Kryptoměny

p>Díky růstu státních a firemních dluhů, které jsou nesplatitelné, vymýšlí centrální banky způsob, jak je monetizovat tak, aby se nemuseli nikdy splácet. Podobné pokusy a neschopnost řešit dluhy vedou k Pádu světového měnového systému a tím se vytváří prostor pro rozvoj digitálních měn, založených na technologiích blockchainu. Hybateli tohoto procesu jsou "pánové za oponou" prostřednictvím nadnárodních technologických firem. Civilizace směřuje ke kontrolované společnosti a vzniku DVS.
  • trendem je systém takzvaných decentralizovaných financí (DeFi) 
  • Součástí trendu je vznik nových tokenů, tedy virtuálních žetonů s výhodou, že je lze anonymně půjčovat za solidní úrok (až 10 % ročně)

Bitcoin

Ethereum

Dash

Ripple

Libra

https://www.kurzy.cz/kryptomeny/seznam-kryptomen/

Digitální virtuální státy

Slovník kryptopojmů 

Blockchain - veřejná účetní kniha, do které se zapisují údaje o pohybech virtuální měny. Je rozprostřena mezi velké množství navzájem nezávislých počítačů, které zároveň ověřují správnost údajů v ní obsažených. Není proto potřeba centrální autority, která by za data v blockchainu zodpovídala. 

Token - virtuální měna, která vznikla primárně jen pro potřeby jednoho konkrétního projektu. Funguje jako herní žeton. 

DeFi - zkratka označující decentralizované finance, tedy finanční služby, které využívají blockchain a tokeny. Díky své technologické podstatě nepotřebují klasickou centrální kontrolu v podobě banky či úřadu. Chytrý kontrakt - virtuální smlouva vepsaná do blockchainu, která se automaticky aktivuje po dosažení podmínek plnění. Příkladem je připsání úroků. 

Stablecoin - virtuální měna pevně svázaná s kurzem dolaru či jiné standardní měny. Jak název napovídá, hlavní výhodou je stabilita hodnoty těchto digitálních mincí. 

ICO - zkratka Initial Coin Offering popisuje pozapomenutý trend, kdy start-upy a jiné projekty nabízely veřejnosti ke koupi vlastní tokeny. Byl to další způsob, jak si podnikatelé mohli opatřit kapitál.

Kryptoměny, zprávy z tisku:

23.12.2020 Kybernetická měna XRP se propadla o skoro 25 % poté, co americká komise SEC podala žalobu, podle které blockchainová společnost Ripple uskutečnila nabídku neregistrovaných cenných papírů (CNBC)

18.12.2020 Největší americká kryptoměnová burza Coinbase Global Inc. požádala americkou Komisi pro cenné papíry a burzy (SEC) o povolení ke vstupu na akciový trh. Pokud bude žádost schválena, stane se první kryptoměnovou burzou v USA uvedenou na akciovou burzu (ČTK)

27.11.2020 Čínská policie hlásí velice zajímavý skalp, kdy se jí podařilo zabavit kryptoměny v hodnotě 4 200 000 000 USD. Jedná se pak o kryptoměny, které prokazatelně patřily odsouzeným subjektům v kauze Ponzi schématu PlusToken.

PlusToken byl podvodným projektem, který svůj white paper vydal již v únoru roku 2018. Prezentoval se jako jihokorejská kryptoměnová směnárna a poskytovatel peněženek, který sliboval uživatelům pravidelné měsíční zisky mezi 8-16 % s minimálním vkladem 500 USD v kryptoměnách. Za něco málo přes rok svého fungování pak na své služby nalákal přes 2 000 000 uživatelů. Samozřejmě se ale nakonec ukázalo, že jde o pouhé Ponziho schéma, které není udržitelné.

https://www.kurzy.cz/zpravy/568321-cinska-policie-zabavila-kryptomeny-v-hodnote-4-200-000-000-usd/

23.10.2020 Ripple, fintech firma známá díky kybernetické měně XRP, zvažuje přesun svého ústředí do Londýna, frustruje ji regulatorní prostředí v USA (CNBC)

11.9.2020 Německo, Francie, Itálie, Španělsko a Nizozemsko podpořily plán Evropské komise na regulaci kryptoměn vázaných na určitá aktiva, jako jsou tzv. stablecoiny. Těmto měnám by nemělo být povoleno působit v Evropské unii, dokud nebudou vyřešené všechny právní, regulační a kontrolní otázky související s fungováním těchto měn. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na návrh společného prohlášení těchto zemí, do kterého měla možnost nahlédnout 

14.8.2020 Washington Americké ministerstvo spravedlnosti oznámilo, že se mu podařilo zmařit pokusy militantních organizací nashromáždit digitální měny, píše zpravodajský web BBC.

Ozbrojenému křídlu palestinské islamistické organizace Hamás, Islámskému státu (IS) a Al-Káidě byly podle Washingtonu zabaveny kryptoměny v hodnotě zhruba dvou milionů dolarů (44 milionů Kč). Prostředky budou podle vládních činitelů vloženy do fondu na pomoc obětem terorismu, napsala agentura AP. Americké ministerstvo spravedlnosti uvedlo, že se v rámci operace také podařilo zablokovat přes 300 kryptoměnových účtů, čtyři webové stránky a čtyři facebookové profily. "Tyto akce představují vůbec největší vládní záchyt kryptoměn v kontextu terorismu," uvedlo ministerstvo v prohlášení.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/svet/usa-zkonfiskovaly-radikalum-dva-miliony-dolaru-v-kryptomenach-a-zablokovaly-i-pres-300-kryptomenovyc.A200814_200814_ln_zahranici_ele?utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

14.8.2020 Měla to být lákavá šance pro všechny spekulanty, kteří chtěli vydělávat na úrocích z půjčování svých digitálních mincí. Vidina zajímavého výdělku pomocí nového projektu YAM v oblasti decentralizovaných financí (DeFi) se ale vinou chyby ve zdrojovém kódu zhroutila během 35 minut. Sotva tento týden začal projekt YAM fungovat, hned implodoval. Stejnojmenné tokeny lákaly spekulanty nejen na jejich těsné navázání na kurz dolaru, ale zejména na možnost vydělávat pomocí jejich půjčování. Záměry však zbořila kritická programátorská chyba, která podle serveru Decrypt umožnila neplánovaně nafukovat množství tokenů, čímž veškeré jejich vlastnosti pozbyly věrohodnosti. "Všem se omlouvám, selhal jsem," uvedl spoluzakladatel projektu Brock Elmore.

Celková hodnota všech "yamů"v oběhu následně během půlhodiny klesla z 60 milionů dolarů (1,3 miliardy korun) na nulu. Spekulanty však měla mimo jiné odradit absence auditu zdrojového kódu projektu.
Více na https://www.e15.cz/kryptomeny/krypto-graf-tydne-z-miliardy-na-nulu-behem-pul-hodiny-aneb-kdyz-se-hrouti-defi-1372412?utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz 

7.8.2020 Jak silný je ve skutečnosti trend takzvaných decentralizovaných financí (DeFi)? Analýza Simone Contiho ze švýcarské blockchainové společnosti Eidoo naznačuje, že na něj zatím naskočil jen zlomek počtu lidí, kteří drží nejrozšířenější kryptoměnu bitcoin.

Conti zveřejnil řadu statistik souvisejících s rozmachem DeFi. Součástí trendu je vznik nových tokenů, tedy virtuálních žetonů s výhodou, že je lze anonymně půjčovat za solidní úrok. Některý z nich údajně vlastní jen asi 360 tisíc lidí. Pro srovnání: držitelů nejrozšířenějšího bitcoinu je podle nejrůznějších odhadů kolem padesáti milionů. Analytik zároveň zdůraznil, že se jednotlivé "DeFi tokeny" soustřeďují v několika málo rukou. Většinu z nich vlastní pouhá pětice největších držitelů, což Contiho vedlo k řečnické otázce, do jaké míry je na místě hovořit o "decentralizovaných" financích.

Prakticky k tomu není třeba uvádět vlastní jméno a operace nepodléhají schválení centrální autority (například v podobě banky), jelikož hlavní slovo mají algoritmy a automatizace. Výše úroků, na které si tak lze přijít, dosahuje až 10% ročně.
Více na https://www.e15.cz/kryptomeny/krypto-graf-tydne-na-raketove-rostoucim-fenomenu-defi-vydelava-zatim-jen-par-spekulantu-1372233?utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

13.7.2020 Americká firma Coinbase, která provozuje nejznámější světové tržiště pro obchodování s kryptoměnami, podniká přípravy pro případný vstup na akciovou burzu. Informaci přinesla agentura Reuters s odvoláním na anonymní zdroje zevnitř firmy. O záměru se spekulovalo už v minulosti, kdyby ale Coinbase plán prosadila, šlo by o významné vítězství obhájců kryptoměn a důležitý krok pro celé toto odvětví, jež se už léta pokouší dostat do hlavního proudu financí a investičního byznysu.

https://archiv.ihned.cz/c1-66789430-zname-trziste-kryptomen-coinbase-zvazuje-vstup-na-burzu-byl-by-to-krok-k-vetsimu-uznani-kryptomen

30.4.2020 Ceny kryptoměn dnes prudce vzrostly, díky nárůstu na bitcoinu. Ten dosáhl dnes krátce po 8 ráno svého denního maxima 9 440,65 USD. To je nejvyšší úroveň od 7. března. Celková tržní kapitalizace kryptoměn tak vyskočila o více než 35 miliard dolarů za 24 hodin.

17.3.2020 Kyberměny zažily na konci minulého týdne nejdramatičtější propad kurzů za poslední rok. Doslova vmžiku se hodnoty jednotlivých virtuálních mincí propadly o desítky procent. V celkovém měřítku tak za pouhých 24 hodin vymazaly kyberměny 94 miliard dolarů tržní kapitalizace, tedy zhruba 2,3 bilionu korun.

17.9.2019 Těžba kryptoměn loni spotřebovala zhruba stejně elektřiny (cca 18,8 gigawattu elektrické energie) jako Polsko za rok. Vyprodukovala asi 800 tun CO2

12.9.2019 Jennifer Bailey konkrétně pro CNN prohlásila, že kryptoměna je něco, co Apple skutečně pečlivě sleduje, přičemž je společnost přesvědčena, že právě kryptoměna má obrovský potenciál do budoucna.  

zobrazit více..
Loading...