Ing. Aleš Michl

Ing. Aleš Michl

  • Aleš Michl 18. října 1977 (ekonom, technooptimista, člen bankovní rady ČNB) současnou situaci spojenou s globálním oteplováním (změny životního prostředí s cílem zpomalit oteplování) vyřešíme "prachama" a ekonomickým růstem (klíčová je přeměna z průmyslové země, na zemi s velkým podílem služeb, myslím např. Čínu a Indii) a časem, protože Asie je největším znečišťovatelem CO 2 atd., růst musí i celosvětová ekonomika a důležité je odbourat regulace. Tam kde dnes jsme, vděčíme penězům a ekonomickému růstu, také proto nám ekonomický růst a peníze pomohly problém vyřešit (na úrovní obci, státu, EU atd.) Je nutné říci, že záporné úrokové sazby jsou špatně. Máme nejlevnější peníze za 5 000 let, nejsme v žádné krizi, není to na hlavu? A další věc, ocenění 36 největších evropských bank je proti předkrizové úrovni (2008) minus 78 %. To je jasný signál!

Aleš Michl a jeho názory:

19.5.2021

  • Centrální banka by měla sazby zvýšit, teprve až bude pandemie covidu-19 pod kontrolou.
  • https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4678224/michl-sazby-by-se-mely-zvysit-az-bude-pandemie-pod-kontrolou.html<br>

12.1.2021

  • ČNB by něla prozatím držet úrokové sazby beze změny,  neboť domácí ekonomika zasažená pandemií potřebuje stabilitu.

  • Od nás teď čekejte stabilitu, klid, dočasně levné peníze. Až se z toho dostaneme, tak si myslím, že je potřeba zase podporovat úspory a tvorbu kapitálu, tedy vyšší úrokové sazby.

  • https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4581774/michlod-cnb-nyni-ocekavejte-stabilitu-sazeb.html

6.1.2021

  • Ve druhém čtvrtletí roku 2021 přijde zřejmě nejrychlejší meziroční růst české ekonomiky v historii. Na dnešní on-line konferenci na téma "Kam úspěšně investovat v roce 2021" to řekl člen bankovní rady České národní banky Aleš Michl. Pak očekává zmírnění růstu.
  • Z delšího pohledu vidí stále dva rizikové scénáře, respektive dvě úplně odlišné možnosti dalšího vývoje. "A ty jsou stejné jako v mém loňském projevu bez ohledu na příchod pandemie". 
  • Jde o riziko deflace či výrazného poklesu inflace. Proto vyzývá k expanzivnímu rozpočtu a k vyšším investicím a jako druhý nejlepší krok doporučuje mírně snížit daně.
  • Druhým rizikem je podle Michla riziko bubliny na trhu aktiv. "Mimo jiné proto nechci pro ekonomiku záporné sazby. Proto bychom si měli zvyknout na pravidlo, že na koupi nemovitosti má dát každý minimálně deset procent ze svého a na zbytek hypotéku".
  • Očekává, že dlouhé období extrémně nízkých sazeb ve světě povede k nadměrnému nárůstu zadlužení, a to u firem, domácností i státu. Proto doufá, že ČNB záporné sazby nezavede. 
  • https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4578426/michl-ve-2-ctvrtleti-ceka-nejrychlejsi-rust-ekonomiky-v-historii.html

23.10.2020

  • V případě potřeby zavedení nestandardních nástrojů by nikdy nehlasoval pro záporné sazby ani pro intervence na devizovém trhu. Současný vývoj kurzu koruny je "výborný", odpovídá ekonomickému cyklu (Reuters) 
  • V příštím roce by podle něj měl přijít ještě větší impuls ze strany fiskální politiky. "Teď ekonomika dostane velký fiskální impuls, ale co hrozí, je, že když to příští rok vymizí, tak se fiskál stane restriktivním, tudíž je potřeba udělat ještě větší impuls, než byl letos. 
  • Zopakoval tak svou dřívější výzvu, kterou však bankovní rada nevyslyšela. "Když uvidím, že mi příští nebo přespříští rok výrazně padá inflace směrem k nule a potřebuji udělat expanzi, tak pro mě ta role (centrální banky) je v tom, že pokud budeme mít zisk a pokryjeme rezervní fondy, pak můžeme odvést mimořádnou dividendu do státního rozpočtu. Ten si s ní může dělat, co chce, (například) fiskální impuls.
  • https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4525947/michl-cnb-muze-setrvat-ve-vyckavacim-modu.html<br>

21.7.2020 

  •  Michl a Adam z ČNB: Aktualizovaný odhad dopadů pandemie COVID-19 na ekonomiku ČR. Jsme za dnem. Nic víc, nic míň. Příští týden, 31. července, zveřejní ČSÚ údaje o HDP za druhý kvartál, čekáme velké minus. Signalizuje to náš ukazatel spotřeby elektřiny, který ve druhém kvartálu mezičtvrtletně klesl o 7,5 % i když uznáváme, že korelace mezi HDP a spotřebou elektřiny není vždy perfektní (viz testování korelace spotřeby elektřiny a ekonomické aktivity). Od počátku nám jde ale hlavně o to, získat v reálném čase informace o trendu vývoje ekonomiky a identifikovat jeho změny. Mezičtvrtletní HDP za třetí kvartál by podle vývoje spotřeby elektřiny mohlo být letos poprvé již v plusu (ČSÚ zveřejní 30. října).
  • https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4456864/michl-a-adam-z-cnb-aktualizovany-odhad-dopadu-pandemie-covid-19-na-ekonomiku-cr.html

7.4.2020

  • Platíme šokovým ekonomickým útlumem (spodní část grafu). Nejde však o recesi, jakou známe z učebnic. Kolega James Bullard z americké centrální banky Fed to nazval obdobím "národní adaptace ekonomiky na pandemii". 
  • Ekonomickou situaci lze ze strany ČNB zmírnit výrazným zlevněním peněz a zasazením se o stabilitu bankovního systému. Peníze, cash, pak musí vláda lidem a podnikatelům doslova rozdat (vrtulníkové peníze). 

19.3.2020

  • je třeba dalšího snížení sazeb, navrhuje, aby banky poslaly zhruba polovinu zisku 2019 (zhruba 30 mld. Kč) do státního rozpočtu na pomoc proti dopadům koronaviru (Reuters) Oprava:  říká, že je třeba dalšího snížení sazeb, navrhuje, aby ČNB poslala zhruba polovinu zisku do státního rozpočtu na pomoc proti dopadům koronaviru (iDnes.cz)
  • navrhuje, aby ČNB mimořádně poslala polovinu svého zisku do státního rozpočtu, nebo pro Česko něco nakoupila  

17.3.2020

  • Člen bankovní rady Michl v rozhovoru pro E15 říká, že nebude nikdy hlasovat pro devízové intervence (Reuters) 

12.3.2020

  • Pro ekonomiku je koronavirus jako tvrdý úder pravým hákem, ale žádný knockout 
  • důležité je zůstat v klidu - následky epidemie SARS v roce 2003 lidstvo dostalo pod kontrolu do devíti měsíců
  • Navrhuji snížit úrokové sazby a pomoci ekonomice, aby zůstala silná. 
  • Kapitalistické ekonomice se nejlépe daří, když se lidé, zboží a peníze volně hýbají. V roce 2008 zamrzl trh peněz (Firmy přestaly dostávat provozní úvěry, seškrtaly u svých dodavatelů objednávky a zamrzl trh zboží. Začalo se propouštět. Zamrzla poptávka lidí.). V roce 2020 místo peněz jsou zablokováni lidé (povinná a dobrovolná karanténa), postupně drhne i trh zboží .
  • Nepochybuji, že se z toho nakonec dostaneme a po zastavení nemoci přijde volný pohyb osob a ekonomický růst. Jde o to, kdy se to stane. Zda to bude vývoj ve tvaru V, nebo U. Tedy teď ekonomika zabrzdí a pak rychle za kvartál nebo dva ožije po super zprávě o zastavení nemoci. 
  • Vždy, v každé krizi, se osvědčilo držet se pravidelných investic. Čili hlavně nezastavujte pravidelnou investici. 
  • Až se situace v Číně uklidní, Čína opět poroste a opět se tam masivně bude vyrábět, kvůli nižším nákladům. Rozhodnou peníze, money, prostě prachy.
  • jsem pro to, navýšit zelené dluhopisy (máme v nich nyní 2,7 miliardy eur, tedy dvě procenta z rezerv, a jsou úročeny daleko lépe než ostatní instrument) v našem portfoliu. Ne proto, že jsou zelené, ale proto, že nabízejí výnos s přihlédnutím k riziku větší, než je náš interní benchmark. 

2019

  • současnou situaci spojenou s globálním oteplováním (změny životního prostředí s cílem zpomalit oteplování) vyřešíme "prachama" a ekonomickým růstem (klíčová je přeměna z průmyslové země, na zemi s velkým podílem služeb, myslím např. Čínu a Indii) a časem, protože Asie je největším znečišťovatelem CO 2 atd., musí růst i celosvětová ekonomika a důležité je odbourat regulace. Tam kde dnes jsme, vděčíme penězům a ekonomickému růstu, také proto nám ekonomický růst a peníze pomohly problém vyřešit (na úrovní obci, státu, EU atd.) Je nutné říci, že záporné úrokové sazby jsou špatně. Máme nejlevnější peníze za 5 000 let, nejsme v žádné krizi, není to na hlavu? A další věc, ocenění 36 největších evropských bank je proti předkrizové úrovni (2008) minus 78 %. To je jasný signál! Evropský bankovní sektor je neefektivní.
zobrazit více..
Loading...