Držení hotovosti

Více jak 100 mld. USD na účtě mají nyní 4 společnosti na světě Microsoft, který drží hotovostní polštář ve výši 136,6 mld. USD. Následují jej investiční společnost Berkshire Hathaway, Alphabet a Apple se 125,2, 121,2 a 100,6 mld. Do TOP 10 se v tomto ohledu dále probojovaly společnosti Facebook (52,2 mld.), Amazon (43,7 mld.), Ford (37,3 mld.), Oracle (35,7 mld.), Cisco (33,4 mld.) a Bristol-Myers (33,5 mld.). Všechny firmy z TOP 10 kromě Amazonu odkupují vlastní akcie. Všechny společnosti provádějí akvizice, ale pouze menšího rázu (11.2019).

I přes zmíněný růst hotovosti předních firem celkový objem firemních bilancí snížil na 3 leté minimum a pro 928 sledovaných firem mimo finanční sektor se pohybuje na úrovni 1,685 biliónu USD. 

Proč zmíněné firmy hromadí tak obrovské sumy a vydělané prostředky dále neutrácejí či neinvestují?

  • vyčkávají na ten správný čas s ohledem na finální fázi ekonomického cyklu, vyčkávají na případnou recesi, která by snížila aktuálně velmi vysoké valuace a ceny (např. Berkshire Hathaway vyčkává od roku 2015)
  • aktuální býčí trh trvá již 3 895 dnů a je tak druhým nejdelším v historii sledování dat 
  • vyčkávají na příchod krize a připravují se nástup Technokracie s kontrolovanou společností?

9.12.2020 Používání hotovosti v Británii již mnoho let klesá, ale poptávka po bankovkách strmě roste. A nikdo vlastně neví, kde peníze končí, píše na svém webu stanice CNN. V pátek skupina britských zákonodárců uvedla, že se "ztratilo" na 50 miliard liber (1,46 bilionu korun), a vyzvala britskou centrální banku (Bank of England), aby záležitost prošetřila.

Peníze "jsou někde schované, ale centrální banka neví kde, proč nebo kdo je skrývá, a ani se nezdá, že by ji to moc zajímalo," uvedla předsedkyně finančního výboru dolní komory britského parlamentu Meg Hillierová. "Je nutné, aby se (centrální banka) více zajímala o to, kde skončilo 50 miliard liber," dodala předsedkyně výboru, který dohlíží na veřejné finance.

Bankovky v oběhu v Británii dosáhly v červenci rekordního počtu 4,4 miliardy kusů a jejich celková hodnota dosáhla 76,5 miliardy liber (2,23 bilionu korun), uvádí zářijová zpráva Státního auditorského úřadu (NAO), který kontroluje hospodaření ve veřejném sektoru. V roce 2000 bylo přitom v oběhu jen 1,5 miliardy bankovek v hodnotě 24 miliard liber (700 miliard korun).

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4561684/cnn-britska-centralni-banka-nevi-kde-je-50-mld-liber-hotovosti.html<br>

10.8.2020 Slovutný investor Warren Buffett věří v budoucnost své Berkshire Hathaway. Firma ve druhém letošním čtvrtletí utratila rekordních 5,1 miliardy dolarů za odkup vlastních akcií. Rekordní je i výše hotovosti, kterou má korporace k dispozici - 146,6 miliardy dolarů.

Více na https://www.e15.cz/byznys/bitcoin-se-dostal-nad-12-tisic-dolaru-a-buffett-sedi-na-cim-dal-vetsi-hromade-hotovosti-1372280?

3.7.2020 Míra úspor domácností v eurozóně stoupla v 1Q20 o 16,9 %, nejvýše od začátku vedení této statistiky v roce 1999, uvedl Eurostat. Míra úspor domácností se v tomto případě počítá jako podíl hrubých úspor vůči hrubému disponibilnímu příjmu domácnosti (FT)

18.5.2020 "Vážení spoluobčané. Premiér @AndrejBabis vás nabádá, abyste věřili v budoucnost a utráceli. Nevěřte mu. Nejde mu o vás, ale o DPH z každého vašeho nákupu. Neutrácejte a šetřete na příští těžké dny. Koneckonců M. Benešová tvrdí, že 'každý má mít vatu na tři měsíce'. Poslechněte ji," napsal nedávno Miroslav Kalousek na svůj Twitter. Dnes skončil nouzový stav, ale začíná vážná ekonomická krize. Myslím, že na konci druhého kvartálu uvidíme více než dvojciferný propad hospodářství. Žádná rodina neví, jestli někdo nepřijde o zaměstnání. Neměli bychom utrácet za hlouposti. Měli bychom počítat s tím, že příští měsíce, a můžou to být i roky, můžou být těžké. Proto lidi nabádám, že jim může být ještě hůř, než dnes.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/jak-cesko-zvladlo-koronakrizi-ptejte-se-miroslava-kalouska-106048#

zobrazit více..
Loading...