Digitální virtuální státy (DVS)

Digitální virtuální státy (DVS), digitální globální diktátor

Digitální nadnárodní firmy (BIG tech) typu (Facebook, Amazon, Google, Apple, Netflix, Tesla atd.) vyváří vlastní ekosystémy (nástup Technokracie, Imperialismu) se silnou zákaznickou bází, jejich informační tok akumulují do zlatého rybníku. Následně tyto data, uložená v cloudu, dokáží přetavit pomocí umělé inteligence do nekonečného hotovostního toku rostoucích příjmu a zisků (vlastní digitální měna) z celého světa, současně se okolní svět dále zadlužuje a kolabuje (opakuje se model Otrokář a otrok, kde současné státy a jejich obyvatelé se stávají otroky DVS). Současná civilizace se postupně posouvá prostřednictvím digitalizace do tzv. metavesmíru (jedná se o efekt vařené žáby).

 • Digitální globalizace běží na plno od roku 2008, nyní dostala další impulz podobě koronaviru, který je spouštěčem pro naplánovaný vznik DVS pod taktovkou "pánů za oponou", vstupujeme do fáze digitálních koncentračních táborů s vědomým souhlasem většinové populace.
 • Realizuje se další milník: Libra, digitální měna firmy Facebook, je připravena na spuštění v lednu 2021 ve formě stablecoinu (vázaný na Dolar, USD), to je další milník k realizaci Digitálních virtuálních států. 
 • Globální technologické společností získávají stále větší podíl na ovlivňování a kontrole lidí (informace, myšlení, cenzura, dezinformace) i celé civilizace - přebírají funkce národních států
 • Umělá inteligence, bude generátorem prakticky nekonečných zisků, monopolního ovládnutí ekonomiky a nahrazením národních států jedním nebo více virtuálními státy napříč kontinenty,
 • V konečné fázi se budou technologické firmy požírat navzájem jako Otesánek,

Nyní (min. od roku 2018) probíhá globální technologická válka mezi světovými mocnostmi (ale také mezi státy a globálními technologickými firmami) o ovládnutí civilizace prostřednictvím "digitálního světového řízení" jehož součástí jsou DVS v různých formách a teritoriích. Jde o nové geopolitické a mocenské přerozdělení světa (digitální planetární věk), které většinová populace cítí podvědomě, že bude vystavena "totální závislosti a kontrole" prostřednictvím technologií, které lidé vymysleli pod rouškou prospěchu pro člověka, ale je to zaměřeno proti člověku. Lze to vyjádřit výstižným názvem "DIGITÁLNÍ OTROCTVÍ v koncentračních táborech" v DVS prostřednictvím TECHNOKRACIE. Tento scénář umožní populaci uvědomění, pochopení a následnou změnu stavu. 

Vývojové fáze společnosti a nástup DVS

Z demokracie a "nezávislé společnosti" se během tohoto desetiletí ve vývojovém procesu civilizací přesouváme do nejnižšího stupně "závislé společnosti" (doba tma, otroctví, závislost, agresivita, popření demokracie, digitální globální diktátor, Imperialismus) - vznikají digitální virtuální státy, které sdružují lidi na globální úrovni v digitálním prostředí, aby je ovládali, profitovali z nich a určitým způsobem se snaží ovládnout vědomí lidí (podobně jako církve, pokud jim nabouráte jejich dogmata). Níže je uvedena zjednodušená možná interpretace vývoje a fáze DVS.

 • Vznik internetu na počátku devadesátých roků minulého století, rozvoj technologických a internetových firem konec devadesátých roků minulého století - 1. fáze budování prostředí, základy.
 • Vznik sociálních sítí a přechod komunikace na síť (do digitálního prostředí), vytvoření závislosti na sociálních sítích prostřednictvím internetu (vše je zdarma a vytváří se dopaminová závislost), moderních technologií a chytrých telefonů, rozvoj virtuální reality jako alternativa reálného života (zejména pro nemajetné), digitální genetické inženýrství - 2. fáze sdružování lidí v digitálním prostředí a vytváření závislosti, ovlivňování vědomí lidí (stěny domu).
 • Masové globální zadlužování států a probíhá digitální globalizace (od roku 2008), počátek vzniku digitálních měn (kryptoměn od 2010), spolurozhodování technologických firem o veřejném dění a kontrola obyvatel prostřednictví DVS s podporou národních států (cenzura sociálních sítí) od 2018, nástup celospolečenské krize, nezaměstnanost, nástup robotizace, občanské nepokoje a války důsledkem je pád současného měnového systému, konec papírových peněz a nástup digitálních měn (stablecoiny libra atd.), následuje krach a rozpad národních států - 3. fáze rozkladu stávajícího systému (národních států a demokracie, rodiny).
 • Pořádek a řešení zajistí Technokracie (imperialismus) v metavesmíru, nebo její alternativy (Velký reset) mezi roky 2021 - 2025 - jde o kontrolovanou společnost se sociálním bonusem (digitální otroctví západního nebo východního typu), vlastní nezávislou digitální měnou, digitální identitou, satelitním internetem a digitálním globálním diktátorem - 4. fáze globální digitální diktatury (střecha domu DKT - dokončení a kolaudace, zabydlení)
 • Osobní rozvoj vědomí jednotlivců a propojení s kolektivním vědomím - 5. fáze kolapsu globální digitální diktatury po roce 2030 (fáze zkázy Calhounova experimentua vznik "barevné společnosti", co nemá energii a pozornost, to zaniká.

V průběhu celého procesu bude docházet i k transformaci lidí a to minimálně do dvou základních forem, HOMO Aquarius a Homo technologicus - křemíkový člověk. To je nutný proces, aby se lidská populace poučila a pochopila sama sebe jako lidské bytosti, která má jak duchovní tam materiální složku).

Jak se projevuje kolaps demokracie reprezentované současnými státy?

 • Nárůst složitost zákonů a byrokracie.
 • Masové zadlužování, dluhy jsou nesplatitelné, společnost a obyvatelé žijí na dluh a ekonomický růst se zastavil, státy jsou předlužené a soukromé společnosti bohatnou a získávají společenský, politický, ekonomický a kontrolní vliv
 • Celospolečenská a hospodářská krize, kolabuje zdravotní, sociální a důchodový systém.
 • Různé bubliny a nerovnováhy (burza, reality, moderní technologie, dominance rozumu atd.)
 • Frustrace obyvatel, růst nezaměstnanosti, dekadence a morální rozvrat, pošlapávání tradičních hodnot a rodinného modelu, nárůst strachu, nedůvěry a agresivity ve společnosti.
 • Pokles porodnosti, umělé oplodňování, genetické experimenty a vylepšování člověka, růst civilizačních a psychických nemocí.

Jak si udržet zákazníky v digitálním virtuálním ekosystému?

 • Vlastní měna nebo bankovnictví s účtem a platební kartou (Google chystá do bankovnictví, respektive ve spolupráci se Citigroup plánuje v příštím roce začít uživatelům nabízet běžný bankovní účet. Firma pěti barevných písmen se tak zařadí po bok Applu, který už společně s Goldman Sachs rozjel vlastní kreditku. A tak trochu i vedle Facebooku, na jehož kryptoměnu (v zásadě popírající definici kryptoměn) zatím čekáme (Libra startuje v lednu 2021). Není navíc tajemstvím, že s podobnou myšlenkou koketuje i Amazon a nepochybně je jen otázkou času, kdy s vlastním účtem přijde.
 • Dopaminová závislost na moderních technologiích (hry, filmy, sociální sítě atd.), mobilních telefonech a wifi.
 • Virtuální realita (svět neomezených možností), která nabídne život bez starostí, povinností a odpovědnosti, na rozdíl od toho reálného.
 • Satelitní internet.
 • Kouzelné slůvko seamless, můžeme ho přeložit jako "plynulé", ale ve světě finančních technologií znamená hlavně natolik pohodlné a intuitivní, že si používání ani nevšimnete. 
 • Spojení seamless, bankovnictví a on line marketingu Cache může být smrtelnou kombinací od Googlu, která umožňuje kontrolu nad vším, protože jejich algoritmy například skrze mobily a další zařízení odposlouchávají klíčová slova v každodenních konverzacích a sbírají data všude a vzájemně je propojují a akumulují.
 • Dokáží již nyní díky všem technologiím shromažďovat data o našem zdravotním stavu a nabídnou nám stravy, pohybové aktivity atd. na základě našich individuálních potřeb.
 • Získávají neotřesitelný monopol na pořizování dat ze všeho (akumulují data do zlatého rybníku), které následně přetaví do toku hotovosti od všech firem a uživatelů, pro které se jejich přístroje aplikace a td. stanou nepostradatelnými.
 • Digitální technologie (moderní technologie se stávají nástrojem ovládání a moci) přispějí k většímu sledování obyvatel (kontrolovaná společnost), filtrování informací a názorů.
 • více

Národní státy díky koronavirové pandemii se stále více zadlužují (dluhy jsou nesplatitelné), izolují, omezují spolupráci, tím vytváří prostředí pro digitální globalizaci a vznik DVS.

Čeká nás digitální měnová reforma. Výsledkem budou bezhotovostní digitální měny postavené pravděpodobně na technologii blockchainu (jediným tlačítkem tak dojde k digitální měnové reformě). Jde o řízený proces "pánů za oponou", který se odstartoval spouštěčem jménem pandemie koronaviru, na kterou se svede vše.    

Zamyšlení a cesta z pohledu vědce a laika

Elektronická kniha: Cesta v v desetiletí metamorfózy

DVS, zprávy  trhu:

22.1.2021 Amazon zvýší poplatky pro španělské společnosti využívající jeho platformu k prodeji zboží v reakci na digitální daň uloženou vládou, informoval v pátek El Confidencial. Mluvčí Amazonu na žádost o komentář neodpověděl (Reuters)  

10.1.2021 Stát si bere moc zpět od internetových gigantů. Důkazem je osud Jacka Ma nebo Trumpova twitteru. Zakladatel obří čínské internetové firmy Alibaba Jack Ma se od loňského října neukázal na veřejnosti. Tehdy kritizoval vládní regulaci, kterou označil za brzdu inovací. Čínská vláda následně zastavila vstup na burzu finanční firmy Ant Group, která patří pod konglomerát Alibaba. Čínské antimonopolní úřady před Vánocemi začaly Alibabu vyšetřovat. Čínská komunistická vláda nejspíš usoudila, že ji technologický gigant a jeho zakladatel začínají přerůstat přes hlavu.

Na druhé straně Tichého oceánu po středečním útoku na Kapitol nejprve Facebook a Instagram a potom Twitter natrvalo zrušily účty amerického prezidenta Donalda Trumpa. A firma Amazon zastavila webohosting sociální síti Parler, na níž se američtí pravicoví konspirátoři domlouvali o postupu útoku a teď řeší, jak si vymoci od končícího prezidenta milost. Zrušení prezidentových účtů není až tolik výraz síly sociálních sítí, ale jejich obav z toho, aby nová vláda prezidenta Joa Bidena neprosadila tvrdou regulaci, rozbití těchto firem a jejich dosavadního byznysového modelu. Očekává se, že Biden bude mnohem otevřenější vůči volání z řad domácích amerických kritiků po tom, aby se moc a síla velkých technologických firem omezila. Šéfové velkých technologických firem za poslední dva roky absolvovali více výslechů před různými kongresovými výbory než za předchozích deset let, kdy síla a moc jejich firem rostla závratným tempem. Ředitelé a majitelé Google, Facebooku, Amazonu či Apple jako by - podobně jako Jack Ma - žili na jiné planetě, která se ale nyní srazila s politickou realitou.

 • Evropská unie, která - bohužel - nemá žádnou globální technologickou firmu stejné ligy jako je Alibaba, Google nebo Facebook, se pak rovnou pustila do regulace, kterou obhajuje snahou vrátit i ve věku digitálních nástrojů politické rozhodování do rukou voličů a jimi zvolených politiků.
 • Technologické firmy totiž nejen, že ovládají čím dál větší část veřejného (digitálního) prostoru, ale zároveň svými algoritmy zaměřenými na maximalizaci zisku ovlivňují a podle mnoha názorů zároveň ničí demokratické rozhodování.
 • Moc čínského prezidenta Si Ťin-pchinga a komunistické strany se opírá o čtyři "nohy": represe a tvrdou kontrolu společnosti pomocí čím dál většího vlivu technologií, disciplinovanou stranu stalinistického modelu, rostoucí asertivní roli Číny v globální geopolitice a státní kapitalismus.
 • Alibaba a další globálně působící čínské firmy hrají svoji roli v každé z nich, ať už jako motor ekonomiky, dodavatel technologií a dat pro kontrolu občanů nebo nástroj globální moci. Proto čínská komunistická strana a stát s ní spojený vidí v síle technologických firem jako je Alibaba nebezpečí - a proto Jack Ma narazil.
 • Demokratické státy vidí v technologických firmách také nebezpečí, i když jde o něco dost jiného: férovou politickou i podnikatelskou soutěž, svobodu vyjadřování a svobodu volby, které narušují algoritmy internetových gigantů.
 • Stát (v evropském případě reprezentovaný Evropskou unií, protože ta je vůči technologickým firmám relevantnějším hráčem než jednotlivé členské země) se v letech 2020 a 2021 rozhodl si vzít zpět svůj tradiční monopol na vykonávání moci. Nejspíš není náhodou, že se tak děje v čase pandemie, kdy se dramaticky zvětšila závislost na moderních technologiích kvůli lockdownům a dalším omezením. Podobně jako v jiných případech, dlouhodobý trend rychle a mohutně vyhřezl na povrch.
 • https://zahranicni.ihned.cz/c1-66867270-stat-si-bere-moc-zpet-od-internetovych-gigantu-dukazem-je-osud-jacka-ma-nebo-trumpova-twitteru

7.1.2021 Gigant Microsoft podal žádost o patent, který přináší fascinující možnost digitálního vzkříšení lidí jako komunikujících robotů - takzvaných chatbotů. Na chatboty už dnes běžně narazíte, když vám třeba v oblíbeném e-shopu odpovídají na jednoduché otázky nebo když vám pomáhají sjednat návštěvu u pokrokovějšího doktora. Zatím se však tyto produkty strojového učení zpravidla trénují tak, že analyzují konverzace statisíců lidí najednou. Microsoft na to jde ale úplně obráceně. Jeho technologie by měla umožnit vytvořit chatbota pouze z údajů o jedné jediné konkrétní osobě. Systém má v plánu využívat naše "sociální data", jako jsou například obrázky, hlasové záznamy, příspěvky na sociálních sítích, elektronické zprávy, popřípadě i psané dopisy. Z těchto informací pak vytvoří profil konkrétní osoby, ze kterého bude chatbot vycházet.

Sociální data mohou být využita k vytvoření nebo úpravě speciálního osobnostního koeficientu, který by vystihoval charakter daného člověka," uvádí se konkrétně v žádosti o patent. "Podle tohoto koeficientu pak bude možné učit chatbota konverzovat a reagovat v souladu s osobností jeho lidské předlohy." Patent tvrdí, že chatbot by mohl jako skutečný člověk i znít. Analýzou hlasových a dalších zvukových záznamů konkrétní osoby by totiž mohl vzniknout jakýsi hlasový font, který by pomohl napodobit její lidský hlas. A co víc, důkladnou analýzou obrázků, videí a dalších vizuálních informací by dokonce mohl vzniknout interaktivní model člověka, který byl robotovi předlohou.

"Je možné, aby konkrétní osoba, kterou chatbot reprezentuje, odpovídala minulému i současnému subjektu, ať už to je něčí přítel, příbuzný či známý. Stejně tak může odpovídat celebritě, fiktivní i historické postavě či zcela náhodné osobě," píše se v žádosti. "Chatbot může dokonce odpovídat osobě, která ho přímo vytváří, popřípadě trénuje," dodává patent a přímo tak odkazuje na možnost, že by si člověk mohl před smrtí vytvořit svou vlastní digitální verzi.

V patentu je zdůrazněný také rozsah a detail, v jakém bude chatbot schopen svou předlohu ztvárnit. Věrně by měl napodobit konverzační dovednosti, jako je styl, dikce či tón hlasu. Pozadu by neměl zůstat ani pokud jde o zvolené téma rozhovoru, délku a složitost vět či ucelenost projevu.

Patent Microsoftu se zaobírá pouze technickou stránkou problému. Nicméně myšlenka reinkarnace lidí jako chatbotů logicky přináší i spoustu dalších otazníků. Budou mít lidé právo odmítnout účast v tomto systému? A co pozůstalí? Budou moci příbuzní zakázat ostatním, aby si z jejich milovaného vytvořili chatbota? Na tyto otázky bude potřeba najít odpověď, jakmile Microsoft, nebo kdokoli jiný, vytvoří fungující prototyp.

https://forbes.cz/microsoft-vas-planuje-po-smrti-vratit-zpet-mezi-zive-jenze-jako-chatbota/

3.1.2021 Prokažte, že jste očkovaní proti covidu! Svět hledá digitální očkovací průkaz, který ale může způsobit novou nerovnost. Od minulého týdne má ale k dispozici digitální nástroj, který může úřadům i obyvatelům v boji s nemocí zásadně pomoci.

Okres Los Angeles, s deseti miliony obyvatel nejpočetnější okres v USA, se dohodl se start-upem Healthvana, který provozuje zdravotnickou aplikaci do mobilních telefonů, že pomocí této aplikace budou upozorňovat obyvatele, kdy mají přijít na druhou dávku vakcíny proti covidu. A do budoucna by potvrzení o očkování v této aplikaci mohlo sloužit například jako vstupenka na hromadné akce nebo na cestu letadlem.

 • Potvrzení o očkování si mohou uživatelé uložit do peněženky Apple nebo podobné platformy Google, aby se jím prokázali u aerolinek, ve škole nebo kdekoli to bude potřeba.
 • Jednotlivé státy navíc vydávají potvrzení o očkování často jen ve svých jazycích. Hlavně krizí těžce postižené aerolinky pracují na tom, aby se cestující mohli - či museli - prokazovat potvrzením, které bude globálně použitelné.
 • Čistě teoreticky, potvrzení o očkování by mohlo být součástí každé podobné aplikace, jako je i česká E-rouška. Záleží ale na přístupu každého státu, což je právě pro cestovní ruch problém. Například Evropská unie, která by uvítala jednotný unijní postup, aby občané jejích členských zemí mohli volně cestovat přes hranice, v tomto ohledu nemá žádné pravomoci a může použití společného potvrzení o očkování jen doporučit.
 • Demokratické země se ale většinou obávají přitvrdit v požadavcích na očkování a jeho prokázání, protože mají před očima čínský příklad povinné aplikace umožňující sledovat občany, kteří se v některých provinciích podle testů a nově i podle očkování musejí prokázat "zeleným kódem" například při vstupu do prostředků hromadné dopravy nebo obchodu. Čínské aplikace jsou centralizované a pokaždé se přihlašují do centrální databáze, takže není zaručena ani anonymita, ani to, že osobní údaje nezneužijí státní úřady či policie. To se v čínské komunistické diktatuře může stát snadno.
 • V případě, že očkování bude probíhat pomalu a vytvoří se vrstva globální "očkované elity", hrozí podle některých expertů nový model nerovnosti - a také nové možnosti pro populisty, jak si vytvořit v takových elitách nového nepřítele, vůči němuž se vymezí.
 • https://zahranicni.ihned.cz/c1-66863870-prokazte-ze-jste-ockovani-proti-covidu-svet-hleda-digitalni-ockovaci-prukaz-ktery-ale-muze-zpusobit-novou-nerovnost<br>

18.12.2020 Bulharský premiér Bojko Borisov očekává příchod bezprecedentní finanční a ekonomické krize. Evropské státy podle něj začnou bankrotovat nebo budou mít 15% deficity (The Capitals) 

30.11.2020 Novela zákona o veřejném zdraví, která centralizuje hygienickou službu, dává podle iniciativy Rekonstrukce státu silné pravomoci ministerstvu zdravotnictví, zejména náměstkovi, který je hlavním hygienikem. Kritizuje ji i odborník na zdravotnické právo Ondřej Dostál, také v ní podle něj chybí náhrada vzniklých škod. Návrh, který mění krajské hygienické stanice na územní jednotky Státní hygienické služby a nadřazuje jim jejího ústředního ředitele, v pondělí projedná vláda. Pirátské straně vadí zejména možnost vyžádat si záznamy z telefonu o pohybu nakažených osob až tři týdny zpět. Vadí to i ODS, za nepřípustné považuje i posílení pravomoci hlavního hygienika.

Centralizovaná hygienická služba pod dohledem hlavního hygienika bude mít například pravomoc omezit či zakázat cestování, omezit setkávání mezi lidmi, veřejnou dopravu, obchody, obchodní centra nebo vybrané služby, jako jsou například kadeřnictví, sauny nebo koupaliště. Může také zakázat nebo omezit veřejné i soukromé akce nebo nařídit státním institucím, krajům a obcím, aby vyčlenily pro izolaci nakažených své objekty. Na tak přísná omezení vláda v současné době potřebuje nouzový stav.

"Vláda maskuje snahu získat mimořádné pravomoci efektivizací činnosti decentralizované hygieny. Je nepřijatelné, aby byl návrh zákona v této podobě schválen ve zkráceném jednání ve stavu legislativní nouze," uvedl vedoucí právník Rekonstrukce státu Lukáš Kraus. Posílily by se tak podle iniciativy pravomoci hlavního hygienika a zároveň by na něj vláda přenesla politickou odpovědnost za protiepidemická opatření.

https://domaci.ihned.cz/c1-66851390-novela-umozni-ministerstvu-zdravotnictvi-sledovat-telefony-nakazenych-zavirat-skoly-i-obchody<br>

6.11.2020 Superzbraní budoucnosti, ale i superzdrojem peněz se může stát univerzální umělá inteligence, která si bude moci poradit prakticky se vším. I když k ní je dnes ještě poměrně dlouhá cesta, už nyní panují obavy o její zneužití jak soukromými firmami jako generátor prakticky nekonečných zisků a monopolního ovládnutí ekonomiky, tak mocenským využitím některým ze států. Na tomto poli se také vede poměrně propletený souboj, v němž se mnozí Američané, jako bývalý šéf Googlu Eric Schmidt, obávají, že Čína v blízké době předstihne Spojené státy.

https://archiv.ihned.cz/c1-66840600-novy-svet-moci-a-nase-misto-v-nem-cesko-ma-mozky-i-schopnosti-ktere-muze-nabidnout-technologickym-velmocim<br>

3.9.2020 Data budou ropou 21. století a 5G sítě tepnami. Bojím se, že by je Čína mohla ovládnout, říká bývalý šéf NATO pro HN

Ano. Já sdílím ten pohled, že Huawei reprezentuje bezpečnostní hrozbu. Dnešní obavy jsou takové, že Huawei může do svého vybavení instalovat takzvaná zadní vrátka. Přes ně se data (z evropských informačních systémů − pozn. red.) mohou dostat k čínské vládě, jak ukládá tamní bezpečnostní právo. Je tady ale ještě jedno, daleko větší nebezpečí. Data budou ropou 21. století a 5G v něm bude tímtéž, čím byly dopravní tepny v 19. století. Když je bude Čína ovládat, stane se z ní světový hegemon. Bude diktovat standardy příští průmyslové revoluce podle svých vlastních autoritářských ideálů. Představa, co by to znamenalo pro bezpečí a svobodu mých pravnoučat, mě opravdu děsí. 

https://archiv.ihned.cz/c1-66810620-data-budou-ropou-21-stoleti-a-5g-site-tepnami-bojim-se-ze-by-je-cina-mohla-ovladnout-rika-byvaly-sef-nato-pro-hn<br>

18.8.2020 Americký prezident Donald Trump slíbil, že během deseti měsíců vytvoří ve Spojených státech deset milionů pracovních míst. Tohoto cíle chce dosáhnout mimo jiné poskytnutím daňových úlev americkým podnikům, které přesunou výrobní aktivity z Číny zpět do USA. Informovala o tom agentura Reuters. 

17.8.2020 Indičtí politici se vzájemně napadají na základě mediální zprávy, že obsahová politika společnosti Facebook upřednostňuje stranu premiéra Narendry Modiho, čímž umístili tuto sociální síť do středu politické bouře na jejím největším trhu podle počtu uživatelů

9.7.2020 Zatímco další vývoj koronavirové pandemie zůstává nadále zatížen významnou nejistotou, již nyní je zřejmé, že jedním z jejích makroekonomických důsledků bude prudký nárůst státního zadlužení. To se přitom bude týkat nejen fiskálně zodpovědných jako například Německa, které si to s dluhem 60 % HDP může dovolit, ale také Itálie a spol., u nichž dluhové břemeno významně přesahuje hranici 100 % HDP.

 • začíná se vážně diskutovat o možnosti mimořádné monetizace koronavirového dluhu, kdy by centrální banka pokryla dodatečné výdaje státního rozpočtu tiskem nových peněz. Rozdíl oproti dnešnímu QE je zásadní - centrální banka by nakupovala státní dluh napřímo (nikoli skrze sekundární trh) a hlavně by nikdy nevyžadovala jeho splacení.
 • Monetizace státního dluhu však rozhodně není bezproblémová a mezi ekonomy je všeobecně považována za absolutní tabu. Přímé financování státního rozpočtu mělo historicky za následek řadu hyperinflačních epizod, příkladem budiž Výmarská republika nebo Zimbabwe.
 • problematičtějším aspektem je legálnost monetizace dluhu - primární právo Evropské unie tuto operaci explicitně zakazuje, což má garantovat nezávislost centrální banky. Na druhou stranu, v průběhu euro krize a také v pozdějších letech to byla právě ECB, jež významně ohnula vlastní pravidla, aby pomohla nejvíce zadluženým státům a plnila roli věřitele poslední instance.
 • https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4448458/Rozbresk-Svet-po-koronaviru---jak-se-vyporadat-s-monstroznimi-dluhy.html?utm_source=TOP_EVENTS&utm_medium=e-mail&utm_campaign=Trhy_data_vysledky_PD

Úvaha: smyslem informací není vyvolat strach u jedinců či společnosti, ale ukázat možnost, kterou může civilizace projít. Člověk se nemusí bát, cestu může hledat v poznání sebe a zklidnění, které umožní vnímat svůj vnitřní hlas, který nás propojí s vědomí. Svou energii již nemusíme věnovat vnějšímu světu, kde probíhá souboj duality (pravda a lež, černá a bílá) a který odebírá energii a poznání (blokuje vývoj). Ale naopak energii dáváme tomu, co nás posouvá k vědomí. Stáváme se vědomím člověkem, který je příkladem pro ostatní.

 • Tam, kde dávám svou energii (zájem), to podporuji a naopak, co nemá energii to zaniká
zobrazit více..
Loading...