Ötzi (Homo tyrolensis)

p>Muž z ledu neboli Ötzi - podle místa nálezu - zemřel a byl pohřben pod ledovcem na dnešních rakousko-italských hranicích u Similaunského ledovce v Ötztalerských Alpách (ve výšce 3210 m 19. září 1991 německý horolezec Helmut Simon (1937-2004) se svou ženou Erikou objevil ztuhlé tělokolem roku 3250 př. n. l. Muž trpěl degenerací kloubů i páteře a také žlučníkovými kameny. Měl celkem 61 tetování v podobě řezných ran zaplněných směsí uhlíku a bylin, nejspíš k léčbě zánětů a bolestí.

Muž podle místa nálezu dostane jméno Ötzi, říká se mu ale také ledovcový muž či Homo tyrolensis. Zemi obývá přibližně mezi lety 3400-3100 př. n. l., v období eneolitu neboli době měděné. Má hnědé oči a tmavé vlasy, za svého života měří přibližně 160 centimetrů a váží kolem 50 kilogramů. Jeho zručně ušitý oděv se skládá z kůže několika zvířat, na cestách v ruce třímá měděnou sekeru s tisovým topůrkem a pazourkový nůž.

  • Roku 2001 se vědcům konečně podaří vypátrat příčinu smrti - Ötzi umírá poté, co je zezadu zasažen šípem, který mu přetne tepnu. V té době je mu něco mezi 40 a 46 lety, což he na jeho dobu poměrně dost. 

Jednašedesáté tetování, větší než ostatní, bylo na hrudi a skládalo se ze čtyř rovnoběžných čar dlouhých asi 2,5 cm. Během dalších testů antropologové zjistili, že muž trpěl lymskou boreliózou a srdeční chorobou. Domnívají se proto, že i zmíněná kresba tvořila součást léčby. 

Našly se u něj některé hmotné věci jako zbraně a kousky něčeho, co nápadně připomínalo korkovou zátku. Šlo právě o březovník obecný (pravděpodobně prostřednictvím březovníku léčil parazity ve vlastních střevech)

Na obrázku jsou houby, které měl u Otzi sebe

https://epochaplus.cz/hlas-z-doby-medene-5300-let-stary-otzi-promluvil/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

zobrazit více..
Loading...