Digitální měna

p>V Ekonomice digitálních platforem se stávají peníze dalším nástrojem kontroly lidské společnosti, přispívají k prosazování neofeudalismu (neokolonialismu), plnění zlatého rybníku a ještě větší nerovnosti ve společnosti pyramidových struktur (koncentrace moci a majetku).

Digitální měna (digitální peníze získávají nový význam, pro směně zboží se staly peníze také zbožím a nyní se stávají nástrojem kontroly lidské populace) se spojena s přechodem společnosti do poslední vývojové fáze současné civilizace s názvem Kontrolovaná společnost se sociálním bonusem východního nebo západního typu (Humánní Technokracie nebo Totalitní demokracie - TOTAL CONTROL).

Digitální měny budou požívat blockchainovou technologií stejně jako BITCOIN.

Satelitní internetová sít (5G nebo 6G) bude nástrojem globálního řízení a také pro uplatňování globálního sociálního bonusu (který bude zajišťovat stabilitu systému), celý systém bude pravděpodobně řídit DD (digitální mozek s cloudem a zlatým rybníkem) z Měsíce.

Digitální měny, trendy:

 • Digitální měny jsou nutným nástrojem na nastupující Technokracii
 • S nástupem Digitálních měn nás čeká pád světového měnového systém, který je v krizi důvěry (jsou nestále tištěny další peníze a máme nesplatitelné dluhy, peníze se stali drogou)
 • Nastupuje trend DVS, které budou mít vlastní měnový systém s centrální bankou a vlastními digitálními měnami (vytvoří nový světový měnový systém)
 • Digitální měny zvýší koncentraci majetku a chudobu
 • S příchodem digitálních měn se zvýší extrémně riziko krádeže peněz (zloději bude ohrožen každý vlastník digitální měny), za jejich ochranu budeme platit technologickým firmám
 • Digitální měny se stávají dalším nástrojem kontroly a loajality lidské populace
 • Globální technologické korporace budou emitovat vlastní digitální měny a tím uspíší bankroty států, jejich měn a také komerčních bank

Digitální měny, zprávy z tisku:

25.12.2020 Čínská lidová banka (PBOC) zahájila v říjnu 2020 pokročilý experiment s digitální měnou. DCEP (Digital Currency Electronic Payment) má být digitální verze jüanu (resp. renminbi - pozn. red.) na bázi blockchainu. V roce 2019 bylo 80 % všech plateb v Číně realizováno prostřednictvím služeb WeChat Pay a AliPay. PBOC chce zajít ještě dál a prostřednictvím postupného přechodu na bezhotovostní společnost zvýšit účinnost monetární a fiskální politiky s cílem prohloubit finanční inkluzi.

Dalším přirozeným krokem bude využít novou digitální měnu jako nástroj k otevírání čínského kapitálového účtu, který je v současnosti značně omezený, takže je jüan pro všechny mimo pevninskou Čínu v zásadě nedostupný.

Povolení plného přístupu cizinců na čínské kapitálové trhy do značné míry odstraní hlavní překážku, která brání zahraničním investorům používat čínský jüan v obchodě a investicích - zajistí jeho likviditu a přímý přístup k investicím na čínském území.

Stabilita čínské měny a automatická sledovatelnost a dohled, který blockchainová technologie umožní, mezitím v podstatě eliminují riziko úniku kapitálu nebo nezákonných převodů mimo Čínu.

Tato myšlenka je v naprostém souladu s čínskou strategií "Dvojího oběhu", zlepšuje transparentnost uvnitř Číny a zároveň rozšiřuje využití jüanu v externích transakcích coby přitažlivé alternativy k americkému dolaru.

Navíc znemožní Spojeným státům využívat dolar jako zbraň. Jelikož jde o centralizovanou měnu pod záštitou státu, bude DCEP i nadále vnímána jako "fiat měna" a nebude tak atraktivní jako decentralizované blockchainové měny, např. bitcoin.

Z čínského pohledu nejde o chybu, ale záměr - digitální jüan umožní záporné sazby pro "hotovost", a také cílení nominálního HDP bude mnohem jednodušší.

Otevření čínského kapitálového účtu a vytvoření rezervní měny konkurující americkému dolaru pomůže posílit čínskou spotřebu, financovat zbrusu nový čínský důchodový systém a prohloubit tamní kapitálové trhy.

https://faei.cz/ctvrta-sokujici-predpoved-pro-rok-2021-nova-cinska-digitalni-mena-prinese-zasadni-zmenu/<br>

8.12.2020 Antiglobalizační hnutí Attac chce zakázat kryptoměnu diem, kterou chystá provozovatel sociální sítě Facebook. Její zavedení by podle něj ohrozilo finanční systém a vedlo k privatizaci peněz. Dnes to řekl zástupce hnutí Alfred Eibl (ČTK) 

27.11.2020 Libra, digitální měna firmy Facebook, je připravena na spuštění v lednu, avšak v omezeném formátu. Uvedl to dnes list Financial Times s odvoláním na tři zdroje zapojené do projektu. Facebook ohlásil plán vytvoření nové digitální měny loni v červnu, od té doby svůj projekt výrazně upravil, aby pro něj zajistil souhlas regulačních orgánů.

 • Podle FT se Asociace Libra, která má vydávat a spravovat měnu, rozhodla, že digitální měna bude vázána na dolar.
 • Původně měla být libra globální měnou vázanou na koš různých státních měn a dluhopisů. Původní plány Facebooku vyvolaly mezi regulátory, centrálními bankéři a politiky obavy, že nová digitální měna by mohla destabilizovat měnovou politiku, usnadnit praní špinavých peněz a narušit ochranu soukromí. Některé země, včetně Německa a Francie, daly najevo, že se budou snažit tuto měnu zablokovat.
 • Asociace Libra, jejíž je Facebook jedním z 27 členů, podle FT usiluje o to, aby švýcarský regulátor souhlasil s vydáním řady digitálních měn nazývaných stablecoiny, které budou vázané na jednotlivé tradiční měny, a také měnu vázanou na tyto jednotlivé stablecoiny. Zatím však mají být k dispozici pouze stablecoiny kryté dolarem, další měny mají být spuštěné později.
 • Švýcarský regulátor FINMA pouze potvrdil své prohlášení z dubna, kdy uvedl, že přijal žádost o platební licenci pro libru, napsala agentura Reuters.
 • Stablecoin je formou kryptoměny, která je vytvořena tak, aby minimalizovala nestabilitu ceny běžnou u klasických kryptoměn, jako jsou bitcoiny. Je proto vázána na určitá aktiva, jako jsou peníze, zlato nebo kovy. Je tak teoreticky vhodnější pro platby a převody peněz.
 • https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4552763/digitalni-mena-facebooku-by-mela-byt-spustena-v-lednu.html  

13.11.2020 Dalio naopak věří, že velký rozmach čeká "digitalizované měny", tedy standardní platidla typu dolaru, jüanu či eura převedená do čistě virtuální podoby, na čemž už některé centrální banky pracují. V Číně například vláda intenzivně podporuje projekt digitálního jüanu, ačkoli obchodování s virtuálními měnami typu bitcoinu je tam delší dobu zakázané.

https://www.e15.cz/kryptomeny/miliardar-dalio-nastinil-tri-duvody-proc-bitcoin-sve-drzitele-zklame-1375121?<br>

28.10.2020 Evropská centrální banka zveřejnila svou analýzu týkající se možnosti zavedení digitálního eura a ta si podle FTAlphaville získala velkou pozornost. Například Martin Sandbu na stránkách Financial Times psal, že nyní již nemusí trvat dlouho a eurozóna bude mít svou vlastní digitální měnu, za kterou bude stát ECB. Sandbu se dokonce odvážil predikovat, že se tak stane do roku 2025.

 • plány Facebooku na vytvoření digitální měny Libra jsou od počátku "mizerné". Jejich zveřejnění mělo ale významný vedlejší efekt, protože donutilo centrální banky k tomu, "aby se probudily a věnovaly se významným slabinám současného systému fungování jejich měn". Jinak řečeno, Libra donutila centrální banky přiznat si, že i přes desetiletí digitalizace jsou mezinárodní platební systémy stále pomalé, drahé a někdy neposkytují potřebné bezpečí. 
 • Facebook do tohoto prostředí vstoupil s myšlenkou na vytvoření nástroje pro rychlou a levnou mezinárodní platbu. Jak bylo uvedeno, mezi centrálními bankami tento plán vyvolal pozdvižení, ale plány na vytvoření digitální měny v eurozóně jsou stále ve své první fázi. K tomu je podle FTAlphaville dobré nezapomínat, že euro má v globální ekonomice stále mnohem slabší pozici než dolar.  
 • Pokud v nějaké zemi, ve které se široce používají dolary, dojde k jejich nedostatku, Fed může poskytnout swapové linky a potřebnou likviditu. Učinil tak například během krize roku 2008. Tyto linky ale vyvolaly politické spory a podle FTAlphaville mohou ovlivňovat i nezávislost Fedu. Kdyby se euro díky digitalizaci používalo ve světě více než nyní, podobným výzvám by mohla čelit také ECB. I ta podobné linky již použila, ale v mnohem menší míře než Fed. 
 • https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4527482/ft-digitalni-euro-muze-nahlodat-atraktivitu-dolaru.html

21.10.2020 Americká platforma pro digitální převody peněz PayPal Holdings umožní svým klientům kupovat, prodávat a držet bitcoiny a další virtuální měny. Klienti PayPalu také budou moci od příštího roku platit kryptoměnami při nakupování v 26 milionech obchodů, ve kterých se dá platit přes PayPal (ČTK) 

9.10.2020 Největší centrální banky světa zvažují, že začnou vydávat vlastní digitální měny. Reagují na přesun plateb na internet, všeobecný rozkvět kryptoměn a také na plán americké technologické společnosti Facebook mít svou vlastní virtuální měnu. Dnes se zástupci sedmi centrálních bank za asistence Banky pro mezinárodní platby (BIS) dohodli na principech fungování takového platidla. Uvedla to agentura Reuters. 

Na rozdíl od soukromých iniciativ typu digitálních bank nebo internetových peněženek by centrální banky za oběživo ručily. Digitální měna centrální banky (CBDC) by tak byla stejně bezpečná jako bankovky a mince. Mohla by mít formu elektronického klíče uloženého na fyzickém zařízení, jako je mobilní telefon či předplacená karta. To by usnadnilo přenos plateb offline a anonymně. Případně by byla k dispozici na účtech spravovaných zprostředkovateli, tedy bankami. Tím by se zajistil i dohled úřadů a uložená měna by se mohla i úročit.
Jako první by digitální měnu ráda vydala čínská centrální banka. Doufá, že tak posílí mezinárodní postavení čínské měny jüan a že sníží závislost na dolaru. Podle médií už velké čínské komerční banky její aplikaci internetové peněženky ve velkém testují.
Ve Švédsku, které má ve světovém srovnání ekonomiku nejméně závislou na hotovosti, centrální banka testuje e-korunu. Konzultace v této věci už zahájily Evropská centrální banka (ECB) i britská centrální banka. Záměr spustit testování CBDC po dubnu 2021 dnes ohlásila také japonská centrální banka.
Centrální banky doufají, že tak v konkurenci alternativních platidel, jako je bitcoin nebo chystaná libra od Facebooku, neztratí kontrolu nad platebním systémem a řízením ekonomiky. Kvůli soukromým digitálním měnám by navíc úřady hůře odhalovaly praní špinavých peněz nebo financování terorismu.
Centrální banky se ale také obávají, že pokud by zájem o CBDC byl příliš velký, vytlačil by z trhu komerční banky, které by přišly o stabilní zdroj příjmů od malých investorů. Ti by totiž v krizi patrně dali přednost účtu garantovanému přímo centrální bankou. Padají proto návrhy, aby byl pro vklady v CBDC stanoven strop a aby byly méně úročeny, poznamenala agentura Reuters.

2.10.2020 ECB říká, že zintenzivňuje práci na digitální verzi eura. Systém musí být, podle centrální banky, připraven na možné budoucí zavedení digitální měny. Evropská centrální banka se musí připravit na digitální euro jako doplněk k bankovkám, "pokud a když" to bude nutné, uvedl v pátek člen Výkonné rady ECB Fabio Panetta. ECB v září požádala o ochrannou známku pro pojem "digitální euro" a povede veřejnou konzultaci k tomuto tématu (Reuters)

Digitální euro má být elektronickou podobou peněz centrální banky a k dispozici pro všechny občany a podniky, podobně jako bankovky a mince, avšak v digitální podobě. Díky němu by bylo možné provádět běžné platby rychle, snadno a bezpečně. Hotovostní peníze by mají digitální euro doplňovat, ale ne nahrazovat. S vydáváním hotovosti ECB počítá i nadále, uvádí zpráva. Na ní se podílela pracovní skupina tvořená zástupci ECB a centrálních bank zemí používajících euro a schválila ji Rada guvernérů ECB.
"Evropané při utrácení, spoření a investování stále více používají digitální prostředky. Naší úlohou je zajistit důvěru v peníze. To znamená zajistit, aby euro bylo na digitální věk připraveno," uvedla prezidentka ECB Christine Lagardeová. "Měli bychom být připraveni digitální euro vydat, pokud by taková potřeba nastala.

Technicky má být digitální euro podobné bitcoinu, ale na rozdíl od něj bude pod dohledem centrální banky. Hlavní obavou je, že tato forma peněz by mohla nahradit tradiční vklady, vytlačit komerční banky, zvláště v době finanční krize, a nahradit soukromá řešení.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4509121/ecb-zintenzivnuje-praci-na-digitalnim-euru.html<br>

5.7.2020 Cardano patří do desítky nejhodnotnějších kryptoměn podle tržní kapitalizace (celkové hodnoty konkrétních virtálních mincí. A vylepšení, kterými prochází, mají potenciál ho tam udržet i nadále. Do ostrého provozu vývojáři v těchto dnech nasazují sérii změn označovanou jako Shelley. Zajistit má mimo jiné, aby bylo možné technologickou infrastrukturu Cardana lépe využívat nejen k placení digitálními penězi, ale například i k ověřování certifikátů pravosti zboží v dodavatelských řetězcích či k poskytování půjček. Kapacita blockchainu, na kterém Cardano běží, se proto má výrazně zvýšit.

 • Z investičního hlediska ale bude podle všeho nejzajímavější přechod k finální verzi algoritmu, s jehož pomocí mohou držitelé virtuálních mincí ověřovat transakce. S nárokem na odměnu. Pokud spekulanti část svého jmění "uzamknou" a vyčlení do speciální peněženky, získají podle základních propočtů nárok na zhruba desetiprocentní výnos (v digitální měně) za rok.

Více na https://www.e15.cz/kryptomeny/krypto-graf-tydne-jistota-deseti-procent-virtualni-mena-laka-na-slusny-urok-a-jeji-kurz-sili-1371251?

26.6.2020 Marion Laboure, která zastává v nadnárodní investiční bance Deutsche Bank funkci analytičky, prohlásila, že digitální měny, vydané centrální bankou (CBDC), mohou přijít do 3 let. Důvodem je zvyšující se hrozba ekonomické krize a pandemie Covid-19. Ve Spojených státech amerických vzniká koncept pro vytvoření digitální měny, který by měl vyjít do dvou měsíců.

"KRIZE OKOLO KORONAVIRU PŘIMĚLA VLÁDY A BANKY DISKUTOVAT O DIGITÁLNÍCH MĚNÁCH. FINANČNÍ PROBLÉMY ZPŮSOBENÉ PANDEMIÍ KORONAVIRU MOHOU URYCHLIT PŘÍCHOD DIGITÁLNÍCH MĚN (CBDC)."

Zatímco některé centrální banky stále opovrhují Bitcoinem a dalšími altcoiny, některé již začínají diskutovat o výhodách technologie blockchain a digitálních měn. Mezi největší průkopníky CBDC stále patří Čína.

Již začátkem letošního roku Evropská centrální banka, ve spolupráci s centrálními bankami Kanady, Velké Británie, Japonska, Švýcarska a Švédska, stála u zrodu první analýzy pro CBDC. Ke skupině se přidal i Mezinárodní měnový fond a Banka pro mezinárodní vypořádání (BIS).

CBDC může přinést mnoho zlepšení, největším problémem však může být anonymita a ochrana osobních údajů všech občanů po celém světě.

https://kryptomagazin.cz/cbdc-mohou-prijit-do-3-let-tvrdi-analyticka-deutsche-bank/

1.6.2020 Koronavirus vybudil centrální bankéře po celém světě k ještě větší aktivitě. Kromě snižování sazeb a skupování dluhopisů se dál intenzivně věnují zkoumání otázky, čím by se asi tak mohli inspirovat u technologie virtuálních měn.

 • Vlastní, čistě digitální verzi národní měny, chtějí i některé nečlenské státy eurozóny. Švédsko například spustilo pilotní projekt takzvané e-koruny
 • Nejdál je v tomto ohledu zatím nejspíš Čína, která svou centrální bankou spravovanou virtuální měnu testuje v celostátním provozu.
 • zavedení digitálního jüanu bude mít postupem času daleko větší dopad než to, co Peking nyní provádí Tchaj-wanu nebo Hongkongu. Jde například o možnosti snadnějšího finančního dohledu a více příležitostí k prosazování vlastního vlivu.
 • Zkusí Peking rozšířit svou digitalizovanou měnu rozšířit mezi Afričany (do roku 2050 zde bude žít cca 2, 6 miliardy obyvatel), kteří dosud nemají bankovní konta? Půjde ji využít k obcházení amerických sankcí?
  Má dojít ke "shazování peněz z vrtulníku"? Centrální banka pak třeba může naprogramovat, jak dlouho by zůstaly takto rozdané peníze platné.
 • Více na https://www.e15.cz/magazin/trendy-staty-zkoumaji-vydavani-digitalnich-penez-1370010

12.6.2020 Čína se přibližuje datu spuštění digitální verze jüanu. Digitální jüan by mohl znamenat pro Spojené státy americké velké problémy, a to zejména pro bankovní systém. Čína tak nutí USA, aby digitalizovala americký dolar. Dle čínského tisku již země zahájila na konci dubna zkušební platby digitálním jüanem ve čtyřech největších městech. Před nedávnem Federální rezervní systém (Fed) varoval, že digitální měny vydané centrální bankou (CBDC) mohou jednoho dne nahradit klasické komerční banky. Výzkumná skupina PhiladelphiaFed zveřejnila ve své zprávě:

"ZAVEDENÍ DIGITÁLNÍCH MĚN MŮŽE OSPRAVEDLNIT ZÁSADNÍ POSUN V ARCHITEKTUŘE FINANČNÍHO SYSTÉMU. CENTRÁLNÍ BANKA TAK BUDE OTEVŘENA VŠEM. DIGITÁLNÍ MĚNY MOHOU JEDNOHO DNE NAHRADIT KOMERČNÍ BANKY, VYTVOŘIT VKLADOVÝ MONOPOL A UDĚLAT CHAOS V BANKOVNÍM SYSTÉMU."

Mezi další země, které pracují na své vlastní verzi digitální měny patří Norsko, Švédsko a Japonsko. O konceptu digitální měny vydané centrální bankou diskutují například v Německu, Švýcarsku nebo ve Velké Británii. 

https://kryptomagazin.cz/cina-muze-svoji-digitalni-menou-znicit-americky-bankovni-system/?

zobrazit více..
Loading...