Ray Dalio

p>RAY DALIO ( 8.8.1949, 70 roků, majetek cca 19 miliard USD, 79. nejbohatší člověk na planetě) 

Společnost Bridgewater Associates, která spravuje největší hedgeové fond na světě, založil nynější miliardář a filantrop Dalio v 70. letech minulého století. 

13.11.2020 Miliardář Dalio nastínil tři důvody, proč bitcoin své držitele zklame. Zatímco některé firmy typu fintechové Square nebo byznysově-analytické MicroStrategy se jistí proti hrozbě inflace převedením hotovosti do bitcoinu, Dalio vnímání bitcoinu jako digitální obdoby zlata odmítá. "Nemyslím, že digitální měny uspějí do takové míry, v jakou držitelé doufají. Možné představy o tom, že se bitcoin masivně rozšíří jako globální platidlo i svého druhu rezervní měna, vezmou podle něj za své ze tří důvodů:

 • bitcoinem se příliš neplatí, jeho hodnota prodělává příliš velké výkyvy 
 • v neposlední řadě za ním nestojí žádná vláda, fanoušci kryptoměny označují za definiční prvek bitcoinu a zároveň výhodu v podobě decentralizace a odolnosti proti cenzuře
 • Kdyby se z bitcoinu stala opravdu velká věc, státy by využily veškeré své prostředky, aby jej postavily mimo zákon. Transakce s ním či jeho držení by prostě zakázaly. V minulosti už to jednou udělaly se zlatem 

Z technologického hlediska zakázat fungování bitcoinu sice nelze, neboť jeho chod nezajišťuje žádná centrální autorita, ale pro řadu zejména institucionálních investorů by kryptoměna najednou přestala existovat. 

 • velký rozmach čeká "digitalizované měny", tedy standardní platidla typu dolaru, jüanu či eura převedená do čistě virtuální podoby, na čemž už některé centrální banky pracují.  

V poslední době ale zejména ve Spojených státech přibývá známých investorů podporujících bitcoin. Tento týden se pochlubil jeho zařazením do svého portfolia investor a manažer hedgeových fondů Stanley Druckenmiller 

https://www.e15.cz/kryptomeny/miliardar-dalio-nastinil-tri-duvody-proc-bitcoin-sve-drzitele-zklame-1375121?<br>

8.7.2020 Zakladatel investiční společnosti Bridgewater Associates Ray Dalio v rozhovoru pro Bloomberg uvedl, že se nacházíme na konci jednoho dlouhého dluhového cyklu, který začal už v roce 1945. Nyní jsme v situaci, kdy sazby leží u nuly a centrální banky se tak pokouší stimulovat ekonomiku poskytováním další likvidity. K tomuto cyklu se přidává ten, který se týká měnící se mezery v bohatství nejbohatší a nejchudší části společnosti. A třetím hlavním trendem současnosti je pokles moci Spojených států ve světě.

 • nastává pohyb k aktivům, která jsou uchovatelem hodnoty. Jaká to jsou?" ptá se Dalio. Historie podle něj jasně ukazuje, že takovými aktivy jsou mimo jiné akcie, respektive "určitý druh akcií". A takovým aktivem může být i zlato. 
 • Spojené státy si užívají privilegia díky tomu, jakou pozici má ve světové ekonomice dolar. Nyní ale tato země testuje, co dolar ještě snese. Pokud by tedy mělo dojít k narušení současného systému, jehož centrem je dolar, mělo by to vážné globální důsledky 
 • na budoucí dění bude mít vliv to, jak se bude vyvíjet mezera v bohatství a posuny globálního vlivu. Tedy zejména situace kolem Číny s tím, že není dobré, aby ji Američané považovali za nepřítele 
 • https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4445962/dalio-trhy-pod-kontrolou-centralnich-bank-usa-testuji-odolnost-dolaru.html

16.4.2020 Zakladatel největšího hedgeového fondu na světě Ray Dalio říká, že investoři by museli být "šílení" (podobně jako roky 1930-1945), aby teď drželi vládní dluhopisy. Důvod? Tištění peněz, kterým Fed a další centrální banky chtějí přispět k záchraně globální ekonomiky. Dluh je pro Dalia jednoduše slib, že dostanete peníze, a také mu je jasné, že Fed jich bude tisknout hodně. Jejich hodnota tak bude menší, než bývala. 

Dalio ale uvažuje jinak: Zalepit" podle něj bude třeba "díru" dosahující až 20 bilionů USD. Zlato a některé akcie a firemními dluhopisy firem se silnou rozvahou jsou podle něj aktivy, která v současném prostředí porostou. 

24.3.2020 Velmi rychle, během pouhých čtyř týdnů, se hodnoty burzovních indexů ve světě kvůli šíření koronaviru a s ním souvisejícím obavám z příchodu ekonomické krize propadly z předchozích rekordních úrovní o více než 30 %, ztrácejí na hodnotě také vklady řady investičních a penzijních fondů, komodity, měny a dluhopisy. Dalio a připomněl, že za 45 let fungování jeho společnost Bridgewater již zažila ropné krize v 70. letech, splasknutí internetové bubliny v roce 2000 či poslední velkou finanční krizi před dvanácti lety: "Jen si vzpomeňte, jak vydařený byl pro nás rok 2008. Vydělali jsme spoustu peněz, zatímco jiní hodně prodělali." Podle Dalia aktuální ztráty ještě neznamenají, že by jeho fondy měly letos prodělat.

20.3.2020 Ray Dalio, zakladatel společnosti Bridgewater Associates, odhadl, že korporátní ztráty v USA způsobí pandemii coronavirus 4 bil. USD. Globálně bude ohnisko stát firmy 12 bil. USD, dodal. Dalio dodal, že balíček fiskálních stimulů by měl být nejméně 1,5 - 2 bil. USD (CNBC)

17.3.2020 Ray Dalio ve své knize Principles for Navigating Big Debt Crises (Zásady pro proplouvání velkými dluhovými krizemi) popisuje, co centrální banky historicky dělaly, když vydávání vládního dluhu přesahuje apetyt trhu. Tvrdí, že Fed je dnes v situaci podobné poměrům na počátku 40. let 20. století, kdy musel financovat vládní schodky potřebné k vítězství ve druhé světové válce. Válečný schodek byl politickým rozhodnutím, stejně jako současná fiskální politika USA. Aby pomohl Americe zvítězit ve válce, musel se Fed vzdát své nezávislosti. Srazil jednodenní sazbu na nulu, u desetiletých dluhopisů federální pokladny nastavil sazbu na 2 % a kupoval veškerý dluh, jejž ministerstvo financí potřebovalo vydat k financování válečného úsilí. Dalio taková opatření označuje jako měnovou politiku 3 neboli MP3. 

 • V květnu 2019 jeden z nás (Dugger) využil Daliova rámce k argumentaci, že Fedu opět hrozí skluz do MP3 a ztráta nezávislosti. Několik měsíců poté Fed reagoval na krizi repo trhu a nedostatku dolarů rozsáhlými repo operacemi a nákupy pokladničních poukázek, aby udržel pod kontrolou úrokové sazby. Společně s pokračujícím slabým růstem a stoupajícími výšemi vládního dluhu tyto kroky potvrdily, že se Fed stal centrální bankou MP3. 
 • Pokračující "nový normál" pouze zachová začarovaný kruh dluhu podlamujícího růst. Abychom se však z těchto tekutých písků dostali ven, bude nezbytný generační posun v myšlení. 
 • Dnes USA zacouvaly k MP3 tváří v tvář méně zřetelné, leč neméně existenční hrozbě, konkrétně krátkodobému uvažování a široce rozšířené nevšímavosti vůči krizím napříč generacemi, jako jsou změna klimatu a nadměrný vládní dluh. 
 • Krátkodobé uvažování umožňuje dnešním elitám nadměrně kořistit ze životního prostředí, přehnaně těžit z veřejného sektoru a nedostatečně investovat do mladých lidí. Výsledkem je stoupající nerovnost, sílící povětrnostní extrémy, rozsáhle zadlužená vláda, populace mladých dospělých, jejichž vzdělanostní úroveň patří mezi vyspělými zeměmi k nejnižším, a ekonomika držená při životě obřími schodky a nízkými úrokovými sazbami. 
 • Dalio správně argumentuje, že tváří v tvář existenčním hrozbám "nejhorší věc, již by mohla udělat země, a tedy lídr země, je dostat se do spousty dluhů a prohrát válku, protože nic není ničivější".
 • USA by raději měly vyhlásit válku krátkodobému uvažování, vymáháním už zavedených daňových zákonů. Američané obohacující se daňovými úniky v roce 2019 připravili své spoluobčany o víc než 600 miliard dolarů ročně. Umožňování takového rozsahu daňových zlodějin má rozkladný účinek a povzbuzuje podvádění napříč všemi oblastmi. Jak můžeme od někoho žádat, aby dodržoval daňové zákony, či vlastně jakékoli zákony, když daňoví podvodníci mohou beztrestně krást?
 • Vždyť výběr dlužných částek by snížil aktuální americký schodek ve výši 900 miliard dolarů o dvě třetiny. Zároveň by veřejnosti potvrdil, že USA berou vážně vládu práva a základní spravedlnost, a udal tón ke změně rozpočtových priorit, již USA naléhavě potřebují. 
 • více

16.3.2020 Podle zakladatele společnosti Bridgewater Associates a uznávaného investora Ray Dalia americký Fed udělal co mohl a nyní jsou na řadě vlády a potřebné fiskální stimuly. Nulové sazby mají svá rizika. Dalio také míní, že reálný efekt nulových sazeb na podporu ekonomiky bude spíše omezený.

 • Podle Dalia krizové modelace ukázaly, že množství firem a sektorů bude mít problémy se zadlužením, což vyvolá výraznou vlnu restrukturalizace.
 • Dalio dále uvedl, že je jen velmi obtížné predikovat vývoj akciových trhů a proto se Bridgewater příliš nesnažila angažovat na současném extrémně volatilním trhu. 

20.10.2019 na výročním zasedání MMF a Světové banky ve Washingtonu RAY Dalio ( 8.8.1949, 70 roků, majetek cca 19 miliard USD, 79. nejbohatší člověk na planetě) řekl, že je nyní příliš pozdě na to, aby se centrální banky změnily (čeká nás "velký pokles", měnová politika a zejména snižování úrokových sazeb pravděpodobně nebudou stačit). Růst světové ekonomiky již dosáhl svého vrcholu (růst nemůže pokračovat věčně) a dochází k všeobecnému poklesu, míní americký miliardář Ray Dalio (zakladatel investiční firmy Bridgewater Associates, spravuje asi 160 miliard dolarů)

 • V roce 2017 shrnul svou nahromaděnou moudrost v knize Principy: Život a práce , kterou koupilo více než 2 miliony lidí na celém světě  

Ray Dalio ve své knize Principles for Navigating Big Debt Crises (Zásady pro proplouvání velkými dluhovými krizemi) popisuje, co centrální banky historicky dělaly, když vydávání vládního dluhu přesahuje apetyt trhu. Tvrdí, že Fed je dnes v situaci podobné poměrům na počátku 40. let 20. století, kdy musel financovat vládní schodky potřebné k vítězství ve druhé světové válce. Válečný schodek byl politickým rozhodnutím, stejně jako současná fiskální politika USA. Aby pomohl Americe zvítězit ve válce, musel se Fed vzdát své nezávislosti. Srazil jednodenní sazbu na nulu, u desetiletých dluhopisů federální pokladny nastavil sazbu na 2 % a kupoval veškerý dluh, jejž ministerstvo financí potřebovalo vydat k financování válečného úsilí. Dalio taková opatření označuje jako měnovou politiku 3 neboli MP3. 

Ray Dalio, Davos 2020

 • nyní se určitě nevyplatí vršit hotovost (je lepší se ji zbavit ve prospěch vytvoření dostatečně diverzifikovaného portfolia a aspoň malé množství zlata), varoval i před sázkami na kryptoměny
 • Dalio letos neočekává nástup ekonomické recese ve vyspělých státech světa. Investoři by prý ovšem měli uvažovat dále než za horizont amerických prezidentských voleb
 • upozornil rovněž na omezené možnosti centrálních bank, které již nemohou ekonomiku "nakopnout" dalším snižováním úrokových sazeb. "Evropa je na hranici svých možností, Japonsko také a ani USA nemají mnoho variant," dodal investor.

Dalio vidí společné rysy současné situace a Velké deprese z 30. let minulého století

 • Propast mezi chudými a bohatými je největší od třicátých let (USA, Čína), vytváří to politický stres
 • Desetina procenta nejbohatších obyvatel USA vlastní přibližně tolik, co 'spodních' 90 %
 • Roste zde mocnost, která nabourává stávající světový řád (Čína), obchodní válka
 • existují čtyři typy válek, které je třeba sledovat - obchod, technologie, měna a geopolitika

"Spolek superbohatých" (desítky miliardářů a filantropů), kteří varují před rozpadem dnešní společnosti kvůli narůstající sociální nerovnosti.

Majetek ultra bohatých (UHNWI, tedy ultra high-net-worth individuals, majetek minimálně 30 milionů dolarů)

 • V roce 2018 vlastnilo 8,5 milionu HNWI majetek ve výší 68,1 bilionů USD
 • V roce 2008 vlastnilo 18 milionu HNWI majetek ve výší 32,77 bilionů USD

První velký klimatický dopad, který může spustit střet chudých a bohatých, nemusí přijít z Evropy nebo USA, ale zřejmě z přelidněných oblastí, kde najednou v důsledku klimatických změn a sucha bude chybět velké množství potravin.

 • Většinová populace 7,6 miliardy obyvatel vlastní přibližně polovinu světového majetku, o druhou polovinu se dělí úzká skupina cca 22 milionů dolarových milionářů (cca 0,2 % populace)
 • Podle nové studie britské nevládní organizace Oxfam leden 2020, zveřejněné krátce před úterním začátkem davoského sympozia, má 2153 miliardářů více majetku než 4,6 miliardy obyvatel planety dohromady. 1 % nejbohatších vlastní majetek stejný majetek jako 6,9 miliard lidí obyvatel planety dohromady

Nejbohatší lidé (ELITA) na planetě jsou si vědomi tohoto stavu a pokud se do roku 2020 neprovedou radikální změny, hrozí že dojde ke vzpouře nespokojených (MASA) a rozpadu společnosti v podobě "vlny násilí a padání hlav". Někteří si však z kritiky kapitalismu již udělali svůj vlastní byznys, a někteří pro změnu aplikují tzv. rentiérský kapitalismus nebo socialismus pro bohaté (politické konexe, státní dotace a zakázky, jde o, tzv. přirozený koloběh ve státním sektoru). Proto EVOLUČNÍ ZMĚNY REFORMY KAPITALISMU 21. století navrhují nejbohatší lidé na planetě:

 • Klíčová je vzájemná shoda na změnách u vládnoucích, finančních elit a celé společnosti (pokud nebude shoda na řešení, hrozí střet mezi bohatými a chudými, vládnoucí elita si je tohoto nebezpečí vědoma, proto hledá vhodné a pro sebe výhodné řešení)
 • Změní chudobu výzva SUPERPOHATÝCH na vyšší zdanění státní správou atd, když bohatí převádí své zisky a sídla do daňových rájů, mimo dosah těchto států?
 • Změna cílů v podnikání, kdy honba za ziskem na prvním místě je nahrazena tvorbou pracovních míst, inovacemi, péčí o životní prostředí a bezpečnost, firmy a státy nezůstanou tak "AUTISTICKÝMI"
 • Změna daňového systému a vyrovnání regionálních rozdílů (např. města a vesnice s využitím moderních technologií)
 • Vyšší zdanění bohatých, speciální daň z majetku, zdanění neproduktivní činnosti (investice na burze), které ale současná politická elita díky např. "tlakům lobbistů", daňovým rájům, komplikovaným a děravým zákonům není schopna rychle a efektivně realizovat
 • Filantropie, vzdělání a výchova
 • Rychlá aplikace robotizace ve všech sférách společnosti, její zdanění a následné dělení zisku i jeho využití na odstranění chudoby
 • Neutralizace obrovské moci peněz a jejich vlivu
 • Zřízení globální demokratické autority s vlastním parlamentem a vesmírným programem (bude kontrolovat Vesmír a společenské uspořádání se bude řídit kosmopolitními principy, kde si budou všichni rovni), který bude přerozdělovat získané benefity z kolonizace Měsíce a Vesmíru
 • Kolonizace vesmírů a s tím spojená těžba surovin nebo vesmírná turistika, zisky z těchto aktivit umožní řešit nerovnováhu mezi chudými a bohatými
 • Miliardáři, banky a bohaté elity současně dodávají, raději dáme peníze do fondu, na kterém se budeme spolupodílet než státu, který by je projedl, protože je příliš neefektivní v redistribuci daní!
 • "Fond inkluzívního vlastnictví", kde každá firma s více než 250 zaměstnanci by musela postupně přenést 10 % svých akcií na zaměstnance, to jednou z variant, jak řešit současnou chudobu např. ve Velké Británii
 • Paradoxem je, že největší světové firmy (Japonsko, USA a Evropa) hromadí zásoby hotovosti (cca 7 bilionu USD), tím narušují přirozený koloběh peněz (důvodem je, že nemají vhodné efektivní investice a čekají)
 • Klíčovým faktorem, který musí ELITA vyřešit ve vztahu k "MASÁM" je zásadní změna filosofie ve "sdílení ekonomického potenciálu". Jinými slovy změna v přerozdělování zisku mezi bohatými a chudými. Elita má stále větší pocit, že v tomto procesu je největší problém stát s jeho byrokratickým, nepružným a drahým aparátem. Jednou z dalších vývojových fází je vznik "DIGITÁLNÍCH VIRTUÁLNÍCH STÁTŮ", které jsou efektivnější cestou.
 • V roce 2015 byla stanovena hladina "extrémní chudoby" při příjmu na osobu menším než 1,9 USD (cca 44kč) za den, za posledních 30 roků klesl počet lidí v extrémní chudobě z 1,9 miliardy na cca 650 milionů (nyní 30 % z tohoto počtu žije v Indii) a za posledních 35 roků (od roku 1980 do 2015) vzrostl počet osob s příjmem do 10 USD na osobu z 2,6 bilionu na cca 6,6 bilionu lidí. více

Ray Dalio (patří mezi 100 nejbohatších lidí na světě) a další ze spolku "superbohatých" říkají, že kapitalismus selhává, jsme na křižovatce, musíme se rozhodnout jakou cestou budeme pokračovat dále. Pokud nenastane změna, hrozí sociální revoluce, která ublíží všem. Důvody proč současný kapitalismus nefunguje jsou: od roku 1980 reálné mzdy nerostou, narůstá sociální, majetková a příjmová polarizace, podobně jako před 2. světovou válkou, dvě třetiny chudých nemají žádné úspory, asi 20 % dětí žije v chudobě a veřejné vzdělání patří mezi nejhorší ve vyspělém světě. Řešení současné situace vidí v nutnosti celospolečenské a politické shody a ve změně současného modelu, doporučuje podporu programů na odstranění chudoby, situaci neprospívá politika centrálních bank USA a Evropy s politikou nízkých úrokových sazeb, rozhodující pro další vývoj budou volby v Evropě a USA, filantropie a sponzorství neřeší současnou situaci (je to pouze "dávat rybu" nikoliv učit chytat rybu). Bohužel zatím žádná z podobných iniciativ "superbohatých" v USA (např. Bill Gates, Warren Buffett, Mike Bloomberg), Německu, Francii, Německu, ale nepřesvědčila politiky, že popisovaná hrozba sociální revoluce je skutečně reálná. Svět přichází do velkého globálního ekonomického útlumu (2019-2020), protože hlavní centrální banky nemají dostatečné nástroje, aby tento vývoj zvrátily. Situace je velmi podobná Velké hospodářské krizi ve třicátých letech (koncentrace majetku v rukou malé skupiny osob, narůstá napětí mezi mocnostmi). Proto hrozí čtyři formy válek: obchodní, technologické, měnové a geopolitické.

RAY Dalio vidí i současné příčiny rozpadu kapitalismu

 • varuje, přichází "konec současné formy kapitalismu", systém je špatný, je nutná jeho změna, pokud ne nastane sociální revoluce
 • současná forma kapitalismu již není systém rovných příležitostí a vytváří stále se obnovující spirály, které na jednu stranu vynášejí vzhůru majetné a srážejí dolů ty nemajetné.
 • roste míra sociální nerovnosti jak v oblasti příjmů, tak majetku (v duchu Paretova pravidla), 1 % nejbohatších Američanů dnes vlastní přes 50% veškerého privátního majetku v zemi a proces stále pokračuje a díky to se nedá mluvit o rovnosti příležitostí, a to ani v oblasti školství - dochází k frustraci a růstu populistických a radikálních hnutí a v konečném důsledku i prostředí pro vznik katastrofálních sociálních otřesů.
 • "Nyní se nacházíme ve zlomovém bodě, kdy se i lidé s různými ideologickými názory musejí dát dohromady a přepracovat systém tak, aby byl koláč rozdělen spravedlivěji. V opačném případě zažijeme obrovský konflikt a revoluci, která ublíží úplně všem a přispěje i ke zmenšení koláče,"
 • "Věřím, že i všechny dobré věci jsou v extrémní poloze sebedestruktivní. Všechno se musí vyvinout, nebo zemřít. To platí dnes i o kapitalismu," 
 • čeká nás zánik civilizace?
17.1.2020 Zakladatel Bridgewater Associates Ray Dalio nebo CEO JPMorgan Jamie Dimon jsou některých z minimálně 119 miliardářů, kteří se příští týden sjedou na Světové ekonomické fórum v Davosu. Každoroční sympozium světové podnikatelské a politické elity začne v úterý 21. ledna (Bloomberg) 

26.11.2019 Bridgewater Associates LP, největší investiční fond na světě (vedený Rayem Dalio), podle zjištění deníku Wall Street Journal vsadil více než miliardu dolarů na to, že se akciové trhy po celém světě zhroutí. Nyní spravuje aktiva ve výši zhruba 150 miliard dolarů.

Podle WSJ sázka zahrnovala opce, které několik měsíců sestavovaly firmy Goldman Sachs a Morgan Stanley. Díky ním měli mít investoři možnost prodat akcie do určitého data za předem dohodnutou cenu. Kromě toho také umožňuje jejich nákup za relativně malou hotovost získat velké množství aktiv. Jedná se o jednu z největší sázek na trhu. více

spekuloval na to, že trhy do konce března 2020 spadnou!

8.10.2019 Dalio: Svět je ve velkém útlumu. Centrální banky už to nedokážou zvrátit. Vypadá to skoro jako v době Velké krize (1929). Hlavní centrální banky nemají dostatečné nástroje, aby nepříznivý vývoj zvrátily. To platí plně už pro Evropu a Japonsko, USA nejsou od tohoto popisu daleko.

 • nyní soustředěno obrovské jmění v rukou malé množiny lidí. Odhaduje se, že čisté jmění vrchní desetiny 1% US populace je přibližně stejně veliké jako o spodních 90% celé populace.
 • Podobně jako v době Velké krize se objevují velké mezinárodní výzvy mezi hlavními mocnostmi.
 • Podle Dalia proto hrozí čtyři formy válek - obchodní, technologické, měnové a geopolitické

více o souvislostech v knize: Cesta v desetiletí metamorfózy z pohledu laika

více o souvislostech v knize: Zamyšlení a cesta z pohledu vědce a laika

zobrazit více..
Loading...