Úzkost

p>Úzkost může být jako samostatná diagnóza nebo projev některé z vážných onemocnění. Jestliže je přítomna úzkost, není s vaším tělem či psychikou něco v pořádku a je nutné tento příznak řešit. Úzkost jako samostatné onemocnění se řadí mezi psychické poruchy. Stres a tlak z okolí nás nutí zvýšit výkon, násilí ve světě nás dostává do stavů úzkosti a strachu velmi rychle.  Úzkost je úzce svázaná se srdečními a plicními onemocněními. Úzkost je nepříjemný emoční stav, jehož příčinu není možné definovat. Úzkost je nadřazená strachu, dá se rozdělit na tři základní podtypy a těmi jsou právě strach, obavy a zlé předtuchy.
  • panická ataka, neustálý koloběh úzkosti, která způsobí bolest hlavy, závratě, dušnost, následně bolest na hrudi a pocit zvracení, narůstá další strach, třes a to se opakuje dokola
  • Panická ataka jsou náhlé pocity úzkosti, sevřený žaludek, tachykardie, svalový třes, vertigo, sucho v ústech, návaly horka a chladu, mžitky před očima, svíravý pocit na prsou, bolest hlavy, pocit na zvracení, nauzea, dechová nedostatečnost, pocit strachu a kolapsu. Dále se objevují katastrofické myšlenky, pocit, že to nejste vy a okolí vnímáte jako někdo jiný, okolní svět se vám jeví jako nereálný či nehmotný, ztráta kontroly nad sebou, pocit na omdlení. 
  • Úzkost se nedá zaplašit, dá se vypnout řešením racionálních věcí.  Nesmyslné a kontraproduktivní je chlácholení typu "neboj se". Je potřeba zapnout přední mozkovou kůru, aby se energie překulila z emočního mozku sem. Pomoci může i učit se básničky či zpívat nebo se vyplatí zavolat někomu a bavit se o příjemných věcech. V návalech paniky číst, prakticky spočítat kolik je 48x19 a pak si vzpomenout na spolužáky z první třídy. (Radkin Honzák)

Anxiolytika neboli léky (bylinky) na úzkost 

Potraviny a léky, které dokáží harmonizovat úzkost

  • Kozlík lékařský, nejlepší přírodní anxiolytikum, pomáhá i při nespavosti
  • Lipový květ, zklidňují a podporují harmonizaci spánku
  • Tryptofan, uvolňuje hormon serotonin, je obsažen v drůbežím mase, rybách, vaječných žloutcích, ananasu, švestkách, avokádu, banánech, ořeších a hořké čokoládě
  • Omega 3 mastné kyseliny (ryby, lněná semínka, vejce, ořechy, olivový olej, avokádo, ale i sójové boby, špenát, šrucha zelná, dýně nebo jahody)
  • Chmel, zlepšuje psychický stav
  • Levandulový olej
zobrazit více..
Loading...