Google

Google

Tržby společnosti v roce 2019 dosáhly 162 miliard dolarů (3,7 bilionu korun), což je více než hodnota hrubého domácího produktu Maďarska. Její tržní hodnota přesahuje v roce 2020 bilion dolarů. Google čelí podobným obviněním jako v USA i v zahraničí. Evropská unie udělila Googlu loni pokutu 1,7 miliardy dolarů kvůli omezování konkurentů na trhu s internetovou reklamou, dalších 2,6 miliardy dolarů v roce 2017 za zvýhodňování vlastních nákupních stránek při vyhledávání (EK dala v roce 2017 Googlu za zneužití dominantního postavení na trhu pokutu 2,42 miliardy eur) a 4,9 miliardy dolarů v roce 2018 za blokování konkurentů v mobilním operačním systému Android.

 • News Showcase je nástroj Googlu pro odměňování vydavatelů zpráv.
 • V roce 2021 ukončuje projekt Loon, který měl v plánu poskytovat internet v nedostupných oblastech za pomoci speciálních balónů.
 • Francouzský úřad pro hospodářskou soutěž vyměřil americké internetové společnosti Google pokutu půl miliardy eur (12,8 miliardy Kč) za nerespektování dohod uzavřených s vydavateli zpravodajství. Google čelil obviněním francouzských vydavatelů APIG, SEPM a tiskové agentury AFP, že s nimi nejednal v dobré víře o odměnách za přejímání jejich obsahu (13.7.2021 ČTK) 

Trendy u Google

Google typickým představitelem ekonomiky globálních digitálních platforem.

 • Snaží se vizuální rozdíl mezi reklamou a přirozeným výsledkem vyhledávání eliminovat. U firmy závislé na příjmech z reklam je jediným praktickým vysvětlením snaha přimět uživatele, aby na reklamy častěji klikali. Google má větší příjmy z kliknutí na reklamu než z jejího prostého zobrazení. 
 • V roce 2017 dostal Google od EK pokutu 2,42 miliardy eur (tehdy 63,6 miliardy Kč), o rok později rekordní pokutu 4,34 miliardy eur (tehdy 112,2 miliardy Kč) a v roce 2019 pokutu 1,49 miliardy eur (tehdy 38,2 miliardy Kč). Google, který je nejpoužívanějším internetovým vyhledávačem na světě, dostal v posledních letech od Evropské komise za porušování pravidel hospodářské soutěže už tři pokuty, celkem za 8,25 miliardy eur (téměř 220 miliard Kč). Komise firmu pokutovala například za zneužívání dominantní pozice operačního systému Android (16.6.2020).
 • Vysává nápady a technologie, menších firem a start-upů.
 • Zneužívá dominantního postavení ve svém oboru, nerespektuje lokání zákony, porušuje pravidla hospodářské soutěže a realizuje také globální daňovou optimalizaci. 
 • Google v létě 2021 otevře v New Yorku první kamenný obchod, kopíruje tak postup firmy Apple, které její značkové obchody pomáhají zvyšovat prodej. 

Google, zprávy z tisku: 

28.7.2021 Na nový rekord stouply ve druhém čtvrtletí zisk i tržby americké společnosti Alphabet, která je majitelem internetového vyhledávače Google. Podpořil je prudký růst výdajů za reklamu, protože spotřebitelé více nakupovali na internetu. Čistý zisk se více než zdvojnásobil na 18,5 miliardy USD (402,4 miliardy Kč) z 6,96 miliardy USD ve stejném období loni. (ČTK)

Americká softwarová společnost Microsoft ve čtvrtém finančním čtvrtletí zvýšila čistý zisk o 47 procent na 16,5 miliardy dolarů (téměř 360 miliard Kč). Čtvrtletní tržby Microsoftu překonaly očekávání analytiků, protože poptávku po jeho cloudových službách v době pandemie covidu-19 podpořil rozmach práce a vzdělávání z domova. (ČTK)

Čistý zisk americké technologické společnosti Apple ve fiskálním třetím čtvrtletí stoupl na 21,74 miliardy USD (472,8 miliardy Kč) z loňských srovnatelných 11,25 miliardy USD. Zisk i výnosy překonaly očekávání analytiků díky zájmu spotřebitelů o nové přístroje iPhone pro sítě 5G a předplatitelské služby firmy. (ČTK)

13.7.2021 Francouzský úřad pro hospodářskou soutěž vyměřil americké internetové společnosti Google pokutu půl miliardy eur (12,8 miliardy Kč) za nerespektování dohod uzavřených s vydavateli zpravodajství. Google čelil obviněním francouzských vydavatelů APIG, SEPM a tiskové agentury AFP, že s nimi nejednal v dobré víře o odměnách za přejímání jejich obsahu (ČTK)

 • Úřad Googlu také nařídil, aby vydavatelům a tiskovým agenturám do dvou měsíců představil návrh odměn za používání v současnosti chráněného obsahu. Pokud se firma s nabídkou opozdí, zaplatí za každý den pokutu až 900.000 eur. 

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4727189/francie-dala-googlu-pokutu-pul-miliardy-eur-za-trvajici-neshody-s-vydavateli.html<br>

5.7.2021 Zástupci Googlu se přiznali k velkému narušování soukromí. Při slyšení v indickém parlamentu uvedli, že hlasový asistent v jejích zařízení se může spustit i bez přímého příkazu majitele a nebo se naopak nevypne, když ho uživatel přestane používat. Zaměstnanci společnosti pak mohou podle vyjádření zástupců Google poslouchat, co si uživatelé říkají.

Obecně už Google dříve uvedl, že zaměstnanci mohou poslouchat některé konverzace, které uživatelé vedou s hlasovým asistentem po zadání klíčového příkazu "OK Google", nyní je to podle zahraničních serverů poprvé, kdy společnost uznala, že služba někdy odposlouchává i bez příkazu.

https://echo24.cz/a/SeWTD/google-priznal-hrube-poruseni-soukromi-hlasovy-asistent-odposlouchava-bez-zapnuti?

10.6.2021 Google propojí podmořským kabelem Spojené státy s Brazílií, Uruguayí a s Argentinou. Chce tak posílit internetové propojení mezi těmito regiony. Kabel ponese jméno Firmina a bude nejdelším kabelem schopným jednostranného napájení na světě (ČTK)

7.6.2021 Americká internetová společnost Google ve Francii zaplatí pokutu 220 milionů eur (5,6 miliardy Kč) za to, že při prodeji reklamy upřednostňovala své vlastní produkty před klientskými, a zneužívala tak svého postavení na trhu on-line reklamy. Americký gigant zároveň souhlasil, že dosavadní praxi změní, oznámil dnes francouzský úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Akcie společnosti (třída A) v premarketu redukoval průběžnou ztrátu na červenou nulu, v červeném byly také futures na technologický index Nasdaq 100, ukazují data Bloombergu a Patrie.

24.5.2021 Ruský cenzurní úřad Roskomnadzor dal dnes americké společnosti Google 24 hodin, aby vymazala vše, co ruské úřady označily za zakázaný obsah. Úřad pohrozil, že v opačném případě začne uplatňovat sankce v podobě pokut či zpomalení vyhledávače. Google podle úřadu neodstranil přibližně 5000 zakázaných materiálů, z nichž 3500 obsahuje výzvy k extremismu, uvedl deník Kommersant na svém webu.

21.5.2021 Google letos v létě otevře v New Yorku první kamenný obchod. Chce tam nabízet své mobilní telefony Pixel, mobilní laptopy Pixelbook, fitness náramky Fitbit či inteligentní domácí zařízení značky Nest. Google, který je dceřinou společností firmy Alphabet, tak kopíruje postup firmy Apple, které její značkové obchody pomáhají zvyšovat prodej, napsala agentura Reuters.

13.5.2021 Americká internetová společnost Google dostala v Itálii pokutu 102 milionů eur za zneužívání svého dominantního postavení na trhu. Antimonopolní úřad dnes oznámil, že Google k tomu využívá svého operačního systému Android a on-line obchodu s aplikacemi Google Play (ČTK) "Prostřednictvím Androidu a obchodu s aplikacemi Google Play má společnost Google dominantní postavení na trhu. To jí umožňuje mít pod kontrolou i vývojáře aplikací a jejich vliv na koncové zákazníky," píše se v oznámení antimonopolního úřadu AGCM. Skoro tři čtvrtiny Italů podle úřadu používají chytré mobilní telefony právě s operačním systémem Android.

Google se potýká s problémy ve více evropských zemích. Evropská komise (EK) firmu vyšetřuje od roku 2010, kdy začala zkoumat, zda Google nezneužívá svého dominantního postavení v internetovém vyhledávání. Později se přidaly obavy i kvůli Androidu. V roce 2017 dostal Google od EK pokutu 2,42 miliardy eur (tehdy 63,6 miliardy Kč), o rok později rekordní pokutu 4,34 miliardy eur (tehdy 112,2 miliardy Kč) a v roce 2019 pokutu 1,49 miliardy eur (tehdy 38,2 miliardy Kč).

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4673258/google-dostal-v-italii-pokutu-102-mil-eur-za-neumozneni-konkurencni-aplikace-v-android-auto.html 

18.3.2021 YouTube ze společnosti Alphabet zavádí na své platformě v USA službu pro streamování krátkých videí a snaží se tak lépe konkurovat TikToku (Reuters)

17.3.2021 Na více než hodinu a půl se ve středu večer odmlčely v Česku desítky internetových serverů. Na vině byl podle všeho výpadek DNS serverů společnosti Google, které využívají i další webové stránky. Vyplývá to z informací serveru DownDetector. DNS servery standardně překládají webové adresy na číselné adresy fyzických počítačů (IP adresy). Přesně to dělají standardně také DNS servery společnosti Google, které však ve středu večer postihl výpadek.

Podle serveru DownDetector, který monitoruje dostupnost jednotlivých webových stránek, problémy s dostupností nastaly krátce po 17. hodině, vyřešit se je podařilo až po 19. hodině.

Nedostupné v té době byly pro celou řadu uživatelů z různých koutů světa nejen služby Googlu, jako je Gmail, YouTube, obchod Play či například komunikátor Meet, ale také desítky dalších serverů, které využívají DNS servery Googlu. Šlo například o Spotify, Snapchat, Discord a některé herní webové služby.

Kromě České republiky se výpadek serverů dotkl například i Rumunska, Ukrajiny či Srbska.

https://www.novinky.cz/internet-a-pc/clanek/desitky-webu-postihl-vypadek-kvuli-googlu-40354306#<br>

17.3.2021 Americká internetová společnost Google se rozhodla snížit poplatek, který účtuje vývojářům ve svém obchodě s aplikacemi Google Play. Firma dnes oznámila, že od července poplatek u prvního milionu dolarů z ročních tržeb jednotlivých vývojářů v obchodě Google Play klesne na 15 procent z nynějších 30 procent. Část příjmů přesahující milion dolarů bude nadále podléhat 30procentnímu poplatku.

"Od 1. července 2021 snižujeme poplatek, který Google Play obdrží, když vývojář prodá zboží či služby, na 15 procent u prvního milionu tržeb," uvedla firma. "Tato změna přinese 99 procentům vývojářů, kteří prodávají zboží a služby přes Play, pokles poplatků na polovinu," dodala. Upozornila, že ušetřené peníze mohou vývojáři využít k rozvoji svých aktivit.
Podle agentury Reuters zatím není jasné, jak velký finanční dopad bude mít snížení poplatku na společnost Google. Podobný krok již loni ohlásil americký technologický gigant Apple. Ten se rozhodl snížit poplatek ze 30 na 15 procent vývojářům, jejichž roční příjmy v jeho obchodě s aplikacemi nepřekračují milion dolarů. Pokud vývojáři tuto hranici překračují, vztahuje se poplatek 30 procent na všechny jejich příjmy v obchodě.
Firmy Google a Apple se v posledních letech staly terčem obvinění, že svými poplatky omezují spotřebitelům možnost volby a zvyšují ceny aplikací. S těmito obviněními přišly nejen malé a začínající podniky, ale také velké společnosti, jako jsou softwarový gigant Microsoft či služba pro streamování hudby Spotify, připomíná Reuters.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4630346/boj-vyvojaru-po-applu-take-google-snizi-poplatky-ve-svem-obchode-google-play.html 

25.2.2021 Australský parlament schválil první zákon na světě, který nutí digitální giganty jako Facebook a Goolge platit místním vydavatelstvím za obsah zpráv (Bloomberg). 

15.2.2021 Google slíbil zaplatit francouzským vydavatelům novin v příštích 3 letech 76 milionů USD (1,6 miliardy Kč). Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na dokumenty, do kterých měla možnost nahlédnout. Podpis dohody, která ukončila více než rok trvající spor o autorských právech, mezi Googlem a lobbistickým sdružením Alliance de la presse d'information générale (Apig) zastupujícím francouzské celonárodní a regionální deníky byl oznámen v lednu. Finanční podmínky ale strany nezveřejnily. Jedna z lobbistických skupin vydavatelů však považuje dohodu za nespravedlivou.

"Tyto neprůhledné dohody nezajišťují spravedlivé zacházení se všemi vydavateli, protože vzorec pro výpočet není zveřejněn," uvedla minulý týden unie nezávislých vydavatelů zpráv na internetu Spiil. Dodala, že lituje, že se svazy v celém odvětví nedohodly na společném postupu při jednání s Googlem. "Google využil našeho rozdělení k prosazení svých zájmů."

Celá částka bude rozdělena mezi jednotlivé vydavatele. Pokud však chtějí získat svůj podíl, musí podepsat s Googlem individuální licenční smlouvu. Částky pro jednotlivé vydavatele se pohybují od 1,3 milionu USD pro deník Le Monde po 13.741 USD pro lokální La Voix de la Haute-Marne. Dokument neupřesňuje, jak se tyto částky vypočítávají.
Podle informovaného zdroje si národní deníky Le Monde, Le Figaro a Libération navíc vyjednaly každý zhruba tři miliony eur (77,2 milionu Kč) ročně tím, že v listopadu souhlasily s prodejem předplatného přes Google.
Členové Apig se rovněž zavázali používat a doplňovat nový produkt Google News Showcase, což je nástroj Googlu pro odměňování vydavatelů zpráv.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4607182/google-slibil-francouzskym-vydavatelum-76-mil-usd-za-tri-roky.html

15.2.2021 Google se zde staví proti plánovanému zákonu, který by tuto společnost a Facebook donutil platit australským vydavatelům za zpravodajský obsah. Ultimátum tohoto internetového giganta místním zákonodárcům (změňte legislativu, nebo...) by mohlo po sobě zanechat digitální vakuum. Google totiž v Austrálii provádí 95 % internetových vyhledávání.

Potenciální dopad této potyčky sahá daleko za hranice Austrálie. Pokud Google, jehož globální dominance u reklamy z něj učinila terč regulátorů po celém světě, v Austrálii ustoupí, hrozí, že se zákon o placení za zprávy stane šablonou pro další jurisdikce, včetně Kanady a Evropské unie, které tuto hádku sledují a rovněž chtějí vedení společnosti Google omezit.

Zákaz pravděpodobně nejslavnějšího světového webu, by předal celou Austrálii do rukou jeho soupeřů, včetně Bing od Microsoftu a DuckDuckGo, kteří nedokázaly vytlačit Google jako vstupní bránu k webu. Tito konkurenti by najednou měli volné hřiště pro rozvoj a šanci prosadit se i na globální scéně.

Austrálie by jistě nebyla prvním národem na světě bez Googlu. V Číně, kde je web blokován, funguje jako přední vyhledávač Baidu. Přesto by odchod Googlu mohl zemi vrátit roky zpět, pokud jde o rychlý přístup k informacím. Se dvěma desetiletími dat v trezoru a zpracováváním asi 5,5 miliardy vyhledávání denně je Google považován za bezkonkurenční v přizpůsobování výsledků jednotlivcům a jejich odlišnostem.

"Bing nebude schopen konkurovat Googlu, pokud jde o kvalitu," řekl Daniel Angus, docent pro digitální komunikaci na Queensland University of Technology v Brisbane. "Australané se možná budou muset znovu naučit, jak používat vyhledávače."

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4606076/zivot-bez-google-v-australii-se-nyni-nemyslitelne-muze-stat-skutecnym.html

1.2.2021 Ford a Google podepsaly šestiletou smlouvu, podle které ponese Google zodpovědnost za většinu rostoucí konektivity aut a bude poskytovat cloud computing a další technologické služby (CNBC)

31.1.2021 Honor potvrdil jednání s Googlem, požehnání od Huawei i zálusk na Apple

https://www.mobilmania.cz/clanky/honor-potvrdil-jednani-s-googlem-pozehnani-od-huawei-i-zalusk-na-apple/sc-3-a-1350497/

27.12021 Americká internetová společnost Google obnovuje plány na brzké spuštění vlastního zpravodajského webu v Austrálii. S odvoláním na australský mediální podnik, který má webu dodávat články, to dnes uvedla agentura Reuters. Plánované spuštění serveru News Showcase je zřejmě součástí boje Googlu proti snaze australské vlády prosadit zákon, podle něhož by podnik musel platit médiím za obsah, který se objeví v jeho internetovém vyhledávači (ČTK)

24.1.2021 Patrně nekonečná sága bojů mezi technologickými firmami na jedné a státy na druhé straně má další epizodu. Nyní se však nejedná o propíranou digitální daň, nýbrž o ochranu autorských práv vydavatelů. Google totiž pohrozil Austrálii, že vypne svůj vyhledávač na jejím území. Čelné představitele technologického giganta nadzvedl návrh zákona, který by zavedl firmám, jako je právě Google nebo Facebook, povinné poplatky za generování zpráv z tamních zpravodajských portálů.

Podle New York Times se bouří i Facebook, jehož jméno na zasedání Senátu taktéž zaznělo. Zástupci sociální sítě znovu potvrdili svou hrozbu, že Australanům zablokují sdílení odkazů na dané zprávy, pokud zákon skutečně projde. Stejně jako na hrozbu Googlu, tak i na pohrůžku Facebooku reagoval australský Senát pohoršeně a senátoři jej označili za vydírání. V podobném duchu se vyjádřil i premiér Austrálie. "V Austrálii určuje zákony parlament a schvaluje je vláda. A je naše věc, jaké zákony budou přijaty a pokud lidé budou chtít za takových podmínek v Austrálii pracovat, tak jsou vítáni. Ale na výhružky neodpovídáme.

https://zahranicni.ihned.cz/c1-66872910-australie-chce-donutit-google-aby-sdilel-prijmy-z-reklam-s-medialnimi-domy-ten-vyhrozuje-ze-v-zemi-vypne-svuj-vyhledavac

22.1.2021 Americká společnost Alphabet, která je majitelem internetové firmy Google, ukončuje projekt Loon, který měl v plánu poskytovat internet v nedostupných oblastech za pomoci speciálních balónů. Alphabet rozhodnutí odůvodnil tím, že cesta projektu ke komerční životaschopnosti se ukázala být delší a riskantnější, než očekával.

Loon vznikl v roce 2011. V roce 2019 měl 200 zaměstnanců. Alphabet doufal, že balóny o délce tenisového hřiště, které vynesou do stratosféry síťové zařízení se solárním článkem, budou levnější alternativou k základnovým stanicím a bude je možné použít i tam, kde by budování těchto věží bylo obtížné. Pilotní projekt zahájil Loon až v roce 2020 v Keni, se zpožděním několika let oproti původnímu plánu. Technologie se dříve osvědčila u krátkých projektů v Peru a Portoriku, kde věže pro přenos signálu poškodily přírodní katastrofy.

Alphabet již dříve ukončil jiné projekty oddělené od Googlu, jako práci na létajících dracích, které měly vyrábět elektřinu.

https://www.e15.cz/byznys/technologie-a-media/internet-z-balonu-pro-odlehle-oblasti-od-googlu-nebude-projekt-loon-konci-1377282

22.1.2021 Americká internetová společnost Google varovala, že zablokuje svůj vyhledávač v Austrálii, pokud vláda prosadí nový zákon, kterým chce velké internetové společnosti jako Google a Facebook donutit, aby platily mediálním firmám za právo používat jejich obsah. Hrozba Googlu je eskalací sporu s vydavateli, jako News Corp, který je pečlivě sledován po celém světě, uvedla agentura Reuters 

21.1.2021 Americký internetový gigant Google podepsal dohodu o placení autorských práv s lobbistickým sdružením Alliance de la presse d'information générale (Apig), které zastupuje francouzské celonárodní a regionální deníky. Oznámily to dnes dotčené strany dohody. Oznámení přichází po měsících vyjednávání o tom, jak uplatňovat upravená pravidla Evropské unie o autorských právech, která vydavatelům umožňují požadovat poplatek od internetových platforem zobrazujících výňatky z jejich zpráv.

"Alliance de la presse d'information générale a Google dnes oznamují dohodu, která se týká placení autorských práv na základě francouzského práva," stojí ve společném prohlášení. Dohoda podle nich uzavírá nemálo měsíců jednání, jejichž průběh stanovil antimonopolní úřad. Dohoda "definuje rámec, v němž si Google s členy Apig vyjedná jednotlivé licence", uvádějí v prohlášení signatáři. Půjde o licenční smlouvy, které "pokryjí autorská práva a dále deníkům poskytnou přístup k News Showcase", což je nástroj Googlu pro odměňování vydavatelů zpráv. 

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4589164/google-bude-francouzskym-denikum-platit-za-autorska-prava.html

19.1.2021 Google zpochybnil tvrzení skupiny prokurátorů vedené texaským Kenem Paxtonem, že jeho dohoda o nákupu reklam s Facebookem nebyla soutěžní. Na svém blogu označil ředitel hospodářské politiky Google Adam Cohen tuto žalobu 10 států za "zavádějící" (CNBC).

12.1.2021 Podle skupiny, jejíž zakladatel pracuje s přechodovým týmem nově zvoleného amerického prezidenta, by Bidenova administrativa měla rozšířit antimonopolní žaloby proti Google a Facebooku a podpořit rozdělení těchto společností (Reuters). 

6.1.2021 Více než 400 inženýrů společnosti Google a dalších pracovníků vytvořilo v této gigantické technologické firmě odborovou organizaci. Jde o poměrně unikátní situaci, protože technologické firmy z kalifornského Silicon Valley jsou známy svým odporem k odborům a zatím tam vznikaly jen velmi ojediněle. Ve společnosti Google jde ale o završení dlouholetého zaměstnaneckého aktivismu, jak uvádí například deník The New York Times. Například v roce 2018 uspořádalo více než 20 tisíc zaměstnanců demonstraci proti tomu, že společnost podle nich nedostatečně řešila problém se sexuálním obtěžováním. Mnozí zaměstnanci dlouhodobě protestují také proti tomu, že Google vyvíjí umělou inteligenci pro ministerstvo obrany Spojených států a poskytuje technologie celním úřadům, což považují za neetické. A před dvěma lety takto zaměstnanci donutili vedení společnosti, aby přestalo usilovat o získání kontraktu na cloudové služby pro Pentagon přibližně za deset miliard dolarů.

Nové odbory Googlu nebudou mít takovou sílu, aby mohly s vedením vyjednávat například o kolektivní smlouvě. Představují totiž jen zlomek z více než 260 tisíc všech zaměstnanců společnosti. Přesto se očekává, že nová organizace zesílí časté zaměstnanecké protesty a mohla by časem omezit pravomoci vedení společnosti Alphabet a podnítit podobné aktivity v dalších společnostech ze Silicon Valley.

https://zahranicni.ihned.cz/c1-66864540-rarita-v-silicon-valley-stovky-zamestnancu-google-zalozily-odbory-vedeni-firmy-tomu-nedokazalo-zabranit<br>

17.12.2020 Skupina 38 amerických států a teritorií ve čtvrtek podala hromadnou žalobu na internetovou společnost Google, kterou obviňuje z porušení antimonopolních pravidel a zneužití pozice na trhu. Podle agentury Reuters se jedná již o třetí takovou stížnost za tento podzim. Autoři žaloby přitom žádají o spojení jejich stížnosti s tou, kterou v říjnu podalo americké ministerstvo spravedlnosti.

Žaloba se soustředí na činnost Googlu na poli internetového vyhledávání a reklamy. Generální prokurátoři 35 států a třech teritorií také tvrdí, že firma používá vylučovací taktiku, aby si zajistila dominantní postavení v novějších odvětvích, jakými jsou například takzvané chytré reproduktory, televize a automobily.

Žaloba federální vlády, ke které se chtějí zástupci amerických států a teritorií připojit, rovněž obviňuje Google z toho, že se nezákonně snaží udržet svou dominantní pozici v oblasti internetového vyhledávání a reklamy. Připojilo se k ní zatím 11 amerických států.

Dvě další podobně zaměřené stížnosti nyní míří také na společnost Facebook. Podle Reuters všechny tyto žaloby mohou vyústit v největší antimonopolní spory nedávné historie. Svým významem budou pravděpodobně srovnatelné s žalobou proti firmě Microsoft z roku 1998, která podle odborníků otevřela cestu k prudkému rozmachu internetu.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/byznys/media/google-celi-v-usa-dalsi-hromadne-antimonopolni-zalobe-jde-uz-o-treti-za-tento-podzim.A201217_200332_ln-media_litsp

17.12.2020 Brusel dal zelenou akvizici společnosti Fitbit, výrobce zařízení pro sledování kondice, společnosti Google ve výši 2,1 miliardy USD, a to navzdory masivnímu odporu spotřebitelských organizací a odborníků na hospodářskou soutěž, kteří se zajímali o nakládání s osobními údaji, které Fitbit shromažďuje. 

Schválení také přichází dva dny poté, co se Evropská komise zavázala, že s novým digitálním pravidlem zpřísní Big Tech .

Díky Fitbit jsou chytré hodinky a trackery populární mezi běžci, kteří denně měří srdeční frekvenci nebo sledují spánkové vzorce. Tento trh je považován za přístupový bod nové generace k internetu . Výrobce zařízení je také pokladnicí údajů o zdraví a aktivitě. Google během vyšetřování Komise o spojitosti trval na tom , že "dohoda se týká zařízení, nikoli dat".

https://www.politico.eu/article/eu-gives-google-a-christmas-gift-clears-fitbit-deal/<br>

17.12.2020 Deset států USA žaluje technologického obra: Google se podle nich dohodl s Facebookem a ovládal trh s reklamou.

Stížnosti vůči americkým technologickým gigantům nejsou žádnou vzácností. Na Google už minulý týden zamířila žaloba společnosti Seznam.cz, které vadí údajné omezování hospodářské soutěže. Nyní navíc obvinila skupina deseti amerických státních žalobců vedená Texasanem Kenem Paxtonem Google z toho, že si ve spolupráci s Facebookem vytváří monopol v oblasti digitální reklamy. Facebook měl od Googlu získat zvláštní privilegia výměnou za slib, že nebude podporovat konkurenční reklamní systémy. Stížnost podaná u amerického okresního soudu v Texasu uvádí zatím jako jediného žalovaného Google, nicméně pokud je tvrzení Texasu pravdivé, obě společnosti porušily federální antimonopolní zákon a zločinu se dopustily společně.

Celá kauza začala už v roce 2017, kdy Facebook oznámil, že podpoří nástroj "header bidding". Jeho technologie je založena na umístění skriptu do hlavičky webové stránky. Ten projde veškerou programatickou nabídku inzerce (SSP) a serveru předá rychleji informaci o vítězi a ceně, kterou je za reklamu ochotný zaplatit. Google však tento nástroj nemá v oblibě, protože dává větší prostor konkurenci. Když tak Facebook deklaroval, že bude spolupracovat s těmi, kteří header bidding nabízí, vnímal to Google jako provokaci. Jak ale ukazují interní dokumenty odhalené během vyšetřování, Facebooku nešlo o konkurenci, ale o to, aby ho Google vyplatil, vysvětluje web časopisu Wired.

Společnosti tak v září 2018 uzavřely dohodu. Facebook souhlasil s omezením header biddingu a miliony inzerentů z platformy Facebook Audience Network posílá na platformy Googlu. Ten mu na oplátku dává speciální výhody v reklamních aukcích a také určitou kvótu pro umístění reklam na Facebooku, i když společnost neudělala nejvyšší nabídku. 

 • Facebook je jednou z více než 25 společností, které se účastní programu Open Bidding a nemá žádná speciální privilegia. 
 • Google investoval do nejmodernějších reklamních technologií, které pomáhají jak inzerentům, tak spotřebitelům. Zmiňuje také, že poplatky za digitální reklamy v posledním desetiletí klesají a že poplatky Googlu jsou nižší než je průměr v oboru. 
 • Mezi deset států zapojených do případu patří kromě Texasu státy Arkansas, Idaho, Indiana, Kentucky, Mississippi, Missouri, Severní Dakota, Jižní Dakota a Utah. Google vyšetřuje podle agentury Bloomberg i další skupina států vedená Coloradem a podle dvou lidí obeznámených se situací by mohla ještě ve čtvrtek podat další žalobu. 
 • Vše mělo podle deníku začít akvizicí firmy zabývající se reklamními technologiemi DoubleClick v roce 2008. Žaloba na Google také tvrdí, že na postavení a činy společnosti nakonec doplácí spotřebitelé prostřednictvím vyšších cen a nižší kvality zboží. 
 • Federální žaloba zdůraznila i vztah Googlu s dalším technologickým gigantem, kterým je Apple. Tvrdí, že Google používá miliardy dolarů z reklamy k platbám výrobcům mobilních telefonů, operátorů a prohlížečů, aby ho udržely jako přednastavený výchozí vyhledávač.    

https://zahranicni.ihned.cz/c1-66860080-dalsi-vypad-proti-googlu-podle-nove-zaloby-se-dohodl-s-facebookem-a-manipuluje-trhem-s-online-reklamou<br>

17.12.2020 Moskevský soud dnes vyměřil americké internetové společnosti Google pokutu 3 mil. rublů za to, že neodstranila z výsledků vyhledávání obsah, který je v Rusku zakázán. Informovala o tom dnes agentura Interfax. Podle ní je to 4. pokuta, kterou Google v Rusku dostal za to, že odmítá filtrovat výsledky vyhledávání, jak to žádá ruský cenzurní úřad Roskomnadzor (ČTK) 
17.12.2020 Texas včera společně s devíti dalšími americkými státy podal žalobu proti společnosti Google, která podle něj porušuje antimonopolní zákony svým podnikáním v oblasti internetové reklamy. Informují o tom zahraniční zpravodajské agentury. Jde již o čtvrtou v sérii žalob vznesených proti technologickým gigantům americkými státy nebo federální vládou ve Washingtonu. Google nová obvinění odmítl

15.10.2020 Služby společnosti Google postil v noci z úterý na středu velký výpadek služeb. Kromě vyhledávače lidé hlásili například problémy s e-mailovým klientem Gmail či videoportálem YouTube. Nedostupnost služeb řeší americký internetový gigant už podruhé během jediného týdne.

Desítky uživatelů hlásily prostřednictvím zmiňovaných stránek problémy s připojením k jednotlivým službám prakticky během celého úterního dne, okolo 23. hodiny však množství hlášení začalo dramaticky přibývat.

Někteří uživatelé zaznamenali jen krátké výpadky jednotlivých služeb, jiné ale nefungovaly vůbec.

https://www.novinky.cz/internet-a-pc/clanek/google-i-gmail-postihl-globalni-vypadek-tento-tyden-uz-podruhe-40345344#<br>

14.12.2020 Internetové služby Googlu nefungují. Výpadek, který se dotýká miliard uživatelů po celém světě, začal před jednou hodinou odpoledne a firma k němu zatím nevydala žádné stanovisko. S půlhodinovým zpožděním začal informace o nedostupnosti služeb hlásit alespoň monitorovací nástroj Google Workspace Status Dashboard.

Google poskytuje vedle bezplatných služeb jako je Gmail nebo Youtube také placené nástroje používané v milionech firem (včetně Economie), které mají u Googlu své pracovní e-maily i dokumenty. Miliony lidí zavřené doma pak aktuálně nemají přístup k obsahu na Youtube nebo v herní službě Stadia, která díky spojení s novou hrou Cyberpunk získala na popularitě.

Kromě softwarových služeb se výpadek dotýká také hardwaru. Omezené jsou například chytré funkce termostatů Nest a komunikace mezi různými systémy prostřednictvím Google Asistenta. Výpadek Googlu ovlivnil také další služby a aplikace, které využívají Google Services například pro ověření identity uživatelů. Problémy má například jedna z nejpopulárnějších mobilních her, Pokémon Go.

Google po téměř hodinovém výpadku začal služby obnovovat. Například bezplatný Gmail načte webovou stránku a stávající zprávy, hlásí ale problémy s přístupem ke kontaktům. Firemní e-mail v rámci G Suite hlásí stále "dočasnou chybu" při pokusu o načtení stránky. 

Proti výpadkům tohoto typu se navíc uživatelé nemohou efektivně bránit. Firmy například mají zálohované připojení k internetu, ale pokud využívají cloudové služby, spoléhají na to, že jejich provoz má zabezpečený poskytovatel, například tím, že svoje služby poskytuje z několika různých míst/datových center najednou. Když potom selžou všechny zálohy, nedá se nic dělat, jen čekat. Ukazuje se však, že není od věci mít kromě e-mailu u Googlu ve firmě nebo týmu ještě jeden komunikační nástroj jiného poskytovatele - v případě redakce IHNEDu jde například o Slack, který nedávno koupila společnost Salesforce.

https://tech.ihned.cz/internet/c1-66858140-gmail-ani-youtube-google-ma-zasadni-vypadek-sluzeb-ktery-se-tyka-i-firemnich-zakazniku

Podle serveru downdetector.com, který detekuje výpadky jednotlivých serverů, uživatelé hlásí napříč Evropou problémy již od 12:30. V následujících desítkách minut pak začaly přibývat ohlasy nespokojených uživatelů, kterých se výpadek dotkl.

Nejvíce hlášení pochází ze střední Evropy, někteří uživatelé ale hlásí výpadky také v Asii, Austrálii a v USA. Velký výpadek serverů postihl v minulém týdnu také Facebook, kvůli tomu lidé z různých koutů světa nemohli využívat několik hodin aplikaci Messenger.

https://www.novinky.cz/internet-a-pc/clanek/google-postihl-velky-vypadek-nefunguje-ani-youtube-40345166#<br>

10.12.2020 Francouzský úřad pro ochranu osobních údajů CNIL vyměřil americké společnosti Google pokutu 100 milionů eur, tedy 2,6 miliardy korun, za porušení pravidel pro sledování internetové reklamy, takzvaných cookies. Je to nejvyšší pokuta, jakou kdy tento úřad udělil. Kvůli porušení stejných pravidel dal pokutu 35 milionů eur také americkému internetovému prodejci Amazon.

CNIL podle svého prohlášení zjistil, že internetové stránky Googlu a Amazonu ve Francii nepožádaly návštěvníky předem o souhlas s uložením reklamních cookies. Neposkytly uživatelům ani jasné informace o tom, jak zamýšlejí získané informace použít a jak mohou uživatelé francouzských webových stránek použití jakýchkoli cookies odmítnout.

Amazon a Google mají nyní tři měsíce na změnu svých informačních bannerů. Pokud tak neučiní, hrozí jim další pokuta, a to 100 tisíc eur denně až do doby, než budou provedeny úpravy. Google v reakci na pokutu uvedl, že rozhodnutí přehlíží jeho snahy a nebere v úvahu skutečnost, že francouzská pravidla jsou nejistá a stále se vyvíjejí. Amazon ve svém prohlášení uvedl, že s rozhodnutím CNIL nesouhlasí a že dodržuje všechny příslušné zákony v každé zemi, ve které působí.

Předchozí rekordní pokuta CNIL činila 50 milionů eur a dostal ji rovněž Google. Byla za porušení pravidel ochrany osobních údajů platných v Evropské unii, uvedla agentura Reuters.

https://www.e15.cz/byznys/technologie-a-media/google-si-ve-francii-vykoledoval-obri-pokutu-100-milionu-eur-1376145?<br>

10.12.2020 Seznam.cz požaduje po Googlu odškodné ve výši 9,072 miliardy. Má jít o náhradu škody související se zneužitím dominantního postavení na trhu s operačními systémy pro chytrá mobilní zařízení. Právě v Androidu totiž Google zvýhodňuje i podle rozhodnutí Evropské komise (EK) z roku 2018 své vyhledávání. Google má částku uhradit do 30 dnů, jinak se celý spor bude řešit soudní cestou.

Na základě rozhodnutí Evropské komise z roku 2018, které potvrdilo, že se společnost Google dopustila porušení předpisů Evropské unie na ochranu hospodářské soutěže, nyní žádáme náhradu škody, která nám vznikla při snahách o rozšiřování našich aplikací a služeb na mobilní zařízení s operačním systémem Android," vysvětlil Pavel Zima, místopředseda představenstva Seznam.cz.

Podle něj částka 9,072 miliardy korun, kterou si nyní firma nárokuje, byla pro období let 2011-2018 odhadnuta zahraničními ekonomickými znalci. Seznam.cz se při svých nárocích opírá o rozhodnutí EK z roku 2018, kdy byla Googlu vyměřena rekordní pokuta 4,34 miliardy eur (112 miliard korun) za zneužívání mobilního operačního systému Android k "zabetonování" dominantní pozice v internetovém vyhledávání. 

Jde zejména o nedovolené podmiňování přístupu k aplikačnímu obchodu Google Play využíváním vyhledávacích produktů Google na mobilních zařízeních, dále o pobídky Googlu vůči výrobcům těchto zařízení na předinstalace vlastních aplikací na úkor konkurentů a v neposlední řadě o bránění ve vývoji a distribuci konkurenčních operačních systémů Android. Google vytvořil sofistikovaný systém překážek, skrze který roky bránil Seznamu ve vstupu na trh a činil tak v rozporu s právem EU. V důsledku toho vznikla Seznamu škoda," upozornil na nejzávažnější aspekty porušení pravidel hospodářské soutěže Michal Feix, jednatel společnosti Chronos Consulting, která hájí zájmy Seznam.cz v Bruselu a má přípravu a koordinaci uplatňování tohoto nároku na starosti.

Minulý měsíc skupina 165 firem a sdružení vyzvala Evropskou komisi, aby proti Googlu zaujala tvrdší postoj. V dopise eurokomisařce pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerové tvrdí, že technologický gigant při vyhledávání na internetu upřednostňuje své služby. Google, který je součástí společnosti Alphabet, toto tvrzení odmítá.

Ve skupině figurují americké i britské společnosti a dále podniky z 21 unijních zemí. Úhrnem ji utváří zhruba 130 firem a 30 sdružení. Tvrdí o sobě, že jsou dosud největším uskupením, jaké se na komisi kvůli hospodářské soutěži obrátilo. Mezi signatáři jsou také dlouhodobí kritici Googlu, například Yelp, Expedia či Trivago. Komise americkému gigantu za poslední tři roky uložila tři pokuty v úhrnné výši 8,25 miliardy eur, zhruba 218,3 miliardy korun.

Seznam.cz je českou jedničkou v oblasti všeobecných vyhledávacích služeb, služeb internetové reklamy, reklamní monetizace a agregace a prezentace mediálního obsahu. V roce 2019 evidoval tržby ve výši 4,69 miliardy Kč a od roku 2011 dosáhly jeho auditované tržby hodnoty téměř 32 miliard korun. Aktuální podíl na trhu všeobecných vyhledávacích služeb je odhadován na 25 procent.

https://www.e15.cz/byznys/technologie-a-media/seznam-vyzval-google-k-zaplaceni-deviti-miliard-korun-za-zneuziti-dominance-1376129?<br>

https://www.novinky.cz/internet-a-pc/clanek/seznam-cz-pozaduje-po-googlu-odskodneni-devet-miliard-kvuli-androidu-40344780# 

23.11.2020 Ruský cenzurní orgán Roskomnadzor zahájil správní řízení proti americké internetové společnosti Google. Jako důvod uvádí, že firma neplnění zákonný požadavek na odstraňování zakázaného obsahu z výsledků vyhledávání. Informovala o tom ruská tisková agentura TASS (ČTK) 
20.10.2020 Americké ministerstvo spravedlnosti podalo na Google žalobu pro narušování hospodářské soutěže. Největší světový vyhledávač podle ní zneužívání svého monopolního postavení. Podle Bloombergu jde o jeden z nejzásadnějších antimonopolních kroků proti americké společnosti za poslední dvě dekády, a možná celé století (Bloomberg) 

Žaloba je jedním z nejvýznamnějších kroků vlády na ochranu hospodářské soutěže od přelomové kauzy proti Microsoftu před více než 20 lety. Mohla by vést k žalobám na další technologické firmy, jako je Apple, Amazon a Facebook. Mateřskou firmou Googlu je technologická společnost Alphabet.

https://zahranicni.ihned.cz/c1-66832760-usa-podaly-zalobu-na-google-zneuziva-podle-americanu-postaveni-na-trhu-a-omezuje-konkurenci

8.10.2020 Google musí francouzským vydavatelským firmám a tiskovým agenturám platit za využívání jejich obsahu. Podle agentury Reuters tak dnes rozhodl francouzský odvolací soud, který potvrdil dubnový verdikt antimonopolního úřadu. Google je už dlouho terčem kritiky za to, že ve svém vyhledávači veřejnosti zdarma zpřístupňuje zpravodajství 

7.10.2020 Americké technologické firmy Amazon, Apple, Google a Facebook mají dominantní postavení na trhu, které je nutné zákonem omezit. Po více než ročním vyšetřování k tomuto závěru dospěl právní podvýbor americké Sněmovny reprezentantů. Navrhované změny by podle zveřejněné zprávy mohly vést až k rozdělení těchto čtyř velkých podniků. Hlavní slovo v tomto podvýboru mají členové opoziční Demokratické strany.

Zpráva podvýboru, který má na starosti také antimonopolní záležitosti, navrhuje změnit zákony tak, aby odpovídaly digitálnímu věku. Republikáni prezidenta Donalda Trumpa mají k návrhům připomínky, zejména co se týče té části, která hovoří o rozdělení firem. Takový scénář totiž předpokládá, že by se například Google musel zbavit videokanálu YouTube a Facebook by musel totéž učinit s platformami Instagram a WhatsApp.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4513661/v-usa-chteji-omezit-monopolni-silu-velkych-technologickych-firem.html

1.10.2020 Americká společnost Google v příštích třech letech zaplatí miliardu dolarů (22,9 miliardy Kč) mediálním firmám za to, že bude moci využívat jejich obsah. Oznámil to ve čtvrtek šéf mateřské společnosti Alphabet Sundar Pichai. Je to poprvé, co firma jasně řekla, kdy a kolik hodlá v první fázi dohody s vydavateli platit. Google v červnu nastínil, že se k takovému kroku chystá.

Google spustí službu s názvem Google News Showcase nejprve v Německu a v Brazílii. V Německu Alphabet uzavřel partnerství s 20 vydavatelskými společnostmi, například se zpravodajským serverem Der Spiegel a s časopisy Stern a Die Zeit. V Brazílii spolupracuje například s deníkem Folha de S. Paulo, s televizí Band a se zpravodajským serverem Infobae.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/byznys/media/google-zaplati-medialnim-firmam-za-vyuzivani-obsahu-miliardu-dolaru.A201001_130808_ln-media_litsp

25.9.2020 Americké ministerstvo spravedlnosti zřejmě v příštích týdnech podá antimonopolní žalobu na internetovou společnost Google. Agentuře AP to řekl zdroj obeznámený se situací. Dodal, že pozornost ministerstva se soustředí na to, zda firma prostřednictvím své dominantní pozice v oblasti internetového vyhledávání nepotlačuje konkurenty a nepoškozuje spotřebitele (ČTK) 
14.9.2020 Společnosti Google hrozí v Británii žaloba kvůli podezření, že YouTube běžně porušuje zákony na ochranu soukromí trackováním dětí online. Žalující strana požaduje náhradu až 2,5 mld. GBP (Bloomberg) 
20.8.2020 Služby společnosti Google dnes postihl výpadek, který zaznamenala řada uživatelů po celém světě. Ti od rána na sociálních sítích hlásili problémy především s elektronickou poštou Gmail, ale také například s nahráváním souborů na disk Google (Google Drive). Další uživatelé měli potíže se spojením, když pracovali s dokumenty Google nebo používali videokonferenční službu Google Meet. Firma odpoledne oznámila, že výpadek odstranila 
5.8.2020 The Economist přinesl před pár dny obsáhlé pojednání o Googlu. Poukazuje na rostoucí tlak regulátorů a politiků, podle kterých firma zneužívá svou tržní sílu. A vedle toho se současné vedení "snaží vyhnout tomu, čemu se ta předchozí tak umně vyhýbala: Aby se z Alphabetu stala další běžná firma, která bude pomalu umírat kvůli nedostatku inovací a upadajícímu růstu. Co dalšího soudí The Economist o této společnosti? A jak je na tom firma z fundamentálního a valuačního hlediska?

Alphabet má nyní díky tomu kapitalizaci na úrovni jednoho bilionu dolarů (a samozřejmě patří mezi dnes tolik diskutovanou pětku firem tvořících více než pětinu celého trhu). Firma za posledních dvanáct měsíců na volném toku hotovosti vydělala více než 31 miliard dolarů. Akcie má již delší čas poměrně stabilní betu kolem jedné, takže požadovaná návratnost by se u ní nyní měla pohybovat kolem 6 %. Pokud by Alphabet dál vydělával oněch cca 31 miliard (k dispozici pro akcionáře), současná hodnota tohoto toku hotovosti by byla na polovině kapitalizace (a na ní se tedy ani zdaleka nedostaneme, i kdybychom přičetli všechnu hotovost dosahující asi 120 miliard dolarů). 

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4467010/budoucnost-googlu.html

5.8.2020 Internetový gigant Google pracuje na rozšíření svého platebního systém Google Pay. Ve spolupráci s několika americkými finančními institucemi do něho od příštího roku vestaví vlastní bankovní účty. K projektu se právě připojily dvě další banky, tentokrát mimo Spojené státy. Jsou to původem baskický bankovní dům BBVA a kanadská banka BMO.

Je to ostatně podobný způsob, jaký zvolila společnost Apple u své kreditní karty Apple Card, kterou zajišťuje bankovní dům Goldman Sachs. Google však přizval ke spolupráci celou řadu společností. Kromě dvou zmíněných bank jsou to instituce Citi, Stanford Federal Credit Union, Bank Mobile, Coastal Community Bank, First Independence Bank a Sefcu.
Více na https://www.e15.cz/byznys/technologie-a-media/google-chysta-na-pristi-rok-vlastni-bankovni-ucty-do-projektu-zapojil-dve-dalsi-banky-1372161?utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

4.8.2020 Google čelí vyšetřovaní ze strany Evropské unie, a to z důvodu plánovaného nákupu společnosti Fitbit za 2,1 miliardy dolarů. Evropská unie chce prošetřit, jaký vliv by zdravotní data uživatelů mohla mít na aktivity Googlu v oblasti online reklamy. EU chce zjistit, jak velkou výhodu data ze zdravotních náramků poskytnou společnosti Google a jak náročné bude pro konkurenci tuto výhodu překonat. Komise svůj výrok stanoví do 9. prosince 2020.

Komise se zaměřuje na technologické giganty ze Silicon Valley a snaží se předcházet akvizicím v technologiích, kde data uživatelů jsou většinou to nejcennější. Organizace pro ochranu práv zákazníků žádají, aby Evropská unie prošetřila, jak by koupě Fitbit pomohla Alphabetu expandovat do sektoru zdravotnictví.

 • Data poskytují náhled do života a zdravotní situace uživatelů, 

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4466222/plan-google-prevzit-fitbit-prezkouma-eu-zameri-se-na-data.html

31.7.2020 Austrálie jako první země přinutí zákonem americké technologické firmy Google a Facebook, aby platily médiím za zveřejňovaný obsah. Průlomový krok má chránit nezávislou žurnalistiku, uvedla dnes s odvoláním na australského ministra financí Joshe Frydenberga agentura Reuters (ČTK) 
30.7.2020 Americké společnosti Alphabet, která je majitelem internetové firmy Google, poprvé klesly čtvrtletní příjmy. Pokles byl sice velmi nízký, naznačuje však oslabení trhu s reklamou a zároveň připomíná, že ekonomika bojuje s mnohem většími problémy, než tomu bylo v době krize v roce 2009, upozornila agentura AP. Zisk společnosti se pak propadl o 30 procent na 6,96 miliardy USD (154,1 miliardy Kč).
29.7.2020 Taková situace nemá v historii obdoby. V šest hodin středoevropského času předstoupí před americký Kongres nejdůležitější lidé technologického světa. Šéfové Amazonu, Applu, Facebooku a Googlu budou muset vysvětlovat antimonopolnímu výboru, že jejich firmy nezneužívají dominantního postavení na trhu. Pro nejbohatšího muže planety a zakladatele Amazonu Jeffa Bezose to bude vůbec první takové setkání s americkými zákonodárci. Celé slyšení se podle BBC bude točit kolem otázky, zda nejsou jmenované společnosti "příliš velké". To, jak si Bezos a spol. povedou, bude mít určující vliv na nastavení vztahů mezi vládou a technologickými korporacemi. "Ve třicátých letech minulého století by v USA takové firmy byly již dávno rozděleny. Výlučnost jejich postavení ještě umocnila koronakrize. Hodnota technologických firem během ní výrazně vzrostla a v případě uvedené čtveřice dosahuje pěti bilionů dolarů. 

29.7.2020 Google údajně vyjednává se Samsungem dohodu, která by mu celosvětově poskytla větší kontrolu nad vyhledáváním ve sluchátkách Samsungu skrze jeho digitálního asistenta (Bloomberg) 

Google: Nemáme informační monopol 

Šéf Googlu Sundar Pichai si je podle TechCrunche vědom dominantního postavení své firmy v oblasti internetových vyhledávačů. Hájit se ale chce rozmachem dalších sociálních sítí, jako jsou Twitter, Snapchat či Pinterest, které představují další zdroje informací.
Více na https://www.e15.cz/byznys/technologie-a-media/kongres-bude-grilovat-sefy-technologickych-obru-poprve-to-prozije-sef-amazonu-bezos-1371958?utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

28.7.2020 Google chce zprovoznit nový podmořský kabel propojující USA a Velkou Británii a Španělskem. Podle něj tak půjde o první takové spojení od roku 2003 (Bloomberg) 

Monstrózní kabel tvoří šestnáct párů vláken a jeho kapacita bude 350 terabytů za sekundu - ekvivalent 17,5 milionu naráz vysílaných videií v rozlišení 4K. 

Podobně se pluh vyhýbá dalším překážkám, který by mohly kabel poškodit, nebo naopak narušit citlivější místa podmořského ekosystému, jako jsou například korály. Ve chvíli, kdy odvede svou práci, je nasazen robot, který kabel zkontroluje a položí jej na dno tak, aby minimalizoval riziko jeho poškození.

Mluvčí společnosti Google odmítl sdělit cenu nového spojení, ale náklady na podobné typy kabelů se pohybují v řádech stovek milionů dolarů. Projekt by měl být dokončen v průběhu roku 2022.

https://www.forbes.cz/350-terabytu-za-sekundu-pod-morem-google-polozi-novy-datovy-kabel-mezi-usa-a-britanii/

13.7.2020 Google říká, že investuje 10 mld. USD do nového fondu Google for India Digitization Fund, chce tak pomoci urychlit indickou digitální ekonomiku (Bloomberg) 

10.7.2020 Google zakázal reklamy na produkty nebo služby, které umožňují sledovat nebo monitorovat jiné osoby bez jejich svolení (CNBC)

9.7.2020 Alphabet, mateřská společnost Google, získala několikaletý kontrakt na ukládání výrobních dat Renaultu (Bloomberg) 

7.7.2020 Deutsche Bank se dohodla na strategickém, víceletém partnerství se společností Google s cílem poskytnout ji cloudové služby a podpořit inovace v technologických finančních produktech (Reuters)

2.7.2020 20 advokačních skupin z USA, Evropy, Latinské Ameriky a dalších regionů podepsalo ve středu prohlášení, v němž naléhavě žádalo regulační orgány, aby se obeznámily s nabídkou společnosti Google na koupi Fitbit ve výši 2,1 miliardy USD kvůli obavám o soukromí a hospodářskou soutěž (Reuters) 

30.6.2020 Google uvedl, že odstranil reklamy na společnosti, které účtují lidem velké poplatky za registraci k volbám nebo které shromažďují data k marketingovým účelům (Reuters)

26.6.2020 Po oznámení novinek Applu, který u každého produktu zdůrazňuje soukromí svých uživatelů a zpracování dat přímo v zařízení, představil novinky Google. Hlavní změnou je zavedení automatického odstranění uživatelských dat po uplynutí 18 měsíců. Google přitom vysvětluje, že čím více dat mají jeho systémy k dispozici, tím užitečnější služby od Googlu jsou.

Po roce a půl bude Google mazat informace o navštívených webových stránkách, vyhledávaných údajích a další aktivitě ve svých aplikacích. Stejnou retenční dobu Google aplikuje také u historie polohy - samotné shromažďování těchto dat přitom uživatelé musí ručně povolit. U YouTube Google nastavil delší dobu ukládání dat - tři roky, aby aplikace mohla upozornit na nová videa spojená s obsahem sledovaným i před několika lety. Uživatelé si ale budou moci vybrat i kratší, tříměsíční interval uchovávání dat.

https://tech.ihned.cz/c1-66782390-google-si-sam-pristrihne-kridla-data-bude-ukladat-omezenou-dobu-a-usnadni-prechod-do-anonymity 

26.6.2020 Český srovnávač cen Heureka.cz v pátek podal u pražského městského soudu žalobu na americkou společnost Google kvůli zneužití dominantního postavení ve vyhledávání. Požaduje po ní 394,9 milionu korun jako ušlý zisk za tři roky, kdy Google ve výsledcích vyhledávání zvýhodňoval vlastní srovnávač cen Nákupy Google (Google Shopping) před konkurencí. Serveru Lupa.cz to řekl ředitel Heureky.cz Tomáš Braverman. České zastoupení Googlu zatím žalobu neobdrželo.

https://byznys.ihned.cz/c1-66783510-nazev-clanku

3.6.2020 Společnost Google byla v USA obviněna z toho, že nezákonně napadla soukromí milionů uživatelů tím, že sledovala jejich používání internetu i prostřednictvím prohlížečů v "inkognito" režimu. Žaloba podaná k federálnímu soudu v Kalifornii požaduje nejméně 5 mld. USD. Divize firmy Alphabet tajně shromažďuje informace o tom, kde a co si lidé prohlížejí na internetu, přestože používají anonymní režim. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na žalobu podanou u federálního soudu v kalifornském San Jose. Žaloba požaduje odškodné nejméně 5000 USD na uživatele za porušení federálního zákona o odposlouchávání a kalifornského zákona o ochraně soukromí. Navrhovaná žaloba je předložena jako hromadná a mohla by zahrnovat miliony uživatelů Googlu, kteří od 1. července 2016 použili při prohlížení na internetu soukromý režim.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/svet/google-celi-v-usa-zalobe-kvuli-sledovani-soukromi-uzivatelu-shromazduje-informace-i-o-nejintimnejsic.A200603_134517_ln_zahranici_ele

16.4.2020 Alphabet, mateřská společnost Google, stahuje po zbytek roku část svých investic kvůli krizi Covid-19 a zastavuje přijímání nových zaměstnanců. "Mimo nabírání nových zaměstnanců budeme investovat i nadále, ale přehodnotíme zaměření a tempo našich investic v oblastech, jako jsou datová centra a stroje a marketing a cestování, které nejsou pro byznys nezbytné," uvedl generální ředitel

9.4.2020 Google bude muset francouzským vydavatelským společnostem a zpravodajským agenturám platit za používání jejich obsahu. Rozhodl o tom francouzský úřad pro regulaci hospodářské soutěže. Jeho verdiktu předcházela stížnost několika svazů zastupujících francouzské vydavatele tisku na praktiky Googlu, uvedla dnes agentura Reuters

20.3.2020 Společnosti Apple, Microsoft, Amazon, Alphabet a Facebook ztratily dohromady na hodnotě 1,3 bil. USD od doby, kdy trh dosáhl vrcholu 19. února (CNBC) 

20.2.2020 Google v reakci na postoj evropských soudů aktualizoval pravidla užívání svých služeb. Budou srozumitelnější a lépe uživatelům vysvětlí, jak funguje podnikání Googlu a jak firma vydělává peníze. Původní dokument, už tak dost rozsáhlý, se rozroste o dalších 2000 slov, uvedla agentura AP. Je to nejvýznamnější úprava uživatelských pravidel od roku 2012, platit začne od března 

5.2.2020 Irská Komise pro ochranu dat (DPC) začala vyšetřovat, jakým způsobem americká internetová společnost Google nakládá s údaji o poloze uživatelů. Včera o tom informoval irský úřad. Google má své evropské ústředí právě v Irsku, což v současnosti z DPC dělá klíčového regulátora tohoto nadnárodního gigantu v celé Evropské unii. více

24.1.2020 V nejnovějších dostupných výsledcích hospodaření z třetího čtvrtletí roku 2019 tvoří obrat z prodeje reklamy 84 % příjmů Googlu a 71 % obratu Google vytváří ve vlastních produktech - na webu Google.com, ale také v Androidu či na Google Play.

17.1.2020 Tržní hodnota americké společnosti Alphabet, která je majitelem Googlu, ve čtvrtek poprvé přesáhla bilion dolarů (22,6 bilionu korun). Třináctimístného čísla se jí podařilo docílit jako čtvrté americké společnosti po firmách Apple, Microsoft a Amazon. Akcie Alphabetu uzavřely čtvrteční obchodování se ziskem 0,76 procenta na hodnotě 1450,16 dolaru.

 • Pokud se sečte Apple, Microsoft, Amazon, Alphabet  a Facebook (pátá nejcennější firma na burze), pak trh hodnotí tyto americké technologické kolosy dohromady na 5,2 bilionu dolarů. To je podle údajů společnosti FactSet více než 17 % indexu S&P 500. Ještě před pěti lety činil podíl těchto firem v indexu 11 %.

20.12.2019 Antimonopolní úřad ve Francii uložil společnosti Google pokutu 150 mil. EUR za nekonkurenční chování a za nejasnou reklamu na stránce Google Ads (Reuters) 

26.11.2019 Jaká jiná firma než Google by byla důvěryhodnější při ochraně vašich dat? Bouřili se ale i proti spolupráci svého zaměstnavatele s ministerstvem obrany, federálními pohraničními agenturami a s čínskou vládou. Jen srpnovou petici proti pokračování smlouvy s americkým úřadem pro cla a ochranu hranic jich podepsalo 1500. Podle jejich názoru se tak totiž firma spolupodílí na "porušování lidských práv". více

15.11.2019 Google se chystá do bankovnictví, respektive ve spolupráci se Citigroup plánuje v příštím roce začít uživatelům nabízet běžný bankovní účet. Firma pěti barevných písmen se tak zařadí po bok Applu, který už společně s Goldman Sachs rozjel vlastní kreditku.

24.10.2019 Google byl obviněn z vytvoření špehovacího programu, který údajně cílí na umlčení nesouhlasu zaměstnanců. Podle Google cílí tento program na redukování spamu (Bloomberg) 

2.10.2019 Americká internetová firma Google zavádí nové prvky ochrany soukromí, které se týkají aplikace Google Maps, platformy YouTube a hlasového asistenta. Informoval o tom dnes server CNBC. Velké technologické firmy čelí rostoucí kritice ohledně množství údajů, které o svých uživatelích shromažďují a jak s nimi nacházejí (ČTK)

Soudní žaloba proti společnosti Google za údajné sledování osobních údajů uživatelů iPhone 4M může postoupit k britským soudům, rozhodli tři soudci. Google údajně tajně sledoval online chování uživatelů iPhonu ve Velké Británii v letech 2011 až 2012, když obcházel nastavení soukromí na sluchátkách a shromažďoval data z prohlížeče Safari o rase, etnicitě, zdraví, sexualitě a financích uživatelů (FT)

27.9.2019 Google dnes oznámil, že v Polsku otevře nový cloudový region. Oznámení podtrhuje ambice Google Cloud rozšířit svou infrastrukturu napříč Evropou. Generální ředitel Google Cloud Thomas Kurian řekl pro CNBC, že tržby v Evropě rostou rychleji než kdekoli jinde na světě (CNBC)

25.9.2019 Technologický gigant oznámil, že jim nebude platit žádné odvody za odkazy na články ve vyhledávači, ačkoli to po něm žádá nový francouzský zákon. Ten je prvním v EU, který vznikl na základě unijní směrnice, jež měla posílit ochranu autorských práv na internetu. Pokud ale Francie nedokáže větší autorskou ochranu na internetu vybojovat, nedokáže to žádný jiný unijní stát. Více

zobrazit více..
Loading...