Elektrická energie

Elektrická energie

Cca v roce 2025-7 a předpokládá nedostatek el. energie, což povede k jejímu zdražování v řádu 40-70% s dopadem na průmysl, zemědělství a domácnosti (Prof. ing. Peter Staněk, CSc.)

Jaderná energetika se podílí na výrobě elektřiny v Česku z 38 % (Temelín a Dukovany). Česká elektroenergetika z hlediska zdrojové základy (více než 20 tisíc megawattů při denních špičkách spotřeby okolo 9 tisíc MW) i distribuční soustavy (koleje a vedení jsou všude) patří k nejrobustnějším a nejbezpečnějším na světě.

 • 19.3.2020 Němečtí experti očekávají, že spotřeba elektřiny v zemi se zvýší cca o 2,5 terawatthodin ročně za každý milion elektromobilů. V naší zemi je podobné číslo prozatím nereálné - optimistické předpovědi pro rok 2020 počítají s prodejem okolo 3 500 elektřinou poháněných vozů, přičemž do roku 2030 se uvažuje o celkovém počtu zhruba čtvrt milionu e-aut na českých silnicích. více

Nové trendy v energetice

 • Budování lokálních modulových mobilních jaderných elektráren (není nutné budovat přenosovou soustavu, nulové přenosové ztráty, které dosahují až 30%).
 • Efektivnější fotovoltaické panely (účinnost až 50%, současně vyráběné panely mají pouze max. 20% účinnost).
 • Využití moderních technologií smartcity a kontrolované společnosti s UI.
 • Nové objevy ve skladování el. energie (sklo).
 • Efektivnější akumulátory s až 10 000 cyklem opakovaného nabíjení (Japonsko, hliníkové trubičky, nanotechnologie).
 • Zelená dohoda pro Evropu, aktualizace myšlenku přechodu EU k "uhlíkově neutrální" ekonomice.

V nové solární elektrárně je možné vyrobit jednu megawatthodinu (mWh) za necelých tisíc korun, zatímco v nové uhelné elektrárně by stála výroba jedné megawatthodiny minimálně 1500 korun. U nové jaderné elektrárny se už pohybuje mezi 2700 až 4500 korunami. Zajímavější otázkou však je, jestli by se energetickým korporacím vyplatilo přestat používat uhelnou elektrárnu, kterou už provozují, a namísto ní postavit novou solární elektrárnu. Podle výzkumu Lazardu v obou případech vyjde jedna mWh na 750 korun. Pobřežní větrné elektrárny vyrábějí elektřinu ještě o sto korun levněji, takže předstihnou dokonce už existující jaderné elektrárny. více

Energetika a její vývoj, trendy (Prof. Peter Staněk)

Elektrárna
Elektrárna

Elektrická energie, zprávy z tisku:

5.8.2021 Více než třetina elektřiny vyrobené v Česku pochází i v létě stále z uhlí. V letošním červenci se hnědé a černé uhlí podílelo na tuzemské produkci elektřiny z 36,7 %, což je téměř o 10 p.b. více než před rokem. S odkazem na interaktivní modul oborového webu oEnergetice.cz to ČTK řekl mediální zástupce energetické skupiny Sev.en Energy Petr Dušek. Informace vychází z dat evropské ENTSO-E Transparency Platform.

17.6.2021 Evropský denní trh s elektřinou se dnešním dnem propojil, prodej či nákup elektřiny a získání potřebné přeshraniční přenosové kapacity tak bude na jednom místě, což zefektivní mezinárodní obchodování a zvýší likviditu na denních trzích s elektřinou. V dnešní společné tiskové zprávě to uvedly firmy ČEPS, provozovatel přenosové soustavy v Česku, a Operátor trhu s elektřinou (ČTK)

25.5.2021 Vláda včera vzdala další ze svých závazků: definitivně uložila k ledu rozhodnutí o tom, kdy se v Česku skončí se spalováním uhlí. Zadělává tak na investiční chaos podobný solárnímu boomu z roku 2010.

Je to už skoro půl roku, co vládní uhelná komise vedená ministry průmyslu a životního prostředí doporučila vyhlásit český uhelný útlum k roku 2038. Rozhodla tehdy po roční práci a řadě odborných debat. Verdikt opírala o rozbory společnosti ČEPS, která posuzuje českou energetickou bezpečnost.

ČEZ plánuje do roku 2030 postavit solární parky o kapacitě šest tisíc megawattů, tedy tří dnešních Temelínů. Znamená to 60násobek (!) dnešní obnovitelné kapacity skupiny. A přišlo by to asi na 90 miliard korun. Jenom samotné plány ČEZ se tak blíží cíli, který obsahuje prosincový "progresivní" scénář uhelné komise s koncem uhlí v roce 2033. Ten počítal v roce 2030 celkem se 7,4 tisíce obnovitelných megawattů, zatímco komisí doporučovaný "koncepční" scénář jich plánoval v roce 2030 jen 5,8 tisíce.

Většinu peněz vydávaných na dekarbonizaci energetiky nakonec bude platit spotřebitel - buď přímo v cenách energií, nebo v daních, z nichž se financují fondy na dotace. Iluze, že nám celou českou "energiewende" zaplatí bohatá Evropská unie, je nejen nemorální, ale i dost naivní.

Pak je tu ale ještě jeden zádrhel nekontrolovatelného zeleného boomu. Velký podíl obnovitelných zdrojů na středoevropském energetickém trhu začne v určité fázi škodit jaderné energetice: v době, kdy soláry a větrníky vyrábějí elektřinu o překot, protože svítí slunce a fouká vítr, je energie nadbytek a klesá její cena, někdy až do záporných hodnot. To bude čím dál víc ekonomicky poškozovat jaderné elektrárny, příliš velké na to, aby se kolísající dodávce do sítí dovedly flexibilně přizpůsobit. Bude při tomhle vývoji reálné stavět nové velké jaderné zdroje, jak s tím čeští politici pořád počítají?

A konečně je tu už zmíněná otázka kompenzací za uzavíraná uhelná aktiva a náhrady za drahé povolenky, o které usilují třeba teplárny. Obojí mělo už dávno mít transparentní pravidla a regule. Hodlá to vůbec někdo řešit, nebo to necháme na zákulisních lobbistických hrátkách?

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/komentar-vlada-kasle-na-energetiku-a-rozjizdi-se-velky-dotacni-tanec-155866#<br>

23.4.2021 Takhle drahá elektřina v Česku už hodně dlouho nebyla. Na pražské energetické burze PXE se ve čtvrtek prodával jeden megawatt elektřiny za více než 60 eur. To je nejvíce od roku 2008. Podle analytiků se přitom nedá vyloučit další růst.

Nutno dodat, že se jedná o cenu dodávky na celý nadcházející rok. Ty krátkodobé mohou být ještě dražší. Například elektřina na poslední kvartál letošního roku se ve čtvrtek prodávala až za 68 eur. Ta na dobu nejvyšší spotřeby, tzv. peak-load, pak dokonce v tom samém období stojí až 83 eur za megawatthodinu.

Hlavní důvod růstu vidí experti v rekordně drahé emisní povolence. Tu si musí kupovat velké podniky a elektrárny za každou tunu CO2 vypuštěnou do ovzduší. Jedná se o hlavní nástroj Evropské unie pro boj s globálním oteplováním.

Systém dlouhé roky nefungoval, po jeho revizi před pár lety ale začaly ceny významně růst. Před pěti lety stálo vypuštění jedné tuny CO2 okolo pěti eur. Ještě loni to bylo něco přes 20 eur. Nyní se ale cena jedné povolenky vyšplhala historicky nejvýše na 47 eur.

"Mohou za to mimo jiné vyšší dekarbonizační ambice EU. Například vyjednávači Evropského parlamentu a rady se dohodli na snížení emisí CO2 do roku 2030 o 55 procent oproti roku 1990," říká hlavní ekonom ČEZ Pavel Řežábek. A dodává, že právě růst ceny povolenky o 10 eur se promítá do výsledné ceny elektřiny zhruba pěti až šesti eury.

Aktuálně vedou ke zvyšování cen i další důvody. "V těchto dnech končí období, ve kterém musí firmy povolenky za minulý rok odevzdávat národním operátorům. To je ten fundament. Tedy - ukázaná platí, firmy musí teď mít povolenky fyzicky," vysvětluje nákupy zakladatel energetické firmy Amper Jan Palaščák.

https://archiv.ihned.cz/c1-66913990-elektrina-je-nejdrazsi-od-roku-2008-muze-za-to-i-evropsky-boj-s-globalnim-oteplovanim

25.1.2021 Spotřeba elektřiny v ČR loni i přes koronavirovou pandemii klesla meziročně jen minimálně, v posledním čtvrtletí dokonce mírně rostla. Na twitteru to dnes uvedl generální ředitel ČEZ Daniel Beneš. Covid měl podle společnosti nicméně vliv na strukturu spotřeby. Snížila se v podnicích, rostla naopak u domácností.

23.9.2020 Největší dodavatel elektřiny v Česku, skupina ČEZ, sníží od října cenu elektřiny pro domácnosti napříč ceníky v průměru o 9 %. Za každou megawatthodinu (MWh) zákazníci podle firmy uspoří zhruba 230 korun, což při průměrné roční spotřebě domácností ve výši 3,5 MWh znamená, že lidé ročně ušetří několik stovek korun. ČTK to dnes řekl mluvčí ČEZ Roman Gazdík. Vyjádření dalších prodejců ČTK shání.

"Ceny elektřiny i plynu na burzách během epidemie covidu klesly a nám se je pro naše zákazníky podařilo nakoupit výhodněji. Plníme tak svůj slib, že pokud ceny na burzách vydrží níže delší dobu, budou z toho mít prospěch i naší zákazníci," uvedl dnes místopředseda představenstva a ředitel divize obchod a strategie ČEZ Pavel Cyrani. Ve stejné výši jako domácnostem klesnou podle firmy od října také ceny pro živnostníky a malé firmy.
Od listopadu pak sníží cenu v obdobném rozsahu také společnost ČEZ ESCO, která dodává elektřinu a plyn středním a větším firmám nebo veřejné správě. Zákazníci podle ČEZ nemusí pro získání slevy nic dělat. V případě takzvaných nefixovaných produktů na dobu neurčitou se jim cena elektřiny i plynu sníží od 1. října automaticky. U fixních produktů na dobu určitou se pak cena aktualizuje k datu prodloužení smlouvy.
Analytici, které před prázdninami oslovila ČTK podzimní pokles cen elektřiny a plynu pro domácnosti před topnou sezonou očekávali. Důvodem je pokles cen na velkoobchodních burzách. Kolik přesně peněz lidé ušetří, záleží podle nich logicky na tom, na co všechno danou komoditu používají.
Cena elektřiny na Pražské energetické burze pro rok 2021, na který se teď obchodníci nejvíce zásobí, činí? aktuálně necelých 44 eur (zhruba 1180 Kč) za megawatthodinu (MWh), meziročně o 16,3 procenta méně. Cena plynu tamtéž pak meziročně klesla? ještě výrazněji, a to o 28 procent na 14 eur (zhruba 380 Kč) za MWh. 

28.8.2020 Cena baseload elektřiny na německém OTC trhu s dodáním v pondělí dosáhla více než 9měsíčního maxima 50,25 EUR/MWh, je to o 21,8 % výše než cena pro dodání na dnešek (Reuters) 

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4501458/CEZ-snizi-cenu-elektriny-pro-domacnosti-v-prumeru-o-devet-procent.html

4.8.2020 Trojice velkých přečerpávacích vodních elektráren Dlouhé stráně, Dalešice a Štěchovice II, které patří společnosti ČEZ, vyrobila v letošním prvním pololetí 652 mil. kWh elektřiny, meziročně o 23,3 % více. ČTK to dnes řekl mluvčí ČEZ Martin Schreier (ČTK)

9.6.2020 POWER EXCHANGE CENTRAL EUROPE (PXE) říká, že se poprvé ve své historii zaměří na koncové zákazníky z řad domácností a živnostníků. Nákup elektřiny a plynu jim zprostředkuje pomocí nového webového řešení PARC4U. Aplikace nabídne zákazníkovi nejvhodnější nabídky předních českých poskytovatelů energií bez skrytých poplatků. Umožní také změnit dodavatele každý rok na jedno kliknutí bez nutnosti fyzické či online komunikace s energetickou společností (PR)

5.6.2020 Vědci vytvořili šestihrannou sůl -chlorid sodný (NaCl) v hexagonálním tvaru . Nový vědecký úspěch by mohl pomoci v mnoha oborech. Tato uměle vyrobená šestihranná sůl bude mít velmi široké využití. Použít půjde prakticky ve veškeré elektronice, zejména tam, kde se jedná o velmi výkonné elektronické systémy. Tedy jako příklad lze uvést elektrická auta a jiné elektrické dopravní prostředky, či řadu telekomunikačních zařízení.

https://tech.instory.cz/technologie/1091-vedci-vytvorili-sestihrannou-sul-novy-vedecky-uspech-by-mohl-pomoci-v-mnoha-oborech.html

20.5.2020 Celosvětový pokles poptávky po elektřině se bude znát ještě dlouho poté, co státy zruší svá karanténní opatření. Povede k největšímu meziročnímu poklesu od dob Velké hospodářské krize a k zásadnímu přetvoření energetických trhů. Mezitím, co se ekonomiky snaží vzchopit, klesne podle Mezinárodní energetické agentury celosvětová spotřeba elektřiny v roce 2020 o 5 %, nejvíce za více než 80 let. V USA minulý týden vládní analytici předvídali nejhlubší propad v zemi vůbec. A v Evropě analytici upozorňují, že úplné zotavení může trvat roky. 

 • Dlouhodobé zpomalení zvýší ekonomický tlak na starší, nehospodárné elektrárny (zejména ty, které spalují uhlí) a naopak pomůže urychlit přechod k uhlíkově čistší a levnější větrné a sluneční energii. Přispěje také k největšímu zaznamenanému meziročnímu poklesu skleníkových plynů z energií. 
 • Vzhledem k tomu, že se využití uhlí a ropy snižuje, měly by podle IEA letošní rok emise z energií klesnout o rekordních 8 %. 
 • Jeden z nejstrmějších poklesů ve spotřebě elektřiny nastane v Evropě, kde se letos podle IEA předpokládá pokles poptávky o 8 %. V Německu firmy jako RWE a Uniper provozují méně uhelných elektráren a více se spoléhají na plyn. Electricite de France varovala, že nízká poptávka povede k tomu, že výroba z jaderných reaktorů letos klesne o více než pětinu.
 • Podobná dynamika se odehrává i u amerického maloobchodního prodeje elektřiny, kde se letos čeká pokles o 4,5 %, nejvíce od roku 1949, kdy se začaly vést záznamy. 
 • https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4409908/nejvetsi-pokles-poptavky-po-energii-otaci-trhy-vzhuru-nohama.html

15.5.2020 okud bude elektřina z nového bloku jaderné elektrárny v Dukovanech příliš drahá, zaplatí ji spotřebitelé ve svých fakturách. Počítá s tím nový zákon o nízkouhlíkové energetice, který má stavbu umožnit, vláda ho chce mít připravený do poloviny roku. Podle dokumentu, o němž informoval časopis Respekt, bude podpora nového reaktoru fungovat podobně jako u obnovitelných zdrojů. Položka za jadernou energii bude součástí regulované složky ceny elektřiny, která tvoří zhruba polovinu faktur.

12.5.2020 V Česku v druhé polovině března pokles denní spotřeby elektřiny byl mezi 5-10 % a v půlce dubna již okolo 15 %. Jak na tom budeme za celý letošní rok? Symetricky s HDP můžeme jen odhadovat, zda pokles budou nižší či vyšší jednotky procent nebo dokonce dvouciferné číslo. V roce 2008 netto spotřeba elektřiny (odlišný údaj od brutto spotřeby zahrnující i ztráty v přenosu a spotřebu pro výrobu elektřiny) v Česku překonala rekord a dosáhla úrovně 61 TWh. V roce 2018 jsme dosáhli dalšího vrcholu ekonomického cyklu a dostali jsme se přes 62 TWh, vloni již spotřeba stagnovala. Letos nepochybně půjdeme pod 60 TWh, hospodářská recese letoškem sotva skončí, ekonomiku čekají nezvratné změny, ne všechno se vrátí do stavu před pandemií.

Proto si dovolím prognózu, že na 62 TWh se nedostaneme dřív než v roce 2025. P 

1.4.2020 Cena baseload elektřiny na německém OTC trhu s dodáním příští den klesá o 10,1 % na 20 EUR/MWh, protože vzrostla proukce elektřiny z větru (Reuters)  

4.12.2019 Finská technická univerzita LUT vydala nedávno zprávu o modelové studii, kterou vytvořila ve spolupráci s německou Energy Watch Group. Nasimulovali v ní celosvětový přechod na obnovitelné zdroje v energetice, vytápění, dopravě a odsolování mořské vody. Studie operuje s rokem 2050, ale jeden z jejích autorů, profesor solární ekonomiky LUT Christian Breyer, upozorňuje, že výsledky studie ukazují, že všechny země mohou navýšit své závazky z Pařížské dohody. "Přechod na stoprocentně čisté, obnovitelné zdroje je naprosto realistický dokonce už dnes, s technologiemi, které máme nyní k dispozici," tvrdí profesor. více

30.10.2019 Andrej Babiš chce prodloužit životnost jaderné elektrárny Dukovany by se mohla prodloužit o deset let (životnost by měla skončit cca v roce 2035 -38, lze ji však ještě prodloužit). Náklady by byly 20 miliard korun, nový jaderný blok by stál zhruba 200 miliard.

O stavbu jaderného bloku v Česku se podle dřívějších informací zajímá šest společností. Jde o ruskou státní společnost Rosatom, francouzskou EDF, jihokorejskou KHNP, čínskou China General Nuclear Power, společný projekt Arevy a Mitsubishi Atmea a americký Westinghouse. 

16.6.2019 Jižní Ameriku postihl velký blackout. Bez proudu je 48 miliónů lidí.K výpadku došlo v době, kdy se část Argentiny chytala na místní volby.

zobrazit více..
Loading...