Úložiště energie

Úložiště energie, akumulace energie

Díky masivní výstavbě větrných a fotovoltaických elektráren disponují některé země střední a západní Evropy při vhodném počasí nadbytkem elektřiny.

  • Díky masivní výstavbě větrných a fotovoltaických elektráren disponují některé země střední a západní Evropy při vhodném počasí nadbytkem elektřiny. 
  • Kvapem přibývá projektů výstavby elektrického propojení pod Severním a Baltským mořem (Pokládání vedení vysokého napětí po dně baltského moře zažívá boom. Do pěti let se má kapacita podmořských elektrických dálnic zvýšit o 60 %).
  • "Energie půjde tam, kde bude potřeba, může jít oběma směry v závislosti na počasí,"
  • V pokročilé fázi plánování sedm projektů o celkové kapacitě 7 tisíc megawattů. V závislosti na kapacitě a délce se náklady na jejich zbudování pohybují mezi 600 miliony a dvěma miliardami eur.
  • Společnost spravuje 22,5 tisíce kilometrů sítí v Nizozemsku a části Německa, a odpovídá tedy i za napojení rozsáhlého území mezi dánským, německým a nizozemským pobřežím, kde se v budoucnu očekává masivní rozvoj větrné energetiky. Počítá se například i s výstavbou umělých ostrovů s větrnými turbínami, které budou propojené s pevninou kabelem vysokého napětí. Více na: 

Přenosová soustava

Úložiště energie, akumulace energie:

  • Tekutiny (solární termické palivo, tato jedinečná tekutina dokáže uchovávat energii získanou ze Slunce po dobu nejméně deseti let), pasty.
  • Sklo.
  • Bateriové úložiště.
  • Přečerpávací elektrárny.

Úložiště energie, akumulace energie, zprávy z tisku:

29.7.2021 Tesla poprvé zveřejnila cenu za bateriové úložiště Megapack, které dokáže uchovávat masivní množství energie. Oproti svému předchůdci Powerpack dokáže navýšit hustotu uchovávané energie až o 60 procent. Cena za jeden Megapack by měla startovat přibližně na 27 milionech korun, nicméně pro obvyklé užití jich je potřeba alespoň deset. S uvedenou množstevní slevou se tak cena může vyšplhat až na 218 milionů korun. S dodávkami Megapacku v Kalifornii začne Tesla již příští rok, ostatní trhy si budou muset počkat minimálně do roku 2023. Informuje o tom zpravodajský web Electrek.

Jedna jednotka Megapacku je bateriový systém o velikosti tří megawatthodin. Jedná se v podstatě o kontejner s integrovanými moduly, střídači a tepelnými systémy. "Baterie o kapacitě tří megawatthodin by dokázala zásobovat elektrickou energií zhruba osm a půl tisíce domácností po dobu jedné hodiny," říká Jan Fousek, výkonný ředitel Asociace pro akumulaci energie a baterie AKU-BAT.

https://www.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/tesla-odhalila-cenu-za-bateriove-uloziste-megapack-vyjde-na-218-milionu-korun-1382432?

19.2.2021 Northvolt investuje v Polsku 200 mil. USD do závodu na výrobu systémů skladování energie. Závod má mít rozlohu 50.000 m2 a zřízen bude ve 2 fázích. Výroba v rámci první fáze začne příští rok a závod bude vyrábět baterie o výkonu 5 GWh (ČTK).

23.1.2021 Vědci ve Švédsku před několika lety vyvinuli speciální tekutinu, kterou nazvali solární termické palivo. Tato jedinečná tekutina dokáže uchovávat energii získanou ze Slunce po dobu nejméně deseti let. Tento objev tak může znamenat revoluci v oblasti obnovitelných zdrojů energie.

"Solární termické palivo je jako dobíjecí akumulátor s tím rozdílem, že místo elektřiny ho dobíjíte slunečním světlem a teplo se v něm udrží velice dlouhou dobu," uvedl v rozhovoru pro server NBC News Jeffrey Grossman, inženýr z institutu MIT, který se na vývoji kapaliny podílel. Tekutina je ve skutečnosti molekulou v tekuté formě, na jejímž vývoji pracovali vědci více než rok. Tato molekula je složena z uhlíku, vodíku a dusíku a pokud je zasažena slunečním světlem, změní se na takzvaný izomer. Energie takto zůstává uvězněna mezi silnými chemickými vazbami této kapaliny.

Pokud je potřeba energii odebírat, tekutina je čerpána katalyzátorem, který mění molekuly zpět do původního stavu. Vědci se domnívají, že je teoreticky možné tuto energii skladovat v izomeru až 18 let. Pokud je jejich teorie pravdivá, podobný materiál by mohl mít využití v mnoha nejen energetických oblastech.

https://technika.magazinplus.cz/1970-unikatni-tekutina-dokaze-uchovavat-solarni-energii-cele-roky-muze-byt-nedilnou-soucasti-energetiky-budoucnosti.html

9.12.2019 Česká skupina Solar Global vstupuje na německý trh s bateriemi. V areálu své fotovoltaické elektrárny v Schönwaldu nedaleko českých hranic postaví velkokapacitní bateriové úložiště. Firma o tom dnes informovala ČTK, výši investice nesdělila. Zařízení dokáže kompenzovat nepředvídané výkyvy v distribuční síti v řádech milisekund, a tím chrání síť před výpadky, takzvaným blackoutem (ČTK)

zobrazit více..
Loading...