Ondřej Jonáš

Ondřej Jonáš (1958), investiční bankéř. má americké i české občanství, je členem dozorčí rady Knihovny Václava Havla. V roce 1968 odešel do USA s rodiči, vystudoval matematiku a politologii na Harvardově univerzitě v USA. Tam a také v Princetonu posléze řadu let přednášel. V 80. letech pracoval pro investiční banku Goldman Sachs, později pro investiční banku Salomon Brothers a americkou centrální banku (Fed). Spoluzakládal investiční banku JFC, která se specializuje na investiční a finanční poradenství pro střední Evropu.

Ondřej Jonáš, názory, teze, vize:

1.4.2020

 • V Česku máme otevřenou ekonomiku, která při nynější koronavirové epidemii patří mezi nejohroženější v Evropě. Situace je vážná a není namístě přemýšlet, jak ekonomiku stimulovat, ale jak zachránit, co se dá, v maximální míře zachovat zaměstnanecké vazby, živnostenské provozy a tak dále, například živnostníci budou podporu potřebovat několik měsíců, nikoliv jednorázově 25 000 korun na ruku
 • Vláda by měla podpořit firmy a živnostníky více, než to dělá, ČNB by měla srazit sazby na nulu. Důležité je zachovat tkáň společnosti, aby se nerozpadla na atomy. 
 • To, čemu čelíme, je v první řadě zdravotní problém. Je třeba udělat vše pro to, aby lidé v první linii byli ochráněni, abychom zachránili maximum životů. V této fázi není možné starat se primárně o peníze. 
 • Bude se muset vyřešit otázka, zda si odškodnění zaslouží hoteliéři, restauratéři, kadeřnice, nebo kdo vlastně. Všem unikl příjem, nikoliv vlastním zaviněním. Nebude to jednoduchá diskuse. To bude ona klíčová otázka "něco za něco". 
 • Myslím, že je v bytostném zájmu Česka maximálně podpořit Evropskou unii, udržet schengenský prostor a vše, co s tím souvisí.  
 • Překvapilo mě, že rozpočtový schodek, který je zaměřen na pomoc ekonomice, se u nás plánuje na 200 miliard korun. Bude to podstatně víc. Odhadoval bych alespoň 10 % HDP, tedy asi 600 miliard korun. A i to může být nakonec málo a vláda může být nucena podpořit ekonomiku ještě většími částkami.  
 • Rychle by se měl také uvést do praxe kurzarbeit v německém stylu, je potřeba udržet co nejvíc lidí v aktivním byznysu, tak aby byli připraveni začít fungovat v okamžiku, kdy to bude možné
 • Bylo by bláhové myslet si, že to vyřeší půjčky. I když bude nulový úrok, je to jen další břemeno, které budou muset podnikatelé nést. Fixní náklady a mizerné nebo žádné tržby tvoří toxickou kombinaci, s takovým cash flow nelze přežít. 
 •  Uvědomme si, že toto není primárně ekonomická krize, toto je zdravotní katastrofa. Tu musíme přečkat. A nulová úroková sazba je jedním z prostředků. Současně je dobře, že budou odloženy splátky hypoték a úvěrů. Musíme lidem a firmám dát time out, aby ekonomicky přežili a s nimi celá společnost.  
 • Kolísání kurzu ukazuje, jak špatné bylo rozhodnutí nepřijmout euro. Kdybychom měli společnou měnu, tak nejenže bychom byli zahrnuti do programů eurozóny, které se chystají, ale naše firmy by byly daleko více schopny vyrovnat se se situací. Kurzové riziko by nemusely vůbec brát v potaz. 
 • ČNB přistoupí k tomu, co udělala v roce 2013. Tedy že vyhlásí nějaké kurzové opatření, což je de facto devalvace koruny. Nedivil bych se, kdyby koruna během příštích dvanácti měsíců klesla na 30 korun za euro. 
 • Jde o krizi odlišnou od krize 2008. Toto není selhání bank nebo selhání finančního systému, ale vnější šok. A není překvapení, že trhy reagují jako zbytek společnosti - strachem a nejistotou. 
 • podle mého bude pokračovat pokles, už jen proto, že pokles ještě nedopadl na zadluženost suverénních států jako Ekvádor a velké množství předlužených korporátních firem. Řada zemí i firem je předlužená a dostanou se do platebních problémů, které samozřejmě budou mít ozvěnu na trzích. Kde je dno, nikdo neví.  
 • Hotovost je vždy králem na poli. Velké firmy jako Amazon budou profitovat, firmy, které zajišťují domácí zábavu jako Netflix, Apple TV, půjdou také dopředu. Každý byznys, který funguje na cloudu, nebude zasažen tak krutě jako byznysy, které závisí na přítomnosti zákazníků. 
 • Zaprvé zamyslet se nad tím, co je nejdůležitější - že to nejsou peníze, ale zdraví. Musíme se také zamyslet nad tím, proč tolik recentních virů, nejen tento, ale i SARS, MERS, vychází z oblasti východní Asie, z Číny. 
zobrazit více..
Loading...