Koronavir

p>Koronavir jako celospolečenské téma, přebylo všechny důležitá celospolečenská témata, která má lidstvo na stole a kterým čelí a zúžilo se pouze na jedno - této komunikační strategii, která strhne pozornost na jedno téma se říká Taktika mrtvé kočky.

Je koronavirus dvoustupňový nebo více stupňový vir (frekvence)? Jedná se o nějakou formu plicního moru? Je přírodního nebo umělého původu? Bude se koronavirus rok co rok vracet? Má koronavirová krize zastřít nějakou událost nebo proces (nebo jde o zástupný problém, který je pouze spouštěčem neřešených problémů, březen 2020)?

 • Digitální záblesk: koronavirus je pouze jakýsi spouštěč hlubokých společenských, ekonomických a mocenských proměn ve světě prostřednictvím digitálních technologií. Díky koronaviru se naše společnost a lidé zastavují - dostávají tak příležitost na vědomou transformaci, změnu vlastního paradigma, které může gradovat ve vědomého člověka.
 • Koronavirus nám ukazuje exponenciální růst, který se v různých podobách může opakovat i v jiných oblastech v průběhu následujícího desetiletí.
 • Šíření infekce uvnitř budov mohou výrazně zpomalit dostatečná hydratace vzduchu, například pomocí zvlhčovacích zařízení. 
 • Všechny viry jsou dobré, špatný je náš přístup k životu (Rudolf Steiner) a totéž platí o člověku, přírodě atd., protože také k nim máme špatný přístup (příroda a koronaviry nám špatný přístup pouze zrcadlí). 

Čínské trhy prodávaly živá divoká zvířata navzdory naléhání vědců. Vždyť nové viry se na lidi často přenášejí z divokých zvířat, zejména netopýrů: ebola, marburg, nipah, hendra, MERS-CoV, SARS-CoV-2.

Epidemie koronaviru se mediálně rozjela se začátkem nového čínského roku (rok kovové krysy od 25.1.2020), docházelo dohodám vedoucím k ukončení obchodní války mezi USA a Čínou.

Koronavir - COVID 19: https://www.centerforhealthsecurity.org/resources/COVID-19/

První známý případ nákazy novým typem koronaviru se objevil v čínské provincii Chu-pej již 17. listopadu 2019 (některé zdroje uvádí i dřívější termín). S odkazem na čínské vládní údaje to dnes napsal hongkongský list South China Morning Post (SCMP). Podle deníku ale světový "pacient nula" ještě potvrzen nebyl. Dosud nepříliš zmapované onemocnění postiženým osobám způsobuje horečky, kašel a problémy s dýcháním. Jeho původ zatím není objasněný, podle Světové zdravotnické organizace (WHO) se ale zřejmě na člověka přenesl z nakažených zvířat. (ČTK)

 • Ve Wu-chanu byl spuštěn v roce 2019 pilotní projekt 5G sítí, které mohly negativně působit společně s vesmírným zářením na imunitní systém a mutaci viru (MVDr. Josef Staněk)
 • Čínská ekonomika je navíc asi čtyřikrát větší než v roce 2003, kdy se objevila epidemie SARS, globální ekonomika je teď mnohem více propojená.
 • Epidemie koronaviru propukla i v Itálii, protože v Severní Itálii pracuje cca 50 000 čínských dělníků (velmi znečištěné ovzduší průmyslovou výrobou), v posledních desítkách let zde ve velkém investovali čínští investoři do luxusního módního průmyslu
 • Koronavir má pravděpodobně vliv na plodnost a postihuje výrazně starší populaci
 • po prodělání koronaviru může dojít k dlouhodobějším i trvalým plicním následkům (prof. Prymula)
 • Virus SARS-CoV-2 se může přenášet i za pomoci prachových částic, souvislost mezi vysokou úrovní znečištění a tím i zvýšeným poškozením plic zde žijících lidí, což pak může vést k těžšímu průběhu a také se mohou podílet na rychlejším přenosu nemoci mezi lidmi, více: https://zpravy.denikplus.cz/1555-prelomove-zjisteni-vedci-tusi-co-stoji-za-rychlym-sirenim-koronaviru.html?
 • byli zjištěna přímá souvislost mezí epidemiemi, solárními cykly a výbuchy sopek (Václav Cílek)
 • U lidí s krevní skupinou A je větší množství nakažených a je u nich tendence k tomu, aby byl průběh vážnější. více
 • Epidemie virů jsou provázané se solárními cykly a zvýšeným znečištěním ovzduší (prach, výbuchy sopek atd.)
 • Koronavirus zasahuje více lidi trpící obezitou, civilizačními chorobami lidí a oslabenou imunitou
 • Rizikovou skupinou jsou lidé trpící cukrovkou, obezitou, strachem, depresemi (psychickými poruchami)

Epidemie a run na banky tak mají společné zejména to, že lidé mohou propadat falešným zprávám a jednat na základě nedostatečných informací. Pak se chovají způsobem, který celou situaci ještě zhoršuje namísto toho, aby minimalizovali škody. Nejefektivnějším mechanismem, který brání finanční nákaze a obavám z insolvence bank, poskytování informací nad rámec běžného množství. Ve vztahu k současné pandemii by pak podle ekonomů měly platit podobné principy, a to zejména poskytování důvěryhodných informací. Vláda proto musí ukázat, že má spolehlivý a důvěryhodný způsob testů nákazy. "Musí se plně držet faktů a úplně dát stranou politiku." Jakákoliv manipulace s informacemi a fakty by jen poškodila důvěru veřejnosti a oddálila okamžik, kdy se tato důvěra navrátí!

Kde vznik zdroj nákazy? Přímo ve Wu-chanu se totiž nachází Institut virologie, který patří mezi nejnebezpečnější na světě. Navíc se laboratoř nachází pouhých 16 kilometrů od tržnice. Na začátku pandemie místní média informovala o tom, že virus mělo z laboratoře vynést několik virologů, kteří se zašpinili od infikované krve. Druhá laboratoř ve Wu-chanu se nachází jen 5 kilometrů od tržnice a jedná se Centrum pro kontrolu nemocí, kde se mělo provádět testování na zvířatech. Americký národní zdravotní institut udělil výzkumný grant Wuchanskému institutu virologie ve výši 3,7 milionu dolarů.

Zdroj: https://www.extra.cz/dve-laboratore-s-nebezpecnymi-viry-smrtici-koronavirus-pry-unikl-z-jedne-z-nich-tvrdi-teorie?

Důsledky koronaviru na ekonomiku a civilizaci (2020)

Koronavirus je vstupní bránou do Technokracie (poslední fáze společnosti před transformačním kolapsem), kde budeme pouze "otroky mamonu a závislostí", ztrácíme práva, svoji osobnost a lidskost - realizuje se projekt DKT (Projekt TOTAL CONTROL)

 • pokles globálního obchodu (zejména maloobchodu), kultury, sportu, gastronomie,  kultury, služeb, průmyslové produkce atd.
 • globální pokles spotřeby, elektrické energie, surovin, ropy atd., globální ekonomika je přiškrcena a to povede k růst chudoby, růstu nezaměstnanosti a agresivity většinové populace
 • pokles globálního turismu (hotely, restaurace atd.), včetně letecké, kamionové a lodní dopravy
 • pokles čínské ekonomiky a jejího průmyslu s dopadem na provázané globální obchodně výrobní řetězce způsobil řetězení důsledků koronavirové krize
 • na čínské dodavatele spoléhá zhruba pět milionů firem z celého světa.
 • "Zatímco obchodní války mohou vést k omezení mezinárodního obchodu, šíření koronaviru může vést k jeho zastavení. 24-26.2.2020, ceny akcií poklesly kvůli obavám, že budou narušeny dodavatelsko-odběratelské řetězce, což by výrazně poškodilo mezinárodní obchod. Za poslední čtyři obchodní seance se dle indexu MSCI all-country vymazalo z akciových trhů 3,3 bilionu dolarů, klesá ropa a roste cena zlata.
 • Téměř každý pátý člověk na světě je v karanténě nebo mu úřady nařídily či ho požádaly, aby zůstal doma, informuje deník The Guardian. V úterý bylo po celém světě potvrzeno nejméně 378 679 případů nákazy. Více než 16 500 lidí zemřelo, zatímco téměř 101 000 se uzdravilo. Podle WHO se tak opatření přijímaná kvůli pandemii nového koronaviru týkají více než 1,5 miliardy lidí. (24.3.2020)
 • Současný model kapitalismu 21. století se dostává do kolapsu - nastal "blackout ekonomiky" a tím i celé společnosti, již jsme v globální recesi, která bude mít dominový efekt a zasáhne všechny sektory společnosti na globální úrovni. Společnost již nepůjde vrátit do stavu před příchodem pandemie.
 • více

Británie se vydává jinou cestou než zbytek světa. Věří, že lze virus přelstít. Následující týdny ukážou, jestli Británie objevila cestu, jak se vypořádat s virem bez velkých omezení, nebo nakonec bude muset přistoupit k osvědčeným metodám a uvalit na zemi karanténu. Nakonec i Velká Británie nastoupil stejnou cestu restrikcí a Lockdownů jako zbytek západního světa. Řešení vidí v očkování, která začalo koncem roku 2020.

Koronavir zprávy z tisku:

29.12.2020 Dnes byla překonána hranice 82 milionu (z toho cca 19 830 000 v USA, Indie 10 242 000, Brazílie 7 517 000) nakažených a cca 1 789 000 úmrtí (z toho v USA 344 000, v Česku 11 302)na koronavir, vyléčených je 58 059 000 lidí 

29.12.2020 "Premiér Andrej Babiš (ANO) požádal předsedkyni Evropské komise Ursulu von der Leyenovou, aby Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) co nejdříve schválila možnost očkovat z jedné ampule vakcíny proti koronaviru od firem Pfizer a BioNTech šest dávek namísto nynějších pěti. Babiš to večer uvedl na twitteru. Proočkovalo by se tím víc lidí, například v Česku by se celkový počet objednaných zhruba osmi milionů dávek zvýšil o 1,6 milionu (EurActiv)

27.12.2020 Pandemie covidu-19 a s ní spojené společenské restrikce jsou největší hrozbou pro psychické zdraví širokých vrstev obyvatelstva od druhé světové války. Dopady krize na své mentální rozpoložení budou lidé pociťovat ještě roky poté, co se samotný virus podaří dostat pod kontrolu. Na lidskou psychiku podle něj působí kombinace samotného výskytu nemoci, její dopady na společenské vztahy a ekonomické obtíže. Asi deset milionů Britů včetně 1,5 milionu dětí tak bude podle Jamese potřebovat odbornou pomoc psychiatrů a psychologů, aby se s nebývalým náporem vyrovnali.

Podle britského Centra pro duševní zdraví bude v příštích letech vyžadovat péči kvůli úzkostem asi 1,3 milionu lidí, kvůli depresím pak ještě o půl milionu více. Jedná se přitom o osoby, které v minulosti odbornou psychiatrickou pomoc nikdy nevyhledaly. U dětí podle odborníků hrozí deprese a úzkosti kvůli dlouhodobé společenské izolaci spojené v některých případech s hospitalizací či dokonce úmrtím rodinných příslušníků.

https://www.e15.cz/koronahelpdesk-e15/psychika-lidi-je-na-tom-nejhure-od-druhe-svetove-valky-rika-odbornik-1376563?

27.12.2020 Dnes byla překonána hranice 81 milionu (z toho cca 19 520 000 v USA, Indie 10 208 000, Brazílie 7 466 000) nakažených a cca 1 770 000 úmrtí (z toho v USA 341 000, v Česku 11 044) na koronavir, vyléčených je 57 183 000 lidí 

24.12.2020 Dnes byla překonána hranice 80 milionu (z toho cca 19 141 000 v USA, Indie 10 169 000, Brazílie 7 430 000) nakažených a cca 1 753 000 úmrtí (z toho v USA 337 000, v Česku 10 859)  na koronavir, vyléčených je 56 347 000 lidí 

24.12.2020 Dnes byla překonána hranice 79 milionu (z toho cca 18 917 000 v USA, Indie 10 123 000, Brazílie 7 366 000) nakažených a cca 1 739 000 úmrtí (z toho v USA 334 000, v Česku 10 776) i na koronavir, vyléčených je 55 712 000 lidí 

22.12.2020 Dnes byla překonána hranice 78 milionu (z toho cca 18 598 000 v USA, Indie 10 099 000, Brazílie 7 318 000) nakažených a cca 1 719 000 úmrtí (z toho v USA 328 000, v Česku 10 562) i na koronavir, vyléčených je 54 931 000 lidí 

21.12.2020 Nově zjištěný příznak Covidu-19 se objevuje záhy po nákaze. Postihuje hlavně seniory. Nová studie publikovaná v magazínu Journal of Clinical Immunology and Immunotheraphy uvádí další z příznaků, respektive stavů, které Covid-19 způsobuje. Jde o takzvané delirium neboli zmatenost, jež bývá doprovázena horečkou. Jde mimo jiné o další potvrzení podezření, že koronavirus napadá také mozek.

Delirium se u mnoha pacientů objevilo ještě předtím, než došlo k projevu obvyklejších příznaků nemoci, mezi které patří bolest hlavy, kašel, dýchací potíže a také ztráta čichu a chuti. Podle studie je zmatenost, respektive mozkovou mlhu možné zařadit jako nový indikovaný příznak koronaviru, obzvlášť pokud ho doprovází nevysvětlitelná horečka. Je však důležité dodat, že tento příznak se objevuje zejména u starších osob, výrazně méně pak u mladších. Lékaři to přisuzují tomu, že mladý mozek se s útokem koronaviru dokáže vypořádat lépe.

Jde o stav zmatenosti, v rámci kterého se člověk může cítit jakoby mimo realitu, něco jako ve snu. Měli bychom dávat dobrý pozor, zejména v této těžké epidemiologické situaci, protože i jedinec, který nejeví další známky onemocnění, může být nakažený," uvedl spoluautor studie Javier Correa z Univerzity Oberta de Catalunya. Vědci jsou přesvědčeni o tom, že koronavirus dokáže napadnout centrální nervový systém a způsobit v něm takzvané neurokognitivní změny. Ty se potom mohou projevovat právě deliriem, a také bolestmi hlavy nebo psychotickými ataky. Javier Correa také dodal, že u pitvaných pacientů, kteří podlehli Covidu-19, byla pozorována takzvaná hypoxie, tedy poškození mozku způsobené nedostatkem kyslíku.

20.12.2020 Američtí zaměstnavatelé mohou po zaměstnancích vyžadovat očkování. Pracovníci mají právo injekci odmítnout, potom jim však hrozí vyhazov. Vláda vydala nové stanovy, ve kterých vyjasňuje zdravotní předpisy v době pandemie. Experti jsou skeptičtí kvůli nedůvěře veřejnosti.

Nařízení pochází z Komise pro rovné pracovní příležitosti (EEOC), informuje americký list The New York Times. Politici vidí ve vakcinaci jedinou cestu, jak šíření pandemie, která stála více než 300 000 Američanů život, zastavit. Experti se domnívají, že při dostatečném množství očkovaných lidí se vytvoří v populaci komunitní imunita a země se bude moci navrátit k normálnímu fungování.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/svet/povinne-ockovani-v-usa-zamestnavatele-maji-pravo-ho-vyzadovat.A201220_102831_ln_zahranici_livs

20.12.2020 Dnes byla překonána hranice 77 milionu (z toho cca 18 220 000 v USA, Indie 10 056 000, Brazílie 7 213 000) nakažených a cca 1 697 000 úmrtí (z toho v USA 324 000, v Česku 10 331) i na koronavir, vyléčených je 54 004 000 lidí 

20.12.2020 V minulých týdnech se premiér Andrej Babiš (ANO) vyjadřoval neurčitě ohledně toho, zda se nechá naočkovat novou vakcínu proti viru SARS-CoV-2. V neděli však oznámil, že se chce nechat naočkovat, rozhodnout by o tom měl jeho lékař. Babiš v minulosti upozornil na to, že mu chybí slezina, tedy jeden z důležitých imunitních orgánů.

Prezident Miloš Zeman v nedělním pořadu Partie TV Prima oznámil, že se nechá naočkovat. Vyčká ale prý až do "třetí vlny" očkování, nejprve by podle něj měli přijít na řadu zdravotníci a pracovníci Integrovaného záchranného systému. "No, a já se pak zařadím mezi všechny ostatní občany s tím, že nevím, jestli se mi to podaří, ale budu chtít, aby z těch vakcín, které se nabízejí, jsem dostal jednu vakcínu, což by znamenalo, že ušetřím jedno píchnutí," řekl Zeman s tím, že by preferoval aplikaci jedné dávky vakcíny, namísto dvou. Uvedl také, že se nenechá naočkovat před televizními kamerami, nechce prý žádné show. Záměr nechat se očkovat oznámili již i další vládní politici, například ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová nebo 1. místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček (oba ČSSD).

https://echo24.cz/a/SpteX/babis-chtel-bych-se-nechat-ockovat-vakcinovat-se-necha-i-zeman-ale-bez-show?<br>

19.12.2020 Dnes byla překonána hranice 76 milionu (z toho cca 17 888 000 v USA, Indie 10 005 000, Brazílie 7 163 000) nakažených a cca 1 683 000 úmrtí (z toho v USA 321 000, v Česku 10 271) i na koronavir, vyléčených je 53 373 000 lidí 

18.12.2020 Česko vstupuje do třetí vlny koronaviru. V počtu infikovaných i umírajících jsme na vzestupu už potřetí tento rok a podle biochemika Jana Konvalinky to znamená jediné. Vše naznačuje, že Česko je na prahu začínající třetí vlny.

https://zpravy.magazinplus.cz/2083-treti-vlna-prave-zacina-varuje-biochemik-a-odhalil-cim-je-virus-obrovsky-nebezpecny.html<br>

18.12.2020 Kdy skončí pandemie? Bez hromadné proočkovanosti se covidu nezbavíme, varují experti. Česko se chystá začít s hromadným očkováním proti nemoci covid-19. Velká část populace ale vakcinaci odmítá. Podle epidemiologů a imunologů je to přitom klíčový krok ke zkrocení koronaviru. Zeptali jsme se jich proto, jak velké procento populace je potřeba naočkovat a zda je reálné těchto čísel dosáhnout. V anketě odpovídali i na otázky, co dalšího náš přiblíží ke konci pandemie i kdy se tohoto slavného okamžiku dočkáme.

Dle odhadů založených na bazálním reprodukčním čísle nemoci covid-19 bude potřeba oočkovat přibližně tři čtvrtiny populace, aby se šíření nemoci zastavilo.

Pozitivní dopad bude mít i menší proočkovanost, ale pak se nemoc - v menší míře - bude dál šířit a ohrožovat neočkované. K těm 75 procentům se asi nedostaneme, v tom jsem skeptik, ale budeme se snažit. Je třeba hodně vysvětlovat a vyvracet mýty a dezinformace.

https://forbes.cz/uz-nekolik-ockovanych-zachrani-zivoty-bez-hromadne-proockovanosti-se-ale-covidu-nezbavime-varuji-experti/<br>

18.12.2020 Unikly ceny vakcín pro EU. Částky se liší několikanásobně

Kompletní "nákupní seznam" včetně cen jednotlivých vakcín zakoupených Evropskou unií a celkovou částku, kterou Belgie za vakcíny utratí, vypustila na svém Twitteru De Bleekerová ve čtvrtek. "Letos bude zakoupeno 33,5 milionu vakcín," napsala De Bleekerová na svých sociálních médiích. "A za to zaplatíme celkem 279 milionů eur."

Ceny vakcín dle uniklých informací:

 • Oxford/AstraZeneca: 1,78 eura (cca 46 korun)
 • Johnson & Johnson: 8,50 eura (cca 222 korun)
 • Sanofi/GSK: 7,56 eura (cca 198 korun)
 • BioNTech/Pfizer: 12 eur (314 korun)
 • CureVac: 10 eur (cca 262 korun)
 • Moderna: 18 dolarů (cca 385 korun)

Je však patrné, že ceny jednotlivých vakcín jsou diametrálně rozdílné. Belgická vláda například za dávku látky od AstraZenecy zaplatí méně než dvě eura, ale šestinásobek za tu od Pfizeru. Pozoruhodně drahá ve srovnání s ostatními je pak Moderna za 14,7 eura. U vakcín Curevac, Sanofi/GSK a Johnson & Johnson se ceny pohybují od 7 eur do 10 eur. Většinu vakcín je navíc nutné aplikovat ve dvou dávkách, což znamená, že jeden naočkovaný člověk vakcínou Moderny vyjde na téměř 30 eur. Ceny jsou nicméně výsledkem evropských jednání a jsou stejné pro každý členský stát. Minimálně v případě Belgie bude očkování bezplatné. 

18.12.2020 Americký viceprezident Mike Pence se stal dosud nejvýše postaveným americkým činitelem, který obdržel vakcínu proti Covid-19. Krok má podpořit důvěru veřejnosti v bezpečnost vakcíny (FT)

18.12.2020 Komentář Lukáše Kovandy: Vyhozené miliardy za testování? Od středy se mohou obyvatelé České republiky nechat dobrovolně a bezplatně antigenně testovat na přítomnost koronaviru způsobujícího onemocnění COVID-19. Pokud však platí závěr článku listopadového vydání odborného časopisu Journal of Clinical Microbiology, který vydává Americká společnost pro mikrobiologii, vyhodí česká vláda více než miliardu oknem.

 • antigenní testy nejsou v plošném měřítku účinné. "Snaha využít ve větším měřítku antigenních testů k zamezení šíření koronaviru je jako snažit se zabránit globálnímu oteplování na základě předpovědi počasí 
 • levnější a snadno dostupná opatření: nošení roušek, dostatečná hygiena rukou, dodržování odstupu při kontaktu a pohybu mezi více lidmi či důsledná izolace nemocného. Primárním cílem testování by podle nich mělo být monitorovat účinky těchto opatření.
 • Klíčovým problémem plošného antigenního testování je podle autorů studie jeho poměrně vysoký podíl falešně pozitivních výsledků. Tento podíl je údajně tak vysoký, že obyvatelstvo nemůže mít k závěrům testování dostatečnou důvěru. To se pak projeví tím, že nebude na základě jejich výsledku v uspokojivé míře jednat - pozitivně testovaní například nebudou dodržovat zásady dostatečné izolace od ostatních.
 • Obecně nižší spolehlivost testů - například v porovnání s laboratorními PCR testy - ale může vést také k tomu, že výsledek bude falešně negativní, takže testovaný člověk - ačkoli ve skutečnosti pozitivní - přestane dodržovat prověřená opatření, jako je nošení roušky nebo dodržování odstupu. 
 • Ačkoli jsou PCR testy nákladnější než testy antigenní, toto dvojstupňové testování vyjde veřejnou kasu stále levněji - v porovnání se slabším poklesem daňového inkasa bez testování. Dvojstupňové testování, které běží v Česku, zároveň zajistí, že pozitivně testovaní nebudou zbytečně končit v karanténně (jsou­ -li pozitivní jen falešně) a že důvěra veřejnosti v celý testovací program nebude zásadně narušena.
 • https://www.e15.cz/nazory/komentar-lukase-kovandy-vyhozene-miliardy-za-testovani-1376384?

17.12.2020 Dnes byla překonána hranice 75 milionu (z toho cca 17 486 000 v USA, Indie 9 977 000, Brazílie 7 053 000) nakažených a cca 1 663 000 úmrtí (z toho v USA 316 000, v Česku 10 036) i na koronavir, vyléčených je 52 682 000 lidí 

17.12.2020 Prvních 10 000 vakcín aplikuje rakouská vláda ještě před koncem roku, uvedl vysoce postavený úředník na ministerstvu zdravotnictví. Vakcína společnosti Pfizer/BioNTech, která by měla být do země dodána mezi 23. a 28. prosincem, bude nejdříve poskytnuta obyvatelům pečovatelských domů ve Vídni. Pokud jde o zbytek populace, kromě rizikových skupin budou mít Rakušané přístup k vakcíně až ve druhém čtvrtletí roku 2021. Ve Francii se očkování rozjede na počátku ledna, uvedl francouzský premiér Jean Castex, který představil vládní strategii očkování Národnímu shromáždění (The Capitals)

16.12.2020 Dnes byla překonána hranice 74 milionu (z toho cca 17 238 000 v USA, Indie 9 954 000, Brazílie 6 985 000) nakažených a cca 1 650 000 úmrtí (z toho v USA 313 000, v Česku 9 882) i na koronavir, vyléčených je 52 145 000 lidí 

16.12.2020 https://www.facebook.com/BiologickeCentrum

15.12.2020 Naše Vánoce rozhodnou, jestli to v lednu bouchne, říká muž který na jaře zachránil Česko

https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/3241044-jak-se-nynejsi-stav-zvladne-predurci-podobu-zivota-cechu-v-pristim-roce-mini-rehak?

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/muze-ktery-ja-jare-zachranil-cesko-co-by-vlade-radil-dnes-ptejte-se-133703#

15.12.2020 Vědci z Oxfordské univerzity testují acylpyrin v boji proti covid 19. Kyselina acetylsalicylová zřejmě pomáhá při těžkém průběhu

Kyselina acetylsalicylová, kterou známe především v podobě českého acylpyrinu, je nejen účinným lékem na snížení horečky a tlumení bolesti, ale využívá se také jako prostředek pro ředění krve. V souvislosti s těmito poznatky začali lékaři z Oxfordské univerzity kyselinu acetylsalicylovou testovat coby účinný prostředek pro léčbu závažného průběhu onemocnění covid-19 a zařadili ji do rozsáhlé studie Recovery.

 • U pacientů s nemocí covid-19 je vysoké riziko tvorby krevních sraženin. Zdá se totiž, že trombocyty, tedy krevní destičky jsou u nich hyperaktivní a malé cévy tak snadno ucpou. Velmi často proto dochází k nedokrvování některých orgánů, a to včetně plic. Což může snadno přerůst v nedostatek kyslíku (hypoxii) a oxidační stres, následně v zánět, těžkou infekci (sepsi) a nakonec začnou selhávat veškeré důležité orgány v těle. 
 • Kyselina acetylsalicylová, tedy jedna z nejdéle využívaných látek v medicíně a také hlavní složka českého acylpyrinu, jednak snižuje horečku a tlumí bolest, ale má také významné protizánětlivé, antioxidační a především protidestičkové účinky.  
 • https://www.ctidoma.cz/zpravodajstvi/vedci-z-oxfordske-univerzity-testuji-acylpyrin-v-boji-proti-covid-19-kyselina?<br>

15.12.2020 Česko se od pátku 18. prosince vrátí do čtvrtého stupně protiepidemického systému PES. Po dvou týdnech se zase zavřou restaurace, hotely a penziony, bazény, posilovny a další vnitřní sportoviště, stejně jako muzea, galerie, památky či knihovny. Začne platit noční zákaz vycházení, setkávání se omezí na maximálně šest lidí. Všechny obchody a služby ale tentokrát mohou zůstat otevřené (ČTK) 

14.12.2020 Už je pozdě, lidé opatření respektovat nebudou, prohlásil Prymula. Pomohou jen kompenzace. Roman Prymula však zároveň tvrdí, že vláda už má velmi omezený manévrovací prostor, vzhledem k tomu, že poztrácela prakticky veškerou důvěru obyvatelstva. Její bezradnost v posledních týdnech nemohla být větší a podtrhla ji "kelímková kauza", kdy se na vládní úrovni řešilo především to, zda si lidé mohou venku vypít kávu z kelímku. Epidemiolog je nyní přesvědčen, že v případě zpřísnění opatření už je lidé nebudou respektovat. Vláda by měla přijít s jasnými kompenzacemi pro lidi a firmy, jimž omezuje živnosti a podnikání. Je to jediná cesta, jak je motivovat k tomu, aby opatření dodržovali.

https://www.mix24.cz/uz-je-pozde-lide-opatreni-nebudou-respektovat-prohlasil-prymula-pomohou-jen-kompenzace/

14.12.2020 Dnes byla překonána hranice 73 milionu (z toho cca 16 893 000 v USA, Indie 9 906 000, Brazílie 6 927 000) nakažených a cca 1 626 000 úmrtí (z toho v USA 308 000, v Česku 9 609) i na koronavir, vyléčených je 51 207 000 lidí 

14.12.2020 Výrobci ruské vakcíny proti covidu-19 s názvem Sputnik V dnes oznámili, že podle nových dat z "posledního kontrolního bodu" klinického testování má jejich očkovací látka účinnost 91,4 %. Proti těžkým případům covidu-19 pak podle dnes zveřejněného prohlášení ústavu Nikolaje Gamaleji a Ruského fondu přímých investic preparát chrání se 100% účinností. Žádné nečekané nežádoucí reakce na vakcínu se podle zprávy během klinických testů nevyskytly

14.12.2020 V Česku by podle České vakcinologické společnosti mohlo být 28. prosince 9750 dávek vakcíny proti covidu-19, napůl v Praze a v Brně. Očekává, že látku od firmy Pfizer, schválí Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) pro Evropskou unii 21. prosince. Pro získání imunity musí každý očkovaný dostat dvě dávky. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) v pátek uvedl, že vakcína bude schválena nejdříve 29. prosince a očkovat v ČR by se mohlo začít za šest až osm týdnů (ČTK)

14.12.2020 Amerika začíná očkovat proti covidu-19. Je to největší logistická operace od druhé světové války

Největší strach nemám o to, že nevíme, co děláme. Cvičili jsme to. Ale nevíte, jestli to funguje, dokud to opravdu nezačne fungovat," řekl deníku The Wall Street Journal Shanwn Seamans, manažer zodpovědný v logistické firmě McKesson za distribuci vakcíny. Vakcínu po celých USA rozvážejí nákladní auta a letadla firem FedEx a UPS. S logistikou pomáhá i armáda. "Den, kdy začneme s dodávkami, je jako den, kdy začala v roce 1944 invaze v Normandii.

Samotný vývoj vakcíny trval deset měsíců. Americká vláda do něj napumpovala osmnáct miliard dolarů (390 miliard korun). Firmy je potřebovaly většinou hlavně na zvýšení svých výrobních kapacit. Vláda si tím zároveň zajistila rychlý přístup k vakcínám. Nazvala to operace Warp Speed podle fiktivního pohonu vesmírných lodí ze seriálu Star Trek.

Jako první dostala povolení látka od Pfizer/BioNTech, vyvinutá za spolupráce amerických a německých vědců. Další by mohla být ta od americké firmy Moderna. Obě jsou založené na nové technologii mRNA, kdy se do očkovaného organismu dopraví genetická informace obálkového proteinu s z koronaviru SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc covid-19. Obálkový protein s je jakýmsi klíčem, který odemyká buňky těla pro vstup koronaviru. Organismus na tuto cizorodou bílkovinu zareaguje tím, že začne vyrábět protilátky. V případě obou vakcín jsou potřeba dvě dávky pro silnou imunitu, která nastoupí zhruba měsíc po aplikaci první dávky.

Do konce letošního roku by Spojené státy měly mít k dispozici 40 milionů dávek vakcíny společností Pfizer/BioNTech, což znamená očkování pro dvacet milionů lidí. V první vlně v neděli a v pondělí se očkování rozváží na 145 míst, v úterý na dalších 425 míst.

První dávky v USA dostanou lékaři a nejohroženější skupiny. Očkování je dobrovolné.

Deník Washington Post citoval jednoho z německých expertů, že speciální lednice na skladování vakcíny došly od objednávky až po dvou měsících. Po celém světě je po nich totiž velká poptávka. 

https://zahranicni.ihned.cz/c1-66858100-amerika-zacina-ockovat-proti-covidu-19-je-to-nejvetsi-logisticka-operace-od-druhe-svetove-valky

14.12.2020 Premiér Singapuru Lee říká, že země schválila vakcinační látku od společností Pfizer/BioNTech k použití (Reuters) 

14.12.2020 Německá kancléřka Angela Merkelová a 16 lídrů spolkových zemí se kvůli rostoucímu počtu nakažených rozhodli přikročit k částečnému lockdownu. Všechny obchody, kromě těch s nezbytným zbožím, jako jsou například potraviny, budou od středy 16. prosince až do 10. ledna zavřeny. Francie za neděli evidovala více než 13 400 případů nákazy, což je na hony vzdálené vládou avizovaným 5 000 případů, které by dovolily rozvolnění opatření. Místo toho začne od úterý platit zákaz vycházení mezi 20. hodinou večerní a 6. hodinou ranní (The Capitals)

14.12.2020 Ve Vídni v neděli skončilo desetidenní plošné testování na nový typ koronaviru. Otestovat se nechalo 234 880 lidí, což odpovídá pouze 13,5 % obyvatel. Testování odhalilo celkem 591 bezpříznakových nakažených. Další plošné testování je naplánováno na leden, podle rakouského vicekancléře Wernera Koglera (Zelení) tak vláda zvažuje, jak obyvatele pro příště motivovat k vyšší účasti (The Capitals)

13.12.2020 Dnes byla překonána hranice 72 milionu (z toho cca 16 516 000 v USA, Indie 9 854 000, Brazílie 6 880 000) nakažených a cca 1 610 000 úmrtí (z toho v USA 305 000, v Česku 9 450) i na koronavir, vyléčených je 50 438 000 lidí 

12.12.2020 Z nedávného průzkumu STEM/MARK vyplynulo, že téměř polovina Čechů se očkovat proti covidu nenechá, 19 % oslovených neví. Nedůvěra k vakcíně podle biochemika Jana Konvalinky, prorektora UK pro vědu a výzkum, roste kvůli tlaku záměrně vypouštěných dezinformací a lží. Ty považuje za práci profesionálů. Nesmysly o tom, že vakcíny obsahují potracené lidské plody, že budou měnit DNA lidí, kteří si je budou aplikovat, že slouží k ovládnutí lidstva prostřednictvím jakýchsi čipů, to všechno jsou sice snadno vyvratitelné, ale nebezpečné nesmysly, které mohou nepřímo zabít tisíce lidí, pokud jim uvěří. V posledních dnech jsem doslova zavalen konspiračními texty a videy.

 • Bojím se, že motivací je prostě jen šířit nedůvěru v demokratický systém a strach z budoucnosti. Mám informace, že to bezpečnostní složky státu považují za součást informační války proti našemu státu ze zahraničí, ale to samozřejmě já potvrdit nemohu 
 • Teď mají Češi podle Konvalinky jen tři možnosti. "Žít s rouškami, pozorovat úzkostlivě počet mrtvých a obsazenost nemocnic a jednou za pár měsíců celou zemi na pár týdnů zavřít. Nebo epidemii ignorovat a nechat zemřít další desetitisíce lidí, které nedokážeme ochránit. Anebo rychle proočkovat velkou část populace a konečně z toho blbého viru udělat jen otravnou chřipečku.
 • vakcíny připravují nejlepší mozky této planety. Jakmile budou schváleny nezávislými regulačními orgány ve Spojených státech a EU, nechám se naočkovat  
 • Většina odborníků se shoduje, že k úspěšnému zastavení šíření viru a návratu do běžného života bez lockdownů pomůže 60- až 70 % proočkovanost populace.
https://www.novinky.cz/domaci/clanek/nesmysly-o-vakcine-muzou-stat-zivoty-varuje-biochemik-konvalinka-40344781#

12.12.2020 Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) schválil mimořádné použití vakcíny proti covidu-19 od americké farmaceutické společnosti Pfizer a německé firmy BioNTech. Na svém webu o tom s odkazem na tři nejmenované zdroje napsal nejprve list The New York Times (NYT), úřad FDA jeho zprávu vzápětí potvrdil. Prvních 2,9 milionu vakcín se v zemi začne distribuovat příští týden.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/svet/americke-urady-schvalily-mimoradne-pouziti-vakciny-proti-covidu-zacnou-se-distribuovat-pristi-tyden.A201212_071018_ln_zahranici_lidar

11.12.2020 Při vývoji dvou slibných vakcín proti koronaviru se objevily problémy. Australská vakcína od Queenslandské univerzity a firmy CSL sice protilátky v tělech očkovaných vytvářela, ale také se u nich při testech objevila falešná pozitivita na nákazu HIV. Očkovací látka od francouzské společnosti Sanofi vyvíjená s britskou farmaceutickou firmou GlaxoSmithKline nechrání dostatečně nejohroženější skupinu lidí nad 50 let.

Australská vakcína byla v první fázi klinických zkoušek, během níž byla podána několika desítkám dobrovolníků, aby se zjistilo, zda se u nich vytvářejí protilátky a jestli nemá vedlejší účinky. Protilátky proti covidu-19 vytvářela, ale současně u některých očkovaných vytvářela i protilátky proti viru HIV. Vycházely jim pozitivní testy na HIV, i když další testy u nich tuto nákazu nepotvrdily.

Austrálie, která plánovala nakoupit 51 milionů dávek této vakcíny, od kontraktu odstoupila a pokusí se navýšit dodávky očkovacích látek od společnosti AstraZeneca, za kterou stál Jennerův institut Oxfordské univerzity, a nově objednat také americkou vakcínu od Novavaxu.

"Zřejmě by fungovala. Ale nechceme mít žádné problémy s důvěrou (ve vakcínu) a tyto falešně pozitivní testy by mohly vyvolat zmatek a ztrátu důvěry.

https://www.novinky.cz/koronavirus/clanek/po-podani-australske-vakciny-proti-covidu-meli-dobrovolnici-pozitivni-test-na-hiv-40345004#

11.12.2020 Dnes byla překonána hranice 71 milionu (z toho cca 16 104 000 v USA, Indie 9 824 000, Brazílie 6 794 000) nakažených a cca 1 595 000 úmrtí (z toho v USA 300 000, v Česku 9 341) i na koronavir, vyléčených je 49 405 000 lidí 

10.12.2020 Vedoucí lékař Centra očkování a cestovní medicíny v Hradci Králové profesor Jiří Beran má ohledně očkování vakcínou na onemocnění covid-19 poměrně jasný názor. Po prodělání onemocnění totiž člověk nemusí být dle jeho tvrzení očkován. Důvodem je zjednodušeně řečeno schopnost lidského těla pamatovat si, co prodělalo za chorobu. "Prodělané onemocnění covid-19 v jakékoliv podobě zanechá mnohaletou imunitu v buněčné paměti

 • Pravdou je to, že prodělané onemocnění COVID-19 v jakékoliv podobě zanechá mnohaletou imunitu v buněčné paměti a tak v případě prodělání nemoci v jakékoliv podobě (ochrana jen v buněčné imunitě nebo v kombinaci s protilátkami) není nutné se očkovat
 • Ještě bych upozornil na drobný rozpor ze strany ministerstva zdravotnictví, které trvá na premise, že prodělané onemocnění nás ochrání jen na 3 měsíce. Toto uplatňuje i u opakování karantény u osob, které onemocnění prodělaly. Všichni výrobci vakcín ale trvají na výroku, že za měsíc po aplikaci dvou dávek vakcíny jsme chráněni na dobu skoro stejnou jako prodělání infekce. Kombinací obou výroků zjistíme, že ochrana po aplikaci dvou dávek vakcíny nemůže být v ČR delší než jeden měsíc
 • doposud nebyla nikdy a nikde vyvinutá vakcína proti žádné infekci, která by chránila déle než prodělání samotné infekce. "Ten kdo ji vyvine, dostane Nobelovu cenu," dodal Jiří Beran.
 • téměř půl milionu lidí v Česku už prodělalo covid a vyléčilo se. Mnozí z nich mají pocit, že jsou imunní a čekání na toužebně vyhlíženou vakcínu se jich netýká. Jenže získaná odolnost není »nekonečná«, existují totiž případy, i když jich významné množství není, kdy na již vyléčeného člověka zaútočil koronavirus podruhé. A onemocněl.
 • Pokud jde o aktuální situaci v Česku, počet úmrtí v souvislostí s covidem v Česku stoupl na 9226. Hospitalizovaných je 4326. Laboratoře ve středu provedly 22951 testů na koronavirus, pozitivní výsledek mělo 27,89 procent z nich.

https://zivotvcesku.cz/jiri-beran-onemocneni-covid-zanecha-mnohaletou-imunitu-ockovani-neni-nutne-rika-profesor/?

10.12.2020 Dnes byla překonána hranice 70 milionu (z toho cca 15 927 000 v USA, Indie 9 795 000, Brazílie 6 735 000) nakažených a cca 1 584 000 úmrtí (z toho v USA 298 000) i na koronavir, vyléčených je 49 003 000 lidí 

10.12.2020 Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) v této fázi nemůže zaručit, že doporučí ke schválení vakcínu proti covidu-19 americké společnosti Pfizer a jejího německého partnera BioNTech. Oznámila to šéfka agentury Emer Cooke (ČTK)

9.12.2020 Dnes byla překonána hranice 69 milionu (z toho cca 15 765 000 v USA, Indie 9 762 000, Brazílie 6 728 000) nakažených a cca 1 573 000 úmrtí (z toho v USA 295 000) i na koronavir, vyléčených je 47 912 000 lidí 

9.12.2020 Světová zdravotnická organizace varuje před třetí vlnou pandemie. Podle WHO bude Evropa na začátku roku 2021 čelit dalšímu masivnímu nárůstu infekcí. Stejný názor zastává i evoluční biolog Jaroslav Flegr. Ten předpovídá, že se obchody opět zavřou ještě před Vánocemi a další vlna bude vyčerpávající po všech stránkách.

Experti se shodují, že rozvolnění nemělo před Vánocemi vůbec přijít. Reprodukční číslo R opět dosahuje kritické hodnoty 1 a v některých krajích dokonce hodnotu překračuje. Pokud nebude veřejnost důsledně dodržovat nastavená opatření, může tuzemské nemocnice znovu těžce zasáhnout koronavirová krize. Čtvrteční zmírnění omezení se nevyhnutelně projeví nárůstem počtu nových případů covidu-19, protože mezi lidmi bude více kontaktů.

Evoluční biolog Jaroslav Flegr je toho názoru, že rozvolnění při přechodu do třetího stupně nemělo vůbec přijít. Sám očekává, že pandemie se v Česku bude nadále zhoršovat. "Rozvolňování související se třetím stupněm PES způsobí masivní nárůst nakažených. Nejpozději do 14 dnů budeme v 5. stupni, pokud tedy 'psa' nebudeme znásilňovat. 

Jaroslav Flegr je přesvědčen, že se situace bude dramaticky zhoršovat. Současná čísla jsou podle něj následkem znovuotevření škol. Dopady otevření hospod by měly přijít ještě později. "Kdybychom udělali tvrdý lockdown na několik dní v říjnu, mohli bychom dnes být v pohodě. Udělali jsme si to sami, protože jsme nechtěli dělat nepopulární rozhodnutí.

https://zpravy.magazinplus.cz/2062-treti-vlna-prijde-brzy-a-bude-dlouha-a-vycerpavajici-varuji-experti.html?

8.12.2020 Miliardář Bill Gates předpovídá, že do jara bude schváleno a k distribuci připraveno šest vakcín proti koronaviru. Jmenoval přitom pětici nadějných kandidátů: očkovací látku od firem Pfizer a BioNTech a dále produkty společností Moderna, AstraZeneca, Johnson & Johnson a Novavax. Filantrop zároveň v rámci přehlídky zaměřené na finanční technologie v Singapuru vzkázal, že je potřeba zajistit, aby se vakcíny co nejrychleji dostaly i do méně rozvinutých zemí.

https://www.e15.cz/zahranicni/gates-na-jare-bude-sest-vakcin-proti-koronaviru-musi-se-dostat-i-k-chudym-1376068<br>

8.12.2020 Dnes byla překonána hranice 68 milionu (z toho cca 15 410 000 v USA, Indie 9 731 000, Brazílie 6 630 000) nakažených a cca 1 556 000 úmrtí (z toho v USA 291 000) i na koronavir, vyléčených je 47 251 000 lidí 

8.12.2020 Británie začala očkovat obyvatele proti Covid-19. Prvním člověkem na světě, který obdržel vakcínu od Pfizer/BioNTech mimo klinické testy, se stala 90letá žena v Coventry v střední části Anglie (Reuters)

7.12.2020 Dílčí novela krizového zákona počítá s pokutami za porušování protikoronavirových nařízení vlády až 50 000 korun pro fyzické osoby a tři miliony korun pro právnické osoby. Vláda návrh předlohy ministerstva vnitra schválila, informoval na tiskové konferenci ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD).

Možnost vyplácet nemocným a lidem v karanténě plnou mzdu kabinet nezavrhl, v tomto týdnu o ní ještě budou jednat Havlíček, ministryně financí Alena Schillerová (za ANO), ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) a premiér Andrej Babiš (ANO). Vzhledem k blížícímu se startu dobrovolného testování je ale podle Havlíčka třeba hledat postupy, pro které není třeba souhlas Parlamentu.

Idea směřovala k tomu, aby lidé neměli obavu chodit na antigenní testy, které budou plošné a zdarma, řekl Havlíček. Má ale zásadní bariéry, například nerovnost mezi pacienty s covidem a jinými diagnózami. Ti by stále pobírali 60 procent mzdy. Havlíček zmínil i nevoli těch, kteří už covid prodělali na 60procentní nemocenské.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/domov/havlicek-zavest-uhradu-plne-mzdy-lidem-s-covidem-je-komplikovane.A201207_192320_ln_domov_lihem

7.12.2020 Česko má objednanou prostřednictvím společných smluv Evropské unie vakcínu proti covidu-19 pro 6,9 milionu obyvatel. Očkování bude hrazené z veřejného zdravotního pojištění a dobrovolné, vyplývá ze strategie očkování, kterou dnes projedná vláda (ČTK) 

7.12.2020 Bohužel se ale zdá, že s důsledky koronaviru se budeme potýkat ještě hodně dlouhou dobu. Stále více lékařských týmů, které měly možnost provádět studie na základě dat získaných od velkého vzorku pacientů, tvrdí, že Covid-19 je zrádný v působení dlouhodobých následků, kterých se lidé nemohou zbavit ani dlouho poté, co se ze základních příznaků nemoci vyléčili.

Vědci nyní zjistili, že u každého pátého člověka, který projde nákazou koronavirem, se poměrně záhy rozvine psychická porucha. Nejčastěji jde o deprese, úzkost či nespavost. Tyto stavy zaznamenává 20 % vyléčených do 90 dnů od nákazy. Vyplývá to ze studie vědců z Oxfordské univerzity, kterou publikovali v prestižním časopise Lancet Psychiatry. Mimochodem, Oxford je ve zkoumání koronaviru velmi činný. Vznikla zde také jedna ze tří aktuálně schvalovaných vakcín. Jde o tu, kterou bude vyrábět společnost AstraZeneca a jež se má ve velkém dostat i do České republiky.

Vědci ve své studii dokonce konstatují, že Covid-19 zvyšuje riziko vzniku demence. Důvodem je skutečnost, že může poškozovat mozek. "Obávali jsme se, že pacienti, kteří přežili Covid-19, budu vystaveni vyššímu riziku problémů s duševním zdravím. Ukazuje se, že je to skutečně pravděpodobné," uvádí profesor psychiatrie na Oxfordské univerzitě, Paul Harrison.

Podle Harrisona je naprosto nutné, aby se vědci pustili do zkoumání příčin, které stojí za tím, že Covid-19 způsobuje psychiatrické poruchy a v extrémních případech až demenci. Je také nutné, aby se zdravotnictví připravilo na to, že těmto lidem bude v příštích letech nutné poskytovat adekvátní péči. Mluví přitom o tom, že největší problém budou mít lidé, kde koronavirus proběhl s největší razancí. K nim ve druhé vlně patří také Česká republika. Oficiálně se zde nakazilo přes půl milionu lidí, ale reálně koronavirem prošly miliony Čechů.

Tato studie je přitom výjimečná v tom, že pracuje s obrovským souborem dat. Vědci měli k dispozici záznamy 69 milionů lidí ve Spojených státech, z nichž 62 tisíc prodělalo Covid-19. Do tří měsíců od pozitivního testu se u pětiny z těchto osob projevila úzkost, deprese nebo nespavost. Jde přitom o diagnostikované případy. Ve skutečnosti jich tedy bude mnohem více, ať už těch, kteří neměli zjištěný koronavirus a pak se u nich psychická porucha objevila nebo těch, kteří zatím nevyhledali psychiatrickou pomoc.

https://www.mix24.cz/obavy-lekaru-se-naplnily-predstavili-vazne-priznaky-ktere-do-3-mesicu-postihnou-velkou-cast-lidi-vylecenych-z-covidu-19/?

6.12.2020 Dnes byla překonána hranice 67 milionu (z toho cca 15 004 000 v USA, Indie 9 673 000, Brazílie 6 577 000) nakažených a cca 1 538 000 úmrtí (z toho v USA 288 000) i na koronavir, vyléčených je 46 432 000 lidí 

4.12.2020 Dnes byla překonána hranice 66 milionu (z toho cca 14 736 000 v USA, Indie 9 607 000, Brazílie 6 533 000) nakažených a cca 1 522 000 úmrtí (z toho v USA 285 000) i na koronavir, vyléčených je 45 748 000 lidí 

4.12.2020 Od 18. prosince začíná plošné testování antigenními testy. Přijít může kdokoliv a test bude zadarmo. Vláda tím chce zabránit masivnímu šíření koronaviru mezi svátky. "O Vánocích očekáváme velké množství sociálních kontaktů. Dobrovolné testování má předejít dalšímu rozšíření nákazy.

Na Slovensku motivovaly úřady lidi tak, že pro ně při negativním výsledku testu neplatil zákaz vycházení. 

U nás to rozhodně to nebude většina a myslím si, že ani ne polovina, záleží ještě na detailech, jak se domluví. Pro lékaře je testování logisticky náročné, musí mít oddělenou místnost a sestřičku, která bude mít čas a dostatek ochranných pomůcek.

https://archiv.ihned.cz/c1-66853850-kdo-se-necha-testovat-na-covid-dostane-asi-darek-ve-hre-je-financni-benefit-mel-by-motivovat-co-nejvic-lidi

3.12.2020 Dnes byla překonána hranice 65 milionu (z toho cca 14 363 000 v USA, Indie 9 556 000, Brazílie 6 445 000) nakažených a cca 1 505 000 úmrtí (z toho v USA 280 000) i na koronavir, vyléčených je 45 179 000 lidí 

2.12.2020 Prezident Vladimir Putin ve středu nařídil ruským úřadům zahájit dobrovolné masové očkování proti COVID-19 už příští týden. Rusko zaznamenalo 589 nových denních úmrtí na koronavirus (Reuters)

2.12.2020 Británie dnes jako první na světě schválila použití vakcíny proti covidu-19 od americké farmaceutické společnosti Pfizer a německé firmy BioNTech. Dostupná má být od příštího týdne. S odvoláním na britskou vládu o tom informovala agentura Reuters. Pfizer následně informoval, že první dávky vakcíny je do Británie připraven dodat "okamžitě".

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4556119/britanie-schvalila-pouziti-covidove-vakciny-dostupna-ma-byt-od-pristiho-tydne.html<br>

2.12.2020 Dnes byla překonána hranice 64 milionu (z toho cca 14 057 000 v USA, Indie 9 495 000, Brazílie 6 386 000) nakažených a cca 1 454 000 úmrtí (z toho v USA 276 000) i na koronavir, vyléčených je 44 306 000 lidí 

30.11.2020 Kloktací testy by mohly stát zhruba 130 korun a citlivost je srovnatelná se stěrem z nosohltanu, řekl Právu ředitel Ústavu molekulární a translační medicíny Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci Marián Hajdúch, jehož tým takové testy nedávno vyvinul. Naše testy jsou k dispozici od čtvrtka, zatím jsme připraveni pro velkoodběratele, distribuční kanály hledáme. V tuto chvíli můžeme dodat zhruba 50 tisíc testovacích souprav.

Jak testovat?

Velmi jednoduše. Testovaná osoba vykloktá 10 mililitrů pitné vody, vyplivne do kelímku, ve kterém je stabilizační prášek, uloží do obalu a ten odevzdá na odběrném místě. Vzorek se pak zpracovává v laboratoři standardní PCR metodou, funguje na to i LAMP technologie. Antigenní testy jsme ještě nezkoušeli, ale je to v jednání.

https://www.novinky.cz/domaci/clanek/cesky-prulom-kloktaci-test-je-presny-laciny-a-jednoduchy-40343743#

30.11.2020 Dnes byla překonána hranice 63 milionu (z toho cca 13 731 000 v USA, Indie 9 432 000, Brazílie 6 314 000) nakažených a cca 1 464 000 úmrtí (z toho v USA 273 000) i na koronavir, vyléčených je 43 522 000 lidí 

29.11.2020 Česko aktuálně prochází druhou vlnou epidemie, která měla za následek poměrně vysoký nárůst klinických případů. Aktuálně se počty pozitivních případů ustálily. Mluví se už ale o třetí vlně, která podle epidemiologa Roman Prymuly (56) není zatím na dohled. "Spíše se vzedme druhá vlna vlivem pozvolnému rozvolňování.

https://zivotvcesku.cz/v-dohledne-dobe-k-treti-vlne-nedojde-roman-prymula-objasnil-co-vzedme-jeste-druhou-vlnu/?

29.11.2020 Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský v rozhovoru pro Českou televizi zkritizoval předsedu vlády Andreje Babiše. O Zemanovi řekl, že podléhá "xenofobním postojům".

Kromě předsedy vlády se Rychetskému nelíbí ani vládní kroky v koronavirové pandemii. Jarní uzavření hranic, které bylo součástí protiepidemických opatření, považuje za protiprávní. Omezení svobody podnikání a pohybu pak za zásah do lidských svobod. Nouzový stav podle něj otvírá široké možnosti pro různé zásahy a hodí se každému kabinetu. Spravedlnost je v takové době ochromená.

"Nepochybné je, že když jakákoliv vláda přijímá taková někdy i drastická opatření, omezení pohybu a podobně, tak musí velice vážit, do jaké míry jde o zásah do lidských práv a svobod přesahující míru únosnosti. A pokud vláda nedokáže dostatečně srozumitelně a přesvědčivě vysvětlit a odůvodnit takové rozhodnutí, pak se vytváří prostor pro jistou míru nedůvěry vůči takové vládě

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/rychetsky-zkritizoval-babise-necekal-jsem-ze-muze-byt-premierem-takova-osoba-131722#

28.11.2020 Dnes byla překonána hranice 62 milionu (z toho cca 13 454 000 v USA, Indie 9 351 000, Brazílie 6 238 000) nakažených a cca 1 450 000 úmrtí (z toho v USA 271 000) i na koronavir, vyléčených je 42 862 000 lidí 

27.11.2020 Někteří účastníci klinické fáze testování covidové vakcíny společnosti AstraZeneca dostali pouze částečnou dávku vakcíny. Podle společnosti se jednalo o chybu, vakcína se však kvůli tomu dostala k mimořádně dobrým výsledkům při hodnocení její účinnosti. Odborníci uvedli, že toto pochybení poskvrnilo jejich důvěru ve společnost. Firma už informovala, že plánuje novou globální studii.

Když tento týden společnost AstraZeneca uvedla, že z předběžných výsledků klinického testování vakcíny proti koronaviru vyplývá, že její účinnost je zhruba 70 %, vypadalo to na velký úspěch farmaceutické firmy.

Krátce poté však skvělé zprávy utlumilo prohlášení, ve kterém firma přiznala, že k uvedenému výsledku se odborníci dostali vlastně omylem. "AstraZeneca uznala klíčovou chybu při dávkování vakcíny u některých účastníků studie, a vyvstaly tak otázky, zda velkolepá účinnost vakcíny obstojí při dalších testech," píše deník The New York Times.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/svet/v-klinicke-fazi-testovani-doslo-behem-davkovani-ke-klicove-chybe-odbornici-uz-vysledkum-astrazenecy.A201126_124211_ln_zahranici_lianr

26.11.2020 Dnes byla překonána hranice 61 milionu (z toho cca 13 191 000 v USA, Indie 9 308 000, Brazílie 6 170 000) nakažených a cca 1 433 000 úmrtí (z toho v USA 268 900) i na koronavir, vyléčených je 42 291 000 lidí 

26.11.2020 Lidé ve Francii by se mohli vrátit k normálnímu životu do podzimu 2021 za předpokladu, že očkovací program proti COVID-19 bude fungovat dobře, řekl ve čtvrtek pro BFM TV vědecký poradce francouzské vlády Arnaud Fontanet (Reuters)

25.11.2020 Česko by mohlo mít nově státního tajemníka pro bezpečnost. O možnosti zřízení tajemníka, který by v krizích radil premiérovi a koordinoval odborníky, podobně jako to funguje v USA, spolu mluvili v úterý premiér Andrej Babiš (ANO) s generálem Petrem Pavlem. Babiš se sice obává, že to je politicky neprůchodné, nápad ale nezamítl. S Pavlem ale projednával i jiná opatření, která Česku pomůžou lépe zvládat budoucí krize.

"Státního tajemníka pro bezpečnost jsme navrhli jako jedno ze základních opatření. Jde o to, dát systému jednu odbornou, nikoli politickou hlavu. Tajemník by přímo odpovídal premiérovi a stál by v čele sekretariátu Bezpečnostní rady státu," vysvětluje Pavel, který HN přiblížil obsah on-line schůzky. Pavel o setkání s premiérem usiloval už od druhé poloviny září. Chtěl mu předat doporučení iniciativy Spolu silnější. Bývalý náčelník Generálního štábu Armády České republiky a expředseda vojenského výboru NATO se skupinou expertů navštívil během léta pět krajů. Se zástupci samospráv, školství či zdravotníků probrali jejich zkušenosti se zvládáním pandemie.

https://domaci.ihned.cz/c1-66849150-general-pavel-a-ministr-zdravotnictvi-blatny-spoji-sily-mohl-by-vzniknout-novy-krizovy-plan-pro-cesko

25.11.2020 Ministr zdravotnictví Jan Blatný v rozhovoru pro Seznam Zprávy: Od 18. prosince do konce roku budou mít všichni občané možnost podstoupit antigenní test zdarma nebo na pojišťovnu (Seznam Zprávy)

25.11.2020 Celkový počet potvrzených případů nemoci covid-19 od začátku epidemie překročil v Česku 500 000. V úterý laboratoře odhalily 5854 pozitivních testů, což je asi o 1600 více než minulé úterý. Proti pondělí je denní nárůst vyšší zhruba o 1500 případů. S nemocí se v současnosti potýká 78 203 lidí, zemřelých s covidem je 7499. Skóre v protiepidemickém systému PES zůstalo dnes na 57 bodech, třetí den je tak ve třetím z pěti stupňů pohotovosti (ČTK) 

25.11.2020 Rakouský ministr zdravotnictví Rudolf Anschober (Zelení) v úterý představil první kroky rakouské strategie pro očkování proti covid-19. Od ledna se začnou očkovat klienti a zaměstnanci pečovatelských domů a následně zaměstnanci nemocnic. Od února či března by měli přijít na řadu lidé starší 65 let a důležitá povolání jako policisté, učitelé či prodavačky. Zbytek obyvatel by měl mít přístup k vakcíně až později na jaře (The Capitals)

25.11.2020 Dnes byla překonána hranice 60 milionu (z toho cca 12 926 000 v USA, Indie 9 221 000, Brazílie 6 118 000) nakažených a cca 1 413 000 úmrtí (z toho v USA 265 700) i na koronavir, vyléčených je 41 469 000 lidí 

23.11.2020 Polsko je v současnosti co do absolutního počtu lidí umírajících s covidem-19 čtvrtou nejpostiženější zemí po USA, Brazílii a Mexiku. Zatímco sousední Německo, které má více než dvojnásobek obyvatel než 38,5milionové Polsko, mělo za uplynulý týden 1300 obětí koronaviru, v polských nemocnicích za stejnou dobu zemřelo přes 3300 pacientů, upozornil deník Gazeta Wyborcza. Podle vlády se situace v zemi pomalu stabilizuje, řada lékařů i médií ale upozorňuje, že skutečný stav je mnohem horší a zakrývá se manipulacemi s údaji.

https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/polska-covidova-cisla-budi-pochybnosti-40342949#

23.11.2020 Dnes byla překonána hranice 59 milionu (z toho cca 12 589 000 v USA, Indie 9 140 000, Brazílie 6 071 000) nakažených a cca 1 394 000 úmrtí (z toho v USA 262 700) i na koronavir, vyléčených je 40 792 000 lidí 

22.11.2020 Spravedlivou distribuci finančně dostupných vakcín proti koronaviru SARS-CoV-2 chtějí zaručit představitelé největších ekonomik světa G20. Skupina se zároveň zavázala, že udělá vše pro to, aby pomohla ekonomikám tvrdě zasaženým pandemií covidu-19. Představitelé G20 to oznámili ve společném prohlášení na závěr dvoudenního videosummitu skupiny

22.11.2020 Skupina 63 senátorů napadla u Ústavního soudu vládní omezení pro maloobchod zavedená proti šíření koronaviru. Opatření by podle nich měla být zrušena, protože jsou diskriminační a znamenají likvidaci menších prodejen a podnikatelů. V ústavní stížnosti, kterou podali v sobotu 21. listopadu, poukazují na nejasnosti ohledně toho, proč některé malé podniky musí zůstat zavřené, zatímco jiné mají výjimku 

21.11.2020 Dnes byla překonána hranice 58 milionu (z toho cca 12 415 000 v USA, Indie 9 095 000, Brazílie 6 052 000) nakažených a cca 1 385 000 úmrtí (z toho v USA 261 000) i na koronavir, vyléčených je 40 412 000 lidí 

20.11.2020 Panel WHO nedoporučil používat lék remdesivir od Gilead Sciences u pacientů hospitalovaných s Covid-19, bez ohledu na to, jak jsou nemocní. Není prý důkaz, že lék zvyšuje pravděpodobnost přežití nebo snižuje nutnost plicní ventilace (Reuters)

20.11.2020 EU by podle zdrojů Reuters za stovky milionů dávek vakcín proti Covid-19 od společností CureVac a Pfizer-BioNTech zaplatit přes 10 mld. USD (Bloomberg)

20.11.2020 Evropská komise předloží členským státům Evropské unie návrh na postupné koordinované uvolňování covidových restrikcí, aby se neopakoval příliš rychlý ústup od omezení po první jarní vlně nákazy. Po videokonferenci prezidentů a premiérů zemí EU to řekla šéfka komise Ursula von der Leyenová. Unijní exekutiva podle ní rovněž chce, aby země rozhodly, kteří jejich obyvatelé by měli jako první dostat vakcíny. Ty hodlá Brusel distribuovat všem státům najednou. První vakcíny by v ideálním případě mohly být schváleny v polovině prosince, neprve jich však bude k dispozici malé množství, dodala (ČTK)

19.11.2020 Evropu čeká kvůli druhé vlně pandemie koronaviru obtížný půlrok, řekl v Kodani ve čtvrtek regionální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) pro Evropu Hans Kluge. Kontinent se stal ohniskem nemoci, za týden v Evropě zemřelo více než 29 000 nakažených. Lockdowny však podle něj nejsou nutné, pokud se budou dodržovat další opatření a všichni budou mít roušky. Postavil se také proti uzavírání prvních stupňů škol.

Kluge také zdůraznil, že první stupně škol by měly zůstat otevřené, protože děti a adolescenti nejsou ti, kdo stojí za šířením viru. Podle něj není uzavření škol efektivní. 

https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/evropu-ceka-tvrdy-pulrok-varoval-sef-mistni-who-lockdownum-se-ale-lze-vyhnout-40342681#d<br>

19.11.2020 Dnes byla překonána hranice 57 milionu (z toho cca 11 943 000 v USA, Indie 8 993 000, Brazílie 5 947 000) nakažených a cca 1 361 000 úmrtí (z toho v USA 257 000) i na koronavir, vyléčených je 39 592 000 lidí 

19.11.2020 OECD: Nejlepších výsledků při zvládání nákazy koronavirem a omezování hospodářského dopadu dosahovaly státy, které podnikly rychlé kroky ke zvládnutí nákazy, a kde je obyvatelstvo ve velké míře přijalo. K nejlepším patří Jižní Korea, Norsko, Finsko a Estonsko (FT)

18.11.2020 Málokterou zemi sledují média v souvislosti s koronavirem tak přísně jako Švédsko. Země na jaře vybočila z řady států, které s pandemií bojují přísnými pravidly a lockdowny. Čekalo se proto, jak bude švédská taktika mírnějších omezení vykoupená vyšším počtem obětí vypadat na podzim. Nyní, kdy se počet obětí šplhá až ke stovce denně, je jisté, že se skandinávská země druhé vlně nevyhne.

https://www.e15.cz/koronahelpdesk-e15/svedove-imunitu-vuci-koronaviru-neziskali-druha-vlna-epidemie-se-zemi-nevyhne-1375359?<br>

18.11.2020 Francie se připravuje na rozsáhlé očkování. To by se mělo uskutečnit už na počátku příštího roku - zatím ale není schválená žádná vakcína a není ani jasné, kdo by ji měl dostat. Země se 67 miliony obyvatel a 1,8 milionu aktivních případů nákazy patří mezi nejpostiženější státy světa. V poslední době tam rapidně přibývá obětí z řad nakažených. Francie proto zvažuje, že prodlouží stávající restrikce i po 1. prosinci, kdy měly skončit.

https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/francie-ma-18-milionu-aktivne-nakazenych-chysta-se-na-velke-ockovani-40342589#<br>

18.11.2020 Dnes byla překonána hranice 56 milionu (z toho cca 11 760 000 v USA, Indie 8 950 000, Brazílie 5 912 000) nakažených a cca 1 351 000 úmrtí (z toho v USA 255 000) i na koronavir, vyléčených je 39 215 000 lidí 

17.11.2020 Ze stálého zpřísňování a uvolňování opatření proti šíření koronaviru má Česko vyvést plošné očkování obyvatelstva. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (ANO) zveřejnil návrh zákona, který konkrétně řeší, jak se bude vakcína v první fázi nakupovat a kdo ji dostane mezi prvními - budou jimi zejména senioři, a lékaři v první linii. Stát a pojišťovny by za očkovací dávky pro prvních 3,5 milionu lidí a jejich distribuci a aplikaci měly zaplatit až 1,3 miliardy korun.

Očkování by mělo být zdarma a dobrovolné. "Cílem je dostat se zhruba na šedesátipěti až sedmdesátiprocentní proočkovanost, protože potom máme vyhráno," řekl Blatný. Zvláštní zákon je podle něj potřeba proto, že očkování nebude hrazeno ze zdravotního pojištění, ale bude ho nakupovat stát ve spolupráci s Evropskou komisí. Ta se již zavázala zakoupit miliony očkovacích dávek od různých výrobců a rozdělit je mezi členy unie.

Prvních 1,5 milionu lidí by mělo být očkováno dvěma dávkami vakcíny od britské společnosti AstraZeneca, což by mělo celkem vyjít na 150 milionů korun. Stát by posléze měl podle návrhu zákona nakoupit vakcíny od jiných výrobců pro další dva miliony lidí. Jejich cena by měla být vyšší, zhruba kolem osmi až deseti eur, tedy asi až 260 korun za dávku. Pokud by stačila jedna dávka na osobu, odhaduje ministerstvo zdravotnictví náklady mezi 435 miliony a 544 miliony korun.

https://www.e15.cz/domaci/plosne-ockovani-proti-koronaviru-vyjde-stat-na-vice-nez-miliardu-a-nebude-povinne-1375285?<br>

17.11.2020 V Česku už necelý týden působí sedmičlenný tým amerických lékařů a expertů z národních gard států Texas a Nebrasky. Podle hlavního lékaře týmu Petera Coldwella je jejich hlavním úkolem zejména výměna poznatků o boji proti koronaviru a o péči o nemocné. Nic jiného jim zde ani nezbývá. Jak Novinkám přiznal, nemohou zde poskytovat přímou zdravotní péči pacientům.

Musím říct, že na mě nemocnice v Letňanech udělala nesmírný dojem: pět set lůžek s jednotkou intenzivní péče. Česká armáda vykonala úžasnou práci," řekl Novinkám Coldwell, který jako lékař působí v texaské Národní gardě. Kromě letňanské polní nemocnice tým, který do Česka dorazil minulé úterý, navštívil také Vojenskou nemocnici v Olomouci a v plánu se mají podívat i na polní nemocnici v Brně či do Vojenské nemocnice v Praze.

Jejich mise v Česku potrvá do úterý 24. listopadu. Sám Coldwell nevylučuje, že v případě potřeby by zde mohl zůstat i déle. "Pokud budou moje služby potřeba, rád zde zůstanu déle 

https://www.novinky.cz/koronavirus/clanek/prijeli-jsme-vymenit-poznatky-pacienty-lecit-nemuzeme-uvedl-sef-tymu-americkych-zdravotniku-40342457#

16.11.2020 Dnes byla překonána hranice 55 milionu (z toho cca 11 433 000 v USA, Indie 8 873 000, Brazílie 5 863 000) nakažených a cca 1 329 000 úmrtí (z toho v USA 252 000) i na koronavir, vyléčených je 38 329 000 lidí 

16.11.2020 Moderna říká, že její experimentální vakcína proti Covid-19 dosahuje podle předběžných dat z pokročilé fáze klinických testů 94,5% úspěšnosti. Proti experimentální vakcíně od Pfizer má tu výhodu, že by nebylo potřeba skladovat ji v hlubokém mrazu, což by mohlo usnadnit distribuci (Reuters). K hlavním vedlejším účinkům látky podle Moderny patří únava, bolest svalů a bolest na místě vpichu. Evropská komise jedná s americkým koncernem Moderna o dodávce až 160 milionů očkovacích dávek.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4543447/akcie-moderna-leti-vzhuru-testy-ukazaly-vysokou-uspesnost-vakciny-proti-covid-19.html

14.11.2020 Dnes byla překonána hranice 54 milionu (z toho cca 11 148 000 v USA, Indie 8 814 000, Brazílie 5 819 000) nakažených a cca 1 315 000 úmrtí (z toho v USA 250 700) i na koronavir, vyléčených je 37 721 000 lidí 

12.11.2020 Dnes byla překonána hranice 53 milionu (z toho cca 10 843 000 v USA, Indie 8 727 000, Brazílie 5 779 000) nakažených a cca 1 297 000 úmrtí (z toho v USA 248 700) i na koronavir, vyléčených je 36 939 000 lidí 

11.11.2020 Dnes byla překonána hranice 52 milionu (z toho cca 10 659 000 v USA, Indie 8 664 000, Brazílie 5 747 000) nakažených a cca 1 287 000 úmrtí (z toho v USA 247 700) i na koronavir, vyléčených je 36 623 000 lidí 

11.11.2020 Na vakcíně proti covidu-19 mohou společnosti Pfizer a BioNTech vydělat až 13 miliard dolarů (přes 290 miliard korun). Cena vakcíny, kterou tyto dvě firmy společně vyvíjejí, bude téměř sedmkrát dražší než ta, jež ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou vyvíjí společnost AstraZeneca, uvedl Daily Mail.

Pfizer odmítl peníze od vlády USA, které by jej omezovaly při stanovení ceny vakcín, a vložil do výzkumu vlastní dvě miliardy dolarů (44,8 miliardy korun). BioNTech sice využil evropské veřejné peníze (375 milionů eur od německé vlády a půjčka 100 milionů eur od investiční banky Unie), to je však jen zlomek investic Pfizeru.

Jen USA si u Pfizeru objednaly 200 milionů dávek. Mimoto si zajistily možnost nakoupit dalších 500 milionů dávek. Evropská unie se v úterý dohodla, že od Pfizeru nakoupí 300 milionů dávek a Británie aspoň 40 milionů. 

https://www.novinky.cz/koronavirus/clanek/pfizer-vydela-na-vakcine-miliardy-ma-ji-sedmkrat-drazsi-nez-astrazeneca-40341984#

10.11.2020 V souvislosti s covidem-19 se stále častěji hovoří o vitaminu D jakožto důležitém pomocníkovi v prevenci tohoto onemocnění, ale také v jeho lehčím průběhu. Britská vláda proto uvažuje, že by tento vitamin rozeslala všem obyvatelům domovů důchodců a dalším lidem z ohrožených skupin. Požádala tak své vědce, aby prověřili dosavadní vědecká zjištění, případně provedli novou studii potvrzující účinnost vitaminu D v boji s koronavirem.

 • vědci zjistili, že lidé, kteří užívali vitamin D, měli méně respiračních infekcí. Vitamin D navíc po třech měsících užívání doporučené dávky pomohl ekzematikům zlepšit jejich pokožku a úplně všem lidem pomohl regulovat množství vápníku a fosfátů v těle. 
 • Lidské tělo vitamin D získává přirozeně ze slunečního záření. Jeho syntéza probíhá na základě pronikání paprsků UVB přes kůži, nedochází k ní však ihned, ale až po 10 až 15 minutách slunění. Pokud bychom tedy měli možnost se opalovat dvakrát týdně po dobu 20 minut, získali bychom 90 % doporučené dávky tohoto vitaminu pouze z pobytu na slunci.
 • Pro aktivaci imunitních procesů se doporučuje denně přijmout přibližně 2000 IU. Lidé trpící obezitou ale potřebují denně přijmout dvojnásobek až trojnásobek. Naopak u dětí do jednoho roku stačí vitaminu D jen 400 až 500 IU. 
 • Přestože vitamin K2 pomáhá kostem absorbovat více vápníku, z velké části je zbytečné tento vitamin tělu speciálně dodávat. "Tohoto vitaminu má většina lidí dostatek, jelikož se nachází v zelené listové zelenině, rostlinných olejích a zrnech. Denní dávka 3000 IU vitaminu D je zapotřebí jen u lidí, kteří ho mají opravdu nedostatek, jinak postačí 1000 IU denně.
 • https://www.novinky.cz/zena/zdravi/clanek/vitamin-d-v-centru-pozornosti-v-boji-proti-koronaviru-40341847#<br>

9.11.2020 Dnes byla překonána hranice 51 milionu (z toho cca 10 302 000 v USA, Indie 8 582 000, Brazílie 5 664 000) nakažených a cca 1 266 000 úmrtí (z toho v USA 242 700) i na koronavir, vyléčených je 35 935 000 lidí.

9.11.2020 Vakcína proti koronaviru, kterou vytvořila německá firma BioNTech ve spolupráci s farmaceutickým gigantem Pfizer, má podle prvních předběžných výsledků třetí fáze testů devadesátiprocentní účinnost, uvedl v pondělí výrobce s odvoláním na svou analýzu. Podle něj je to mnohem lepší, než v co většina expertů doufala. 

 • Vakcína na dosah. Společnost Pfizer hlásí více než 90 % účinnost u testovaných osob

https://www.novinky.cz/koronavirus/clanek/ucinnost-vakciny-na-koronavirus-od-biontechu-a-pfizeru-prekonala-ocekavani-40341701#<br>

Experimentální vakcína proti Covid-19 od společnosti Novavax získala status rychlého postupu v řízení americké FDA, v závěru listopadu by v USA a Mexiku měla začít pivotní třetí fáze klinické studie (Bloomberg)

9.11.2020 Tragické scény z italského Bergama či New Yorku se teď opakují v Polsku. Tamní lékaři musejí rozhodovat o tom, koho z pacientů s koronavirem v kritickém stavu připojí na plicní ventilátory, kterých je stále nedostatek, a o tom, kdo dostane šanci na záchranu života a kdo už ne.

https://www.novinky.cz/koronavirus/clanek/kolaps-v-polsku-lekari-musi-resit-koho-zachrani-40341688#<br>

9.11.2020 Dušek: Jsme v bodě zlomu, na experimenty není prostor. Současná data ukazují, že brždění epidemie bude trvat týdny. Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška se nyní Česko nachází ve zranitelném bodu zlomu, a proto je důležité, aby lidé striktně dodržovali protiepidemická opatření.

https://www.novinky.cz/domaci/clanek/dusek-jsme-v-bode-zlomu-na-experimenty-neni-prostor-40341637#

8.11.2020 Dnes byla překonána hranice 50 milionu (z toho cca 10 114 000 v USA, Indie 8 497 000, Brazílie 5 636 000) nakažených a cca 1 253 000 úmrtí (z toho v USA 242 700) i na koronavir, vyléčených je 35 446 000 lidí 

7.11.2020 Když začala pandemie koronaviru dotírat na všechny části světa, zdálo se, že nejvíce postihne Afriku. Důvody pro takový odhad vypadaly přesvědčivě: přetížené zdravotní systémy na kontinentu, špinavé slumy, kde žije polovina obyvatel afrických měst, chybějící testovací kapacity a desítky milionů lidí, jejichž imunitu narušil AIDS a další nemoci. Uplynulo však více než půl roku a očekávaná katastrofa nenastala. Afrika samozřejmě provádí méně testů na koronavirus než jiné části světa. Větší testování by snad odhalilo, že epidemie ji zasáhla více, než je známo. Zatím Afrika vykazuje jen 1,8 milionu nakažených, 11krát méně než obě Ameriky a šestkrát méně než Evropa.

 • Nejčastějším vysvětlením je odlišná věková struktura: jen nepatrnému zlomku Afričanů je více než 80 let. Přitom v této věkové skupině je úmrtnost na covid-19 asi stokrát vyšší než u lidí po dvacítce.
 • Patří k nim nejen vysoký počet Afričanů žijících stále na venkově, kde se nemoc šíří pomaleji, ale třeba i klima: při vyšších teplotách a vlhkosti je počet obětí výrazně nižší. 
 • Studie provedená v pětapadesáti zemích světa navíc ukázala, že země, kde byly děti očkovány proti tuberkulóze starou vakcínou BCG, mají nižší počet obětí s covidem. 
 • https://www.novinky.cz/zahranicni/clanek/covid-mel-podle-prognoz-afriku-znicit-nestalo-se-40341348# 

6.11.2020 Dnes byla překonána hranice 49 milionu (z toho cca 9 926 000 v USA, Indie 8 411 000, Brazílie 5 614 000) nakažených a cca 1 241 000 úmrtí (z toho v USA 241 000) i na koronavir, vyléčených je 35 039 000 lidí 

4.11.2020 Dnes byla překonána hranice 48 milionu (z toho cca 9 775 000 v USA, Indie 8 363 000, Brazílie 5 590 000) nakažených a cca 1 228 000 úmrtí (z toho v USA 235 000) i na koronavir, vyléčených je 34 564 000 lidí 

2.11.2020 Dnes byla překonána hranice 47 milionu (z toho cca 9 489 000 v USA, Indie 8 255 000, Brazílie 5 545 000) nakažených a cca 1 208 000 úmrtí (z toho v USA 235 000) i na koronavir, vyléčených je 33 889 000 lidí 

1.11.2020 Podle počtu úmrtí pacientů s koronavirem na 100 tisíc lidí za uplynulý týden je Češko aktuálně první na světě. Předstihlo tak Andorru. Vyplývá to z dat Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC). V České republice se od března nakazilo 335 102 lidí a zemřelo 3251 lidí. údajů

https://www.novinky.cz/koronavirus/clanek/cesko-ma-za-tyden-nejvice-obeti-covidu-na-svete-v-prepoctu-na-obyvatele-40340934#

1.11.2020 Doteď to byla jen předehra. Nejhorší teprve přijde, říká český imunolog v USA. Dá se říci, že v Česku začíná první vlna epidemie teprve nyní. Vláda a především občané udělali obrovský kus práce a zamezili počátečnímu šíření na jaře a v létě. To se podařilo jen v některých zemích na světě a já si za to svých spoluobčanů velmi vážím. V šití roušek byli Češi příkladem pro celý svět. Nyní jsme bohužel příkladem odstrašujícím. To nejhorší začíná právě teď a bude to trvat přibližně do konce února či března 2021. Vše, co se stalo dosud, byla vlastně jen předehra, legrace v porovnání s tím, co nás čeká v následujících měsících. Přes léto 2021 se situace podstatně zlepší. Očekávám dostupnost prvních vakcín a vylepšení léčebných postupů. Na podzim a v zimě 2021 přijde další vlna, ale bude již slabší. Plně se vše začne normalizovat v roce 2022.

Podle údajů publikovaných v říjnu Standfordskou univerzitou a zveřejněných Světovou zdravotnickou organizací se reálná smrtnost pohybuje mezi 0 až 1,6 %, s průměrnou středovou hodnotou 0,23 % (inferred IFR median). Z toho plyne, že v ČR může být v následujících měsících a letech infikováno 6,4 až 8,5 milionu lidí a zemřít může 15 000 až 20 000 lidí. Ale pozor, toto číslo je značně pohyblivé, je závislé na věkovém rozložení obyvatelstva a je vyšší v populacích, které jsou aktuálně více zasaženy covidem-19. Například v Anglii, Španělsku, Belgii a Itálii je reálná smrtnost odhadována mezi 1,1 a 1,3 %. Pokud se v ČR reálná smrtnost zvýší na 0,7 až 1,3 %, například z důvodu přehlcení zdravotních zařízení, které nám teď opravdu hrozí, může teoreticky dojít k 44 800 až 110 500 úmrtí. Další lidé, pravděpodobně více než 100 000, budou mít dlouhodobé zdravotní následky. Pevně ale věřím, že se nám podaří takto vysokým číslům zabránit.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/do-normalu-se-vsechno-zacne-vracet-za-dva-roky-rika-cesky-imunolog-v-usa-126870#

31.10.2020 Dnes byla překonána hranice 46 milionu (z toho cca 9 321 000 v USA, Indie 8 142 000, Brazílie 5 519 000) nakažených a cca 1 195 000 úmrtí (z toho v USA 235 000) i na koronavir, vyléčených je 33 315 000 lidí (pouze ve třech zemích, v Indii, USA a Brazílii je cca 50 % nakažených z celku a žije zde pouze necelé 2 miliardy obyvatel)  

30.10.2020 Ve Spojených státech poprvé od počátku epidemie covidu-19 zaznamenali více než 90.000 potvrzených případů nákazy koronavirem za den. S odvoláním na údaje americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU), která vývoj pandemie dlouhodobě sleduje, o tom dnes informovala agentura AFP (ČTK)

29.10.2020 Dnes byla překonána hranice 45 milionu (z toho cca 9 156 000 v USA, Indie 8 071 000, Brazílie 5 474 000) nakažených a cca 1 183 000 úmrtí (z toho v USA 233 000) i na koronavir, vyléčených je 32 856 000 lidí (pouze ve třech zemích, v Indii, USA a Brazílii je cca 50 % nakažených z celku a žije zde pouze necelé 2 miliardy obyvatel) 

29.10.2020 Německá kancléřka Angela Merkelová včera oznámila nová protikoronavirová opatření, která mají trvat následující měsíc. Reaguje tak na dramaticky rostoucí počty nakažených z posledních týdnů. Od pondělí 2. listopadu budou všechny bary a restaurace uzavřeny s výjimkou výdejních okének. Uzavřeny budou také tělocvičny, muzea a divadla. Dnes uvedla, že letošní zima bude "tuhá", ale "skončí" (The Capitals, Reuters)

27.10.2020 Dnes byla překonána hranice 44 milionu (z toho cca 8 996 000 v USA, Indie 7 978 000, Brazílie 5 415 000) nakažených a cca 1 169 000 úmrtí (z toho v USA 231 000) i na koronavir, vyléčených je 32 324 000 lidí (pouze ve třech zemích, v Indii, USA a Brazílii je cca 50 % nakažených z celku a žije zde pouze necelé 2 miliardy obyvatel)    

26.10.2020 Vláda od půlnoci z úterý na středu zakázala volný pohyb na veřejnosti od 21.00 do 4:59. Povolené jsou jen cesty do práce či k lékaři a domů. Výjimku budou mít také lidé zajišťující základní infrastrukturu, hromadnou dopravu či roznáškové služby a také veřejní funkcionáři a ústavní činitelé. Po deváté hodině večer mohou z domu vyjít i ti, kdo venčí svého psa, avšak pouze do 500 metrů od bydliště. Nově je zakázán maloobchodní prodej v neděli. Ve všední dny a soboty pak mezi 20:00 a 5:00. Výjimku mají čerpací stanice, lékárny, prodejny na frekventovaných místech, jako jsou letiště či nádraží, obchody ve zdravotnických zařízeních a restaurace, které fungují ve formě roznáškového servisu.

Nově je zavedeno omezení pro květinářství, kde mohou být od středy v provozovně zároveň jen dva zákazníci. Vláda také upřesnila výjimku pro domácí potřeby, ta se netýká prodejen s nábytkem a podlahovými krytinami. Zákaz nově dostaly sázkové kanceláře.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/prehled-novych-opatreni-ktera-plati-od-28-rijna-126277#

26.10.2020 Premiér Babiš v rozhovoru pro MF Dnes: Ať firmy povinně testují covid, lockdown si neumím představit. "Musíme se znovu podívat na výjimky, které v současné době máme. "Předpokládám, že ta opatření se zpřísní, protože když jsme viděli, co se děje třeba na náplavce, tak to je neuvěřitelné" (idnes.cz)

26.10.2020 Bude třeba hlídat hranice. Koronaviru se musíme zcela zbavit, říká vědec neurobiolog a expert na diagnostiku DNA Šerý. Od koronaviru si oddechneme v únoru. Pro vítězství nad koronavirem bude třeba, aby se spojili politici i vědci na celém světě. Musíme se smířit s tím, že nějakou dobu svět nebude tím, jakým býval," dodává.

 • počet otestovaných v celé republice brzy dosáhne maximum padesáti tisíc
 • V dalších týdnech by se měli testovat především ti příznakoví. K tomu směřuje i profesor Prymula se svými rychlými antigenními testy. To je v pořádku. 
 • https://www.seznamzpravy.cz/clanek/bude-treba-hlidat-hranice-koronaviru-se-musime-zcela-zbavit-rika-vedec-sery-125835# 

25.10.2020 Dnes byla překonána hranice 43 milionu (z toho cca 8 875 000 v USA, Indie 7 909 000, Brazílie 5 382 000) nakažených a cca 1 157 000 úmrtí (z toho v USA 230 000) i na koronavir, vyléčených je 31 833 000 lidí (pouze ve třech zemích, v Indii, USA a Brazílii je cca 50 % nakažených z celku a žije zde pouze necelé 2 miliardy obyvatel)     

24.10.2020 Za pátek přibylo v Česku 15 252 pozitivních případů nákazy koronavirem. Jde znovu o den s nejvyšším počtem nakažených. Počet pacientů, kteří jsou momentálně s nemocí hospitalizování, dnes poprvé překročil 5 tisíc. 751 osob je v těžkém stavu. Nemocnice zaznamenaly za včerejší den nárůst 267 hospitalizací. Ze dat vyplývá, že se v posledním měsíci každých zhruba deset dní počet hospitalizovaných zdvojnásobil. Do statistik bylo také ke včerejšímu dni nově zapsáno 63 úmrtí. Jde o průběžná čísla, které by statistici měli doplnit během několika příštích dní. Další případy úmrtí byly ještě doplněny zpětně také do předchozích dnů. Nejčernějším dnem epidemie je středa se 118 mrtvými. Současný trend ukazuje, že denní počet úmrtí se také dvojnásobí každých zhruba deset dní.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/koronavirus-v-cislech-jak-nakaza-postupuje-ceskem-92585#

23.10.2020 Dnes byla překonána hranice 42 milionu (z toho cca 8 662 000 v USA, Indie 7 761 000, Brazílie 5 332 000) nakažených a cca 1 142 000 úmrtí (z toho v USA 228 000) i na koronavir, vyléčených je 31 192 000 lidí (pouze ve třech zemích, v Indii, USA a Brazílii je cca 50 % nakažených z celku a žije zde pouze necelé 2 miliardy obyvatel)       

23.10.2020 Denní nárůst nových případů koronaviru v Česku přesáhl podruhé od začátku epidemie 14.000. Ve čtvrtek laboratoře zaznamenaly 14.151 nakažených, zhruba o 800 méně než v rekordní středu. Do statistik od čtvrtečního podvečera přibylo dalších 17 úmrtí, celkem s nemocí covid-19 zemřelo 1845 lidí, nejvyšší počet úmrtí připadá na středu, a to 113. V nemocnicích bylo podle posledních údajů na webu ministerstva zdravotnictví 4777 lidí, z toho 735 ve vážném stavu (ČTK)

21.10.2020 Prymula říká, že trajektorie epidemie momentálně míří k vyčerpání zdravotnických kapacit. Ačkoli jsou navyšovány lůžkové kapacity, bez přijetí opatření by došlo k překročení kapacit lůžek kolem 8.-10. listopadu (Reuters)

21.10.2020 Nejvíce lidí se koronavirem nakazilo na pracovišti a v domácnosti. Naopak hromadné a společenské akce se podílejí na celkové nákaze jen velmi málo, stejně jako sportovní akce a střední a vysoké školy. Ty přitom vláda zakazuje a zavírá.

https://www.novinky.cz/domaci/clanek/unikla-nejdulezitejsi-data-kde-se-nakazi-nejvic-lidi-40339950#

21.10.2020 Česko má největší poměr nakažených z celé EU. Kumulativní počet případů za posledních 14 dní na 100 000 obyvatel činil 905,1. Následuje Belgie s téměř 829 nakaženými na 100 000 obyvatel. Budeme známí jako stát, který nezvládl druhou vlnu, říká datový analytik Ludwig. V Česku ode dneška platí povinnost nosit roušky i venku na území obcí. Zakryté ústa a nos musí mít člověk pokud je blíže než dva metry k jinému. Výjimku mají členové jedné domácnosti nebo lidé při sportování. Povinné jsou roušky opět i v autě, pokud v něm člověk nejede sám nebo se členy své domácnosti.

21.10.2020 Dnes byla překonána hranice 41 milionu (z toho cca 8 514 000 v USA, Indie 7 648 000, Brazílie 5 273 000) nakažených a cca 1 128 000 úmrtí (z toho v USA 226 000) i na koronavir, vyléčených je 30 582 000 lidí (pouze ve třech zemích, v Indii, USA a Brazílii je cca 50 % nakažených z celku a žije zde pouze necelé 2 miliardy obyvatel)      

19.10.2020 Vědci díky japonskému superpočítači zjistili, že vlhkost vzduchu může mít výrazný vliv na disperzi virových částic a ovlivňovat tak riziko případné nákazy. Vysoké riziko nákazy tak podle vědců během zimních měsíců vzniká v uzavřených suchých prostorech. Z výzkumu a následné analýzy dat superpočítačem vyplývá, že šíření infekce uvnitř budov mohou výrazně zpomalit dostatečná hydratace vzduchu, například pomocí zvlhčovacích zařízení.

https://technika.magazinplus.cz/1875-japonsky-superpocitac-poskytl-dulezite-zjisteni-ohledne-sireni-koronaviru.html

18.10.2020 Dnes byla překonána hranice 40 milionu (z toho cca 8 376 000 v USA, Indie 7 546 000, Brazílie 5 224 000) nakažených a cca 1 117 000 úmrtí (z toho v USA 224 000) i na koronavir, vyléčených je 30 050 000 lidí (pouze ve třech zemích, v Indii, USA a Brazílii je cca 50 % nakažených z celku a žije zde pouze necelé 2 miliardy obyvatel)     

16.10.2020 Klinické testy v rámci programů Světové zdravotnické organizace (WHO) tvrdí, že podávání látky remdesivir nemá žádný či jen malý vliv na délku hospitalizace a na šanci na přežití pacientů s nemocí covid-19. K obdobným závěrům studie WHO došla i u látek hydroxychlorochin, lopinavir a interferon beta. Podle výrobce remdesiviru, americké společnosti Gilead, nejsou data z klinických testů WHO v souladu s předchozími údaji (ČTK)

15.10.2020 Dnes byla překonána hranice 39 milionu (z toho cca 8 206 000 v USA, Indie 7 365 000, Brazílie 5 148 000) nakažených a cca 1 100 000 úmrtí (z toho v USA 220 000) i na koronavir, vyléčených je 29 289 000 lidí (pouze ve třech zemích, v Indii, USA a Brazílii je cca 50 % nakažených z celku a žije zde pouze necelé 2 miliardy obyvatel)    

15.4.2020 V České republice od března na koronavirus zemřelo 1172 lidí. Nejvyšší denní nárůst, o 58 zemřelých, přibyl do statistik toto pondělí. Podle údajů deníku The New York Times je Česká republika podle počtu úmrtí na 100 tisíc obyvatel za uplynulý týden už na čtvrtém místě ve světě, ve středu byla sedmá. Podle počtu případů nakažených na 100 tisíc obyvatel za uplynulý týden je ČR stále na druhém místě ve světě za Andorrou a před Belgií.

15.10.2020 Epidemiolog Petr Smejkal, biochemik Jan Konvalinka a další vědci pod záštitou rektora ČVUT Vojtěcha Petráčka vydali mimořádnou výzvu, ve které apelují na českou veřejnost - mezi lidi vycházejte jen v nejnutnějších případech. Z předpovědí vědců vyplývá, že se téměř jistě blíží přetížení zdravotního systému, u malých nemocnic v horizontu dní, u velkých v horizontu týdnů. "Jako důsledek bude omezena i standardní zdravotní péče. Pokud nedojde k dramatické změně chování, je náš odhad 5 000 až 15 000 zemřelých do konce roku (nad rámec dlouhodobého průměru)," varují. Pod výzvu se podepsal rektor ČVUT Vojtěch Petráček, epidemiolog pražského IKEM Petr Smejkal, prorektor UK a biochemik Jan Konvalinka, vedoucí Oddělení chemie a fyziky aerosolů Akademie věd ČR Vladimír Ždímal, ekonom v Centru pro teoretická studia UK a AV na CERGE-EI a na Edinburské univerzitě Jakub Steiner, datový vědec Petr Ludwig a jaderná inženýrka Dana Drábová.

Čtyři pravidla

 • zavedení osobního lockdownu. "Mezi lidi vycházejte jen v nejnutnějších případech, například péče o blízké. Neshlukujte se. Minimalizujte fyzický kontakt se všemi lidmi mimo vaši domácnost," 
 • Pokud však ze závažných důvodů lidé musí vycházet ven, mají podle vědců dodržovat povinné nošení roušky přes nos a ústa ve všech vnitřních prostorách a venku v místech, kde nemohou od všech ostatních lidí udržet vzdálenost dva metry.
 • "Virus se šíří hlavně v kapénkách a po jejich vysušení ve formě aerosolu - miniaturních částeček poletujících volně vzduchem. Kontakt s nimi je třeba zastavit buď vzdáleností, nebo kusem látky
 • https://www.seznamzpravy.cz/clanek/mimoradna-vyzva-vedcu-zavedte-osobni-lockdown-jinak-zemrou-tisice-lidi-124421

15.10.2020 V Česku ve středu přibylo 9544 prokázaných případů nemoci covid-19, nejvíc za jediný den od začátku epidemie. Dosavadní maximum z pátku bylo o 927 nižší. Aktuálně nemocných je přes 77.000 (ČTK)

14.10.2020 Podle něj je to přitom právě promořování populace, co vede k rychlým mutacím koronaviru. Tedy čím více se bude v populaci šířit, tím více hrozí, že vznikne nebezpečnější varianta. "Samotný virus se mutacím brání. Je přizpůsoben k tomu, aby mutoval co nejméně. Ten, kdo ho mutuje, je člověk," uvedl Omar Šerý pro idnes.cz. 

https://www.mix24.cz/koronavirus-mutuje-brzy-se-muze-objevit-zabijacka-varianta-ktera-pokosi-10-populace-rika-neurobiolog-sery/<br>

14.10.2020 Petr Ludwig: Bojím se vám napsat prognózu na další 3 týdny, ale musím to udělat:

1) Kolaps nemocnic - malé v horizontu dní, velké v horizontu týdnů. Významné omezení péče pro všechny pacienty.

2) Počet úmrtí do konce roku 5.000-15.000 lidí, a to je spíše optimistická varianta. Lidé bohužel budou umírat o samotě, na chodbách nemocnic a bez patřičné péče. Lékaři budou rozhodovat o osudu lidí podle věku, jak se dělo v Itálii.

3) Ve světě bude známý Wu Chan, Bergamo, New York a Česká republika. Problém je, že český scénář může být ještě horší než italský či newyorský, protože mnoho lidí stále riziko popírá, a tedy bude ohromný problém prosazovat dodržování nařízení.

Vím, máte pocit, že Petr zase plaší. Vzpomeňte si ale, že jste ho možná měli i při té minulé prognóze. Teď je potřeba překonat intuitivní pohled. Omlouvám se, ale selský rozum ani Vysoká škola života na exponenciálu nefunguje. 

Teď je jediná priorita co nejdříve a co nejtvrdším způsobem srazit R a ulevit náporu nemocnicím.

Co musíme jako jednotlivci udělat:

1) Osobní lockdown #StayAtHome. Nečekejte na vládu, než nařídí zákaz vycházení. Vycházejte jen v nejnutnějších případech. Neshlukujte se.

2) #RouškyVšem 2.0 - Pokud musíte výjimečně ven, nevycházejte ven bez roušky. Roušky už měly bát povinně i venku (snad vyjma lesa). Opět nečekejte, až to nařídí vláda. E-rouška ani mytí rukou nás nespasí, vir se šíří hlavně kapénkami a ty je třeba zastavit buď vzdáleností, nebo kusem látky. 

Víme z mnoha analýz a studií že kombinace 1) a 2) je pro potlačení epidemie neúčinnější.

Co by ideálně měla udělat vláda:

1) Zavést co nejdříve lockdown a začít pravidla opravdu vymáhat. Čím dříve lockdown přijde, tím bude kratší. Pokud ho vláda bude odkládat, tak bude delší, a i zásah do ekonomiky bude horší.

2) Zavést roušky povinně venku, bez diskuse a naprostým minimem výjimek (Češi výjimky zásadně zneužívají).

3) Začít urychleně stavět vojenské nemocnice. Připravit volné haly a podzemní parkoviště na vytvoření improvizovaných nemocničních prostor.

4) Požádat o zásadní pomoc ostatní státy, a to až daleko, že požádat o poskytnutí jejich armádní nemocnice. Německo je na tom násobně lépe, a i kdyby začalo růst jako my, jsme měsíc před nimi.

Opravdu nechci strašit a vyvolávat paniku. Tohle je realita s pravděpodobností hraničící s jistotou. Prosím tentokrát mi věřte...

+ Prosím sdílejte, v tomhle případě se počítá každý člověk, co se zapojí.

 EDIT: Na základě pečlivé analýzy současné situace jsme spojili přední české vědce, kteří se mimo jiné dlouhodobě věnují tématu Covidu-19. Za účasti infektologa, epidemiologa a datových vědců pod záštitou rektora ČVUT jsme připravili tuto výzvu české veřejnosti: https://bit.ly/vyzva-vedcu

https://www.facebook.com/petrludwig/posts/10157779160373087

13.10.2020 Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) věří že příprava projektu plošného testování, které bude dobrovolné a zdarma, proběhne rychle. Kromě již avizovaných praktických lékařů se do testování zapojí také nemocnice či tisíce vysokoškolských studentů. Prymula to řekl ve svém úterním televizním projevu.

Tento způsob testování by nám zásadně pomohl identifikovat nakažené pacienty virem a izolovat je od seniorů a zranitelných skupin obyvatelstva a v důsledku toho neohrozit ekonomiku a chod společnosti. Pokud se nám podaří toto testování provést celoplošně a úspěšně, získáme tím jednak zásadní data o chování viru, a především nám to umožní nastavit výrazně cílenější systém karantény," 

Prymula si od projektu slibuje, že se podaří zachytit "obrovskou množinu" infekčních pacientů. Zopakoval také, že testování by mělo být zdarma a dobrovolné. Zároveň věří, že příprava projektu bude velmi rychlá a účinná. 

Podle dřívějšího vyjádření ministra pro Novinky by projekt měl státní kasu vyjít na zhruba 3,5 miliardy korun, plus náklady na distribuci. 

https://www.novinky.cz/domaci/clanek/plosnemu-testovani-prymula-veri-pomuze-17-tisic-studentu-40339032

13.10.2020 Dnes byla překonána hranice 38 milionu (z toho cca 8 031 000 v USA, Indie 7 173 000, Brazílie 5 103 000) nakažených a cca 1 084 000 úmrtí (z toho v USA 220 000) i na koronavir, vyléčených je 28 547 000 lidí (pouze ve třech zemích, v Indii, USA a Brazílii je cca 50 % nakažených z celku a žije zde pouze necelé 2 miliardy obyvatel)   

12.10.2020 Pačes: Covid do Vánoc nezmizí a nezeslábl, Peková nemá pravdu, epidemie se úplně vymkla kontrole a vláda teď jen doufá, že nová opatření zaberou. Neví to, protože se na jaře rozvolňovalo příliš rychle, a my netušíme, jaký mají jednotlivá opatření vliv na potlačení epidemie. Navíc kvůli nedostatečnému testování neznáme skutečný počet nakažených, respektive tento počet je nepochybně výrazně větší. Na případný lockdown možná bude muset dojít.

https://www.televizeseznam.cz/video/prostor-x/paces-covid-do-vanoc-nezmizi-a-nezeslabl-pekova-nema-pravdu-epidemie-se-uplne-vymkla-kontrole-64100917

10.10.2020 V řadě hoaxů, nesmyslů a blábolů kolem koronaviru jsem v posledních dnech zaznamenal novinku - koronáč je umělej, protože je patentovanej. Zatím nejhlasitěji a nejautoritativněji tuhle pitomost šířila paní doktorka Soňa Peková, známá odpůrkyně restriktivních protiepidemických opatření. Ano - řada koronavirů patentovaná je, a i na SARS-CoV-2 byla pravděpodobně podána řada, možná desítky, žádostí o patent. To však ani v nejmenším neznamená, že by byl ten virus umělý. Znamená to jen a jen to, že se výrobci příští vakcíny pokoušejí zajistit, aby jí mohli vyrábět na základě svých poznatků a výzkumu jen oni sami. Aby výsledek náročného výzkumu viru nemohl komerčně využívat někdo jiný než ten, kdo za obrovské peníze a pomocí svých nových nápadů a metod rozšifroval nějakou podstatnou část jeho genomu. 

https://www.forum24.cz/patentovane-nesmysly-doktorky-pekove/

10.10.2020 Dnes byla překonána hranice 37 milionu (z toho cca 7 883 000 v USA, Indie 6 977 000, Brazílie 5 056 000) nakažených a cca 1 071 000 úmrtí (z toho v USA 218 000) i na koronavir, vyléčených je 27 854 000 lidí (pouze ve třech zemích, v Indii, USA a Brazílii je cca 50 % nakažených z celku a žije zde pouze necelé 2 miliardy obyvatel)  

9.10.2020 Koronavirové dvanáctero Jaroslava Flegra

 1. Zachovávat sociální distanc - když to jde, nepřibližovat se k jiným lidem blíže, než na 2 metry a nedotýkat se jich.
 2. Nainstalovat si do telefonu eRoušku.
 3. Umývat si ruce mýdlem, jakmile se dotknete předmětů, kterých se dotýkali jiní lidé. Doma i kdekoli jinde desinfikovat sdílené předměty (klávesnice a podobně).
 4. Nosit kvalitní roušku, nejlépe s nanovlákny a vyžadovat, aby roušky nosili lidé ve vašem okolí.
 5. Nevycházet mezi lidi, když to není nezbytně potřeba. V rámci možností pracovat z domova, a to i za cenu změny zaměstnání či dokonce povolání.
 6. Nakupovat vše co lze pouze po internetu.
 7. Nezúčastňovat se žádných hromadných akcí - hromadná akce se rozumí cokoli, kde je více než 5 lidí. To samé vyžadovat od členů domácnosti.
 8. Větrat a udržovat v místnostech vysokou relativní vlhkost (nad 40 %), například tím, že budete mít v místnostech nastavenou nižší teplotu a přitom budete nosit teplejší oblečení. V suchu kapénky vysychají a virus se udrží ve vzduchu dlouho a doputuje na delší vzdálenost.
 9. Udržovat se v dobré fyzické kondici - jíst dost zeleniny, ovoce, vitamínů (především D a C - obojí jen v doporučeném denním dávkování), pohybovat se na čerstvém vzduch v místech, kde nejsou lidi. Dostatečně odpočívat a spát.
 10. Udržovat se v dobré psychické kondici - komunikovat telefonicky či elektronicky s přáteli, známými a příbuznými, hlavně s těmi dříve narozenými, konzumovat na dálku kulturu (hudbu, divadlo, filmy) číst knihy, vzdělávat se, pomáhat druhým, snažit se si udělat minimálně jednou denně radost.
 11. Jestli tím neohrozíte rodinný rozpočet, tak utrácejte. Za vybavení domácnosti, šatníku, dílny, za knihy, vzdělání, opravy bytu, chalupy, za dovoz jídla z oblíbené restaurace. Šetrnost a střídmost ve spotřebě bývá považována za ctnost - v současné situaci to však neplatí. Investujte do své budoucnosti, zabavte se a nechte druhým vydělat.
 12. Hledejte v nové situaci nové příležitosti. Zkuste napsát knihu, divadelní hru, složit písničku, malovat, rozjeďte novou zábavnou či vzdělávací stránku na internetu. Zkuste si osvojit nějaké umělecké řemeslo, nebo zkrátka řemeslo. Rozjeďte internetový obchod, poradenskou službu, prostě cokoli nového. Během epidemie dost lidí zchudne, ale řada jiných neuvěřitelně zbohatne. Další možná nezbohatnou, ale konečně najdou ten pravý smysl života. Nepropásněte šanci se zařadit do těch dvou šťastnějších skupin.
 13. https://www.aazdravi.cz/profesor-jaroslav-flegr-sestavil-dvanactero-rad-pro-vsechny-kdo-berou-koronavirus-vazne/

7.10.2020 Dnes byla překonána hranice 36 milionu (z toho cca 7 715 000 v USA, Indie 6 754 000, Brazílie 4 970 000) nakažených a cca 1 053 000 úmrtí (z toho v USA 216 000) i na koronavir, vyléčených je 27 109 000 lidí (pouze ve třech zemích, v Indii, USA a Brazílii je cca 50 % nakažených z celku a žije zde pouze necelé 2 miliardy obyvatel) 

6.10.2020 Soňa Peková (molekulární genetička a viroložka): Covid do Vánoc opravdu zmizí, výrazně zeslábl, je tu šílenství. Potvrzuje se, že není z přírody

 • Podle Pekové covid-19 skutečně do Vánoc zmizí, jak i dřív říkala. Její laboratoř provádí stovky PCR testů a ona vidí, že virus výrazně zeslábl. Prý k ní chodí lidé s obrovskými dávkami viru, kterým ale nic není. To, co se tu rozpoutalo, není druhá vlna epidemie, ale druhá vlna šílenství.
 • Za růst pozitivních případů nákazy mohou turisté a dovolenkáři. Covid-19 jsme si prostě znovu dovezli ze zahraničí, někdy možná i nebezpečnější kmeny viru, které teď můžou za lidi na JIP. Věří ale třeba docentu Balíkovi, který řekl, že kolaps nemocnic nehrozí. Zároveň kritizuje předpovědi profesora Flégra. Za stolem podle ní situace vypadá jinak než v první linii, na které jsou ona a lékař Balík.
 • Virus není přírodního původu, přesvědčuje ji o tom podobnost s viry SARS, které jsou patentované, tedy podle ní uměle vytvořené. Argumentuje i rychlostí koronaviru a dalšími příklady. Mrzí jí velká vlna kritiky, která se na její hlavu snesla od kolegů. Pokud jí skutečně bude chtít prezident udělit státní vyznamenání, přijme ho.

 • https://www.reflex.cz/clanek/rozhovory/103250/sona-pekova-covid-do-vanoc-opravdu-zmizi-vyrazne-zeslabl-je-tu-silenstvi-potvrzuje-se-ze-neni-z-prirody.html

5.10.2020 Chudé státy čeká kvůli koronaviru hladomor, bohaté boj s obezitou, varuje OSN. Až 822 milionů lidí může letos čelit nedostatku základních potravin. To je o 132 milionů více než loni. Zároveň je to nejprudší meziroční nárůst v tomto století. K nejohroženějším patří obyvatelé Latinské Ameriky. S odvoláním na novou studii Organizace pro výživu a zemědělství OSN o tom píše agentura Bloomberg. A podle výzkumníků je svět teprve na začátku dlouhého hladomoru.

Ta odhaduje, že koncem roku 2020 bude globálně umírat až dvanáct tisíc osob denně na následky hladu. To je výrazně více, než kolik lidí zemře na samotný virus. Miliony lidí na celém světě přišly kvůli pandemii o práci nebo střechu nad hlavou. Těžké hladomory lze prý v blízké budoucnosti očekávat zejména v Jižní Americe a Karibiku. Vlády zemí, jako jsou Haiti, Guatemala, Ekvádor nebo Venezuela, nemají prostředky na podpůrné programy jako evropské země či Spojené státy.

V době pandemie tam tudíž raketově rostl počet obyvatel bez zaměstnání a bez domova. Tyto země se navíc potýkaly s hospodářskými a politickými problémy už předtím. Studie OSN odhaduje, že počet lidí ohrožených hladem tam v nadcházejících měsících vyroste ze 4,3 milionu na 16 milionů. 

Ve státech, jako je například Velká Británie, se v průběhu pandemie zvýšil počet lidí trpících nadváhou, nebo dokonce obezitou, lidé jsou kvůli restrikcím častěji doma, mají méně pohybu a kvůli úspoře peněz si kupují nezdravé potraviny. Ty jsou v USA a Británii zpravidla výrazně levnější než zdravá strava, navíc kultura rychlého občerstvení je tam velmi populární. OSN varuje, že globální nárůst pacientů s obezitou zvýší v následujícím desetiletí náklady ve zdravotnickém systému až o 1,3 bilionu dolarů, tedy skoro o třicet bilionů korun ročně.

Konzumace nezdravého jídla se stává pandemií vyspělých národů. Celosvětový počet osob s nadváhou je nyní vyšší než těch, kteří trpí hlady. Na čele žebříčku států s občany nejvíce postiženými obezitou jsou Spojené státy. V Evropě jsou to Velká Británie a Malta. Nadváhou v těchto zemích trpí téměř dvě třetiny všech obyvatel.

Studie připomíná, že obézní lidé jsou zranitelnější méně odolní vůči zdravotním problémům, jako jsou cukrovka, srdeční potíže či rakovina. Je u nich rovněž vyšší riziko úmrtí na covid-19.

https://www.fao.org/3/ca9692en/online/ca9692en.html#chapter-1_1

https://www.e15.cz/zahranicni/chude-staty-ceka-kvuli-koronaviru-hladomor-bohate-boj-s-obezitou-varuje-osn-1373765?

5.10.2020 Světová zdravotnická organizace odhaduje, že koronavirem se od začátku pandemie nakazilo až deset procent populace na Zemi. Informují o tom dnes světové tiskové agentury. To by znamenalo, že koronavirem se ve světě nakazilo zhruba 760 milionů osob, tedy více než dvacetinásobek dosud potvrzených případů (ČTK)

3.10.2020 Dnes byla překonána hranice 35 milionu (z toho cca 7 599 000 v USA, Indie 6 547 000, Brazílie 4 906 000) nakažených a cca 1 037 000 úmrtí (z toho v USA 214 000) na koronavir, vyléčených je 26 107 000 lidí (pouze ve třech zemích, v Indii, USA a Brazílii je cca 50 % nakažených)     

1.10.2020 Nečekaný objev: Horší průběh koronaviru mají lidé s neandertálskou krví. Z dávných sexuálních styků se začalo odvíjet předávání části neandertálské DNA napříč generacemi lidské populace, které pokračovalo i poté, co neandertálci samotní vyhynuli. Přibližně 50 procent lidí v jižní Asii a 16 procent lidí v Evropě má ve své krvi stopu po DNA neandertálců. A vědci nyní spojili toto genetické dědictví s nejtěžší formou nemoci covid-19. "Podle nového výzkumu je u lidí s určitým podílem neandertálské DNA až třikrát větší pravděpodobnost, že po nakažení novým typem koronaviru budou potřebovat napojení na umělý plicní ventilátor," cituje server Science Alert slova evolučního antropologa Huga Zeberga z Ústavu Maxe Plancka pro evoluční antropologii v Německu.

Zeberg a Pääbo začali tedy zjišťovat, odkud tato genová anomálie pochází, a začali za tím účelem zkoumat i některé vyhynulé "příbuzné" lidského rodu, tedy například denisovany (humanoidní populaci, která asi před 300 tisíci až 50 tisíci lety obývala část Asie a byla geneticky těsněji spjata s neandrtálci než s druhem homo sapiens, byť i její genetický původ některé dnešní lidské populace nesou) a právě neandertálce.

Zatímco v denisovanském genomu žádnou z těchto specifických genových variant nenašli, u dvou neandertálců ze Sibiře ano. Vůbec nejvíce shod ale sdílel s danou variantou neandertálec z Chorvatska, z jehož tří kostí se před časem podařilo chorvatským paleontologům získat kompletní genetickou informaci.

"Neandertálské geny nám pravděpodobně daly jistou ochranu před viry, na které naši předkové narazili, když opustili Afriku," uvedl při prezentaci předchozí studie Dimitrij Petrov, evoluční biolog na Stanfordově univerzitě. 

https://www.denik.cz/veda-a-technika/paleontologie-vyzkum-neandertalci-geny-koronavirus.html?<br>

30.9.2020 Dnes byla překonána hranice 34 milionu (z toho cca 7 425 000 v USA, Indie 6 305 000, Brazílie 4 787 000) nakažených a cca 1 016 000 úmrtí (z toho v USA 211 000) na koronavir, vyléčených je 25 302 000 lidí (pouze ve třech zemích, v Indii, USA a Brazílii je cca 50 % nakažených)    

28.9.2020 Celosvětový počet úmrtí s onemocněním covid-19 překonal hranici jednoho milionu. Oznámila to agentura AFP s odvoláním na své výpočty. Počet případů nákazy koronavirem podle těchto výpočtů překročil 33 milionů

27.9.2020 Dnes byla překonána hranice 33 milionu (z toho cca 7 267 000 v USA, Indie 5 990 000, Brazílie 4 694 000) nakažených a cca 996 000 úmrtí (z toho v USA 209 000) na koronavir, vyléčených je 24 336 000 lidí (pouze ve třech zemích, v Indii, USA a Brazílii je cca 50 % nakažených)   

26.9.2020 Šíření epidemie zhoršují vyjádření některých veřejně známých lékařů, jimž naše média nepochopitelně dopřávají sluchu. Je-li ale někdo zubař, kardiochirurg či onkolog, neznamená to, že ví něco o epidemiologii, píše David Černý z Ústavu státu a práva AV ČR.

Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/koronavirus-media-vyjadreni-lekaru-epidemiologie.A200925_175331_domaci_cern?zdroj=patro_lidovky

25.9.2020 Většina Čechů není ochotná nechat se očkovat proti nemoci covid-19, až bude k dispozici vakcína. Vyplývá to ze zářijového průzkumu agentury STEM/MARK. Neochotu k očkování proti koronaviru zdůvodňovali lidé nejčastěji tím, že obecně nedůvěřují jakémukoli očkování. Chystaná vakcína proti covidu-19 také není podle dotázaných dostatečně prověřena (ČTK) 

20.9.2020 Dnes byla překonána hranice 32 milionu (z toho cca 7 131 000 v USA, Indie 5 730 000, Brazílie 4 624 000) nakažených a cca 980 000 úmrtí (z toho v USA 206 000) na koronavir, vyléčených je 23 631 000 lidí (pouze ve třech zemích, v Indii, USA a Brazílii je cca 50 % nakažených)  

22.9.2020 Pokud počet nakažených koronavirem přesáhne za měsíc 120 000 osob, hrozí omezení lůžkové péče v Česku

Novinářům to dnes po prvním jednání Ústředního krizového štábu řekl jeho šéf, ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Považuje přitom za reálné, že by této hranice mohlo být dosaženo už v říjnu.

20.9.2020 Podle profesora Jiřího Beneše, přednosty největší infekční kliniky v Česku, Nemocnice na Bulovce v Praze, si na roušky musíme zvyknout. Neopustí nás ani s koncem pandemie nového typu koronaviru. Dnešní třicátníci, možná i ti o něco starší, se také musí připravit na to, že nejde o poslední pandemii, které jejich generace čelí. Nyní vůbec nejsme schopni pokrýt nákazy vzdušnou cestou právě proto, že moderní způsob života vede k tomu, že lidé jsou nahloučeni na malých prostorech. Přenos respirační cestou je velmi snadný a ty milionové aglomerace velice usnadňují rychlý prostup virů i bakterií od člověka k člověku. Proto riziko respiračních infekcí do budoucna vidím jako ohromné. A jedna z cest, jak s tím bojovat, je zlepšit hygienické návyky a víc používat roušky.

https://www.novinky.cz/domaci/clanek/odbornik-na-infekce-tato-pandemie-neni-pro-dnesni-tricatniky-posledni-40336732#

20.9.2020 Dnes byla překonána hranice 31 milionu (z toho cca 6 967 000 v USA, Brazílie 4 528 000, Indie 5 400 000) nakažených a cca 961 000 úmrtí na koronavir, vyléčených je 22 587 000 lidí (pouze ve třech zemích, v Indii, USA a Brazílii je cca 50 % nakažených) 

17.9.2020 Modely zdravotních statistiků naznačují, s jakým šířením koronaviru můžeme počítat. Bez dalších omezení se do konce roku může nakazit dohromady třetina Čechů.

Podle prognóz dalšího šíření nemoci covid-19, které ve čtvrtek představilo Ministerstvo zdravotnictví, přibudou v následujících týdnech desítky tisíc dalších nakažených. O kolik jejich počet naroste, samozřejmě dopředu nikdo netuší, hrubou představu o možném vývoji nicméně nabízejí modely zdravotnických statistiků.

Klíčovou proměnnou pro jejich výpočty je index nakažlivosti neboli reprodukční číslo R. To udává, kolik lidí se nakazí od jednoho infikovaného člověka. Podle šéfa Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška má R nyní hodnotu 1,6. Jinak vyjádřeno to znamená, že deset lidí nakazí 16 dalších.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/sila-cisla-r-pocty-nakazenych-se-mohou-zmnohonasobit-120317#

17.9.2020 Neočekávejte, že bude k dispozici dostatek vakcín proti covidu-19. Do roku 2022 se tak život k normálu nevrátí. Tak zní úterní předpověď přední vědkyně Světové zdravotnické organizace (WHO) Soumyay Swaminathanové.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/navrat-k-normalu-se-nekona-rousky-a-distanc-az-do-roku-2022-varuje-who-120142#

17.9.2020 Dnes byla překonána hranice 30 milionu (z toho cca 6 824 000 v USA, Brazílie 4 419 000, Indie 5 115 000) nakažených a cca 944 000 úmrtí na koronavir, vyléčených je 21 767 000 lidí (pouze ve třech zemích, v Indii, USA a Brazílii je cca 50 % nakažených)

14.9.2020 Britská firma AstraZeneca obnovuje klinické testy své vakcíny proti koronaviru, kterou vyvíjí společně s vědci z Oxfordské univerzity, uvedla v sobotu agentura Reuters. Společnost získala potvrzení od lékové agentury MHRA, že je pokračování v testech bezpečné. Zástupci Oxfordské univerzity uvedli, že při rozsáhlých testech, jako je tento, se "dá očekávat, že některým účastníkům se udělá zle a každý takový případ musí být pečlivě vyhodnocen". Během testů dostalo vakcínu 18.000 lidí (ČTK)

14.9.2020 Dnes byla překonána hranice 29 milionu (z toho cca 6 708 000 v USA, Brazílie 4 330 000, Indie 4 846 000) nakažených a cca 928 000 úmrtí na koronavir, vyléčených je 21 021 000 lidí (pouze ve třech zemích, v Indii, USA a Brazílii je cca 50 % nakažených)    

13.9.2020 Prof. Jaroslav Flégr

 • Exponenciální růst je potvora. Nejen proto, že je ke konci rychlý. Jeho hlavní záludnost spočívá v tom, že je zpočátku pomalý, že se dlouho zdánlivě vůbec nic dramatického neděje.
 • A právě to počet nakažených dělá. V takovém případě se dny a týdny zdánlivě nic dramatického neděje. Jenže najednou, během pár dnů, počty vystřelí k hodnotám, které přesáhnou kapacitu zdravotnických zařízení v jakémkoli státě a vzápětí neřízeně vypnou hospodářství. Jen pro názornost: V minulém týdnu byl denní přírůstek pozitivně testovaných 1095 osob, v nadcházejícím týdnu bude zákonitě už minimálně 4000 osob a v tom dalším už více než 10 000 osob.

10.9.2020 Dnes byla překonána hranice 28 milionu (z toho cca 6 549 000 v USA, Brazílie 4 219 000, Indie 4 465 000) nakažených a cca 908 000 úmrtí na koronavir, vyléčených je 20 104 000 lidí (pouze ve třech zemích, v Indii, USA a Brazílii je cca 50 % nakažených)        

9.9.2020 Britská firma AstraZeneca oznámila, že pozastavila finální fázi klinických testů koronavirové vakcíny, kterou vyvíjí ve spolupráci s vědci z Oxfordské univerzity, poté, co se u jednoho z účastníků projevily nevysvětlené zdravotní problémy. Informovala o tom agentura Reuters. 

Podle epidemiloga a vládního zmocněnce pro vědu a výzkum Romana Prymuly je Česko v souvislosti s koronavirem na hranici exponenciálního růstu. Jakákoliv nově zavedená či zpřísněná opatření se podle něj projeví nejdříve za několik týdnů, do té doby budou počty nakažených dále růst. Mohou za to prý i lidé nedodržováním pravidel. 

https://www.novinky.cz/domaci/clanek/prymula-cesko-je-na-hranici-exponencialniho-rustu-opatreni-se-projevi-az-zadlouho-40335734#

8.9.2020 Vznikla první koronavirová předpověď. Počítá se "smrtícím prosincem". Výzkumný ústav při lékařské fakultě Washingtonské univerzity IHME přišel s "první globální koronavirovou předpovědí", která odhaduje pandemický vývoj do konce roku. To nejhorší svět podle ní teprve čeká. Mezi začátkem září a prvním lednem příštího roku je podle výpočtů odborníků z Institute for Health Metrics and Evaluation(IHME) v sázce 770 000 životů, které závisí na tom, jak se vlády států postaví k podzimnímu "zrychlení" pandemie covid-19. I v případě, že počínání všech zemí v boji s koronavirem bude velmi dobré, vědci odhadují, že na konci roku si každý den koronavirus po celém světě vyžádá asi 20 000 mrtvých, což je dvakrát až třikrát víc, než v půlce dubna 2020, kdy svět zažíval největší krizi. Mezi nejhůře zasaženými regiony uvádí zpráva na prvním místě Evropu.

Celkem IHME odhaduje, že do konce roku bude celkový počet mrtvých na covid-19 při nejpravděpodobnějším scénáři činit 2,8 milionu lidí, přičemž dosud zemřelo necelých 900 tisíc lidí. Pozitivní scénář se má na silvestra zastavit na čísle dva miliony a nejhorší až na čtyřech milionech. 

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/vznikla-prvni-pandemicka-predpoved-v-prosinci-ceka-explozi-118869#

8.9.2020 Španělsko se stalo první zemí EU, která od začátku pandemie potvrdila více než půl milionu případů nákazy nemocí COVID-19. V současnosti ji ve světových žebříčcích patří deváté místo, hned za Mexikem a Jižní Afrikou (The Capitals)

Portugalsko si již nemůže dovolit uzavřít svou ekonomiku, podobně jako to udělalo na jaře, aby zabránilo šíření koronaviru. Novinářům to potvrdil premiér António Costa, podle kterého by vyhlášení další karantény nebylo udržitelné jak z ekonomického, tak i sociálního hlediska 

5.9.2020 Dnes byla překonána hranice 27 milionu (z toho cca 6 424 000 v USA, Brazílie 4 113 000) nakažených a cca 882 000 úmrtí na koronavir, vyléčených je 19 103 000 lidí (pouze ve třech zemích, v Indii, USA a Brazílii je cca 50 % nakažených)       

4.9.2020 Španělé se kvůli strachu z nákazy koronavirem vyhýbají veřejné dopravě a v obavách z recese kupují staré levné, ale neekologické vozy. Ukázaly to dnešní údaje tamního automobilového institutu. Prodej aut starších 20 let v červenci a v srpnu meziročně stoupl o 31 % na téměř 44.000. Podle prodejního portálu Sumauto se průměrná cena takového vozu pohybovala kolem 1400 eur (asi 37.000 Kč), přičemž některé jsou k dostání i jen za 500 eur

2.9.2020 Dnes byla překonána hranice 26 milionu (z toho cca 6 269 000 v USA, Brazílie 3 961 000) nakažených a cca 863 000 úmrtí na koronavir, vyléčených je 18 288 000 lidí (pouze ve třech zemích, v Indii, USA a Brazílii je cca 50 % nakažených)      

29.8.2020 Dnes byla překonána hranice 25 milionu (z toho cca 6 111 000 v USA, Brazílie 3 812 000) nakažených a cca 843 000 úmrtí na koronavir, vyléčených je 17 386 000 lidí (pouze ve třech zemích, v Indii, USA a Brazílii je cca 50 % nakažených)      

28.8.2020 Maďarsko od 1. září minimálně na měsíc uzavře své hranice pro cizince, aby tak zabránilo dalšímu šíření koronaviru v zemi. "Všechny země jsou od tohoto termínu pro nás v červeném pásmu rizikových zemí," řekl v pátek šéf úřadu vlády Gergely Gulyás.

https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/madari-na-mesic-zavrou-hranice-40334721#

26.8.2020 Dnes byla překonána hranice 24 milionu (z toho cca 5 956 000 v USA, Brazílie 3 674 000) nakažených a cca 823 000 úmrtí na koronavir, vyléčených je 16 621 000 lidí (pouze ve třech zemích, v Indii, USA a Brazílii je cca 50 % nakažených)      

22.8.2020  Druhá vlna je jen marketing, udržovat v lidech strach je kontraproduktivní. Senátor ČSSD a lékař Jan Žaloudík říká, že debatě o příchodu tzv. druhé vlny koronaviru příliš nerozumí, jelikož medicína ani nic takového nezná. Jde podle něj spíše o marketingový tah. "Už to myslím nemá s medicínou příliš společného. Posunuli jsme se do nové doby, kterou musíme pozorovat a vyhodnocovat, ale ta pravá medicína se v tom trochu potápí," vysvětluje Žaloudík, který dlouhodobě varuje před šířením strachu ze strany politiků a médií.

https://www.televizeseznam.cz/video/kapitola/druha-vlna-je-jen-marketing-udrzovat-v-lidech-strach-je-kontraproduktivni-tvrdi-zaloudik-64087702?

21.8.2020 Dnes byla překonána hranice 23 milionu (z toho cca 5 765 000 v USA, Brazílie 3 513 000) nakažených a cca 799 000 úmrtí na koronavir, vyléčených je 15 619 000 lidí (pouze ve třech zemích, v Indii, USA a Brazílii je cca 50 % nakažených)     

18.8.2020 V rámci boje proti koronavirové pandemii musí svět zahájit masivní očkování proti chřipce a rovněž přestat s "nacionalismem" ohledně koronavirové vakcíny. Podle agentury Reuters to dnes uvedla Světová zdravotnická organizace (WHO). Podle Bruce Aylwarda, hlavního poradce šéfa WHO Tedrose Adhanoma Ghebreyesuse, se proočkování světové populace musí uskutečnit ještě letos. Podle něj se tím předejde mnohým komplikacím v boji proti koronaviru

18.8.2020 Dnes byla překonána hranice 22 milionu (z toho cca 5 612 000 v USA, Brazílie 3 363 000) nakažených a cca 778 000 úmrtí na koronavir, vyléčených je 14 813 000 lidí (pouze ve třech zemích, v Indii, USA a Brazílii je cca 50 % nakažených)    

18.8.2020 Koronavirus by musel likvidovat mladé lidi, evolučně nezpůsobí vůbec nic. Pandemie by musela likvidovat lidi v reprodukčním věku nebo těsně před ním, z pohledu evoluce je významné jedině rozmnožování, takto nezpůsobí virus vůbec nic říká evoluční biolog prof. Jan Zrzavý 

17.8.2020 Česko by se mohlo připojit k iniciativě Evropské komise (EK) na nákup vakcíny proti covidu-19, investovat by mělo letos a v příštím roce až 2,1 miliardy korun. Vyplývá to z materiálu, který dnes projednala vláda. Česko by se muselo zavázat, že odebere předem stanovené množství vakcíny od jednotlivých výrobců, uvažuje se o šesti. Podle odhadů by mohla být vakcína dostupná už na konci letošního roku (ČTK)

15.8.2020 Epidemiolog Rastislav Maďar uvedl, že bude s nadcházejícími týdny prosazovat zavedení roušek. Zároveň s nástupem chladnějšího počasí očekává možný výskyt druhé vlny epidemie na území České republiky.

https://zivotvcesku.cz/rastislav-madar-s-druhou-vlnou-koronaviru-se-potkame-s-nastupem-chladnejsiho-pocasi/?

15.8.2020 Podle Prymuly se dalo čekat, že počet nakažených se bude na území České republiky zvyšovat. Došlo v posledních měsících k řadě rozvolnění a je logické, že se tak respirační onemocnění bude mezi lidmi více šířit.

"Pravidelně analyzujeme nálož viru v populaci a ta stoupá. S ní budou stoupat počty nakažených. To, co nás čeká v následujících týdnech a měsících, je nutnost trasování jednotlivých případů, abychom zabránili exponenciálnímu nárůstu, protože současná čísla počtu nakažených mají dopad na některé země, pokud jde o turismus," řekl pro ŽivotvČesku.cz uznávaný epidemiolog, podle jehož názoru by nemělo dojít k úplnému uzavření hranic."Hranice se úplně zavírat nebudou, protože je důležité, aby turismus probíhal. Ale může se to velmi ztížit požadavky na testy a karanténu, což znepříjemňuje běžný život," "Je potřeba připravit plán testování, které se nemůže odvíjet jenom od toho, jak to probíhá v současné chvíli. Nejde ani do budoucna držet velmi významné procento lidí v karanténách, to by představovalo také problém. O tom všem se teď bude diskutovat a bude se hledat strategie," 

"Nikdo nemůže v současné chvíli říct, že virus zná, protože nebyl celý cyklus dokončen. Před námi je podzimní sezona, chladnější měsíce, a tam nikdo nemůže říct, jestli klinická závažnost začne narůstat či nikoliv. Což je jedna z nezodpovězených otázek a poměrně zásadní," 

https://zivotvcesku.cz/nakaza-koronavirem-stoupa-epidemiolog-roman-prymula-promluvil-o-tom-co-cesko-ceka-v-dalsich-tydnech/?

14.8.2020 Evropská komise zajistila pro budoucí využití v zemích Evropské unie dalších 300 milionů dávek jedné z vyvíjených vakcín. Komise oznámila, že dosáhla dohody s britskou farmaceutickou firmou AstraZeneca, která navazuje na úspěšné rozhovory s dalšími dvěma společnostmi. Brusel na základě dosavadních jednání předběžně počítá s nákupem 800 milionů dávek, které budou moci využívat kromě zemí EU také obyvatelé chudších zemí (ČTK) 

14.8.2020 Americký vývojář léčiv Novavax v pátek uvedl, že Velká Británie koupí 60 mil. dávek jeho kandidáta na vakcínu proti koronaviru, NVX-CoV2373, a umožní zde jeho testování 3. fáze (Reuters)

14.8.2020 Dnes byla překonána hranice 21 milionu (z toho cca 5 415 000 v USA, Brazílie 3 229 000) nakažených a cca 757 000 úmrtí na koronavir, vyléčených je 13 924 000 lidí    (pouze ve třech zemích, v Indii, USA a Brazílii je cca 50 % nakažených)   

12.8.2020 Nová studie milánských vědců odhalila, že více než u poloviny testovaných pacientů, kteří prodělali koronavirus, se zhruba měsíc po uzdravení objevily psychické potíže. Konkrétně jde o posttraumatickou stresovou poruchu (PTSD), úzkosti, nespavost, deprese nebo obsedantně kompulzivní poruchu (OCD).

Zdroj: https://www.lidovky.cz/relax/zdravi/koronavirus-pusobi-na-dusevni-zdravi-cloveka-pacienti-po-prodelanem-viru-trpi-psychickymi-poruchami.A200806_152205_ln_zahranici_ele

10.8.2020 Dnes byla překonána hranice 20 milionu (z toho cca 5 200 000 v USA, Brazílie 3 035 000) nakažených a cca 734 000 úmrtí na koronavir, vyléčených je 12 915 000 lidí        

7.8.2020 Převratný, přesto jednoduchý. Nový filtr vědců z Českého vysokého učení technického v Praze se umí sám sterilizovat. Stačí jej připojit ke zdroji elektřiny. U filtrů, které zachytávají nečistoty z ovzduší, bakterie i viry, je to výjimečná schopnost, jež prodlouží jejich životnost a umožní opakované použití.

Badatelé z Fakulty elektrotechnické svůj prototyp složili z uhlíkové textilie, nanotextilie a systému elektrod, které lze připojit k elektrickému zdroji. Netkaná uhlíková textilie je vodivá, a když přes ni prochází elektrický proud, zahřívá se. Klidně i na 100 °C. K tomu stačí malé napětí 12 voltů, které je dostupné například i v autě.

https://archiv.ihned.cz/c1-66799700-cesti-vedci-vytvorili-novy-filtr-ktery-umi-vypalit-koronavirus-ma-to-byt-svetovy-unikat

6.8.2020 Dnes byla překonána hranice 19 milionu (z toho cca 5 020 000 v USA) nakažených a cca 715 000 úmrtí na koronavir, vyléčených je 12 330 000 lidí       

4.8.2020 "Je velmi pravděpodobné, že letos na podzim nebo v zimě zažijeme druhou vlnu epidemie," uvedl francouzský vědecký výbor pro COVID-19 v prohlášení zveřejněném na webu tamního ministerstva zdravotnictví (Reuters)

2.8.2020 Krizový výbor WHO varuje: Očekáváme dlouhou koronavirovou pandemii. Výbor už dnes očekává, že pandemie jen tak neskončí, WHO již použila svůj nejsilnější varovný prostředek a vyhlásila zdravotnický nouzový stav mezinárodního rozsahu. Tento stav bude trvat i nadále, neboť riziko globálního nebezpečí je podle organizace nadále "velmi vysoké".

Už samotná bilance nakažených a obětí koronaviru je značnou výstrahou. Čísla nadále stoupají, od prosince si už onemocnění covid-19 vyžádalo skoro 700 tisíc obětí. Nakazilo se už skoro 18 milionů lidí, WHO však očekává, že s příchodem chřipkové sezóny se bude situace zhoršovat.

https://refresher.cz/87256-Krizovy-vybor-WHO-varuje-Ocekavame-dlouhou-koronavirovou-pandemii?

2.8.2020 Dnes byla překonána hranice 18 milionu (z toho cca 4 764 000 v USA) nakažených a cca 688 000 úmrtí na koronavir, vyléčených je 11 334 000 lidí      

31.7.2020 Zjistilo se například to, že nákaza a průběh onemocnění COVID-19 je spojeno také s krevní skupinou. Evropští vědci odhalili, že lidé s krevní skupinou A se nemocí snadněji nakazí a obvykle mívají také závažnější průběh nemoci než ostatní krevní skupiny.

K těmto zajímavým zjištěním vědci přišli na základě rozsáhlého testování, které zahrnovalo více než 4000 lidí. Vědci u nich hledali společné znaky a snažili se najít nějaké pojítko, které by pomohlo určit další rizikové faktory. Riziko těžkého průběhu covidu-19 bylo u lidí s krevní skupinou A až o 45 procent vyšší než u ostatních krevních skupin. Výrazně nejlépe pak na tom byla krevní skupina 0, kdy toto riziko bylo o celých 35 procent nižší.

https://www.zdravestravovani.eu/krevni-skupina-a-koronavirus-vedci-veri-ze-existuje-urcita-souvislost/?

30.7.2020 Čeští a američtí vědci nalezli odpověď na otázku, proč je koronavirus tak nakažlivý a proč se ho nedaří zastavit: Používá neuvěřitelně důmyslné maskování, kterým dokáže obelstít náš imunitní systém. Virologové z floridského kampusu Scrippsova výzkumného institutu zjistili ,že genetickými mutacemi během posledních měsíců se hustota hrotů zvýšila až pětkrát. S tím také vzrostla beztak už vysoká nakažlivost viru. Virus dokáže oklamat náš imunitní systém důmyslnou kamufláží. A ke stejnému výsledku dospěli odborníci z Ústavu organické chemie a biochemie v Praze.

Operace, při které koronavirus vstupuje do lidského těla, se dá přirovnat k postupu diverzanta, který v uniformě místní armády pronikne za její linii a provádí v ní sabotážní akce. 

https://nedd.tiscali.cz/koronavirus-je-chytrejsi-nez-jsme-mysleli-umi-se-maskovat-493629?

29.7.2020 Dnes byla překonána hranice 17 milionu (z toho cca 4 515 000 v USA) nakažených a cca 665 000 úmrtí na koronavir, vyléčených je 10 528 000 lidí     

29.7.2020 Virus mutuje a poškozuje doživotně plíce pacientů. Šíření nákazy koronavirem se stále nedaří dostat pod kontrolu. Hrozí návrat plošných opatření? Podle vládního zmocněnce pro vědu a výzkum ve zdravotnictví a epidemiologa Romana Prymula se u nás drastická opatření z jara opakovat nebudou, i když v okolních zemích se začínají opět zavádět. 

https://zpravy.denikplus.cz/1799-virus-mutuje-a-poskozuje-dozivotne-plice-pacientu.html?

27.7.2020 Vznikne centrální orgán pro dozor nad chytrou karanténou. ČT to řekl vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví Roman Prymula před dnešním zasedáním Bezpečnostní rady státu. V projektu chytré karantény také podle Prymuly vzniknou další prvky s rovnoměrným zastoupením armády a ministerstva zdravotnictví. Premiér Andrej Babiš (ANO) či ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) mluvili v neděli o možném převzetí chytré karantény armádou, dnes o tom bude jednat vláda 

26.7.2020 Včera byla překonána hranice 16 milionu (z toho cca 4 280 000 v USA) nakažených a cca 639 000 úmrtí na koronavir, vyléčených je 9 890 000 lidí     

25.7.2020 Roušky a omezování počtu lidí na vnitřních akcích jsou jen preventivní opatření. S plošným uzavíráním provozů jako zjara vláda nepočítá. Právu to řekl premiér Andrej Babiš

https://www.novinky.cz/ekonomika/clanek/babis-ekonomiku-uz-nezavreme-40331572#

24.7.2020 O koronaviru víme, že má smrtnost mezi půl procentem a jedním procentem, čili je ještě asi tak pět až desetkrát smrtnější než chřipka. Víme, že může způsobit velmi vážné komplikace i po uzdravení. A víme, což je velmi nepříjemné a to také je důvod, proč se tak těžko s tou epidemií vyrovnáváme, že je asi 50 procent, možná víc lidí, kteří jsou nakažení, nemají žádné příznaky, a přesto jsou infekční. To je to, co ho odlišuje od SARS, příbuzného viru, který způsoboval tu chorobu před asi 17 lety. A koneckonců i od španělské chřipky. Lidé, kteří mají ten virus, nemusí být nemocní, a přesto jsou infekční. To je asi nejdůležitější věc, kterou jsme se naučili. Na druhou stranu máme první léky, které jsou účinné aspoň do jisté míry, a máme velmi slušně nakročeno k vakcíně na příští rok. Čili není to průšvih a nevymřeme.

 • AstraZeneca slibuje, že by měla mít dvě miliardy vakcín začátkem příštího roku. To už by opravdu mělo stačit, minimálně v Evropské unii a minimálně na ohrožené skupiny obyvatel. To znamená seniory a nemocné, diabetiky atd. Já by bych byl docela optimista a doufal bych, že tu vakcínu budeme mít k dispozici alespoň pro ty ohrožené skupiny. 

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/vladni-opatreni-jsou-priznanim-neuspechu-a-porazky-rika-biochemik-113572#

24.7.2020 Ministerstvo průmyslu a obchodu ke včerejšímu večeru eviduje u programu COVID nájemné žádosti za více než 1 mld. Kč. Příjem žádostí spustilo 26. června. Podnikatelé do dneška dokončili přes 1300 žádostí za zhruba 167 mil. Kč, dalších více než 3800 žádostí za asi 628 mil. Kč je v systému rozpracovaných. K proplacení bylo zatím schváleno 1049 žádostí za 134,5 mil. Kč 

21.7.2020 Byla překonána hranice 15 milionu (z toho cca 4 012 000 v USA) nakažených a cca 616 000 úmrtí na koronavir, vyléčených je 9 013 000 lidí    

17.7.2020 Byla překonána hranice 14 milionu (z toho cca 3 730 000 v USA) nakažených a cca 595 000 úmrtí na koronavir, vyléčených je 8 376 000 lidí   

13.7.2020 Byla překonána hranice 13 milionu (z toho cca 3 409 000 v USA) nakažených a cca 570 700 úmrtí na koronavir, vyléčených je 7 568 000 lidí  

10.7.2020 Světová zdravotnická organizace (WHO) zaznamenala v pátek 228 102 nových případů koronaviru na celém světě. Jedná se o dosud nejvyšší denní číslo. Podle krizového experta WHO Mikea Ryana je vymýcení koronaviru nepravděpodobné. Šéf organizace Tedros Ghebreyesus pak poznamenal, že virus sám není největší hrozbou, ale je to nedostatek vůdčích schopností a solidarity ve všech zemích světa". 

https://www.novinky.cz/koronavirus/clanek/svet-ma-nejvice-nakazenych-za-den-nejvetsi-hrozbou-neni-koronavirus-mini-sef-who-40330257#

10.7.2020 Spojené státy znovu překonaly rekordní nárůst počtu nakažených koronavirem za 24 hodin, za čtvrtek evidují přes 65 500 infikovaných. Nejvyšší denní nárůst počtu nakažených dnes ohlásilo také Mexiko, a to 7280 nově nakažených. Pozitivní test na koronavirus vyšel bolivijské prezidentce Jeanine Áňezové, podle sdělení na twitteru se jí daří dobře a pracuje z izolace (ČTK) 

8.7.2020 Byla překonána hranice 12 milionu (z toho cca 3 114 000 v USA) nakažených a cca 548 000 úmrtí na koronavir, vyléčených je 6 953 000 lidí 

7.7.2020 Světová zdravotnická organizace připustila, že covid-19 se přenáší přímo vzduchem. Definitivně potvrzeno to však podle epidemioložky WHO Marii Van Kerkhoveové nebylo. Dosud WHO potvrzovala, že vir SARS-CoV-2 se přenáší kapénkami.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/koronavirus-se-zrejme-prenasi-primo-vzduchem-uznava-who-111737#

7.7.2020 Nejen plíce, ale i cévy, mozek nebo kůži. Studie naznačují, že nový koronavirus může zdraví zasáhnout víc, než se ještě před pár měsíci předpokládalo.

 • Zranitelné cévy
 • Krevní sraženiny a mozek
 • Slinivka a diabetes
 • Ohrožené srdce
 • Imunitní systém
 • Kůže

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/vedci-odhaluji-dalsi-dopady-koronaviru-na-zdravi-vyvolat-muze-i-cukrovku-111439#

3.7.2020 Byla překonána hranice 11 milionu (z toho cca 2 837 000 v USA) nakažených a cca 524 000 úmrtí na koronavirus, vyléčených je 6 164 000 lidí

30.6.2020 30.6.2020 Evropská kosmická agentura (ESA), americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) a japonská národní kosmická agentura JAXA využily data ze sedmnácti satelitů a využily je pro unikátní projekt. Vytvořily webovou stránku, s jejíž pomocí lze sledovat, jak pandemie koronaviru ovlivnila naši planetu.

 • https://eodashboard.org/  
 • https://www.youtube.com/watch?time_continue=8&v=gRyx6wit3pI&feature=emb_logo 

27.6.2020 Byla překonána hranice 10 milionu (z toho cca 2 584 000 v USA) nakažených a cca 499 000 úmrtí na koronavirus, vyléčených je 5 417 000 lidí

26.6.2020 Výsledky několika vědeckých studií ukazují, že nový typ koronaviru může u zdravých lidí vyvolat cukrovku. Podle závěru výzkumu je patrné, že koronavirus způsobuje nevratné poškození buněk, které jsou v lidském těle zodpovědné za tvorbu inzulinu. Díky tomu pak může u jinak zdravého člověka vzniknout tato obávaná civilizační choroba.

 • Vědci začali tuto schopnost koronaviru zkoumat poté, co se začaly objevovat případy, kdy lidé po překonání nemoci COVID-19 zjistili, že trpí cukrovkou, kterou však před onemocněním diagnostikovánu neměli.
 • Často se totiž v průběhu nemoci COVID-19 stává, že imunitní systém bojující proti viru zničí také buňky slinivky břišní, které jsou zodpovědné za tvorbu inzulinu.

https://technika.denikplus.cz/1751-vedci-zverejnili-znepokojivy-vyzkum-koronavirus-zpusobuje-dalsi-vazne-onemocneni.html?

26.6.2020 Miliardář a mecenáš Bill Gates, který je zakladatelem společnosti Microsoft, se opřel do amerického prezidenta Donalda Trumpa kvůli přístupu ke koronaviru. Podle Gatese a jeho manželky Melindy se Spojené státy zajímaly více o to, na koho svalit vinu, místo toho, aby spolupracovaly s jinými zeměmi. Uvedli to v rozhovoru pro časopis Forbes.

https://www.novinky.cz/koronavirus/clanek/manzele-gatesovi-se-tvrde-pustili-do-spojenych-statu-40328957#

23.6.2020 Nejdůležitější na tom všem ale je, že v norských lososech čínští genetici identifikovali mutaci nového koronaviru D 614 G (viz Aktulizace ze dne 10. května), která se tak Číňanům vrátila z Evropy. Dnes tato mutace představuje 70 % ze všech nových koronavirů kolujících v západní Evropě, Spojených státech, Latinské Americe, Íránu anebo Indii. Je až dvacetkrát nakažlivější než původní D 614 a její virová nálož asi devatenáctkrát větší. Tým profesora Ai-long Huanga z Chongquing lékařské university použil protilátky ze 41 krevních vzorků uzdravených pacientů z nákazy mírnějším D 614, ale všechny u nově nakažených D 614 G selhaly. Což znamená, že tito nemocní nemají žádnou obranu proti odlišné mutaci D 614 G a naopak u nich může dojít k daleko vážnějšímu průběhu onemocnění vznikem ADE (viz stejnou Aktualizaci). Neboli čím víc je populace "promořena", tím je nákaza novou mutací D 614 G pro ni nebezpečnější. (Milan Calábek)

22.6.2020 Byla překonána hranice 9 milionu nakažených a cca 472 000 úmrtí na koronavirus, 

18.6.2020 Britská biotechnologická společnost Avacta, která se zabývá výrobou bioterapeutických prostředků, říká, že možná našla lék na léčbu Covid-19. Nyní hledá velkého farmaceutického partnera kvůli dalšímu vývoji. 

18.6.2020 Pokud přijde druhá vlna koronaviru, školy už plošně nezavřeme. Výuka na dálku by se mohla i uzákonit, říká ministr Plaga

https://archiv.ihned.cz/c1-66779300-pokud-prijde-druha-vlna-koronaviru-skoly-uz-plosne-nezavreme-vyuka-na-dalku-by-se-mohla-i-uzakonit-rika-ministr-plaga

17.6.2020 Schillerová: Pokud přijde druhá vlna, už nemůžeme vypnout ekonomiku. Postup, který se zvolil v roce 2008 a 2009, byl naprosto odlišný od toho, který jsme zvolili my. Určitě půjdu jinou cestou, než šel Miroslav Kalousek. Jediná šance je touto krizí se proinvestovat, investice navýšíme na téměř 200 miliard. Musí to být připravené projekty, většinou to půjde do dopravní infrastruktury. Půjde to na SFDI, na Ředitelství silnic a dálnic a tak podobně. P

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/jak-hluboko-do-kapsy-budou-mit-cesi-po-koronakrizi-ptejte-se-aleny-schillerove-109537#

17.6.2020 Čínské a norské úřady dospěly k závěru, že norský losos pravděpodobně není zdrojem nového šíření koronaviru v čínské metropoli Pekingu. Peking se potýká s novou vlnou šíření koronaviru, přičemž většina případů je spojena s obřím tržištěm Sin-fa-ti na jihu metropole. Čínská média v minulých dnech uvedla, že stopy koronaviru byly na tržišti zjištěny na kuchyňských prkéncích, na nichž se porcovali dovezení lososi. Čína kvůli tomu následně pozastavila dovoz lososů z Evropy

16.6.2020 Široce dostupný a levný lék s účinnou látkou dexametazon významně snižuje riziko úmrtí u pacientů s těžkým průběhem nemoci covid-19, zjistili britští vědci. Ti provedli studii, kdy zhruba dvěma tisícovkám pacientů podávali nízké dávky kortikoidu. Počet úmrtí u nemocných napojených na plicní ventilátory byl pak díky tomu o třetinu nižší než u lidí, kteří lék nedostali. Podle autorů studie jde o průlom v boji proti koronaviru, protože dexametazon by se mohl stát prvním léčebným přípravkem s prokázaným účinkem (ČTK)

16.6.2020 Podle studie kolegů z Univerzity Johnse Hopkinse, aktuálně publikované v časopisu Lancet, obezita zvyšuje riziko horšího průběhu infekce covid-19 vícero způsoby. Omezuje plicní ventilaci, zhoršuje imunitní odpověď na virovou infekci, působí v organismu prozánětlivě a zvyšuje riziko vzniku mikrosraženin v cévním systému. Tím vším negativně ovlivňuje kardiovaskulární funkce člověka. Nejčastěji se jako o přitěžujícím faktoru pro těžký průběh onemocnění covidu-19 mluví o věku. Ten nikdo neovlivní. Hned další je však tloušťka. Přestože Český statistický úřad uvádí 18 procent obézních žen a 20 procent českých mužů, při započtení lidí s nadváhou ohrožuje tento rizikový faktor reálně polovinu Čechů.

https://www.novinky.cz/domaci/clanek/cesti-lekari-uz-vedi-proc-covid-19-zabiji-hlavne-obezni-lidi-40327687#

15.6.2020 Byla překonána hranice 8 milionu nakažených (jen v USA je cca 2,16 miliony nakažených) a cca 436 000 úmrtí na koronavirus, uzdravených je téměř 4,148 miliony.

https://www.worldometers.info/coronavirus/?fbclid=IwAR2Je3DNWRst655b6n0RctYMe1uUbtURba3dLjeraPkNaYdWGxezCU1vv4g 

15.6.2020 Německo, Itálie, Nizozemsko a Francie jednají o nákupu vakcíny proti covid-19 z dílny Oxfordské univerzity. Čtveřice zemí si za to vysloužila kritiku belgické ministryně Maggie De Blockové, podle které je jejich chování nerozumné. De Blocková se domnívá, že země podkopávají unijní snahy o vývoj dostupné a účinné vakcíny (The capitals/EurActiv)

Německo koupí 23% podíl v CureVac AG, která vyvíjí vakcínu proti koronaviru. 300 mil. eur vloží skrze rozvojovou banku KfW (Bloomberg) 

12.6.2020 Americký ministr financí Steven Mnuchin v reakci na růst počtu nakažených a hospitalizovaných s Covid-19 v některých US státech, že další uzavření ekonomiky pro boj s nákazou už v podstatě nebude možné respektive to nebude přípustné řešení. První uzavírka podle Mnuchina ukázala, že takový krok sám o sobě jen vytváří další nebezpečí a prohlubuje celkové škody a to nejenom ty ekonomické. Reakce na první vlnu nákazy byla v tomto ohledu cennou zkušeností.

https://www.kurzy.cz/zpravy/547860-mnuchin-us-mf-znovu-uz-ekonomiku-zavrit-nemuzeme/ 

12.6.2020 Prymula měl pravdu. Zahraniční studie ukazují, že roušky mají smysl. Tři na sobě nezávislé studie zjistily, že nošení ochranných roušek může značně omezit šíření nemoci covid-19. Výzkumy německých, britských a amerických vědců začínají potvrzovat stanovisko české vlády, tedy že nošení roušek na veřejnosti značně snižuje riziko nákazy koronavirem. Podle amerických vědců může dokonce jít o jedno z nejúčinnějších opatření.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/prymula-mel-pravdu-zahranicni-studie-ukazuji-ze-rousky-maji-smysl-109296 

9.6.2020 Vědci z Harvardu podle agentury Reuters přišli s výzkumem, podle kterého se koronavirus Wu-chanem šířil už v srpnu 2019. WHO mezitím varuje, že ačkoliv se pandemická situace v Evropě zlepšuje, celosvětově je tomu naopak. Z té doby satelitní snímky z čínského města Wu-chan ukazují, že do nemocnic mířilo více lidí. Na čínském internetu navíc uživatelé ve stejném období začali častěji vyhledávat slova, která odpovídají příznakům plicní nemoci covid-19, kterou nový typ koronaviru způsobuje. Podle stanice CCN to uvádí studie odborníků z lékařské fakulty americké Harvardovy univerzity. Čína studii odmítla jako "směšnou".

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/koronavirus-se-ve-wu-chanu-mohl-sirit-uz-loni-v-srpnu-zni-z-harvardu-108881#

7.6.2020 Byla překonána hranice 7 milionu nakažených (jen v USA je cca 2 miliony nakažených) a cca 400 000 úmrtí na koronavirus, uzdravených je téměř 3,44 miliony.

5.6.2020 "Pravda" o koronaviru? Výroky Pekové jsou neověřené a manipulativní, říká vědec Jan Pačes z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR. Druhou vlnu epidemie, kterou někteří odborníci na podzim očekávají (a naopak Peková ji nepředpokládá s tím, že virus do půl roku zmizí), Pačes nevylučuje. "Je lépe se na to připravit, počítat s tím a pak být spokojený, že se to nestalo," uvádí. Podle něj může k opětovnému rozšíření viru dojít i kvůli nízké promořenosti obyvatelstva.

https://zpravy.aktualne.cz/domaci/pravda-o-koronaviru-vyroky-pekove-jsou-neoverene-a-manipulat/r~142d96a0a6b311eab115ac1f6b220ee8/?

3.6.2020 Viroložka Soňa Peková, která vede laboratoř Tilia, je jednou z největších českých odbornic na šíření nového typu koronaviru. Podle ní nastal čas si říct, že jsme to zvládli, a uklidnit se, žádná druhá vlna nebude. Peková dokonce odhaduje, že do Vánoc covid-19 zmizí z celé planety.

https://www.novinky.cz/koronavirus/clanek/pekova-druha-vlna-nebude-za-pul-roku-covid-zmizi-40326320#

3.6.2020 Koronavirus je cévní onemocnění, tvrdí studie zveřejněná v odborném časopise The Lancet. Podle americké webové stránky Salon.com tak lze vysvětlit, jak s covidem-19 souvisí dětský multisystémový zánětlivý syndrom naběhlé a zanícené prsty na nohou (tzv. covidové prsty) či další neobvyklé příznaky a projevy.

Studie podtrhuje, že koronavirus může způsobovat zároveň onemocnění dýchacích cest i cév. Ukazuje, že na řadě zdravotních problémů spjatých s tímto virem se podílejí endoteliární buňky. Endotel je výstelka cév nebo srdečních dutin. Tvoří ho jedna vrstva buněk, které oddělují vnitřek cév a dutin od tkání a ovlivňují přesun látek přes cévní stěnu. 

https://www.novinky.cz/koronavirus/clanek/koronavirus-je-nemoc-cev-vysvetluje-studie-40326301#

20.5.2020 Počet potvrzených případů nákazy koronavirem celosvětově překonal hranici 6 milionů, počet úmrtí je cca 367 000 a uzdravených je téměř 2, 662 miliony. 

26.5.2020 Covid-19 má jen obří reklamu. Není to mor. Lidé by se kvůli covid-19 neměli utápět ve strachu, ale racionálně uvažovat a žít, říká v rozhovoru pro Seznam Zprávy lékař Jan Žaloudík, bývalý ředitel Masarykova onkologického ústavu v Brně a senátor za ČSSD.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/covid-ma-jen-obri-reklamu-neni-to-mor-varuje-predni-cesky-onkolog-107132#

26.5.2020 Je to mediální virus, panika živila samu sebe, celá planeta udělala chyby, říká šéf Motola Ludvík

 • Největší problém je, že imunizace společnosti je relativně nízká, k uvolňování opatření mělo dojít už na konci dubna. Skupiny ve škole do 15 dětí jsou zbytečné, nerozumím ani dobrovolné školní docházce
 • Podle něj české zdravotnictví obstálo, na začátku ale epidemie vypadala hrozivě, pletlo se neuvěřitelných věcí dohromady, WHO krutě zklamala
 • https://domaci.ihned.cz/c1-66768740-je-to-medialni-virus-panika-zivila-samu-sebe-cela-planeta-udelala-chyby-rika-sef-motola-ludvik

25.5.2020 Česko se dneškem o další krok přiblíží k životu před koronavirovou pandemií. Pro povinné nošení roušek začíná platit mírnější režim, zákazníkům se otevřou vnitřní prostory restaurací a také hotely, kempy a ostatní ubytovací zařízení. Konat se mohou hromadné akce ve venkovních i vnitřních prostorách s účastí nejvýše 300 osob a po dvouapůlměsíční pauze se dnes do škol mohou vrátit žáci prvního stupně základních škol (ČTK) 


Více na https://www.e15.cz/zahranicni/bill-gates-my-rikali-ze-je-pandemie-nejvetsi-hrozba-pro-svet-takrka-zadny-stat-nezaslouzi-pochvalu-1368652?

Zdroj: https://www.extra.cz/dve-laboratore-s-nebezpecnymi-viry-smrtici-koronavirus-pry-unikl-z-jedne-z-nich-tvrdi-teorie?

20.5.2020 Počet potvrzených případů nákazy koronavirem celosvětově překonal hranici 5 milionů, počet úmrtí je cca 325 000 a uzdravených je téměř 2 miliony.

14.5.2020 Druhá vlna koronaviru, která zasáhne Evropu na podzim, bude mít více obětí, protože ve stejné době by mohly proběhnout epidemie jiných nemocí, varoval ve čtvrtek v rozhovoru pro list The Daily Telegraph představitel Světové zdravotnické organizace (WHO) pro Evropu Hans Kluge. Podobně se vyjádřil přes Kongresem i americký imunolog Rick Bright, který varoval před "temnou zimou". mohou přidat epidemie jiných nakažlivých nemocí např. sezónní chřipky nebo spalniček

https://www.novinky.cz/koronavirus/clanek/ceka-nas-temna-zima-tvrdi-imunologove-druha-vlna-koronaviru-se-potka-s-dalsimi-infekcemi-40324130#

14.5.2020 S nemocí covid-19 zemřelo na celém světě již více než 300 tisíc lidí. Vyplývá to z dat, která shromáždily americká Univerzita Johnse Hopkinse i specializovaný web worldometers.info. Potvrzených případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2 je na světě již přes 4,4 milionu.

13.5.2020 Čtyři dny poté, co čínské úřady zavedly přísná bezpečnostní opatření v šestisettisícovém městě Šu-lan, bylo uzavřeno i město Ťi-lin se 4,5 milionu obyvatel. Přísná karanténní nařízení zavedly úřady poté, co se ve městě objevilo šest nakažených lidí. Strach z druhé vlny pandemie v zemi sílí.

https://www.novinky.cz/koronavirus/clanek/cina-uzavrela-kvuli-koronaviru-dalsi-mesto-ma-45-milionu-obyvatel-40323911#

11.5.2020 Armádní olympionik: Na hrách ve Wu-chanu jsme v říjnu onemocněli všichni. Podle mnohých expertů se nový typ koronaviru začal šířit z čínského Wu-chanu už loni na podzim. Toto podezření posilují i slova některých vojenských olympioniků, kteří se loni v říjnu v čínském městě účastnili Světových armádních her. "Onemocněli jsme všichni. Šest ze šesti, kteří jsme byli na pokoji. A stejně tak mnoho dalších členů ostatních delegací," prozradil listu La Gazzettta dello Sport italský šermíř Matteo Tagliariol, který ve Wu-chanu vyhrál zlato. "Mnozí měli horečku, i když ne vysokou. Onemocnělo tolik lidí, že na ošetřovně už neměli skoro ani aspirin, " dodal. Teorii brzkého šíření viru podpořila i nedávná studie badatelů z University College London a Réunionské univerzity, podle které virus z původního zvířecího hostitele přeskočil na lidi poprvé v období mezi 6. říjnem a 11. prosincem. Napovídají tomu podle listu The Daily Telegraph mutace viru nashromážděné od ledna po celém světě, které autoři studie analyzovali.

Armádní hry ve Wu-chanu se uskutečnily od 18. do 27. října a zúčastnilo se jich přes devět tisíc atletů ze 109 zemí včetně Česka. Čína oznámila svůj první případ nového typu koronaviru na konci prosince, první oběť pak 11. ledna.

https://www.novinky.cz/koronavirus/clanek/armadni-olympionik-na-hrach-ve-wu-chanu-jsme-v-rijnu-onemocneli-vsichni-40323628?

9.5.2020 Počet potvrzených případů nákazy koronavirem celosvětově překonal hranici 4  milionů. Vyplývá to ze statistiky specializovaného serveru Worldometers, podle kterého v souvislosti s onemocněním covid-19 zemřelo přes 275.000 lidí. Více než čtvrtinu všech nakažených registrují Spojené státy, které jsou co do počtu obětí i infikovaných nejhůře zasaženou zemí na světě.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/svet/svet-registruje-pres-ctyri-milionu-pripadu-nakazy-zemrelo-vice-nez-275-000-lidi.A200509_065024_ln_zahranici_ele

7.5.2020 Mnozí lékaři hlásí, že u některých pacientů nastává sedmý den razantní zvrat. "Na konce prvního týdne nemoci jsou ve stabilním stavu, najednou se v jejich těle objeví extrémně silná zánětlivá reakce, která se šíří po celém těle," řekl deníku The Guardian pneumolog David Darley z nemocnice St. Vincent v Sydney. Nemocným selhávají plíce, klesá krevní tlak, postupně selhávají další orgány, zvláště ledviny, a v těle se začnou tvořit krevní sraženiny. Lékaři vypozorovali, že těžkým průběhem choroby covid-19, kterou způsobuje koronavirus, jsou zvláště ohroženi starší muži, kteří trpí buď cukrovkou, nebo vysokým krevním tlakem, popřípadě kardiovaskulárními chorobami. Ale ani v tomto případě nelze mluvit o pravidle.

https://www.novinky.cz/koronavirus/clanek/u-nakazenych-koronavirem-prijde-sedmy-den-zlom-vedci-netusi-proc-40323352?

7.5.2020 Jak zjistit promoření populace koronavirem? Překvapivě i z čistíren odpadních vod. Stopové prvky totiž lze identifikovat i v kanalizaci. Analýza odpadních vod se dříve využila i pro jiné účely. ČOV virus nedokáží ve většině případů zlikvidovat, nejsou na to vybaveny desinfekčními procesy. Hrozí nebezpečí koronaviru i pro ryby nebo rybolov?

https://www.estav.cz/cz/8643.koronavirus-je-v-odpadnich-vodach-cov-v-rekach-hrozi-nebezpecni-pro-ryby?

6.5.2020 koronavirem se ve světě nakazilo nejméně 90 000 zdravotníků, jejich skutečný počet by ale mohl být více než 200 000

Uvedla to dnes Mezinárodní rada zdravotních sester (ICN). Ze světa přitom nadále přicházejí zprávy o nedostatku ochranného vybavení pro zdravotnický personál, připomíná sdružení.

6.5.2020 Odborníci na celém světě se shodují, že celý svět může zasáhnout druhá vlna. A nemají v této souvislosti dobré zprávy. Druhá vlna by podle nich mohla být dokonce zákeřnější než ta první. Další vlna koronaviru je například v Itálii takřka nevyhnutelná a podle nich počet obětí převýší množství z první vlny. Ale opravdu druhá vlna reálně hrozí? Podle epidemiologa Romana Prymuly je tento vir nový a nejde odhadovat jeho mutace a agresivitu, protože se o něm ještě tolik dopodrobna neví.  "Pokud se bavíme o nějakém umělém původu viru z nějaké laboratoře, to mi nepřipadá pravděpodobné. Co je pravděpodobnější, že se s virem nějak manipulovalo v rámci výzkumů v laboratoři a mohl se z laboratoře dostat mezi lidi. Ale nemyslím si, že jde o vir, který byl uměle vytvořen," říká Prymula.

"Virus po přenosu putuje v našem těle a snaží se nalézt receptor, přes který by se dostal do buňky. Protože bez těch receptorů by v té buňce zůstal na povrchu a na něm nic neudělá. On se musí dostat do buňky, aby využil potenciálu množení té buňky a s genetickou informací té buňky se namnoží. Ne každý orgán má tyto receptory, to znamená ne každý orgán je postižen. Predilekčně jsou postiženy plíce, ledviny, srdce... Takže tam, kde je těch receptorů více, je vyšší pravděpodobnost, že se ten virus dostává do buňky, mnohem rychleji se v ní množí a dochází k tomu, že organismus má problém 

https://zpravy.denikplus.cz/1634-sileny-supervirus-druha-vlna-muze-byt-mnohem-nicivejsi.html?

6.5.2020 Německo: Institut Roberta Kocha, německý ústav pro kontrolu a prevenci nemocí, se připravuje na možné další vlny nákazy. "Usuzuji, a experti mi to potvrdí, že přijde druhá a třetí vlna infekce," uvedl ředitel institutu Lothar Wieler s tím, že Německo musí navýšit svou testovací kapacitu. Země doposud provedla více než 2,4 milionu testů (The Capitals/EurActiv)

"Infekce jen tak nezmizí. Že přijdou další vlny nebo vlnky, je velmi pravděpodobný scénář," říká odborník Marián Hajdúch, který se podílí na spuštění chytré karantény. 

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zvladneme-otestovat-plny-stadion-rika-spoluator-chytre-karanteny-104187?

5.5.2020 Vědci z Královské univerzity v Londýně tvrdí, že další vlna koronaviru je v Itálii takřka nevyhnutelná. Sestavili model, který počítá se třemi scénáři podle toho, jak rychle se bude život v zemi navracet k normálu. I kdyby to bylo jen ze 20 procent, počet obětí prý převýší množství z první vlny, uvádí server Daily Mail.

https://www.imperial.ac.uk/mrc-global-infectious-disease-analysis/covid-19/report-20-italy/ 

Spolupracující centrum WHO pro modelování infekčních nemocí, MRC Centrum pro globální analýzu infekčních nemocí, Abdul Latif Jameel Institut pro analýzu nemocí a nouzových situací, Imperial College London

souhrn

Itálie byla první evropskou zemí, která zažila trvalý místní přenos COVID-19. K 1. květnu 2020 italské zdravotnické úřady nahlásily 28 238 úmrtí na vnitrostátní úrovni. Za účelem kontroly epidemie italská vláda provedla sadu nefarmaceutických intervencí (NPI), včetně uzavření škol a univerzit, sociálního distancování a úplného uzamčení, které zahrnuje zákaz veřejných shromáždění a nepodstatných hnutí. V této zprávě modelujeme vliv NPI na přenos pomocí dat na průměrnou mobilitu. Odhadujeme, že průměrné reprodukční číslo (míra intenzity přenosu) je v současné době pod všemi italskými regiony pod významem, a ve většině regionů výrazně. I přes vzhledem k velkému počtu úmrtí je podíl populace, která byla infikována SARS-CoV-2 ( míra útoku), daleko od prahu imunity stáda ve všech italských regionech, s nejvyšší mírou útoku pozorovanou v Lombardii (13,18% [10,66] % -16,70%]). Itálie je připravena uvolnit v současné době prováděné NPI od 4. května 2020. Vzhledem k tomu, že NPI dosáhly kontroly, zvažujeme tři scénáře pro následujících 8 týdnů: scénář, ve kterém mobilita zůstává stejná jako během uzamčení, scénář, ve kterém se mobilita vrací na úroveň předběžného uzamčení o 20% a scénář, ve kterém se mobilita vrátí na úroveň před uzamčením o 40%. Zkoumané scénáře předpokládají, že mobilita je rozložena rovnoměrně na všechny dimenze chování zůstává stejné jako před zavedením NPI, že nejsou zavedeny žádné farmaceutické intervence a nezahrnuje snížení přenosu z trasování kontaktů, testování a izolaci potvrzených nebo podezřelých případů. Některé z těchto faktorů, jako je trasování kontaktů, budou pravděpodobně zavedeny a přispějí ke snížení přenosu; proto by naše odhady měly být považovány za pesimistické projekce. Zjistili jsme, že při absenci dalších zásahů by dokonce 20% návrat k předzamykání mobility mohl vést k obnovení počtu úmrtí mnohem větších, než je tomu v současné vlně v několika regionech. Budoucí nárůst počtu úmrtí bude pozadu zvýšení intenzity přenosu, a tak druhá vlna nebude hned patrná z pouhého sledování denního počtu úmrtí. Naše výsledky naznačují, že přenos SARS-CoV-2 a mobilita by měly být v následujících týdnech a měsících pečlivě sledovány. Aby se vykompenzovalo zvýšení mobility, ke kterému dojde v důsledku uvolnění v současné době prováděných NPI, má zásadní význam dodržování omezených sociálních distančních opatření spolu se zvýšeným dohledem nad komunitou, včetně testování tampónů , trasování kontaktů a včasné izolace infekcí. riziko obnovení přenosu. 

4.5.2020 Jedním z posledních důležitých zjištění o nemoci Covid-19 je skutečnost, že u řady pacientů ji provází vyrážka. Tu někteří připodobňovali ke kopřivce, případně podráždění kůže po lehkých omrzlinách. Zdá se, že vyrážka se může objevit jak v horní části těla, tak na končetinách. Právě ty podle všeho patří k místům, kde se vyskytuje.

Někteří lékaři už pro tento příznak začali používat zjednodušený výraz "koronavirová noha". Případy s těmito příznaky hlásí lékaři ze Spojených států amerických, Belgie, Nizozemska, Španělska i Itálie.

Jde o zvláštní bolestivé léze na nohách, zejména pak prstech, Achillově šlaše nebo chodidlech. Podle italských lékařů se tento typ nepříjemné vyrážky objevil u celých 20 % pacientů, kteří se léčili s koronavirem. Přibližně u poloviny z tohoto počtu se příznaky objevily při nástupu nemoci Covid-19, zatímco u druhé poloviny se vyrážka objevila až ve chvíli, kdy ostatní příznaky pominuly. Znepokojující je, že "koronavirová noha" byla zaznamenána i u lidí, kteří byli testováni negativně. Je nicméně možné, že infekcí už prošli a sekundárně se u nich objevil tento příznak.

4.5.2020 Nemoc covid-19 je v Evropě mnohem déle, než se doposud myslelo. Francouzští lékaři totiž našli pacienta, který koronavirem onemocněl už 27. prosince 2019. Hospitalizován byl v nemocnici ve městě Bondy nedaleko Paříže. Oním pacientem byl padesátník, který lékařům řekl, že v té době nepracoval ani necestoval do oblastí, kde se už nemoc šířila. Dodal také, že stejná infekce napadla i jeho dvě děti, manželku naopak ne. Všichni tři se po čase vyléčili a nyní se cítí dobře. Muž podle nich "chytil" virus od své ženy, která pracuje v supermarketu. "Vypadá to, že virus se šířil na francouzském území dříve, než se předpokládalo, a to od konce prosince. Není to překvapivé vzhledem k tomu, že WHO oznámila, že virus byl v Číně už nejméně od 8. prosince. S tím, jak lidé hodně cestují, je normální, že se rychle objevil ve Francii," myslí si infektolog Bouchard.

https://www.aazdravi.cz/koronavirova-noha-lekari-odhalili-novy-priznak-nemoci-covid-19/
 

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ve-francii-byl-koronavirus-uz-na-konci-prosince-zjistili-lekari-103997?

3.5.2020 Vědci varují: přestaňme zneužívat životní prostředí a zvířata, jinak nás čekají další pandemie, před nekontrolovatelným šířením dalších smrtelných virů nás podle odborníků z OSN mohou ochránit jen investice do udržitelné, zelené ekonomiky. "Za pandemii COVID-19 může jediný živočišný druh - my," začíná svou zprávu skupina vědců, která již minulý rok varovala, že v příštích desetiletích hrozí vymření až milionu druhů rostlin a zvířat. Ačkoliv vznik nákazy koronaviru byl vystopován k netopýrům prodávaným na čínských "mokrých trzích", kde se zabíjejí živá zvířata, pandemie, jež lidstvo v posledních desetiletích zažilo, jsou důsledkem globálních finančních a ekonomických systémů založených na ekonomickém růstu za každou cenu.

 • Více než 70 % nemocí postihujících lidský druh pochází od domácích nebo volně žijících zvířat. K nekontrolovatelnému šíření nemocí dochází, když se velké množství lidí podílí na aktivitách, při nichž jsou v přímém kontaktu se zvířaty přenášejícími patogeny. 
 • "Přebujelé odlesňování, nekontrolované rozšiřování zemědělství, intenzivní obdělávání půdy, těžba a rozvoj infrastruktury, stejně jako vykořisťování divokých druhů zvířat vytvořily "dokonalou bouři" pro šíření nemocí z volně žijících živočichů na lidi. K tomu často dochází v místech, kde žijí komunity nejvíce náchylné k infekčním chorobám," píší odborníci z IPBES. Podle nich existuje až 1,7 milionu dalších neidentifikovaných virů, které by se mohly podobným způsobem přenést na člověka a způsobit další pandemii. 
 • https://a2larm.cz/2020/05/vedci-varuji-prestanme-zneuzivat-zivotni-prostredi-a-zvirata-jinak-nas-cekaji-dalsi-pandemie/?

2.5.2020 Ve Vietnamu žije 96 milionů lidí a komunistický stát má společnou hranici s Čínou, odkud se rozšířil nový koronavirus. Na konci dubna přesto Vietnam ohlásil obrovský úspěch: měl už jen necelé tři stovky nakažených. Ve středu počet lidí, kteří v USA zemřeli na nemoc covid-19, překonal počet padlých amerických vojáků ve vietnamské válce. Vietnam se tak zařadil mezi státy, jako je například Nový Zéland, kterému se tento týden také podařilo koronavirus eliminovat, nebo Jižní Korea. Jenže Vietnam je v porovnání s těmito státy mnohem chudší a větší. Bylo krátce po čínském Novém roce, v druhé polovině ledna, když se ve Vietnamu objevily první případy nákazy koronavirem. Vietnamská vláda jednala okamžitě. Ještě v lednu vyzvala soukromé firmy k vývoji testovacích sad. Právě masové testování stojí za úspěšným bojem, podobně jako třeba v Jižní Koreji. Na začátku byly ve Vietnamu tři laboratoře, které prováděly testování. V dubnu už jich bylo 112. Na jednu odhalenou infekci je teď provedeno téměř 800 testů. Už v dubnu překročil počet testů počet nakažených pacientů i těch, kteří byli v karanténě. Kromě toho ale taky vietnamská vláda okamžitě zastavila zahraniční letecké linky a nařídila dvoutýdenní karanténu pro všechny, kdo překročili hranici. Tohle opatření zavedl Vietnam ještě dřív, než jej doporučovala WHO. Vláda také uzavřela školy, obchody nebo hotely. Úřady uvalovaly přísnou karanténu na všechny budovy, ve kterých se objevilo podezření na nákazu.

V polovině března bylo ve Vietnamu povinné nosit na veřejnosti roušky. https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/mame-pandemii-pod-kontrolou-hlasi-vietnam-chuda-zeme-vsadila/r~66625a248ae711ea842f0cc47ab5f122/?

23.4.2020 Celé Německo podle kancléřky Angely Merkelové prochází zkouškou, jakou nezažilo od druhé světové války. Jde o zcela výjimečnou a vážnou dobu. Šéfka německé vlády to ve čtvrtek řekla v projevu v parlamentu k epidemii způsobené koronavirem. Vyjádřila také přesvědčení, že spolková republika není zdaleka na jejím konci. S nákazou podle ní bude žít ještě dlouho. Markelová se vyjádřila i k mezinárodním rozměrům epidemie, když jako nepostradatelného partnera ocenila Světovou zdravotnickou organizaci (WHO), kterou tvrdě kritizuje například americký prezident Donald Trump. Premiérka zdůraznila, že Německu se může dařit dobře jen tehdy, když se bude dobře dařit i Evropě. Aby se z ekonomických následků, které ještě není možné přesně odhadnut, zotavily i ostatní evropské země, měla by být SRN připravena dočasně výrazně zvýšit své příspěvky do rozpočtu EU. Merkelová očekává, že koronavirus bude ještě dlouhou dobu tím nejzásadnějším tématem, kterým se nejen politici budou muset zabývat. "Nikdo to neslyší rád, ale je to pravda. Nežijeme v konečné fázi pandemie, ale stále na jejím začátku. S tímhle virem budeme muset žít ještě dlouho

21.4.2020 psycholog Ralph Hertwig z německé Národní akademie věd Leopoldina , podle nové studie z časopisu Science mohou být koronavirová opatření potřeba v nejhorším případě až do roku 2024. Každopádně teď s největší pravděpodobností vstupujeme do fáze, ve které se budeme pokoušet opatření zmírňovat, a když počet nakažených znovu vzroste, tak znovu zpřísňovat. Celý systém musíme postupně seřídit jako hodinky, abychom v důsledku měli takový průběh šíření nákazy, který naše zdravotnické systémy zvládnou. To je cílem, bude to nejspíš dlouhá fáze pokus a omylů. Nyní vstupujeme do druhé fáze, která bude nejspíš mnohem delší než ta první, zadržovací. Tehdy bylo jasno: Všichni zůstaňte pokud možno doma, obchody zavřít, fotbal se dál hrát nebude. Bylo to tak trochu černobílé, z našich normálních životů na jedné straně jsme přešli rovnou do černého světa nové reality se všemi těmi omezeními.

Už jsme se naučili třídit odpad nebo nepoužívat plastové tašky. Někdo přestal kouřit. My lidé jsme docela flexibilní a schopní se přizpůsobit.  Teď je na řadě koronavir. Ten virus prostě nezmizí, minimálně do doby, než budeme mít očkování. Budeme si muset rozhodnout, jaké indikátory vůbec sdělovat. Stačí celkové počty nakažených a mrtvých? Nebo by se mělo mluvit i o tom, jak moc je zatížené zdravotnictví, kolik máme k dispozici lůžek pro intenzivní péči a tak dále. Musíme rozmyslet, jak lidi žádat o to, aby nosili roušky nebo ochranné rukavice. Zkušenosti ukazují, že většina lidí to na začátku dodržuje, ale s časem poleví, zapomene.

https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/stary-svet-pred-virem-se-nevrati-rika-expert-ktery-radi-merk/r~c8996f06809811ea9c800cc47ab5f122/?

21.4.2020 Všechny dostupné důkazy svědčí o tom, že zdrojem koronaviru SARS-CoV-2 jsou netopýři z Číny. Na tiskové konferenci to v úterý podle agentury Reuters řekla mluvčí Světové zdravotnické organizace (WHO). Důkazy podle ní nenaznačují, že by byl virus uměle upraven nebo dokonce vyroben v laboratoři.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/svet/who-podle-dostupnych-dukazu-je-puvod-koronaviru-zvireci-nebyl-upraven-ani-vyroben-v-laboratori.A200421_125024_ln_zahranici_ele

20.4.2020 Pandemie nemoci covid-19 není překonaná, to nejhorší svět stále ještě čeká, uvedl v pondělí generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. Varování vyslovil v době, kdy řada států včetně těch evropských začala karanténní opatření uvolňovat. Nelze také zapomínat, že při španělské chřipce před sto lety byla druhá vlna horší než první. Ředitel WHO ve vystoupení zmiňoval i tuto epidemii, když o současné pandemii řekl, že je "jako chřipka v roce 1918, která zabila až sto milionů lidí".

20.4.2020 Ve Spojených státech propukly v minulých dnech na několika místech protesty proti karanténě, kterou místní úřady vyhlašují kvůli pandemii covid-19. Lidé podle agentury Reuters nesouhlasí s omezením pohybu na veřejnosti a uzavíráním obchodů a podniků. Podle průzkumu televize NBC se ale většina Američanů předčasného uvolnění karantény bojí (ČTK)

17.4.2020 Počet obětí nemoci covid-19 na celém světě přesáhl hranici 150 tisíc. Nakažených koronavirem je více než 2,2 milionu. Téměř dvě třetiny mrtvých připadají na Evropu, nejpostiženější zemí jsou ale Spojené státy, kde dnes počet obětí překonal hranici 34 tisíc.

17.4.2020 Afrika by do konce letošního roku mohla mít v lepším případě 300 tisíc obětí koronavirové nákazy, v horším 3,3 milionu mrtvých a 1,2 miliardy nakažených virem Sars-CoV-2. Oznámila to Hospodářská komise OSN pro Afriku (UNECA). Žádá proto svět o pomoc ve výši minimálně 100 miliard dolarů (2,5 bilionu korun).

https://www.novinky.cz/zahranicni/koronavirus/clanek/koronavirus-muze-v-africe-zabit-pres-tri-miliony-lidi-poslete-penize-vyzvalo-svet-osn-40320910?

12.4.2020 Už před vypuknutím současné pandemie koronaviru zazněla varování, že je právě tato eventualita největší hrozbou pro svět. V krátkém vyjádření pro BBC to uvedl miliardář Bill Gates. Zmínil také, že se dnes zdravotnické a ekonomické politiky nachází v nezmapovaném území. Právě i tématu zdravotnictví se Gates také věnuje. "Já a další zdravotní odborníci jsme říkali, že právě pandemie představuje největší možnou hrozbu, které svět čelí". "Takže jsme založili CEPI (Koalice pro inovace v připravenosti na epidemie, pozn. red.), která pomohla některým platformám s vakcínami," připomněl Gates. Zamyslel se také nad postupem států. "Jaké testy byly připravené? Zamyslely se státy nad navýšením kapacity jednotek intenzivní péče nebo ventilátorů? Na tyto otázky bude čas," řekl s tím, že si jen velmi málo zemí zaslouží nejvyšší hodnocení za svůj postup.

Více na https://www.e15.cz/zahranicni/bill-gates-my-rikali-ze-je-pandemie-nejvetsi-hrozba-pro-svet-takrka-zadny-stat-nezaslouzi-pochvalu-1368652?

10.4.2020 Pacienti nakažení koronavirem SARS-CoV-2, kteří před vypuknutím pandemie žili v oblastech s hodně znečištěným ovzduším, mají větší pravděpodobnost úmrtí na tuto infekci než ti, kteří žijí v čistším prostředí. Nová studie amerických odborníků z T. H. Chan School of Public Health při Harvardově univerzitě tímto poprvé nabízí jasnou souvislost mezi tím, když je organismus dlouhodobě vystaven znečištění, a průběhem nemoci covid-19. Analýza z Harvardu je podle listu The New York Times první celostátní studií, která na základě statistik ukazuje "velké překrývání" mezi úmrtími na covid-19 a jinými chorobami spojenými s tím, když je organismus vystaven prašnému prostředí. U toho, kdo žije po desetiletí v hodně znečištěném prostředí, je podle vědců o 15 % vyšší pravděpodobnost úmrtí v důsledku nákazy koronavirem než u člověka, který žije v prostředí, kde je v úhrnu o jednu jednotku (jeden mikrogram na metr krychlový) prachových částic méně.

https://www.novinky.cz/zahranicni/koronavirus/clanek/kde-zabiji-koronavirus-nejvic-tam-kde-maji-spatny-vzduch-tvrdi-novy-vyzkum-40319939#

9.4.2020 Americké zpravodajské služby vystopovaly šíření nákazy novým koronavirem v Číně už loni, možná dokonce v listopadu, uvedla televize CNN. Odkazuje se na zdroje z armády. Už tato informace podle CNN obsahovala sdělení, že virus je nebezpečný. Tato informace ale nebyla hned předána americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi dostala se k němu až 3. ledna. https://www.novinky.cz/zahranicni/koronavirus/clanek/americke-tajne-sluzby-vedely-o-nebezpecnem-viru-v-cine-uz-loni-40320011?

8.4.2020 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch sestavil šestičlenný epidemiologický tým, který by měl posoudit důsledky rozvolňování striktních karanténních opatření. Je v něm šéf ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek, hlavní hygienička Jarmila Rážová, epidemiolog Rastislav Maďar, Jan Kynčl ze Státního zdravotního ústavu, Roman Chlíbek z České vakcinologické společnosti a anesteziolog Vladimír Černý. "Pan náměstek Prymula je nezávislým členem pracovní skupiny pro uvolňování karantény, a to s ohledem na jeho další pracovní vytížení, zejména protože vede rozsáhlý projekt chytré karantény. Pan náměstek má významnou konzultační roli, připomínkuje výstupy pracovní skupiny, a pokud mu to samozřejmě program umožní, účastní se jednání,"

https://www.novinky.cz/zahranicni/koronavirus/clanek/vojtech-ma-tym-pro-uvolneni-karanteny-bez-prymuly-40319941?

Po jeho víkendovém názorovém obratu je ale všechno jinak. Epidemiolog a náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula se kvůli svému názoru, že epidemii zdoláme nejlépe tak, když necháme virus pozvolna projít celou populací, nečekaně ocitl na vedlejší koleji. 

"Myslím, že to (Prymula) pochopil a že to ne zcela šťastné vystoupení nebude opakovat," prohlásil Hamáček v rozhovoru pro Lidové noviny a dodal, že Prymula úvahami o řízeném promoření společnosti vyděsil hodně lidí. "Nemůžeme tuto debatu řešit v médiích," 

Dalším důvodem, proč najednou Prymula skončil na lavičce náhradníků, mohou být složité vztahy mezi ním a ministrem Vojtěchem. Původně měl tuto funkci zastávat právě Prymula, jenže Babiš nakonec zvolil "bezpečnější" a méně sofistikované řešení.

Prymula údajně nikdy do party kolem Vojtěcha a jeho náměstků příliš nezapadl, bojoval s nimi a ještě před začátkem celé koronavirové krize chtěl na ministerstvu na vlastní žádost skončit. Tehdy ho ale Babiš přesvědčil, aby zůstal, naložil na něj i hlavní díl zodpovědnosti v boji s koronavirem, a epidemiolog se nakonec stal nepostradatelným i pro mnohem mladšího a méně zkušeného Vojtěcha.

Ovšem jen do chvíle, než začal uvažovat o strategii, kterou politici v čele Babiše považují za příliš riskantní. Pro Vojtěcha to pak mohla být vítaná příležitost, jak se vůči muži, který ho v posledních dnech zastiňoval, alespoň trochu vymezit.

https://www.forbes.cz/prymula-na-vedlejsi-koleji-proc-ministr-odsunul-klicoveho-epidemiologa-stranou/

7.4.2020 Neurovědec z brněnské Masarykovy univerzity Omar Šerý je zásadně proti promořování populace koronavirem. "Naopak se domnívám, že musíme zabezpečit, aby se co nejméně lidí nakazilo, protože nevíme, u koho bude mít nákaza jaký efekt i na pozdější zdraví. Jinak si vyrábíme budoucí invalidy,". Lékaři upozorňují na to, že u části nakažených se objevují i neurologické potíže, jako jsou zmatenost, neschopnost mluvit, záchvaty podobné epileptickým či ztráta paměti. https://www.info.cz/cesko/sery-promorenim-populace-bychom-si-vyrabeli-invalidy-virus-napada-i-bunky-v-mozku-44761.html?

7.4.2020 Japonsko plánuje věnovat dvacítce zemí včetně Česka lék proti chřipce, který je účinný při léčbě onemocnění covid-19. Antivirotikum Avigan, které je nyní ve fázi klinických testů, prokázalo účinnost v boji s nemocí v Číně. S odvoláním na dnešní prohlášení japonského ministerstva zahraničí o tom informovala japonská tisková agentura Kjódó (ČTK)

2.4.2020 Důležitá studie vědců: Drastická opatření proti koronaviru budou zapotřebí minimálně rok, jinak boj s ním prohrajeme. Studie, kterou zveřejnil tým z londýnské Imperial College, hledá odpověď na otázku, co mají Evropa a USA dělat s koronavirem. Dochází k závěru, že jsou zapotřebí velmi tvrdá opatření, a to na delší dobu než měsíc či dva. Možná mnohem delší.

https://denikn.cz/318890/dulezita-studie-vedcu-drasticka-opatreni-proti-koronaviru-budou-zapotrebi-minimalne-rok-jinak-boj-s-nim-prohrajeme/?

2.4.2020 Ruský letoun naložený šedesáti tunami zdravotnického materiálu určeného na pomoc Spojeným státům bojujícím s epidemií koronaviru ve středu odpoledne místního času (pozdě večer SELČ) přistál na letišti v New Yorku. Na pomoci se telefonicky dříve dohodl americký prezident Donald Trump se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem. Na palubě letadla byly ventilátory, respirátory a roušky.  Zatímco mluvčí Kremlu uvedl, že jde o humanitární pomoc, nejmenovaný činitel vlády USA agentuře Reuters řekl, že akci financovali Američané. "Spojené státy nakupují podobné zařízení z různých zemí. Oceňujeme, že Rusko nám toto zboží prodalo za cenu nižší, než je jeho hodnota na trhu," citovala agentura vládního úředníka.

1.4.2020 Ústřední krizový štáb doporučí vládě, aby požádala Sněmovnu o prodloužení nouzového stavu o 30 dní. Stav neovlivní případné uvolňování omezení. Po jednání štábu to dnes novinářům řekl jeho předseda ministr vnitra Jan Hamáček. Štáb navrhne vládě, aby policisté mohli ukládat lidem na místě pokuty za porušení vládních nařízení (ČTK) 

1.4.2020 Bill Gates tvrdí, že je třeba zavřít do karantény celé USA, ne jen stát po státu. Čím dříve se celá země uzavře do karantény, tím dříve dosáhneme vrcholu pandemie a nebude se to šířit mezi miliony lidí. Spojené státy americké mají již více než 140 tisíc lidí nakažených onemocněním Covid-19. Podnikatel a filantrop Bill Gates už ve více rozhovorech naznačil, že USA hrozí katastrofa, pokud se neuzavřou celé do karantény.

https://refresher.cz/82729-Bill-Gates-tvrdi-ze-je-treba-zavrit-do-karanteny-cele-USA-ne-jen-stat-po-statu?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

31.3.2020 Nový koronavirus SARS-CoV-2 exisituje na planetě Zemi minimálně v osmi kmenech, které se světoví vědci snaží sledovat, jelikož způsobují onemocnění Covid-19. Upozornil na to americký deník USA Today. Uvnitř virů se podle ní mohou skrývat informace o tom, jak vypadá originální kmen nemoci, jak se kmen chová, které z nynějších kmenů mohou v budoucnu způsobovat problémy, a kterých se dá zbavit karanténním opatřením.

https://refresher.cz/82796-Na-planete-existuje-uz-8-ruznych-kmenu-koronaviru-SARS-CoV-2?

31.3.2020 Koronavirus v Rusku: Masivní testování, propustky na QR kódy, vykoupená pohanka i basebalové pálky v obchodech. Takovou podobu mají opatření proti koronaviru v Rusku, které od pondělí uzavřelo vnější hranice, smí přes ně jen nákladní doprava či navrátilci. V Bostnu (USA) není toaletní papír není, lidé kupují zbraně. V Itálii se již nyní objevují zprávy, že kriminální struktury (Ndrangheta) pronikají do byznysu kolem roušek, dezinfekčních prostředků a dalších protivirových prostředků, kterých je nejen v Itálii v současnosti zoufalý nedostatek.Protože o prostituci nebo drogy, je v době krize menší zájem než předtím.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/svet/koronavirus-v-rusku-zavadi-se-qr-karantena-v-obchodech-je-vykoupena-pohanka-i-basebalove-palky.A200331_100244_ln_zahranici_tmr

29.3.2020 Koronavir a společné aktivity IT. Na internetu se tak například velmi rychle utvořila skupina českých IT dobrovolníků, kteří začali státu pomáhat v boji proti šíření virové nákazy. Ajťáci z organizace Česko.Digital nejprve za jediný den postavili informační web o nové nemoci pro ministerstvo zdravotnictví, který zprovoznili 12. března. Téhož dne se k nim přidala iniciativa vedená investičním fondem Pale Fire Capital a IT firmou Keboola. Obě party se následně spojily ve skupině dobrovolníků, jež dostala jméno Covid19CZ. Pojďme teď udělat něco moc důležitého společně!" napsali Petr Šimeček a Pavel Doležal z Kebooly ve výzvě šířené na Twitteru. Rychle se k nim přidaly firmy jako Seznam.cz, Alza.cz, O2 a skoro dvě desítky dalších. Do tří dnů se pak skupině čítající přes 500 expertů podařilo po dohodě s vládou rozjet krizovou linku 1212, jejímž úkolem je odlehčit tradičním tísňovým číslům, jako jsou 112 či 155.

 • Minulý pátek spustila iniciativa Covid19CZ (Pavel Doležal) další projekt: chytrý systém takzvaných vzpomínkových map. Ty hygienikům urychlují získávání informací o tom, s kým se infikovaní lidé v posledních dvou až třech týdnech setkali. Se souhlasem nakažených se vytvářejí z dat o pohybu jejich mobilních telefonů. Internetový Seznam.cz zase ve své aplikaci Mapy.cz zavedl novou funkci, která zaznamenává polohu uživatele a upozorní ho, když se blíží k místu, kde se v nedávné době pohyboval člověk s koronavirem. Polohová data nakažených Seznam.cz získává od nemocných lidí, kteří je dobrovolně poskytli iniciativě Covid19CZ. 
 • firma CleverMaps. Tuzemský podnik se běžně zabývá třeba analýzou anonymizovaných platebních údajů lidí, které pak slouží třeba České spořitelně při rozhodování, kde umístit své bankomaty či pobočky. Kromě spolupráce na zmíněných vzpomínkových mapách pro hygieniky CleverMaps vytvořili také volně dostupnou globální mapu na webu Coronavirus.clevermaps.io. Na té se u každého státu vedle údajů o počtu nakažených uvádějí také ekonomické dopady na danou zemi. Firma sleduje pokles HDP ovlivněný počtem lidí, kteří jsou nemocní či v karanténě.  
 • Pražský výrobce 3D tiskáren Prusa Research zase během tří dnů rozjel výrobu ochranných štítů, které zdarma dodává zdravotníkům. Podobnou výrobu zahájil i Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky, který je součástí ČVUT v Praze. Tam na 3D tiskárnách pro zdravotníky tisknou účinné respirátory. 
 • https://archiv.ihned.cz/c1-66741610-umela-inteligence-odhalila-epidemii-driv-nez-ji-cina-priznala-technologie-jsou-v-boji-s-koronavirem-klicove

27.3.2020 Ve městě a regionu Wakajama se místní politici rozhodli, že budou s novým koronavirem zacházet jinak než zbytek Japonska. Místní vláda začala ohýbat pravidla, zahájila cílené testování a sledování kontaktu nakažených. Regionu se tak podařilo vyhrát lokální bitvu s globální pandemií. Rozhodli jsme se reagovat na situaci flexibilně. Zaměřit se jen na ty, kteří byli v Číně, by nám ztížilo lokalizaci nakažených oblastí," uvedla pro média Takako Nodžiriová, která vede lokální zdravotnické úřady a měla přímý vliv na to, kdo bude a nebude testován. Dala tak zelenou odlišnému systému. Otestován byl daný lékař i další čtyři lidé. Všechny testy byly pozitivní.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/svet/japonsky-region-ignoroval-narizeni-vlady-a-porazil-koronavirus-ted-je-vzorem-pro-ostatni.A200323_141556_ln_zahranici_mha

27.3.2020 Britský premiér Boris Johnson se podle stanice BBC nakazil koronavirem. Má mírné příznaky

27.3.2020 Pandemie koronaviru by mohla v příštích 4 měsících zabít více než 81 000 lidí v USA a podle analýzy dat provedené University of Washington School of Medicine by mohla začít ustupovat až v červnu (Reuters) 

25.3.2020 Britský princ Charles se nakazil koronavirem virus SARS-CoV-2 

24.3.2020 Zakázky nám spadly o 90 %, říkají dopravci. Není co a komu vozit. Dopravní firmy volají o pomoc. V oboru, který je znám nízkými maržemi, je totiž každé zastavení kamionu bolestivé. Některé firmy už své vozy odstavily na parkoviště, ostatní počítají dny, které ještě mohou na cestě strávit.

24.3.2020 V Česku se nakazí 15 tisíc lidí, z toho 3 tisíce do konce března, zní odhad ÚZIS. Ministr Adam Vojtěch také na tiskové konferenci upozornil na tři priority českého zdravotnictví ohledně pandemie koronaviru. "Musíme mít připravené kapacity nemocnic. Musíme dále zvyšovat počet testovaných lidí, což je jeden z klíčů úspěchů. Poslední prioritou je zvyšování počtu dostupných ochranných potřeb," 

19.3.2020 Německo zatím nechce zavádět další preventivní opatření proti šíření koronaviru. Vyplývá to z včerejšího televizního projevu Angely Merkelové. Kancléřka místo toho ujistila občany, že vláda děla vše pro to, aby byl místní zdravotnický systém připraven postarat se o nemocné a aby měla nákaza co nejmírnější ekonomické dopady. Německo zatím volný pohyb osob neomezilo, čímž se značně odlišuje od sousedních států (The Capitals/EurActiv)

Nedávná studie naznačuje, že u lidí s krevní skupinou A je pravděpodobnější, že se nakazí virem SARS-CoV-2 a nemoc COVID-19 bude mít vážnější průběh. Podle Jana Pačese jde zatím o statistiku a dat není mnoho. "Ale podobná věc byla zdokumentovaná i u infekce HIV nebo hepatitidy B, a to i pro krevní skupiny AB0 i pro Rh faktor, takže to není překvapivé," popisuje. Článek však nevysvětluje daný molekulární mechanizmus.

17.3.2020 Jediný způsob, jak koronavirus porazit napořád, je podle Britů vybudovat si komunitní imunitu. Jakmile je ve společnosti dostatečně velká imunita, nemoc se nemůže jednoduše šířit, a jsou tak chráněni i zranitelní členové společnosti. Vzhledem k tomu, že neexistuje vakcína, jediný způsob, jak imunitu získat, je nakazit se a poté se vyléčit. Vládní politika ve stylu "musíme se všichni nakazit" se nesetkala s pochopením a o víkendu ministr zdravotnictví Matt Hancock již plán mírnil. "Imunita stáda není naší politikou, není naším cílem, naším cílem je chránit životy," řekl v talkshow Andrewa Marra. To je ale v přímém rozporu s informováním a chováním vlády v posledních týdnech. Také vláda oznámila speciální pravomoci jako zabavení hotelů pro vytvoření nouzových nemocnic, karantény na celé oblasti a uzavření hospod, které chce využít, kdyby se situace vymkla kontrole. Ve velkém chystá nákupy zdravotnických pomůcek.  Britové také očekávají, že koronavirus ustoupí v letních měsících, ale na podzim se vrátí v plné síle. více

17.3.2020 Vladimír Mlynář, Že to bude globální problém a změní to byznys nejen v Číně, ale na celém světě, bylo jasné nejpozději v lednu, když Čína začala přijímat ta drastická opatření, aby zastavila šíření infekce. Svět je s Čínou dnes obchodně tak moc propojený, že bylo jasné, že to bude mít vliv na celý svět. Svět, až tohle skončí, bude jiný: nejen ekonomicky, ale i politicky. A obavám se, že Západ nebude vítězem. Naopak se bojím, že to ve finále posílí Čínu, protože Západ se bude s koronavirem, s panikou, kterou teď kolem sebe vidíme, vypořádávat hůř. A že to ve finále oslabí západní demokracie. A to není dobrá zpráva.

 • po šokových událostech se společnost nějakým způsobem vždy změní. A nebývá to bohužel směrem ke svobodě
 • bude sílit volání po "efektivnější vládě", která by si s problémem jako koronavir "poradila lépe". Určitě posílí extrémy, levičácký aktivismus, antikapitalismus, nacionalismus a populismus různého druhu. Posílí názory odmítající globalizaci, a to jak zleva, tak zprava. 
 • Evropská unie teď v krizi navíc v přímém přenosu předvádí naprostou nemohoucnost, tudíž budou asi sílit i dezintegrační tendence. Samozřejmě je šance, že by z toho mohlo povstat i něco pozitivního, to ale zatím moc nevidím 

15.3.2020 Profesor epidemiologie na Harvardu Marc Lipsitch již na začátku měsíce uvedl, že si myslí, že novým virem by mohlo být nakaženo 40 - 70 % celosvětové populace při úmrtnosti kolem 1%.

13.3.2020 Vláda zakázala vycestování z ČR do zahraničí českým občanům a cizincům s trvalým nebo přechodným pobytem nad 90 dnů. Zákaz začne platit v noci z neděle na pondělí. Ve stejný čas začne platit také zákaz vstupu všech cizinců na území České republiky. Po jednání vlády to oznámil premiér Andrej Babiš (ČTK) 

11.3.2020 Světová zdravotnická organizace (WHO) považuje nynější celosvětové šíření nákazy nového typu koronaviru za pandemii. V Ženevě to dnes podle agentury DPA prohlásil šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

"Toto je první pandemie způsobená koronavirem," řekl generální ředitel WHO.

WHO dosud pro nákazu, kterou se nakazilo přes 120 000 lidí, z nichž více než 4000 lidí podlehlo, nepoužívala termín pandemie.

11.3.2020 Evropě hrozí hospodářský šok podobný finanční krizi z roku 2008, pokud lídři akutně nezasáhnou proti koronaviru, uvedla v úterý během telekonference prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová. ECB podnikne kroky už tento týden, naznačila také v nebývale dramatickém apelu na státní úřady, aby jednaly a nenechaly spadnout Evropu do recese, napsala agentura Bloomberg

10.3.2020 Německá kancléřka Angela Merkelová dnes v parlamentu uvedla, že se podle ní koronavirem nakazí 60 až 70 % Němců. Mohlo by tak jít až o 50 milionů německých občanů. Informoval o tom německý deník Bild. Kancléřka také poslancům sdělila, že mají očekávat další rušení veřejných událostí.

https://www.bild.de/politik/inland/politik-inland/coronavirus-kanzlerin-merkel-60-bis-70-prozent-in-deutschland-werden-sich-infizi-69317208.bild.html

10.3.2020 Premiér Babiš říká, že od večera 10. března se zakazují veškeré kulturní, sportovní a ostatní veřejné akce přesahující 100 osob. Od 11. března zůstanou uzavřeny všechny základní, střední a další školy s výjimkou vysokých škol(Reuters)  

9.3.2020 karanténa je rozšířena na celou Itálii od 10.3.2020. Italský náměstek ministra ekonomiky Castelli říká, že platby hypoték jednotlivců a domácností budou v celé zemi pozastaveny kvůli koronaviru (Reuters) 

8.3.2020 Nově ale italské úřady uvalily karanténu na oblast, kde žije zhruba 16 milionů lidí. Jde o celý region Lombardie a 14 dalších provincií. Uzavřeny jsou kvůli tomu také desítky lyžařských středisek, kam každou zimu směřují tisíce Čechů. Dekret, který v noci na neděli podepsal italský premiér Giuseppe Conte, platí od 8. března do 3. dubna. Pokud jste do uvedených oblastí měli jet, cestovní kanceláře by vám měly vrátit peníze bez storno poplatků. 

7.3.2020 V Číně příroda koronavirem reguluje přelidnění. Na přemnožená prasata také přišel prasečí mor, říká kardiolog Jan Pirk, přednosta Kardiocentra IKEMu

7.3.2020 Stav nouze vyhlásil guvernér amerického státu New York Andrew Cuomo v sobotu odpoledne. Počet nakažených koronavirem se za 24 hodin téměř zdvojnásobil z pátečních 44 osob na 76.

6.3.2020 Jihokorejská centrální banka pošle na dva týdny do karantény bankovky, aby se z nich odstranily případné stopy koronaviru. Některé dokonce spálí, informovala dnes agentura Reuters. Centrální banka chce tímto opatřením omezit šíření nemoci COVID-19, kterou nový typ koronaviru způsobuje (ČTK) 

5.3.202 Až 9 dní na plastu, 8 hodin na hliníku. Studie ukazují, jak dlouho přežijí koronaviry na různých površích. Teplota je dalším faktorem, který výrazně ovlivňuje životnost viru. Studie uvádí, že u koronavirů schopných infikovat člověka klesala jejich vytrvalost na povrchu s teplotou 30 °C a vyšší.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/relax/zdravi/az-6-dni-na-plastu-8-hodin-na-hliniku-jak-dlouho-preziji-koronaviry-na-ruznych-povrsich.A200304_132830_ln-zdravi_ele

2.3.2020 Evropská komisařka Johansson tvrdí, že státy EU zatím nechtějí zavádět širší kontroly na hranicích. Komisař Gentiloni řekl, že krátkodobý dopad na čínskou ekonomiku bude pravděpodobně značný a efekt přelévání se zvýšil. EU je podle komisaře připravená využít všechny možnosti, aby ochránila růst před riziky koronaviru

Prezidentka Evropské komise von der Leyen řekla, že riziko koronaviru v EU roste z mírného na vysoké. Komisařka Kyriakides uvedla, že počet případů nakažených koronavirem v 18 zemích EU je 2 100 a úmrtí 38 (Reuters) 

27.2.2020 Při dnešním propadu se tak indexy dostaly o více než 10 % níže od svých historických maxim, kterých S&P 500 a Nasdaq dosáhly 19. února.Trhy a svět také děsí pacient z Kalifornie, který ani necestoval do rizikové oblasti, ani nebyl v kontaktu s jiným nakaženým. To jistě souvisí s inkubační dobou viru, která je velmi dlouhá a virus tak díky jeho nenápadnosti šíří zdánlivě zdravé osoby. více

27.2.2020 Epidemiolog z Harvardu: Během následujícího roku se může novým koronavirem nakazit 40 až 70 % světové populace, více

25.2.2020 V PŘÍPADĚ VYPUKNUTÍ PANDEMIE BY ČESKÁ EKONOMIKA MOHLA POKLESNOUT AŽ O  2 %, POČÍTÁ PLÁN, více

 • https://www.mzcr.cz/verejne/dokumenty/pandemicky-plan-ceske-republiky_5520_5.html

26.2.2020 Trhy se příliš neznepokojují tím, jaký by koronavirus mohl mít dopad na hospodářskou aktivitu. V jejich pohledu je podporují i úvahy o fiskálním a monetárním uvolnění. Jenže pohled na to, jaký je dosavadní vývoj, ukazuje, že již nyní dochází k narušování výrobních řetězců. Pro Bloomberg Video to uvedl známý ekonom a investor Mohamed El-Erian, který působí jako hlavní poradce společnosti Allianz. Z USA i z Evropy jsou navíc již slyšet hlasy firem, které tímto narušením trpí. Takže podle ekonoma nelze čekat, že ekonomika z tohoto šoku vyjde oživením ve tvaru "V", doufat můžeme v "U", ale je možné, že vývoj bude nakonec horší. 

 •  dříve trhy jednaly podle toho, co dělají centrální banky, dnes je tomu opačně a centrální banky jednají podle toho, co se děje na trzích. Podobné je to s analytiky, kteří nyní utvářejí své názory podle toho, co se děje na trhu, namísto toho, aby hodnotili situaci nezávisle. 
 • Evropa má problém v tom, že nemá silné politické vedení, protože současné problémy "nejsou věcí pouhého inženýringu".  

26.2.2020 Největší německé aerolinky Lufthansa v reakci na šíření nového koronaviru ohlásily úsporný program. Firma ve svém dnešním sdělení uvedla, že mimo jiné přestane nabírat nové zaměstnance a těm stávajícím nabízí neplacené volno. Lufthansa už dříve oznámila, že až do konce března ruší veškeré lety do pevninské Číny. Škrty dnes v obavách z dopadů koronaviru na své podnikání oznámila i nizozemská letecká společnost KLM (ČTK)

25.2.2020 V Rakousku se dnes potvrdily první dva případy nákazy novým typem koronaviru. S odvoláním na tyrolského zemského hejtmana Günthera Plattera o tom informovala agentura APA. U dvou pacientů, kteří jsou v karanténě v nemocnici v tyrolské metropoli Innsbrucku, potvrdila přítomnost viru první i druhá série testů. (ČTK) 

24.2.2020 Spojené arabské emiráty zakazují občanům cestovat do Íránu a Thajska kvůli obavám z koronaviru. Omán hlásí první dva případy nakažených koronavirem, kteří navštívili Írán, a rovněž pozastavuje lety do Íránu (Reuters) 

Italská agentura ANSA hlásí sedmé úmrtí na koronavirus (Reuters) , ropa propad ceny o 4,5%, zlato se blíží k hranici 1 700 USD

24.2.202 Finanční představitelé skupiny největších světových ekonomik G20 se dohodli, že podniknou náležité kroky k omezení dopadů epidemie nového typu koronaviru na globální hospodářství. Uvedl to včera podle agentury Reuters saúdskoarabský ministr financí Muhammad Džadaán po dvoudenním zasedání finančních představitelů G20 v Rijádu.

24.2.2020 Do Francie přijíždí kvůli novému typu koronaviru o 30 až 40 % méně turistů, než se očekávalo. Propad návštěvnosti tak bude mít významný vliv na francouzskou ekonomiku, řekl zpravodajskému serveru CNBC francouzský ministr financí Bruno Le Maire. Francie je jednou z nejnavštěvovanějších zemí světa a turismus se na jejím HDP podílí zhruba osmi procenty (ČTK)

18.2.2020 Epidemie koronaviru v Číně komplikuje tuzemským prodejcům dodávky zboží. Problémy zaznamenala některá hračkářství, která se navíc obávají ohrožení vánoční sezony. Prodejce elektroniky, síť Datart, dokáže pokrýt poptávku, ale eviduje omezení dodávek televizí nebo čističek vzduchu. (ČTK) 

17.2.2020 Téměř polovina amerických firem působících v Číně uvádí, že jejich globální aktivity pociťují dopady opatření, k nimž sáhly čínské úřady kvůli epidemii onemocnění způsobeného koronavirem. Zhruba 75 % firem nemá dostatek zaměstnanců pro továrny v Číně, aby mohly plně obnovit výrobu. Omezení zavedená kvůli ochraně veřejného zdraví podle nich znemožňují části zaměstnanců vrátit se po prodloužených svátcích do práce. Uvádí to průzkum Americké obchodní komory (ČTK) 

14.2.2020 Nemoci ve čtvrtek podlehlo dalších 116 lidí. Čína tento týden zavedla novou metodiku sčítání, která značně změnila počet nakažených. Zatímco WHO ji za tento krok pochválilo, Spojené státy si stěžovaly, že sčítání nemocných je netransparentní. Dnes večer oznámil první případ nákazy virem COVID 19 Egypt.

13.2.2020 Centrální čínská provincie Chu-pej, která je považována za epicentrum nákazy novým koronavirem, za středu na nákazu zaznamenala 242 úmrtí a 14.840 dalších případů. S odvoláním na prohlášení místní zdravotnické komise o tom dnes informovala agentura Reuters, která dodala, že komise změnila metodu započítávání nakažených (ČTK) 

11.2.2020 Čínský prezident Si Ťin-pching se domnívá, že opatření proti šíření koronaviru by mohla zajít až příliš daleko, a obává se, že by mohla ohrozit ekonomiku. Podle zdrojů agentury Reuters to prezident řekl minulý týden vysoce postaveným čínským úředníkům na setkání zástupců vedení komunistické strany. Ještě než nákaza zesílila, rostla čínská ekonomika nejpomaleji za téměř 30 let. Nákaze už podlehlo více než 1000 lidí.

 • Místopředseda Ceng Kang také porovnal současnou krizi s epidemií SARS z roku 2003, kdy růst čínské ekonomiky v jednom čtvrtletí klesl přibližně o dva procentní body.

10.2.2020 Řada továren v Číně zůstává po novoročním volnu, které bylo prodlouženo kvůli epidemii nového koronaviru, zavřená i dnes. Místní úřady se tím snaží zamezit šíření nákazy. Zastavení provozů dopadá na druhou největší světovou ekonomiku a globální dodavatelský řetězec. Automobilky se potýkají s nedostatkem součástek od čínských dodavatelů. Podle odhadu Citibank se kvůli zmíněným omezením do práce v úterý bude moct vrátit jen 30 procent čínské pracovní síly (ČTK) 

6.2.2020 Počet nakažených stoupl na 28 000 lidí a zatím zemřelo 565 lidí

30.1.2020 Všechny nebo některé lety na pevninskou Číny stoply společnosti United Airlines, American Airlines, Air Canada, Lufthansa, Cathay Pacific či Finnair. Rezervaci přímých letů do Pekingu a Šanghaje zastavily až do března také British Airways.

 • V souvislosti s negativními dopady se nabízí srovnání s virem SARS, který vyděsil svět v roce 2003. Po jeho vypuknutí klesla tehdy poptávka po leteckých cestách do Číny o 45 procent a tento nezájem způsobil propad celosvětového leteckého provozu o 19 procent. Například australské aerolinky Qantas Airways přišly podle jednoho ze šéfů společnosti Alana Joyceho v důsledku toho o 37 milionů dolarů. 
 • od roku 2003 zájem o Čínu zmnohonásobil: ze statistik plyne, že ročně létá do Číny, z Číny a na tamějších vnitrostátních linkách o 450 milionů lidí víc než před deseti lety.  

28.1.2020 Počet lidí nakažených novým koronavirem v současnosti v Číně již převyšuje čtyři a půl tisíce. Počet nemocných, jak jej uvádí čínské úřady, se během víkendu zdvojnásobil. Koronavirus označovaný jako 2019-nCoV vyvolává horečky, zápal plic a respirační selhání. Zatím v Číně usmrtil nejméně 106 lidí.

 • Investoři se ve velké míře zbavovali cenných papírů aerolinek, jelikož vir může vést k poklesu letecké dopravy. Například akcie německé Lufthansy padaly takřka o pět procent, ­easyJetu o 5,5 procenta a francouzské firmy Air France o sedm procent. 
 • Zasaženy byly rovněž firmy ze sektoru luxusního zboží, pro které Čína a asijské trhy tvoří významnou část tržeb. Kurz akcií francouzské skupiny LVMH, pod který patří například značky Louis Vuitton a Moet Hennessy, spadl přibližně o čtyři procenta. 
 • Významné ztráty zaznamenaly i cenné papíry britské společnosti Burberry či švýcarských hodinářských koncernů Swatch a Richemont. 
 • Zasaženy byly vedle akcií také komodity, kterých by se mohla dotknout slabší globální poptávka v případě ekonomického zpomalení. Cena ropy spadla poprvé téměř za tři měsíce pod hranici 60 dolarů za barel.  

24.1.2020 Už 26 obětí evidují čínské úřady v souvislosti s šířením nového typu koronaviru, který se na konci loňského roku objevil v 11 milionovém městě Wu-chan. Počet prokázaných případů se zvýšil na 876. V nejvíce zasažené provincii Chu-pej je prakticky uzavřených 11 měst s přibližně 37 miliony obyvatel.

 • Šíří se z čínského města Wu-chan dál do Japonska, Vietnamu i USA, Evropa zatím žádný případ nákazy nezaregistrovala

Chřipka Česko

Mezi lety 2018 a 2019 v Česku kvůli chřipce a akutním respiračním infekcím vyhledalo lékařskou pomoc skoro milion lidí. Z toho 625 skončilo na jednotce intenzivní péče a 195 z nich zemřelo. 

 • Lékaři přitom odhadují, že každoročně s chřipkou souvisí zhruba 1 500 až 2 000 úmrtí na 10 milionů obyvatel.  
 • více: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/cechy-desi-koronavirus-chripka-pritom-zabila-uz-12-lidi-zaviraji-i-skoly-87593?
zobrazit více..
Loading...