Suroviny

Boj o nerostné suroviny je jednou z mnoha druhů neviditelných (zástupných) válek, které probíhají mezi světovými mocnostmi.

USA se sice na celosvětové spotřebě vzácných zemin podílejí jen z devíti procent, při jejich dovozu jsou ale v podstatě zcela závislé na Číně (odkud importují zhruba 80 procent všech vzácných zemin). Více

Podpora lokálních konfliktů a občanských válek je dlouhodobá strategie nejvyspělejších států, jak levně získávat suroviny.

Tibet má zásoby uranu, boraxu, mědi, lithia, zinku i železa 

Povrchový důl
Povrchový důl

Soubor komodity 2020,  poskytuje odhady týkající se údajů o těžbě nerostných surovin. Datové listy obsahují informace o struktuře domácího průmyslu, vládních programech, tarifech a pětileté hlavní statistice více než 90 jednotlivých minerálů a materiálů.

 • https://www.usgs.gov/centers/nmic/mineral-commodity-summaries

Palládium, vzácný bílý kov

40 procent trhu kontroluje ruský oligarcha Vladimir Potanin, používá se do katalyzátorů pro automobilový průmysl, poptávka po kovu je již několik let vyšší než jeho dodávky.

17.12.2019 Cena palladia na spotovém trhu přesáhla 2000 USD/unci a vystoupila na nový rekord, poptávku žene nedostatek na trhu.

30.9.2019 Ceny palládia se vyšvihly na nový rekord díky očekávanému nedostatku na straně nabídky. Ten přichází po přísnějších emisních standardech v automobilovém průmyslu. Cena tohoto kovu, který se používá do katalyzátorů, vzrostla na 1700 USD za unci, tj. meziroční růst o 33 % (FT)


Kobalt

Největší producenti:  Kongo, Rusko, Kuba, Austrálie, Filipíny

Kobalt je nezbytným prvkem pro výrobu lithiových baterií, jež pohánějí veškeré chytré telefony, laptopy či elektromobily. Kvůli stále rostoucí touze po tomto druhu zboží se celosvětová poptávka po kobaltu za posledních pět let ztrojnásobila a do konce roku 2020 se má znovu zdvojnásobit. Přes 60 % tohoto kovu pochází z Konga, jedné z nejchudších a nejméně stabilních zemí na světě. 

7.10.2020 U elektromobilů zase vědec Ashley Nunes vidí komplikaci v tom, že se v nich používá kobalt, který se těží v Kongu, ale tam se využívá práce dětí. Podle Amnesty International tam děti tráví až 12 hodin denně v dolech a za to si vydělají jeden až dva dolary.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4511604/nunes-oteplovani-nevyresi-technologie-ale-to-co-si-nikdo-nechce-priznat.html

19.12.2019 Americké technologické firmy Google, Apple, Microsoft, Dell a Tesla čelí ve Spojených státech žalobě 14 rodin z Konžské demokratické republiky. Žalobci tvrdí, že jejich děti zemřely nebo byly zmrzačeny při těžbě kobaltu, který společnosti využívají v bateriích do svých zařízení. více Stalo se tak vůbec poprvé, kdy technologičtí titáni byli zataženi do podobné soudní pře. Ta pro ně navíc nevyznívá vůbec dobře, neboť žaloba je doplněna snímky dětí se zdeformovanými nebo chybějícími končetinami. "Tyto společnosti - nejbohatší společnosti na světě, tyto společnosti vyrábějící technologické finesy - dovolily mrzačení a zabíjení dětí jen proto, aby svůj kobalt dostaly levně," uvedl k žalobě právní zástupce rodin Terrence Collingsworth. více

29.4.2019 Akcie největšího čínského zpracovatele kobaltu Huayou Cobalt dnes klesly o 10 % poté, co firma uvedla, že se její čistý zisk v prvním čtvrtletí snížil o 99 % kvůli nízkým cenám kobaltu. Ceny kobaltu klesly za poslední rok o více než 60 % díky nárůstu dodávek z dolů v Demokratické republice Kongo (FT)

 • 2/3 světových zásob je v Kongu, zásoby kontroluje Čína 
 • B. Gates a další miliardáři podporují start-up na hledání kobaltu KoBolt Metals
 • 16 500 tun kobaltu vytěžili v Demokratické republice Kongo ilegální těžaři podle odhadu analytiků společnosti Roskill. Na Kongo připadají dvě třetiny veškeré světové produkce kobaltu.

Lithium

Každá baterie chytrého telefonu obsahuje tři gramy lithia, notebooku asi 30 gramů a baterie pro elektromobil více než 20 kilogramů, napsal web The Local. Více o lithiu

 • strategická surovina používaná při výrobě baterií
 • naleziště také v Česku

Společnost Ganfeng Lithium, která je v Číně druhým největším producentem lithia, uzavřela dohody o dlouhodobých dodávkách této suroviny pro elektromobily s automobilkami Volkswagen a Tesla. 

 • 20.5.2019 Čínská společnost Ganfeng Lithium se dohodla na koupi podílu 30 procent ve společnosti Bacanora Minerals, která staví důl na těžbu lithia v Mexiku. 

Největší producenti:  Austrálie, Chile, Čína, Argentina, Zimbabwe

Rhodium

Rhodium poslední čtyři roky narostlo díky navyšující se poptávce automobilového sektoru 12násobně, čímž nechalo daleko za sebou všechny hlavní komodity. Stejně jako palladium se tento kov těží jako vedlejší produkt platiny a niklu. Jedná se však o mnohem menší trh, a proto při změně nabídky nebo poptávky podléhá velkým cenovým pohybům. 

Vyšší ceny rhodia jsou dobrou zprávou pro jihoafrické producenty, kteří tvoří více než 80 % globální produkce. Zisky kovů a slabý rand pomohly akciovému indexu těžařů narůst v uplynulém roce na trojnásobek a dosáhnout nejvyšší úrovně od roku 2011. Rhodium používají bižuterní výrobci k povrchové úpravě kovových částí šperků. 

13.1.2020 Rhodium se používá hlavně v katalyzátorech aut a je pětkrát dražší než zlato. Tento měsíc ale vzrostlo o 32 % na 8200 USD za unci a míří na nejvyšší metu z roku 2008 (10 000 USD). 

Měď

80 kg mědi je potřeba pro plně elektrické auto. Na hybridní vůz je potřeba polovina. Měď je také klíčový kov ve strojírenství a stavebnictví.

Největší producenti: Chile, Peru, Čína, Kongo, USA

Zlato

Stříbro, elektrotechnický průmysl, čištění vody

Stříbro je v dnešní době vzhledem k nízké ceně a širokému průmyslovému využití nenahraditelnou komoditou. Poptávka po stříbře se ale bude dále zvyšovat, což bude tlačit cenu dále nahoru. Reálně totiž hrozí, že nenahraditelné stříbro do deseti let zcela dojde, protože vyrobit plnohodnotnou náhradu stříbra za současně nízkou cenu ani při současných technických znalostech neumíme," uvedl analytik Golden Gate CZ Marek Brávník

 • stříbro patří mezi nejvíce podhodnocené komodity vůbec a jeho potenciál je obrovský, průmyslspotřebovává cca 85 %, recyklace je jen kolem 15 % 

Silverinstitute.org

 • 50% světové zásoby stříbra podle Prof. Staňka drží banka z USA, protože bez stříbra nevyčistíme kvalitně pitnou vodu (neexistuje v současnosti lepší technologie na čištění vody), tato komodita je v průmyslu potřeba pro cca 12 000 dalších činností, zásoby stříbra dojdou do 15 roků, banka GP Morgan vlastní 46% zásob fyzického stříbra - důvod??.... až bude problém s vodou, bez stříbra se žádná technologie na čištění vody na zemi zatím neobejde

15.4.2019 Prodej stříbra v loňském roce celosvětově vzrostl o čtyři procenta na 1,03 miliardy trojských uncí (přes 31.000 tun). To je nejvíce za poslední tři roky. Největší oživení zaznamenaly investice do stříbrných mincí a slitků, které meziročně stouply o 20 procent. Zvýšil se také zájem o stříbrné šperky. Kleslo naopak průmyslové využití stříbra

Největší producenti stříbra: Austrálie, Chile, Mexiko, Rusko, polsko, peru, Kanada, USA

Nikl

70% niklu se zatím využívá jako přísada do nerezové oceli. Do baterií jdou zatím tři procenta světové produkce.

Největší producenti: Indonésie, Filipíny, Nová Kaledonie, Rusko, Austrálie

2.9.2019 Ceny niklu dále rostou poté, co Indonésie, 2. největší světový vývozce rud niklu, oznámila, že v roce 2020 zastaví vývoz tohoto kovu ve snaze vystavit vlastní slévárenský průmysl. Na londýnské burze kovů dosáhly ceny niklu s 3měsíční dodávkou 5letého maxima 18 785 USD (FT)

18.7.2019 Cena niklu se dnes vyhoupla na nové roční maximum výše nad úrovní 14.700 USD/t. Mezi faktory je silná poptávka v Číně (FT)

Ropa

 • největší zásoby ropy jsou ve Venezuele
 • druhý největší zdroj ropy má Saudská Arábie
 • jiho Čínské moře
 • USA, těžba plynu a ropy z břidlic 
 • on-line ROPA
 • více
Ropná plošina
Ropná plošina

Zemní plyn

 • dodávky zemního plynu do Evropy a Ukrajiny - souboj USA a Ruska, více

Suroviny v tisku:

7.8.2020 Dovoz železné rudy do Číny vystoupil v červenci na rekord, zvýšil se meziročně o 24 %, když ho vzhůru táhly dodávky těžařů a odolná poptávka (Reuters). Dovoz mědi do Číny stoupl v červenci na nový rekord, když se zvýšil meziročně o 81,5 % a meziměsíčně o 16,1 %. Pomohly příznivé ceny v zahraničí, které nechaly otevřený prostor pro arbitráž, a silná poptávky ze strany největšího spotřebitele tohoto kovu (Reuters) 

29.7.2020 Investiční banka Goldman Sachs v posledních týdnech stupňuje svůj "býčí" pohled na zlato, potažmo i stříbro. Uběhlo sotva šest týdnů a banka dále navýšila své 12 měsíční cílové ceny. Zatímco zhruba v polovině června posunula u zlata své predikce z 1 800 USD na 2 000 USD, v úterní aktuální zprávě již zmiňuje 2 300 USD. Zkrátka po nových historických cenách zlata z úvodu tohoto týdne Goldman Sachs očekává pro drahý kov nové rekordy, když upozorňuje na rizika spojené s americkým dolarem.

Rozhazovačnosti americké vlády a Fedu na podporu ekonomiky začínají v Goldman Sachs evidentně brát více na zřetel. Ve zprávě je právě zmiňována rekordní akumulace amerického dluhu a z toho plynoucí skutečné obavy týkající se životnosti amerického dolaru coby rezervní měny. Zvláště vzhledem k predikované druhé vlně COVID-19 a tedy dalším sociálním nejistotám, potažmo dalším politickým krokům či krokům americké centrální banky (Fed). Zkrátka dle Goldman Sachs se "zasévají semena pro budoucí inflační riziko".

Doplnit lze, že pro stříbro Goldman Sachs dále zvýšila své cenové predikce dokonce o více než třetinu. Poslední v červnu výrazně navýšený její 22 USD cíl byl totiž překonán, a vzhledem k výše uvedenému, stříbru oproti současným cenám dává další více než 20 % růstový potenciál. V ročním horizontu by se dle Goldman Sachs měla cena stříbra dostat na 30 USD.

V porovnání se zlatem přitom stříbro zaznamenává ještě výraznější rally. Z březnového propadu ke 12 USD již vlastně dokázalo svou cenu zdvojnásobit! Oproti zlatu má však maxima ještě daleko před sebou. Současné ceny, potažmo i výhled 30 USD, je jen návratem do roku 2013.

https://zlato.kurzy.cz/zpravy/552566-zlato-aneb-dle-goldman-sachs-mena-posledni-instance/

22.7.2020 Více než 200 000 obyvatel Brazílie požádalo britské soudce o možnost žalovat u soudů v Británii firmu BHP Group, největší těžařskou společnost na světě. Je to kvůli protržení nádrže s toxickým odpadem z těžby železné rudy v Brazílii. Neštěstí se stalo před pěti lety a vyžádalo si několik mrtvých. Žalující teď chtějí odškodné celkem pět miliard liber (ČTK) 

9.6.2020 Prodej zlata v Česku během pandemie stoupl o stovky procent. Extrémní poptávka po fyzickém zlatě a stříbře způsobila dočasný nedostatek zlata na trzích a stále trvající nedostatek stříbra, uvedli dnes hlavní tuzemští prodejci zlata pro ČTK. Přesná čísla neuvedli (ČTK) 

14.5.2020 Průmyslové kovy jako měď začaly tento týden pevně v kramflecích. Nejprve dosáhly sedmitýdenního maxima, potom se stáhly o něco níže. Stříbro se mezitím pohybuje po víceméně stejné trajektorii zotavení, jako od chvíle, kdy se v březnu propadlo na několikaleté minimum. Nyní se podíváme blíž na aktuální určující faktory, které mají vliv na oba kovy, ale i na to, co je možná čeká v následujících týdnech.

https://roklen24.cz/a/S3ZrQ/prumyslove-kovy-pevne-vkramflecich-zaostreno-na-med-a-stribro?

30.4.2020 Pandemie nemoci covid-19 představuje pro světovou energetiku největší šok za více než 70 let, ve zprávě nazvané Global Energy Review 2020 to uvedla Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Poptávka po energiích by podle ní letos mohla kvůli karanténním opatřením klesnout až o šest procent, tedy více než za finanční krize v roce 2008. Agentura upozorňuje na úbytek skladovacích kapacit pro ropu a navrhuje, aby přední producenti zvážili další snížení těžby. "Za současného tempa na trhu s ropou se můžeme dočkat toho, že v polovině června budou skladovací kapacity ve světě už plné," konstatoval Birol, podle kterého se tento problém nejmarkantněji projevuje v Severní Americe. V prvním čtvrtletí klesla poptávka po ropě o pět procent, za celý rok by se mohla snížit až o devět procent.

Skupina OPEC+ se tento měsíc dohodla, že v květnu a červnu sníží těžbu o 9,7 milionu barelů denně. Podle analytiků však dohoda není dost výrazná na to, aby odstranila převis nabídky nad poptávkou. "Vyzývám je, ať zváží další snížení (těžby)," vzkázal Birol hlavním producentům ropy.

https://www.euro.cz/nezarazene/koronavirus-je-nejvetsim-sokem-pro-energetiku-za-poslednich-70-let?

28.2.2020 recese začala 24.2.2020, dnes kleslo stříbro o 6 % 16,4 a zlato o 4 % 1568, klesá také EUR/USD na 1,1, koruna, klesá koruna na 25,5, klesá také BITCOIN 8 548 USD, Ropa Brend 50,49 (za týden pokles 11%), celý týden klesá i index Dow Jones 24 903 bodů (28225 stav 24.2.2020 -14%)

zobrazit více..
Loading...