Domy, výstavba

Domy, výstavba

https://www.hobbytec.cz/rodinny-dum-uno-112-m.html#intro-gallery-5

https://www.okpyrus.cz/katalog-drevostaveb/

https://www.tooba.pl/architekt-artur-wojciak

Pergoly:

 • https://www.hobbytec.cz/pollard-zastreseni-terasy-bytu.html

14.4.2021b Na západ od italské Ravenny v malém městečku Massa Lombarda dokončil Mario Cucinella prototyp domu, který si klade za cíl použít při stavbě domů nejmodernější technologie a zároveň nejstarší bytové materiály. Obydlí s názvem TECLA je prvním 3D vytištěným domem z hlíny na světě.

Cucinella věří, že stavět domy z hlíny pomocí 3D tisku lze využít v různých částech světa s využitím jakýchkoli místních materiálů, které jsou k dispozici. Obzvláště užitečný může být ve venkovských oblastech, kde je těžší získat průmyslové stavební materiály.

 • Naše technologie využívá místní půdy smíchanou s vodou, do které přidáváme pouze vlákna z rýžových slupek v maximálním množství do 5% jako spojovací prvek.
 • Tisk z hlíny je to mnohem pomalejší proces než rychleschnoucí beton. Základní dům lze vytisknout za 200 hodin. Vše ale záleží na klimatu. Hlína je jedním z prvních stavebních materiálů na světě, který je známý svou odolností, biologickou rozložitelností a přírodní izolací.
 • První prototyp o rozloze 60 metrů čtverečních (645 čtverečních stop) tiskla tiskárna Crane WASP vrstvu po vrstvě pomocí mřížkového pracovního vzoru. Design tvoří dva kruhové prostory spojené dohromady. Rezidence zahrnuje obývací prostor, ložnici a koupelnu.
 • Program OSN o udržitelnosti rozvoje měst odhaduje, že do roku 2030 budou 3 miliardy světového obyvatelstva vyžadovat přístup k cenově dostupnému bydlení. Celý tým Mario Cucinella Architects věří, že právě jejich domy z hlíny tu pro tyto lidi budou k dispozici.  
https://www.wn24.cz/prvni-3d-vytisteny-dum-z-hliny-takto-vypada-budoucnost-dostupneho-bydleni/<br>


28.2.2021 Výstavba rodinných domů se proměňuje. S tím, jak rostou ceny a náklady, sílí poptávka po stavebnicových systémech. Větší část se předem vyrobí v továrně a doveze už hotová na stavbu. Je to rychlejší i levnější. Stále víc lidí se také přiklání k pasivním domům využívajícím zbytkové teplo ze země a solární energii.

 • Je to trend. Podíl prefabrikace a doprava celých segmentů na staveniště k rychlému smontování bude růst.
 • Cena nízkoenergetických zděných domů na klíč začíná spíše kolem dvou milionů korun, hrubou stavbu lze podle online katalogů koupit už za zhruba milion a půl. Dřevostavbu o dispozicích 2+kk lze pak pořídit i za polovic.

 • Dřevěné konstrukce se často montují ve specializovaných dílnách na kovový rám. Domek se pak přiveze tahačem a na pozemek se posadí jeřábem, aniž by byl se zemí pevně spojen na klasické základové desce. 

 • Klasické stavby srovnatelné velikosti vyjdou nejméně o několik set tisíc korun dráž.

 • Lze ale stavět třeba i z lodních kontejnerů. Pořídit se dají od 40 do 80 tisíc korun a už částečně připravené za 300 tisíc Kč. Výhodou je možnost flexibilní modulace. Ať už se však jedná o jakoukoliv stavbu, je třeba myslet na to, že cenu mohou ve výsledku ještě značně zvýšit přípojky. Klíčové je, jak vyřešit vodu, elektřinu a aby bylo v oblasti pokrytí signálem. 

 • Odpad řeší jímkou, respektive septikem, a na vodu se jde vrtem, byť získat povolení je čím dál tím komplikovanější, vrtá se kvůli epizodám sucha mnohem hlouběji a na realizaci se čeká i tři čtvrtě roku. A u elektřiny, pokud je to jen na léto, mohou stačit baterie napájené solárními panely.

 • Už před deseti lety jsem si nedaleko Prahy postavil přízemní pasivní rodinný dům. Rekuperace se v létě využívá ke chlazení a v zimě k tepelné pohodě. Stačí tam zapálit pár svíček a je vytopeno. Máme solární panely na střeše, za elektřinu platím tisícovku měsíčně. To je pro dům se čtyřčlennou rodinou pěkné.

 • https://www.novinky.cz/finance/clanek/montovane-domy-leti-lide-usetri-statisice-40350243# 

17.10.2020 Malá modulová dřevostavba na klíč nabízí úsporné a ekonomické bydlení pro dvě osoby. Velkou výhodou modulových domů je jejich rychlá stavba. V tomto případě dovolil terén i dispozice domku 2+kk zkompletovat devadesát procent stavby v hale během jednoho a půl měsíce, což dokázalo snížit náklady na výrobu a pozitivně se to odrazilo i v celkové ceně domu.  I když byl rozpočet na dům poměrně nízký, dokončená mini dřevostavba na klíč obsahuje vše, co je k bydlení třeba. V tomto případě jde o obytnou plochu pouhých 39,7 metru čtverečních. Pro vytvoření plnohodnotného domu se to může zdát málo, ale dvěma osobám dává prostor dostatek komfortu. Cena 1 100 000kč

https://www.drevoastavby.cz/vse-o-drevostavbach/zajimave-realizace-drevostaveb/5426-mala-modulova-drevostavba-na-klic-pro-dva

https://www.hutchhouse.cz/modul/design-13

17.9.2020 Soběstačný mobilní dům české výroby překvapil cenou i provozními náklady. V off-grid verzi je toho opravdu hodně. Hlavní devízou je úplná soběstačnost. Pokud se produkt postaví u vodního zdroje, dá se tato voda přečerpávat a pomocí filtrů použít v nádržích jako užitková. Je možné na dálku pomocí GSM modulu ovládat vytápění a ohřev vody, což ocení hlavně víkendoví uživatelé. Klidně tak můžete fungovat celé léto bez dalších přípojek.

Cena domu bude pro každou objednávku kalkulována individuálně podle toho, jaké vybavení si zákazník přeje. V průměru se bude pohybovat okolo milionu korun včetně DPH za kompletně vybavený dům včetně podvozku, terasy, veškerého vybavení a vyřízení registrace vozidla. Náklady na provoz jsou minimální. V základní verzi do 2000 Kč měsíčně (elektřina, voda, odpad), ve verzi off-grid do 1000 Kč (plyn).
 • https://www.mobilehut.eu/
Zdroj: https://www.drevostavitel.cz/clanek/sobestacny-mobilni-dum-ceske-vyroby-prekvapil-cenou-i-provoznimi-naklady?

18.8.2020  První český 3D tištěný dům z betonu je na světě. Srazí ceny bydlení? Jmenuje se Prvok, vytiskl ho robot a dá se v něm bydlet. Seznamte se s 3D tištěným domem, který vznikl v Českých Budějovicích a teď kotví v Praze na Střeleckém ostrově. Zatím je to designový prototyp, může to být ale budoucnost stavebnictví.

V Česku vznikl podle návrhu sochaře Michala Trpáka a za podpory Stavební spořitelny Buřinka první 3D tištěný dům z betonu. Váží 35 tun, čistý čas jeho "tisku" byl 22 hodin a má obytnou plochu 43 metrů čtverečních. Cena se zatím vzhledem k ojedinělosti dostala zhruba na deset milionů korun, tištěné budovy by ale měly přinést výrazné zlevnění o cca 50 - 60 %.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/prvni-cesky-3d-tisteny-dum-z-betonu-je-na-svete-srazi-ceny-bydleni-116558#

https://www.novinky.cz/bydleni/clanek/prohlednete-si-prvni-trojrozmerne-tisteny-dum-v-cesku-jmenuje-se-prvok-40333698#

31.7.2020 Modulární dřevostavbu postavíte stejně rychle jako domeček z Lega, a její velikost můžete v budoucnu měnit. Plochou konstrukci střechy formují spádové klíny a skladba je obdobná jako u stěn. Na jejím povrchu je střešní folie a konstrukce atiky je oplechovaná. Dispozičně představuje kůlna 3+kk ve dvou modulech s celkovou podlahovou plochou 51 m2 a uložené k sobě do tvaru L, aby mohla vzniknout chráněná terasa jako rozšířený obytný prostor.

Do budoucna ale stavebníci plánují připojení dalšího modulu pro dětský pokoj. Vzhledem k výborným tepelněizolačním vlastnostem panelu a oknům s trojskly jsou pro vytápění dostačující elektrické konvektory o výkonu 1-2 kW na místnost.

https://www.drevostavbykulna.cz/cz/katalog-a-ceny.html 

31.7.2020 Chata, o jaké sní každý Čech

https://www.drevostavitel.cz/clanek/dokonala-chalupa-ve-ktere-budete-chtit-stravit-svuj-duchod/17758

27.7.2020 Na malém čtvercovém pozemku si postavili netradiční pasivní dům z šesti dřevěných buněk. Čtvercový pozemek s pěti sty metry plochy porostlý letitou zelení se nemusí pro stavbu domu zdát být výhrou. Majitelé však nestáli o květinovou zahradu ani záhony pro rajčata, stačilo jim 111 metrů čtverečních soukromí a vzrostlé borovice

https://www.drevoastavby.cz/dum-na-bazi-dreva/215/6117-na-malem-drevenem-pozemku-si-postavili-netradicni-pasivni-dum-z-sesti-drevenych-bunek?

14.7.2020 V Židlochovicích na Brněnsku vyroste ukázková čtvrť budoucnosti. Modelový příklad chytrého a udržitelného typu moderní výstavby. Takovým způsobem lze charakterizovat připravovanou čtvrť Líchy, která vyroste v Židlochovicích na Brněnsku. Kombinovat má nejnovější ekologické a smart technologie spolu s prvky sociálních inovací podporující dobré sousedské vztahy. Na projektu čtvrti Líchy aktuálně pracuje multioborový tým v čele se starostou Židlochovic. Samotná výstavba unikátní čtvrti by měla začít koncem příštího roku, první Vánoce by tu obyvatelé mohli oslavit v roce 2023.

https://www.bydlet.cz/551306-v-zidlochovicich-na-brnensku-vyroste-ukazkova-ctvrt-budoucnosti/

7.7.2020 Kdo by nechtěl mít představu o skvělém bydlení a pár týdnů po tom i realitu perfektního bydlení. Ruský BIO-architekt Ivan Ovchinnikov navrhl šikovné domy různých velikostí, které jsou založeny na standardních řešeních modulárního systému DublDom a jsou rychle zhotovitelné.

 • Díky modulární technologii a prefabrikaci byl dům vyroben za měsíc a umístěn na trvalé místo za 7 dní. 
 • Architekt: Ivan Ovchinnikov, BIO-architects, https://www.bio-architects.com/

 • Produkce: DublDom, www.dubldom.ru

 • Plocha: 65 m2 vevnitř 

 • https://homebydleni.cz/dum/ned-a-pasivni-domy/modularni-dum-smontovany-za-10-dni/

3.7.2020 Bungalovy do 2 milionů, které se v Česku staví nejčastěji

 • Zdroj: https://www.drevostavitel.cz/clanek/bungalovy-do-2-milionu-ktere-se-v-cesku-stavi-nejcasteji
 • https://www.drevo-house.cz/modulovy-dum-mh03

22.6.2020 Zajímavé realizace dřevostaveb

https://www.drevoastavby.cz/vse-o-drevostavbach/zajimave-realizace-drevostaveb/4402-zelenejsi-bydleni-v-mini-drevostavbe

17.6.2020 V posledních dnech vznikal v Českých Budějovicích PRVOK od Buřinky, první český 3D tištěný dům z betonu. Tisk trval celkem 22 hodin včetně vnitřních příček a bylo na něj potřeba 17 tun betonové směsi. Nyní beton tvrdne, probíhá kompletace a poté dům čeká převoz do Prahy. Na konci prázdnin bude představen veřejnosti na Střeleckém ostrově. PRVOK postupně získává i důležité atesty, např. statickou tlakovou zkoušku, která ukázala, že vnitřní nosná stěna vydrží tíhu 50 tun, což je více než může přinést lavina. Následovat budou i další testy, které jsou jednou z podmínek k dalšímu rozšíření technologie 3D tisku staveb. Výroba domu také získala záštitu Karla Havlíčka, ministra průmyslu a obchodu. 

https://www.bydlet.cz/548475-prvni-cesky-dum-z-3d-tiskarny-je-na-svete/

2019 Jak stavět jurty? 

zobrazit více..
Loading...