Apple

v roce 2007 uveden na trh první iPhone, a vzpomíná na to, že jeho dopad byl ohromující. Studenti na MIT pronikli do prvních uzamčených iPhonů během několika hodin od jejich představení a o několik měsíců později Apple otevřel vývojářům App Store. Za více než deset let po tomto milníku je na světě víc než 3,3 miliardy chytrých telefonů, žádná technologie se nerozšířila tak rychle.

V roce 2011, kdy Jobs zemřel, se hodnota Applu pohybovala okolo 350 miliard dolarů. 11 srpna 2020 se tržní hodnota tohoto technologického gigantu vyšplhala na 1,9 bilionu dolarů 

Zprávy z tisku, Apple:

29.12.2020 Akcie Apple rostou o 1 % na intradenní rekord, čímž za rok 2020 stouply o 88 %(Bloomberg) 

22.12.2020 Americká technologická společnost Apple pokročila při vývoji technologií pro samořízené vozy a v roce 2024 plánuje výrobu osobního automobilu, který by mohl využívat její vlastní průlomovou technologii bateriových článků. Agentuře Reuters to řekly zdroje obeznámené se situací. Podle některých zdrojů by nicméně problémy spojené s pandemií covidu-19 mohly vést k odkladu zahájení produkce na rok 2025 či ještě na pozdější termín.

Společnost Apple, která je známá hlavně výrobou telefonů iPhone, tabletů iPad a počítačů Mac, začala pracovat na vlastním automobilu v roce 2014. Podle zdrojů už firma pokročila natolik, že nyní hodlá vytvořit vůz určený pro běžné spotřebitele. Takový záměr kontrastuje s dosavadním postupem konkurentů, jako je například společnost Waymo ze skupiny Alphabet, která staví robotické vozy k provozu taxislužeb.
Základem strategie Applu je podle dalšího zdroje nový návrh baterie, který by mohl radikálně snížit výrobní náklady a naopak zvýšit dojezdovou vzdálenost elektromobilů. Apple se nicméně k informacím agentury Reuters odmítl vyjádřit.
Výroba automobilu je z hlediska dodavatelského řetězce obtížná záležitost i pro Apple, který má rozsáhlé finanční zdroje a který vyrábí miliony elektronických produktů ročně ze součástek z celého světa. Společnosti Tesla podnikatele Elona Muska trvalo 17 let, než se jí podařilo dosahovat při výrobě elektromobilů udržitelného zisku, upozorňuje Reuters. 

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4571649/reuters-apple-chysta-na-rok-2024-vyrobu-automobilu.html<br>

15.12.2020 Společnost Apple plánuje v první polovině roku 2021 vyrobit až 96 mil. telefonů iPhone, což je meziroční nárůst o téměř 30 %, uvedl list Nikkei , ačkoli nedostatek klíčových součástek by mohl ohrozit tento cíl (Reuters)

2.12.2020 Apple čelí v Belgii a Španělsku hromadným žalobám kvůli údajně zavádějícím tvrzením o životnosti baterií starších iPhonů. Skupina pěti evropských organizací na ochranu spotřebitele ho chce zažalovat i v Itálii a v Portugalsku (Bloomberg) 

19.11.2020 Americká společnost Apple se dohodla s 33 americkými státy a federálním okrskem hlavního města Washingtonu DC na urovnání obvinění, že zpomalovala své mobilní telefony iPhone, aby zamaskovala problémy s bateriemi a přiměla uživatele k nákupu nových přístrojů. V rámci urovnání Apple zaplatí 113 milionů USD (ČTK)

12.11.2020 Dodavatel Applu Foxconn očekává ve vánočním období silnou poptávku po iPhonech 12 a ve svých investicích v USA (plánovaná továrna za 10 mld. USD ve Wisconsinu) hodlá pokračovat podle plánu. Hodlá tam vyrábět nové produkty (Reuters). Čistý zisk tchajwanské společnosti Foxconn, která je největším smluvním výrobcem elektroniky na světě, zůstal ve třetím čtvrtletí téměř beze změny na 30,8 miliardy tchajwanských dolarů. Výsledky však překonaly očekávání analytiků, zejména díky pokračující silné poptávce po vybavení pro práci z domova (ČTK)

11.11.2020 Apple představil první vlastní mikroprocesor pro své osobní počítače Mac. Apple se tak odklání od technologie firmy Intel, jejíž čipy v počítačích Mac používá téměř 15 let. Nový procesor s označením M1 technologicky přiblíží počítače Mac chytrým telefonům iPhone, které Apple rovněž vyrábí. Firma doufá, že vývojáři nyní budou vytvářet aplikace, které budou fungovat na jejích telefonech i počítačích (ČTK) 

24.9.2020 Evropská komise se rozhodla podat odvolání proti červencovému rozhodnutí soudu, které zrušilo její nařízení, aby americká společnost Apple doplatila Irsku na daních 13 miliard eur. Oznámila to dnes místopředsedkyně komise odpovědná za hospodářskou soutěž Margrethe Vestager (ČTK)

4.9.2020 Hodnota americké technologické společnosti Apple v polovině tohoto týdne přesáhla hodnotu všech firem zařazených do prestižního britského indexu FTSE 100. Vyšplhala se až na 2,3 bilionu dolarů, v přepočtu na libry zhruba 1,7 bilionu. Hodnota akciového indexu FTSE 100 přitom činila 1,5 bilionu liber. Apple si prvenství udržel i po čtvrtečním propadu cen technologických akcií na amerických trzích

3.9.2020 Apple v příštích dnech oznámí zvýšení svých poplatků za aplikace v App Store. Přenese tak část nákladů na nové digitální daně na menší firmy. "Když se změní daně nebo směnné kurzy, musíme někdy aktualizovat ceny v App Store," uvedl Apple ve svém prohlášení (CNBC)

31.8.2020 U akcií společnosti Tesla (TSLA) a Apple (AAPL) dochází k dnešnímu dni 31. 8. 2020 ke štěpení akcií (tzv. stock split) v poměru 5 za 1 akcii (5:1) u Tesly, resp. v poměru 4 za 1 akcii (4:1) v případě Apple. U obou společností se akcionářům 5x, resp. 4x sníží cena akcie, nicméně počet akcií se zvýší také 5x resp 4x. Celkový objem tak zůstane nezměněn. Držitelům akcií obě tyto korporátní akce administruje Patria Finance během dnešního dne. 

28.8.2020 Apple odmítl pokus Facebooku sdělit svým uživatelům, že výrobce iPhonů odmítl snížit své 30% poplatky u nově plánovaných placených online událostí Facebooku. Facebook plánoval zavádění nového nástroje, který by umožnil influencerům a dalším pořádat placené online akce a vyrovnat tak ztracené příjmy během pandemie COVID-19. Požádal Apple, aby se vzdal 30% poplatku za nákupy v aplikaci, aby mohl přenést všechny příjmy z událostí na pořadatele, ale Apple to odmítl. Také zamítl, aby Facebook tuto informaci zveřejnil s tím, že podle pravidel nesmí uživatelům zobrazovat "nerelevantní" informace

11.8.2020 Aktuálně se tržní hodnota tohoto technologického gigantu vyšplhala na 1,9 bilionu dolarů, což je, jak upozorňuje deník The Wall Street Journal, více než HDP Kanady, Ruska nebo Španělska. Z pohledu hodnoty je tak Apple největší firmou na světě. Apple v čele žebříčku vystřídal saúdskoarabskou ropnou společnost Saudi Aramco, která byla nejhodnotnější firmou světa od svého loňského vstupu na burzu a jejíž majetek se aktuálně odhaduje zhruba na 1,76 bilionu dolarů.

https://byznys.ihned.cz/c1-66801040-raketovy-rust-akcii-applu-udelal-z-tima-cooka-miliardare-hodnota-firmy-se-blizi-dvema-bilionum-dolaru 

11.8.2020 Apple v Rusku zneužil svého dominantního postavení na trhu s mobilními aplikacemi pro přístroje s operačním systémem iOS prostřednictvím svého obchodu App Store. Oznámil to včera ruský antimonopolní úřad FAS. Dodal, že vydá příkaz, aby společnost porušení předpisů vyřešila. Mluvčí Applu prohlásil, že se proti rozhodnutí FAS hodlá odvolat

7.8.2020 Microsoft a Facebook udeřily na společnost Apple kvůli restriktivním zásadám App Store, které jim údajně brání ve spuštění herních služeb na iPhonu a na dalších zařízeních Apple. Microsoft oznámil, že kvůli těmto omezením nebude moci na iOS spustit službu streamování her, kterou avizoval tento týden (CNBC) 

30.7.2020 Technologický lídr Apple oznámil kvartální výsledky, které na úrovni tržeb i zisku na akcii rozbily na prach analytické konsensy a oznámil split akcií v poměru 4 ku 1. Akcie v prodlouženém americkém obchodování po závěru řádného obchodování reagují růstem o více jak 5 % a poprvé v historii stoupají nad 400 dolarů za akcii. Zde je více podrobností.

Takto bude vypadal split akcií Apple: každý držitel akcie Apple k datu 24. srpna 2020 k závěru obchodování obdrží ke každé své jedné akcii další 3 kusy akcií. Na o split očištěné bázi následně začne obchodování k datu 31. srpna 2020.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4463165/apple-rozdrtil-odhady-svych-vysledku-a-oznamil-split-akcii-ty-vyletly-nad-400-usd.html

29.7.2020 Taková situace nemá v historii obdoby. V šest hodin středoevropského času předstoupí před americký Kongres nejdůležitější lidé technologického světa. Šéfové Amazonu, Applu, Facebooku a Googlu budou muset vysvětlovat antimonopolnímu výboru, že jejich firmy nezneužívají dominantního postavení na trhu. Pro nejbohatšího muže planety a zakladatele Amazonu Jeffa Bezose to bude vůbec první takové setkání s americkými zákonodárci. Celé slyšení se podle BBC bude točit kolem otázky, zda nejsou jmenované společnosti "příliš velké". To, jak si Bezos a spol. povedou, bude mít určující vliv na nastavení vztahů mezi vládou a technologickými korporacemi. "Ve třicátých letech minulého století by v USA takové firmy byly již dávno rozděleny. Výlučnost jejich postavení ještě umocnila koronakrize. Hodnota technologických firem během ní výrazně vzrostla a v případě uvedené čtveřice dosahuje pěti bilionů dolarů. 

Apple: Soupeříme s řadou firem 

Na konkurenční boj hodlá poukazovat i šéf Applu Tim Cook. Připomene, že na trhu s chytrými telefony působí několik velkých korporací, tedy Samsung, LG, Huawei či Google. Podle Cooka nemá Apple dominantní tržní podíl v žádné produktové kategorii.
Více na https://www.e15.cz/byznys/technologie-a-media/kongres-bude-grilovat-sefy-technologickych-obru-poprve-to-prozije-sef-amazonu-bezos-1371958?

15.7.2020 Apple vyhrál při před soudem EU o tom, zda musí zaplatit Irsku 13 miliard EUR za to, co Evropská komise považovala za daňové nedoplatky (Bloomberg) 

17.6.2020 NASA poodhalila detaily její spolupráce s Applem. V dnešní době kybernetických útoků postupně přibývá a stávají se stále nebezpečnějšími, což donutilo celou řadu společností, organizací, ale i škol sáhnout po osvědčených řešeních a nespoléhat pouze na schopnosti několika IT administrátorů, jak tomu bylo doposud. Firmy zaměřené na kybernetickou bezpečnost se tak předhánějí v tom, kdo udělá intuitivnější, propracovanější a automatizovanější software. Jediný problém často tkví v tom, že se daní vývojáři snaží pojmout všechny operační systémy najednou, a to i ty s odlišnou architekturou, což často vyústí v opomenutí závažných chyb nebo nedostatečnou ochranu. Tento nedostatek naštěstí řeší software Jamf, uzpůsobené speciálně ekosystému od Applu, které aktivně používá například i NASA.

https://www.letemsvetemapplem.eu/2020/06/17/nasa-poodhalila-detaily-jeji-spoluprace-s-applem/?

16.6.2020 Evropská komise začala kvůli podezření z porušování pravidel hospodářské soutěže vyšetřovat Apple. Komise dnes uvedla, že vyšetřování vede ve 2 samostatných případech, které se týkají služeb App Store a Apple Pay. Americký podnik uvedl, že vyšetřování jsou podle jeho názoru založena na neopodstatněných obviněních ze strany několika podniků

6.6.2020 Apple varuje rabující s kradenými iPhony: Sledujeme vás. Již dlouho je známo, že společnost Apple využívá nějakou formu proximity softwaru, který zařízení, které je z obchodu odneseno nelegálně, deaktivuje. Avšak až dodnes jsme tuto technologii téměř neměli možnost vidět v praxi. Díky sociálním médiím dnes ale můžeme zahlédnout zprávu, která přivítá rabujícího, když nové zařízení zapne: "Toto zařízení bylo deaktivováno a je sledováno," stojí v ní. "Budou informovány místní orgány."

Je nepravděpodobné, že by některá z těchto zařízení byla vrácena, jak je požadováno, ale to ani není účelem. Je dost možné, že budou rozebrána na náhradní díly. Ještě pravděpodobněji je však rabující zahodí ze strachu, že je zařízení nějakým způsobem sledováno. Přece jen je to Apple. Funkce "Find My", která uživatelům umožňuje vystopovat svůj iPhone. "Pokud se vaše zařízení ztratí," radí společnost Apple, "aktivujte režim ztráty (Lost Mode), abyste jej okamžitě uzamkli a začali sledovat jeho polohu."

Pro uživatele, kteří opravdu přijdou o svůj iPhone, má společnost Apple užitečné tipy ohledně toho, co dělat dále. Avšak pro ty, kdo zvažují, že si iPhone ukradnou z jedné z prodejen, je doporučení o mnoho jednodušší - nedělejte to. Telefon nebude fungovat, a navíc vám může u dveří zaklepat nevítaná návštěva.

27.5.2020 Apple se bojí. Zrychluje přesun výroby iPhonů do Indie a Vietnamu

Zdroj: https://www.idnes.cz/mobil/telefony/iphone-vyroba-indie-vietnam.A200520_223224_telefony_ada

1.5.2020 Čtvrtletní výsledky americké technologické společnosti Apple překonaly očekávání analytiků. Tržby podniku se ve druhém finančním čtvrtletí, které skončilo v březnu, zvýšily o procento na 58,3 miliardy dolarů (přes 1,4 bilionu Kč). Čistý zisk mírně klesl na 11,25 miliardy dolarů (zhruba 279 miliard Kč) z 11,56 miliardy dolarů před rokem. Pro společnost Apple představuje Čína nejen významné odbytiště, ale také důležitou výrobní základnu, upozornila agentura Reuters.

21.4.2020 Apple rozšíří svůj App Store, Apple Music a další služby na desítky nových trhů v Africe a na Středním východě v největší geografické expanzi svých služeb za téměř 10 let. App Store rozšíří do 20 zemí, Apple Music do 52 dalších zemích a regionů (Reuters) 

15.4.2020 Apple je firma, která se posunula z výrobce počítačů na pozici výrobce spotřební elektroniky mnohem širšího zaměření, navíc se jí velmi dobře daří v prodeji různých na ně navázaných služeb. U telefonů se ke všemu blíží období supercyklu. Ani nadšenci jako my dva si už nekupují nový iPhone každý rok, ale čekají, až bude nový model něčím výrazně lepší. A letos nebo příští rok to přijde, bude to podpora 5G sítí.

Já mám na ruce nastřelený čip od firmy Abbott, který mi kontinuálně měří hladinu cukru v krvi. Je to hodně ultimátní příklad nositelné elektroniky. A právě Apple z velkých technologických firem asi nejlépe pochopil, že zdraví a nositelná elektronika k sobě perfektně sedí a že to má velký byznysový potenciál. Apple má rozjetou velmi důkladnou spolupráci se společností Dexcom, která je podobně jako Abbott hodně napřed ve vývoji zdravotních senzorů. Vsadil bych se, že v nových iWatch bude speciálně po pandemii covid-19 integrovaný i teploměr. A jakmile Apple propojí svoje systémy s takovými senzory, jako mám na ruce, a jsem přesvědčený, že to udělá do dvou let, otevře tím dveře úplně novému byznysu s daty. Zájem o ně budou mít výrobci léčiv, pojišťovny, nemocnice...Radovan Vávra (1964) Absolvent VŠE, studoval také v USA. Bankovní zkušenosti sbíral po revoluci v Creditanstalt, následně v Citibank, kde zasedl do nejužšího vedení, a v Komerční bance, kterou v letech 1999 až 2001 řídil. Očistil ji a připravil na vstup francouzské finanční skupiny Societe Generale, která ji ovládá dodnes.

https://byznys.ihned.cz/c1-66751300-ted-je-chvile-na-investice-do-akcii-zbohatnete-a-lip-zvladnete-dalsi-krize-radi-financik-a-glosator-z-twitteru-radovan-vavra

20.3.2020 Společnosti Apple, Microsoft, Amazon, Alphabet a Facebook ztratily dohromady na hodnotě 1,3 bil. USD od doby, kdy trh dosáhl vrcholu 19. února (CNBC) 

16.3.2020 Apple dostal ve Francii pokutu 1,1 mld. eur za porušování pravidel hospodářské soutěže. Prohřešky výrobce smartphonů a další elektroniky se týkají přístupu firmy v její distribuční síti a zneužívání ekonomické závislosti prodejců (ČTK)

14.3.2020 Apple oznámil, že po zkušenostech s průběhem koronavirové nákazy v Číně se rozhodl s platností až do 27. března uzavřít všechny své prodejny mimo Čínu. Online prodej funguje bez omezení, stejně jako Apple Store. Apple uvedl, že řádní zaměstnanci budou i nadále standardně vypláceni. Apple dále varoval, že nenaplní odhady vývoje tržeb pro 1Q roku prezentované mezi 63-67 mld. USD.

3.3.2020 Kauza ohledně zpomalování iPhonů se starší baterií má pro Apple hořkou dohru. Podnik s logem nakousnutého jablka bude podle nejnovějšího rozhodnutí americké justice platit pokutu ve výši 500 milionů dolarů, tedy v přepočtu více než 11,4 miliardy korun. Informovala o tom agentura Reuters.

Apple již zkraje února musel zaplatit pokutu ve výši 25 milionů eur, tedy v přepočtu 572 milionů korun. Ta byla vyměřena francouzským úřadem pro ochranu hospodářské soutěže a spotřebitelů (DGCCRF) také kvůli zpomalování iPhonů. Nejnovější pokuta, která v USA padla tento týden, je ale dvacetkrát vyšší. A nutno podotknout, že půl miliardy je pořádný balík peněz i pro tak velkou společnost, jakou je právě Apple.

30.1.2020 Soud nařídil firmě Apple zaplatit pokutu 838 milionů USD za porušení patentu americké univerzity CalTecha na technologii WiFi (Bloomberg) 

27.12.2019 Apple ve stopách Muska? Technologický gigant chce vyslat satelity do vesmíru, píše Bloomberg

  • Firma má údajně v plánu propojit svá zařízení nezávisle na mobilní síti, aby výrobky mohly přijímat nějaká data přímo z vlastních satelitů
  • S myšlenkou vlastní sítě satelitů si v minulosti pohrával také Facebook i Google, ačkoliv oba hráči tyto plány později opustili. Google ale v minulosti investoval do některých cizích satelitních technologií, takže se myšlenky úplně nevzdal.

zobrazit více..
Loading...