Sociální sítě

Facebook

Instagram

TIKTOK

TikTok je jednou z mála internetových služeb, jimž se podařilo z Číny proniknout do celého světa. Číňané provozují sociální platformy jako WeChat nebo Sina Weibo, které se doma významem blíží Messengeru od Facebooku nebo Twitteru, úspěch však většinou zakládají výhradně na domácím publiku. To TikTok už působí na více než 150 trzích.

Jeho tvůrce ByteDance do byznysu vstoupil v roce 2012, kdy založil sociální síť Toutiao. Funguje jako agregátor zpráv - uživatelům doporučuje články podle toho, co si u ní sami vyhledali dříve. Rostoucí popularita Toutiaa používaného už stamiliony lidí vedla ByteDance k tomu, aby rozšířil jeho záběr. Objevovat se na ní začala i krátká videa a diskutovalo se o nich.

Odbočka k videu vedla k založení samostatného videoportálu. V roce 2016 tak vznikla síť Douyin. Tehdy třiatřicetiletý zakladatel ByteDancu Čang I-ming se od začátku netajil tím, že chce dále expandovat. Rok nato se proto rozjela zahraniční verze Douyin. Název novinky TikTok odkazuje na fenomén omezené délky videí. Příspěvky, v nichž uživatelé "zpívají" na playback, mohou mít maximálně 15 sekund. Jiná videa, na nichž lidé tančí nebo předvádějí různé komediální výstupy, mají nejvýše minutu.

převzato: idnes.cz

Sociální sítě, zprávy z tisku:

23.12.2020 Ruští poslanci dnes schválili ve třetím, závěrečném čtení zákon, který cenzurnímu úřadu Roskomnadzor dává právo částečně či úplně blokovat internetové platformy a portály, pokud se na ruském území dopouštějí cenzury či "diskriminace ruských médií". Pod tento zákon spadají populární server YouTube či sociální sítě Facebook a Twitter, které se podle názoru zákonodárců nejčastěji dopouštějí ústrků vůči ruským médiím (ČTK) 

16.12.2020 Americký provozovatel internetové sociální sítě Facebook přesune své britské uživatele pod americké smlouvy o ochraně osobních údajů. Ty jsou méně přísné než evropské, které pro ně platí nyní. Firma uvedla, že opatření vstoupí v platnost od počátku ledna, tedy od chvíle kdy se Británie na konci přechodného období po brexitu přestane řídit právem Evropské unie.

Nyní spadají Britové pod evropskou centrálu Facebooku v Dublinu. O věci nejprve informovala agentura Reuters a americká firma ji poté potvrdila.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/byznys/firmy-a-trhy/facebook-po-brexitu-presune-britske-uzivatele-pod-americke-zakony-podobny-krok-uz-oznamil-i-google.A201216_085432_firmy-trhy_lihem

14.12.2020 Technologičtí giganti by podle aktuálního návrhu regulace mohli čelit pokutě až 10 % ročních příjmů, pokud nebudou dodržovat nová pravidla Evropské unie o využívání dat, která budou zveřejněna v úterý.

Mimo jiné budou mít společnosti, včetně Googlu, Amazonu a Applu, zakázáno používat jakákoli data od firemních uživatelů k tomu, aby jim konkurovaly nebo zvýhodňovaly své vlastní služby.

Společnost, která bude "systematicky porušovat" tyto povinnosti, by mohla čelit nařízením Evropské komise k provedení behaviorálních a strukturálních změn, jako např. divesticím. Společnosti budou považovány za subjekty, které systematicky neplní požadavky, pokud jim EU během pěti let udělila alespoň tři pokuty. Pravidla jsou ale stále ve formě konceptu a mohou být předmětem revizí.

Na technologické giganty, které podle dokumentu Evropská komise definuje podle řady kritérií, včetně počtu uživatelů v milionech, celkových příjmů v miliardách dolarů a také jejich dopadu na jednotný trh, se zaměřuje nový zákon o digitálních trzích. Komise bude jejich označení aktualizovat každé dva roky.

Plány EU přicházejí v době, kdy se s těmito technologickými obry potýkají regulační orgány na celém světě, které je považují za příliš velké, příliš silné a příliš ziskové. Facebook již čelí hrozbě rozpadu svého podnikání v USA poté, co byl zažalován protimonopolními úředníky USA a koalicí států, které chtějí zvrátit jeho akvizici společností Instagram a WhatsApp.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4565345/technologickym-gigantum-hrozi-v-evrope-pokuty-az-10-rocniho-prijmu.html<br>

14.12.2020 Internetové služby Googlu nefungují. Výpadek, který se dotýká miliard uživatelů po celém světě, začal před jednou hodinou odpoledne a firma k němu zatím nevydala žádné stanovisko. S půlhodinovým zpožděním začal informace o nedostupnosti služeb hlásit alespoň monitorovací nástroj Google Workspace Status Dashboard.

Google poskytuje vedle bezplatných služeb jako je Gmail nebo Youtube také placené nástroje používané v milionech firem (včetně Economie), které mají u Googlu své pracovní e-maily i dokumenty. Miliony lidí zavřené doma pak aktuálně nemají přístup k obsahu na Youtube nebo v herní službě Stadia, která díky spojení s novou hrou Cyberpunk získala na popularitě.

Kromě softwarových služeb se výpadek dotýká také hardwaru. Omezené jsou například chytré funkce termostatů Nest a komunikace mezi různými systémy prostřednictvím Google Asistenta. Výpadek Googlu ovlivnil také další služby a aplikace, které využívají Google Services například pro ověření identity uživatelů. Problémy má například jedna z nejpopulárnějších mobilních her, Pokémon Go.

Google po téměř hodinovém výpadku začal služby obnovovat. Například bezplatný Gmail načte webovou stránku a stávající zprávy, hlásí ale problémy s přístupem ke kontaktům. Firemní e-mail v rámci G Suite hlásí stále "dočasnou chybu" při pokusu o načtení stránky.

Proti výpadkům tohoto typu se navíc uživatelé nemohou efektivně bránit. Firmy například mají zálohované připojení k internetu, ale pokud využívají cloudové služby, spoléhají na to, že jejich provoz má zabezpečený poskytovatel, například tím, že svoje služby poskytuje z několika různých míst/datových center najednou. Když potom selžou všechny zálohy, nedá se nic dělat, jen čekat. Ukazuje se však, že není od věci mít kromě e-mailu u Googlu ve firmě nebo týmu ještě jeden komunikační nástroj jiného poskytovatele - v případě redakce IHNEDu jde například o Slack, který nedávno koupila společnost Salesforce.

https://tech.ihned.cz/internet/c1-66858140-gmail-ani-youtube-google-ma-zasadni-vypadek-sluzeb-ktery-se-tyka-i-firemnich-zakazniku

Podle serveru downdetector.com, který detekuje výpadky jednotlivých serverů, uživatelé hlásí napříč Evropou problémy již od 12:30. V následujících desítkách minut pak začaly přibývat ohlasy nespokojených uživatelů, kterých se výpadek dotkl.

Nejvíce hlášení pochází ze střední Evropy, někteří uživatelé ale hlásí výpadky také v Asii, Austrálii a v USA. Velký výpadek serverů postihl v minulém týdnu také Facebook, kvůli tomu lidé z různých koutů světa nemohli využívat několik hodin aplikaci Messenger.

https://www.novinky.cz/internet-a-pc/clanek/google-postihl-velky-vypadek-nefunguje-ani-youtube-40345166#<br>

10.12.2020 Uživatelé ve většině Evropy se potýkají s výpadky služeb WhatApp a Messenger, zprostředkovaně také s potížemi služeb Instagram a Facebook

8.12.2020 Austrálie v úterý dokončila plány na to, aby Facebook a Google platily svým mediálním kanálům za zpravodajský obsah. firmy Big Tech si musí vyjednat s místními vydavateli a vysílacími společnostmi, kolik platí za obsah, který se objeví na jejich platformách. Pokud nebudou moci uzavřít dohodu, rozhodne za ně vládní arbitr  

22.11.2020 Před dvěma lety spustili Johana a Lukáš Sedláčkovi netradiční sociální síť Poetizer, na které mohou uživatelé vyjadřovat své myšlenky formou básní. A manželé mají se svou platformou velké plány - chtějí konkurovat gigantům, jako je Instagram či TikTok. Jak reálné to je, ukáže až čas, prozatím by jim v úsilí o dobytí světa měla alespoň pomoct investice, kterou získali od českého podnikatele a filantropa Karla Janečka. Ten do Poetizeru vložil 70 milionů korun.

https://byznys.ihned.cz/c1-66845540-cesky-poetizer-ma-byt-basnickym-instagramem-po-svete-ma-120-tisic-uzivatelu-70-milionu-do-nej-vlozil-karel-janecek

22.11.2020 Již téměř čtyři měsíce uplynuly od platnosti evropského nařízení označovaného jako P2B - Platform to business. Dává si za cíl podpořit spravedlnost a transparentnost ve vazbě podnikatelský subjekt - poskytovatel online zprostředkovatelských služeb. Co a jak nám ukazují o své nabídce Google, Booking nebo jakékoliv jiné internetové tržiště? Pořád je to každý pes, jiná ves.

Jednou z novinek, které Nařízení přineslo, je povinnost poskytovatelů online zprostředkovatelských služeb stanovit ve svých smluvních podmínkách "hlavní parametry určující pořadí a důvody relativní důležitosti těchto hlavních parametrů v porovnání s ostatními parametry". Přeloženo do srozumitelnějšího jazyka: jakákoliv platforma, která vám zprostředkuje zboží či služby (například online tržiště či portál nabízející ubytování), se se svými uživateli musí podělit o způsob, kterým vám předloží výsledky vašeho dotazu. Obdobná povinnost pak platí i pro klasické internetové vyhledávače typu Google či Seznam.

Jak již to v unijní legislativě (z dobrých důvodů) bývá, Nařízení tuto povinnost formuluje velice vágně. Není zcela jasné, co si normotvůrce představuje pod pojmem "hlavní parametry" či "důvody relativní důležitosti těchto hlavních parametrů". Situaci navíc komplikuje jazyková nekonzistence - zatímco česká verze pracuje toliko s pojmem "relativní důležitost", jiné jazykové verze včetně anglické, francouzské a německé, od pojmu relative importance (l'importance relative, relative Gewichtung), který se vztahuje k mechanismu vyhledávání, odlišuje pojem relative prominance (la priorité relative, relative Hervorhebung), se kterým pracuje definice search rankingu, a který spíše souvisí se samotným výsledkem vyhledávání. Měli bychom této jazykové nuanci přikládat význam? Učinit přesvědčivý závěr je v tuto chvíli obtížné.

Jako mnohem závažnější se jeví nejasný rozsah těchto pojmů. Jinými slovy - jaký objem informací je poskytovatel povinen spotřebiteli sdělit. Lze totiž očekávat, že poskytovatel bude mít zájem na tom neodkrýt své know-how v podobě vyhledávacího algoritmu.

Upřesnění vágních pojmů obsažených v Nařízení je rozhodně na místě. Nařízení ukládá Evropské komisi vydat "pokyny doplňující požadavky na transparentnost" v souvislosti se search rankingem. Komise tyto pokyny vydat slíbila, a to do data použitelnosti Nařízení, avšak globální pandemie pravděpodobně její plány zhatila.

Není tudíž překvapením, že současná praxe adresátů Nařízení je zatím rozmanitá. Některé platformy vás ve svých obchodních podmínkách doslova zasypou parametry, které pro generování výsledků vyhledávání využívají. Jiní poskytovatelé jsou však již o mnoho stručnější a splnění jejich povinnosti se omezuje na sdělení, že seznam nabídek je uspořádán zejména podle ceny zboží. Nakonec existuje velká skupina online platforem, které dosud parametry určující pořadí jejich vyhledávacích mechanismů vůbec nezveřejnily.

S tím souvisí další nezodpovězená otázka. Do jaké míry jsou povinnosti stanovené Nařízením vymahatelné? Nařízení nechává způsob vymáhání na jednotlivých členských státech. Česká republika však zatím potřebnou legislativu nepřijala. Vládní návrh novely zákona o některých službách informační společnosti, dozor nad dodržováním povinností stanovených v Nařízení svěřuje Českému telekomunikačnímu úřadu. Ten by mohl v případě zjištěného porušení oprávnění udělit pokutu až do výše deseti milionů korun. Návrh novely však zatím nedoputoval ani do prvního čtení.

https://www.e15.cz/nazory/komentar-filipa-vlcka-co-nam-ne-rikaji-google-a-spol-1375518?

19.11.2020 Ruští zákonodárci dnes představili návrh zákona, jenž v případě schválení umožní vládě omezit přístup k americkým internetovým sociálním sítím. A to v případ, že vláda dospěje k závěru, že tyto sociální sítě diskriminují ruská média. (ČTK) 

19.11.2020 Facebook a jeho centrála v Dublinu si již odložil 77,5 milionu eur na zaplacení pokuty kvůli porušování ochrany osobních údajů ze strany společnosti WhatsApp. Odhalily to nedávno dokumenty dublinské centrály Facebooku. Irský úřad na ochranu osobních údajů vyšetřoval firmu WhatsApp, která je součástí Facebooku, poté, co se objevilo podezření z porušování nařízení GDPR. Nepravomocné rozhodnutí ve věci se očekává na konci tohoto roku (The Capitals) 

11.11.2020 Majitel sociální sitě TikTok, čínská společnost ByteDance, požádala americké soudy, aby prošetřily nucený odprodej TitkToku, ke kterému firmu tlačí americká administrativa (ČTK) 

5.11.2020 Majitel sociální sítě TikTok, čínská společnost ByteDance, údájně jedná o investici, která by ji přisoudila valuaci ve výši 180 mld. USD (Bloomberg) 

3.11.2020 Velkou zkouškou v těchto dnech ve Spojených státech prochází nejen volební infrastruktura, ale také sociální sítě, které se potýkají s vlnou dezinformací spojených s vrcholícími volbami. Nový příklad přinesl závěr víkendu, když spojenci prezidenta Donalda Trumpa na základě fotografie z loňského roku obviňovali jeho rivala Joea Bidena z nedodržování protiepidemických zásad. Facebook manipulativní příspěvek opatřil varovným vzkazem. "Utratily miliardy dolarů na zlepšení bezpečnosti, pravidel a procesů na svých stránkách. V posledních měsících, za rostoucích obav, že po volbách mohou vypuknout násilnosti, podnikly firmy vícero kroků ve snaze zablokovat nepravdy a zvýraznit ověřené informace," píše v nové analýze deník The New York Times. Například Facebook prý uvádí, že dezinformacemi a dalším škodlivým obsahem na platformách společnosti se už zabývá přes 35.000 pracovníků.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4532528/volby-v-usa-jsou-velkou-zkouskou-i-pro-socialni-site.html<br>

26.10.2020 Generální ředitelé společností Facebook a Twitter budou 17. listopadu vypovídat před panelem amerického Senátu, který prověřuje omezení uvalená prý firmami na článek o synu amerického prezidentského kandidáta Joea Bidena (Bloomberg) 

19.10.2020 Irská Komise na ochranu dat (DPC) začala vyšetřovat službu Instagram, a to kvůli podezření, že aplikace porušuje zákon na ochranu osobních údajů (GDPR). Konkrétně jde o data dětí a mladistvých, kteří platformu používají, uvedl server The Telegraph. Instagram je součástí americké internetové společnosti Facebook a pokud regulační orgány zjistí, že firma porušila zákon, mohou jí uložit vysokou pokutu. Ta může přesáhnout i 20 mil. eur.

16.10.2020 Instagram se dohodl na opatřeních proti skryté reklamě takzvaných influencerů na své platformě, uvedl v pátek britský úřad pro hospodářskou soutěž a trhy (CMA) (Reuters)

15.10.2020 Internetový portál YouTube odstraní videa, která obsahují nesprávné informace o vakcínách proti koronaviru. Síť zakáže jakýkoli související obsah, jenž bude v rozporu s informacemi zdravotnických úřadů nebo Světové zdravotnické organizace(WHO) (ČTK)

9.10.2020 Americká vláda se odvolala proti zářijovému rozhodnutí soudu, které jí znemožnilo zablokovat v USA možnost stahovat čínskou aplikaci pro sdílení krátkých videí TikTok. Oznámilo to ministerstvo spravedlnosti. Prezident Donald Trump tažení proti TikToku zdůvodňuje obavami, že čínské vlastnictví firmy představuje riziko pro národní bezpečnost, protože čínská vláda tak podle něj může získávat informace o amerických občanech

7.10.2020 Americké technologické firmy Amazon, Apple, Google a Facebook mají dominantní postavení na trhu, které je nutné zákonem omezit. Po více než ročním vyšetřování k tomuto závěru dospěl právní podvýbor americké Sněmovny reprezentantů. Navrhované změny by podle zveřejněné zprávy mohly vést až k rozdělení těchto čtyř velkých podniků. Hlavní slovo v tomto podvýboru mají členové opoziční Demokratické strany.

Zpráva podvýboru, který má na starosti také antimonopolní záležitosti, navrhuje změnit zákony tak, aby odpovídaly digitálnímu věku. Republikáni prezidenta Donalda Trumpa mají k návrhům připomínky, zejména co se týče té části, která hovoří o rozdělení firem. Takový scénář totiž předpokládá, že by se například Google musel zbavit videokanálu YouTube a Facebook by musel totéž učinit s platformami Instagram a WhatsApp


https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4513661/v-usa-chteji-omezit-monopolni-silu-velkych-technologickych-firem.html

6.10.2020 Čína na zasedání Světové obchodní organizace uvedla, že zákaz čínských mobilních aplikací TikTok a WeChat ze strany USA je v rozporu s pravidly tohoto orgánu, uvedl obchodní zástupce (Reuters)

1.10.2020 Americká společnost Google v příštích třech letech zaplatí miliardu dolarů (22,9 miliardy Kč) mediálním firmám za to, že bude moci využívat jejich obsah. Oznámil to ve čtvrtek šéf mateřské společnosti Alphabet Sundar Pichai. Je to poprvé, co firma jasně řekla, kdy a kolik hodlá v první fázi dohody s vydavateli platit. Google v červnu nastínil, že se k takovému kroku chystá.

Google spustí službu s názvem Google News Showcase nejprve v Německu a v Brazílii. V Německu Alphabet uzavřel partnerství s 20 vydavatelskými společnostmi, například se zpravodajským serverem Der Spiegel a s časopisy Stern a Die Zeit. V Brazílii spolupracuje například s deníkem Folha de S. Paulo, s televizí Band a se zpravodajským serverem Infobae.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/byznys/media/google-zaplati-medialnim-firmam-za-vyuzivani-obsahu-miliardu-dolaru.A201001_130808_ln-media_litsp

23.9.2020 Společnost TikTok přiznala, že zpětně nepřevede všechna osobní data unijních uživatelů do svého nového datového centra v Irsku, až bude příští rok dokončeno. Toto rozhodnutí může spustit protesty evropských aktivistů bojujících za ochranu dat (The Capitals)

21.9.2020 Čínská ByteDance říká, že bude v nové společnosti TikTok Global v USA vlastnit podíl 80 %. Obešla by tak Trumpův požadavek, aby transakce neměla "nic společného" s Čínou (CNBC)

21.9.2020 Čínská aplikace WeChat zatím z obchodů s aplikacemi firem Apple a Google ve Spojených státech nezmizí. Americká soudkyně Laurel Beelerová totiž vydala předběžné opatření, kterým zatím zablokovala platnost nařízení ministerstva obchodu, podle něhož měla být aplikace firmy Tencent Holding dnes z obchodů odstraněna

19.9.2020 100 milionů amerických uživatelů. Podle rozhodnutí americké vlády mají od neděle americké firmy zakázanou distribuci aplikací WeChat a TikTok. To znamená, že dva hlavní obchody s aplikacemi provozované americkými podniky Apple a Google musejí tyto dvě aplikace odstranit ze své nabídky.

V neděli vstoupí v platnost i zákaz, který výrazně omezí fungování aplikace WeChat. V případě TikToku takovýto zákaz ale nezačne platit dříve než 12. listopadu, což aplikaci dává více času na dojednání transakce, která má umožnit zachování jejího provozu v USA.

ByteDance nyní jedná s americkou softwarovou firmou Oracle a dalšími podniky o vytvoření nové společnosti TikTok Global. Snaží se tak rozptýlit obavy americké administrativy ohledně bezpečnosti osobních dat uživatelů.

Majitelem aplikace pro sdílení krátkých videí TikTok je čínská společnost ByteDance, zatímco komunikační aplikaci WeChat vlastní čínská firma Tencent. TikTok má v USA zhruba 100 milionů uživatelů a je populární zejména mezi mladými Američany. Firma sama tvrdí, že denních uživatelů má v USA kolem 50 milionů. V České republice měla aplikace začátkem tohoto roku podle serveru CzechCrunch statisíce uživatelů.

https://www.novinky.cz/zahranicni/svet/clanek/cina-trumpovi-prichystala-odvetu-za-blokaci-tiktoku-a-dalsi-naschvaly-40336843#dop_ab_variant=435320&dop_req_id=lFksRDBCp9X-202009191431&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&source=hp&seq_no=7&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz<br>

17.9.2020 Administrativa prezidenta Donalda Trumpa od neděle ve Spojených státech zablokuje možnost stahovat aplikace TikTok a WeChat, které jsou v čínském vlastnictví. Oznámilo to dnes americké ministerstvo obchodu (ČTK) 

17.9.2020 Konkurent Bytedance Kuaishou údajně zvažuje primární úpis na hongkongské burze za 5 mld. USD (Bloomberg) 

17.9.2020 Oracle podle zdrojů získá plný přístup k přezkoumání zdrojového kódu TikToku a jeho aktualizací, aby zajistil, že čínská mateřská firma ByteDance nebude využívat žádná zadní vrátka k získávání dat (Bloomberg) 

15.9.2020 Sociální síť Douyin, což je čínská verze platformy TikTok, v srpnu překročila hranici 600 milionů denních uživatelů. Na začátku roku jich tato platforma, kterou vlastní čínská společnost ByteDance, měla 400 milionů (ČTK)

14.9.2020 Čínská společnost ByteDance své americké aktivity platformy TikTok neprodá ani Microsoftu, o kterém se spekulovalo, ani firmě Oracle, která se objevila také jako jeden ze zájemců. Čínská státní televize CGTN a další média s odkazem na zdroje uvádějí, že ByteDance uzavře s americkým Oraclem partnerství a ten zřejmě získá v čínské firmě významný podíl. Prodat americké aktivity firmě ByteDance v létě nařídil prezident Donald Trump, a to s odkazem na obavy o národní bezpečnost. Akcie Oracle rostou v dnešním premarketu o skoro 11 %. Agentura Reuters také s odkazem na zdroje uvedla, že zdrojový kód platformy společnost ByteDance neposkytne žádnému ze zájemců.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4494037/media-bytedance-platformu-tiktok-neproda-spoji-se-s-oraclem.html<br>

10.9.2020 Facebook, Google, Twitter a další velké internetové společnosti by měly účinněji bojovat s šířením dezinformací na sociálních sítích. Vyzvala k tomu dnes Evropská komise. Podle její místopředsedkyně Věry Jourové by měly být internetové platformy transparentnější a přijmout větší díl zodpovědnosti (ČTK) 

Microosft nedávno upozornil hlavní poradenskou firmu v prezidentské kampani Joea Bidena, že se stala terčem hackerů podporovaných možná Ruskem, tvrdí tři zdroje Reuters. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov to označil za nesmysl (Reuters) 

31.8.2020 Čína komplikuje chystaný prodej platformy TikTok omezením vývozu umělé inteligence, uvedly servery Bloomberg a CNN. Čínské ministerstvo obchodu přidalo na seznam produktů, jejichž prodej musí schválit čínská vláda, 23 položek, například rozpoznávání řeči a textu a personalizovaná doporučení. Je to poprvé od roku 2008, co Čína tato pravidla aktualizovala 

24.8.2020 Obavy americké vlády z čínské aplikace pro sdílení krátkých videí TikTok zažehl loni na podzim šéf Facebooku Mark Zuckerberg, když se snažil zabránit větší regulaci své firmy, píše na svém webu deník The Wall Street Journal (WSJ). Prezident Donald Trump nařídil v polovině tohoto měsíce čínskému provozovateli aplikace urychleně prodat své operace ve Spojených státech. Ten se chystá bránit u soudu.

Zuckerberg řekl v projevu ke studentům Georgetownské univerzity, že TikTok na rozdíl od Facebooku nectí svobodu slova. Uvedl také, že tato aplikace provozovaná čínskou společností ByteDance ohrožuje americké hodnoty a technologickou nadřazenost, cituje ho list. 

24.8.2020 Čínský provozovatel aplikace pro sdílení videa TikTok zažaluje nařízení amerického prezidenta Donalda Trumpa, které firmu nutí urychleně prodat své operace ve Spojených státech (ČTK) 

20.8.2020 Firma ByteDance, majitel Tiktoku, navrhuje urovnání sporu, ve kterém mu hrozí odškodné za stovky milionů USD. Ve sporu čelí obvinění, že nezákonně zaznamenává scany dětských obličejů a posílá důvěrné informace o dospělých uživatelích do Číny (Bloomberg) 

18.8.2020 Oracle předběžně jednal s ByteDance, čínským vlastníkem společnosti TikTok, a vážně zvažuje nákup operací ve Spojených státech, Kanadě, Austrálii a na Novém Zélandu (Reuters)

Ant Group, fintech skupina Alibaby a dominantní čínská mobilní platební společnost, plánuje založit firmu na spotřebitelské finance v jihozápadním městě Čchung-čching, uvedly dva zdroje agentuře Reuters (Reuters) 

6.8.2020 Společnost Microsoft se údajně pokusí koupit celý globální byznys sociální sítě TikTok, včetně trhů v Indii a Evropě (Bloomberg) 

6.8.2020 Twitter a Facebook zablokovaly video sdílené na účtech napojených na prezidenta USA Trumpa, protože prý porušovalo jejich pravidla týkající se dezinformací o koronaviru (Bloomberg)

6.8.2020 Americká vláda zintenzivňuje tažení proti čínským společnostem v americkém digitálním prostoru. Ministr zahraničí Mike Pompeo představil body projektu s názvem Čistá síť, který má zabránit čínským internetovým aplikacím a telekomunikačním firmám v přístupu k citlivým údajům amerických občanů i podniků, informuje dnes agentura Reuters. Pompeovo oznámení přichází nedlouho poté, co americký prezident Donald Trump pohrozil zákazem platformy TikTok, kterou provozuje čínská společnost ByteDance.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4467832/americka-vlada-stupnuje-tazeni-proti-cinskym-internetovym-firmam.html

4.8.2020 Čína nehodlá akceptovat, aby Spojené státy ukradly jakoukoli čínskou technologickou firmu a je připravena zakročit i ve věci čínské firmy ByteDance a její aplikace TikTok. Napsal to dnes čínský list China Daily, který patří čínské komunistické straně. TikTok je trnem v oku amerického prezidenta Donalda Trumpa, podle něhož aplikace představuje bezpečnostní riziko. V USA ji chce zakázat, ledaže by se americká softwarová společnost Microsoft dohodla, že americké aktivity od firmy ByteDance odkoupí.

  • Čína má "hodně možností, jak odpovědět, pokud (Trumpova) administrativa prosadí svůj plán 'rozbít a vyloupit'," píše list. 
  • způsob, jakým Washington zachází s čínskými podniky ByteDance a Huawei Technologies naznačuje, že Spojené státy se snaží své ekonomické vazby na Čínu zpřetrhat. Čína měla přitom jen omezené možnosti poskytnout těmto firmám ochranu tím, že by sáhla k odvetným opatřením vůči americkým firmám, protože Spojené státy mají technologický náskok a vliv na své spojence 
  • https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4466188/peking-nedovoli-aby-usa-ukradly-tiktok-pise-tisk.html

4.8.2020 Prezident Donald Trump včera potvrdil, že případná dohoda mezi Microsoftem či jinou americkou firmou a společností TikTok o možné koupi jejích amerických aktivit musí být sjednána do 15. září, jinak aplikaci TikTok v USA zakáže. Trump uvedl, že by neměl námitky, kdyby aktivity TikToku převzal právě Microsoft, kupcem by podle něj ale mohla být i jiná americká firma. Prezident rovněž prohlásil, že transakce musí přinést americkému ministerstvu financí spoustu peněz (ČTK) 

3.8.2020 Prezident Donald Trump souhlasil s tím, že umožní společnosti Microsoft vyjednat akvizici populární aplikace TikTok na krátká videa, pouze pokud bude schopen zajistit dohodu do 45 dnů, řekli 3 lidé obeznámení se situací. Trump v pátek uvedl, že plánuje zakázat TikTok kvůli obavám, že jeho čínské vlastnictví představuje riziko pro národní bezpečnost z důvodu osobních údajů, které zpracovává

27.7.2020 TikTok může dotikat: Sociální síti pro mladé hrozí osud Huaweie. Stává se součástí souboje mocností

Museři z USA možná brzy zapláčou podobně jako jejich kolegové z Indie. Bude konec s lip-syncem, přestanou se nakupovat a posílat gify s postavičkou zvracející duhu, "italskou rukou" držící šikmou věž v Pise nebo s obrázkem "drama queen". Nejvlivnější uživatelé s miliony sledujících přijdou o virtuální diamanty, které dosud mohou směňovat za reálné peníze. To všechno se nejspíš stane, pokud Spojené státy po vzoru Indie zakážou TikTok.

Tato sociální síť je postavená na sdílení krátkých vtipných videí. Uživatelé natáčejí třeba ona lip-sync videa, v nichž se otevíráním úst snaží trefovat do slov písní hraných v pozadí. Za pouhé čtyři roky se k takové zábavě podařilo čínské aplikaci přitáhnou 1,2 miliardy lidí z celého světa. V rychlosti nástupu TikTok předčil i Facebook.

https://archiv.ihned.cz/c1-66795260-tiktok-muze-dotikat

zobrazit více..
Loading...