USA

USA

Americké domácnosti ročně utratí zhruba 68 % amerického HDP a pokud se nevrátí do obchodů, nepomohou ani biliony dolarů státní pomoci. 

Rizikové oblasti

  • studentské půjčky
  • nezaměstnanost
  • vysoké dluhy firem (zpětné odkupy akcií), státu a obyvatel
  • těžení ropy

Migrace a USA

Mezi lety 1965 a 2017 se počet imigrantů v USA v absolutních číslech zečtyřnásobil, v poměru k rostoucí celkové populaci země ztrojnásobil. 

  • v USA žije 327 milionů obyvatel z toho cca 15% je podíl migrantů, to je cca 50 milionů imigrantů (z toho 12, 5 milionu je z Mexika), z toho 10,5 milionu je ilegálních.

3. listopadu 2020 budou volby v USA

  • prezidentskou kampaň Michaela Bloomberga na sociálních sítích povede bývalý šéf Facebooku Gary Briggs. (Bloomberg tratil miliardu USA a odstoupil)
  • Ukazuje se tak, že zřejmě nejsou daleko od pravdy ti, kdo varují, že Facebook či Google už dávno stojí nad státy, jež proti nim nemají žádnou páku (rozuměj regulaci). Pokud se tzv. technologičtí giganti rozhodnou dosadit do libovolného prezidentského úřadu svého kandidáta, mají solidní šanci na úspěch. 
  • Svět po volbách v USA (2020)

USA, zprávy z tisku:

10.3.2021 Americký prezident Joe Biden si dnes připsal první legislativní úspěch svého mandátu, když jím prosazovaný balíček na zmírnění koronavirové krize dokončil cestu legislativním procesem. Sadu opatření v celkovém objemu 1,9 bilionu dolarů po úpravách v Senátu opět schválila Sněmovna reprezentantů. (ČTK)

5.2.2021 Obchodní deficit Spojených států v loňském roce vzrostl o 17,7 procenta na 679 miliard dolarů . Dosáhl tak nejvyšší úrovně za 12 let, ukázaly údaje, které dnes zveřejnilo americké ministerstvo obchodu. Export zboží a služeb se propadl o 15,7 procenta na 2,1 bilionu dolarů, což je nejnižší úroveň od roku 2010. Import klesl o 9,5 procenta na čtyřleté minimum 2,8 bilionu dolarů (ČTK).

20.11.2020 Na Spojené státy se valí další vlna viru a opatření. Výrazně proto roste nezaměstnanost. Každý týden přibudou statisíce lidí bez práce. Stále více lidí bez zaměstnání. Úřady práce ve Spojených státech evidují každý týden statisíce nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti.

Kvůli dalšímu růstu počtu případů nákazy novým koronavirem a zpomalení ekonomiky jich v týdnu do 14. listopadu přibylo 742 tisíc. Ve srovnání s týdnem předchozím se tak jedná ještě o více než třicetitisícový nárůst. O aktuálních číslech informovalo americké ministerstvo práce.

Analytici očekávali, že nových žádostí bude za minulý týden jen 707 tisíc. Podle dva týdny starých údajů pobírá od březnového začátku epidemie nějakou formu podpory 20,3 milionu obyvatel Spojených států, kde žije asi 328 milionů lidí.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/usa-dal-skrti-covid-kazdy-tyden-pribyvaji-statisice-nezamestnanych-130520#<br>

7.11.2020 18:22 Kandidát Demokratické strany Joe Biden byl podle amerických médií zvolen novým prezidentem Spojených států. Agentura AP i televize NBC a CNN skoro čtyři dny po uzavření volebních místností vyhodnotily, že bývalý viceprezident ovládl hlasování i v klíčovém státě Pensylvánie a má tak zajištěnou většinu ve sboru volitelů. Biden bude 46. šestou hlavou státu v amerických dějinách a zároveň nejstarším nastupujícím prezidentem v historii USA 

24.9.2020 Pokud by Donald Trump v listopadu prohrál prezidentské volby, odmítl garantovat pokojné předání moci, napsala agentura DPA. Ve Spojených státech se 3. listopadu konají prezidentské volby. V boji o Bílý dům se utká s Trumpem za demokraty Joe Biden. "Musíme počkat, co se stane," řekl Trump na tiskové konferenci v Bílém domě. Novinář se ho zeptal, zda v případě "vítězství, porážky nebo nerozhodného výsledku ve volbách" zaručí klidné předání moci.

Trump ve své odpovědi znovu varoval před podvody při hlasování poštou. Žádné konkrétní důkazy o něčem takovém ovšem nepředložil. Agentura DPA píše, že Trump dal jasně najevo, že bez volebních podvodů nedojde ke střídání v Bílém domě, ale spíše k pokračování jeho vlády. "Říká naprosto iracionální věci. Nevím, co k tomu říct," reagoval Joe Biden. Podle současných průzkumů veřejného mínění má větší šance stát se příštím americkým prezidentem.

Vůdce demokratické menšiny v Senátu Chuck Schumer kritizoval Trumpovo prohlášení na Twitteru slovy: "Takto umírá demokracie. Prezident, který se tak zoufale lpí na moci, že ​​se nechce zavázat k pokojné změně moci." Trump už v minulosti vzbudil pozornost svými výroky o uznávání výsledků voleb. V červenci při rozhovoru s televizí Fox News na otázku, zda výsledky uzná, řekl, že "to musí vidět". Také během kampaně před soubojem o Bílý dům v roce 2016 se nechal slyšet, že "výsledky těchto velkolepých a historických voleb plně přijme, pokud vyhraje".

https://www.novinky.cz/volby/usa/clanek/trump-se-nezarucil-ze-by-moc-predal-pokojne-40337276


6.8.2020 Americký prezident Donald Trump chce podepsat zákon, který by zavazoval americkou vládu, aby kupovala "základní" léky od amerických společností, oznámil to obchodní poradce Bílého domu Peter Navarro (CNBC). Americký prezident Donald Trump řekl, že vakcína na koronavirus by mohla být dostupná okolo volebního dne 3. listopadu (Reuters) 

5.8.2020 Americký ministr zdravotnictví Alex Azar povede delegaci na Tchaj-wan. Jde o návštěvu nejvýše postaveného představitele americké vlády od chvíle, kdy USA před více než 40 lety přerušily s Tchaj-wanem styky. Azar by měl na Tchaj-wan dorazit v příštích dnech

24.7.2020 "Je zřejmé, že americká ekonomika potřebuje enormní změny, jejichž rozsah by měl být podobný Nové dohodě. Všichni vědí, že systém zdravotní péče je nefunkční, nájmy si většina lidí nemůže dovolit, infrastruktura se rozpadá, nerovnost se nachází na neuvěřitelných úrovních a země není připravena na klimatické změny." S tímto pohledem na současný stav USA přichází na Bloombergu ekonom Noah Smith

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4455943/smith-necekany-zachrance-americke-ekonomiky.html

23.7.2020 USA jsou na kolisním kurzu s druhou dramatičtější recesí. Dolar by mohl oslabit o 35% do konce roku 2021

https://www.kurzy.cz/zpravy/552104-roach-usa-jsou-na-kolisnim-kurzu-s-druhou-dramatictejsi-recesi-dolar-by-mohl-oslabit-o-35-do/

21.7.2020 Americký ministr zahraničí Pompeo o Číně: Komunistická strana je hrozbou. Chceme vybudovat koalici, která chápe čínskou hrozbu. Pokud jde o čínskou Huawei, udělala Británie dobré rozhodnutí. Chceme, aby soukromá data, která patří Američanům, neskončila v rukou čínské komunistické strany. Budeme chránit americkou národní bezpečnost (Reuters) 

7.7.2020 Američané si zvykli na úpadek své země bez toho, aby si jej pořádně všimli. Naučili se jezdit kolem stavenišť, aniž by se podivovali nad tím, že jsou prázdná a nic se na nich neděje. Zvykli si vyhýbat se nemocnicím kvůli vysokým účtům, které za jejich služby dostávali. Stěžovali si na díry na silnicích, ale už si ani nedovedli představit, jaké by to bylo bez nich. Na stránkách Bloombergu to píše ekonom Noah Smith s tím, že v médiích se většinou diskutuje o slábnutí mezinárodního vlivu Spojených států a jejich morální autority ve světě. Pro běžné lidi to jsou ale abstraktní koncepty a rozhodující je to, co se děje přímo kolem nich. A tím je "obecný úpadek amerických institucí", který by se nakonec mohl projevit i ve ztrátě důvěry, kterou zahraniční investoři vůči USA mají.

Spojené státy čelí dlouhodobým problémům a neřeší je odpovídajícím způsobem: Vysoké náklady bydlení, slabá infrastruktura, násilné činy za použití střelných zbraní, policejní brutalita, rozdělení politické scény a rasové rozdělení společnosti. To vše podle ekonoma může vést k tomu, že do této země bude přicházet méně a méně talentovaných lidí a společnosti si budou pro své aktivity vybírat jiné, třeba evropské země. Dolar tvoří základ globálního finančního systému, a to sebou nese to, že Spojené státy jsou schopny si velmi levně půjčovat od zbytku světa. A Američané jsou také díky dolaru "schopni užívat si levných dovozů". Pokud by ale trhy ztratily v tuto zemi důvěru, zmíněná výhoda zmizí.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4445960/smith-jak-zabranit-venezuelskemu-scenari-v-usa.html

2.6.2020 Ekonomika Spojených států by mohla pociťovat negativní dopady nynější koronavirové krize zhruba jedno desetiletí. Vyplývá to podle serveru BBC z prognóz Rozpočtového úřadu Kongresu. Úřad předpokládá, že koronavirus v letech 2020 až 2030 připraví USA o ekonomickou produkci v hodnotě 7,9 bilionu dolarů po očištění od inflace (ČTK)

29.5.2020 USA ukončí spolupráci se Světovou zdravotnickou organizací. Podle Trumpa je WHO pod vlivem Číny. "Dnes náš vztah se Světovou zdravotnickou organizací ukončíme," prohlásil Trump na mimořádně svolané tiskové konferenci v Bílém domě. WHO znovu obvinil, že je ovládána Pekingem, a to přestože Spojené státy zaplatily na příspěvcích mnohonásobně víc než Čína. Organizaci také vyčetl, že není přístupná reformám, jež podle jeho mínění potřebuje.

Více na https://www.e15.cz/zahranicni/usa-ukonci-spolupraci-se-svetovou-zdravotnickou-organizaci-podle-trumpa-je-who-pod-vlivem-ciny-1370173?

1.5.2020 Spotřebitelské výdaje ve Spojených státech se v březnu kvůli koronavirové krizi propadly o 7,5 %. To představuje nejprudší pokles v záznamech, které sahají do roku 1959. Vyplývá to z včerejších údajů amerického ministerstva obchodu. Spotřebitelské výdaje se podílejí více než dvěma třetinami na celkové ekonomické aktivitě v USA. Březnový propad výdajů byl více než trojnásobný ve srovnání s předchozím rekordním poklesem z ledna 1987, který činil 2,1 %. Ministerstvo včera v samostatné zprávě uvedlo, že za minulý týden požádalo v USA o podporu v nezaměstnanosti 3,84 milionu lidí. Od poloviny března přišlo v USA o práci už přes 30 milionů lidí 

16.4.2020 Trump popřel, že chtěl své jméno na šecích s finanční pomocí, chápe ale, proč je tam vytištěno. "Jsem s tím spokojený. Nemyslím si, že je to nějaký velký problém. Jsem si jistý, že lidé budou velmi šťastní, až dostanou tučný a krásný šek, kde bude mé jméno," prohlásil na tiskové konferenci v Bílém domě. Americký prezident Donald Trump včera řekl, že údaje naznačují, že země již dosáhla vrcholu nových infekcí koronavirem, a uvedl, že na tiskové konferenci ve čtvrtek oznámí "nové pokyny" pro opětovné otevření ekonomiky (Reuters

15.4.2020 V USA se čekalo na březnové tržby, jejichž vývoj navzdory řadě signálů obchodníky zaskočil. Propadly se totiž o 8,7 procenta, což je nejhorší propad za posledních 30 let - déle USA tuto statistiku ani nevedou. V praxi se tedy naplno ukázalo, že své obchody zavřely tisíce obchodníků a milionům Američanů nedorazila výplata.

27.3.2020 Americký prezident Donald Trump podepsal zákon o zvýšené podpoře USA Tchaj-wanu v mezinárodním měřítku (Reuters) 

12.3.2020 Americký prezident Donald Trump udělil Pentagonu povolení "udělat, co bude třeba" (Reuters). Americký prezident Donald Trump mluvil se saúdskoarabským korunním princem ohledně ropného trhu a prý se mu nízké ceny ropy líbí (Reuters) 

22.8.2019 Americký rozpočtový výbor Kongresu CBO odhaduje letošní růst americké ekonomiky na 2,3 % a zvyšuje odhad růstu na příští rok na 2,1 % proti předchozím 1,7 %. Letos a příští rok odhaduje míru nezaměstnanosti na 3,7 % a v roce 2021 na 4 %. Schodek rozpočtu letos vidí na 960 mld. USD, tj. o 64 mld. USD více než v květnovém odhadu, a ve fiskální roce 2020 přesáhne schodek 1 bil. USD, tj. o 2 roky dříve, než se čekalo (Bloomberg) 

25.6.2019 Bernie Sanders, americký senátor a bývalý prezidentský kandidát, navrhl zákon, který anuluje studentské půjčky v USA. Jde o objem 1,6 bilionu amerických dolarů a zhruba 45 milionů dlužníků ( cca 14% populace)- generace mileniálů - "jinak odsouzených k celoživotnímu splácení". Generace a její situace je podle tvůrců návrhu hrozbou pro budoucnost USA - nekupuje domy, auta, nezakládá rodiny (CNBC) 

Ekonomika USA nadále robustním tempem vytváří nová pracovní místa, a to i tehdy, když je nezaměstnanosti na 50letém minimu. Zaměstnanecké mzdy a platy rostly v roce 2017 o 4,7 %, loni o 5 % a v první polovině letošního roku o 5,1 %. Spotřeba domácností pohání ekonomiku. Míra úspor domácností dosahovala k červnu 2019 velmi zdravých 8,1 %. Data neposkytují žádný důkaz, že by Spojené státy nebo globální ekonomika směřovaly k recesi. (2019) 

zobrazit více..
Loading...