Drůbeží maso

 Obvykle obsahuje až 22 % plnohodnotných bílkovin, z minerálních látek především železo, fosfor, vápník a draslík, z vitamínů zejména vitamíny skupiny B. Podle barvy masa rozlišujeme drůbež na bělomasou (krocan, kuře, pulard, kapoun, slepice, kohout) a červenomasou (perlička, kachna, husa, holub, krůtí stehna, starý kohout).
 

Husí maso

Husí maso obsahuje téměř třikrát více vitamínu B2 než kuře a skoro dvakrát tolik vitamínu B6. Současně je také bohatým zdrojem draslíku, železa a fosforu. Husí sádlo je složeno ze dvou třetin ze zdravých nenasycených mastných kyselin, zatímco škodlivých nasycených kyselin je v husím sádle dohromady jen zhruba 30 procent. Z tohoto pohledu je husí sádlo podstatně zdravější než sádlo vepřové.
 

Kachní maso

Oproti masu kuřecímu má mnohem více železa a vitamínů skupiny B. Kachní svalovina navíc obsahuje vysoké procento plnohodnotných živočišných bílkovin i vitamínů rozpustných v tucích (A, D, E). Strávníci si oblíbili nejen pečenou kachnu, ale také kachní játra. 
 

Krůtí maso

Krůtí maso je zhruba ze dvou třetin světlé a z jedné třetiny tmavé. Proto nabízí mnoho chutí. Všeobecně je krůtí maso zdrojem vitamínu B12 a niacinu. Je v něm obsaženo také o jednu třetinu více zinku než v mase kuřecím. Krůtí maso se doporučuje do redukčních jídelníčků, protože obsahuje hodně bílkovin a velmi málo tuku. Jeho konzumace je vhodná v horkých dnech, protože vnitřně mírně ochlazuje. 
 

Kuřecí maso

I kuřecí maso je výborným zdrojem proteinů. Z prospěšných látek zaujme především selen, vitamín B6 a fosfor. Obsahuje také velké množství estrogenu, ženského pohlavního hormonu. Obliba kuřecího masa stále vzrůstá. Jedná se celosvětově o nejvíce rozšířený druh masa, který je konzumován. 
 
zobrazit více..
Loading...