Sociální sítě

Sociální sítě

Sociální sítě, trendy:

  • Státy budou utahovat pravidla pro sociální a digitální média a streaming.
  • Mazání a blokování účtů na jednotlivých sociálních sítích (omezení šíření dezinformací).
  • Zdanění globálních firem formou digitální daně.

(Bloomberg) 

Twitter

Trump patřil mezi celebrity, které naopak pomáhaly Twitteru dostat se do mainstreamu. Aktivní na něm byl už od roku 2009, ale zásadní změna přišla v průběhu prezidentské kampaně, a nakonec při začátku kampaně za znovuzvolení. V roce 2019 začal Trump používat Twitter jako hlavní komunikační kanál. S 88 miliony sledujících v době, kdy Twitter odcházejícímu prezidentovi účet zrušil, měl Trump šestý nejsledovanější účet na této sociální síti. Před ním byl pouze jeden fotbalista, dvě zpěvačky, jeden zpěvák a jeho předchůdce v prezidentském úřadu (12.1.2021)

Facebook

Facebook pracuje už delší dobu na tom, aby jeho Facebook Messenger, WhatsApp a Instagram jely na jedné platformě (9.1.2021)

WhatsApp 

WhatsApp využívá po celém světě podle dat z loňského roku více než 2,26 miliardy lidí (1.2021). 

Signal 

Signal má proti tomu nainstalovaný pouze 63,1 milionu uživatelů (1.2021). Signal byl poprvé spuštěn v roce 2014, vytvořil ho bezpečnostní pracovník Moxie Marlinspike (jde pouze o pseudonym, jeho pravé jméno veřejně známé není, pozn. redakce). Jeho téměř neproniknutelná šifrovací technologie si rychle získala uznání pestré skupiny lidí - od miliardáře Jacka Dorseye, který část šifrovacího softwaru zapracoval do své sítě Twitter, až po Edwarda Snowdena, který přiznal, že aplikaci používá každý den. 

Signal: Veškerá komunikace v aplikaci Signal je šifrována end-to-end a můžete nastavit časovač pro automatické mazání zpráv. Signal si zakládá na vysoké úrovni ochrany osobních údajů, bezpečnosti uživatelů a transparentnosti. Podporuje textové a skupinové zprávy, mediální zprávy pro obrázky, audio, video a dokumenty, a také hlasové hovory nebo videohovory mezi uživateli.

Telegram 

Telegram v souvislosti s obřím přírůstkem nových uživatelů ohlásila překonání mety 500 milionů uživatelů (1.2021). Telegram byl založen v roce 2013. Telegram: I tato aplikace poskytuje end-to-end šifrování a automatické mazání. V rámci skupinových zpráv můžete mít až neuvěřitelných 200 tisíc lidí v jednom konverzačním vláknu a chat v cloudu běží na globálně distribuovaných serverech, o kterých Telegram tvrdí, že mu pomáhají doručovat zprávy rychleji než jakákoli jiná dostupná aplikace. Pokud jste vývojář, Telegram API je zcela open source a zdarma.

Instagram

1 100 milionu uživatelů (1.2021). 

Kuaishou Technology 

Kuaishou Technology je největší platformou pro krátká videa na světě (2020). Kuaishou založil Čcheng I-siao, nynější produktový ředitel, před zhruba deseti lety jako nástroj na vytváření GIFů, krátkých animovaných obrázků pro chytré telefony. Později, když už byly chytré telefony výkonnější a datové sítě silnější, firma přerotovala na krátká videa. Nyní se do aplikace přihlásí více než 262 milionů čínských uživatelů v průměru 10krát denně. Sledováním videí a klábosením s jejich tvůrci tam stráví v průměru 86 minut.

Přístup na Kuaishou je zdarma. Hlavním zdrojem tržeb jsou právě interakce - mezi diváky videí a jejich tvůrci. Firma vydělává prodejem virtuálních předmětů, které uživatelé darují tvůrcům videí, internetovým marketingem a provizemi z elektronických obchodů na platformě.

Alternativy sítě WhatsApp:

Signal: Veškerá komunikace v aplikaci Signal je šifrována end-to-end a můžete nastavit časovač pro automatické mazání zpráv. Signal si zakládá na vysoké úrovni ochrany osobních údajů, bezpečnosti uživatelů a transparentnosti. Podporuje textové a skupinové zprávy, mediální zprávy pro obrázky, audio, video a dokumenty, a také hlasové hovory nebo videohovory mezi uživateli.

Viber: Funkce Viberu zahrnují skupinový chat, okamžité hlasové a video zprávy a tisíce gifů a animovaných nálepek. Můžete si i nainstalovat rozšíření chatu, abyste mohli sdílet YouTube videa, hudbu ze Spotify, informace o poloze a další. Viber také podporuje audio a video hovory. Všechny zprávy na serveru jsou šifrovány end-to-end a můžete je načasovat, aby se samy smazaly. Viber dále obsahuje funkci důvěryhodných kontaktů, která vám pomůže ověřit totožnost dalšího účastníka chatu.

Telegram: I tato aplikace poskytuje end-to-end šifrování a automatické mazání. V rámci skupinových zpráv můžete mít až neuvěřitelných 200 tisíc lidí v jednom konverzačním vláknu a chat v cloudu běží na globálně distribuovaných serverech, o kterých Telegram tvrdí, že mu pomáhají doručovat zprávy rychleji než jakákoli jiná dostupná aplikace. Pokud jste vývojář, Telegram API je zcela open source a zdarma.

Threema: Aplikace nechtěně proslulá i díky slovenské kauze Gorila slibuje kompletní soukromí a k jejímu použití nepotřebujete mít ani telefonní číslo. Kontakty můžete ověřovat pomocí QR kódů, takže vždycky víte, že si píšete s tím, s kým chcete. Chaty lze chránit i heslem a zprávy se po přečtení smažou. Threema ovšem není zdarma, měsíčně platíte 30 korun.

Wire: Podobně jako Threema je za peníze, ale jen pro byznysové využití. I osobní účty nabízejí vysokou úroveň zabezpečení a šifrování, s důrazem na hlasové a video zprávy. Podporuje sdílení multimédií a skupinové sdílení obrazovky ve videochatu.

Parler 

Ze své podstaty je Parler nejvíce podobný Twitteru. Nabízí větší prostor pro text - 1000 znaků místo 280 znaků. Dalším rozdílem je přehlednější řazení diskusí pod příspěvky, jinak Parler nabízí obdobu lajků a retweetů i záložku s vybranými příspěvky a odkazy na webové články.

Výraznější odlišnost ovšem představuje obsah na Parleru. Alternativní sociální síť existuje teprve dva a půl roku, nad milion uživatelů se ale dostala teprve počátkem roku 2020. Příliv nových uživatelů způsobila situace na Facebooku a Twitteru, kdy tradiční sociální sítě začaly označovat například příspěvky amerického prezidenta jako neověřené či zavádějící.

Obsah na Parleru pak odráží právě to, že si ho oblíbili fanoušci amerického prezidenta, které moderování obsahu ze strany Twitteru a v menší míře Facebooku obtěžovalo. Tomu ostatně odpovídá i zaměření zakladatelů firmy. Autory sítě jsou softwaroví vývojáři John Matze a Jared Thomson, sídlo má jejich firma v Nevadě ve městě Henderson, což je v podstatě předměstí Las Vegas.

A spolumajitelkou firmy je Rebekah Mercer, dcera miliardáře Roberta Mercera. Mercer byl hlavním investorem společnosti Cambridge Analytica a oba patří mezi významné podporovatel Republikánské strany a Donalda Trumpa především. Mercer svou úspěšnou kariéru začal v IBM, finanční úspěch mu přinesl investiční fond Renaissance Technologies, který pracuje s matematickým modelováním. Na Parleru je těžké najít mainstreamový obsah. Velké obchodní značky tuto síť nepoužívají.

Parler má proti Facebooku nebo Twitteru i některé světlé stránky - zejména lidským jazykem sepsané podmínky používání, které jednoduše vysvětlují i to, jaká data aplikace sbírá a jak je využívá. Nabízí také velmi jednoduchá pravidla, která určují přípustnost obsahu. Příspěvky musí dodržovat komunitní pravidla, nesmí vystavit Parler případným právním postihům a uživatel se nesmí dopouštět protiprávního jednání. Samotná komunitní pravidla jsou pouze dvě: prvním je, že uživatel Parler vědomě nevyužije jako nástroj pro kriminální činnost, druhým je zákaz publikování spamu a využívání automatizovaných publikačních nástrojů - botů. Pokud ale Parler nezavede přísnější pravidla, a hlavně je nebude vynucovat, do Google Play ani App Store se nevrátí. A nebude to zas tak velká škoda.

https://zahranicni.ihned.cz/c1-66867250-trump-a-miliony-jeho-fanousku-si-zamilovali-aplikaci-parler-apple-google-i-amazon-uz-ji-zacaly-vypinat

Clubhouse  

Aplikace v současné době běží pouze na operačním systému iOS, tedy výhradně na zařízeních firmy Apple. Zároveň musí uživatel obdržet pozvánku, aby se k síti přidal, sám od sebe se do ní dostat nemůže. Každý ze zaregistrovaných členů má ale pouze omezený počet pozvánek. Síť si tím udržuje svou exkluzivitu, čímž láká všechny, kteří mají pocit, že jim tato příležitost nesmí uniknout. Právě kvůli systému pozvánek trvalo řadu měsíců, než se Clubhouse rozšířil do Česka a dalších zemí Evropy, kde je novinkou. 

https://tech.ihned.cz/c1-66872790-do-ceska-pronikla-nova-socialni-sit-clubhouse-stoji-vyhradne-na-zvuku-a-diskusich-k-registraci-je-potreba-pozvanka

TIKTOK

TikTok je jednou z mála internetových služeb, jimž se podařilo z Číny proniknout do celého světa. Číňané provozují sociální platformy jako WeChat nebo Sina Weibo, které se doma významem blíží Messengeru od Facebooku nebo Twitteru, úspěch však většinou zakládají výhradně na domácím publiku. To TikTok už působí na více než 150 trzích.

Jeho tvůrce ByteDance do byznysu vstoupil v roce 2012, kdy založil sociální síť Toutiao. Funguje jako agregátor zpráv − uživatelům doporučuje články podle toho, co si u ní sami vyhledali dříve. Rostoucí popularita Toutiaa používaného už stamiliony lidí vedla ByteDance k tomu, aby rozšířil jeho záběr. Objevovat se na ní začala i krátká videa a diskutovalo se o nich.

Odbočka k videu vedla k založení samostatného videoportálu. V roce 2016 tak vznikla síť Douyin. Tehdy třiatřicetiletý zakladatel ByteDancu Čang I-ming se od začátku netajil tím, že chce dále expandovat. Rok nato se proto rozjela zahraniční verze Douyin. Název novinky TikTok odkazuje na fenomén omezené délky videí. Příspěvky, v nichž uživatelé "zpívají" na playback, mohou mít maximálně 15 sekund. Jiná videa, na nichž lidé tančí nebo předvádějí různé komediální výstupy, mají nejvýše minutu.

převzato: idnes.cz

Sociální sítě, zprávy z tisku:

3.8.2021 Twitter začne v rámci boje s dezinformacemi na své stejnojmenné platformě spolupracovat s významnými světovými tiskovými agenturami Reuters a Associated Press. Agentury budou na síti poskytovat kontext k informacím, o nichž se bude ve svých příspěvcích zmiňovat velké množství uživatelů. Twitter doufá, že nová funkce omezí šíření dezinformací na jeho sociální síti, za což opakovaně sklízí kritiku (ČTK)

18.6.2021 Tržby majitele služby TikTok - čínské společnosti ByteDance - loni meziročně stouply o 111 % na 34,3 mld. USD. Její šéf Čang I-ming podle zdrojů agentury Reuters také oznámil, že se postupně stahuje z řízení společnosti (ČTK)

9.6.2021 Bílý dům zrušil exekutivní příkazy, kterými se bývalý americký prezident Donald Trump pokusil zakázat ve Spojených státech oblíbené čínské komunikační aplikace Tiktok a WeChat. Nová administrativa prezidenta Joea Bidena chce sama prověřit, zda aplikace ohrožují americkou národní bezpečnost, jak argumentoval Trump. Dnes to podle agentur oznámil Bílý dům.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4698281/bily-dum-zrusil-trumpovy-prikazy-ktere-se-pokousely-zakazat-tiktok-a-wechat.html

26.5.2021 Sociální sítě Facebook a Instagram umožní uživatelům skrýt ukazování počtu takzvaných lajků, kterými se hodnotí psané příspěvky a zveřejněné fotografie a videa. Záměrem je omezit tlak na úspěšnost a nabídnout ochranu psychického zdraví, uvedl dnes šéf Instagramu Adam Mosseri. Funkce zakrytí lajků bude ode dneška dostupná na instagramu, kde se sdílí fotky a videa, a o několik týdnů později se pro ni budou moci rozhodnout i uživatelé mateřského koncernu Facebook.

21.4.2021 Platforma Youtube smazala brazilskému prezidentovi Jairovi Bolsonarovi video, ve kterém propagoval hydroxychlorochin a ivermektin pro léčbu nemoci covid-19. Na videu z poloviny ledna prezident vystupoval s tehdejším ministrem zdravotnictví. Za propagaci přípravků, jejichž účinnost při léčbě covidu-19 nebyla prokázána, Bolsonara kritizuje také opozice (ČTK).

21.3.2021 Sociální sítě jsou již déle kromě útěku z reality a možnosti udržování kontaktů s přáteli také nebezpečným místem. Vědci a analytici nyní varují před znepokojujícím dopadem, které dezinformace na nich šířené mají v boji za klima.

"Zprávy na sociálních médiích vytvořily toxické prostředí, kde je velmi obtížné odlišit fakta od fikce," cituje list The Guardian Owena Gaffneyho, jednoho z autorů odborné zprávy zveřejněné Královskou švédskou akademií věd. "Jednou z největších výzev, které nyní lidstvo čelí, je právě naše neschopnost rozpoznat fakta od fikce. To podkopává demokracii, což následně omezuje naši schopnost dělat dlouhodobá rozhodnutí potřebná k záchraně planety."

Report, jenž zveřejnila Královská švédská akademie věd, se jmenovitě věnuje problematice, kterou sociální sítě přinášejí kvůli na nich zveřejněným cíleným útokům proti boji za klima. Opatření, která jsou nutná k vytvoření zdravější a odolnější planety, jako je třeba snížení emisí fosilních paliv, budou podle jejich autorů v takových podmínkách jen těžko prosaditelná.

Zpráva však upozorňuje, jak skličující tento úkol je. Nadvláda lidstva nad přírodou dosáhla až překvapivých úrovní; ještě před asi třemi sty lety byla na planetě jen miliarda lidí, ke konci tohoto století se však daný údaj má přiblížit 10 miliardám, ba dokonce ho i překročit.

Součet žijících lidských bytostí ve spojení s dobytkem, který nám poskytuje potravu, představuje 96 % celkové hmotnosti všech savců na Zemi. Chybějící 4 % pak tvoří zbývající divoká zvířata na planetě, píše The Guardian a odkazuje tak na studii z roku 2018, kterou zveřejnil jeden z nejprestižnějších vědeckých časopisů Proceedings of the National Academy of Sciences.

"Dopady změny klimatu nyní dopadají na lidi silněji a dříve, než se předpokládalo ještě před deseti lety," hlásá jedna ze zpráv (Naše budoucnost v antropocénní biosféře) z minulého roku, autoři té nejnovější pak poukazují na to, že na našem světě neexistuje místo, které by nebylo dotčeno druhem homo sapiens. Kroky, ke kterým se lidstvo uchyluje, však kromě pokroků v různých oblastech také narušují odolnost biosféry, což může vést k výskytu nových patogenů a následně také třeba k pandemii, jako je ta, které svět čelí nyní.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/socialni-site-ohrozuji-planetu-lide-nepoznaji-fakta-od-fikce-rikaji-vedci-147912#

19.3.2021 Sociální sítě a chatovací služby, které patří do portfolia Facebooku, postihl v pátek večer masivní výpadek. Problémy s připojením hlásili uživatelé z Ameriky, Evropy i Asie. Vyplývá to z informací serveru DownDetector.com. Problémy se týkají sociálních sítí Facebook a Instagram, ale také chatovacích aplikací Messenger a WhatsApp. První uživatelé přitom podle serveru DownDetector.com začali problémy hlásit už okolo 18. hodiny.

Některým uživatelům nefungují zmiňované služby vůbec, v dalších případech ale nejsou dostupné nějaké součásti daných platforem. Například na WhatsAppu se velmi dlouho odesílají zprávy a stejně tak dlouho trvá jejich doručení, na Facebooku se zase řadě lidí nenačítají obrázky, videa či diskuze.

https://www.novinky.cz/internet-a-pc/software/clanek/masivni-vypadek-postihl-facebook-messenger-instagram-i-whatsapp-40354578#<br>

19.3.2021 Technologický gigant Apple se rozhodl změnit přístup k ochraně soukromých dat. Třetím stranám chce na svých zařízeních už "brzy na jaře" omezit sběr dat o chování uživatelů. Přesněji řečeno, od uživatele bude vyžadovat přímý souhlas, aby třetí strany mohly začít sledovat jeho pobyt v on-line prostoru. Záměr Applu sklidil tvrdou kritiku zakladatele Facebooku Marka Zuckerberga.

Na zařízeních Applu bude nutné uživatele u každé aplikace požádat, aby explicitně souhlasil se sběrem dat i mimo tuto aplikaci. Dosud totiž musel trackování vypínat, protože začínalo bez jeho souhlasu. Teď bude naopak muset sledování zapínat. Změny jsou součástí politiky App Tracking Transparency, která má zajistit uživatelům větší kontrolu nad osobními údaji.

Výjimka se vztahuje na data první strany, tedy data Applu, která má od svých uživatelů k dispozici a se kterými pracuje v rámci vlastních aplikací. U těch bude i nadále třeba sběr dat zpětně vypnout. Celá myšlenka přístupu k osobním informacím Applu je tak založená na omezení pohybu dat mezi nesouvisejícími subjekty.

Apple tak pokračuje v sázce na ochranu soukromí, v čemž se zásadně liší zejména od Facebooku, který naopak na sběru dat postavil celý obchodní model. Proto také k nejtvrdším kritikům záměru Applu patří zakladatel sociální sítě Mark Zuckerberg. Tvrdí, že omezení sběru dat poškodí zejména malé firmy, podniky a tvůrce, kteří mohou díky správnému zacílení na potenciální zákazníky uspět na trhu a vyrovnat se zavedeným značkám s podporou marketingových odborníků.

https://www.e15.cz/byznys/technologie-a-media/apple-zvysuje-sazku-na-soukromi-zuckerberg-na-tom-chce-vydelat-1378887?  

18.3.2021 YouTube ze společnosti Alphabet zavádí na své platformě v USA službu pro streamování krátkých videí a snaží se tak lépe konkurovat TikToku (Reuters) 

16.3.2021 Rusko za měsíc zablokuje na svém území twitter, pokud tato sociální síť nevyhoví ruským požadavkům ohledně odstraňování v Rusku zakázaných informací. Uvedla to dnes agentura TASS s odvoláním na náměstka ředitele cenzurního úřadu Roskomnadzor Vadima Subbotina (ČTK)

11.3.2021 Facebook požádal federální soud, aby zamítl žaloby podané proti němu Federální obchodní komisí (FTC) a téměř všemi americkými státy, které ho obviňují ze zneužití tržní síly v sociálních médiích k potlačování menších konkurentů. Podle něj se neprokázalo, že by firma měla monopolní postavení nebo poškozovala spotřebitele (ČTK)

10.3.2021 Ruský cenzurní úřad Roskomnadzor dnes oznámil omezení sociální sítě Twitter v zemi. Učiní tak zpomalením rychlosti této platformy, které se týká všech mobilních zařízení a poloviny stolních počítačů, informují ruská média. Roskomnadzor viní síť z toho, že ze svých stránek opakovaně neodstranila zakázaný obsah, jak jí ukládá ruský zákon. Dále pohrozil, že by twitter mohl zablokovat zcela.

1.3.2021 Velké technologické firmy jako například Google, Facebook či Twitter by měly nést větší odpovědnost za obsah, který se na jejich platformách objevuje, a to zejména ve vztahu k nezletilým uživatelům. Jak v případě převzetí služeb Instagram a WhatsApp společností Facebook, tak u akvizice navigační služby Waze společností Google selhal americký antimonopolní systém, říká předseda britské bankovní asociace UK Finance Robert Wigley.

Jak může technologická firma na jedné straně argumentovat tím, že není vydavatelem, ale pouze platformou umožňující uživatelům publikovat vlastní obsah, a na druhé straně do obsahu výrazně zasahovat například tím, že zablokuje uživatelský účet demokraticky zvolenému prezidentovi Spojených států," říká Wigley s odkazem na zablokování twitterového profilu Donalda Trumpa.

https://www.e15.cz/video/antimonopolni-system-v-pripadu-facebooku-selhal-rika-britsky-banker-robert-wigley-1378367

1.3.2021 Ruský cenzurní úřad Roskomnadzor pohrozil americkému provozovateli sociální sítě Twitter pokutou za to, že neodstraňuje závadný obsah. Informovala o tom dnes agentura Interfax. Úřad sdělil, že Twitter porušuje ruské zákony týkající se boje se zakázaným obsahem. Síť podle něj od roku 2017 neodstranila 2862 materiálů ilegálního obsahu, většina příspěvků byla o sebevraždách.

26.2.2021 Čínská mobilní aplikace TikTok čelí obviněním z napadení soukromí mnoha uživatelů, včetně nezletilých. TikTok nyní přistoupil na peněžní vyrovnání ve výši 92 milionů dolarů. Společnost podle soudů porušila zákony na ochranu soukromí a údajně shromažďovala a sdílela uživatelská data s čínskou vládou. TikTok s obviněními nesouhlasí. Pokutu nicméně zaplatí.

https://www.e15.cz/zahranicni/tiktok-celi-obvinenim-za-zneuziti-soukromych-dat-ted-musi-zaplatit-92-milionu-dolaru-1378325

26.2.2021 Americká společnost Twitter, která provozuje stejnojmennou sociální síť, včera oznámila, že do roku 2023 očekává zdvojnásobení ročních tržeb, minimálně na 7,5 miliardy dolarů (161,4 miliardy Kč). Odhaduje dále, že tou dobou bude mít minimálně 315 milionů uživatelů. Akcie podniku v reakci vystoupaly na rekord, připsaly si přes osm procent. V prodlouženém obchodování ale mírně klesly. Wall Street včera obecně cloumaly výprodeje, uvozené agresivním prodáváním dluhopisů.

Co se týče nabídky funkcí, sociální síť Twitter zaostává za většími konkurenty, jako je Facebook, i menšími aplikacemi typu TikTok, kde uživatelé sdílí krátká videa, napsala agentura Reuters. V posledních měsících se Twitter na tuto oblast zaměřil a na konci loňského roku spustil službu Spaces, která umožňuje audio-chat.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4616775/Twitter-chce-do-2023-dvojnasobne-trzby-akcie-vcera-na-rekordu.html

25.2.2021 Indie utahuje pravidla pro sociální a digitální média a streaming. (Bloomberg) 

25.2.2021 Australský parlament schválil první zákon na světě, který nutí digitální giganty jako Facebook a Goolge platit místním vydavatelstvím za obsah zpráv (Bloomberg). 

11.2.2021 Instagram zrušil účet Roberta F. Kennedyho mladšího za jeho kritiku vakcín proti covidu-19. Oznámila to společnost Facebook, jíž instagram patří. Kennedy je syn bývalého senátora a ministra spravedlnosti Roberta F. Kennedyho, který byl zavražděn v roce 1968, pět let po atentátu na svého bratra a někdejšího prezidenta Johna F. Kennedyho

11.2.2021 Jestli nechcete mít v digitální krajině za plotem nějakého souseda, tak je to Facebook. Protože Facebook krade. Facebook je nechvalně proslulý tím, že když se někde na internetu objeví nějaký skutečně dobrý nápad, který dobře funguje, tak ho skvadra Marka Zuckerberga buďto pohltí v multimilionové akvizici, nebo rovnou obšlehne.

A protože ho zpravidla obšlehne lépe a ještě lépe ho prodá svým uživatelům, originál po nějaké době sejde na úbytě a skončí v tratolišti jedniček a nul. Nejviditelnějšími příklady budiž Instagram a WhatsApp, které Facebook koupil, nebo Snapchat, který prostřednictvím nových funkcí Instagramu už mnohokrát použil jako nekonečnou studnici inspirace (příkladem čehož budiš Stories). A nezapomínejme ani na to, jak se vypořádal s TikTokem - vykradl z něj jeho hlavní videodevízu tím, že vytvořil své vlastní Reels.

Podle zjištění listu The New York Times je nyní dalším ptáčkem na oškubání sociální síť Clubhouse - fenomén dnešních dní, založený na ryze hlasových konverzacích v chatroomech, které si už v Česku vysloužily familiérní označení "růmky".

https://forbes.cz/facebook-udajne-chysta-kopii-clubhousu-nebylo-by-to-poprve-kdy-by-ukradl-cizi-napad/ 

1.2.2021 Rusko je připraveno - technicky a právně - odpojit se od globálního internetu. Prohlásil to v rozhovoru s ruskými novináři bývalý prezident a premiér Dmitrij Medveděv, který je nyní zástupcem předsedy bezpečnostní rady. Současně zdůraznil, že by šlo o krajní opatření, ke kterému by Moskva "velice nechtěla" sáhnout (ČTK)

28.1.2021 Provozovatelé sociálních sítí by se v příštím půlroce měli zaměřit na boj s dezinformacemi kolem očkování proti covidu-19. Facebook, Twitter, Google a další velké internetové firmy k tomu dnes vyzvala Evropská komise, která o šest měsíců prodloužila loni zavedená pravidla. V jejich rámci webové plaftofmy spolupracují se skupinami, které ověřují fakta, a poskytují prostor oficiálním zdrojům informací (Reuters).

27.1.2021 Twitter spustil pilotní verzi nového nástroje, který by mohl v budoucnu výrazněji zapojit uživatele sociální sítě do regulace jejího obsahu a potírání dezinformací. Systém nazvaný Birdwatch ("Ptačí hlídka") by jim umožnil nahlašovat příspěvky jako zavádějící a přidávat komentáře, které by pak mohly být k problematickým tweetům připojeny. Twitter, v jehož logu je symbol ptáčka, má za to, že řešení, které zapojí samotné uživatele sítě, může v boji proti nedůvěryhodným sdělením pomoci. 

23.1.2021 Českém internetovém prostředí se objevil nováček mezi sociálními sítěmi. Jedná se o platformu Clubhouse, která se do Česka dostala ze Spojených států, kde funguje už od minulého roku. Tato nová sociální síť funguje na bázi hlasu - všichni její uživatelé se setkávají ve virtuálních místnostech a diskutují o libovolných tématech. Používat ji však nemůže jen tak někdo, protože se jedná o poměrně exkluzivní záležitost. Aby se do ní člověk mohl zaregistrovat, potřebuje pozvánku od některého ze členů.

Platformu představili v květnu roku 2020 tvůrci Paul Davison a Rohan Seth, kteří dříve pracovali pro Google nebo Pinterest. Aplikace v současné době běží pouze na operačním systému iOS, tedy výhradně na zařízeních firmy Apple. Zároveň musí uživatel obdržet pozvánku, aby se k síti přidal, sám od sebe se do ní dostat nemůže. Každý ze zaregistrovaných členů má ale pouze omezený počet pozvánek. Síť si tím udržuje svou exkluzivitu, čímž láká všechny, kteří mají pocit, že jim tato příležitost nesmí uniknout. Právě kvůli systému pozvánek trvalo řadu měsíců, než se Clubhouse rozšířil do Česka a dalších zemí Evropy, kde je novinkou.

Jak ale platforma přesně funguje? Aplikace je založena výhradně na zvuku, nelze tam nahrávat žádné obrázky - s výjimkou profilových fotek -, videa a není možné ani psát texty. Stejně probíhá i vzájemná interakce mezi členy, kteří spolu mohou výhradně mluvit, ale nemůžou si psát zprávy, nic "lajkovat" ani komentovat. Uživatelé se scházejí v různých místnostech, kde probíhají živé debaty v reálném čase a kdokoli z členů si je může poslechnout. Stejně tak v rámci nich může požádat o udělení slova a zapojit se do diskuse napřímo. Slovo uděluje uživatel, který místnost vytvořil. Do určité míry je možné tento způsob komunikace přirovnat k populárním podcastům - pasivní účastníci debaty si mohou dát telefon jednoduše do kapsy a vyrazit se sluchátky třeba na procházku. Jakmile se místnost a s ní i diskuse uzavřou, nezůstane po ní žádný záznam. Každý profil na síti je propojen s jednou konkrétní osobou na základě telefonního čísla.

https://tech.ihned.cz/c1-66872790-do-ceska-pronikla-nova-socialni-sit-clubhouse-stoji-vyhradne-na-zvuku-a-diskusich-k-registraci-je-potreba-pozvanka

21.1.2021 Čína je znepokojena zprávami, že sociální síť Twitter zablokovala účet jejího velvyslanectví v USA. Ve čtvrtek Twitter uvedl, že účet zablokoval kvůli zprávě, která bránila čínskou politiku v západní oblasti Sin-ťiang, a uvedl, že porušila politiku "odlidštění" (Reuters)

21.1.2021 Twitter zamkl oficiální účet čínského velvyslanectví v USA po příspěvku, který hájil opatření Pekingu v západočínské oblasti Sin-ťiang. Podle kritiků tam čínská komunistická vláda provádí nucenou sterilizaci menšinových Ujgurek (Bloomberg) 

19.1.2021 Turecko na základě nového zákona o dohledu nad sociálními sítěmi vydalo zákaz zveřejňování reklamy na sítích Twitter, Pinterest a Periscope. Podle telekomunikačního úřadu BTK provozovatelé sítí nesplnili pravidlo, podle něhož musejí mít tyto platformy nově místní zastoupení v Turecku. Facebook či YouTube se nařízení podřídily.

18.1.2021 Změna podmínek populární aplikace WhatsApp, kvůli které se jí desítky milionů uživatelů zbavily, se odkládá na květen. Uživatelů v EU se poprask netýká, chrání je GDPR. Jeden špatný krok může někoho o velké peníze připravit a jinému je přihrát. V případě komunikační aplikace WhatsApp jde o desítky milionů klientů, kteří se kvůli změnám podmínek Zásad ochrany osobních údajů s "WA" rozloučili a přesedlali na konkurenční platformy Telegram, Signal a další.

Na chystanou úpravu začal WhatsApp upozorňovat už v lednu, platit měla od 8. února, a pokud by je uživatel neodsouhlasil, tak by nemohl komunikační síť nadále používat. Jenže se mezi dvěma miliardami uživatelů začala šířit zpráva, že se mateřská společnost WhatsAppu chystá využít data klientů k lepšímu cílení reklamy.

  • Nové podmínky se mají týkají jen služby WhatsApp Business, kterou využívá asi 175 milionů uživatelů a se kterou má firma velké plány jako přímé nákupy nebo prohlížení produktů. V porovnání se zbytkem platformy jde tedy o zlomek. Ale nikde není napsané, že co platí pro část WhatsAppu, nebude za pár měsíců platit pro většinu. 
  • https://www.seznamzpravy.cz/clanek/facebook-couvl-uzivatele-whatsapp-zacne-ve-velkem-vytezovat-od-kvetna-138236#

17.1.2021 Americké sociální sítě se dostaly do pasti. Zrušením účtů prezidenta Donalda Trumpa na Twitteru, Facebooku či Instagramu nebo odmítnutím spolupráce s pravicovou sociální sítí Parler sice omezily možnosti, jak šířit konspirační teorie o zmanipulovaných volbách, a vyvolávat tak násilí, které vedlo minulý týden k útoku zfanatizovaného davu na Kapitol. Ale zároveň vyvolaly debatu o cenzuře a volání po větší regulaci sociálních sítí, která už v USA dlouho vře.

Sociální sítě se dosud tvářily jako technologické firmy, které nemají s obsahem nic společného. S rostoucí mírou extremismu se ale zrušení účtu někomu, kdo opakovaně porušuje pravidla, stává pravidlem. Čistě z byznysového hlediska byla rozhodnutí technologických firem zakázat účty prezidenta ztrátová. Pondělní obchodování Facebook uzavřel se čtyřprocentním poklesem akcií, Twitter, jenž také zrušil Trumpův účet, kles o šest procent a mateřská firma Googlu, společnost Alphabet, ztratila dvě procenta.

Američtí právníci opakují, že zrušit účty na sociálních sítích je právně v pořádku a není to cenzura a omezení práva na svobodu slova garantovaného prvním dodatkem americké ústavy. Ten se totiž vztahuje na vládu, nikoli na soukromé firmy.

Regulace internetových firem bude nepochybně jedním z velkých témat prezidentství Joea Bidena, které propojí debatu v USA a v Evropě, kde Evropská komise přišla na konci minulého roku s několika návrhy na regulaci obsahu i podnikatelského modelu velkých internetových firem. 

https://archiv.ihned.cz/c1-66868320-politici-v-usa-se-sjednocuji-v-tazeni-proti-internetovym-gigantum-ty-se-boji-nove-regulace

16.1.2021 Mr. Signal a Mr. Telegram. Poznejte miliardáře za novými sítěmi pro rozzlobené konzervativce. Spoluzakladatel sítě WhatsApp, miliardář Brian Acton, učinil v roce 2018 několik osudových rozhodnutí. Nejprve opustil Facebook a svůj spor v březnu medializoval naštvaným tweetem: "Je čas. #deleteFacebook (#smažteFacebook, pozn. redakce)"

V této době Facebook, který koupil jeho aplikaci, čelil skandálu v souvislosti se svými praktikami sdílení dat a stal se ohniskem konzervativních dezinformací. Téměř v té samé době poslal Acton 50 milionů amerických dolarů do nové neziskovky, the Signal Foundation, která ho jmenovala svým výkonným předsedou.

Hlavním cílem této společnosti se stalo financování aplikace s názvem Signal, která svým uživatelům umožňovala posílat zprávy opatřené koncovým šifrováním a slibovala tak úplnou anonymitu.

S novým financováním se navíc Signal nemusel zaobírat obchodními zájmy a prodávat reklamy, což Acton nesnášel u Facebooku. Miliardář věřil, že Signal se stane zprostředkovatelem "soukromé komunikace, která bude dostupná a všudypřítomná. Aplikace je obzvláště oblíbená mezi novináři a aktivisty, jako jsou například ti, kteří stojí za protesty hnutí Black Lives Matter (BLM). Ironií ovšem je, že aplikace je nyní připravena stát se novým digitálním útočištěm pro konzervativce - stejně jako jím před ní byl Facebook.

Zásadní zlom do celé situace přinesly Twitter a Facebook, když zrušily účet amerického prezidenta Donalda Trumpa poté, co prostřednictvím jejich stránek pomohl vyvolat lednové veřejné nepokoje, které vyústily v útok na Kapitol. Obě společnosti navíc přijaly další opatření, která mají omezit šíření dalších podobných pravicových dezinformací. 

Žádná z těchto aplikací nicméně není plnohodnotnou náhradou za Twitter nebo Facebook, protože jsou obě odkázány pouze na soukromé zprávy. Nejsou to rozsáhlé a otevřené sociální sítě. Přesto však nabízejí něco, co Facebook a Twitter ne: šifrovanou anonymitu a nulovou kontrolu obsahu.   

https://forbes.cz/mr-signal-a-mr-telegram-poznejte-miliardare-za-novymi-sitemi-pro-rozzlobene-konzervativce/

14.1.2021 Nové podmínky oblíbené chatovací aplikace WhatsApp, které vejdou v platnost začátkem února, zvedly mezi uživateli vlnu nevole. Lidé kvůli tomu houfně začali přecházet na konkurenční platformy, popularita chatovacího programu Signal dokonce vrostla o jen těžko uvěřitelných 4200 procent. Na nová pravidla WhatsAppu upozornil šéf společností Tesla a SpaceX Elon Musk, který poradil svým fanouškům na Twitteru, aby používali místo WhatsAppu konkurenční aplikaci Signal. Ještě předním to samé učinil také Edward Snowden, který sám Signal používá každý den.

Během jediného týdne zaznamenal Signal 7,5 milionu stažení, což představuje proti předchozím sedmi dnům již zmiňovaný nárůst o 4200 procent. Tento chatovací program se stal dokonce zkraje týdne nejstahovanější aplikací v Google Play i v App Storu.

Signal přitom není jedinou aplikací, která se těší zvýšenému zájmu ze strany uživatelů. Například Telegram má na kontě devět milionů nových stažení, to je nárůst o 91 procent. Obě aplikace stahují podle Business Insideru lidé z různých koutů světa, nicméně jednoznačně vedou stažení z Indie.

https://www.novinky.cz/internet-a-pc/software/clanek/lide-houfne-prchaji-z-whatsappu-signal-posilil-o-4200-procent-40347887

13.1.2021 Polská vláda chce sociálním sítím zakázat mazání a blokování účtů. Ministerstvo spravedlnosti pracuje na návrhu zákona, který by znemožnil správcům sociálních sítí mazat příspěvky a pozastavovat uživatelské účty. Návrh zákona je reakcí na nejnovější rozhodnutí Twitteru, Facebooku a Instagramu zastavit soukromé účty dosluhujícího amerického prezidenta Donalda Trumpa. Sociální sítě by podle ministerstva měly sloužit jako platformy pro svobodu projevu, stále častěji lze ale pozorovat jejich nadměrné zásahy do publikovaného obsahu (The Capitals)

12.1.2021 Americký prezident Donald Trump řekl, že velké technologické firmy "dělají USA hroznou věc" a že udělaly "strašnou chybu". Dodává, že nikdy neviděl takový vztek jako nyní po zásahu velkých technologických firem (Reuters). Americký prezident Donald Trump ohledně násilností v americkém Kapitolu uvedl, že kroky vedoucí k jeho impeachmentu vzbuzují obrovský vztek, ale že nechce žádné násilí. Na otázku, zda by rezignoval, odmítl odpovědět (Reuters) 

12.1.2021 Twitter od pátku pozastavil více než 70 000 účtů, které byly po útoku stoupenců prezidenta Donalda Trumpa na americký Kapitol primárně určeny ke sdílení obsahu QAnon. Stoupenci QAnon prosazují na sociálních médiích konspirace a nepodložená tvrzení, že Trump tajně bojuje proti skupině zneužívající děti, ve které jsou i prominentní demokraté, osobnosti Hollywoodu a další 

12.1.2021 Podle skupiny, jejíž zakladatel pracuje s přechodovým týmem nově zvoleného amerického prezidenta, by Bidenova administrativa měla rozšířit antimonopolní žaloby proti Google a Facebooku a podpořit rozdělení těchto společností (Reuters)  

11.1.2021 Někteří činitelé institucí Evropské unie jsou znepokojeni rozhodnutími sociálních sítí twitter či facebook zablokovat účet amerického prezidenta Donalda Trumpa v reakci na násilnosti v americkém Kongresu. Ačkoli evropští politici většinou Trumpovo počínání jednoznačně odsuzují, z Evropské komise či z europarlamentu zároveň zní varování před nekontrolovanou mocí šéfů sociálních sítí

11.1.2021 Twitter trvale smazal účet dosluhujícímu americkému prezidentovi Trumpovi kvůli podněcování k násilí a událostem v Kapitolu. Trump reagoval na oficiálním prezidentském účtu, že zváží založení vlastní sociální sítě

10.1.2021 Bezpečný přístav svobodného projevu, tak se prezentuje sociální síť Parler, která láká uživatele na absenci cenzury. Po zrušení účtu odcházejícího amerického prezidenta Donalda Trumpa na Twitteru se stal nejstahovanější aplikací. Jenže to trvalo nedlouho.

Teď Parler chybí v žebříčku populárních aplikací jak v App Store pro uživatele iPhonů, tak v Google Play Store v telefonech s Androidem. Firmy se rozhodly sociální síť s přibližně čtyřmi miliony aktivních uživatelů odstranit kvůli porušení smluvních podmínek. To ale není všechno. K Applu a Googlu se připojil ještě Amazon, který oznámil, že Parleru vypne službu na svých serverech. Aplikace totiž používá cloudovou službu Amazon Web Services. "Velké technologické firmy se snaží zabít konkurenci. Mám teď opravdu hodně práce, aby všechna data našich uživatelů nezmizela z internetu,

https://zahranicni.ihned.cz/c1-66867250-trump-a-miliony-jeho-fanousku-si-zamilovali-aplikaci-parler-apple-google-i-amazon-uz-ji-zacaly-vypinat

9.1.2021 Donald Trump právě přišel o svoji nejoblíbenější hračku. Společnost Twitter oznámila, že mu trvale zablokovala účet amerického prezidenta kvůli "nebezpečí dalšího podněcování k násilnostem". Trump po zrušení svého osobního účtu začal tweetovat z vládní stránky, sociální síť však brzy nato uvedla, že smazala prezidentovy příspěvky i z ní. Trump se tedy na sociální sítě jen tak nevrátí.

"Po bedlivém přezkoumání tweetů účtu @realDonaldTrump a aktuálního kontextu jsme trvale zablokovali účet kvůli nebezpečí dalšího podněcování k násilnostem," oznámila internetová platforma. Trump krok Twitteru označil za omezování svobody projevu. "Nás NEUMLČÍ!" tweetoval z vládního účtu @POTUS, který má přes 33 milionů sledujících. Prezident také v sérii nyní již smazaných příspěvků dodal, že v blízké budoucnosti zvažuje vytvoření vlastní sociální sítě.

https://forbes.cz/trump-bez-twitteru-socialni-sit-natrvalo-zablokovala-sveho-nejslavnejsiho-prispevatele/

9.1.2021 Smažte si WhatsApp, radí Elon Musk. Pálí ho sdílení uživatelských dat s Facebookem. Komunikační platforma WhatsApp mění své "terms of service". Pokud jejich novou verzi uživatelé přijmou, vyjádří tak svůj souhlas s tím, že bude WhatsApp sdílet údaje o jejich telefonních číslech, telefonních číslech veškerých jejich kontaktů i lokalitách, v nichž se pohybují, se svou mateřskou společností. A tou je Facebook. Pokud na světě existuje jeden kolosální technologický moloch, který už několikrát prokázal, že soukromí svých uživatelů nemá zrovna v nepošpinitelné úctě, je to právě firma Marka Zuckerberga.

Facebook do nových podmínek pro uživatele WhatsAppu, jichž je nyní na světě přes dvě miliardy, vyráží zostra. Pokud uživatelé neodsouhlasí nové uživatelské podmínky do 8. února, tak o přístup k WhatsAppu přijdou. Skandál Cambridge Analytica, při němž se v roce 2018 ukázalo, že Facebook prodal britské konzultační firmě osobní data svých uživatelů bez jejich výslovného souhlasu, byl třešničkou na dortu společnosti, která se s etickým přístupem k soukromým datům vůbec nemaže. Současný krok, kdy se mají uživatelská data každého, kdo používá WhatsApp, dostat do datové mašiny Facebooku, se dal očekávat od roku 2014, kdy Zuckerbergova síť WhatsApp koupila za 19,3 miliardy dolarů. Facebook pracuje už delší dobu na tom, aby jeho Facebook Messenger, WhatsApp a Instagram jely na jedné platformě, v níž budou veškeré uživatelské profily propojeny. Výsledek už byl uveden do praxe v případě Instagramu a Facebook Messengeru (což značila i proměna barev ikonky aplikace, která se teď skládá z barev Messengeru a Instagramu).

Spojení znamená, že profil uživatele na Facebooku je propojen s profilem uživatele na Instagramu - a lze tak provést přesnější zaměření při sběru dat.

https://forbes.cz/smazte-si-whatsapp-radi-elon-musk-pali-ho-sdileni-uzivatelskych-dat-s-facebookem/

7.1.2021 Sociální síť Twitter dnes poprvé nejprve na 12 hodin a pokud sám nezasáhne, tak možno i trvale, zablokovala účet amerického prezidenta Donalda Trumpa kvůli jeho příspěvkům, v nichž odmítal odsoudit násilné vniknutí svých podporovatelů do budovy amerického Kongresu a trval na svých nepodložených tvrzeních o podvodech v nedávných prezidentských volbách. Video s Trumpovým středečním vystoupením smazal rovněž server Youtube i společnost Facebook (ČTK)  

23.12.2020 Ruští poslanci dnes schválili ve třetím, závěrečném čtení zákon, který cenzurnímu úřadu Roskomnadzor dává právo částečně či úplně blokovat internetové platformy a portály, pokud se na ruském území dopouštějí cenzury či "diskriminace ruských médií". Pod tento zákon spadají populární server YouTube či sociální sítě Facebook a Twitter, které se podle názoru zákonodárců nejčastěji dopouštějí ústrků vůči ruským médiím (ČTK) 

16.12.2020 Americký provozovatel internetové sociální sítě Facebook přesune své britské uživatele pod americké smlouvy o ochraně osobních údajů. Ty jsou méně přísné než evropské, které pro ně platí nyní. Firma uvedla, že opatření vstoupí v platnost od počátku ledna, tedy od chvíle kdy se Británie na konci přechodného období po brexitu přestane řídit právem Evropské unie.

Nyní spadají Britové pod evropskou centrálu Facebooku v Dublinu. O věci nejprve informovala agentura Reuters a americká firma ji poté potvrdila.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/byznys/firmy-a-trhy/facebook-po-brexitu-presune-britske-uzivatele-pod-americke-zakony-podobny-krok-uz-oznamil-i-google.A201216_085432_firmy-trhy_lihem

14.12.2020 Technologičtí giganti by podle aktuálního návrhu regulace mohli čelit pokutě až 10 % ročních příjmů, pokud nebudou dodržovat nová pravidla Evropské unie o využívání dat, která budou zveřejněna v úterý.

Mimo jiné budou mít společnosti, včetně Googlu, Amazonu a Applu, zakázáno používat jakákoli data od firemních uživatelů k tomu, aby jim konkurovaly nebo zvýhodňovaly své vlastní služby.

Společnost, která bude "systematicky porušovat" tyto povinnosti, by mohla čelit nařízením Evropské komise k provedení behaviorálních a strukturálních změn, jako např. divesticím. Společnosti budou považovány za subjekty, které systematicky neplní požadavky, pokud jim EU během pěti let udělila alespoň tři pokuty. Pravidla jsou ale stále ve formě konceptu a mohou být předmětem revizí.

Na technologické giganty, které podle dokumentu Evropská komise definuje podle řady kritérií, včetně počtu uživatelů v milionech, celkových příjmů v miliardách dolarů a také jejich dopadu na jednotný trh, se zaměřuje nový zákon o digitálních trzích. Komise bude jejich označení aktualizovat každé dva roky.

Plány EU přicházejí v době, kdy se s těmito technologickými obry potýkají regulační orgány na celém světě, které je považují za příliš velké, příliš silné a příliš ziskové. Facebook již čelí hrozbě rozpadu svého podnikání v USA poté, co byl zažalován protimonopolními úředníky USA a koalicí států, které chtějí zvrátit jeho akvizici společností Instagram a WhatsApp.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4565345/technologickym-gigantum-hrozi-v-evrope-pokuty-az-10-rocniho-prijmu.html<br>

14.12.2020 Internetové služby Googlu nefungují. Výpadek, který se dotýká miliard uživatelů po celém světě, začal před jednou hodinou odpoledne a firma k němu zatím nevydala žádné stanovisko. S půlhodinovým zpožděním začal informace o nedostupnosti služeb hlásit alespoň monitorovací nástroj Google Workspace Status Dashboard.

Google poskytuje vedle bezplatných služeb jako je Gmail nebo Youtube také placené nástroje používané v milionech firem (včetně Economie), které mají u Googlu své pracovní e-maily i dokumenty. Miliony lidí zavřené doma pak aktuálně nemají přístup k obsahu na Youtube nebo v herní službě Stadia, která díky spojení s novou hrou Cyberpunk získala na popularitě.

Kromě softwarových služeb se výpadek dotýká také hardwaru. Omezené jsou například chytré funkce termostatů Nest a komunikace mezi různými systémy prostřednictvím Google Asistenta. Výpadek Googlu ovlivnil také další služby a aplikace, které využívají Google Services například pro ověření identity uživatelů. Problémy má například jedna z nejpopulárnějších mobilních her, Pokémon Go.

Google po téměř hodinovém výpadku začal služby obnovovat. Například bezplatný Gmail načte webovou stránku a stávající zprávy, hlásí ale problémy s přístupem ke kontaktům. Firemní e-mail v rámci G Suite hlásí stále "dočasnou chybu" při pokusu o načtení stránky.

Proti výpadkům tohoto typu se navíc uživatelé nemohou efektivně bránit. Firmy například mají zálohované připojení k internetu, ale pokud využívají cloudové služby, spoléhají na to, že jejich provoz má zabezpečený poskytovatel, například tím, že svoje služby poskytuje z několika různých míst/datových center najednou. Když potom selžou všechny zálohy, nedá se nic dělat, jen čekat. Ukazuje se však, že není od věci mít kromě e-mailu u Googlu ve firmě nebo týmu ještě jeden komunikační nástroj jiného poskytovatele - v případě redakce IHNEDu jde například o Slack, který nedávno koupila společnost Salesforce.

https://tech.ihned.cz/internet/c1-66858140-gmail-ani-youtube-google-ma-zasadni-vypadek-sluzeb-ktery-se-tyka-i-firemnich-zakazniku

Podle serveru downdetector.com, který detekuje výpadky jednotlivých serverů, uživatelé hlásí napříč Evropou problémy již od 12:30. V následujících desítkách minut pak začaly přibývat ohlasy nespokojených uživatelů, kterých se výpadek dotkl.

Nejvíce hlášení pochází ze střední Evropy, někteří uživatelé ale hlásí výpadky také v Asii, Austrálii a v USA. Velký výpadek serverů postihl v minulém týdnu také Facebook, kvůli tomu lidé z různých koutů světa nemohli využívat několik hodin aplikaci Messenger.

https://www.novinky.cz/internet-a-pc/clanek/google-postihl-velky-vypadek-nefunguje-ani-youtube-40345166#<br>

10.12.2020 Uživatelé ve většině Evropy se potýkají s výpadky služeb WhatApp a Messenger, zprostředkovaně také s potížemi služeb Instagram a Facebook

8.12.2020 Austrálie v úterý dokončila plány na to, aby Facebook a Google platily svým mediálním kanálům za zpravodajský obsah. firmy Big Tech si musí vyjednat s místními vydavateli a vysílacími společnostmi, kolik platí za obsah, který se objeví na jejich platformách. Pokud nebudou moci uzavřít dohodu, rozhodne za ně vládní arbitr  

22.11.2020 Před dvěma lety spustili Johana a Lukáš Sedláčkovi netradiční sociální síť Poetizer, na které mohou uživatelé vyjadřovat své myšlenky formou básní. A manželé mají se svou platformou velké plány - chtějí konkurovat gigantům, jako je Instagram či TikTok. Jak reálné to je, ukáže až čas, prozatím by jim v úsilí o dobytí světa měla alespoň pomoct investice, kterou získali od českého podnikatele a filantropa Karla Janečka. Ten do Poetizeru vložil 70 milionů korun.

https://byznys.ihned.cz/c1-66845540-cesky-poetizer-ma-byt-basnickym-instagramem-po-svete-ma-120-tisic-uzivatelu-70-milionu-do-nej-vlozil-karel-janecek

22.11.2020 Již téměř čtyři měsíce uplynuly od platnosti evropského nařízení označovaného jako P2B - Platform to business. Dává si za cíl podpořit spravedlnost a transparentnost ve vazbě podnikatelský subjekt - poskytovatel online zprostředkovatelských služeb. Co a jak nám ukazují o své nabídce Google, Booking nebo jakékoliv jiné internetové tržiště? Pořád je to každý pes, jiná ves.

Jednou z novinek, které Nařízení přineslo, je povinnost poskytovatelů online zprostředkovatelských služeb stanovit ve svých smluvních podmínkách "hlavní parametry určující pořadí a důvody relativní důležitosti těchto hlavních parametrů v porovnání s ostatními parametry". Přeloženo do srozumitelnějšího jazyka: jakákoliv platforma, která vám zprostředkuje zboží či služby (například online tržiště či portál nabízející ubytování), se se svými uživateli musí podělit o způsob, kterým vám předloží výsledky vašeho dotazu. Obdobná povinnost pak platí i pro klasické internetové vyhledávače typu Google či Seznam.

Jak již to v unijní legislativě (z dobrých důvodů) bývá, Nařízení tuto povinnost formuluje velice vágně. Není zcela jasné, co si normotvůrce představuje pod pojmem "hlavní parametry" či "důvody relativní důležitosti těchto hlavních parametrů". Situaci navíc komplikuje jazyková nekonzistence - zatímco česká verze pracuje toliko s pojmem "relativní důležitost", jiné jazykové verze včetně anglické, francouzské a německé, od pojmu relative importance (l'importance relative, relative Gewichtung), který se vztahuje k mechanismu vyhledávání, odlišuje pojem relative prominance (la priorité relative, relative Hervorhebung), se kterým pracuje definice search rankingu, a který spíše souvisí se samotným výsledkem vyhledávání. Měli bychom této jazykové nuanci přikládat význam? Učinit přesvědčivý závěr je v tuto chvíli obtížné.

Jako mnohem závažnější se jeví nejasný rozsah těchto pojmů. Jinými slovy - jaký objem informací je poskytovatel povinen spotřebiteli sdělit. Lze totiž očekávat, že poskytovatel bude mít zájem na tom neodkrýt své know-how v podobě vyhledávacího algoritmu.

Upřesnění vágních pojmů obsažených v Nařízení je rozhodně na místě. Nařízení ukládá Evropské komisi vydat "pokyny doplňující požadavky na transparentnost" v souvislosti se search rankingem. Komise tyto pokyny vydat slíbila, a to do data použitelnosti Nařízení, avšak globální pandemie pravděpodobně její plány zhatila.

Není tudíž překvapením, že současná praxe adresátů Nařízení je zatím rozmanitá. Některé platformy vás ve svých obchodních podmínkách doslova zasypou parametry, které pro generování výsledků vyhledávání využívají. Jiní poskytovatelé jsou však již o mnoho stručnější a splnění jejich povinnosti se omezuje na sdělení, že seznam nabídek je uspořádán zejména podle ceny zboží. Nakonec existuje velká skupina online platforem, které dosud parametry určující pořadí jejich vyhledávacích mechanismů vůbec nezveřejnily.

S tím souvisí další nezodpovězená otázka. Do jaké míry jsou povinnosti stanovené Nařízením vymahatelné? Nařízení nechává způsob vymáhání na jednotlivých členských státech. Česká republika však zatím potřebnou legislativu nepřijala. Vládní návrh novely zákona o některých službách informační společnosti, dozor nad dodržováním povinností stanovených v Nařízení svěřuje Českému telekomunikačnímu úřadu. Ten by mohl v případě zjištěného porušení oprávnění udělit pokutu až do výše deseti milionů korun. Návrh novely však zatím nedoputoval ani do prvního čtení.

https://www.e15.cz/nazory/komentar-filipa-vlcka-co-nam-ne-rikaji-google-a-spol-1375518?

19.11.2020 Ruští zákonodárci dnes představili návrh zákona, jenž v případě schválení umožní vládě omezit přístup k americkým internetovým sociálním sítím. A to v případ, že vláda dospěje k závěru, že tyto sociální sítě diskriminují ruská média. (ČTK) 

19.11.2020 Facebook a jeho centrála v Dublinu si již odložil 77,5 milionu eur na zaplacení pokuty kvůli porušování ochrany osobních údajů ze strany společnosti WhatsApp. Odhalily to nedávno dokumenty dublinské centrály Facebooku. Irský úřad na ochranu osobních údajů vyšetřoval firmu WhatsApp, která je součástí Facebooku, poté, co se objevilo podezření z porušování nařízení GDPR. Nepravomocné rozhodnutí ve věci se očekává na konci tohoto roku (The Capitals) 

11.11.2020 Majitel sociální sitě TikTok, čínská společnost ByteDance, požádala americké soudy, aby prošetřily nucený odprodej TitkToku, ke kterému firmu tlačí americká administrativa (ČTK) 

5.11.2020 Majitel sociální sítě TikTok, čínská společnost ByteDance, údájně jedná o investici, která by ji přisoudila valuaci ve výši 180 mld. USD (Bloomberg) 

3.11.2020 Velkou zkouškou v těchto dnech ve Spojených státech prochází nejen volební infrastruktura, ale také sociální sítě, které se potýkají s vlnou dezinformací spojených s vrcholícími volbami. Nový příklad přinesl závěr víkendu, když spojenci prezidenta Donalda Trumpa na základě fotografie z loňského roku obviňovali jeho rivala Joea Bidena z nedodržování protiepidemických zásad. Facebook manipulativní příspěvek opatřil varovným vzkazem. "Utratily miliardy dolarů na zlepšení bezpečnosti, pravidel a procesů na svých stránkách. V posledních měsících, za rostoucích obav, že po volbách mohou vypuknout násilnosti, podnikly firmy vícero kroků ve snaze zablokovat nepravdy a zvýraznit ověřené informace," píše v nové analýze deník The New York Times. Například Facebook prý uvádí, že dezinformacemi a dalším škodlivým obsahem na platformách společnosti se už zabývá přes 35.000 pracovníků.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4532528/volby-v-usa-jsou-velkou-zkouskou-i-pro-socialni-site.html<br>

26.10.2020 Generální ředitelé společností Facebook a Twitter budou 17. listopadu vypovídat před panelem amerického Senátu, který prověřuje omezení uvalená prý firmami na článek o synu amerického prezidentského kandidáta Joea Bidena (Bloomberg) 

19.10.2020 Irská Komise na ochranu dat (DPC) začala vyšetřovat službu Instagram, a to kvůli podezření, že aplikace porušuje zákon na ochranu osobních údajů (GDPR). Konkrétně jde o data dětí a mladistvých, kteří platformu používají, uvedl server The Telegraph. Instagram je součástí americké internetové společnosti Facebook a pokud regulační orgány zjistí, že firma porušila zákon, mohou jí uložit vysokou pokutu. Ta může přesáhnout i 20 mil. eur.

16.10.2020 Instagram se dohodl na opatřeních proti skryté reklamě takzvaných influencerů na své platformě, uvedl v pátek britský úřad pro hospodářskou soutěž a trhy (CMA) (Reuters)

15.10.2020 Internetový portál YouTube odstraní videa, která obsahují nesprávné informace o vakcínách proti koronaviru. Síť zakáže jakýkoli související obsah, jenž bude v rozporu s informacemi zdravotnických úřadů nebo Světové zdravotnické organizace(WHO) (ČTK)

9.10.2020 Americká vláda se odvolala proti zářijovému rozhodnutí soudu, které jí znemožnilo zablokovat v USA možnost stahovat čínskou aplikaci pro sdílení krátkých videí TikTok. Oznámilo to ministerstvo spravedlnosti. Prezident Donald Trump tažení proti TikToku zdůvodňuje obavami, že čínské vlastnictví firmy představuje riziko pro národní bezpečnost, protože čínská vláda tak podle něj může získávat informace o amerických občanech

7.10.2020 Americké technologické firmy Amazon, Apple, Google a Facebook mají dominantní postavení na trhu, které je nutné zákonem omezit. Po více než ročním vyšetřování k tomuto závěru dospěl právní podvýbor americké Sněmovny reprezentantů. Navrhované změny by podle zveřejněné zprávy mohly vést až k rozdělení těchto čtyř velkých podniků. Hlavní slovo v tomto podvýboru mají členové opoziční Demokratické strany.

Zpráva podvýboru, který má na starosti také antimonopolní záležitosti, navrhuje změnit zákony tak, aby odpovídaly digitálnímu věku. Republikáni prezidenta Donalda Trumpa mají k návrhům připomínky, zejména co se týče té části, která hovoří o rozdělení firem. Takový scénář totiž předpokládá, že by se například Google musel zbavit videokanálu YouTube a Facebook by musel totéž učinit s platformami Instagram a WhatsApp


https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4513661/v-usa-chteji-omezit-monopolni-silu-velkych-technologickych-firem.html

6.10.2020 Čína na zasedání Světové obchodní organizace uvedla, že zákaz čínských mobilních aplikací TikTok a WeChat ze strany USA je v rozporu s pravidly tohoto orgánu, uvedl obchodní zástupce (Reuters)

1.10.2020 Americká společnost Google v příštích třech letech zaplatí miliardu dolarů (22,9 miliardy Kč) mediálním firmám za to, že bude moci využívat jejich obsah. Oznámil to ve čtvrtek šéf mateřské společnosti Alphabet Sundar Pichai. Je to poprvé, co firma jasně řekla, kdy a kolik hodlá v první fázi dohody s vydavateli platit. Google v červnu nastínil, že se k takovému kroku chystá.

Google spustí službu s názvem Google News Showcase nejprve v Německu a v Brazílii. V Německu Alphabet uzavřel partnerství s 20 vydavatelskými společnostmi, například se zpravodajským serverem Der Spiegel a s časopisy Stern a Die Zeit. V Brazílii spolupracuje například s deníkem Folha de S. Paulo, s televizí Band a se zpravodajským serverem Infobae.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/byznys/media/google-zaplati-medialnim-firmam-za-vyuzivani-obsahu-miliardu-dolaru.A201001_130808_ln-media_litsp

23.9.2020 Společnost TikTok přiznala, že zpětně nepřevede všechna osobní data unijních uživatelů do svého nového datového centra v Irsku, až bude příští rok dokončeno. Toto rozhodnutí může spustit protesty evropských aktivistů bojujících za ochranu dat (The Capitals)

21.9.2020 Čínská ByteDance říká, že bude v nové společnosti TikTok Global v USA vlastnit podíl 80 %. Obešla by tak Trumpův požadavek, aby transakce neměla "nic společného" s Čínou (CNBC)

21.9.2020 Čínská aplikace WeChat zatím z obchodů s aplikacemi firem Apple a Google ve Spojených státech nezmizí. Americká soudkyně Laurel Beelerová totiž vydala předběžné opatření, kterým zatím zablokovala platnost nařízení ministerstva obchodu, podle něhož měla být aplikace firmy Tencent Holding dnes z obchodů odstraněna

19.9.2020 100 milionů amerických uživatelů. Podle rozhodnutí americké vlády mají od neděle americké firmy zakázanou distribuci aplikací WeChat a TikTok. To znamená, že dva hlavní obchody s aplikacemi provozované americkými podniky Apple a Google musejí tyto dvě aplikace odstranit ze své nabídky.

V neděli vstoupí v platnost i zákaz, který výrazně omezí fungování aplikace WeChat. V případě TikToku takovýto zákaz ale nezačne platit dříve než 12. listopadu, což aplikaci dává více času na dojednání transakce, která má umožnit zachování jejího provozu v USA.

ByteDance nyní jedná s americkou softwarovou firmou Oracle a dalšími podniky o vytvoření nové společnosti TikTok Global. Snaží se tak rozptýlit obavy americké administrativy ohledně bezpečnosti osobních dat uživatelů.

Majitelem aplikace pro sdílení krátkých videí TikTok je čínská společnost ByteDance, zatímco komunikační aplikaci WeChat vlastní čínská firma Tencent. TikTok má v USA zhruba 100 milionů uživatelů a je populární zejména mezi mladými Američany. Firma sama tvrdí, že denních uživatelů má v USA kolem 50 milionů. V České republice měla aplikace začátkem tohoto roku podle serveru CzechCrunch statisíce uživatelů.

https://www.novinky.cz/zahranicni/svet/clanek/cina-trumpovi-prichystala-odvetu-za-blokaci-tiktoku-a-dalsi-naschvaly-40336843#dop_ab_variant=435320&dop_req_id=lFksRDBCp9X-202009191431&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&source=hp&seq_no=7&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz<br>

17.9.2020 Administrativa prezidenta Donalda Trumpa od neděle ve Spojených státech zablokuje možnost stahovat aplikace TikTok a WeChat, které jsou v čínském vlastnictví. Oznámilo to dnes americké ministerstvo obchodu (ČTK) 

17.9.2020 Konkurent Bytedance Kuaishou údajně zvažuje primární úpis na hongkongské burze za 5 mld. USD (Bloomberg) 

17.9.2020 Oracle podle zdrojů získá plný přístup k přezkoumání zdrojového kódu TikToku a jeho aktualizací, aby zajistil, že čínská mateřská firma ByteDance nebude využívat žádná zadní vrátka k získávání dat (Bloomberg) 

15.9.2020 Sociální síť Douyin, což je čínská verze platformy TikTok, v srpnu překročila hranici 600 milionů denních uživatelů. Na začátku roku jich tato platforma, kterou vlastní čínská společnost ByteDance, měla 400 milionů (ČTK)

14.9.2020 Čínská společnost ByteDance své americké aktivity platformy TikTok neprodá ani Microsoftu, o kterém se spekulovalo, ani firmě Oracle, která se objevila také jako jeden ze zájemců. Čínská státní televize CGTN a další média s odkazem na zdroje uvádějí, že ByteDance uzavře s americkým Oraclem partnerství a ten zřejmě získá v čínské firmě významný podíl. Prodat americké aktivity firmě ByteDance v létě nařídil prezident Donald Trump, a to s odkazem na obavy o národní bezpečnost. Akcie Oracle rostou v dnešním premarketu o skoro 11 %. Agentura Reuters také s odkazem na zdroje uvedla, že zdrojový kód platformy společnost ByteDance neposkytne žádnému ze zájemců.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4494037/media-bytedance-platformu-tiktok-neproda-spoji-se-s-oraclem.html<br>

10.9.2020 Facebook, Google, Twitter a další velké internetové společnosti by měly účinněji bojovat s šířením dezinformací na sociálních sítích. Vyzvala k tomu dnes Evropská komise. Podle její místopředsedkyně Věry Jourové by měly být internetové platformy transparentnější a přijmout větší díl zodpovědnosti (ČTK) 

Microosft nedávno upozornil hlavní poradenskou firmu v prezidentské kampani Joea Bidena, že se stala terčem hackerů podporovaných možná Ruskem, tvrdí tři zdroje Reuters. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov to označil za nesmysl (Reuters) 

31.8.2020 Čína komplikuje chystaný prodej platformy TikTok omezením vývozu umělé inteligence, uvedly servery Bloomberg a CNN. Čínské ministerstvo obchodu přidalo na seznam produktů, jejichž prodej musí schválit čínská vláda, 23 položek, například rozpoznávání řeči a textu a personalizovaná doporučení. Je to poprvé od roku 2008, co Čína tato pravidla aktualizovala 

24.8.2020 Obavy americké vlády z čínské aplikace pro sdílení krátkých videí TikTok zažehl loni na podzim šéf Facebooku Mark Zuckerberg, když se snažil zabránit větší regulaci své firmy, píše na svém webu deník The Wall Street Journal (WSJ). Prezident Donald Trump nařídil v polovině tohoto měsíce čínskému provozovateli aplikace urychleně prodat své operace ve Spojených státech. Ten se chystá bránit u soudu.

Zuckerberg řekl v projevu ke studentům Georgetownské univerzity, že TikTok na rozdíl od Facebooku nectí svobodu slova. Uvedl také, že tato aplikace provozovaná čínskou společností ByteDance ohrožuje americké hodnoty a technologickou nadřazenost, cituje ho list. 

24.8.2020 Čínský provozovatel aplikace pro sdílení videa TikTok zažaluje nařízení amerického prezidenta Donalda Trumpa, které firmu nutí urychleně prodat své operace ve Spojených státech (ČTK) 

20.8.2020 Firma ByteDance, majitel Tiktoku, navrhuje urovnání sporu, ve kterém mu hrozí odškodné za stovky milionů USD. Ve sporu čelí obvinění, že nezákonně zaznamenává scany dětských obličejů a posílá důvěrné informace o dospělých uživatelích do Číny (Bloomberg) 

18.8.2020 Oracle předběžně jednal s ByteDance, čínským vlastníkem společnosti TikTok, a vážně zvažuje nákup operací ve Spojených státech, Kanadě, Austrálii a na Novém Zélandu (Reuters)

Ant Group, fintech skupina Alibaby a dominantní čínská mobilní platební společnost, plánuje založit firmu na spotřebitelské finance v jihozápadním městě Čchung-čching, uvedly dva zdroje agentuře Reuters (Reuters) 

6.8.2020 Společnost Microsoft se údajně pokusí koupit celý globální byznys sociální sítě TikTok, včetně trhů v Indii a Evropě (Bloomberg) 

6.8.2020 Twitter a Facebook zablokovaly video sdílené na účtech napojených na prezidenta USA Trumpa, protože prý porušovalo jejich pravidla týkající se dezinformací o koronaviru (Bloomberg)

6.8.2020 Americká vláda zintenzivňuje tažení proti čínským společnostem v americkém digitálním prostoru. Ministr zahraničí Mike Pompeo představil body projektu s názvem Čistá síť, který má zabránit čínským internetovým aplikacím a telekomunikačním firmám v přístupu k citlivým údajům amerických občanů i podniků, informuje dnes agentura Reuters. Pompeovo oznámení přichází nedlouho poté, co americký prezident Donald Trump pohrozil zákazem platformy TikTok, kterou provozuje čínská společnost ByteDance.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4467832/americka-vlada-stupnuje-tazeni-proti-cinskym-internetovym-firmam.html

4.8.2020 Čína nehodlá akceptovat, aby Spojené státy ukradly jakoukoli čínskou technologickou firmu a je připravena zakročit i ve věci čínské firmy ByteDance a její aplikace TikTok. Napsal to dnes čínský list China Daily, který patří čínské komunistické straně. TikTok je trnem v oku amerického prezidenta Donalda Trumpa, podle něhož aplikace představuje bezpečnostní riziko. V USA ji chce zakázat, ledaže by se americká softwarová společnost Microsoft dohodla, že americké aktivity od firmy ByteDance odkoupí.

  • Čína má "hodně možností, jak odpovědět, pokud (Trumpova) administrativa prosadí svůj plán 'rozbít a vyloupit'," píše list. 
  • způsob, jakým Washington zachází s čínskými podniky ByteDance a Huawei Technologies naznačuje, že Spojené státy se snaží své ekonomické vazby na Čínu zpřetrhat. Čína měla přitom jen omezené možnosti poskytnout těmto firmám ochranu tím, že by sáhla k odvetným opatřením vůči americkým firmám, protože Spojené státy mají technologický náskok a vliv na své spojence 
  • https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4466188/peking-nedovoli-aby-usa-ukradly-tiktok-pise-tisk.html

4.8.2020 Prezident Donald Trump včera potvrdil, že případná dohoda mezi Microsoftem či jinou americkou firmou a společností TikTok o možné koupi jejích amerických aktivit musí být sjednána do 15. září, jinak aplikaci TikTok v USA zakáže. Trump uvedl, že by neměl námitky, kdyby aktivity TikToku převzal právě Microsoft, kupcem by podle něj ale mohla být i jiná americká firma. Prezident rovněž prohlásil, že transakce musí přinést americkému ministerstvu financí spoustu peněz (ČTK) 

3.8.2020 Prezident Donald Trump souhlasil s tím, že umožní společnosti Microsoft vyjednat akvizici populární aplikace TikTok na krátká videa, pouze pokud bude schopen zajistit dohodu do 45 dnů, řekli 3 lidé obeznámení se situací. Trump v pátek uvedl, že plánuje zakázat TikTok kvůli obavám, že jeho čínské vlastnictví představuje riziko pro národní bezpečnost z důvodu osobních údajů, které zpracovává

27.7.2020 TikTok může dotikat: Sociální síti pro mladé hrozí osud Huaweie. Stává se součástí souboje mocností

Museři z USA možná brzy zapláčou podobně jako jejich kolegové z Indie. Bude konec s lip-syncem, přestanou se nakupovat a posílat gify s postavičkou zvracející duhu, "italskou rukou" držící šikmou věž v Pise nebo s obrázkem "drama queen". Nejvlivnější uživatelé s miliony sledujících přijdou o virtuální diamanty, které dosud mohou směňovat za reálné peníze. To všechno se nejspíš stane, pokud Spojené státy po vzoru Indie zakážou TikTok.

Tato sociální síť je postavená na sdílení krátkých vtipných videí. Uživatelé natáčejí třeba ona lip-sync videa, v nichž se otevíráním úst snaží trefovat do slov písní hraných v pozadí. Za pouhé čtyři roky se k takové zábavě podařilo čínské aplikaci přitáhnou 1,2 miliardy lidí z celého světa. V rychlosti nástupu TikTok předčil i Facebook.

https://archiv.ihned.cz/c1-66795260-tiktok-muze-dotikat

zobrazit více..
Loading...