Supervulkány

na planetě je cca 20 supervulkánů, v případě aktivace jednoho z nich může způsobit globální katastrofu. Mezi nejnebezpečnější supervulkány patří Yellowstone.

 • podle NASA erupce supervukánu může mít nebezpečnější dopad pro lidstvo než pád asteroidu
 • erupcí supervulkánu na planetě může přijít tzv. "nukleární zima", tedy podobné účinky jako při pádu asteroidu, která před 60 miliony let zničila populaci dinosaurů
 • v případě erupce sopky Yellowstone bude veškerý život v okruhu 100 kilometrů zničen, země se zahalí do prachu a plynu, který nedovolí slunečním zářením dosáhnout povrchu planety a povede k trvalému zimu za několik desetiletí. 
 • Co když se probudí sopky pod antarktickým ledem?

 • Historické výbuchy super a vulkánů

Sopka, výbuch
Sopka, výbuch

NASA navrhuje způsob, aby se zabránilo katastrofě. Odborníci navrhli k neutralizaci sopku, posílat silný proud vody. Ten pomůže ochladit sopku a extrahovat z ní teplo, které může být  ná sledně převedeno na elektřinu.

Voda se čerpá do vrtu v horké skále, a pak se vrátí zpět k povrchu při teplotě více než 600 stupňů Fahrenheita (316 stupňů Celsia). Toto teplo se může použit k pohonu turbíny a výrobě elektřiny.

Flegrejské pole nebo Campi Flegrei u Neapole v Itálii 

 • poslední erupce byla v roce 1538, nyní se ale objevují silné signály, že v některé ze sopek v tomto poli může dojít k erupci
 • Vědci zpozorovali, že pod zemskou kůrou v této části Itálie se hromadí magma, k čemuž docházelo i před poslední erupcí ještě ve středověku 
 • Vzhledem k velikosti kaldery by erupce zřejmě byla mnohem ničivější než veškeré erupce Etny v lidských dějinách. Už jen proto, že v bezprostředním sousedství kaldery žije přinejmenším jeden milion lidí a dalších šest milionů žije v "zóně erupce."  
 • více

Ničivé sopky najdeme i v Japonsku 

 • v Japonsku je supervulkán u ostrova Kjúšu, která naposledy vybuchla před 6 300 roky
 • více

Island, na poloostrově Reykjanes 

 • ožila v lednu 2020 aktivita vulkánů, poloostrov je prošpicován zhruba pěti vulkanickými systémy.

Vulkanická činnost - více

11.12.2020 Aleutské ostrovy jsou 1 900 kilometrů dlouhý řetězec ostrovů, prodlužující aljašský poloostrov. Pás tvoří asi 300 ostrovů s 57 vulkány. Nyní vědci však přicházejí se zjištěním, že tento řetěz z části představuje jednu gigantickou sopku, která by mohla směle konkurovat yellowstoneskému supervulkánu. Těsný shluk šesti vulkanických ostrovů, nacházejících se poblíž středu aleutského řetězce, jsou ve skutečnosti vzájemně propojené průduchy a tvoří tak dohromady jednu sopku, ukrytou pod hladinou oceánu. Jedná se o stratovulkány Carlisle, Cleveland, Herbert, Kagamil, Tana a Uliag. Tato šestice je souhrnně nazývána jako Ostrovy čtyř hor. Předpokládá se, že vlivem masivního propadu mohlo dojít ke vzniku více průduchů. Jednalo by se tak o první zcela podmořskou sopku na Aleutách. 

Vědci analyzovali nejen seismickou aktivitu, ale i emise plynů a v oblasti šesti ostrovů prováděli různá geochemická měření. Ukázalo se, že aktivitu stratovulkánů lze sledovat k mnohem většímu zdroji, který je skryt okolním oceánem. Většina stratovulkánů, jako jsou právě Ostrovy čtyř hor, jsou kuželovité hory se strmými svahy, které vznikají z nahromaděných toků lávy popela a hornin. Jsou stále aktivní díky středně velkým magmatickým krbům uložených pod zemí. 

 • Aleutská sopka Mount Cleveland je jednou z nejaktivnějších sopek Severní Ameriky. Nově nalezené mohutné podmořské kaldery by proto mohly objasnit, proč u ní dochází k erupcím tak frekventovaně. Za posledních 230 let totiž zaznamenala neskutečných 22 erupcí. Kaldera, která zahrnuje šest vulkanických ostrovů, tak pravděpodobně představuje po Yellowstone druhý supervulkán na světě. 
 • Aleutské ostrovy jsou souostroví s desítkami ostrovů, které obsahují 40 aktivních a 17 neaktivních sopek. Podle Národního úřadu pro oceán a atmosféru se táhnou mezi Aljaškou a Ruskem a mají rozlohu více než 3 000 kilometrů a tvoří jižní hranici Beringova moře. 
 • https://www.czechsight.cz/druhy-supervulkan-na-aleutech/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#<br>
 • https://veda.instory.cz/1484-retezec-aljasskych-ostrovu-muze-byt-ve-skutecnosti-jedna-monstrozni-sopka.html?<br>
zobrazit více..
Loading...