Ekonomika digitálních platforem

Nastupující trend Technokracie 21. století (vláda technologických globálních firem, digitální ekosystém) s kontrolovanou společností je spojena s rozvojem digitálních technologií, umělé inteligence, virtuálního světa atd. po roce 2000 (kontrola společnosti ve světě vzrostla po 11.9.2001, po útoku na obchodní centrum v USA). Po krizi v roce 2008 se začíná globální ekonomika postupně měnit ve sdílenou "ekonomiku globálních digitálních platforem". Lídry v této ekonomice jsou nadnárodní firmy (např. Microsoft, Amazon, Apple, Google, Facebook, HUAWEI, Tesla atd.), které drží v hotovosti více jak 1 bilion USD (Prof. ing. Peter Staněk, CSc.). Období ve kterém se bude Technokracie dynamicky rozvíjet nastane po roce 2020 (polarizace ve společnosti, klimatické změny, migrace, růst cen zboží včetně energie, bod zlomu a následovný chaos způsobený nástupem krize atd.).

Co charakterizuje ekonomiku globálních digitálních platforem?

Rok 2021 se stává rokem digitalizace a díky nástupu satelitního internetu se proces kontroly obyvatel dokončí díky zavedení globálního sociálního kreditu.

 • Rostoucí a nesplatitelné dluhy států, kapitalismus 21. století a demokracie kolabují
 • Totální kontrola společnosti, omezení svobody a práv: příprava a následný přechod na "kontrolovanou společnost" (Technokracie) s efektivní státní správou
 • Technokracie však porušuje základní pravidlo demokracie: "Kdo vlastní trubky, nemůže vlastnit vodu"!
 • Vytvoření závislostního vztahu: akumulace dat do cloudů v podobě tzv. "Zlatého rybníku" a jeho plnění prostřednictvím dopaminové závislosti, to vše bude řídit digitální diktátor (digitální mozek s cloudem)
 • Cílem je vytvořit "digitální virtuální státy" (DVS) napříč kontinenty s využitím umělé inteligence, moderních technologií, robotizace, virtuální reality
 • Další růst polarizace ve společnosti: ekonomická, sociální, možností, zdravotní urychlí realizaci nástupu DVS
 • Nástup průmyslu 4.0, 5G sítě, sdílená a autonomní doprava, elektromobilita, zelená energetika (konec fosilních paliv), umělá inteligence, moderní technologie, cloudová úložiště
 • Loajální zákazníci nadnárodních firem, kteří jsou nespokojení se současným stavem společenského systému (Kapitalismus 21. století), mohou být novými obyvateli DVS v digitálním ekosystému
 • Nová digitální měna, které má globální působnost v digitálním virtuálním systému a povede k Pádu světového měnového systému
 • Život se přesouvá do umělého prostředí, ("VIRTUÁLNÍ REALITA"), umělé potraviny (GMO, MANA, SOLEIN, aquaponie atd.), virtuální sociální sítě (virtuální partner, kamarádi atd.) - tento trend můžeme vidět všude, jde o tzv. "bypass přírody" (obcházení, nebo přemostění novou umělou cestou, která narušuje přirozený koloběh vývoje)
 • vznik Homo technologicus
 • Technologická válka
 • více

14.12.2020 Technologičtí giganti by podle aktuálního návrhu regulace mohli čelit pokutě až 10 % ročních příjmů, pokud nebudou dodržovat nová pravidla Evropské unie o využívání dat, která budou zveřejněna v úterý.

Mimo jiné budou mít společnosti, včetně Googlu, Amazonu a Applu, zakázáno používat jakákoli data od firemních uživatelů k tomu, aby jim konkurovaly nebo zvýhodňovaly své vlastní služby.

Společnost, která bude "systematicky porušovat" tyto povinnosti, by mohla čelit nařízením Evropské komise k provedení behaviorálních a strukturálních změn, jako např. divesticím. Společnosti budou považovány za subjekty, které systematicky neplní požadavky, pokud jim EU během pěti let udělila alespoň tři pokuty. Pravidla jsou ale stále ve formě konceptu a mohou být předmětem revizí.

Na technologické giganty, které podle dokumentu Evropská komise definuje podle řady kritérií, včetně počtu uživatelů v milionech, celkových příjmů v miliardách dolarů a také jejich dopadu na jednotný trh, se zaměřuje nový zákon o digitálních trzích. Komise bude jejich označení aktualizovat každé dva roky.

Plány EU přicházejí v době, kdy se s těmito technologickými obry potýkají regulační orgány na celém světě, které je považují za příliš velké, příliš silné a příliš ziskové. Facebook již čelí hrozbě rozpadu svého podnikání v USA poté, co byl zažalován protimonopolními úředníky USA a koalicí států, které chtějí zvrátit jeho akvizici společností Instagram a WhatsApp.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4565345/technologickym-gigantum-hrozi-v-evrope-pokuty-az-10-rocniho-prijmu.html<br>

14.12.2020 Razantní vstup společností Airbnb a DoorDash na burzu oživuje vzpomínky na dot-com horečku z konce 90. let. Airbnb koncem týdne zabodovalo, cena jeho akcií se hned po uvedení na burzu Nasdaq více než zdvojnásobila a hodnota firmy do večera dosáhla 86 miliard dolarů. Zájem připomíná právě dobu, kdy investoři nakupovali akcie nováčků spojených s internetem, kteří měli v názvu firmy příponu .com.

Na vrcholu dot-com horečky v roce 2000 se akcie internetových obchodů obchodovaly za devítinásobek tržeb. Akcie jednoho z hlavních konkurentů, firmy Booking, se ve čtvrtek obchodovaly na osminásobku tržeb odhadovaných na příští rok. U Airbnb se jedná o 17násobek

https://archiv.ihned.cz/c1-66857700-manie-na-trzich-akcie-technologickych-novacku-tahnou

13.11.2020 Podle agentury Reuters skupina 165 firem z Evropy i USA vyzývá EU k přijmutí opatření vůči Googlu, jež dle těchto subjektů porušuje pravidla hospodářské soutěže a neoprávněně zvýhodňuje své služby v rámci webového vyhledávání. To se týká například cestování, ubytování či vyhledávání pracovních nabídek.

https://www.kurzy.cz/zpravy/566507-165-firem-z-evropy-i-usa-vyzyva-eu-k-prijmuti-opatreni-vuci-googlu/<br>

23.10.2020 O digitální úrovni, digitální ekonomice, odvětví spjatému s tématy jako velká data, umělá inteligence, revoluce v komunikacích, máme stále tendenci přemýšlet jako o rychle se rozvíjející oblasti hospodářství, která poskytne těm, kteří ji dostatečně podporují, velké přínosy. Nic není vzdálenějšího pravdě. Digitální ekonomika byla už před pandemií covidu zralým průmyslovým odvětvím s jasnou tendencí k monopolizaci v rámci jednotlivých ekonomických oblastí a oligopolu na světové úrovni.

Pandemie přinesla k tomuto jevu jedinou významnou inovaci, žádné jiné průmyslové odvětví není krizí kolem covidu na příjmech i ziscích obohaceno více.

Současně se jedná o nejméně zdaněné a v kontextu dnešní doby a přirozeného sklonu k vytváření monopolistických struktur na jednotlivých trzích velmi málo regulované odvětví. Skoro by se dalo říci, že se tomuto sektoru podařilo vytvořit mýtus o malých, plachými nerdy ovládaných firmách jako hlavním fenoménu, který přináší.

Význam digitální ekonomiky, ale i zralost tohoto odvětví lze demonstrovat například na vývoji kompozice 10 největších společností světa z hlediska tržní kapitalizace (Top 10 stocks).

Mezi deseti největšími společnostmi z hlediska tržní kapitalizace je sedm firem z oblasti digitální ekonomiky. Microsoft, Apple, Amazon, Alphabet (dříve známý jako Google), Facebook, čínská platforma Alibaba a primárně na hry se orientující Tencent. Vedle nich stojí v Top 10 jen tři korporace z klasického světa, saúdskoarabský ropný gigant Aramco - největší firma světa z hlediska kapitalizace - a na devátém a desátém místě Buffettův Berkshire Hathaway a největší "drogista" světa Johnson & Johnson. Žebříček je samozřejmě proměnlivý, technologické firmy v čele s Microsoftem na něm už před splasknutím "dot-com bubble" držely v roce 1999 pět z deseti míst a záhy žebříčku dominovaly firmy z klasických oborů a mezi největšími deseti se udržel jen Microsoft. Dnešní dominanci ale už evidentně nepůjde zvrátit.

Důsledky pandemie ji totiž upevní. To, že v době, kdy šlo o nové odvětví, digitální ekonomika unikala pozornosti, není zas tak překvapivé. 

https://archiv.ihned.cz/c1-66834160-digitalni-firmy-diky-pandemii-jeste-vice-posilily-mely-by-se-podilet-i-na-haseni-problemu-treba-placenim-ferovych-dani

12.10.2020 Evropská unie připravuje seznam až 20 velkých internetových firem, které budou čelit novým a přísnějším pravidlům. Cílem je omezit jejich tržní sílu, uvedl list Financial Times s odvoláním na informované zdroje. Na seznamu by mohly být firmy jako Facebook, Apple, Amazon a Google (ČTK)   

zobrazit více..
Loading...