Odsolování vody

Odsolování vody

4.9.2020 Nedostatek pitné vody, který je pro řadu zemí akutním problémem a pro jiné hrozbou budoucnosti, by mohl mít částečné řešení. Vědci vyvinuli materiál, který přemění slanou nebo poloslanou (tzv. brakickou vodu) na pitnou už za třicet minut. Technologie je podle nich levná a udržitelná, neboť po vystavení materiálu na slunce je možné ji opakovaně použít.

Celý proces je založený na využití membrány z kovového organického materiálu (MOF), přes kterou se voda přefiltruje. Z jednoho kilogramu MOF lze podle vědců vyrobit téměř sto čtyřicet litrů pitné vody, která splňuje požadavky Světové zdravotnické organizace. Po pouhých čtyřech minutách vystavení slunečnímu záření je navíc materiál připraven k dalšímu použití.

Protože slaná voda tvoří až 97 procent veškeré vody na Zemi, její odsolování se zdá být možností, jak se s nedostatkem pitné vody vypořádat. "Vzhledem k dostupnosti brakické a mořské vody a díky tomu, že procesy odsolování jsou spolehlivé, je možné upravenou vodu zapojit do stávajících vodních systémů s minimálními zdravotními riziky," dodal jeden z autorů studie Huanting Wang pro web EurekAlert.

https://pozitivni-zpravy.cz/vedci-vyvinuli-material-ktery-premeni-slanou-vodu-na-pitnou-uz-za-pul-hodiny/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=0&dop_req_id=yf6CrJnHiYg-202009042305&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box<br>

zobrazit více..
Loading...