Létací auta

Létací auta

vzdušná taxislužba se má globálně rozšířit jako běžná varianta dopravy v roce 2035

Podle studie se trh městské letecké mobility otevře po roce 2025. Studie rovněž ukazuje, že řešení městské letecké mobility zajistí rychlejší a efektivnější přepravu cestujících než současné tradiční prostředky pozemní dopravy, a to za nižších nákladů a s vyšší mírou flexibility. Pokud by to byla pravda, tak od létajících aut nejsme vůbec daleko.

3.11.2020 AirCar, jak zní název novinky, se poprvé vznesl již loni a od té doby si to několikrát zopakoval, o skutečném letu ale nemohla být řeč. Ve všech případech šlo pouze o velmi krátké testy, navíc v nízké výšce. Tentokrát ale létající vůz skutečně zamířil až do oblak nad letištěm v Nitře. Právě tamní ranvej, či jakoukoliv jinou, totiž potřebuje k tomu, aby se odlepil od země, stejně jako kvůli přistání. To praktičnost vozu třeba ve srovnání s nizozemským konkurentem poněkud snižuje, do budoucna se nicméně rýsují různá řešení.

Létající auto by totiž mohlo vzniknout hned v několika verzích, od dvoumístné přes čtyřmístnou až po dvouvrtulovou. Mimo to by nicméně mohl dorazit také obojživelník, který by silnice vyměnil za vodní hladiny. Stačí tedy, abyste si pořídili dva domy u rybníka, a rázem mezi nimi můžete cestovat vzduchem. Jelikož však jde o hudbu vzdálené budoucnosti, máte dostatek času na šetření. Koneckonců Klein musí ještě dovyvinout základní AirCar, neboť by rád srazil hmotnost na 800 kilo.

Co se samotné transformace mezi silniční a vzdušnou verzí týče, řidiči postačí stisknutí jednoho tlačítka. Následně se vysune záď vozu s ocasními plochami, aby mohla být vysunuta křídla. Po přistání proces, který nezabere ani 3 minuty, proběhne v opačném směru, načež pro změnu již můžete letiště opouštět po vlastní ose. Po cestě se přitom bez problémů můžete stavit na nákup, neboť Air Car se má vejít na běžné parkovací místo a na rozdíl od mnoha jiných podobných pokusů vypadá tento překvapivě dobře i jako auto.

Lze už jen dodat, že o pohon dvoumístného vozu se stará 1,6litrový čtyřválec od BMW naladěný na 140 koní. Dolet AirCaru pak činí zhruba tisíc kilometrů při maximální rychlosti 200 km/h. Firma chce létající vůz příští rok dostat do sériové výroby, což se nám ale zatím zdá být možná až příliš optimistické - ostatně, kolikrát už jsme něco podobného slyšeli v souvislosti se zmíněným Aeromobilem.

https://www.autoforum.cz/predstaveni/slovenske-letajici-auto-se-poprve-ukazalo-v-vzduchu-vypada-prekvapive-pouzitelne/

23.9.2020 Létající taxíky v Japonsku už roku 2023. Firma SkyDrive představila veřejnosti svůj model 3. generace. Zatím jen lety na krátké vzdálenosti, s pilotem a v prostředí japonských megapolí - tak vypadá pravděpodobná nejbližší budoucnost vzdušné taxi služby. Cílem je ale samozřejmě cestování bez těchto limitů a ideálně v autonomním režimu.

https://www.orobotice.cz/letajici-taxiky-v-japonsku-uz-roku-2023-firma-skydrive-predstavila-verejnosti-svuj-model-3-generace/

9.6.2020 Německý startup Lilium, který vyrábí plně elektrické letouny schopné vzlétat vertikálně, se stal v dolarech miliardovým "jednorožcem". Nově získal 35 milionů dolarů od Baillie Gifford & Co., největšího investora do Tesly.

Zainvestované peníze tak do dnešního dne čítají více než 375 milionů dolarů, uvedla společnost v prohlášení. Baillie Gifford drží méně než 5% podíl. Mezi stávající investory do Lilia patří také Atomico, Tencent Holdings a Freigeist.

https://www.kurzy.cz/zpravy/547510-letajici-taxi-podle-nejvetsiho-investora-do-tesly-je-to-dobra-sazka/

17.1.2020 V rámci oznámení spolupráce s Toyotou a dalšími partnery zveřejnila Joby obrázek prototypu svého zařízení, které připomíná velký dron s šesti vrtulemi. Jejich elektrické létající taxi, které pojme až čtyři pasažéry a jednoho pilota, by mělo být schopné na jedno nabití uletět až 240 kilometrů. Maximální rychlost taxi je 320 kilometrů za hodinu.Více na: 

13.1.2020 Na světě je první létající koncepční vozidlo. Jeho výrobce tvrdí, že jednoho dne si jej telefonem zavoláte třeba jako taxi. Čtyřmístné létající auto, nazývané S-A1, má čtyři vrtule a vypadá jako letadlo zkřížené s obrovským dronem. Elektrické vozidlo vzlétá a přistává svisle, letí rychlostí až 289 kilometrů v hodině a jeho maximální letová hladina je asi 500 metrů nad zemí a může podnikat výlety až do vzdálenosti šedesáti kilometrů. Podle nejnovějších informací se budou prototypy nového létajícího auta testovat minimálně do roku 2023. více

25.7.2019 Lietajúce auto z dielne slovenského vývojového tímu AeroMobil sledujeme od roku 2014. AeroMobil sa za tie roky dostal do verzie 4.0, ktorej komerčný predaj je naplánovaný na rok 2020.

  • Pilot vodič má k dispozícií trojicu displejov. Dva zabudované a jeden odnímateľný tablet. Garmin G3X je známy, novinkou je len hybrid prostredia a informácií pre lietadlo a automobil v jednom. AeroMobil 4.0 tiež dostane vlastnú aplikáciu, práve preto odnímateľný tablet. Cez ňu budete ovládať multimédia, klímu, či transformáciu vozidla. více
zobrazit více..
Loading...