Kolonizace Mesíce a Vesmíru

V současné době se opět po desítkách roků rozběhly nové závody o dobytí Měsíce (naposledy tam byl člověk před 50 lety a podle současného práva Měsíc nikomu nepatří), který je klíčovou základnou pro další kolonizaci Marsu (po roce 2040) a Vesmíru.

 • Neil Armstrong a Buzz Aldrin byli první lidé, kteří 20. července 1969 přistáli na Měsíci.

Sluneční erupce mohou poškodit satelitní sítě, narušit elektrické rozvodné soustavy a dokonce i ohrozit mise na Měsíc.

Kolonizace Měsíce a Vesmíru:

 • Kdo ovládne Měsíc jako první, ovládne celou sluneční soustavu a také planetu Zemi. Klíčovým faktorem pro budoucí trvalou kolonizaci Měsíce, (na Měsíci je zdroj energie a tím i palivo pro kosmické lodě) je zdroj pitné vody. Důsledkem kolonizace Měsíce bude nové přerozdělení sfér vlivu na Zemi (Jalta II nebo Jalta III). Nyní probíhá digitální přerozdělování sfér vlivu na globální úrovni. Budou vítězem soukromé společnosti (DVS) nebo národní státy? Je to závod s časem.
 • Ten, kdo ovládne Měsíc, získá levný zdroj energie a pokud ji dokáže levně dopravit a rozvádět na Zemi získá klíčový nástroj („ŽOLÍKA“ nebo „ČERNÉHO PETRA“?) moci, který mu umožní stát se neomezeným vládcem nejen na Zemi.
 • Měsíc můžeme chápat jako osmý kontinent, nikdo ho zatím neovládá a je zdrojem energie a surovin, kterých se nám na Zemi nedostává. Měsíc je zdrojem „levné energii“ ze Slunce v neomezeném množství a prakticky zadarmo, jen zatím nevíme, jak dostat levně na Zemi.
 • USA plánují opět přistát na Měsíci v roce 2024 s misi Artemis a do roku 2028 zde bude „stála přítomnost člověka“. Dalším krokem může být vyslání kosmonautů na Mars. Čína plánuje přistání na Měsíci nejpozději do roku 2030 a Indie plánuje přistání v roce 2022, Rusko a Japonsko po roce 2024
 • solární cyklus č. 25, NASA  a NOAA očekávají hluboké minimum 2020, během let 2023 až 2026 opět dojde k navýšení sluneční aktivity, Erupce slunce způsobují magnetické bouře a polární záře. NASA přemýšlí, jak lépe ochránit své astronauty před radiací, jelikož v té době je plánuje vyslat na Měsíc, později i na Mars. Sluneční maximum v roce 2025 bude slabší než dříve

Zajímavost: po roce 1972 NASA zrušila všechny aktivity spojené s Měsícem (ztratila zájem ovládat vesmír, zničila technologie související s cestami na Měsíc), včetně nosné rakety, výzkumů a všech technologií. Co dohnalo Američany k tomuto rozhodnutí? Bylo to nedostatkem peněz, nebo varování či strach z něčeho neznámého?Bylo to setkání s mimozemskou civilizací?

 • Lyndon B Johnson, prezident USA 1963-69: ovládat vesmír znamená ovládat svět. Z vesmíru máme nadvládu nad počasím, dokážeme vyvolat sucha a záplavy, změnit příliv a odliv, zvýšit hladinu moře, přesměrovat Golfský proud a schladit atmosféru.

Kosmické orbitální solární elektrárny:

pro představu fotovoltaické panely Mezinárodní kosmické stanice (ISS) generují výkon 84 až 120 kW (malá vodní elektrárna). Např. z plochy 1 km2 lze získat asi 200 až 600 MW (podle účinnosti článků) a největší výhodou je, že výkon je stálý, neovlivňuje ho počasí ani střídání dne a noci. Na tomto projektu pracuje např. Čína, přenos získané energie by se odehrával prostřednictvím mikrovlnného záření zamířeného na pozemní stanice, ale technicky zatím není vše dořešené. Další možností přenosu jsou výkonné lasery. Možný termín realizace po roce 2050

Kolonizace vesmíru, zrávy z tisku:

30.5.2020 Demo-2, první soukromá společnost, která letí s posádkou na oběžnou dráhu kolem Země a k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), je součástí programu NASA, který má za cíl vybudovat infrastrukturu pro komerční lety do vesmíru.

poprvé po devíti letech od konce programu raketoplánu odstartovala z území Spojených států do kosmu loď s lidskou posádkou. Dvojice astronautů Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) Robert Behnken a Douglas Hurley letí na palubě plavidla Crew Dragon, které stejně jako nosnou raketu Falcon 9 vyvinula a provozuje soukromá společnost SpaceX. Do vybudování vesmírného letounu společnosti SpaceX investovala NASA podle deníku The Guardian od roku 2011 více než tři miliardy dolarů (zhruba 75 miliard korun).

Crew Dragon není jediná loď, díky které se Američané v programu pilotovaných letů zbaví závislosti na Rusku. Společnost Boeing v letošním roce připravuje první testovací let své lodi CTS-100 Starliner s posádkou. Vedle toho americká společnost Lockheed Martin a evropský Airbus vyvíjejí pro NASA další kosmickou loď Orion.Společnost SpaceX již nyní připravuje novou loď nazvanou Starship, se kterou chce kolonizovat Mars. Kosmické plavidlo by mělo být schopné přepravit až stovku cestujících.

2.10.2020 Astronauti se chystají na návrat na Měsíc, který se má odehrát už za čtyři roky. A jedním z největších nebezpečí, kterým budou budoucí astronauti čelit, je vesmírné záření, které může mít trvalé zdravotní následky od šedého zákalu až po rakovinu a neurodegenerativní choroby.

 • Odpovědi na otázky ohledně radiace dostali vědci teprve před několika dny, kdy vyhodnotili data z experimentu měsíčního modulu Chang'E 4 v roce 2019. "Radiace na Měsíci je dvakrát až třikrát vyšší než to, co známe z ISS,"  ISS je stále částečně chráněna zemskou ochrannou magnetickou bublinou zvanou magnetosféra, která odvádí většinu záření z vesmíru. Atmosféra Země pak poskytuje další ochranu lidí na naší planetě.
 • To omezuje pobyt astronautů na Měsíci na přibližně dva měsíce, to znamená, že když astronautům trvá cesta na Měsíc týden a další týden cesta zpět, nezbude na pobyt na měsíčním povrchu zdaleka tolik času, kolik by potřebovali
 • Na Měsíci existuje několik zdrojů záření. Jednak tam jsou galaktické kosmické paprsky, sporadické události slunečních částic (například ze slunečních erupcí) a neutrony a gama paprsky z interakcí mezi kosmickým zářením a měsíční půdou.
 • Úrovně záření, které jsme naměřili na Měsíci, jsou přibližně 200krát vyšší než na povrchu Země a pětkrát až 10krát vyšší než při letu z New Yorku do Frankfurtu
 • Existuje jedno řešení, jak se vyhnout radiaci v případě, že lidé tam budou trávit delší časové úseky. Budou si muset vybudovat taková osídlení, jež budou chráněna před zářením tím, že budou pokryta asi 80 centimetry měsíční půdy.

https://veda.instory.cz/1380-na-mesici-je-silna-radiace-a-to-neni-dobra-zprava-pro-budouci-mise.html

7.5.2020 Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa připravuje právní rámec pro těžbu na Měsíci. Obsažen by měl být v nové Spojenými státy zprostředkované mezinárodní dohodě Artemis. S odvoláním na zdroje obeznámené s příslušnými dokumenty o tom informovala agentura Reuters. NASA do programu Artemis, v rámci kterého chce vyslat do roku 2024 na Měsíc astronauty a počítá s dlouhodobou udržitelnou přítomností na lunárním jižním pólu, investuje desítky miliard dolarů. Program také předpokládá, že soukromé společnosti budou moci na místě těžit lunární kameny a případně podpovrchovou vodu, kterou by bylo možné použít k výrobě raketového paliva.

6.5.2020 Musk má ideu, že peníze z projektu Starlink (satelitní internet) by se měly stát hlavním finančním zdrojem pro větší vesmírné projekty, například uskutečnění cesty k Marsu a jeho pozdější kolonizace.

více o souvislostech v knize: Cesta v desetiletí metamorfózy z pohledu laika

více o souvislostech v knize: Zamyšlení a cesta z pohledu vědce a laika

 

zobrazit více..
Loading...