3D tisk

p>27.10.2020 Trh s roboty byl ještě předloni na vrcholu. Po šesti letech neustálého zvyšování prodejů ale loni přišel propad o 12 procent. Počet nově dodaných se podle zprávy World Robotics 2020 snížil na 373 tisíc kusů. Už dva roky po sobě klesají i prodeje v Česku: loni tuzemské firmy odebraly celkem 2624 robotů, meziročně o čtyři procenta méně. I tak si drží Česko ve světě v počtu nových instalací 15. místo. Téměř dvě třetiny všech nových robotů připadají na automobilový průmysl.
  • Velký prostor mají v robotizaci firmy mimo automobilový průmysl. V Česku připadá v této oblasti 66 robotů na 10 tisíc zaměstnanců, zatímco u automotive je to skoro desetkrát tolik
  • Efektivnější než robotická linka nebo obráběcí CNC stroj začíná být pro tento způsob zakázkové výroby 3D tisk. Ceny tiskáren rychle klesají a brzy se vyřeší také jejich hlavní nevýhoda, kterou je stále ještě malá rychlost 3D tisku
  • Pro firmy je 3D tisk do budoucna výhodný i proto, že si pak nemusí vytvářet na skladě velké zásoby, které jim blokují hotovost
  • Právě úspory nákladů na mzdy zaměstnanců jsou při robotizaci i zavádění 3D tisku jedním z hlavních důvodů, proč firmy k tomuto kroku přistupují. Robot, který při výrobě spolupracuje s člověkem a dělá tu nejvíce monotónní práci, se dá pořídit již kolem jednoho milionu korun, což už je přijatelná investice také pro malé a střední firmy. Při rostoucích nákladech na zaměstnance se tato investice brzy vrátí i při jednosměnném provozu. Pokud se vyrábí na více směn, snižuje se podle odborníků návratnost pod jeden rok.
  • Automatizace tak může mít velký vliv na zaměstnanost v průmyslu. V něm v Česku stále pracuje přes milion lidí. Podle nedávné studie Bloomberg Economics patří Česko v tomto směru mezi průmyslovými státy spolu se Slovenskem a Japonskem k těm nejohroženějším.
  • Hodnota světového trhu s roboty, kde je už sedm let největším odběratelem Čína, byla vloni necelých 14 miliard dolarů. Spolu s navazujícími prodeji softwaru, příslušenstvím a služeb šlo o více než 40 miliard dolarů.

https://ifr.org/free-downloads/<br>

https://archiv.ihned.cz/c1-66835640-svetovy-trh-s-roboty-klesa-u-zakazkove-vyroby-se-zacina-prosazovat-3d-tisk-pronika-i-do-automobiloveho-prumyslu<br>

28.12.2020 Dům o rozloze 20 m2 vytištěný na 3D tiskárně za 25 tisíc poskytne vše potřebné. Americká společnost WASP, která se technologii 3D tisku dlouhodobě věnuje, však využitelnost 3D tiskárny dovedla k dokonalosti, když si vytiskla materiál ke stavbě domu. Nejde sice o žádné honosné sídlo s pěti koupelnami, ale i tak je to velmi zajímavý počin. Malý domek o rozloze 20 metrů čtverečných může na první pohled připomínat mongolskou jurtu, ale nabízí veškerý komfort, který může moderní garsoniéra poskytnout. Hlavním argumentem pro tento typ staveb je ovšem cena. Kompletní materiál pro konstrukci domu byl vytisknut na 3D tiskárně, do ceny se ovšem nepromítají náklady na práci designérů a počítačových inženýrů, kteří připravili podklady pro tisk.

Pokud se takové domy dostanou do prodeje, cena bude určitě o poznání vyšší než náklady na materiál. Ty byly mimochodem pouhý 1 tisíc dolarů, tedy ani ne 25 tisíc korun. 

https://chalupari-zahradkari.cz/zajimavosti/dum-o-rozloze-20-m%C2%B2-vytisteny-na-3d-tiskarne-za-25-tisic-poskytne-vse-potrebne/?<br>

29.9.2020 Čína nabírá obrovský náskok, varuje Josef Průša šéf firmy na výrobu 3D tiskáren (založena 2012, měsíčně dodá do celého světa více než 6000 tiskáren, pracuje zde přes 400 lidí), loni prodal tiskárny a 3D struny pro tisk objektů za téměř miliardu a půl. Tím, že firma nakupuje z celého světa, jí dělají problémy prodloužené dodací lhůty. "Vývojáři jsou ta část firmy, která může pracovat z domova, takže to taky všechno trošku zpomaluje. Naproti tomu Čína pokračuje ve vývoji i v tomto složitém období. "Čína jede všechno jako předtím. Je to trošku nezodpovědnost nás tady v Evropě, Americe a všude po světě. Tím, jak se tady se vším pereme, dáváme Číně tak rok a půl náskok. "V Číně nemají problém vydávat jednu tiskárnu za druhou. Tím, jak my jsme ve vývoji trochu zbrzdění, posouváme uvedení na trh o půl roku až o rok dál. Dáváme tedy Číně náskok, aby západní trh ve spoustě věcí dohnala,"

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/cina-nabira-obrovsky-naskok-varuje-sef-firmy-na-vyrobu-3d-tiskaren-121789<br>

11.6.2020 Sochař Michal Trpák s týmem dnes v Českých Budějovicích tiskl ze speciálního betonu prototyp 3D tištěného domu s názvem Prvok. Bude mít tři pokoje a rozlohu 43 metrů čtverečních. Náklady jsou kolem 3,5 milionu korun. Trpák představí dům, jenž bude na pontonu, 18. srpna na Střeleckém ostrově v Praze, od září bude asi měsíc na pražské Náplavce. Hrubá stavba se bude tisknout 16 hodin, pak přijdou na řadu dokončovací práce, jako položení podlah. Do Prahy se 35 tun těžký dům převeze po třech částech.

https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/v-c-budejovicich-se-tiskl-prvni-cesky-3d-tisteny-dum-z-betonu/1901231?

zobrazit více..
Loading...