Chytrá vesnice

Chytrá vesnice

Starovice (Hustopeče u Brna), satelitní městečko 40 domů, díky společnosti EON se buduje unikátní projekt chytrého satelitního městečka, která bude využívat chytré elektrické sítě - smart grids (budoucnost energetiky)

  • fotovoltaika pro vlastní spotřebu obyvatel domu, přebytky pak budou ukládány ve Virtuální baterii společnosti EON
  • tepelná čerpadla pro vytápění a ohřev vody
  • připrava na instalaci wallboxu pro dobíjení elektromobilů 
  • vše je propojené chytrou energetickou síťí s datovými přenosy pro monitoring a řízení spotřeby elektřiny 
  • bude nainstalován chytrý elektroměr s možností datové komunikace s řídicím centrem distributora elektřiny 
  • součástí bude kvalitní a moderní veřejná infrastruktura (moderní a energeticky úsporné veřejné osvětlení na bázi LED světelných zdrojů)
  • počítá se rovněž s implementací systému detekce vozidel SPINWIRE, který umožňuje ovládat například chování přechodu pro chodce, sledovat dodržování rychlosti vozidel nebo informovat o volných parkovacích místech. 

Realizace rodinných domů a implementace všech technologií se předpokládá ve třetím čtvrtletí 2019. Více

Co je smart grids?

chytrá síť (smart grids) je označení pro elektrické sítě, které kromě přenosu silové elektřinynabízejí i datovou komunikaci. Ta umožňuje monitoring, ovládání a aktivní řízení spotřeby energie. 

  • Koncept smart grids znamená hlavně novou elektrifikaci," 

14.7.2020 V Židlochovicích na Brněnsku vyroste ukázková čtvrť budoucnosti. Modelový příklad chytrého a udržitelného typu moderní výstavby. Takovým způsobem lze charakterizovat připravovanou čtvrť Líchy, která vyroste v Židlochovicích na Brněnsku. Kombinovat má nejnovější ekologické a smart technologie spolu s prvky sociálních inovací podporující dobré sousedské vztahy. Na projektu čtvrti Líchy aktuálně pracuje multioborový tým v čele se starostou Židlochovic. Samotná výstavba unikátní čtvrti by měla začít koncem příštího roku, první Vánoce by tu obyvatelé mohli oslavit v roce 2023.

https://www.bydlet.cz/551306-v-zidlochovicich-na-brnensku-vyroste-ukazkova-ctvrt-budoucnosti/

zobrazit více..
Loading...