Zločin

Zločin

'Ndrangheta

'Ndrangheta je v současné době považována za nejmocnější a nejbrutálnější italskou mafii. Její roční obrat přesahuje 60 miliard eur. Má se za to, že ovládá kolem 80 až 90 procent veškerého evropského obchodu s kokainem.

Dosud největší proces začal v roce 1986 a trval šest dlouhých let. Týkal se sicilské mafie Cosa Nostra. V jeho rámci bylo odsouzeno 340 lidí z 475 obžalovaných. I pro tento proces byla postavena speciální soudní budova. Soud se konal díky proslulému soudci Giovanni Falconemu, kterému se v roce 1984 podařilo přesvědčit jednoho z vysoko postavených členů Cosa Nostry Tommasa Buscettu ke spolupráci s vyšetřovateli. Falcone byl nakonec v roce 1992 zavražděn.

6.2.2021 Poslední týdny dostává nejvlivnější italská mafie 'Ndrangheta tvrdé rány. Ta nejtvrdší jen tak neskončí: v polovině ledna s touto mafií zahájili v Kalábrii největší soudní proces za několik desetiletí. Obžalováno je přes 350 lidí.

V měřítku italských soudních procesů s tamními mafiánskými organizacemi je tento největší za posledních třicet let. Žalobci doufají, že skrze něj kalábrijské 'Ndranghetě zasadí osudovou ránu. Pomůže jim v tom na 600 obhájců a desítky svědků, včetně rodinných příslušníků jednoho z mafiánských bossů. Na výsledek si ale všichni počkají, proces bude trvat nejméně dva roky.

"Soudní proces s 'Ndranghetou je velmi důležitý, zaměřuje se na skupinu kolem jedné z rodin tvořících tuto organizaci. Vždy říkám, že při snaze pochopit organizovaný zločin nebývá problém rozumět slovu 'zločin', jako spíš dobrat se významu slova 'organizovaný'. Je nutné brát v potaz, že lidé, kteří stanou před soudem v Kalábrii, nejsou jen členové 'Ndranghety

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/do-nitra-mafie-z-kalabrie-ndrangheta-propojuje-podsveti-s-normalnim-svetem-141004#

13.1.2021 Italové ve středu zahájí největší soudní proces se členy mafie za několik desetiletí. Před soudem stanou stovky lidí podezřelých z příslušnosti ke kalábrijské mafii 'Ndrangheta. Obvinění zahrnují vraždy či obchod s drogami.

Italská policie obvinila po několikaletém vyšetřování kalábrijské mafie 'Ndrangheta až 355 gangsterů a zkorumpovaných úředníků. Většina obžalovaných byla zatčena v roce 2019 v Itálii, Německu, Švýcarsku a Bulharsku. Proces, ve kterém má proti mafii svědčit až 900 lidí, začíná ve středu a byla pro něj postavena opevněná soudní síň ve městě Lamezia Terme v samotném srdci Kalábrie. Zúčastní se ho zhruba 400 právníků a očekává se, že potrvá nejméně 2 roky. Podle agentury AFP má až 58 svědků porušit pravidlo tzv. omerty, tedy mafiánského zákona mlčení, a odhalit strukturu mafie, její zákony a praktiky.

Obvinění se budou zodpovídat z vražd, ilegálního obchodu s drogami, vydírání, lichvy či praní špinavých peněz.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/obri-proces-ktery-odhali-streva-mafie-pred-soudem-stanou-stovky-gangsteru-137376#

11.4.2020 Koronavir: "Nebezpečí je vysoké, protože mafie už začala investovat do sektorů, které zůstávají nevyhnutelné během předpisů omezujících pohyb. Patří mezi ně zemědělství, potraviny, dodávky léků a zdravotnického vybavení, silniční doprava, pohřební služby, úklid a hygiena a likvidace odpadu," řekl televizi CNN Franco Gabrielli, šéf italské policie. Enza Rando z protimafiánské iniciativy Libera podotýká, že organizovaný zločin se snaží vrátit zpět do hry zpočátku neškodně. Ve stylu dona Vita Corleonea z románu Kmotr a jeho legendární filmové podoby se postará o ty, jež považuje za součást svého rajónu. "Třeba tím, že vozí jídlo domů lidem. To může vzbuzovat úsměv. Ale mafie tak získá nezlomnou podporu. Ještě po letech se o ní bude vyprávět jako o dobrodincích, kteří vás nenechají na holičkách, když je nejhůř". "Teď však vidíme, jak kmotři sponzorují údajně neškodné potravinové dary v Kampánii, ale také v Lombardii. Dárci patří k významným mafiánským rodinám. Své činy se snaží prezentovat jako jakousi alternativní sociální pomoc," varuje.

Vláda stále diskutuje o nouzových sociálních příspěvcích v krizi těm, kteří neměli pravidelnou práci a nyní zcela zůstali bez příjmu. Měli by dostat peníze od státu, ne od mafie. 

30.1.2020 Italská policie a mezinárodní policejní organizace Interpol vyzvaly k celosvětovému boji proti mafiánské organizaci 'Ndrangheta, která podle nich představuje globální hrozbu. Policejní představitelé na společném jednání s generálním tajemníkem Interpolu Jürgenem Stockem rovněž uvedli, že momentálně je na útěku 498 italských mafiánských bossů, z nichž 134 patří právě k 'Ndranghetě. Organizace má původ v jihoitalském regionu Kalábrie. Své kořeny zapustila také v Německu, Rakousku, Francii, Španělsku a desítkách dalších evropských zemí. Aktivní je i ve Spojených státech, Kanadě, Brazílii či státech Afriky.

  • "´Ndrangheta je největší, nejmocnější a nejrozvětvenější zločinecká organizace na světě," upozorňuje policejní prohlášení.
  • 'Ndrangheta je založena na rodinné příslušnosti a krevní přísaze, což přispívá k extrémní soudržnosti jejích členů, uvedla policie s tím, že v této organizaci jen s obtížemi dokáže získávat spolupracovníky.
  • Na vrcholu pyramidově uspořádané 'Ndranghety stojí takzvaný Santa, tedy Svatý, jehož skutečnou identitu často neznají ani jednotliví mafiánští bossové. Peníze 'Ndrangheta vydělává zejména na obchodu s kokainem, infiltruje ale také úřady, politické strany a podniky.
  • Podle serveru investigace.cz působí 'Ndrangheta také v Česku, které však pro ni zatím představuje spíše jen logistickou základnu než lukrativní drogový trh. Soustředí se tu zejména na investice do nemovitostí, kterými legalizuje výnosy z trestné činnosti.
  • O působení 'Ndranghety na Slovensku psal ve svém posledním článku i zavražděný slovenský novinář Ján Kuciak.
  • Zdroj: https://www.novinky.cz/zahranicni/svet/clanek/ndrangheta-je-globalni-hrozba-spojme-proti-ni-sily-vyzval-interpol-40311784?

Hackerské útoky

Zprávy z tisku:

13.1.2021 V evropských zemích včetně ČR dnes úřady provedly razie v bytových a obchodních prostorech kvůli daňovým únikům, které vznikly prodejem ochranných prostředků vydávaných za pohonné hmoty. Informoval o tom dnes celní pátrací úřad v Hamburku (ČTK) 

12.1.2021 Německé policii se podařilo odhalit a vyřadit z provozu platformu na takzvaném darknetu, na které se prodávaly drogy, falešné úřední dokumenty i bankovky. V tiskové zprávě o tom dnes informovaly zvláštní policejní útvar a oddělení generální prokuratury, které se zaměřují na kybernetickou kriminalitu. Podle nich šlo o zřejmě největší nelegální internetový obchod na světě. Zadržet se podařilo i jeho provozovatele.

2.11.2020 Teroristický útok z pondělního večera v centru Vídně si vyžádal už čtvrtou oběť, informovala v úterý agentura APA. V nemocnicích je podle ní po atentátu 17 zraněných, z toho stav šesti je vážný. Atentátník, jehož policie večer zastřelila, byl zřejmě stoupenec teroristické organizace Islámský stát (IS).

https://zahranicni.ihned.cz/c1-66838390-pri-utoku-na-synagogu-ve-vidni-byl-vazne-zranen-policista-pachatel-je-na-uteku

7.10.2020 Až 60 % úvěrů poskytnutých v rámci programu britské vlády Bounce Back na podporu podniků v době koronavirové krize možná nebude nikdy splaceno. Důvodem jsou podvody, organizovaný zločin a platební neschopnost firem. Daňoví poplatníci by tak mohli přijít až o 26 mld. GBP. Uvedl to dnes britský Národní kontrolní úřad 

6.10.2020 Počet podvodných e-mailů, které se od uživatelů snaží vylákat osobní údaje k jejich platebním kartám nebo účtům se od letošního března, tedy od začátku koronavirové krize, zvýšil o 667 %. S tzv. phishingem se setkalo 24 % Čechů, nejčastěji ve věku 35 až 44 let. Vyplývá to z průzkumu antivirové společnosti Avast (ČTK) 

20.9.2020 Únik dokumentů o podezřelých finančních transakcích ve výši dvou bilionů dolarů (asi 45 bilionů Kč) odhalil, jak některé z největších bank na světě umožnily zločincům prát špinavé peníze.

Ukazuje také, jak ruští oligarchové využívali banky, aby se vyhnuli západním sankcím, které měly zabránit převodu jejich peněz na Západ, uvedl dnes server BBC News o úniku více než 2500 dokumentů z let 2000 až 2017. Mezi jmény zapletenými do podezřelých finančních transakcí figuruje podle investigativních novinářů ruský oligarcha Oleg Děripaska, nejbohatší africká žena Isabel Dos Santosová či bývalý manažer volební kampaně amerického prezidenta Paul Manafort. S tím jsou podle uniklých dokumentů spojovány mimo jiné platby provedené firmou Lucicle registrovanou na Kypru, která v minulosti obdržela platby za politické konzultace od strany bývalého prorusky orientovaného prezidenta Viktora Janukovyče.

Největší objem podezřelých financí převedla podle uniklých dokumentů Deutsche Bank, a to 1,3 z celkových dvou bilionů dolarů. Za ní se nachází banka JPMorgan, přes níž proteklo něco přes půl bilionu dolarů, následuje Standard Chartered se 166 miliardami. Podle ICIJ však uniklé dokumenty představují jen 0,02 procenta ze všech 12 milionů zpráv o podezřelých transakcích, které americký úřad FinCEN obdržel mezi lety 2011 a 2017. 

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4498858/bbc-unik-dokumentu-odhaluje-podezrele-transakce-bank.html<br>

8.5.2020 Na první čtvrtek měsíce května každoročně připadá Světový den hesel, jenž nám připomíná, jak jsou hesla v dnešní době důležitá. Pro přístup k našemu soukromí na internetu jsou totiž stejně významná jako kvalitní zámek na dveřích od bytu. Podle průzkumu také na pražské burze obchodované společnosti Avast používá 95 procent Čechů heslo velmi slabé, skládající se pouze z několika čísel nebo písmen, které hackeři dokáží velmi rychle prolomit.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4401415/svetovy-den-hesel-95-procentum-cechu-je-hacker-prolomi-behem-vterin.html

17.4.2020 Premiér Andrej Babiš (ANO) v pátek kritizoval načasování hackerských útoků, před nimiž varoval Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost (NÚKIB). Zaměřeny by měly být zejména na informační a komunikační systémy zdravotnických zařízení, která čelí značné zátěži v souvislosti s epidemií koronaviru. https://www.novinky.cz/domaci/clanek/je-to-prasarna-babis-kritizuje-nacasovani-hackerskych-utoku-40320845?zobrazit více..
Loading...