Huawei

Huawei

Huawei je druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě za jihokorejským konkurentem Samsungem, odbyt telefonů Huawei by mohl lv roce 2020 v důsledku amerických sankcí klesnout až o čtvrtinu. Firma vyrábí tři notebooky, z nichž první vstoupil na trh v roce 2016. Využívá v nich operační systém Windows americké společnosti Microsoft a čipy americké firmy Intel

  • Huawei má v souvislosti s telekomunikacemi registrováno celkem více jak 69 000 globálních patentů od přenosu dat až po jejich skladování a celkový síťový management. Dalších téměř 50 000 patentů je v procesu jejich schvalování a z nich cca 18 % v USA. 
  • Pro sítě 5G Huawei aktuálně drží cca 1 554 patentů a je výrazně napřed oproti dalším konkurentům v podobě Nokie, Samsungu a LG Electronics.
  • Spojené státy firmu Huawei už delší dobu obviňují z krádeží technologií a podezřívají ze špionáže pro čínskou vládu. To však čínský podnik dlouhodobě odmítá. Huawei je největším světovým dodavatelem telekomunikačního zařízení. 
  • Huawei se zatím i bez Googlu drží na pozici světové dvojky výrobce chytrých telefonů. Kvůli sankcím USA i pandemii koronaviru však růst tržeb prudce zpomalil. Tržby se v prvním čtvrtletí meziročně zvýšily o 1,4 procenta na 182,2 miliardy jüanů (zhruba 654 miliard korun) a jejich růst tak zpomalil z 39 v loňském prvním čtvrtletí 2019.  
  • Zatímco operační systém Android Huawei využívat může, aplikace Googlu nikoliv. Kvůli embargu nemohou majitelé chytrých telefonů Huawei používat třeba ani YouTube a nemají přístup do Obchodu Play pro stahování aplikací. Ten Huawei již dříve nahradil vlastní App Gallery, kam se snaží nalákat co nejvíce firem. Tam je momentálně ke stažení 113 českých aplikací, mimo jiné třeba aplikace Alza.cz, Tipsport či Komerční banka a zapojují se i velcí zahraniční hráči. V obchodě už přibyla například seznamka Tinder nebo platforma pro on-line komunikaci Zoom.
  • Huawei však potřebuje získat plnohodnotnou náhradu za Google. Podle Wall Street Journal se již dohodl na spolupráci s nizozemským výrobcem navigačního softwaru TomTom nebo francouzským vyhledávačem Qwant. Huawei zároveň nabízí také vlastní vyhledávač či e-mailovou platformu. Zatím po internetu kolují návody, jak obejít embargo a aplikace Googlu do Huaweie dostat. 

Spojené státy firmu Huawei už delší dobu obviňují z krádeží technologií a podezřívají ze špionáže pro čínskou vládu. To však čínský podnik dlouhodobě odmítá. 

Huawei, zprávy z tisku:

26.2.2021 Huawei plánuje výrobu elektromobilů pod svou značkou (Bloomberg).

31.1.2021 Honor potvrdil jednání s Googlem, požehnání od Huawei i zálusk na Apple

https://www.mobilmania.cz/clanky/honor-potvrdil-jednani-s-googlem-pozehnani-od-huawei-i-zalusk-na-apple/sc-3-a-1350497/

25.1.2021 Čínský výrobce telekomunikačních zařízení Huawei Technologies jedná o prodeji svých značek luxusních chytrých telefonů P a Mate. Agentuře Reuters to řekly zdroje obeznámené s jednáním. Společnost Huawei, která čelí sankcím ze strany USA, by tak mohla opustit výrobu špičkových smartphonů. Firma existenci plánů na prodej značek popírá

30.11.2020 Britské telekomunikační firmy nesmějí od září příštího roku instalovat do sítí 5G v Británii žádná nová zařízení od čínské společnosti Huawei. Oznámila to dnes britská vláda. Kabinet už v červenci nařídil, aby operátoři do konce roku 2027 ze sítí odstranili už využívané komponenty od Huawei (ČTK) 

17.11.2020 Čínská společnost Huawei Technologies prodala kvůli americkým sankcím divizi levných telefonů Honor. Doufá, že dceřiná firma, kterou transakcí převede pod správu 30členného konsorcia vedeného jejími prodejci, bude mít díky osamostatnění šanci přežít, protože se na ni sankce Washingtonu už nebudou vztahovat. Huawei v nové firmě nebude vlastnit žádný podíl a nebude se podílet na jejím řízení, uvedla společnost ve svém dnešním sdělení 

9.11.2020 Čínská společnost Huawei Technologies se chystá za 100 miliard jüanů (339 miliard Kč) prodat svou značku levných telefonů Honor. Získat by ji mělo konsorcium vedené distributorem těchto přístrojů, firmou Digital China, a vládou města Šen-čen. S odvoláním na informované zdroje to dnes uvedla agentura Reuters. Analytici upozorňují, že po prodeji by se na Honor nevztahovaly americké sankce, které zasáhly právě firmu Huawei. (ČTK)

23.10.2020 Čínská společnost Huawei navzdory rozsáhlým sankcím ze strany Spojených států představila svůj nový chytrý telefon Mate 40. Přístroj se řadí mezi dražší, má výkonný fotoaparát a čipy vyvinuté čínskou firmou, ale kvůli sankcím USA je bez plné verze operačního systému Android. Podle analytiků je však otázkou, kolik zákazníků si najde mimo domácí trh, uvedla agentura AP. Huawei se nedávno stal největším světovým výrobcem chytrých telefonů

22.10.2020 Huawei podle zdrojů před uvalením sankcí od Trumpovy administrativy celé měsíce hromadila kriticky důležité čipy, aby zajistila svoje případné dodávky čínským operátorům, zavádějícím technologie 5G, minimálně během roku 2021 (Bloomberg) 

21.10.2020 Švédsko by mělo zaujmout objektivní postoj a změnit rozhodnutí o vyloučení čínských firem Huawei a ZTE z budování mobilních sítí páté generace (5G), aby tak zabránilo negativním dopadům na švédské podniky. Řekl to dnes mluvčí čínského ministerstva zahraničí. O zákazu používat v sítích 5G telekomunikační zařízení obou čínských firem v úterý informoval švédský úřad PTS, který působí jako regulátor poštovních a telekomunikačních služeb (ČTK) 

21.10.2020 Huawei Technologies a další čínské firmy údajně místním regulátorům vyjádřily svoje obavy s plánovaným převzetím firmy Arm společností Nvidia za 40 mld. USD (Bloomberg) 

14.10.2020 Společnost Huawei Technologies Co. Ltd. jedná s Digital Group Co. Ltd. a dalšími zájemci o prodeji části své divize chytrých telefonů Honor. Cena by mohla činit až 25 miliard jüanů (86,4 miliardy Kč). Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na informované zdroje (ČTK) 

23.9.2020 Čínský telekomunikační gigant Huawei Technologies uvedl, že jeho dodavatelský řetězec je pod útokem USA, a vyzval Washington, aby přehodnotil svá obchodní omezení, která globálně poškozují dodavatele (Reuters)

16.9.2020 Česko by mělo posuzovat dodavatele technologií pro mobilní sítě 5G na základě technických kritérií při zachování mimořádné možnosti státu vyloučit dodavatelskou firmu na základě politického rozhodnutí. Rizikovost dodavatelů by měli primárně hodnotit operátoři, kteří jsou za bezpečnost sítí zodpovědní, a nikoliv stát. Vyplývá to ze studie advokátní kanceláře Toman & Partneři, kterou prezentovala na dnešní tiskové konferenci spolu s firmou Huawei, která studii platila (ČTK) 

12.9.2020 Přes to všechno přichází odvážné prohlášení. Huawei opouští Android, už v příštím roce by na všech nových telefonech měl běhat Harmony OS. Distribuovaný operační systém byl od začátku stavěný tak, aby fungoval na všem od hodinek přes mobily až po auta. Televize s Harmony OS nabízí firma už od loňska. Už žádné spekulace, změnu potvrdil Richard Yu, šéf spotřebitelské divize Huawei.

Harmony na telefonech pravděpodobně bude vypadat stejně jako dnešní nadstavba Androidu. Do vývoje uživatelského prostředí investovala firma velké peníze a minimálně ze začátku nebude důvod na něm cokoliv zásadního měnit. Naopak, změny by byly kontraproduktivní, odrazovaly by uživatele.

Navíc na Harmony mají běžet aplikace napsané pro Android, které firma pečlivě sbírá ve svém obchodu App Gallery. Z pohledu uživatele tedy nepůjde o až tak zásadní změnu, jak by se mohlo na první pohled zdát. Naopak Harmony má být mnohem efektivnější v zacházení s energií z vaterie.

  • na evropském trhu telefony Huawei (a Honor) mají hendikep už dnes - tedy nepoběží na nich služby od Googlu, které zdejší uživatelé masově využívají

https://www.mobilmania.cz/clanky/komentar-huawei-konci-s-androidem-harmony-os-nebude-tak-zasadni-zmena-jak-by-se-dalo-cekat/sc-3-a-1349304/default.aspx?

24.8.2020 Rusko je připraveno spolupracovat s čínskou firmou Huawei při budování mobilní sítě páté generace (5G), řekl podle agentury Interfax ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Huawei už delší dobu čelí obviňování od Spojených států, že krade technologie a provádí špionáž pro vládu v Pekingu, což ale odmítá. Washington čínskou firmu z budování sítí 5G vyloučil a ke stejnému postupu se snaží přimět také své spojence

21.8.2020 Zaměstnanci čínského výrobce telekomunikačních zařízení Huawei Technologies mají kvůli americkým sankcím čím dál větší obavy z propouštění. Informoval o tom list Financial Times. Upozornil, že nejnovější sankce označované některými analytiky jako "rozsudek smrti" by mohly firmu Huawei připravit o přístup k čipům, které potřebuje pro výrobu chytrých telefonů i dalších zařízení

10.8.2020 Čínské technologické společnosti Huawei Technologies v důsledku amerických sankcí docházejí čipy pro výrobu chytrých telefonů. Firma bude kvůli sankcím příští měsíc nucena zastavit produkci svých vlastních čipů Kirin. Uvedl to podle agentury AP šéf spotřebitelské divize Huawei Richard Yu (ČTK) 

5.8.2020 Rumunská vláda navrhla podmínky pro výběr zhotovitele telekomunikačních sítí 5G, které de facto vyřazují čínskou firmu Huawei. Technologický gigant v návrhu konkrétně zmíněn není, reálně ale nesplňuje část podmínek, uvedl server Balkan Insight. Na vyloučení Číny z budování sítí 5G tlačí své spojence administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa 

30.7.2020 Čínská společnost Huawei Technologies se ve druhém čtvrtletí navzdory americkým sankcím stala díky odbytu na čínském trhu největším prodejcem chytrých telefonů na světě. Dodala 55,8 milionu přístrojů. Ukázala to data analytická společnost Canalys. Čínský podnik tak na druhé místo odsunul jihokorejského rivala Samsung Electronics, který trhu smartphonů kraluje už několik let. Třetí je americká společnost Apple. Samsung ve čtvrtletí celosvětově dodal 53,7 milionu přístrojů. Huawei za vítězství vděčí silnému odbytu na domácím, tedy čínském trhu. Ten sice meziročně klesl, rivalové ale kvůli dopadům nového koronaviru zaznamenali ještě výraznější propad.

Více na https://www.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/huawei-prekonala-samsung-je-nejvetsim-vyrobcem-mobilu-na-svete-1372006?

20.7.2020 Čína zvažuje odvetná opatření proti evropským výrobcům telekomunikačních zařízení Nokia a Ericsson v případě, že se EU připojí k USA a Británii a zakáže používání technologií čínské společnosti Huawei v telekomunikačních sítích 5G. Informoval o tom dnes list The Wall Street Journal.  

14.7.2020 Británie do roku 2027 kompletně vyloučí zařízení od společnosti Huawei z britských sítí 5G. Zpozdí se tak zavádění těchto sítí, naopak operátoři BT, Vodafone a Three by mohli být potěšeni. Báli se totiž, že miliardy liber na odstranění zařízení od Huawei budou muset vynaložit rychleji (Reuters) 

14.7.2020 Britská vláda zakázala tamním mobilním operátorům, aby po letošním 31. prosinci při výstavbě sítí páté generace (5G) využívaly technologie čínské firmy Huawei Technologies. Dnes to na zasedání Národní bezpečnostní rady (NSC) oznámil ministr Oliver Dowden, do jehož kompetence spadá také digitalizace (ČTK)

14.7.2020 Spojené státy se opět rozhodly zasáhnout proti čínským technologickým firmám, které vedou světový trh. Například s Huawei ale skončil také operátor Telecom Italia a údajně se má přidat i Velká Británie.

Nějaký čas to vypadalo, že rozbouřené vody obchodní války mezi USA a Čínou se uklidnily, ale zdání jako obvykle klamalo. Trumpův úřad připravuje zákaz nákupů od společností, které používají komponenty nebo jakékoliv služby od čínských technologických obrů, mezi něž patří třeba Huawei, Hikvision, ZTE či Dahua. Agentuře Reuters to sdělil nejmenovaný americký úředník.

Kupříkladu Huawei ale nemá problémy pouze na území USA. Agentura Reuters uvedla, že Telecom Italia vyloučila společnost z výběrového řízení na 5G síť v Itálii a Brazílii. "Bezpečnost a rozvoj digitální Itálie by měly být založeny na přístupu opřeném o fakta a ne o nepodložená obvinění," reagoval čínský gigant. Podle informací portálu TechCrunch má podobný zákaz jako Itálie zvažovat i Velká Británie.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/vlada-usa-zbroji-na-cinske-techno-giganty-nechce-jejich-komponenty-112101#

14.7.2020 Nabídka aplikací na chytrých telefonech Huawei a Honor se neustále rozrůstá, obchod Huawei AppGallery je tak aktuálně třetí největší na světě - obsluhuje 400 milionů aktivních uživatelů. V jeho nabídce případní zájemci naleznou také aplikace od společnosti Seznam.cz. Podle serveru Lupa.cz začal Seznam s Huaweiem spolupracovat již před několika měsíci. Jak server upozorňuje, Seznam patří mezi první české firmy, které se s kontroverzním výrobcem spojily. Modely telefonů Huawei z řady P40 budou prvními telefony, které budou mít předinstalovanou většinu aplikací nabízených Seznamem. Kromě vyhledávače a map to budou například Novinky.cz nebo Seznam Zprávy. "Nedávno představené telefony řady P40, P40 Pro a P40 Lite jsou první modely, kde se partnerství projeví," uvedl PR manažer Huawei pro produktové portfolio Filip Matys.

https://www.novinky.cz/internet-a-pc/software/clanek/na-telefonech-huawei-budou-aplikace-seznamu-40330470#

14.7.2020 Růst tržeb čínské telekomunikační firmy Huawei se v první polovině roku zpomalil vinou pokračujícího tlaku na její dodavatele a zákazníky ze strany Spojených států. Meziročně se snížil na 13,1 z 23,2 procenta, když firma v letošních prvních šesti měsících utržila 454 miliard jüanů (ČTK)

10.7.2020 Přední britští telekomunikační operátoři BT a Vodafone varovali, že pokud by britská vláda nařídila příliš rychlé odstranění telekomunikačních zařízení čínské společnosti Huawei z mobilních sítí, mohlo by to způsobit výpadky signálu a narušit oživení ekonomiky po koronavirové krizi (ČTK)

16.6.2020 Spojené státy umožní americkým podnikům spolupracovat s čínskou firmou Huawei Technologies na stanovování norem pro mobilní sítě páté generace (5G) a další technologie. Informovalo o tom podle serveru CNBC americké ministerstvo obchodu. Americké ministerstvo obchodu upozornilo, že zapojení USA do tvorby norem "ovlivňuje budoucnost 5G, samořízených vozidel, umělé inteligence a dalších špičkových technologií". "Spojené státy se nevzdají vedoucí pozice v globálních inovacích," uvedl ministr obchodu Wilbur Ross.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4430788/usa-umozni-firmam-spolupraci-s-huawei-na-stanovovani-norem.html

10.6.2020 Vodafone Group, druhý největší mobilní operátor na světě, varoval, že touha Británie vést svět v technologii 5G utrpí velkou ránu, pokud se rozhodne odstranit z telekomunikační infrastruktury v zemi čínskou Huawei Technologies (Reuters) 

28.5.2020 Finanční ředitelka Huawei Technologies Meng Wan-čou navzdory svému očekávání včera nedosáhla vítězství v extradičním řízení. Nejvyšší soud kanadské province Britská Kolumbie rozhodl, že řízení o jejím vydání do USA neodporuje kanadským zákonům a může proto pokračovat (Bloomberg)

27.5.2020 Zatímco na domácím trhu má Huawei technologii 5G zcela pod palcem, v Evropě a i jinde mimo čínský trh je konkurence silná; soupeřit musí třeba s Nokií nebo Ericssonem. Avšak nová technologie 5G CableFree může konkurenci poslat ke dnu. 

Ve své tiskové zprávě Huawei mimo jiné zdůrazňuje i vyšší bezpečnost v případě právě nových antén CableFree. Ty podle expertů z Šen-čenu nabízí až o 80% lepší kapacitu, odolnost, ale co především, produkují o 20 % méně radiace.

Právě zdravotní rizika anténních stožárů na 5G byla poslední dobou tématem číslo jedna. Po celém světě skupinky vandalů cíleně útočí na věže produkující signál, a to v domnění, že jde právě o 5G stožáry. V některých případech přitom šlo o antény pro 4G LTE.

https://mobilizujeme.cz/clanky/huawei-predstavil-technologii-5g-cablefree-ma-byt-bezpecnejsi?

18.5.2020 Huawei říká, že nové americké sankce, které mají odstřihnout čínskou firmu od globálních dodavatelů čipů, ohrožují její přežití. Rozhodnutí Washingtonu je podle čínské firmy arbitrární a velice škodlivé (FT)

18.5.2020 Tchajwanský výrobce mikročipů TSMC údajně pozastavil objednávky od čínské Huawei poté, co USA zpřísnily sankce na tuto společnost. TSMC následně zprávu agentury Nikkei označila pouze za tržní fámy (Reuters) 

15.5.2020 Spojené státy zavádějí sérii opatření, která mají odstřihnout čínskou firmu Huawei Technologies od globálních dodavatelů čipů. Dnes to oznámila vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa. Krok by podle agentury Reuters mohl ještě více zhoršit vztahy mezi Spojenými státy a Čínou. Washington považuje tuto telekomunikační firmu za hrozbu pro národní bezpečnost (ČTK)

13.5.2020 Tuzemští mobilní operátoři se v příštích letech budou možná muset obejít bez spolupráce s největším světovým výrobcem telekomunikačních technologií, firmou Huawei. USA, Austrálie, Polsko a s nimi i Česko podezřívají čínský podnik ze špionáže pro tamní komunistický režim. Při současném zhodnocení rizik je opravdu vhodné, aby se sítě stavěly bez čínských technologií," řekl HN Lukáš Pimper, český kyberatašé při EU a NATO. Reagoval tím na deklaraci o bezpečnosti v 5G sítích, kterou minulý týden na dálku podepsali český premiér Andrej Babiš (ANO) a americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

https://archiv.ihned.cz/c1-66762490-cesko-se-hlasi-k-usa-a-zemim-ktere-odmitaji-5g-od-huaweie-babis-podepsal-pompeovu-deklaraci-o-bezpecnosti

31.3.2020 Čínský výrobce telekomunikačních zařízení Huawei Technologies loni zvýšil tržby o 19 procent na 858,8 miliardy jüanů (tři biliony Kč), a to navzdory sankcím, které na firmu uvalily Spojené státy. Čistý zisk ale firma zvýšila pouze o 5,6 procenta na 62,7 miliardy jüanů (220,3 miliardy Kč). Šéf podniku v úterý řekl, že firma kvůli sankcím nesplnila své vlastní cíle. V přepočtu na americké dolary tržby za loňský rok dosáhly 123 miliard, zatímco firma si dala za cíl tržby 135 miliard dolarů.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/byznys/firmy-a-trhy/cinsky-vyrobce-huawei-ma-navzdory-americkym-sankcim-vyssi-trzby-i-zisk.A200331_110058_firmy-trhy_ele

29.3.2020 Společnost Huawei zvládá i bez amerických technologií vyvíjet nové smartphony, uživatelé však musí skousnout spoustu omezení vyplývající z absence služeb a aplikací Google. Z tohoto důvodu jsou nově představené telefony čínské značky na západních trzích prakticky neprodejné, což dokazuje tabulka největších globálních výrobců telefonů, ve které se Huawei pomalu propadá. Administrativa Donalda Trumpa se ale rozhodla zasadit Huawei další velkou ránu.

  • pokud producent mobilních čipů (tchajwanská firma TSMC)  používá k výrobě americké technologie, a zároveň má v plánu dodávat své produkty (čipsety Kirin) firmě Huawei, musí od USA k této činnosti získat licenci. 
  • https://smartmania.cz/usa-chteji-zlikvidovat-byznys-huawei-uplne-odriznou-jej-od-mobilnich-cipsetu/?

11.3.2020 Americká vláda prodloužila licenci, která umožňuje podnikům ze Spojených států obchodovat s čínským výrobcem telekomunikačního zařízení Huawei Technologies, do 15. května. Oznámilo to dnes americké ministerstvo obchodu. Platnost dosavadní dočasné licence měla skončit 1. dubna (ČTK)

16.12.2019 Vyjednávání mezi Čínou a Spojenými státy se začínají vyvíjet lepším směrem. V hledáčku asijské velmoci se však nyní ocitlo Německo. Čína totiž evropské zemi pohrozila odvetnými opatřeními, pokud Berlín vyřadí Huawei jako jednoho z možných dodavatelů technologie pro sítě 5G. Asijská země pohrozila uvalením cel na německé automobily. Pokud by tato situace nastala, může to určitým způsobem pocítit i automobilový sektor v Česku. 

19.8.2019 Čínský výrobce telekomunikačních zařízení Huawei Technologies bude moci nakupovat součástky od amerických dodavatelů o 90 dní déle. Ve Washingtonu to dnes oznámil americký ministr obchodu Wilbur Ross. Krok jeho úřadu se očekával, přestože se proti dalšímu obchodování s Huawei stavěl prezident Donald Trump. Firma tak bude moci poskytovat služby americkým zákazníkům i po dnešku, kdy původní lhůta vyprší (ČTK) 

23.7.2019 Americký prezident Donald Trump v pondělí na setkání s představiteli předních amerických technologických firem slíbil, že včas splní jejich požadavek, aby mohly opět dodávat čínské společnosti Huawei Technologies, která se v USA ocitla na černé listině. Podle Trumpa to ale nesmí ohrožovat národní bezpečnost (ČTK)

13.6.2019 Huawei má další problém, kvůli restrikcím zrušila uvedení nového počítače. Pozastavila také výrobu v divizi osobních počítačů

7.6.2019 internetová společnost Facebook zakázala předinstalaci svých aplikací (Facebook, WhatsApp či Instagram) na chytrých mobilních telefonech čínské firmy Huawei, pokud americká vláda nezmění svůj postoj k Huawei (od poloviny května je černé listině)

Google varoval administrativu amerického prezidenta Trumpa před bezpečnostními riziky plynoucími ze zákazu pro Huawei (Bloomberg) 

zobrazit více..
Loading...