ČNB

ČNB (Česká národní banka)

ČNB během intervencí od podzimu 2013 do jara 2017 (během nich prodávala koruny a nakupovala eura − tímto způsobem držela kurz na úrovní 27 korun)  vytiskla Česká národní banka 2,5 bilionu českých korun (cca třetina českého HDP) a poslala je do bankovního sektoru. Šlo o řízené znehodnocení české měny a umělý zásah do tržních podmínek.

 • Devizové rezervy ČNB ke konci prosince 2019 činily zhruba 133,3 miliardy eur (3,387 bilionu Kč). 
 • Zlato, Československo
 • Pád světového měnového systému
 • Jiří Rusnok (říjen 1960, je rodák z Ostravy, ženatý, má tři děti. ), od července 2016 je guvernérem České národní banky. Byl ministrem financí ve vládách premiéra a dnešního prezidenta Miloše Zemana, ale také ministrem obchodu v kabinetu Vladimíra Špidly. Z něj odešel do soukromé sféry, do penzijních fondů. V roce 2013 ho Miloš Zeman jmenoval úřednickým premiérem (a v této roli vydržel půl roku).

ČNB, zprávy z tisku

5.8.2021 ČNB zvyšuje lombardní sazbu o 50 bazických bodů na 1,75 %. Diskontní sazba zůstává na 0,05 %. ČNB podle očekávání zvýšila základní repo sazbu o 25 bazických bodů na 0,75 % (Bloomberg. Rada ČNB upravuje výhled: Růst HDP o 3,5 % v roce 2021 a 4,1 % v roce 2022, inflace na 3 % v roce 2021 a na 2,8 % v roce 2022 a PRIBOR na 0,9 % v 2021 a na 1,9 % v roce 2022 (Bloomberg). 

https://www.novinky.cz/ekonomika/clanek/cnb-zvysila-urokove-sazby-40368240#

23.6.2021 ČNB dnes v souladu s očekáváními zvýšila dvoutýdenní repo sazbu o 25 bb na 0,50 %. Toto rozhodnutí podpořily hlasy čtyř členů bankovní rady, zatímco jeden další člen hlasoval pro ještě vyšší růst úrokových sazeb o 50 bb a zbývající dva členové pak preferovali jejich pokračující stabilitu. Pro vyšší sazby se bankovní rada rozhodla z důvodu přetrvávající vyšší inflace a výrazně nižší nejistoty ve vztahu k dalšímu vývoji pandemie. Inflace se již po dobu více než dvou let pohybuje nad dvouprocentním cílem centrální banky, což by mohlo ohrozit ukotvenost inflačních očekávání. V proinflačním směru navíc působí i současný ekonomický vývoj. Guvernér Rusnok na tiskové konferenci dokonce uvedl, že ČNB je připravena v případě potřeby zvýšit sazby na každém dalším měnově politickém zasedání. Doufá však, že takto strmý růst úroků nebude třeba. My pro letošní rok očekáváme ještě dvě další zvýšení repo sazby a ta by tak na jeho konci měla dosáhnout 1 %.

https://www.kurzy.cz/zpravy/599161-cnb-podle-ocekavani-zvysila-repo-sazbu-na-0-50--tematicke-reporty/

16.6.2021 Ve své aktuální Zprávě o finanční stabilitě Česká národní banka přepokládá, že v následujících měsících budou mít problém se splácením hypoték hlavně lidé, kteří vydělávají do 25 tisíc korun. České banky to však ustojí.

V základním scénáři, kdy se bude ekonomika po pandemii postupně zotavovat a nezaměstnanost se zvýší jen přechodně v druhé půli roku a pak bude klesat, budou mít problémy domácnosti s nižšími příjmy. U lidí s průměrným příjmem do 20 tisíc korun hrozí, že přestane splácet až pětina.

"Vysoká míra selhání se projeví také u skupiny domácností s příjmem od 20 do 25 tisíc korun, byť v porovnání s první kategorií dosahuje téměř čtyřikrát nižší úrovně.

 • Pro banky však tito neplatiči nebudou představovat extrémní hrozbu, protože úvěrová expozice bank vůči těmto rizikovým skupinám se dlouhodobě pohybuje kolem desetiny objemu hypotečního portfolia. 
 • https://www.seznamzpravy.cz/clanek/cnb-varuje-na-krizi-doplati-nejvic-chudi-a-zadluzeni-167460#

27.5.2021 Česká národní banka dnes ponechala poměr výše hypotečního úvěru a hodnoty zastavené nemovitosti (LTV) na 90 procentech. Zároveň nepovažuje nyní za nezbytné obnovit další dva limity pro poskytování hypoték a ani zpřísňovat jiné parametry pro poskytování hypoték. (ČTK). Banka také odhadla, že ceny bytů jsou v ČR nadhodnoceny v některých lokalitách až o čtvrtinu.

https://www.novinky.cz/ekonomika/clanek/cnb-ceny-bytu-jsou-nadhodnoceny-az-o-ctvrtinu-40361570#

Banky budou odvádět více peněz do rezerv na ochranu úvěrového trhu. Česká národní banka (ČNB) totiž zvýšila od července 2022 tzv. sazbu proticyklické kapitálové rezervy na jedno procento z aktuálních 0,5 procenta (ČTK)

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4685642/cnb-zvysuje-sazbu-proticyklicke-rezervy-na-1-procento-uverove-standardy-bank-povazuje-za-hranicne-uvolnene.html<br>

12.4.2021 Musíme si přiznat, že na naše výdaje naše příjmy dlouhodobě nestačí. V diskuzním pořadu České televize Otázky Václava Moravce to včera řekl guvernér České národní banky (ČNB) Jiří Rusnok. Změny podle něj budou zřejmě nutné například ve valorizování klíčových položek sociálních transferů, včetně důchodů. Předsedkyně Národní rozpočtové rady Eva Zamrazilová zopakovala, že ČR narazí kvůli vývoji veřejného dluhu na takzvanou dluhovou brzdu již v roce 2024. Guvernér kromě toho také prohlásil, že nemá strach z toho, že by Česko postihl v nejbližších měsících inflační šok a prudký růst cen.

Dluhová brzda stanoví hranici, při jejímž překročení musí vláda předložit návrh vyrovnaného nebo přebytkového státního rozpočtu a fondů. Stanovená je na úrovni 55 procent hrubého domácího produktu. Ještě loni v listopadu rada předpokládala, že na dluhovou brzdu narazí veřejné finance až o rok později. Podle Rusnoka se tento stav nemusí stát rokem 2024 ani později, je ale nutné, pokud bude existovat "jasná trajektorie, že je to udržitelný vývoj".

"Budeme se muset podívat pravdě do očí, přestat vypouštět mlhu před volbami a samozřejmě říct, že na naše současné výdaje naše současné příjmy dlouhodobě nestačí. Musíme si říct, že někde zkrátíme ty výdaje, a to nejsou nějaké hry s tím, že někde propustíme pár set úředníků, možná i tisíc, možná i pár tisíc. To nebude stačit, to si bohužel musíme přiznat. Musíme si říct, jak pak valorizovat ty klíčové položky sociálních transferů včetně důchodů. Prostě asi nastane doba, kdy tak štědrá valorizace ve všech situacích nebude možná," řekl včera guvernér.

Podle Rusnoka jde o to najít politický konsensus. "V zájmu stability dnešní, zítřejší a pozítřejší musíme udělat určité kroky v určitém momentě, které nejsou samozřejmě příjemné a všichni je nebudou vítat a tleskat. A pak je tady strana příjmová, kdy naše příjmová kvóta, nejenže byla nízká i předtím, tak ještě podle mě zcela neuváženě byla snížena tím opravdu velmi podivným zásahem do úrovně zdanění příjmů," dodal.

Guvernér ČNB se už loni v srpnu ve stejném diskusním pořadu spolu s dalšími ekonomy Danuší Nerudovou a Filipem Matějkou shodl, že zrušení superhrubé mzdy a zavedení dvou sazeb daně z příjmu není od vlády promyšlený krok, který navíc ohrožuje vývoj a udržitelnost veřejných financí. Vládní představitelé tyto kroky opakovaně hájí.

Rusnok se včera dále vyjádřil také k březnovému vyjádření premiéra Andreje Babiše (ANO), který vyzval, že ČNB by měla přispět do státního rozpočtu podobně jako centrální banky Německa a Švýcarska. Babiš tehdy po jednání s prezidentem Milošem Zemanem poukázal na to, že ČNB vykázala předloni zisk téměř 58 miliard korun a loni 92 miliard a že státní rozpočet má za epidemie koronaviru vysoké deficity. 

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4647896/na-nase-vydaje-prijmy-nestaci-rika-rusnok-v-roce-2024-muze-prijit-dluhova-brzda.html<br>

11.4.2021 Guvernér České národní banky (ČNB) Jiří Rusnok nemá strach z toho, že by Česko postihl v nejbližších měsících inflační šok a prudký růst cen. Řekl to nedělním pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Připustil ale, že inflace může letos být mírně nad dvouprocentním inflačním cílem. Předsedkyně Národní rozpočtové rady Eva Zamrazilová uvedla, že souhlasí s Rusnokem v tom, že je otázkou, co s cenami udělá rozvolnění protikoronavirových opatření.

Není to žádná tragédie. To, že zdražuje ropa, třeba razantněji, než někdo čekal, to, že jsou nějaké výkyvy na světovém trhu potravin, jsou položky, které centrální banka dokonce ve svých měnově politických rozhodnutích dává do takzvaných výjimek. Ale celkovou inflaci to ovlivní, s tím souhlasí," řekl pro ČT guvernér Rusnok.

https://www.e15.cz/byznys/finance-a-bankovnictvi/z-inflacniho-soku-a-prudkeho-rustu-cen-strach-nemam-rika-guverner-cnb-rusnok-1379503 

25.3.2021 Česká národní banka bude moci nově zákonem nařizovat limity hypoték. Dosud je mohla jen doporučovat. Pro žadatele o hypotéku do věku 36 let mají platit mírnější podmínky. Podobné oprávnění, tedy určovat právně závazné limity úvěrových ukazatelů, platí v řadě zemí Evropské unie, například na Slovensku či v Rakousku. A před absencích jejich zákonného ukotvení podle ČNB Česko varovala Evropská rada pro systémová rizika.

https://www.mesec.cz/clanky/nove-pravomoci-pro-cnb-centralni-banka-muze-urcovat-podminky-hypotek/<br>

16.3.2021 Člen bankovní rady ČNB Holub pro HN: Česká národní banka by mohla začít zvyšovat úrokové sazby ve druhé polovině letošního roku, až bude jasnější, kdy skončí uzavírky v sektoru služeb (Reuters) 

1.3.2021 ČNB: Harmonizovaný peněžní agregát M3 stoupl ke konci ledna o 10,5 % po růstu o 9,8 % na konci prosince (Reuters).

24.2.2021 Viceguvernér ČNB Marek Mora: Já se inflace nebojím. Je to fenomén, se kterým si centrální banka dokáže až hravě poradit, pokud tedy nejde o stagflaci. Ohledně dopadu koronaviru na krizi se Mora domnívá, že "v součtu vektorů proinflačních a protiinflačních vyhrají ty protiinflační s tím, že se může i stát, že inflace klesne na nějakou dobu dokonce pod cíl" centrální banky.Já jsem osobně očekával dopady covidové krize už na jaře, že (...) se rychleji propíšou do situace na trhu práce, do vývoje mezd, a tím pádem pak i do inflace. Do léta se k němu dostat nemusíme, protože tuto práci za nás vykoná pohyb měnového kurzu české koruny.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4613947/makromixer-jana-burese-a-roberta-brestana-ii-zvedne-cnb-prvni-ve-vyspelem-svete-sazby-hostem-viceguverner-marek-mora.html

24.2.2021 Ceny bydlení přestanou podle guvernéra České národní banky eskalovat teprve, až skončí uvolněná měnová politika centrální banky. I v loňském roce byly podle Jiřího Rusnoka nemovitosti nadhodnocené o nějakých 15 až 25 procent. Zájem o hypotéky, přestože je krize ve vzduchu a první firmy začaly propouštět, neutuchá. Loni banky poskytly hypotéky v rekordním objemu přes 250 miliard korun. Pro Jiřího Rusnoka to není důvod k obavám, hypoteční apetit vnímá pozitivně: "Když je někdo rozhodnutý si vzít úvěr na 20, 30 let, tak má víru minimálně ve vlastní budoucnost a svoje vlastní cash flow na dlouhou dobu

Průměrná sazba hypoték klesá už deset měsíců v řadě, aktuálně je na 1,94 %. Podle centrálního bankéře už níž nepůjde. "Tam bych další pokles spíše neočekával. Myslím si, že spíš jsme nastartováni na nějaký mírný růst. 

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/rusnok-ceny-hypotek-jsou-na-dne-odted-cekejte-mirny-rust-143901#

19.1.2021 Rusnok (ČNB): Míříme k recesi s dvojím dnem. Druhý pokles ekonomiky bude pravděpodobně mělčí než první. Koruna plní roli tlumiče šoků. Centrální banka v současné době necítí potřebu dále uvolňovat měnovou politiku. Smrštění ekonomiky se zřejmě promítne do kvality úvěrového portfolia (Reuters) 

8.1.2021 Ekonomický vývoj se podle většiny členů bankovní rady ČNB aktuálně obrací spíše k potřebě méně uvolněné měnové politiky, tedy k růstu úrokových sazeb ve střednědobém horizontu. Zároveň podle guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka první prognóza, nad kterou bude moci rada vést zásadnější debatu o budoucím směřování měnové politiky, bude na začátku května. Vyplývá to ze zveřejněného záznamu z jednání bankovní rady ČNB ve čtvrtek 17. prosince. Rada tehdy nechala jednomyslně úrokové sazby beze změny. Základní úroková sazba tak zůstala na 0,25 procenta. Ještě před květnovou prognózou zveřejní ČNB novou prognózu na počátku února.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4580230/Zaznam-CNB-Vyvoj-ekonomiky-smeruje-nyni-k-potrebe-zvysit-sazby.html

8.1.2021 Oslabení koruny nečekám, spíš mírné posílení, míní guvernér ČNB Rusnok. Nepředpokládá změnu úrokových sazeb. V nejbližších měsících by se tak měla inflace podle guvernéra pohybovat kolem dvou či mírně nad dvěma procenty.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/byznys/moje-penize/oslabeni-koruny-necekam-spis-mirne-posileni-mini-guverner-cnb-rusnok-nepredpoklada-zmenu-urokovych-s.A210108_173843_moje-penize_pev

Zdroj: https://www.lidovky.cz/byznys/moje-penize/oslabeni-koruny-necekam-spis-mirne-posileni-mini-guverner-cnb-rusnok-nepredpoklada-zmenu-urokovych-s.A210108_173843_moje-penize_pev

7.1.2021 Devizové rezervy ČNB ke konci prosince dosáhly 135,07 mld. EUR proti revidovaným 135,67 mld. na konci listopadu (Reuters) 

18.12.2020 ČNB říká, že bude návrhy jednotlivých institucí na výplatu dividend posuzovat individuálně, bude vyhodnocovat jejich kapitálové vybavení, rizikový profil, obchodní model a další podstatné faktory (ČNB)

9.12.2020 Devizové rezervy ČNB ke konci listopadu dosáhly 133,52 mld. EUR proti revidovaným 134,38 mld. Kč na konci října (Reuters) 

7.12.2020 Ministerstvo financí a Česká národní banka opět doporučily vládě zatím nestanovovat cílové datum vstupu do eurozóny. Vyplývá to z pravidelného materiálu MF a ČNB o vyhodnocení plnění maastrichtských konvergenčních kritérií a stupně ekonomické sladěnosti ČR s eurozónou, který dnes schválila vláda. Na twitteru o tom informovala Česká národní banka i ministerstvo financí. Materiál takové doporučení vždy v posledních letech obsahoval. Vláda Andreje Babiše (ANO) ve svém programovém prohlášení uvedla, že nebude o vstup do eurozóny usilovat.

Analýza mimo jiné uvádí, že ve vlastní připravenosti České republiky na přijetí eura přetrvávají slabá místa. Za překážku vstupu do měnové unie vláda považuje nedokončený proces reálného přibližování ekonomické úrovně ČR k zemím eurozóny, kde odstup u většiny klíčových ukazatelů, zejména pak cenové a mzdové úrovně, zůstává podle zprávy značný.
Nadále se podle materiálu také významně liší struktura českého hospodářství vůči eurozóně. To by následně komplikovalo podle ČNB výkon jednotné měnové politiky. "Vzhledem ke stárnutí populace není také dořešen problém dlouhodobé udržitelnosti veřejných financí, jejichž stabilizační působení by mělo po přijetí eura částečně nahradit ztrátu autonomní měnové politiky," uvedla ČNB.
Naopak pro přijetí eura dlouhodobě hovoří vysoká míra otevřenosti české ekonomiky a její velká obchodní i vlastnická provázanost s eurozónou. Pozitivně ČNB také hodnotí relativně stabilní kurz koruny k euru, a to i během letošního hlubokého ekonomického poklesu, nebo odolný bankovní sektor v ČR.
Centrální banka také upozornila, že během posledních let se změnily podoba institucí i pravidla eurozóny. "V současnosti proto nelze spolehlivě odhadnout budoucí potenciální finanční i nefinanční závazky pro Českou republiku spojené se vstupem do eurozóny," uvedla ČNB. 

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4559891/mf-a-cnb-opet-nedoporucily-vlade-nyni-prijimat-euro.html<br>

2.12.2020 Viceguvernér ČNB Mora: Současné zadlužování státu způsobené krizí a zesílené razatním snižováním daní by mohlo vytlačit inflaci trochu výše, než předpokládá základní scénář ČNB na příští rok (Reuters) 

26.11.2020 Česko zažívá nejvyšší poptávku po hypotékách v historii. Lidé se v době pandemie vrhli do nákupů nemovitostí, aby si pojistili úspory, využili nízkých úrokových sazeb a ušetřili na zrušené dani z převodu. Česká národní banka teď opět přichází s varováním, že některé banky poskytují i "značně rizikové" hypotéky a ceny bytů a domů jsou leckde nadhodnocené až o čtvrtinu.

ČNB ve středu v tiskové zprávě uvedla, že rostoucí ceny nemovitostí jsou rizikem pro stabilitu českého bankovnictví. Rizikem jsou také "tendence některých bank poskytovat vyšší objem značně rizikových hypotečních úvěrů". Za rizikové ČNB považuje úvěry klientům, u kterých poměr splátky dluhu vůči měsíčnímu příjmu překračuje 40 procent a celkové zadlužení je vyšší než osminásobek ročního příjmu.

ČNB, jejíž bankovní rada ve středu projednávala rizika pro finanční stabilitu, také odhaduje, že jsou nemovitosti v Česku v průměru nadhodnocené o 17 procent. Ve vybraných lokalitách s velkým podílem investičních bytů jde až o 25 procent.

https://byznys.ihned.cz/c1-66850170-centralni-banka-varuje-pred-prekotnym-rustem-cen-nemovitosti-nektere-banky-podle-ni-poskytuji-mnoho-rizikovych-hypotek 

26.11.2020 Bankovní sektor je stabilní a i v době pandemie si udržel odolnost vůči možným nepříznivým šokům, a to i díky stabilizačním a podpůrným programům vlády. Banky zůstávají odolné vůči případným nepříznivým dopadům koronavirové krize, uvedl na dnešní tiskové konferenci guvernér ČNB Jiří Rusnok

25.11.2020 Zatímco loni se v debatě o státním rozpočtu rozhodovalo o tom, zda mít schodek 30 nebo 40 miliard korun, letos jsou diskutované deficity o řád vyšší. Díky nízkému výchozímu zadlužení však Česko může podle viceguvernéra České národní banky Marka Mory stamiliardové schodky na podporu ekonomiky ustát. Pokud tedy půjde o krátkodobé opatření.

Můžeme si to dovolit letos a možná i příští rok, pak už musíme velice šlapat na brzdu. Srazit deficit na desetinu ale bude velice obtížné zejména politicky, což ve mně vyvolává obavy," uvádí Mora 

https://www.e15.cz/byznys/finance-a-bankovnictvi/mora-z-cnb-rust-zadluzeni-si-muzeme-dovolit-mozna-jeste-pristi-rok-pak-se-musi-brzdit-1375662?<br>

20.11.2020 Celková hodnota bankovek a mincí v oběhu překonala ve čtvrtek poprvé 700 miliard korun. Informovala o tom dnes Česká národní banka. Celkový počet bankovek a mincí v oběhu překonal 2,6 miliardy kusů. Nejvíce je v oběhu dvoutisícikorun a korunových mincí. Ke konci loňského roku bylo v oběhu zhruba 2,5 miliardy bankovek a mincí za zhruba 642 miliard korun (ČTK)

13.11.2020 Českem protéká největší objem hotovosti v dějinách. Druhá vlna tlačí peníze pod slamník. Hrozba druhé vlny pandemie přiměla Čechy napěchovat peněženky hotovostí. Podle zatím posledních statistik České národní banky obíhalo v zemi koncem září bezmála 685 miliard korun v hotovosti. To je takřka o 51 miliard korun neboli o osm procent více fyzických peněz v oběhu než v závěru února, tedy v předvečer pandemie. Více hotovosti v Česku podle statistik regulátora dosud ještě nikdy neobíhalo.  

Prudký nárůst objemu obíhajících peněz vzbudila už první vlna pandemie na jaře, druhá vlna ale posunula zásoby hotovosti na nová maxima. "Dalším faktorem růstu objemu hotovosti jsou i přetrvávající velmi nízké či nulové sazby na bankovních účtech," připomíná partner poradenské společnosti PwC Petr Kříž. 

Nejsilnější nárůst držby hotovosti zažilo Česko v říjnu 2008 krátce po pádu americké banky Lehman Brothers, a tedy neoficiálním startu velké finanční krize. Za jediný podzimní měsíc tehdy vzrostl objem hotovosti v ekonomice o deset procent poté, co lidé vybrali 33 miliard korun.  

https://www.e15.cz/byznys/finance-a-bankovnictvi/ceskem-proteka-nejvetsi-objem-hotovosti-v-dejinach-druha-vlna-tlaci-penize-pod-slamnik-1375099?<br>

10.11.2020 Biden je dobrá zpráva pro korunu...a tím špatná zpráva pro zisk ČNB. V souhrnu je tedy každoroční výsledek hospodaření ČNB výslednicí dvou klíčových mechanismů: úrokového, který existuje trvale a je zpravidla ziskový, a kurzového, který slábne a je zpravidla ztrátový. V dosavadní historii ČNB měly v tomto souboji celkově větší sílu efekty kurzu: na konci loňského roku byla ČNB celkově (včetně zmíněného zisku 60 miliard korun) v kumulované ztrátě téměř 130 miliard korun.

ČNB tedy ve skutečnosti nemá na finanční pomoc vládě ani vindru; naopak, sama je hluboko v minusu. Českou ekonomiku tohle centrálněbankovní zadlužení nijak neohrožuje, nicméně na platby vládě zde prostor prostě není. Situace se změní až teprve ve chvíli, kdy Česko přestane konvergovat, takže koruna přestane trendově posilovat, a až ČNB dokáže svými úrokovými zisky smazat nahromaděné kurzové ztráty. 

https://www.kurzy.cz/zpravy/566085-biden-je-dobra-zprava-pro-korunu-a-tim-spatna-zprava-pro-zisk-cnb/<br>

9.11.2020 Nezaměstnanost v ČR na jaře příštího roku stoupne na 5,5 %, řekl v televizním pořadu Otázky Václava Moravce člen bankovní rady České národní banky Tomáš Holub. V říjnu klesla na 3,7 % z 3,8 % v předchozích měsících. V české ekonomice Holub očekává podstatné utlumení růstu mezd, nominální růst v soukromé sféře by podle jeho odhadu měl v letošním i příštím roce klesnout pod tři procenta

4.11.2020 ČNB pro vládu peníze nemá a jen tak mít nebude

https://www.kurzy.cz/zpravy/565255-cnb-pro-vladu-penize-nema-a-jen-tak-mit-nebude/<br>

14.10.2020 Rusnok: Schodek státního rozpočtu v příštím roce bude pravděpodobně vyšší než zatím navržených 320 miliard korun. Nejnovější opatření proti šíření koronaviru a pokračování epidemie budou mít totiž dopad na příjmy státního rozpočtu. Letošní pokles ekonomiky bude zřejmě kvůli nejnovějším opatřením proti šíření koronaviru větší než 8,2 %, které odhaduje Česká národní banka v aktuální srpnové prognóze. Současná situace se totiž začíná blížit odhadovaným dopadům v alternativním scénáři vývoje ekonomiky, který vypracovala centrální banka na jaře. V něm odhadovala v případě druhé vlny pandemie koronaviru pokles ekonomiky o 13,5 procenta, uvedl guvernér ČNB Jiří Rusnok

(ČTK)

13.10.2020 Guvernér ČNB Rusnok: ČNB v současné době nevidí potřebu dále uvolnit měnové podmínky. Nicméně pro jistotu analyzuje možnost potenciálního použití nekonvenčních nástrojů, jako jsou například devizové intervence. (Reuters) 

12.10.2020 Česká ekonomika se potýká s krizí, kterou ještě nezažila. Pandemie na jaře zastavila její kola a i teď se nad ní vznáší hrozba dalšího lockdownu. HDP padá, schodek rozpočtu bobtná, inflace je jedna z nejvyšších v EU a koruna slábne. To vše musí sledovat a případně i korigovat Česká národní banka.

 • "Tato krize se liší v mnoha aspektech. Především, původ této krize je mimoekonomický. To je něco, co jsme nezažili možná od španělské chřipky,"
 • druhý lockdown ekonomice přivodil ještě hlubší než 8 % propad HDP, se kterým v aktuální prognóze počítá ČNB. 
 • Problém máme s tou jednotnou a velmi vysokou daní, která se jmenuje sociální a zdravotní pojištění. Tam si myslím, že to do jisté míry narušuje trh práce u těch méně kvalifikovaných kategorií, které pak mají pochopitelně tendenci ukrývat se do šedé nebo černé zóny 
 • míra progrese zdanění u nás je minimální. Dovedl bych si tedy představit vyšší zdanění vyšších příjmů 
 • majetkové daně jsou extrémně nízké, čímž se zase vymykáme standardu vyspělejších demokratických zemí 
 • Kmitání kurzu koruny je stále v pásmu přijatelné tolerance výkyvů, které nedestruují ekonomiku
 • https://forbes.cz/dovedu-si-predstavit-vyssi-zdaneni-bohatsich-rika-guverner-cnb-jiri-rusnok-v-podcastu/

6.10.2020 Mora: Možností je celá řada, centrální banka nic nevyloučila kromě "helicopter money" nebo zásadní změny rámce měnové politiky. Pokud se situace bude vyvíjet ve smyslu nějaké "blbé nálady", zhoršování epidemiologické situace, pak se pravděpodobnost, že bychom museli přemýšlet o něčem dalším, zvyšuje. To ale neznamená, že to uděláme. Viceguvernér ČNB Mora říká, že nevidí akutní problém nebo situaci, kterou by centrální banka musela řešit (Reuters) 

23.92020 Rusnok (ČNB): Nadále platí, že kdyby koruna měla oslabovat nad limity, které bychom považovali za kontraproduktivní, vyhrazujeme si právo v takové situaci zasáhnout. Nyní je to ale hypotetická rovina. Jsme přesvědčeni, že nedojde k plošnému uzavírání naší ekonomiky ani ekonomik v našem okolí, míra omezování může být ovšem vysoká, ať budou tato omezení vynucená nebo spontánní. Nemáme důvody považovat náš alternativní pesimistický scénář za hlavní, je ale zjevné, že pokud se bude situace blížit té na jaře, dostaneme se mu blíže. Pokud by omezující opatření nabývala plošnějšího charakteru, je pravděpodobnější, že se to projeví na ekonomickém životě domácností a podniků

 • Druhá vlna pandemie zůstává největším rizikem pro růst
 • Riziky prognózy jsou pandemie doma i v zahraničí, výraznější stabilizační vliv rozpočtové politiky a skladba nabídkových a poptávkových faktorů za vývojem inflace
 • Bankovní rada vyhodnotila rizika prognózy jako stále velmi výrazná, aktuální epidemiologická situace zvyšuje nejistotu ohledně budoucího ekonomického vývoje
 • Se stávající prognózou je konzistentní stabilita úrokových sazeb až do poloviny příštího roku a poté jejich postupný růst
 • dnešní rozhodnutí bankovní rady ponechat sazby na stávající úrovni bylo jednomyslné
 • V případě, že by se epidemiologická situace v Česku nelepšila, nelze podle něj vyloučit, že by se ekonomika vyvíjela spíše podle "alternativního scénáře". S ním ČNB pracovala na jaře a mimo jiné představuje propad ekonomiky za celý rok o 13,5 %. 
 • https://www.seznamzpravy.cz/clanek/co-nas-na-podzim-ceka-cnb-ukaze-jak-silna-bude-druha-vlna-121120

7.9.2020 Řada ekonomických subjektů, zejména lidé na programech státní podpory, si neuvědomuje, jak vážné situaci firmy a zaměstnavatelé čelí v důsledku koronavirové krize, uvedl viceguvernér České národní banky Marek Mora v rozhovoru pro týdeník Euro.

"Podle mě naše ekonomika v současné situaci vykazuje známky krátkozrakosti," Mora upozornil, že tyto "steroidy" se nebudou podávat věčně, jednoho dne dojdou a tam, kde je třeba, pak začne docházet ke strukturálním změnám.

"Problémové obory všichni známe - je to automobilový průmysl, doprava, vše, co se týká ubytování a pohostinství, tedy obecně cestovní ruch."

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4488952/mora-z-cnb-pozoruje-kratkozrakost-lide-nevnimaji-vaznost-ekonomicke-situace.html

30.8.2020 Zrušení superhrubé mzdy a zavedení dvou sazeb daně z příjmů je od vlády nepromyšlený krok, který navíc ohrožuje vývoj a udržitelnost veřejných financí. Vláda by se měla spíše soustředit v souvislosti s dopady pandemie koronaviru na snižování nejistoty ohledně dalšího vývoje. Ta totiž velkou měrou přispívá k negativnímu vývoji ekonomiky. 

Rusnok navíc upozornil, že daň z příjmů by se měla v kontextu českého daňového systému spíše zvyšovat, protože je extrémně nízká. Snižovat by se podle něj mělo sociální pojistné nebo další věci, které celkově prodražují pracovní sílu v ČR. "Všichni se předhánějí, jak chtějí daně snižovat v zemi, kde se skoro žádné daně z příjmů už neplatí. Daň příjmu v kontextu české daňové soustavy by se měla zvyšovat, a ne snižovat, protože ji máme extrémně nízkou. V kontextu Česka je to zbytečně řada vyhozených desítek miliard korun," uvedl guvernér ČNB.

Vládní koalice se shodla na zrušení superhrubé mzdy a zavedení dvou sazeb daně z příjmů fyzických osob 15 a 23 procent. Nyní činí efektivní zdanění pro zaměstnance 20,1 procenta. Příjmy rozpočtu by opatřením měly přijít o 74 miliard korun.

"Vláda minimálně nesnižuje nejistotu v ekonomice. Chrlí nápady ve spojitosti s nějakým politickým cyklem. Dělají se věci, které vypadají líbivě. Je ale třeba zajistit do budoucna přiměřenost veřejných financí s ohledem na nejistý ekonomický vývoj. Je třeba, aby se vláda soustředila na několik málo věcí, které mají zmenšit nejistotu, a ne řešit spoustu věcí," uvedl dále Rusnok. 

https://domaci.ihned.cz/c1-66808720-rusnok-kritizoval-vladni-navrh-na-zavedeni-dvou-sazeb-dane-z-prijmu-nesnizuji-tim-nejistotu-v-ekonomice-rekl 

28.8.2020 ČNB: Zůstává připravena proticyklickou kapitálovou rezervu bezprostředně a plně uvolnit, aby dále podpořila schopnost bank plynule úvěrovat nefinanční podniky a domácnosti. Rozhodujícím signálem pro tento krok bude materializace dříve přijatých cyklických rizik prostřednictvím úvěrových ztrát a nárůstu rizikových vah u úvěrových portfolií s přístupem IRB. ČNB ke stanovení sazby proticyklické kapitálové rezervy: Sazbu proticyklické kapitálové rezervy ponechala na 0,50 % z celkového objemu rizikové expozice, banky a spořitelní a úvěrní družstva jsou povinny používat tuto sazbu pro účely výpočtu kombinované kapitálové rezervy od 1.října 2021 (Reuters) 

7.8.2020 Devizové rezervy ČNB ke konci června dosáhly 133,19 mld. EUR proti rev. 135,20 mld. ke konci června (Reuters)  

6.8.2020 Česká národní banka dnes v souladu s očekáváním ponechala úrokové sazby beze změny. Dvoutýdenní repo sazba tak po jednomyslném rozhodnutí centrálních bankéřů zůstává na 0,25 %, diskontní sazba na 0,05 % a lombardní sazba na 1 %. Centrální banka také zhoršila odhad pro letošní propad HDP na 8,2 %, v té stávající počítala s poklesem ekonomiky letos o 8 %. Banka také zmírnila růst v roce 2021 na +3,5 % z dosud očekávaných +4,0 %. Na čtyřprocentní růst by se měla ekonomika podle ČNB dostat až v roce 2022. Česká koruna po zveřejnění nové prognózy klesá na denní dno 26,250 za euro, ztráty ale později zmírnila.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4467840/cnb-sazby-nemeni-zhorsuje-odhad-hospodarskeho-propadu-koruna-na-dennim-dnu.html

24.7.2020 Česká národní banka nakoupila před pár týdny 1,2 tuny zlata. Ačkoliv jde z pohledu banky o "malé" doplnění zlatých rezerv, transakce sama o sobě vyvolává otázky. Jde totiž o vůbec první nákup zlata v historii centrální banky. Do té doby zlaté rezervy jen rozprodávala a označovala se za "nezlatou centrální banku moderního typu". Navíc nákup přichází v době, kdy cena drahého kovu atakuje rekordy.

"Za prvních pět měsíců letošního roku podle údajů Mezinárodního měnového fondu centrální banky nakoupily přes 206 tun zlata a současně necelých 62 tun prodaly. Například Polsko nakoupilo více než sto tun zlata, Maďarsko přes třicet. Zdaleka největší objemy zlata do svých devizových rezerv v posledních letech kontinuálně nakupovaly Rusko a Čína. Obě tyto země dohromady mají přibližně polovinu zlata, které mají Spojené státy 

https://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/zlate-rezervy-cnb/r~cc1debfacc0311eab408ac1f6b220ee8/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=0&dop_req_id=kgGYoFD7Vdm-202007250717&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box

21.7.2020  Michl a Adam z ČNB: Aktualizovaný odhad dopadů pandemie COVID-19 na ekonomiku ČR

Jsme za dnem. Nic víc, nic míň. Příští týden, 31. července, zveřejní ČSÚ údaje o HDP za druhý kvartál, čekáme velké minus. Signalizuje to náš ukazatel spotřeby elektřiny, který ve druhém kvartálu mezičtvrtletně klesl o 7,5 % i když uznáváme, že korelace mezi HDP a spotřebou elektřiny není vždy perfektní (viz testování korelace spotřeby elektřiny a ekonomické aktivity). Od počátku nám jde ale hlavně o to, získat v reálném čase informace o trendu vývoje ekonomiky a identifikovat jeho změny. Mezičtvrtletní HDP za třetí kvartál by podle vývoje spotřeby elektřiny mohlo být letos poprvé již v plusu (ČSÚ zveřejní 30. října). 

tzv. ASA Staffing Index v USA: https://americanstaffing.net/staffing-research-data/asa-data-dashboard/asa-staffing-index/

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4456864/michl-a-adam-z-cnb-aktualizovany-odhad-dopadu-pandemie-covid-19-na-ekonomiku-cr.html

18.7.2020 Šok z celosvětového zavření ekonomik kvůli koronaviru postihne i nás a bude třeba mimořádných státních výdajů. Hlubší deficit rozpočtu si ale ČR může dovolit a ani lidi není třeba nabádat, aby horečnatě spořili, řekl Právu guvernér České národní banky Jiří Rusnok.

https://www.novinky.cz/domaci/clanek/rusnok-sok-to-je-ale-hlubsi-deficit-si-dovolit-muzeme-40330890#seq_no=3&source=hp&dop_ab_variant=0&dop_req_id=BZVDauh7c1F-202007181237&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku&utm_campaign=

13.7.2020 ČNB říká, že bankovní trh pro 3. čtvrtletí plošně avizuje nárůst očekávaných úvěrových ztrát ve všech segmentech úvěrového trhu. Banky podle ČNB vnímaly v Q2 výrazně zvýšená rizika v souvislosti s narušením ekonomické aktivity vyvolaným pandemií koronaviru, na která reagovaly zpřísněním úvěrových standardů napříč všemi segmenty úvěrového trhu (Reuters) 

9.7.2020 Devizové rezervy ČNB ke konci června dosáhly 134,74 mld. EUR proti revidovaným 135,14 mld. na konci května (Reuters) 

8.7.2020 Zápis ČNB: Členové bankovní rady se shodli, že finanční cyklus vstoupil do sestupné fáze a nově přijímaná cyklická rizika se budou snižovat. Shoda byla i na tom, že domácí bankovní sektor bude vystaven materializaci dříve přijatých cyklických rizik, na což je žádoucí reagovat rozpouštěním CCYB. V diskusi o nastavení limitu ukazatele LTV zazněly i názory podporující jeho zrušení či další mírné uvolnění, převážil však názor, že s ohledem na přetrvávající nadhodnocení cen bydlení a značné nejistoty ohledně budoucího cenového vývoje je žádoucí zachovat stávající limit na úrovni 90 % (Reuters)

18.6.2020 Bankovní rada ČNB dnes snížila sazbu proticyklické kapitálové rezervy bank na 0,5 % z aktuální úrovně 1 %. Částečné uvolnění proticyklické kapitálové rezervy podpoří schopnost bank plynule úvěrovat nefinanční podniky a domácnosti, uvedl regulátor v dnešním prohlášení po jednání bankovní rady.

15.6.2020 Guvernér ČNB Rusnok říká, že další snížení úrokových sazeb z již tak nízkých úrovní by mohlo podkopat stabilitu finančního systému (Reuters)

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4429919/guverner-cnb-rusnok-dalsi-snizeni-sazeb-by-mohlo-poskodit-financni-sektor.html

11.6.2020 Bankovní účet má v současnosti zhruba 90 % českých domácností, zatímco v roce 2015 to bylo 79 % a v roce 2010 67 % domácností. Za posledních 10 let se také zvýšil počet lidí, kteří využívají elektronické bankovnictví. Nyní je to 75 % dotázaných, v roce 2010 to byla zhruba třetina. Vyplývá to z průzkumu ministerstva financí k finanční gramotnosti

https://financnigramotnost.mfcr.cz/cs/pro-odborniky/mereni-urovne-financni-gramotnosti/2020/financni-produkty-a-spotrebitelske-uvery-3242

9.6.2020 Devizové rezervy ČNB ke konci května dosáhly 134,52 mld. EUR proti revidovaným 135,07 mld. ke konci dubna (Reuters)  

4.6.2020 Bankovnictví se po koronavirové krizi výrazně změní, banky budou zavírat pobočky a propouštět zaměstnance. Na konferenci s názvem Jak znovu roztočit kola ekonomiky to dnes řekl hlavní poradce České bankovní asociace Vladimír Staňura. Rozšíří se podle něj digitalizace, na pobočky budou klienti chodit jenom kvůli složitějším produktům typu investičního bankovnictví nebo hypoték. Ale ani tam nebude nutný osobní kontakt (ČTK)

29.5.2020 Guvernér ČNB Rusnok: Nedokáže si představit, proč by měla koruna klesnout na 30 CZK za euro nebo na ještě nižší úrovně. Devizové intervence určitě nyní nejsou na agendě. Deflace nyní nehrozí, není důvod prohlubovat expanzivní měnovou politiku (Reuters)  

28.5.2020 Už v prvním čtvrtletí však podle propočtů Deloittu vyskočil objem peněz, které banky vyčlenily na rizikové úvěry, na 2,8 miliardy korun. To je pětinásobek v porovnání se stejným obdobím loni. Podle Tomáše Pfeilera, portfolio manažera makléřského domu Cyrrus, se situace může v dalších čtvrtletích ještě zhoršit. Například proto, že státem prosazené prodloužení termínů na splátky dočasně podrží problémové úvěry na uzdě. "Pokud klient požádá o možnost odkladu splátek, nelze u něj vyhodnocovat, zda se dostává do problémů se splácením. Navíc můžeme předpokládat, že moratorií využijí zejména dlužníci s horší platební morálkou. Proto může dojít k nárůstu problémových úvěrů ve čtvrtém kvartále, kdy odklady splátek vyprchají," řekl Pfeiler.

Nejvíce krize zasáhne spotřebitelské úvěry a úvěry malých firem, zejména v oborech navázaných na cestovní ruch. Jak moc, zatím analytici nechtějí odhadovat. "Bude to záviset na rozsahu pomoci vlády jednotlivým sektorům, na rychlosti oživení ekonomiky a na tom, zda přijde případná druhá vlna pandemie

25.5.2020 České národní bance připadlo po zániku Československa před více než 27 lety 70 tun zlata. V letech 1997 a 1998 došlo k prodeji 56 tun zlata. Jednalo se o nejvýraznější pokles zásob zlata v novodobé historii České republiky. V následujících letech docházelo k dalšímu snižování množství zlata až na současnou úroveň 7,8 tuny. Na konci dubna letošního roku se zlaté rezervy České národní banky pohybovaly ve výši 11,2 procenta původního stavu při vzniku České republiky. To v přepočtu činí 252 tisíc troyských uncí. Jelikož se aktuálně cena zlata pohybuje na úrovni 1730 dolarů za troyskou unci, můžeme říct, že náš "zlatý poklad" dosahuje hodnoty přibližně 436 milionů dolarů.

Během letošního roku ubylo z devizových rezerv přibližně 156 kilogramů zlata. Přesto cena zlatých devizových rezerv vzrostla. Vysvětlení je prosté. Během pandemie koronaviru výrazně vzrostla cena zlata. Zatímco tedy na začátku roku mělo zlato v České národní bance hodnotu 391 milionů dolarů, nyní má menší množství zlata hodnotu o 45 milionů dolarů vyšší.

22.5.2020 "Použití záporných sazeb jistě nelze zcela vyloučit z našeho teoretického repertoáru nástrojů pro mimořádné podmínky," řekl Rusnok. "Nicméně jejich použití si v našich reáliích dovedu jen obtížně představit."

"Bylo zmíněno, že v případě, že bychom se dostali do rizika výrazně deflačních rizik jako v roce 2012-13, tak máme vyzkoušený kurzový závazek, to znamená umíme oslabit korunu. Ale uvědomujeme si, že v současné době ta koruna představuje i ceny roušek, potravin, které se počítají přes dovozní ceny, takže jsme velmi opatrní a víme, že takový instrument bychom zaváděli až v okamžiku, kdybychom viděli, že základní nástroje nestačí," řekl Benda.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4411701/rusnok-uziti-zapornych-sazeb-cnb-si-dovedu-predstavit-jen-tezko.html

19.5.2020 Výnosy ročních i dvouletých českých státních dluhopisů se v průběhu května podívaly pod nulu. Naposledy se tak stalo v létě roku 2017, kdy ČNB po ukončení devizových intervencí poprvé zvedla z nuly své úrokové sazby. Investoři sázejí na to, že reakce České národní banky na hrozby koronavirové pandemie bude ještě silnější než doposud. Vydělat na obdobných bondech jinde v Evropě je navíc téměř nemožné. "V porovnání s Polskem a Maďarskem hraje prudší propad české ekonomiky do karet pesimistům a zvyšuje sázky na další snížení sazeb.

Výnos v případě roční státní půjčky trh momentálně podle dat Thomson Reuters oceňuje na minus 0,3 desetiny procenta, tuto sazbu by tak stát ročně inkasoval od investorů za to, že si od nich půjčil. "Výnosy českých vládních obligací mohou pokračovat v propadu i nadále. Kromě nákupů ze strany ČNB sehraje roli i atraktivita tuzemských vládních cenných papírů v očích velkých fondů či bank. Nejhlouběji v historii klesly doposud sazby během roku 2016, kdy například investoři při dvouleté půjčce českému státu každý rok doplatili úrok ve výši bezmála jednoho procenta. Motivací byla tehdy pro zahraniční kupce českých vládních bondů sázka na budoucí posílení koruny vůči euru, jejíž zhodnocení by převládlo nad úrokem placeným českému státu.

Stát si tak jen od počátku března půjčil skrze dluhopisy vydané na rok a více bezmála 450 miliard korun.

Více na https://www.e15.cz/byznys/finance-a-bankovnictvi/cesko-flirtuje-se-zapornymi-sazbami-pod-nulu-by-slo-po-trech-letech-1369790

15.5.2020 Podle alternativního scénáře vývoje české ekonomiky, který počítá s pomalejším opadnutím 1. vlny pandemie koronaviru a zároveň s nástupem další vlny na konci letošního roku, by mohla česká ekonomika letos klesnout až o 13,5 % a příští rok o 1,5 p%. Vyplývá to ze Zprávy o inflaci, kterou dnes zveřejnila ČNB. Další méně negativní scénář ČNB počítá s déle trvající pandemií a rovněž delšími negativním dopady v zahraničí. Podle něj by česká ekonomika letos klesla o 10,1 % a příští rok by stoupla o 3,2 %

15.5.2020 Plánovaný schodek státního rozpočtu pro letošní rok ve výši 300 miliard korun nebude pravděpodobně stačit. Ten schodek bude asi vyšší, ale je spekulace, zda o 50 nebo 100 miliard. Myslí si to guvernér České národní banky Jiří Rusnok. Výpadek příjmů rozpočtu podle něj totiž bude asi vyšší, než očekává ministerstvo financí, řekl Rusnok v televizi CNN Prima News.

Realistické je podle Rusnoka očekávat, že i v příštím roce bude schodek rozpočtu na podobných úrovních jako letos. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) nedávno v České televizi uvedla, že se schodkem kolem 300 miliard korun počítá předběžně i pro příští rok. "Výhled na příští rok je ještě méně jistý, ale obávám se, že ministryně financí je v koridoru realistických odhadů,

Více na https://www.e15.cz/koronahelpdesk-e15/rusnok-schodek-rozpoctu-300-miliard-nemusi-stacit-vysoke-vydaje-zvladneme-nanejvys-par-let-1369706


13.5.2020 ČNB: Nově budou moci likviditu formou dodávacích dvoutýdenních repo operací u ČNB čerpat také pojišťovny, penzijní společnosti a investiční společnosti, které mají licenci od ČNB. Česká nárobní banka říká, že od pondělí 18. května dojde ke změnám u dodávacích repo operací. Splatnost těchto repo operací bude pro banky, pobočky zahraničních bank a spotřební a úvěrní družstva rozšířena i na tři měsíce. Rozšíří se také spektrum přijímaného zajištění o hypoteční zástavní listy (Reuters) 

13.5.2020 Jedno euro se tento týden obchodovalo na finančním trhu až za kurz okolo 27,60 koruny. Před týdnem přitom stálo i o 60 haléřů méně. Důvodem současného oslabování jsou obavy z dalších kroků České národní banky. Její snahy o tlumení dopadů krize by nemusely skončit jen u snižování úrokových sazeb. Hlavní ekonom ING Bank Jakub Seidler říká, že trh patrně překvapila debata o možném obnovení kurzového závazku, tedy o umělém oslabování koruny. "ČNB doposud pouze připouštěla možnost vstupu na trh, pokud by koruna skokově oslabovala," uvedl.

Koruně v úvodu tohoto týdne neprospěly výroky Tomáše Holuba, člena bankovní rady ČNB. Centrální bankéř připustil využití méně tradičních nástrojů měnové politiky, pokud by to situace tuzemské ekonomiky vyžadovala.

Právě zmíněné zahájení umělého oslabování koruny je jednou ze škály možností, jejichž využití Holub v pondělí během diskuse s ekonomy připustil. S tímto nástrojem již má ostatně ČNB zkušenosti, když ve snaze podpořit české hospodářství prováděla intervence od podzimu 2013 do jara 2017. Během nich prodávala koruny a nakupovala eura − tímto způsobem držela kurz na úrovní 27 korun

Od poloviny února, kdy byl kurz i pod 25 korunami, ale hodnota měny vůči euru spadla o více než devět procent s tím, jak se investoři na mezinárodních finančních trzích zbavovali všech aktiv považovaných za rizikovější. K propadu koruny přispěl i výprodej ze strany investorů, kteří ji nakoupili během měnových intervencí. 

https://archiv.ihned.cz/c1-66762500-koruna-opet-ztraci-investori-se-obavaji-opakovani-umeleho-oslabovani-ze-strany-cnb

11.5.2020 Nejprve ve čtvrtek bankéři snížili základní sazbu skokem o 75 bazických bodů, čímž mírně zaskočili trh, který počítal jen s 50 body. Pro korunu to znamenalo zásah, byť ne zcela dramatický, a týden tak zakončovala zpátky u EUR/CZK 27,23. Oslabování české měny ovšem v pondělí nasadil korunu člen bankovní rady Tomáš Holub, který se na konferenci s analytiky rozpovídal o dalších možných krocích centrální banky. Ta již standardní nástroj měnové politiky téměř vyčerpala, když základní úrokovou sazbu nastavila na 0,25 %. Z Holubových slov ovšem vyplynulo, že je ČNB otevřena celé paletě dalších možností na měnové uvolnění, od devizových intervencí, přes kvantitativní uvolňování až po záporné sazby. Tato rétorika v kombinaci s katastrofickou podobou představeného scénáře ekonomického vývoje v případě druhé vlny epidemie koruně uštědřila tvrdý knockout a poslala ji nad EUR/CZK 27,50. 

7.5.2020 ČNB čeká v roce 2020 propad HDP o 8,0 % (dříve 2,3 %). V 2021 čeká růst o 4,0 % (dříve 2,8 %), Pokud jsme si jisti směrem, kam se situaci vyvíjí, pak je třeba využít maximálně prostor, který ČNB má. Repertoár dalších nástrojů diskutujeme. Dnešní nízké sazby s námi budou relativně dlouho. Naše sazby mohou jít i do záporu. Nedá se to úplně vyloučit, stále se ale domnívám, že jsme tomu poměrně vzdáleni (Reuters) 

7.5.2020 ČNB snižuje repo sazbu o 75 bps. na 0,25 %, trh čekal snížení na 0,50 %, ČNB snižuje lombardní sazbu na 1,00 %, diskontní sazbu ponechává na 0,05 % (Reuters) 

14.4.2020 Člen bankovní rady ČNB Vojtěch Benda ve sdíleném komentáři: HDP zřejmě letos klesne výrazněji než v krizovém roce 2009. Budeme rádi, když meziroční pokles nebude dvouciferný. Ceny rostou kvůli narušeným dodávkám ze zahraničí i oslabenému kurzu koruny (HN)

9.4.2020 Člen bankovní rady ČNB Tomáš Holub v rozhovoru pro Reuters: Z měnově politického hlediska máme prostor uvolnit úrokové sazby o 100 bazických bodů a situaci zlepšuje i slabší koruna (Twitter)

8.4.2020 Poslanecká sněmovna schválila novelu zákona o ČNB rozšiřující její mandát pro aktivity na trhu včetně možných nákupů aktiv (Reuters) 

8.4.2020 Devizové rezervy ČNB ke konci března dosáhly 134,01 mld. EUR oproti revidovaným 133,54 mld. EUR ke konci února

1.4.2020 Platí, že arzenál centrálních bank je v krizových situacích teoreticky nevyčerpatelný, pochopitelně v rámci plnění jejího zákonného mandátu, to je dosahování cenové a finanční stability říká Jiří Rusnok. Centrální banka by ráda získala možnost nakupovat dluhopisy i od jiných institucionálních investorů než jen od bank, aby mohla v případě potřeby lépe zajišťovat finanční stabilitu. Kvantitativní uvolňování ve standardním pojetí, jak ho provozuje ECB nebo některé jiné centrální banky, rozhodně není na pořadu dne.

https://archiv.ihned.cz/c1-66742950-plati-ze-arzenal-centralnich-bank-je-v-krizovych-situacich-teoreticky-nevycerpatelny-rika-jiri-rusnok

31.3.2020 Objem bankovních úvěrů ke konci února 2020 dosáhl 6,135 bil. Kč a proti předchozímu měsíci tak podle statistik centrální banky vzrostl o 15 mld. Kč. ČNB dnes vydala poslední bankovní statistiku, v níž ještě nejsou vidět neklamné znaky pandemie koronaviru, jež v březnu postihly i českou ekonomiku

31.3.2020 Rusnok: Kvantitativní uvolňování ve standardním pojetí, jak ho provozuje ECB nebo některé jiné centrální banky, rozhodně není na pořadu dne (ihned.cz). Pravděpodobnost použití záporných sazeb v našich podmínkách stále vidím jako limitně se blížící nule (ihned.cz)

28.3.2020 Zásadní úlohu pro udržení ekonomiky v chodu a její příští rozjezd bude hrát i centrální banka. Podle Zahradníka je v souvislosti s měnovou politikou namístě více pracovat s devizovými rezervami. Ty mohou být jak rezervoárem peněz pro intervence, které by bránily přílišnému znehodnocení kurzu a nárůstu inflace, tak robustním finančním zdrojem pro zajištění krizového ekonomického managementu. Přičemž je kde brát vzhledem k objemu těchto rezerv, který vznikl nedávnou intervenční politikou ČNB. Koncem února rezervy dosahovaly skoro 3,5 bilionu korun. Filip Matějka z CERGE-EI připomíná, že i mnoho ekonomů ve světě je ochotno "překročit Rubikon" a využít centrálních bank ke krytí nákladů spojených s koronavirovou epidemií a rozvalem ekonomik. "Měly by mít formu nesplatných půjček domácnostem a firmám. Tyto peníze takto přijdou rychleji než vládní transfery či zpeněžení dluhu," dodává.

26.3.2020 ČNB proti očekávání snižuje sazby výrazněji, hlavní 2T repo o 75 bps. na 1,00 % (očekáváno -50 bps na 1,25 %)

Viceguvernér ČNB Nidetzký k možnosti ČNB nakupovat státní dluhopisy: Cílem ČNB nebylo nikdy vstoupit na primární trh státních dluhopisů. Cílem je rozšířit okruh protistran a rozsah nástrojů, které ČNB může nakupovat. Nákupy by měly umožnit dodávat likviditu také ostatním protistranám jako pojišťovny nebo penzijní fondy

Tomáš Holub z ČNB k možné aktivitě ČNB na trhu dluhopisů: ČNB již v současnosti může nakupovat státní dluhopisy od komerčních bank, stávající legislativa tedy určitý prostor k možnému kvantitativního uvolňování dává

24.3.2020 Premiér Babiš: ČNB získává podobné pravomoci jako Fed nebo ECB. Možnost vstupovat na dluhopisový trh. Všechny ostatní kroky budou v její kompetenci (Reuters)

24.3.2020 ČNB bude do budoucna zřejmě moci podpořit stát při vydávání dluhopisů. Bude totiž moci obchodovat s cennými papíry s delší splatností a s více institucemi na finančním trhu a nakupovat tak například státní dluhopisy. Počítá s tím novela zákona o ČNB, kterou na dnešním mimořádném jednání schválila vláda (ČTK) V současnosti může ČNB obchodovat pouze s nástroji se splatností do jednoho roku, a to pouze s bankami nebo spořitelními a úvěrními družstvy. Schválení novely toto omezení ruší, a centrální banka tak bude moci obchodovat s cennými papíry s delší splatností a také s více subjekty, tedy například s pojišťovnami, penzijními společnostmi nebo dalšími investory, kteří jsou běžnými držiteli státních dluhopisů. ČNB o tuto změnu usiluje od roku 2016. "Aby se stát nedostal do situace, že o jeho dluhopisy nebude mít trh zájem, nebo aby se nemusel zadlužovat za velmi vysoký úrok, ČNB bude moci vyslat signál, že bude mít o dluhopisy zájem. To pak státu umožní si na trhu půjčit za výhodnějších podmínek," v posledních dnech k obdobný krokům přistoupily kromě hlavních světových centrálních bank také například centrální banka Polska nebo Rumunska.

Více na https://www.e15.cz/domaci/vlada-chysta-prostor-pro-ceske-kvantitativni-uvolnovani-rozsiruje-moznosti-cnb-1367984

16.3.2020 Česká národní banka rozhodla v souvislosti dopadů šíření koronaviru do ekonomiky o snížení měnověpolitických úrokových sazeb. Základní úroková sazba, kterou je dvoutýdenní reposazba, klesá o 50 bazických bodů na 1,75 %. Současně ČNB rozhodla o snížení lombardní sazby na 2,75 % a diskontní sazby na 0,75 %. Změna sazeb je účinná od úterý 17. března 2020. Podle guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka je zřejmé, že nastane razantní útlum ekonomiky. S pokračováním mimořádné situace přitom podle něj roste pravděpodobnost, že ekonomika klesne. Česká měna dnes poprvé od ukončení intervencí České národní banky v dubnu 2017 oslabila nad 27,00 Kč/EUR. Proti pátečnímu závěru končila dnes o rovnou korunu níže na 27,18 Kč/EUR. Dolů ji poslaly vládní kroky proti šíření nového typu koronaviru, odpolední zásah centrální banky nepomohl.

 • Petr Král z ČNB: Odezva ekonomiky bude krátkodobě velice negativní, dál bude záležet na délce platnosti i globálních omezení. Nejde o ekonomický konec světa a a naše ekonomika může toto období ustát docela dobře
 • Guvernér ČNB Jiří Rusnok: Aktuální kurz koruny uvolňuje podmínky pro exportní část ekonomiky, v současné mimořádné době ale nemůže sám o sobě stačit

6.2.2020 Česká národní banka dnes zvýšila úrokové sazby. Základní dvoutýdenní repo sazba tak vzroste o 25 bazických bodů na 2,25 %, lombardní sazba vzroste na 3,25 % a diskontní sazba na 1,25 %. Rozhodnutí, které bylo oznámeno s hodinovým zpožděním, je pro trhy překvapením. Analytici se přikláněli k ponechání sazeb beze změny. Koruna po rozhodnutí zpevňuje pod 25,00 za euro. Nově stanovené úrokové sazby jsou platné od 7. února 2020.

24.1.2020 Člen bankovní rady České národní banky Aleš Michl navrhne při diskusích vedení centrální banky navýšit investice do tzv. zelených dluhopisů, tedy cenných papírů, které slouží k financování projektů šetrných k životnímu prostředí. ČTK to Michl sdělil po svém dnešním vystoupení na ekonomickém fóru v Davosu. V současné době má centrální banka v takovýchto dluhopisech dvě procenta devizových rezerv, tedy zhruba 68 miliard korun. více

20.12.2019 MF ve strategii předpokládá pro rok 2020 hrubou emisi střednědobých a dlouhodobých státních dluhopisů v hodnotě minimálně 120 mld. Kč. V závislosti na vývoji na finančních trzích a měnově politické situaci plánuje vydat nové benchmarkové fixně úročené státní dluhopisy na domácím trhu se splatností od roku 2024. V případě zachování poptávky a výhodných podmínek na trhu plánuje vydat nové emise státního euro-dluhopisu na domácím trhu pro úplné či částečné refinancování eurové potřeby financování (Reuters)

MF říká ve strategii financování a řízení státního dluhu, že celková plánovaná výše potřeby financování ČR v 2020 klesne na 271,1 mld. Kč z 331,2 mld. Kč v roce 2019. MF očekává, že státní dluh v roce 2020 klesne na 28,9 % HDP z předpokládaných 29,4 % v roce 2019 (Reuters)

18.12.2019 ČNB ponechává lombardní sazbu na 3,00 %, diskontní sazba zůstává na 1,00 %. ČNB podle očekávání sazby nezměnila, základní 2T repo sazba zůstává na 2,00 %(Bloomberg)

19.12.2019 Švédská centrální banka Riskbank zvyšuje základní úrokovou sazbu na 0,00 %. Končí tak 5letý experiment se zápornými sazbami

19.12.2019 Japonská centrální banka představila pravidla pro program půjčování ETF, jejímž prostřednictvím může dočasně půjčit účastníkům trhu svá ETF s cílem zlepšit likviditu na trzích ETF. Protistranou budou "velcí hráči" na ETF trhu, půjčky se budou konat denně podle poptávky protistrany, doba trvání programu bude 1 rok. Konkrétní datum začátku nebylo stanoveno (Bloomberg) . Čínská centrální banka vložila do bankovního systému 30 mld. jüanů v rámci 7denních repo operacích a 250 mld. jüanů v rámci 14denní repo operacích (Bloomberg)

16.12.2019 Italská vláda poskytne až 900 milionů eur (téměř 23 miliard Kč) na záchranu zadlužené družstevní banky Popolare di Bari. Banka minulý týden oznámila, že bezodkladně potřebuje finanční injekci až jednu miliardu eur. V pátek ji italská centrální banka umístila kvůli rostoucím kapitálovým ztrátám pod zvláštní správu - podrobnosti zde (Reuters). Banka Popolare di Bari podle něj také plánuje propustit 800 ze zhruba 3000 zaměstnanců více

24.5.2019 ČNB zvýšila sazbu proti cyklické rezervy na dvě procenta (z 1,75 %) s tím, že je finanční sektor stabilní a má dost prostoru pro růst úvěrů i po zvýšení rezervy  

zobrazit více..
Loading...