Zločin

h3>'Ndrangheta

11.4.2020 Koronavir: "Nebezpečí je vysoké, protože mafie už začala investovat do sektorů, které zůstávají nevyhnutelné během předpisů omezujících pohyb. Patří mezi ně zemědělství, potraviny, dodávky léků a zdravotnického vybavení, silniční doprava, pohřební služby, úklid a hygiena a likvidace odpadu," řekl televizi CNN Franco Gabrielli, šéf italské policie. Enza Rando z protimafiánské iniciativy Libera podotýká, že organizovaný zločin se snaží vrátit zpět do hry zpočátku neškodně. Ve stylu dona Vita Corleonea z románu Kmotr a jeho legendární filmové podoby se postará o ty, jež považuje za součást svého rajónu. "Třeba tím, že vozí jídlo domů lidem. To může vzbuzovat úsměv. Ale mafie tak získá nezlomnou podporu. Ještě po letech se o ní bude vyprávět jako o dobrodincích, kteří vás nenechají na holičkách, když je nejhůř". "Teď však vidíme, jak kmotři sponzorují údajně neškodné potravinové dary v Kampánii, ale také v Lombardii. Dárci patří k významným mafiánským rodinám. Své činy se snaží prezentovat jako jakousi alternativní sociální pomoc," varuje.

Vláda stále diskutuje o nouzových sociálních příspěvcích v krizi těm, kteří neměli pravidelnou práci a nyní zcela zůstali bez příjmu. Měli by dostat peníze od státu, ne od mafie. 

30.1.2020 Italská policie a mezinárodní policejní organizace Interpol vyzvaly k celosvětovému boji proti mafiánské organizaci 'Ndrangheta, která podle nich představuje globální hrozbu. Policejní představitelé na společném jednání s generálním tajemníkem Interpolu Jürgenem Stockem rovněž uvedli, že momentálně je na útěku 498 italských mafiánských bossů, z nichž 134 patří právě k 'Ndranghetě. Organizace má původ v jihoitalském regionu Kalábrie. Své kořeny zapustila také v Německu, Rakousku, Francii, Španělsku a desítkách dalších evropských zemí. Aktivní je i ve Spojených státech, Kanadě, Brazílii či státech Afriky.

  • "´Ndrangheta je největší, nejmocnější a nejrozvětvenější zločinecká organizace na světě," upozorňuje policejní prohlášení.
  • 'Ndrangheta je založena na rodinné příslušnosti a krevní přísaze, což přispívá k extrémní soudržnosti jejích členů, uvedla policie s tím, že v této organizaci jen s obtížemi dokáže získávat spolupracovníky.
  • Na vrcholu pyramidově uspořádané 'Ndranghety stojí takzvaný Santa, tedy Svatý, jehož skutečnou identitu často neznají ani jednotliví mafiánští bossové. Peníze 'Ndrangheta vydělává zejména na obchodu s kokainem, infiltruje ale také úřady, politické strany a podniky.
  • Podle serveru investigace.cz působí 'Ndrangheta také v Česku, které však pro ni zatím představuje spíše jen logistickou základnu než lukrativní drogový trh. Soustředí se tu zejména na investice do nemovitostí, kterými legalizuje výnosy z trestné činnosti.
  • O působení 'Ndranghety na Slovensku psal ve svém posledním článku i zavražděný slovenský novinář Ján Kuciak.
  • Zdroj: https://www.novinky.cz/zahranicni/svet/clanek/ndrangheta-je-globalni-hrozba-spojme-proti-ni-sily-vyzval-interpol-40311784?

Hackerské útoky

Zprávy z tisku:

2.11.2020 Teroristický útok z pondělního večera v centru Vídně si vyžádal už čtvrtou oběť, informovala v úterý agentura APA. V nemocnicích je podle ní po atentátu 17 zraněných, z toho stav šesti je vážný. Atentátník, jehož policie večer zastřelila, byl zřejmě stoupenec teroristické organizace Islámský stát (IS).

https://zahranicni.ihned.cz/c1-66838390-pri-utoku-na-synagogu-ve-vidni-byl-vazne-zranen-policista-pachatel-je-na-uteku

7.10.2020 Až 60 % úvěrů poskytnutých v rámci programu britské vlády Bounce Back na podporu podniků v době koronavirové krize možná nebude nikdy splaceno. Důvodem jsou podvody, organizovaný zločin a platební neschopnost firem. Daňoví poplatníci by tak mohli přijít až o 26 mld. GBP. Uvedl to dnes britský Národní kontrolní úřad 

6.10.2020 Počet podvodných e-mailů, které se od uživatelů snaží vylákat osobní údaje k jejich platebním kartám nebo účtům se od letošního března, tedy od začátku koronavirové krize, zvýšil o 667 %. S tzv. phishingem se setkalo 24 % Čechů, nejčastěji ve věku 35 až 44 let. Vyplývá to z průzkumu antivirové společnosti Avast (ČTK) 

20.9.2020 Únik dokumentů o podezřelých finančních transakcích ve výši dvou bilionů dolarů (asi 45 bilionů Kč) odhalil, jak některé z největších bank na světě umožnily zločincům prát špinavé peníze.

Ukazuje také, jak ruští oligarchové využívali banky, aby se vyhnuli západním sankcím, které měly zabránit převodu jejich peněz na Západ, uvedl dnes server BBC News o úniku více než 2500 dokumentů z let 2000 až 2017. Mezi jmény zapletenými do podezřelých finančních transakcí figuruje podle investigativních novinářů ruský oligarcha Oleg Děripaska, nejbohatší africká žena Isabel Dos Santosová či bývalý manažer volební kampaně amerického prezidenta Paul Manafort. S tím jsou podle uniklých dokumentů spojovány mimo jiné platby provedené firmou Lucicle registrovanou na Kypru, která v minulosti obdržela platby za politické konzultace od strany bývalého prorusky orientovaného prezidenta Viktora Janukovyče.

Největší objem podezřelých financí převedla podle uniklých dokumentů Deutsche Bank, a to 1,3 z celkových dvou bilionů dolarů. Za ní se nachází banka JPMorgan, přes níž proteklo něco přes půl bilionu dolarů, následuje Standard Chartered se 166 miliardami. Podle ICIJ však uniklé dokumenty představují jen 0,02 procenta ze všech 12 milionů zpráv o podezřelých transakcích, které americký úřad FinCEN obdržel mezi lety 2011 a 2017. 

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4498858/bbc-unik-dokumentu-odhaluje-podezrele-transakce-bank.html<br>

8.5.2020 Na první čtvrtek měsíce května každoročně připadá Světový den hesel, jenž nám připomíná, jak jsou hesla v dnešní době důležitá. Pro přístup k našemu soukromí na internetu jsou totiž stejně významná jako kvalitní zámek na dveřích od bytu. Podle průzkumu také na pražské burze obchodované společnosti Avast používá 95 procent Čechů heslo velmi slabé, skládající se pouze z několika čísel nebo písmen, které hackeři dokáží velmi rychle prolomit.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4401415/svetovy-den-hesel-95-procentum-cechu-je-hacker-prolomi-behem-vterin.html

17.4.2020 Premiér Andrej Babiš (ANO) v pátek kritizoval načasování hackerských útoků, před nimiž varoval Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost (NÚKIB). Zaměřeny by měly být zejména na informační a komunikační systémy zdravotnických zařízení, která čelí značné zátěži v souvislosti s epidemií koronaviru. https://www.novinky.cz/domaci/clanek/je-to-prasarna-babis-kritizuje-nacasovani-hackerskych-utoku-40320845?zobrazit více..
Loading...