnuje se výzkumu Mozku, mikrobiomu, dopravě, ekonomice, geopolitice, energetice, vojenské technice, zdravotnictví, stavebnictví, průmyslu 4.0 - robotice, společnosti 5.0 , hospodářským a ekonomickým krizím, vodě, paměti krajiny (signály krajiny, rostlin a živočichů) a dalším oborům, hledá mezi nimi vzájemnou Homeostázu - rovnováha uvnitř i vně (člověk, rodina, společnost, příroda, planeta) a vychází z principu neustálé dynamické rovnováhy!

Semináře a přednášky Prof. Petera Staňka:

pokud máte zájem o uspořádání přednášky s prof. Peter Staňkem volejte na: +420 605 205 800 aktualizace přednášek ke dni 30.9.2020

 • seznam přednášek

 • 12. listopadu 2020 Pardubice v 17:00 zrušeno

 • 15. října 2020 Pardubice v 17:00, Dům Techniky Pardubice, nám. Republiky 2686, 530 02 Pardubice I zrušeno

 • 30.9.2020 Institut Quilibrium, konference v Praze, 

 • 19.9.2020 Brno, 10:00 až 16:00 na Křenové 67, vystoupení prof. Staňka zrušeno

 • 10. září Pardubice v 17:00, zrušeno

 • 10. září 2020 CIIRC ČVUT (Jugoslávských partyzánů 3, Praha 6), zrušeno

 • 9. září 2020 CIIRC ČVUT (Jugoslávských partyzánů 3, Praha 6), zrušeno

 • Srpen 2020 Myjava

 • 31.7.2020 piatok od 9:00, Myjavské kopanice (registrácia povinná), cena 90€/osoba, registrace 

 • 24. 6. 2020 od 8.30 hodin,  Clarion Congress Hotel Prague, sály Meridian, Zenit a Nadir. Přednášející: Miroslav Bárta, Vladimír Beneš, Vladimír Mařík, Václav Pačes, Zdeněk Souček, Peter Staněk, Milan Zelený, Michal Kořán, Rút Bízková, Miroslava Kopicová, Martin Roman, diskutovat budou Tereza Šamanová, Vladimír Wagner a Otakar Foltýn. Přihlašovací formulář naleznete na stránkách institutu www.i-equilibrium.cz. Registrace bude probíhat do 21.6. 2020. Vzhledem k hygienickým pravidlům Covid-19 je kapacita omezena.


Názory a myšlenky prof. Peter Staněk 2021

13.3.2021 Slovenský ekonom a prognostik prof. Peter Staněk se v přednášce na konferenci o budoucnosti české energetiky zamýšlel nad konkrétními hrozbami příštích let.   

 • Dnešní diskuze o energetice se soustřeďují v podstatě do dvou rovin. První: musíme mít všechno zelené. Doufám jen, že i my nebudeme zelení z cen zelené energie. A druhá: při debatách o všech technologiích - rekuperaci, přílivové energii, větrnících, fotogalvanické energii a tak dále - jako kdyby nám unikal mnohem závažnější problém. Jak se bude vyvíjet potřeba energie v příští společnosti, která bude řízena umělou inteligencí, bude používat robotické technologie, v koncentrované podobě využívat digitální technologie. Myslíme si, že bude zachována dnešní spotřeba energie a pouze se změní technická hejblátka? A pak budeme umět energii uložit?
 • Stále stojíme před základní otázkou - a to je smysluplné využívání energie. Smysluplné znamená, že nebudeme energii spotřebovávat na výrobu produkce, kterou nikdy neprodáme a posléze sešrotujeme. Že nebudeme vyrábět energii, kterou pak ztratíme ve složitých dálkových přenosových systémech, u kterých je ztráta energie 30 % i více. Že nebudeme rozvádět složitým systémem energii na obrovské vzdálenosti, když všechno od bydlení až po produkci směřuje k lokalizaci. Lokalizace znamená, že obrovským způsobem musíme přehodnotit regionální a nazývejme to teritoriální aspekt distribuce spotřeby energie. Samozřejmě máme tady jeden obrovský blok, který je významným žroutem energie: bydlení a osídlení.
 • Existuje představa, že po roce 2021 budou stavěny pouze budovy s nulovou spotřebou energie, všechno je to skvělé, snížíme spotřebu energie, snížíme emise, odstavíme tepelné elektrárny, A svět bude zelený. Jeden zásadní problém tohoto projektu se jmenuje dnešní svět, dnešní společnost je charakteristická spíše plýtváním energie, jejím zbytečným využíváním na procesy, které ve skutečnosti vůbec nejsou potřebné.
 • V Evropské unii se ročně vyrobí 30 milionů vozů, 27 milionů se jich tu i prodá, 3 miliony vyvezou, fantastická věc, automobilový průmysl zaměstnává 14 milionů lidí přímo, 2,5 milionu lidí nepřímo. Je to významný faktor ekonomiky, je to koncentrovaný rozvoj inovací a technologií a všeho ostatního. A je to významný spotřebitel energie. A je jedno jestli mluvíme o naftě, benzínu nebo elektrické energii, ale klíčová otázka přece zní jinak. Jak velká dopravní obslužnost musí existovat, aby zabezpečila všechny potřeby společnosti? 
 • Jestliže vytvoříme zelené prostředí ve městech a místo parkovacích míst tu budou stromy a budovy budou mít zelené stěny i střechy, znamená to, že snížíme klimatické dopady mrtvé plochy, ale zároveň těm lidem ušetříme peníze. Inteligentní budovy nestavíme pouze proto, abychom měli menší spotřebu energie, ale proto, že vedlejším efektem bude snížení výdajů domácností na energetické zdroje. Méně potřeby pro topení, méně potřeby pro chlazení, méně potřeby pro běžný provoz bílé techniky, černé techniky atd. Ale to pak znamená, že musíme souběžně s tím, jak řešíme nové technické zdroje elektrické energie nebo úložiště, řešit i otázku smysluplné spotřeby energie. Jestliže budeme mít autonomní vozidla propojená s elektromobilitou, opět budeme potřebovat nesmírně složité systémy dobíjecích stanic u každého domu? Budeme muset mít skutečně složité infrastrukturní systémy, které budou opět žroutem elektrické energie? A nebo to bude prostší, protože budeme mít dobíječky, kdy se ten autonomní vůz sám dobije, podobně jako ten váš robotický vysavač a bude připraven obsloužit vás, jestliže potřebujete dopravit do divadla nebo k lékaři nebo kdekoliv jinde, ale pak budete potřebovat na dopravní obslužnost pouze 3 miliony vozů, ne 27 milionů vozů.
 • Automobilový průmysl musí projít katarzí, ne proto, že musí splnit nové emisní normy, které jsou podstatně nižší než nynější, ale protože jeho produkty budou muset být smysluplné jinak. Možná to budou individualizovaná auta nebo to bude něco jiného, ale v každém případě to bude zásadní změna role automobilového průmyslu - a tedy dalšího žrouta energie.
 • Změnou projde nejen bydlení a dopravní obslužnost. Máme před sebou další aspekty: jestliže například velká část finančních operací přejde na umělé inteligence czechbotů, robotů a blockchainů, pak to znamená obrovský nárůst spotřeby energie, dokonce teď vidíme že spotřeba energie ve vazbě na blockchain je mnohdy větší, než spotřeba jejich celků. Budeme nadále pokračovat v technologii blockchainů, v technologiích, které budou vyžadovat obrovské serverové systémy umístěné pro jistotu v mezinárodních vodách? Nebo se zaměříme na něco jiného, smysluplnějšího, co bude mít menší energetickou spotřebu.
 • A vezměme další příklady. Kapénkové zavlažování je skvělá věc, rozvinutí této technologie v Izraeli ukázalo nezměrné možnosti v produkci potravin. Ukázalo, že to není jenom o dodání vody ke každé rostlině, ale ta voda může obsahovat hnojiva, tím šetříme nutnost pohnojení půdyMůžeme dokonce využívat mírně slanou vodu, zvětšíme produkci potravin a nesmírně důležité, snížíme spotřebu vody o 60 - 70 % a když víme, že spotřeba vody v agrárním sektoru je jedním z klíčových parametrů spotřeby vody ve společnosti. Tohle všechno ale vyžaduje senzorické systémy, počítačové řízení a umělé zavlažování, čili opět: spotřebu energie.
 • Pravděpodobně dojde velmi rychle k situaci, ve které spotřeba energie v průmyslu, dopravě a v dnešních typických žroutech energie se výrazně zredukuje, ale vznikne nová spotřeba energie v jiných oblastech, o kterých jsme doposud nemluvili. Z tohoto hlediska právě tato transformace spotřeby energie bude pravděpodobně jedním z klíčových fenoménů budoucnosti. Klíčem k úspěchu se stane místní dodání energie spojené s místním úložištěm a velké dálkové přenosové systémy zůstanou pouze jako bezpečnostní protokol pro zabezpečování odběru energie mezi oblastmi v případě katastrof. Rozvoj například modulárních jaderných reaktorů, které lze naložit na kamion, dopravitelné kamkoliv a zabezpečující spotřebu elektrické energie ve velkých celcích, pak může znamenat zásadní lokalizaci energetické sítě.
 • Vidíme teď soupeření mezi vodíkovou ekonomikou a klasickou elektromobilitou. Vodíková ekonomika je skvělá, ale všude se mluví o tom, že vodík vyrábíme z vody, které bude nedostatek. Můžeme použít jiné technologie na výrobu vodíku, chemické technologie, ale opět jsou založeny na jistých prvcích, kterých nebude dostatek. Energie z nich bude pravděpodobně podstatně dražší a bude mít podstatně větší problémy.
 • Před 15 lety se největším hitem v Evropské unii stal unbending, oddělení producentů a distributorů energie. Velké energetické podniky se musely rozdělit, vytvořily se soustavy malých dodavatelů distribučních sítí a tohle všechno mělo vést k poklesu cen elektrické energie. Skutečně například v Německu vznikly 4 tisíce malých drobných dodavatelů elektrické energie, takže se rozvinulo soupeření na trhu a všichni byli spokojeni, protože fungovaly tržní principy. Problém ale byl jiný: dumpingové ceny malých dodavatelů potřebovaly finanční krytí, ale to měly pouze energetické giganty, takže po dvou letech většina z těch drobných dodavatelů zanikla, po čtyřech letech již nebyli žádní. Zůstali pouze velcí, skoupili všechno ostatní a nakonec po 15 letech unbendingu byly ceny vyšší, než předtím, než jsme ho zahájili.
 • Nemějme vždy neoprávněná očekávání. Evropská unie může přijmout zelenou strategii i v oblasti energetiky, ale hlavní problém je, jestli existují studie, které se zabývají strukturováním a objemem příští spotřeby elektrické energie řekněme v průběhu deseti, dvaceti let. Bohužel ve vazbě na naše zkušenosti a rozsah prací Evropského parlamentu tyto studie neexistují.
 • Z tohoto hlediska hledání cesty pouze tím, že přejdeme na alternativní energetické zdroje, ztrácí smysl. Přece nebudu vyrábět elektrickou energii fotogalvanikou a pak jí zbytečně nevyplýtváme na procesy, které ve společnosti nemají smysl?
 • Z tohoto hlediska by dalším základním východiskem příští energetické koncepce mělo být zlogičtění spotřeby energie ve společnosti. Jestliže víme, že 40 % plynu spotřebujeme na vytápění budov a 30 % energie spotřebujeme na chlazení budov v létě, pak bychom se měli zamyslet nad tím, jak rekonstruovat tyto budovy tak, aby nepotřebovali v zimě tolik topit a v létě chladit. Tohle všechno se dobře dělá u nových budov. Ale co uděláme s těmi miliony starých, které už stojí? Změníme celé centrum Prahy tím, že historické domy přebudujeme na inteligentní budovy? A drobná otázka: kdo zaplatí tuhle transformaci?
 • OSN říká, že do roku 2035 70 % populace bude žít v městských aglomeracích. Krásná představa, ale musíme odpovědět na druhou část té představy, zda města porostou vzhůru, nebo porostou do šířky. Zdánlivě to vypadá jako nepodstatné, ale... Jestliže budou města růst do výšky, pak klíčovým problémem je energie pro udržování chodu inteligentních budov. Pokud budou růst do šířky, pak to znamená, že klíčovým problémem se stane inteligentní doprava a sní spojené energetické transformační procesy.
 • Zbouráme dnešní strukturu osídlení a vytvoříme novou, nebo v té současné použijeme nové digitální technologie usměrňujících a optimalizujících tok a spotřebu energie?
 • V každém případě budoucí vývoj energetické spotřeby bude kombinací pluso-minusových procesů. Některé procesy povedou k nárůstu spotřeby energie, některé k poklesu spotřeby energie, ale základním fenoménem transformačního procesu bude zlogičtění struktury společnosti.
 • No a pak tady máme ještě jeden aspekt příští energetické soustavy. Jestliže stále více budeme v energetických systémech používat umělou inteligenci, která ji bude řídit, optimalizovat vztahy, využívat technologie smart atd., to znamená vyrovnávat nepravidelnost dodávek elektrické energie z větrníků a z fotogalvanických článků, bude optimalizovat odběrový diagram, bude mít inteligentní měřiče na vašem domě, nebude to klasický elektroměr a podobně, bude to skvělé, ale bude to zranitelné. V energetice se objeví třetí důležitá oblast, a to je bezpečnost energetických systémů. Nebudu mluvit o tom, že hackerské útoky v oblasti vodárenství například ve Francii nebo ve Švýcarsku znamenaly obrovské milionové ztráty, protože hackeři pronikli do vodárenských systémů a hrozili, že místo přimíchávání chloru a fluoru se tam přimíchá kyanovodík. U elektrických systémů si představte že by někdo vás upozornil, že přetíží vaše energetické systémy. Ty systémy zkolabují, ale jestliže zaplatíte patřičný obnos, pak se tato situace nestane. Ale dojít může i k přirozenému blackoutu, jak jsme viděli v roce 1968 v New Yorku nebo v roce 1976 na východním pobřeží Spojených států. Propojenost a řízení umělou inteligencí na jedné straně optimalizuje proces a vztahy mezi producenty a spotřebiteli energií, což je nesmírně zásadní přínos. Na druhé straně ale zvyšuje nesmírnou citlivost na případné kolapsy nebo na hackerské útoky.
 • A jelikož společnost neuvažuje nad těmito krizovými situacemi, neuvažuje taktéž nad bezpečnými a kritickými strukturami energetických dodávek pro funkčnost systémů, těch bez kterých by ta společnost zkolabovala a zřítila se. Musíte mít dávku tepla? No, nepochybně, protože kdyby vás to zastihlo v zimě, tak zemře polovička obyvatel, protože nemohou mít v paneláku krb a topit si tam dřevem. Kdyby vám vypadla voda díky tomu, že nebude elektrická energie, umíte si představit velké sídelní aglomerace, u kterých se zastaví dodávka vody, protože nepoběží čerpadla. Představte si, že někdo ovládne systém dopravní signalizace. Energie poběží, ale najednou zjistíme, že svítí jen červené nebo jen zelené semafory, nastala obrovská vlna destrukce nesmírně složitých dopravních systémů, padají letadla, nefungují přehrady, nefunguje TGV -rychlostní vlak a podobně. V tomto ohledu spojení energetiky a bezpečnosti bude pravděpodobně jedním z klíčových fenoménů budoucnosti. Míra tohoto bezpečnostního propojení bude určovat nejen efektivnost alternativních energetických zdrojů, ale i smysluplnost jejich využití. Z tohoto hlediska jestliže mám popsat, jak bude vypadat energetika budoucnosti, tak pravděpodobně není možná bez zlogičtění dnešní společnosti, bez lokalizace, která ušetří obrovské terabajty zdrojů energie, bez obrovského zvýšení bezpečnosti energetického systému.
 • Víte, ono je to výborné, přijdeme domů, ťukneme vypínačem, světlo svítí, zapnu topení, je teplo, zapnu televizor, bavím se. Ale co se stane, když tím vypínačem otočím a nebude nic, protože někdo odstavil, ovládl nebo zničil energetický systém? Z tohoto hlediska právě bezpečnost energetického systému se stává vitální součástí podmínek přežití příští společnosti, protože čím je společnost více závislá na propojení jednotlivých kritických systémů, tím více bude potřebovat krev krevního oběhu. Tou krví je elektřina.
 • Transformujeme vytápění, dopravu, bezpečnost, ostatní obory, ale všechno funguje díky elektřině. Jestliže jí nebude dostatek, pak uvidíme druhou stránku této společnosti. Vzpomeneme si, že se svítilo svíčkami, topilo v petrách, železných kamínkách, a kdysi, když jste chtěli poslat zprávu, tak jste vzali poštovního holuba a poslali zprávu po něm. Z tohoto hlediska se mi zdá, že musíme pohled na energetiku pozměnit. Nemusíme mluvit neustále jen o zelených alternativních zdrojích, ale měli bychom mluvit rovněž o smysluplném využití energie pro fungování společnosti.
 • https://www.seznamzpravy.cz/clanek/co-bude-nejvetsi-hrozbou-az-se-zbavime-covidu-146882#

20.10.2020 Fond obnovy EU

8.10.2020 Stojíme na prahu civilizační změny, možná největší za poslední dva tisíce let

 • Když mě jisté významné politické instituce požádaly o kritickou analýzu, tak jsem jim řekl toto: "Na přežití slušné lidské společnosti stačí tři věci. Za prvé, sjednotit se za společným cílem. Za druhé obnovit důvěru - jestliže obnovíte důvěru, všichni vaši sousedé nejsou nepřátelé, jsou to pouze vaši sousedé. Ale kriteriální funkcí je vrátit se k mluvení pravdy, pravdy o světě, o sobě, i nepříjemné pravdy. Jestliže je splníte, můžete mít opravdu společnost moudrých, uvažujících, odpovědných lidí. Ale zkuste tato tři kritéria představit politickým elitám. dí bude tlačit na to, aby tyto tři kriteriální funkce byly požadovány od politických elit. Pak se společnost může změnit. Jestliže ale každý řekne: "Začít má ten druhý, ne já", pak zůstaneme rozděleni a situace bude bohužel  jenom horší.  
 • Znamená to tři věci: odpovědnost za své skutky, poznání (že ten člověk není nepřítel, ale je to stejný člověk jako já, což není tak jednoduché).a třetí věc, musíte odpovědět, proč smysl života není v zabíjení, ale v poznání. V poznání sebe sama, poznání světa kolem sebe a poznání toho, jakou roli v tomto světě máte sehrát. To je nesmírně složitá otázka, i když se vám zdá možná velice jednoduchá. Stačí si najít odpověď na otázku, proč jste tady?
 • Máme posunout poznání světa kolem sebe dál, i za cenu toho, že budete mít nepřátele, protože nepůjdete s mainstreamem, ale budete se snažit porozumět světu kolem nás. Posun poznání vám vždy otevře dveře do nového vesmíru (je nesmírně nádherný, překrásný, fantastický, tajemný, složitý), a vás to hledání a poznání neustále posouvá dál a dál. Ale netvrdím, že takhle to musí dělat každý, je to věc osobního rozhodnutí. A z tohoto hlediska říkám: "Budou lidé, kteří budou mít vdolky, kteří budou mít rádi holky. A budou lidé, kteří budou mít rádi poznání." Volba je vaší možností, ale musíte mít možnost volby. Víte, čím se začíná nahrazovat teze polarizace společnosti podle příjmů a majetku? Polarizací možností, protože když máte možnost, chápete informace, souvislosti, tak peníze nejsou klíčovým regulátorem. Ale jestliže nemáte poznání, ani všechno ostatní, tak jsou pro vás  klíčové pouze peníze a moc, abyste se prosadila ve společnosti. Nic víc. A jaký je vzdělávací systém, školy, pro naše děti, aby chápaly roli poznání, samostatně myslely, uvažovaly v interdisciplinárních souvislostech a chápaly složitost světa kolem nás? Odpověď znáte.
 • Ano, nepochybně (řítíme ještě rychleji do éry Velkého bratra). Pandemie uvolnila mnoho věcí, lidé začali ochotně přijímat i předpisy a regulace, které by jinak důsledně odmítali. Je to něco podobného, jako přijetí Občanského aktu v USA po roce 2001. To není konspirační teorie. A teď si vezměte například jenom přijetí omezení pohybu, povinnost nosit roušku a tak dále. A co je na tom všem nejzajímavější? Já tomu říkám: "Musíte znát nejenom informace, ale architekturu souvislostí, systém propojení a časové dimenze." Jestliže toto všechno znáte a kódujete informace podle těchto poznatků, tak vytváříte celostní obraz světa. Druhý problém, který tady máme - vrhli jsme se na detailizaci - ještě větší znalost detailů, ještě hlubší znalost ještě menšího detailu, a tak dále. To nepochybně mělo roli ve své vývojové etapě, dnes se ale, právě díky superpočítačům a informačním tokům, můžeme vrátit k celostnímu obrazu světa. Ten chce interdiscipliární přístup, komplexní vidění všech procesů a pochopení, že vše souvisí se vším. To je Leibnizova koncepce, že nic nemožno zkoumat izolovaně, všechno je propojeno se vším. A jestliže toto znám, pak hledám architekturu souvislosti, která mi odpoví na propojenost jednotlivých jevů. Rychlost změn, důsledky kritických bodů, bifurkaci jednotlivých tendencí - a v konečném důsledku umíte předvídat budoucnost. Není to žádná křišťálová koule.
 • Nepochybně (pandemie nám umožní přijmout systém sociálních bonusů jako v Číně s větším nadšením). Uvědomte si 5G. 5G znamená sto krát více toků informací. Bez 5G nemůžete mít internet věcí, ani internet lidí, a tlačíte na to, protože máte strategii průmyslové politiky EU do roku 2030, že do dvou let musí být celé území EU pokryto systémem 5G, i s přípravou technického vybavení 6G. To znamená, máte technické zázemí, které dovoluje sledovat všechny tyto věci. Naštěstí neurologové, ani nikdo jiný, stále nepronikli do podstaty vašeho myšlení, vašeho vědomí. Elon Musk vede řeči o tom, že jeho Intralink bude zasahovat a určovat, co si máte myslet, což je v institutu napsáno jako zakládací program. To nebude. Problém totiž je, že vědomí je nemateriální povahy, používá kvantový systém a kvantovou biologii. Naštěstí neumím inkorporovat mé myšlenky do vaší hlavy, abyste myslela tak, jak chci. Z toho hlediska ale použiji všechny ostatní technologie. Víte, že dnes například nemusíte mít čip v ruce? Můžete mít tetování na ruce, která je čipem. Dovoluje vám platit, otvírat dveře, zapínat topení a podobně. Kdo by nechtěl kérku na ruku? 
 • Teď si vezměte například další zvláštnost. Již máme hologram, kterého se můžete dotknout. Umíte si to představit, virtuální svět? Umělý výtvor složený z atomů, fotonů - a vy se ho můžete dotknout, máte pocit materiálního předmětu. Jak daleko postoupíme v tomto virtuálním světě? Všechno je promyšleno do úplného detailu. Otázka ovšem zní: Nechystá se náhodou EU zavést stejný systém i v teritoriu EU
 • Je 5G dobrý vynález? Protože máte řadu studií ve velkých městech, kde 5G působí na vaše soustředění, zhoršení vašeho zraku a problémy s energií, máte pocit vyčerpanosti a tak dále. A když to chcete vzít analogicky - mobily prý vůbec neškodí. Tak proč je máte odkládat v jiné místnosti, nemáte telefonovat mobilem více než hodinu denně, nemáte je používat přímo na těle, ale máte je mít minimálně ve vzdálenosti 3 až 4 milimetry od kůže. A je to opravdu jenom zahřívání vaší kůže elektromagnetickými vlnami, nebo mobil zasáhne vaše kraniální struktury? Ostatně neopomeňte - tak jako mají farmaceutické firmy gigantické prostředky na manipulování veřejného mínění, včetně vědecké fronty, tak mobilní operátoři, kteří jsou dnes nejbohatšími firmami na planetě, mají neomezené prostředky na to zformovat názor vědecké fronty tak, jak potřebují. Tedy že je to neškodné, i když víte, že v řadě případů studie ukázaly nejenom potencionální klinické důsledky. 
 • A samozřejmě máte další otázku: Jestliže elektromagnetické vlnění narušuje magnetické pole zeměkoule, jaký vliv budou mít tisíce satelitů rozmístěných kolem planety v rámci 5G na fungování elektromagnetického pole planety? Je to opět konspirace, nebo budete mít pocit, že se vám Allenovy pásy, které nás chrání před kosmickým a slunečným větrem a tak dále, vůbec nezmění? A co takhle skutečnost, že každý z nás, včetně rostlin, má magnetické pole? To na to nebude mít vůbec žádný vliv? A teď zacituji: "Strategie Zeleného údělu EU na příštích 30 let znamená nejzásadnější zásah do struktury evropských zemí." Ale žádné studie, které by analyzovaly důsledky a ostatní věci, neexistují. Tak proč to přijímáte, proč jste všichni schválili Zelený úděl? Protože to bude v příštích 30 letech největší byznys prostor o hodnotách představujících stovky bilionů euro. A proto sleduj tok peněz. Například proč se teď, jako součást podmínek pro schválení 750 miliardového návrhu rekonstrukce evropského hospodářství, požaduje vytvoření evropských šampionů, kteří budou silní, budou to mega podniky, schopné konkurence čínským a americkým firmám? A všichni musí pracovat pro blaho těchto mega korporací, které budou čirou náhodou pouze Francouzko-německé? Musíte pronikat do podstaty věcí. Ne klouzat na povrchu, jako klouže 90 % lidí v oblasti informací. Jestliže nekloužete po povrchu, pak pochopíte architekturu souvislostí a provázanost jevů.
 • 5G,bylo vyvinuto a určeno pro komunikaci mezi stroji a umělou inteligencí a proto tam musí být tok informací nesmírně intenzivní. Když vezmete například model virtuálního dvojčete, nebo používáte chatboty a coboty, které nemusíte při každé úloze přeprogramovávat, tak tento tok informací ze senzorů musíte mít jako nevyhnutelný předpoklad. Nepočítalo se s tím, že zvýšíte intenzitu toku informací mezi lidmi. Ostatně vždyť lidé nedokáží zpracovat ani informace při 4G, tak proč jim dáte stokrát více informačního toku? Jenom proto, aby někdo vydělal. A neopomeňte, vlády vydělají na udělení licenčních pásem, operátoři vydělají na vybudování technické infrastruktury. Lidé budou platit desítky let za poskytování informací, které jsou zbytečné. Ale všichni budou spokojeni, a bude se to nazývat ekonomický systém efektivního využívání inovací. 
 • Už není možný návrat života před pandemií, protože se ukazuje, že díky kombinací 4.0 průmyslové revoluce, díky kombinaci umělé inteligence, digitalizaci společnosti, změny struktury spotřeby, vlivu přírodních podmínek a neudržitelnosti stávajícího sociálního modelu, se nemůžete vrátit do stavu před krizí, a nejenom pandemickou, ale i ekonomickou. Stojíte na prahu zásadní civilizační změny, možná největší za posledních tisíc, dva tisíce let. Proto společnost 5.0. A teď vezměte, prosím, dvě zásadní strategie. Cituji: "Strategie Japonska startující v roce 2021 - povinností společnosti není nahánět zisk za jakoukoliv cenu, ale naopak vytvořit podmínky pro kvalitativní rozvoj každého člena společenství." To je preambule. Německý systém, 5 bodů - kvalitní agrární sektor, kvalitní potraviny, kvalitní zdravotnictví, kvalitní vzdělávání, ekologická energetika. Není to náhoda, proč německý ministr zemědělství říká: "Velká pole rozdělíme na menší úseky, postavíme větrolamy, přestaneme s chemizací, vrátíme koloběh uhlíku do půdy, budeme chápat mikrobiotu v půdě, zvětšíme zadrženost vody v půdě a budeme mít kvalitní potraviny. Kvalitní potraviny znamenají, že nebudete mít většinu civilizačních nemocí. Jestliže nemáte tyto nemoci, pak se zdravotnictví vrací k prevenční funkci. Jestliže k prevenční funkci, pak chápete personalizovanou a celostní medicínu jako medicínu budoucnosti. Personalizovanou proto, že každý člověk je odlišný, máme společných 20, 30 %, všechno ostatní je individuální. Celistvou proto, že nemůžete analyzovat vaše ledviny bez toho, abychom analyzovali celý metabolismus vašeho organismu. A najednou vidíte, že vzdělání není zaměřeno pouze na mladou generaci, ale na celoživotní vzdělávání a posunutí schopností pracovat s informacemi celé populace.
 • A ekologická energetika kromě toho, že chcete přecházet na větrníky, znamená také maximální rozsah úspor energie ještě předtím, než ji vůbec potřebujete. Můžete vůči tomuto konceptu namítnout, co takhle koncept humánní informační společnosti rozvíjený v USA? Informace mají cenu. Facebook dnes bohatne proto, že mu dáte zdarma informace. Měl by vám za ně zaplatit. Váš důchod bude odrazem toho, jaké informační posuny vědění jste poskytli společnosti. Nejenom pouze odseděných roků v práci. Je to humánní? Je to sociální? Je to korektní? Když jste ožrala, tak informace, které dáte společnosti, jsou nanejvýš spotřební daně z alkoholu a cigaret. Když ale vymyslíte patenty, inovace a tak dále, dáváte společnosti obrovský dar. A proč by vás společnost za tento dar neodměnila? Jsou to přeci informace.
 • A poslední drobná otázka - víme vůbec, co je informace? Je to číslo, algoritmus, multidimenzionální jev, mající barvu, zvuk, vibrace, číselný obsah, hmotný a nehmotný rozměr? Co to je informace? Všichni o nich mluví, ale když se zeptáte, co je to informace, a jdete do hloubky, tak najednou zjistíte, že se pohybujete v absolutním prázdnu. Nevíme, co je informace, ale přitom je informace klíčový kód, protože všechno kolem vás běží v energii, hmotě, v prostoru a čase, ale základem toho všeho je informace. Informace, která je obsažena v drobném semínku dubu, která předešle všechny aspekty stromu, který za 150 let bude mít 30 metrů, bude gigantickým subjektem, živým tvorem, - a všechny tyto informace jsou komprimovány v malém semínku. A co takhle všechny informace o vás? Umíte si představit statisíce a miliony procesů, které souběžně probíhají ve vašem těle? Umíte si představit, jak je to koordinováno, vyvažováno v dosahování harmonie? A dokonce drobné otázky: Jak je možné, že jednotlivé orgány vašeho těla stárnou odlišným tempem? Některé orgány, například srdce, nebo mozek, přesněji neuronové sítě, nestárnou. Glie, jako klíčová část mozku, stárnou. Jak je to možné? Proč něco stárne, a něco ne? Proč chromozomy fungují v tomto mechanismu?
 • A klíčová otázka, co společnost o nás ví jako subjektu, nesmírně složitém a dokonalém systému? Skutečně ví medicína o vás všechno? A co takhle objevy za posledních 10 let v medicíně, které zásadně změnily nahlížení na nás jako subjekt? To jsou nesmírně zajímavé otázky. A dnes například stojíme před zásadními otázkami, proč funguje, nebo nefunguje zlatá triáda. Mozek, žaludek, trávicí trakt, imunitní systém. Teď, když posílíte imunitní systém, tak pro vás žádný koronavirus není hrozbou. Ale musíte posilnit imunitní systém. Jestliže víte, že klíčovým parametrem pro imunitní systém je D3, tak by populace měla povinně pozřít D3, ale to si můžete vyrobit i sami, ve svém těle, když se posadíte na slunce.
 • Když budete mít moře času, můžete ho proplýtvat, nebo se budete věnovat studiu sebe sama. Když pochopíte, jak fungujete, nebudete se přece přejídat, a pak půjdete do fitka, budete chápat odpovědnost ke svému tělu a k sobě samému. Ale tím posouváte odpovědnost ke společnosti na úplně jinou rovinu, protože přece nebudete destruovat svůj systém a doufat, že vás napraví zdravotnictví. Takže máte odpovědnost, o které jsme mluvili.
 • Druhá věc, jestliže vím, jak funguje můj systém, mám k němu důvěru. A víte, co paradoxně stačí? Naslouchat signálům svého těla. Každá nemoc je odrazem toho, že tělo křičí, posílá vám signály, co děláte špatně. A jak to napravit? Proč jsme hluší, proč se spolehneme pouze na to, že doktor to vyřeší. Doktor řeší klinické důsledky, ale vy musíte řešit příčinu nemocí. Proto je medicína budoucnosti zaměřena hlavně na odhalování příčin nemocí, a jestliže dnes víte, díky čínské a dalším studiím, že 80 až 90 % nemocí souvisí s chemickým složením vaší stravy, tak proč nic neděláte se zemědělstvím? Protože je posypání hnojivy z letadla pohodlné, ekologické, lehké a finančně nenáročné? Ale kdybyste se vrátili ke kapénkovému zavlažování (umělý bypass přírody, když neumíme jinak napravit co jsme způsobili) izraelské technologie 4. generace, tak najednou zjistíte, že to není jenom kapénka vody k rostlině, ale tato kapénka obsahuje hnojivo, využívá dokonce poloslanou vodu, a vytváří obrovskou úsporu spotřeby vody, plochy, a zvýší vám rozsah úrody o 60 až 70 %. Jsme tak hloupí, že toto nechceme využít?
 • Pandemie ukázala nutnost, jinak řídit stát a neopomeňte, že pandemie koronaviru není jediná, za posledních 7 let jsme měli 5 pandemií. Můžeme uvést SARS, Creutzfeldt-Jakobovu chorobu, nebo H1N1, případně H1N5 a tak dále. Znamená to, že viry s námi žijí, a budou žít stále, a společnost musí být připravena na riziko virózních onemocnění. Z toho titulu je součástí bezpečnostního protokolu ve společnosti nutnost připravit se na pandemické situace. Ale klíčovým parametrem je nejenom zkoumat a vyvíjet vakcíny, ale především zásadním způsobem posilnit imunitní systém většiny populace. Samozřejmě, když má někdo onkologické onemocnění a podobně, tak je problém imunitního systému v jiné rovině, ale většina populace není nemocná na rakovinu, a u ní je nutno zásadním způsobem posunout kvalitu imunitního systému. A vy znáte technologie, jak posunout kvalitu imunitního systému. 
 • Takže otázka zní: proč je neuplatňovat, proč neudělat zásadní posun. A to souvisí například i s dalšími otázkami, jako je délka dožití a podobně, kdy se chválíme tím, že prodlužujeme dožití každých 10 let zhruba o 2,7 roku. Ale bohužel 1,6 roku je nemocné dožití, a 1,1 zdravé. Chcete dožít 100 let ve vegetativním stavu v nemocnici, nebo chcete dožít 100 let v aktivním životě, v aktivní fázi, zdraví, schopní běhat a tak dále? Toto všechno je v dispozicích a možnostech lidského organismu. Ale jestliže se budeme ožírat, budete mít náročná jídla, budeme se překrmovat tak, jak se to nyní děje, tak se pak nedivte, že úmrtnost bude taková, jaká bude.
 • Víte, že podle posledních výzkumů jeden z nejsilnějších prostředků na prodloužení života, zatím u myší, je hlad? Čili jestliže se nepřejídám, jestliže jsou půstové fáze rozumné a logické, a jestliže snížím objem stravy, který dodávám organismu, tak nejenom prodlužuji život, ale snižuji náklady společnosti, stávám se odpovědným členem společnosti, a můžu skutečně přispět k posunu poznání o sobě samém, i o všem ostatním. Pochopte, že není náhoda, že z 8 miliard lidí na planetě nenajdete dva identické jedince. Znamená to, že různorodost je vlastností druhů. Zabezpečuje pevnost, ale i pružnost a křehkost systému. Je to právě tato diverzita, která stojí u většiny globálního vymírání, a diverzita se týká i člověka. Proto, když vám někdo řekne: "Já vám zlikviduji všechny mikroby, které máte ve střevech," tak to je prosím vás hloupost. Těch 21 bilionů mikroorganismů o váze 2,5 kila tam není náhodou. Je součástí dynamické rovnováhy vašeho těla. Ostatně toxických je pouze 700 druhů.
 • Pokles diverzity postoupil pod kritickou hranici. A dnes narůstá počet teorií, že se blíží 6. globální vymírání . Veřejností prošla zpráva, že v příštích 10 letech vymřou statisíce druhů savců, i malých. Nikoho to nevzrušuje. Skutečnost, že v Německu zmizelo 70 % hmyzu, nikoho nevzrušuje, dokonce si šoféři libují, protože nemusíte čistit čelní sklo. Všichni mluví o tom, že zmizení množství druhů nebude vlastně žádnou škodou, protože konec konců, k čemu je vám moucha, pavouk, nebo motýl, že ano. A teď další zvláštnost: všechny teorie, které se zabývaly vymíráním, zjistily zajímavou věc - kromě změny přírodních podmínek, jako je překyselení oceánů, nebo změna kalcifikace a tak dále, hrál u všech klíčovou roli pokles diverzity druhů pod kritickou hladinu. Tehdy začalo všech pět vymírání. Vždy to ale zároveň bylo provázeno dominantním druhem. V druhohorách byli dominantním druhem dinosauři. V třetihorách to byly některé druhy savců. V současnosti je dominantním druhem člověk. Proto někteří autoři píší o šestém globálním vymírání. Mějte představu, co je globální vymírání. Naštěstí procento vymřelých druhů klesá, původně to bylo 90 % rostlinných a 90 % živočišných. Poslední, páté globální vymírání je zhruba 56 % rostlinných a zhruba 46 % živočišných druhů. Ale představte si, že i kdyby to byla v dnešní době stejná cifra, jak by vypadal svět kolem nás. Protože diverzita je skutečně odrazem pružnosti i pevnosti systému, je to dualita. A když klesne pod kritickou hranici, nastávají zásadní změny. A my klidně přiznáme: "Ano, vymřou všechny korály. Vymře velká část vodních živočichů." Víte, že v moři je přibližně 235 tisíc druhů živočichů, ale pouze 2300 žije ve volné vodě, všechny ostatní žijí u dna, nebo pod dnem? Jsou tam náhodou? Nehrají žádnou roli, nebo jsou tam právě proto, že vytvářejí nutnou diverzitu struktury života v oceánech?
 • A kdybychom se dostali k hodnocení vztahu oceánů, půdy, pevniny, atmosféry a ledovců, tak najednou zjistíte, že na planetě funguje několik bezpečnostních protokolů. Protokol 1.: poměr souše a vody. Protokol 2.: poměr jednotlivých skupenství vody. Voda je absolutně dokonalý fenomén, má 70 vlastností, které nemá žádná jiná tekutina ve vesmíru. A fenomén 3.: voda je nejenom základem života, ale udržuje v dynamické rovnováze všechno, co se týká mikrobioty, těch 50 centimetrů půdy, a 5 metrů hladiny oceánů, kde žije 90 % fytoplanktonu, který produkuje kyslík. Čili ne amazonské pralesy jako plíce planety, ale oceán dává 52 % kyslíku, a pohlcuje 48 % CO2. Druhým zdrojem kyslíku jsou severské, jehličnaté lesy na severní polokouli. Ostatně před 6 tisíci lety amazonský prales neexistoval, a civilizace, které tam existovaly, zavlažovaly svá pole vodou, což odhalil český vynález zvaný lidar z družicových snímků. Takže jak je to vlastně se znalostí historie, geologie, klimatologie a s tím, co teď vidíte jako zuřivé výkřiky o tom, že ničíme amazonský prales, který je plícemi planety? On se totiž neničí kvůli kácení, ale došlo k výraznému poklesu spodních vod o 9 až 13 metrů, což způsobují vysychání amazonského pralesa. Ale to je cyklický proces. Skutečně, před 6 tisíci lety tam bylo savanovité území.
 • Studii NASA připouští, že počasí neovlivňuje člověk, ale sluneční cykly, což by potvrzovalo Milankovičovy cykly. Jak to, že o tom neslyším z médií? Kdybychom přiznali, že procesy cyklického oteplování, nebo ochlazování, nesouvisí s člověkem, ztratila byste v sobě pocit možnosti změnit, ovládat vývoj. Někteří vědci teď tvrdí, že žijeme v antropocénu, to znamená, že člověk je vládcem planety, ovlivňuje vývoj na planetě a všechno ostatní kolem. Naopak, jestliže byste přiznala tezi, že je to změna oběžné dráhy kolem Slunce, která se každých 100 tisíc let mění z eliptické na kruhovou, a z kruhové na eliptickou, která znamená výrazný pokles a změnu intenzity slunečního osvitu povrchu planety, pak byste musela přiznat, že všechny přírodní procesy mají jinou podstatu. Neovládá je člověk. Člověk není vládcem planety, je pouze drobnou součástí přírody. A jestliže chcete být ekologická, tak problémem nejsou emise, ale odlesňování obrovských území, protože les, spolu s půdou, vytváří mirkobiotu, která váže vodu.
 • A teď drobný paradox - jehličnaté lesy severní polokoule uvolňují aerosoly, které zvyšují oblačnost, a tím ochlazují povrch planety. Pět metrů hladiny oceánů, kde je fytoplankton, kromě jiného produkuje dimethylsulfát, který zvyšuje koncentrační jádra v oblacích, zvyšuje oblačnost, a tím opět ochlazuje povrch planety. To znamená, že kdybychom byli důslednými vědci, tak analyzujeme bezpečnostní protokoly,umožňující dynamickou rovnováhu celého systému planety ve všech souvislostech, a k tomu musíte propojit ledovce, oceány, půdu a atmosféru.
 • Vědci, politici i aktivisté se tváří, že jim jde především o záchranu života na planetě, a o planetu jako takovou. Tak proč připouští 5G, které bude znamenat destruktivní vliv na magnetické pole? A nejenom to, ptáci ztratí směr, bude to znamenat zásadní ohrožení podmínek na planetě. Ale opět 5G, to je několik bilionů dolarů, které bude stát technická instalace zařízení. Někdo to zaplatí, někdo to bude využívat. A tento systém 5G budete také využívat pro kontrolu technologií, pomocí sociálního bonusu, takže to vyhovuje i vládám, byznysu i obyvatelstvu. Budete mít množství informací a to, co to udělá s přírodním prostředím, vás nebude zajímat, protože jste byli prohlášeni za vládce planety, a vládce planety se přece může rozhodnout, že toto ano, nebo toto ne. Kdybyste ale byli na planetě pouze pasažéry, pak byste si to nemohli dovolit, protože byste museli přijmout odpovědnost za důsledky svých činů. A kromě jiného, není to pouze Milankovičův cyklus, musíte mít na paměti jednu zásadní věc. Čtyři doby ledové, posledních 18 milionů let, poslední doba ledová skončila před 14 200 lety. Problém je, jak rychle tyto procesy proběhly. Těch 14 200 let, kdy skončila poslední doba ledová, znamenalo, že jste viděla tento ten obraz přírody: Oceány byly o 120 metrů níž. Změnil se poměr souše a vody. Na velké části severní polokoule byla voda zmražena, čili byla převážně v ledu, v ovzduší se nevyskytovala vlhkost. Ale co je klíčové - váha kontinentálních ledovců stlačila kontinent o 9 metrů níž. Podle všech výzkumů sto let po tom se kontinenty zdvihly o 9 metrů. Mořské proudy změnily svůj tok, oceán se zdvihl o desítky metrů, dosáhl dnešní úrovně. Sto let znamená, že geologické procesy probíhají podstatně rychleji, než jsme původně uvažovali, proto vám teď vychází, že všechny klimatické modely selhávají, protože změny přírodních podmínek probíhají 20 až 50krát rychleji. A proč? Nevíme, to musíme otevřeně říct, stejně jako nevíme jiný zajímavý fenomén. Do roku 2012 se ročně roztopilo přibližně 600 miliard tun ledu. Po roce 2012 to bylo 1,5 bilionu tun ledu. Co se stalo v roce 2012? Mayský kalendář, nebo něco podobného? Rozumíte, existují věci, o kterých musíme přiznat, že nevíme, a věda se bojí přiznat, že nevíme, protože přece vědec ví všechno, nebo zná, co je pravda. Ale je to pouze malá drobná část nesmírně složitého systému. Malá ukázka - všichni si myslí, že dnes máte metodu CRISPR, a můžete upravovat genetickou strukturu vašich dětí. Hluboký omyl. Jak to srovnáte s objevem i-motifů, což jsou uzliny na vaší DNA, které spouští enzymatické a jiné struktury. Většina lidí má různé architektury i-motifů. A proč o tom nemluvíte, ale budete oslavovat metodu CRISPR, protože umožňuje obrovský byznys? Můžete si vybrat podobu svého potomka, ale nevíte, co znamenají i-motify. A neznáte skutečnost objevu neurologie, kdy klíčovým fenoménem o vašem neurálním stavu není počet neuronů, ale neuroplastická mapa, která se mění po celou dobu vašeho života. Tato neuroplastická mapa umožňuje absolutní flexibilitu na změny podmínek. Je jiná v mládí, a jiná ve starém věku. Neurony vznikají po celou dobu vašeho života. Počet neuronů přesahuje 100 miliard, z toho 15 miliard jsou intelektuální neurony, 86 miliard jsou glie, které se o tyto neurony starají. A máte 5 druhů neuronů.
 • Kromě toho ve vašem trávícím traktu máte gastroneurony, které signalizují metabolické procesy ve vašem těle a trávicím traktu. A spolupráce těchto neuronů a takzvaných metabolitů, které představují cytokiny, a metabolity, tedy chemické látky produkované mikroorganismy ve vašem trávicím traktu, určuje charakter vašeho zdraví. Tomu se říká zlatá triáda. A proč se o tom neučí? Protože by pak byl obraz medicíny podstatně složitější, a museli byste přistupovat ke každému pacientovi jako k jedinečnému individuu. A nebrali byste léky statisticky průměrné, ale konstruované podle jeho individuální architektury DNA. Ale pak byste potřebovali pouze 20 procent léků, a doba léčení by se zkrátila o 40 %. Takže by na tom nevydělal ani farmaceutický průmysl, ani zdravotnictví z hlediska využitelnosti (obsazenosti) lůžek. Peníze. Poznání není na prvním místě, peníze jsou na prvním místě. Peníze pro vás znamenají moc, moc znamená kontrolu. A to je hlavní cíl této té společnosti. Ne člověk.
 • Já vše co vím beru odosobněně, jako vědecký problém, kdy musím posunout poznání těchto procesů. Má úloha spočívá pouze v tom, že podám informace k zamyšlení. V tom nejdokonalejším případě řeknu: "Takhle bych to na vašem místě udělal já," ale rozhodnutí je vaše, ne mé. A proč to dělám? Protože celý život se věnuji vědě, a pochopil jsem jednu zásadní věc: Jestliže chcete poznat realitu, musíte k ní přistupovat interdisciplinárně, čili musíte studovat i neurologii, i geologii, hydrologii, glaciologii, klimatologii i biologii, musíte studovat genetiku, stárnutí a všechno ostatní. A pak najednou nalézáte odpovědi na svět kolem vás. A závisí na tom, jestli lidé chtějí tyto odpovědi znát, nebo nechtějí. Když nechtějí, prosím, ať si užívají své nevědomosti. Ale co mě těší, narůstá počet těch, kteří chtějí znát a mít informace, a dokonce i díky koronakrizi se chtějí změnit, a to je pozitivní moment, který tady je. I když to, co jsme teď diskutovali, budou tvrdě označovat za konspirativní názory, že je to katastrofická vize, nesmysl a tak dále, proč se na ten nesmysl konečně nepodívají? Nechť se podívají, dokonce i na YouTube jsou modelové scénáře příštího globálního konfliktu. Co jim v tom brání? Je to neochota podívat se pravdě do očí, a to, že se raději mohou tvářit, že nejsou odpovědní za své činy, když neznají informace?
 •  Když máte moc, nemáte na ostatní čas. Když jste normální člověk, máte možnost zamýšlet se nad sousedy, nad sebou samým, hledat řešení. Čili zatím je to spíše reakce lidí, kteří chtějí změnit život svůj, svých dětí i ostatních. A u politických elit? Tato zkušenost je nepřenosná, sám se 30 let pohybuji v nejvyšších kruzích, ale neptejte se mě, jaká je na těchto úrovních schopnost racionálního rozhodování. Nechci to rozvíjet dál. 
 • Základním cílem společnosti je podle mě vytvořit možnost, aby každý poznal sám sebe, své možnosti a své předpoklady, a na základě toho nejlépe přispěl k rozvoji celé společnosti jako celku. Protože tím naplní svou historickou roli. Jednoduché. A jestliže chceme být prospěšní pro celou společnost, jsme zároveň také prospěšní sami pro sebe, protože jestliže bude prosperovat společnost, budeme prosperovat také my sami. Opět velice jednoduché a uskutečnitelné, jestliže většina lidí začne přemýšlet v logických souvislostech a v uvedených těch bodech: Cíl, důvěra, pravda. Velmi jednoduché a Uskutečnitelné. A osobně si myslím, že když se to neuskuteční, může se nám stát, že po pěti druzích hominidů, kteří vymřeli, můžeme být šestým druhem. Chcete tuto budoucnost pro sebe, své děti, svou rodinu a přátele? Není cena za změnu příliš malá, oproti tomu, že bychom zmizeli? My doteď nevíme, proč zmizeli neandrtálci. Skvěle vybavení přežívat prostředí, ve kterém existovali, ale zmizeli před 40 tisíci lety. Nevíme, proč zmizeli denisované, proč zmizeli hobité na indonéských ostrovech. Nevíme proč. Prostě zmizeli. Zmizeli v toku času. Chceme zmizet v toku času také my? Toť otázka filozofická, technická, ekologická, ekonomická. Nebo je to otázka smyslu života? To už nechávám na vás.

30.9.2020 V současnosti žijeme ve zvláštní době a zde je několik zamyšlení na téma současné pandemické krize

 • 1. dimenze: pandemie svým způsobem nastavila zrcadlo lidské společnosti (ukázala jak je nezodpovědná a co dělá vůči životnímu prostředí, jak je lhostejná životní prostředí a sama k sobě)
 • prohlásili jsme, že ekonomická krize je produktem pandemie, díky blackoutu ekonomiky a zapomněli jsme, že klíčovým problémem současné společnosti je polarizace ve společnosti (příjmů, možností a také obrovský nárůst bohatství elity, prohlubování materiálních a jiných rozdílů a také polarizace světa)
 • Zjišťujeme, že ani digitalizace a UI nevyřeší problém polarizace a problém zadlužování subjektů
 • Společnost je založená na spotřebě a nemůže být strukturovaná, tak aby bylo 90 % chudých a 10 % bohatých - je to proti samotné architektuře podstaty takové společnosti
 • Myslíme si, že obnovení spotřeby po mírném otupení koronakrizí zakryje problémy, které souvisí s polarizací bohatství a chudoby ve společnosti, proto miliardáři dávají výzvy na vyšší zdanění
 • 2. dimenze - paradox, všichni mluví o státních dotacích a záchranných balíčcích, ale kam se poděli ultraliberální řeči o omezování státu na minimum. Státům v Evropské unii dlouhodobě unikají prostředky (aby mohli řešit covidové důsledky a nemuseli se zadlužovat a zvyšovat daně) z transfer pricing, protože nevytvářely dostatečný právní rámec (operace na hraně zákona - 1 bilion EUR, korupce - 3 biliony EUR, vnitropodniková kriminalita to vše ročně) 
 • Další paradox: Nejohroženější skupinou jsou lidé nad 65 roků (klinické studie), problémem není věk, ale stav imunitního systému a problémy s obezitou, nadváhou, žloutenkou a kardiovaskulárními problémy - ty jsou klíčové pro úmrtnost
 • NA ŘEŠENÍ SOCIÁLNÍCH DŮSLEDKU KRIZE, by se daly použít peníze, které se ročně vynakládají a zbrojení (cca 2 biliony USD)
 • Dnes se díky covidu mluví o nutnosti zavedení Základního nepodmíněného příjmu na řešení sociálních důsledků covidu
 • Většina společnosti je dnes založená na jedno-liniové struktuře (ukázal to covid): jedna příčina - jeden problém - jedno řešení: virus - pandemická krize - rouška, očkování a testy. A to je vyřešení problému?
 • Zjišťujeme díky covidu, že Home office je přijatelná forma práce a dokonce jedinec pracuje o 20 % více, než v práci a zvyšuje produktivitu o 15 - 20% a snižuje náklady, ale po 6 měsících dochází ke ztrátě sociálních kontaktů a nárůstu psychických problémů a opětovné začlenění do sociální skupiny
 • Distanční vzdělávání je dnes chápané jako jedno z nejlepších způsobu řešení, ale fyzická vazba učitel student je nenahraditelná
 • Podobná situace platí  lékaře a pacienta, osobní návštěva, důvěra mezi pacientem a lékařem má až 50% podíl na úspěchu léčby, komplexnost pochopení příčiny choroby je dalších 40 % úspěchu léčby a pouze 10 % zůstane a léčebné metody
 • Digitalizace světa současně ale znamená, že už to nebude honba a spotřebou, a pocite vlastnění auta, bytu - začne se vytvářet virtuální svět, který změní strukturu společnosti z hlediska, cílů, priorit, směřování atd.
 • Možná že vazba mezi covide a transformací na digitální svět je to největší poučení z covidové krize, ne že nakupuji přes net, ale najednou jsme zjistili, že nákup v kamenné prodejně je nezastupitelný lidský rozměr (nyní to zjišťuje i Amazon) - lidské teplo se nám v té digitální prodejně ztratilo
 • lidský kontakt je nenahraditelný
 • covid nám určuje meritum věcí, význam věcí, rozměr věcí kolem nás (nejsou to jen jedničky a nuly - produkt Digitálního myšlení) a rozměr nás samých
 • příroda nám dává jednu z posledních šancí na změnu, nastavila zrcadlo a dala nám čas na změnu - je to otázka smysluplnosti této společnosti
 • vědomí (Duše) neumíme ani napodobit ani zachytit, ani analyzovat - nás netvoří hardware, ale vědomí. Vědomí nemůže dostat covid, funguje nezávisle. Vědomí máme na to, abychom pochopili zodpovědnost a našli homeostázu s přírodou

29.9.2020

 • Polarizace bohatství a chudoby dostupuje ve světě obrovských rozměrů - na planetě jsou podle jeho informací zhruba 4 tisíce miliardářů a 16 milionů milionářů, a tito lidé vlastní 95 % bohatství planety.
 • Bohatí jsou stále bohatší a chudí stále chudší. Střední třída se rozpadá na 20 % mezi bohaté a 80 % mezi chudé. Tímto procesem je destruován základ společnosti, založené na spotřebě. Mimo jiné i proto se blíží čas velkého konfliktu. Poslední zpráva z února tohoto roku říká, že jsme se posunuli na čas třicet vteřin před velkým konfliktem. Lokální konflikty, například teď anexe osad na Západním břehu Jordánu může přerůst v lokální konflikt. Nebo lokální konflikt mezi Čínou a Indií, nebo Čínou a Tchaj-wanem, konflikt Číny, Indonésie a Vietnamu o ložiska plynu v Jihočínském moři. Lokální konflikt vztahů mezi Japonskem a Čínou, lokální konflikty, které se můžou týkat jižní Ameriky a tak dále. To jsou lokální konflikty. Ale my mluvíme o globálním konfliktu, který je planetární, a má planetární rozměr. Někdo by řekl, že je to strašné.
 • Nepokoje v USA jsou signálem obrovské pnutí, které souvisí s tím, jak se polarizuje společnost a jak se rozplynul americký sen. Obrovská chudoba způsobuje obrovské agresivní pnutí. A toto pnutí se jednoho dne vybouří. Někdy může být startérem koronakrize, někdy vražda černošského obyvatele, nebo cokoliv jiného, ale dojde k tomuto startu. A musíme si otevřeně říct, že polarizace ve Spojených státech je obrovská, nikdy tak výrazná nebyla. Dneska se odhaduje, že je v USA kolem 40 milionů bezdomovců - v nejbohatší zemi světa. Země, která je na technologické špičce.
 • Konflikty v USA jsou kombinace rasy a chudoby, protože když vezmete úmrtnost a smrtnost například v New Yorku, tak je dána především tím, že největším rizikem není věk nad 65 let, jak to řekl profesor Fauci, ale problém obezity, nadváhy, žloutenky a cukrovky. To jsou všechno nemoci typické pro chudé afro-americké obyvatelstvo. Propojuje chudoba, nezdravá výživa, nízká kvalita imunitního systému s pandemickými důsledky krize, která se projevuje ve vysoké smrtnosti.
 • Politici se rozhodli chránit před koronavirem především staré lidi, protože na tom získávají politické body. Všichni mluví o ochraně ubohých seniorů, senioři jsou prezentovaní jako imobilní a mentálně retardovaní, sedící v parku o berlích. Na Slovensku: Musíme chránit ty nejohroženější, to znamená kategorii 65 a víc. Jsou to bezbranní důchodci, kteří budou největší obětí pandemické krize. Konec citátu.
 • Může se svět obejít bez nějaké formy války? Opět se vrátíme k počátku. Pakliže člověk svou vlastní agresivitu vyvíjí tím, že chráníte své před cizími, pak se klidně můžete dostat do situace, ve které válku chápete jako přirozenou obranu svého prostoru, svého etnika, svých možností a všeho ostatního tak, jak se to dělalo vždycky. A skutečně, vezměte studii, podle níž, řekněme, za 6 tisíc posledních let, bylo bez války zhruba 180. Vše ostatní bylo kryto válkami. 
 •  Když národ nezná svou vlastní historii, bude neomylně opakovat své chyby, a bude nepoučitelný. Možná je to proto, abychom se nevraceli k historii jako zdroji poučení z krizového vývoje, ale abychom se na ni dívali pouze jako na sled nějakých událostí, bitev, panovníků a podobně, a nechápali smysl dějin a historie. Třeba Thúkydidúv smysl historie, poučení z Peloponéské války, i z toho, k čemu vedla ve vztahu k Řecku, vede k tomu, abychom pochopili, že všechny globální konflikty jsou protismyslné, a destrukce, kterou přináší, je obrovská. 
 • Například teď vyšla krásná studie, jak pozitivní byl přínos válek pro technický rozvoj, vynálezy, patenty a inovace. A bylo to přímo "skvělé", zefektivnili jsme jednu zásadní věc: zabíjení lidí. 
 • Manifest Silicon Valley (publikoval to český Ekonom v červnu 2020): Chceme, aby se lidé setkávali především ve virtuálním světě. Víme, že většina lidí bude chudá, ale my jim ve virtuálním světě vytvoříme podmínky pro nový, plnohodnotný život. Nejlepší bude, když se lidé nebudou setkávat fyzicky vůbec, ale budou se setkávat pouze ve virtuálním světě, kde je možné vše. Příští společnosti bude vládnout, kdo ovládá hardware a software. Hardware jsou počítače, software informace. Ten, kdo vládne informacím, bude vládnout příštímu světu. Například čínské vedení ne náhodou vytvořilo systém sociálního bonusu, sociálního kreditu, včetně biometrického skenování celého obyvatelstva. Takže myslím si, že George Orwell by byl velice nadšen tím, jak vypadá skutečný svět, kde by "1984" byl pouze procházkou růžovým hájem.
 • Problém bourání soch a přepisování historie zní jinak: jste schopna finální informace analyzovat, třídit, hierarchizovat, oddělit reálné od fiktivních, oddělit všechno, co je doslova spam, od reálných informací? Nebo vytvořím systém, ve kterém budete doslova zavalena Niagarskými vodopády informací, což bude u vás informační blackout - všechny informace berete stejně odpovědně, jak jsou vám prezentovány, a pak se stáváte hříčkou těch, kdo formují informační tok. Nebo si opravdu myslíte, že Wikipedie vznikla, protože skupina nadšených vědců vytvořila Wikipedii na netu? Nebo to bylo 3200 specialistů najatých NSA, kteří za jeden a půl roku vytvořili většinu hesel Wikipedie? A nepochybně objektivně a úplně korektně, že ano. Dokonce publikovány studie, které se zabývají tím, kdo a jak ovládá net, kdo a jak ovládá servery. A víte, že Spojené státy odmítají odevzdat ovládání klíčových mezinárodních serverů OSN? A jestliže je ovládá jeden jediný stát, tak nepochybně všechny informace jsou asi správné, že? Pochopte, že informace se stala hlavní zbraní, ale zbraní, které můžete čelit, jestliže ji znáte, a umíte ji dekódovat. Anebo se jí pouze zmocníte, a stáváte se obětí toho, proč vám byla daná informace předestřena. A to je ta druhá skupina mladých šílenců, od ekoaktivistů a tak dále. 
 • Co musíte udělat, když chcete ovládat společnost? Rozdělit ji na skupiny, které poštvete proti sobě, a dát oběma argumenty, aby byly nesmiřitelné, a nemohla existovat diskuse. Jsme nepoučitelní. Neustále opakujeme tytéž chyby. A proč? Protože jsme vůbec nenašli poučení v matce věd, v historii, která nám nastínila důvody, příčiny, důsledky činů z minulosti. A my je neustále opakujeme, ve všech důsledcích. Ztratila síla argumentů a diskuse. Teď znáte pouze rozdělení: můj názor, jste můj přítel, máte jiný názor, jste můj nepřítel. To znamená jakoby čistě náhodná polarizace společnosti a rozdělení. 

24.6.2020

 • Digitalizace průmyslu a 3D tisk povedou k tomu, že se budou věci vyrábět lokálně a na míru zákazníkům. "To odstraní zbytečnou nadvýrobu. Dnes se velká část aut vyrobí, i když se neprodá. Vozy se pak sešrotují a materiál využije k výrobě nových aut," uvádí Staněk. "Takový přístup je ale neekologický a naráží již na limity přírody."
 • Dlouhodobým tahounem české ekonomiky je právě výroba aut a montážní průmysl. Tato cesta je však pro budoucí prosperitu země neudržitelná. Česko má spíše vsadit na vlastní výzkum a rozvoj pokročilých technologií.
 • Současná krize je systémová. Krize v roce 2008 byla spíše krizí finančního sektoru, to znamená bank, hypotečních institucí a tak podobně. Tato krize se týká celé společnosti. Musíme si uvědomit příčiny krize. Jeden s klíčových faktorů, které tvoří příčiny krize, je obrovská zadluženost ekonomických subjektů, v posledních 20 letech je život na dluh. Deset let řešení krize je řešeno tištěním peněz, ale všechno se děje tím, že se navyšuje obrovským způsobem dluhová zátěž
 • Ano, je to ta krize, kterou proklamoval šéf rockefellerských finančních institucí, i když spouštěčem, který rockefellerská instituce neuvedla, je pandemická krize. Ale je to skutečně tato krize, a ta by nastala, i kdyby nebyla pandemie koronaviru. V tom je problém, a právě proto to ředitel uvedené instituce uvedl jako klíčovou záležitost budoucnosti, a jeho startérem se stala pandemická krize. Na druhé straně, pandemická krize má několik zajímavých aspektů. Najednou jsme zjistili, že můžeme žít bez spotřebovávání. Nemusíme se nahánět do nákupních center, můžeme najednou mít čas na sebe, můžeme zjistit, že bez přírody nedokážeme přežít. A najednou jako kdyby tato pandemická krize nastavila zrcadlo dnešní společnosti, a ukázala značně nelichotivý obraz.
 • Pandemie nám možná měla dát impuls k tomu, že to už nesmí být jako dříve, je správný, protože slušní ekonomové, fyzikové, klimatologové, biologové, vám řeknou, že čas hojnosti skončil. Již jsme překročili všechny hranice drancování přírodních zdrojů. Nastává čas odpovědnosti ve vztahu k přírodě, ve které žijeme. Musím, na rozdíl oproti mnoha vědcům, říct, že nežijeme v antropocénu, člověk nevládne planetě, planeta má svůj vlastní život, který buď pochopíme, přečteme a budeme žít v souladu s ním, nebo nás planeta eliminuje jako zbytečný živočišný druh, který ohrožuje její dynamickou rovnováhu.  
 • Byla pandemie výstrahou? Poprvé, řeknu pozitivní moment: lidé si uvědomili, že bez přírody nemohou žít. Proto ta snaha dostat se do přírody, nebo se alespoň projít po parku, dotknout se stromu. To je první pozitivní moment. Druhý, narůstá počet lidí, kteří si uvědomují, že hromadění materiálních statků není cestou k plnému a plnohodnotnému životu. To se teď ukazuje, a tato skupina se výrazně rozrostla. A hlavním vítězem pandemické krize budou technologické giganty v oblasti IT. Dlouho se vedly spory, co budou lidé dělat, když budou mít moře volného času. To se teď stalo, měli jsme tři měsíce volného času. Všechny věci, které byly prezentovány na sociálních sítích, Facebooku, Twitteru a tak dále, ukázaly, co lidé chtějí. Teď firmy jako Amazon, Google, Facebook jim vyjdou v ústrety, dají jim to, co chtějí. Mají konečně odpověď na to, co lidé chtějí.
 • Chtějí lidé zábavu? Ano, chtějí zábavu. A teď bude zábava poskytována v maximální míře, díky 5G, budete mít streamování filmů za 2-3 minuty. Film vás nebaví, po 5 minutách ho smažete. Budete streamovat nový film, sledovat nové seriály, Netflix bude ještě bohatší, ale bude to zábava. To se týká části populace. Druhá část populace si uvědomila, že tento způsob života není asi úplně vhodný, a začíná hledat jiné odpovědi. Sám jsem se setkal s tím, kolik lidí se ptá na, řekněme, triviální otázku: "Co je smyslem života? Být tady, naplodit děti, vyprodukovat 1,5 tuny exkrementů, sníst 20 tun potravin a podobně? Nebo něco vytvořit, něco po sobě zanechat, dát vědomosti, posunout poznání a podobně?" Ale jelikož jsou lidé různí, někteří také jiní, tak celá tato populace reaguje odlišným způsobem. Čili můžeme říct, že jsou to pozitivní i negativní poznatky. Pozitivní poznatky v tom, že si část populace uvědomila, k čemu využít volný čas. To je skvělé. Druhá část populace bohužel zjistila, že další pokračování Hry o trůny je nesmírně zajímavé. A nač by jim byl reálný život, když se můžou bavit o seriálu? To je druhá stránka.
 • Skupina vědců nastavuje pomyslné hodiny před velkým globálním konfliktem. Obvykle to bylo 15 minut, pak 10, potom 5 minut. A poslední zpráva z února tohoto roku: Posunuli jsme se na 30 vteřin před velkým konfliktem. To není strašení, to je bohužel konstatování těchto odpovědných vědců. Když vezmete vývoj zbraňových systémů tak, jak probíhá ve všech klíčových mocnostech, pak si vzpomeňte a uvědomte si, co představují zbraňové systémy, které se nazývají například Kinžal, Zirkon, Avangard, Su-51, MTAS a podobně. Ty nejsou vyvíjeny jenom pro to, aby odstrašovaly, vždy platí historie, že zbraně, které se vyvinuly, byly jednou použity. Otázka zní, jestli vyhrocená situace povede k tomu, že se tyto zbraně použijí. A zda se použijí lokálně, nebo globálně? Z tohoto hlediska stojíme na prahu velmi zajímavého vývoje, který se týká geopolitiky. Představte si situaci, že se 35 tisíc amerických vojáků ze základy Ramstein, a dalších základen v Německu, přesune do Polska. Polsko není tak daleko od ruských hranic, jedná se o bojové jednotky prvního sledu. A zároveň se vytváří série logistických center ve střední Evropě. Je to velký problém, když by náhodou padl výstřel při tak vysoké koncentraci zbraňových systémů. Nebo je tu jiná skutečnost, vezměte poslední publikované práce, modelové scénáře válečného konfliktu mezi Čínou a Spojenými státy, nebo mezi Ruskem a Spojenými státy. Nebo modelové situace, které si můžete dokonce prohlédnout na netu. Jsou produkcí generálních štábů a mapují průběh třetího globálního světového konfliktu. Jeden z poznatků: nebude dlouhý, maximálně 10 dní. Bude děsivý: 5-6 miliard pryč. A pro Evropu to znamená, že v prvních 100 hodinách válečného konfliktu se počítá s eliminací 300-350 milionů Evropanů.
 • Redukce populace? Ano, řekl jsem vám toto, protože když vezmete studie, od první Římského klubu, která se nazývala Biologická časovaná bomba, až po poslední studie, tak se všechny vážou k tomu, že nadměrný počet lidí na planetě je neúnosný. A ne proto, že bychom je neuživili, ale způsob této společnosti vede k destrukci přírodního prostředí, ohrožuje základní dynamické rovnováhy přírodních podmínek na planetě. A v každém případě se vždy mluví o tom, že ne 15 miliard lidí na planetě, ale všechny studie se koncentrují do bohužel konspiračně uváděného optimálního počtu 1,5-2 miliardy.
 • Mluví se o umělé inteligenci, ale žádná není. Jsou to algoritmy, které se pouze kombinují. Kdybyste chtěli umělou inteligenci člověka, musíme vědět, co je to vědomí. Ale my nevíme, co je vědomí, protože je nemateriální povahy.

10.5.2020

 • 90 % nemocí je způsobeno chemickým složením stravy (mění se agrární sektor např. v Německu, aby produkoval kvalitní potraviny, díky tomu klesne nemocnost o 30 - 40 %, ušetřené se použije na další oblasti rozvoje společnosti)
 • klíčová je obnova potravinové soběstačnosti v Česku (reforma agrárního sektoru), objevuje se např. Aquapónie (pěstují se rostliny a ryby, které se vzájemně podporují), roce 2019 se zničilo ve světě 111 milionů tun potravin
 • imunitní systém je ohrožen třemi faktory: latentní stres, latentní zápaly, které ohrožují imunitní systém a znečištěné prostředí (světelný, zvukový, chemický, elektromagnetický smog atd.)
 • medicína budoucnosti: personifikovaná - každý jsme odlišný a celostní medicína
 • základní zákony univerza (zákon dynamické rovnováhy, vývoj se mění kvalitativními skoky, vše má systém setrvačnosti, provázání a řetězení důsledků, klíčový je zákon diverzity)
 • Černé moře je staré 6 500 roků, tehdy praskl žulový práh na Bosporu a Dardanely a za 80 roků vzniklo Černé moře, písek z Baltického moře se nachází v Alpských údolích (díky větrné eroze nebo obří tsunami)
 • jehličnany produkují zvláštní druhu aerosolů (silice) která způsobují zvýšení oblačnosti a snížení průchodnosti zemské atmosféry, čímž planeta zajišťuje přirozenou regulaci energie - odstraňování lesů na Severní polokouli vede k totální mu vysychání a dezertifikaci velkých území

9.5.2020

 • Největším přínosem umělé inteligence je v tom, že odstraní zbytečnou produkci (to je až 20 -40 % produkce) a to má vazbu na přírodní zdroje atd.
 • Největší problém současného stavebnictví je písek, nebo stříbro bude vytěženo do 15 roků a pro celou planetu se stává největším problémem voda (mění se poměr skupenství vody na planetě a to ovlivňuje podmínky přežití na planetě)
 • Češi jsou na světové špičce ve virtuální realitě, materiálovém výzkumu, umělé inteligenci a robotice (je nebezpečí že závislost na automobilovém průmyslu bude vystřídána závislostí na digitálním průmyslu a službách)
 • Stojíme na prahu zásadní změny spotřeby práce ve společnosti
 • čeká nás Technokratická vláda, budou vládnout giganti typu Facebook, Google, Microsoft, Amazon atd.(nebude to materiální produkce, ale sektor služeb), ale i tady platí Bártův Herakleitův zákon (jak rychle vznikne, tak rychle zanikne)
 • Současná krize (koronavirus) ukázala, že mizí důvěra, spolupráce a ochota spojit se za společným cílem
 • nyní děláme práci ve mzdě manuální a čeká nás, díky vlastnické struktuře, že budeme dělat i výzkumnou práci ve mzdě (budeme součástí nadnárodní kolonie)
 • na globální úrovni dochází ke koncentraci firem díky koronakrizi (nekontrolovaná síla transnacionálních firem, které si díky technologií se světem dělají co chtějí - dochází ke koncentraci kapitálu a moci), tyto firmy skupují levně potravinové řetězce, obchodní centra, vytváří obchodní flotily dopravních prostředků (budou země vyvolené a nevyvolené a ty budou dělat pouze práci v hodinové mzdě)
 • EU a zelený úděl do roku 2050 má stát cca 685 bilionu EUR - kde je vezmeme? Když odborníci a analytici konstatují, že stojíme na prahu ještě větší krize, než v roce 1929 (a chceme opakovat stejnou spirálu?), nyní se objevují modelové scénáře třetí světové války (smyslem je vyhladit protivníka), blížíme se k překročení zásadní hranice lidství
 • Všichni po koronakrizi musíme přiložit ruku k dílu, prosperitu musíme vybudovat společně (musíme se dokázat sjednotit na společném cíli, musíme pracovat na obnově důvěry, musíme se naučit mluvit i přijímat pravdu) - skončily roky hojnosti, nastává čas skromnosti a tvrdé práce
 • do 10 roků se změní 20 % povrchu planety na území nevhodné pro život (stojíme tak na prahu nejzásadnější změny přírodního prostředí)
 • hlavním cílem Equlibria je říct všem lidem jak vidíme vývoj, navrhnout řešení, přenést komplexní poznatky myšlení do poznání pravdy pro většinu veřejnosti

27.4.2020: Zrcadlo globalizované konzumní společnosti. Svatý grál HDP. Takhle to dál nejde. Ekonom profesor Staněk o obrovských změnách, které nás čekají

2.4.2020 Architektúra spoločnosti budúcnosti , (soubor) 

Oficiální představení Institutu Equilibrium 4.2.2020 Praha

Názory prof. Staňka 2019

 • Již se nacházíme za "bodem zlomu", nyní můžeme pouze minimalizovat množství ztrát (8.2019)
 • 4 základní přírodní zákony: dynamická rovnováha, diverzita (různorodost), vývoj se mění kvalitativní změnou - cyklování a časová osa
 • Světové oceány (plíce planety) jsou producenty kyslíku, ale jeho produkce poklesla z cca 80 % na cca 50 %. Snížení salinity vody (rozpouštění sladké vody z ledovců) je způsobeno rozpouštěním ledovců (Arktida, Grónsko atd.) je provázáno s posunem klimatických pásem směrem k severnímu pólu, s termodynamickým čerpadlem, se změnou tryskového proudění a také s pulzováním jaderného reaktoru v jádru planety Země
 • Amazonské, Kanadské a Sibiřské pralesy vyvažují "plíce planety" (tvoří celek s oceány) a jsou zdrojem diverzity flóry a fauny na planetě
 • Sucho a voda jsou klíčové spouštěče nové migrace (do pohybu se může dát až 300 milionů lidí po roce 2020)
 • Diverzita (živočichů, rostlin, druhů, společnosti, názorů atd.) zajišťuje rovnováhu života na planetě, největší problém současnosti je, že člověk tuto diverzitu ohrožuje
 • Očekává příchod krize v roce 2020 (končí věk hojnosti), začátek transformace dnešní společnosti (jedním z klíčových startérů může být velká rozdílnost, polarita regionů)
 • Člověk formuje řešení problémů ve společnosti, proto pokud budeme současnou cestou, tak nám umělá inteligence, nové technologie a robotizace nepomohou v řešení sociálních, kulturních náboženských a ekonomických problémů současnosti
 • Propojování lidí (s rozumným přístupem a rozumným myšlením) je velmi důležité, pokud to neuděláme zůstanou lidé izolovaní, budou mimo reálnou sféru vlivu
 • Klíčová otázka je, co bude rychlejší? Destrukce systému, nebo snaha lidí propojit se a dosáhnout zvrat nebo transformaci tohoto systému? A kolik času máme na tuto změnu?
 • Dynamická rovnováha je základem veškerého života kolem nás včetně nás, která je neustále v pohybu v UNIVERZU, je systém porušování a obnovování rovnováhy (musíme pochopit proč se dynamická rovnováha na planeta mění a proč se otepluje atd. a jaký bude výsledný stav redefinice planety Země, tedy nové rovnováhy)
 • Neurologie se může stát jednou z klíčových věd budoucnosti, máme 2 mozky a klíčovou triádu: mozek, trávící trakt a imunitní systém
 • Diverzita je faktorem pevnosti systému (diverzita je součást homeostázy planety, systém je celistvý), při jejím kritickém porušení dochází k jejímu zhroucení (vymírání druhů) a následně dojde k obnově a nastolení nové dynamické rovnováhy. Diverzita a setrvačnost jsou klíčové faktory současných změn, naší povinností je poznat podobu těchto změn (princip dynamické rovnováhy, vývoj se děje kvalitativními skoky, pulzy), které budou mít zásadní vliv na vše kolem nás. (dynamickou rovnováhu na planetě pravděpodobně zajišťují mikroorganismy a jejich propojení a komunikace s celým systémem planety v UNIVERZU)
 • Lidé (společnost) se změní, až narazí na betonovou zeď (transformační šok, katalyzátor), potom teprve lidé začnou přemýšlet (nyní jsou v moci peněz a nadměrné spotřeby) atd. Důležitá je odpovědnost lidí za svoje skutky (dynamická rovnováha práv a povinností).
 • Klimatické změny jsou vztyčeným prstem přírody vůči jednání lidí na planetě (planeta bez nás přežije, my bez ní nikoli) a také neschopnosti pochopit a poznat přírodu
 • Česko ztratí ročně 30 milionů tun spraše díky větrné a vodní erozi, to je důsledkem rozorání mezi, vykácení větrolamů, nedostatku organické hmoty v půdě, chemizaci zemědělství, odchodu od trojpolního hospodaření a také velkým lánům monokultur. Musíme obnovit mikrobiotu v půdě (co je v přírodě zdrojem mikrobiomu?), abychom zadržely podstatně více vody v krajině a doplnily podzemní zásoby vody
 • 4 body: odpovědnost, úcta před Přírodou, schopnost vnímat, co nám příroda říká a mít úctu jeden k druhému
 • 20 největších transnacionálních firem drží hotovost ve výši cca 800 miliard USD, nechtějí investovat do zelených projektů ani do elektromobility či energie. Nenachází v těchto projektech profitabilitu?. Otázkou je proč? Ví něco co my nevíme?
 • Ocitáme se opět na vrcholu zbrojení, globální částka nyní dosahuje 2 biliony USD, na řešení klimatických změn investujeme pouze 1 bilion USD ročně. Není to nějaký paradox? Jaké máme jako civilizace skutečné priority?
 • Nyní se nacházíme v době "Postfaktické" nebo také Partokratické (vláda politických stran a lobistů) a směřujeme k "TECHNOKRACII" (vliv digitálních a informačních gigantů, nad kterými jsme ztratili moc je regulovat)
 • Proč začal před prázdninami takový rozruch kolem změn klimatu (Gréta, Klimatický panel atd.). Přichází nějaká zásadní změna? Dojde ke změně interglaciálu na glaciál? Čeká nás nová doba ledová a pokles teplot? (vždy při extrémech dochází k zásadní změně)
 • Hodnota majetku domácností v celém světě se zvýšila o 2,6 % na 360 bilionů dolarů (8,3 biliardy korun), majetek v přepočtu na jednoho dospělého pak vzrostl o 1,2 % na rekordních 70 850 dolarů (1,6 milionu korun). Ve své zprávě za období od poloviny roku 2018 do poloviny roku 2019 to dnes uvedl výzkumný institut při švýcarské bance Credit Suisse. 
 • Jak překlenout rozpor mezi možnostmi, které nám nové technologie nabízí a co nás čeká civilizaci díky klimatickým změnám a životu na dluh? Jsou to 3 věci: sjednocení na společném cíli (nechceme žít na dluh našich potomků), obnova důvěry mezi sebou, musíme se vrátit k pravdě, která je nepříjemná, ale osvobozuje nás

Jaké klíčové parametry bude mít "Budoucí společnosti"?

 • klíčová je "obnova důvěry" ve společnosti a "říkat si pravdu"
 • perzonifikace všeho)
 • kvalita výrobků, kvalitní produkce (úspora produkce až o 60 -80%)
 • ekologizace, recyklace
 • doprava a její radikální snížení
 • kvalitní potraviny
 • čeká nás největší transformace průmyslu v období cca 10 roků

Kombinace všech faktorů bude pravděpodobně znamenat zdražení všeho o 20-30%

Názory, úvahy a vize prof. Petera Staňka 2018:

 • Základní princip univerza - "dynamická rovnováha" - koloběh jin/jang, vývoj se mění kvalitativními skoky (ne plynule), důležitá je také homostáza (zjednodušeně rovnováha dovnitř a ven)
 • Krize větší než v roce 2008 přijde pravděpodobně v roce 2019-2020 (podobně jako uvádí Nouriel Roubini, Pikora, Markéta Šichtařová, Oldřich Rejnuš, Pavel KysilkaRobert Kiyosaki, Lenka Zlámalová a další ekonomové), bude 20 - 30 x větší a silnější než v roce 2008
 • Šéf klíčového analytického útvaru jedné nejmenované Rockefellerovské banky, který se zabývá příštím vývojem, říká: čeká nás gigantická ekonomická světová krize, ale nebude pouze finanční, jejím důsledkem budou davy lidí, kteří budou zuřivě putovat ulicemi a budou ničit vše kolem sebe, politické elity selhávají a dochází k impaktu společnosti do vnitřku, to vše bude začínat kolapsem finančního sektoru a proroste všemi součástmi společnosti, odhadovaný čas? rok 2020!!!!
 • největším šokem může být fakt, že ve fondu pojištění vkladů v Česku je pouze cca 6% na Slovensku cca 8% z částky na výplatu pojištěných vkladů, kterou garantuje národní banka (fond pojištění vkladů ve výši 100 000 EUR) a ta může v případě potřeby tuto částku splácet po dobu 7 roků. Stát ale také může zkonfiskovat úspory bez náhrady podle platného zákona a občan nemůže stát ani banku za to žalovat!!! (Peter. Staněk Litoměřický seminář 22.9.2018) - kdy se přijímají takové zákony??? v době růstu, nebo když hrozí tajfun krize??
 • Taková krize a její největší následky pominou cca po 6 měsících, proto doporučuje držet částku ve výši půl roční výdajů v hotovosti
 • Ruský generální štáb očekává nukleární konflikt s 90% pravděpodobností nejpozději do roku 2020 (bude to válka anihilační - vyhladí protivníka)
 • vývoj v příštích 10 letech se rozhodne o budoucnosti na dalších stovky roků (zda bude následovat např. model zániku říše Římské a dalších civilizací, nebo se poučíme a půjdeme jinou cestou) - časová dimenze současných změn
 • Současné procesy probíhají 20-30 x rychleji, než jsme předpokládali (např. zpomalování Golfského proudu - termodynamické čerpadlo a dalších změn např. sucho atd.)
 • základní vize - Homeostáza, rovnováha uvnitř i vně (člověk, rodina, společnost, příroda, planeta)
 • zdravotnictví: nejsilnější léčebný prostředek - důvěra nemocného k lékaři a důvěra lékaře v nemocného (personifikovaná medicína, homeostáza)
 • vhodná je investice do stříbra, protože bez stříbra nevyčistíme kvalitně pitnou vodu (neexistuje v současnosti lepší technologie na čištění vody), tato komodita je v průmyslu potřeba pro cca 12 000 dalších činností, zásoby stříbra dojdou do 15 roků, banka GP Morgan vlastní 46% zásob fyzického stříbra - důvod??.... až bude problém s vodou, bez stříbra žádná technologie na čištění vody na zemi zatím nefunguje - p. profesor doporučuje nakupovat stříbro
 • 2600 miliardářů, 16 milionů miliardářů , kteří vlastní 97% majetku - extrémní polarizace bohatství, možností a tato polarizace může být rizikem budoucího odbytu zboží, spotřeby (nemajetní nebudou mít za co nakupovat)
 • současná hodnota USD je nadhodnocena o cca 38-40%, Američané posledních 20 roků žijí na dluh
 • Rusové, Číňané (remimbi - cíl světová měna) a Araby skupují všechno Zlato, chtějí přejít na zlatý standard? (Basilej III)
 • Geopolitika: USA chtějí, aby Evropa nakupovala kapalný plyn (je min. o 30% dražší) z USA a ne z Ruska (Nord Stream 2), tlak na Evropu (zvýšit výdaje na zbrojení na úroveň 2% DPH) - Rusko je nepřítel (agresor, škůdce)
 • Mezinárodní měnový fond (hájil dříve transnacionální korporace) vydal zásadní studii, ve které varuje před vlivem transnacionálních společností, na finanční podvody, ovládání politických elit, rozhodovací a lobistické skupiny díky tomu formují světový vývoj - Peter Staněk toto chápe jako varovný signál před nastupující krizí
 • kdo pochopí smyl dynamické rovnováhy (obnoví se význam člověka - člověčiny, která se stane kořením života, jako lidské bytosti) vyhraje další volby, a bude politickou silou
 • Energetika: bude nedostatek energie - nejdůležitějším zařízením se stanou klimatizace (abychom přežily teploty 40 a více °C) a elektromobilita budou dvě klíčové oblasti spotřeby el. energie po průmyslu, z těchto důvodů se do 5 roku (2022-2023) zvýší cena elektrické energie o 40 - 70% pro koncového uživatele, nový jaderný blok v ČR by měl být uveden do provozu mezi lety 2033-2037 podle ministryně Marty Novákové (2019)
 • Energetika, nový trend lokalizace: mini reaktory (jaderné modulární reaktory na kamionů pro města do 50 000 lidí), lokální zdroje (eliminace black-outů, není nutná přenosová síť)- cena 15 milionů EUR
 • průmyslem 4.0 je ohroženo cca 35 - 70% pracovních míst (Německý průmysl přejde do 10 roků na průmysl 4.0 a zlikviduje min. 10 mil. pracovních míst), sociální důsledky však nikdo neřeší
 • proto jsou dnes experimenty s nepodmíněným příjmem a sdílenými pracovními místy (pro lidi nebude dostatek práce) - 30% z toku peněz v tzv. šedé ekonomice v EU stačí na nepodmíněný příjem ve výši 1000 eur měsíčně pro každého člověka (517 miliónů) - 70% mohou rozkrádat dále....
 • současný konzumní způsob života je neudržitelný, musíme přejít k smysluplnému spotřebnímu životu - nutný pokles spotřeby ve všech vrstvách společnosti
 • agenturní pracovníci tvoří cca 35% veškeré pracovní síly v dnešní Evropské ekonomice, EU přijala ochranná opatření proti vyděračským způsobům agentur
 • umělá inteligence (AI, UI) - její největší přínos bude v odstranění nadbytečné činnosti ve všech oblastech společnosti (nebýt otrokem věcí)
 • prodlužuje se dožití, už téměř neroste počet nové populace (do roku 2030 přibude cca 800 milionů obyvatel), je zde pouze růst populace bude právě v islámských zemích - arabský okruh (největší růst počtu práce schopného obyvatelstva)
 • Ford: "musím dobře platit své pracovníky, aby kupovali mé vozy" - to je myšlenka pro Čechy, aby kvalitně platily domácí schopné zaměstnance a nenahrazovali je levnou pracovní solu ze zahraničí - strana která si to uvědomí první vyhraje příští volby
 • Současný svět je obrazem totální nejistoty a nepředvídatelnosti.....ale člověk chce jistotu pro sebe a své děti. V dalších budoucích 50 letech (po gigantické krizi) nebudeme řešit ekonomiku, stát či jiné problémy, ale co je smyslem života, proč jsme na planetě a co po nás zůstane, až tady nebudeme. 
 • OSN - konflikty budoucnosti: současné migrace (dezertifikace - díky vysušování Afriky a středního východu, do 10 roků lze očekávat 150 - 200 milionů migrantů), tato migrace je jen vstupní branou budoucí války o vodu, potraviny a teritorium ve které se dá přežít!
Prof. Ing. Peter Staněk CSc.
Prof. Ing. Peter Staněk CSc.

Přednáška prof. Peter Staněk Myjava 25.1.2019


Peter Staněk: Co můžeme dělat před krizí, kterou predikujete na rok 2019-20?

 • stačí hotovost na 6 měsíců vašich výdajů (nákladů na život), po 6- ti měsících většinou největší projevy krize pominou

Přednáška Štětí 20.11.2018

 • podíl onkologických onemocnění stoupne do roku 2035 (pokles minerálů, stopových prvků a dalších látek ve stravě) o 60-80% a posunou (okologické nemoci) se do věkové kategorie 20 - 40 roků - nemoci budou extrémně finančně náročné (protože se neřeší příčina a opakuje se remise)
 • důležité je, aby medicína dokázala pojmenovat příčinu nemocí (dívat se na člověka komplexně) a předcházet nemocem tak, aby lidem zajistila zdravý plnohodnotný život
 • faktor stresu (světelný, chemický, časový, zvukový, finanční) - psychický tlak v zaměstnání (splátky hypoték, nemoc, rodina, rostoucí požadavky atd.) způsobuje nárůst psychických problémů neurologického typu, problémů s imunitním systémem a problémů s trávením
 • Zdravotnictví: zvýší se dožití u žen na 90 roků a u mužů na 85 roků (měří se pouze délka dožití, nikoliv vitalita člověka), prodloužení života (v aktivní síle) bude novou formou polarizace společnosti (pokud máte peníze - nemáte stres, budete žít dlouho) - kombinuje možnost délky dožití a výši příjmu
 • protein P53 - zastavuje zkracování telomer (může si jej dovolit 1 % populace, protože je hodně drahý) a tím pádem prodloužení délky života - podobně jako Věc Makropulos (K. Čapek), nyní zjišťujeme že délka života je zásadně limitována stavem našeho cévního systému (který kolabuje nejdříve)
 • nemajetní lidé (malý volný čas, bude muset stále pracovat) budou mít pouze virtuální zážitky, majetní lidé budou mít reálné zážitky (velký čas - nebudou muset pracovat)
 • může nastat tzv. generační zlom (protože důchodci budou klíčovou volební složkou společnosti - díky stárnutí populace) - střet generací (mladá generace se nemůže prosadit - frustrace mladých)
 • střet civilizací - změna dominance z USA (peníze, zisk) na Čínu (v 15. století byla největší civilizací na planetě) - možná totální planetární katastrofa
 • stačí 500 roků a z Mannhatanu bude prales (nejrychleji zmizí dálnice), po civilizaci staré 10 000 roků zůstanou pouze mikrometrické částečky a právě na Urale (Sibiř) se v řekách takové částečky (několik mm) pravidelně nacházejí - může to být signál, že se něco v minulosti událo
Publikácie za rok 2018. Peter Staněk
 • STANĚK, Peter. Smart cities znamenajú zmenu v nás. In Zem & vek : geopolitický a kultúrny mesačník, 2018, roč. 6, č. 3, s. 62-65. ISSN 1339-2360. Typ: GII
 • STANĚK, Peter - DOBROVIČ, Vladimír. Musíme sa vrátiť ku koreňom [rozhovor]. In Bojovník : dvojtýždenník antifašistov, 2018, roč. LXIII, č. 2, s. 4. Typ: GII
 • STANĚK, Peter - MATLOŇ, Igor. Ekonóm Staněk: Bohatne len päť až osem percent populácie, zvyšok stagnuje alebo klesá. S príjmovou polarizáciou sa nedá robiť prakticky nič, aj keď... In ParlamentnéListy.sk, 2018, 1.4., [6 s.]. Dostupné na internete: <https://www.parlamentnelisty.sk/arena/rozhovory/Ekonom-Stanek-Bohatne-len-pat-az-osem-percent-populacie-zvysok-stagnuje-alebo-klesa-S-prijmovou-polarizaciou-sa-neda-robit-prakticky-nic-aj-ked-299037>. Typ: GII
 • STANĚK, Peter - HRONÍK, Jiří. Profesor Staněk: Hospodářská krize přijde. Otázka je, zda za pár měsíců, nebo za dva roky. In ParlamentníListy.cz [online], 2018, 24.5., [12 s.]. Dostupné na internete: <https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Profesor-Stanek-Hospodarska-krize-prijde-Otazka-je-zda-za-par-mesicu-nebo-za-dva-roky-537132>. Typ: GII
 • STANĚK, Peter - HRONÍK, Jiří. Profesor Staněk představuje možnou blízkou budoucnost : Společnost 4.0, nalezení smyslu života, možnost nalezení bodu ekvilibria... In ParlamentníListy.cz, 2018, 28.02., [8,3 NS]. Dostupné na internete: <https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Profesor-Stanek-predstavuje-moznou-blizkou-budoucnost-Spolecnost-4-0-nalezeni-smyslu-zivota-moznost-nalezeni-bodu-ekvilibria-525122>. Typ: GII
 • STANĚK, Peter - BEKMATOV, Artur. Orientácia slovenskej ekonomiky len na automobilový priemysel prináša desivé riziko : Názor. Rozprával sa Artur Bekmatov. In Sputnik, 2018, 26.07., [5 s.]. Dostupné na internete: <https://sptnkne.ws/jgCN>. Typ: GII
 • STANĚK, Peter - BEKMATOV, Artur. Slovenský ekonóm: Príde ďalšia kríza, horšia ako v roku 2008. Otázka je, koľko máme času. Rozprával sa Artur Bekmatov. In Sputnik, 2018, 27.07., [4 s.]. Dostupné na internete: <https://sptnkne.ws/jhgu>. Typ: GII
 • STANĚK, Peter - MATLOŇ, Igor. Veľká časť toho, čo dnes nazývame ekonomickým rastom, je v skutočnosti rastom na dlh. Blížime sa ku kritickej miere zadlženosti, varuje profesor Staněk. In ParlamentnéListy.sk [online], 2018, 15.1., [5 s.]. Názov z obrazovky. Dostupné na internete: <https://www.parlamentnelisty.sk/arena/monitor/Velka-cast-toho-co-dnes-nazyvame-ekonomickym-rastom-je-v-skutocnosti-rastom-na-dlh-Blizime-sa-ku-kritickej-miere-zadlzenosti-varuje-profesor-Stanek-296928>. Typ: GII

LOS IV - Litoměřický odborný seminář 22.9.2018

Smart cities, Prof. Peter Staněk

Prof. Staněk je mezinárodně uznávaný odborník v oblasti dopadů průmyslové revoluce. www.ciirc.cvut.cz 

Prof. Staněk Peter


zobrazit více..
Loading...