Brambory

Bezorebný způsob pěstování brambor

základem pro bezorebný způsob pěstování brambor je dobře vyhnojená půda s obsahem všech minerálů
 
  • brambory pěstované v posekané trávě (sázíme v době květu třešní)
  • brambory pěstované ve slámě
  • brambory pěstované v plastovém sudu plném humusu, který má ve spodní části otvory
  • další tipy na pěstování brambor

Pěstování brambor v posekané trávě:

Varianta č. 1: vyberu místo pro sadbu brambor, na vybranou plochu položím na zem kartony z nepotištěných krabic tak, aby se ve vzájemně překrývaly min. 10cm - brání prorůstání plevele a následně položím naklíčené brambory (pod bramborou udělám dírku např. šroubovákem), na ně nasypu malou vrstvu kompostu a celé zasypu vrstvou posekané trávy, cca 30 cm, jakmile tráva slehne, dosypu další, až brambory povyrostou mohu zamulčovat slámou..
 
Varianta č. 2:  rok předem rozprostřu na zamýšlené místo starý koberec nebo silnou follii nebo silný karton, abych vymýtil plevel Na jaře sejmu koberec, plachu a položím brambory na hlínu, která vznikla přes zimu pod odstraněným krytem a zasypu slámou. Na slámu stelu trávu ze sekačky a jak jsou rostlinky vyšší, tak stlaní ukončím slámou skrze plísně a plevel.
 
Varianta č. 3:  brambory, nejlépe naklíčené, položit na urovnanou zem na šlapu od sebe v řádcích 50cm, a zasypat nasekanou krátkou trávou, pokud možno bez listnačky, na výšku 20cm, takže vzniknou klasické hrobky. Tráva slehne a je dobré, zvláště po vydatném dešti, lehce hrobky načechrat. Při postupné sklizni se nazvedne slehlá tráva, odeberou jen velké brambory a zase přikrýt. Takto pěstované brambory jsou o tři týdny urychlené.
 
 
zobrazit více..
Loading...