Arktida

p>Hyperborea  je legendární země

podle Americké geologické služby se v mořích a na pevninách kolem severního pólu nachází až 30 % dosud neobjevených zásob zemního plynu a 13 % zásob ropy. Představuje to asi 100 miliard barelů, což by pokrylo světovou spotřebu asi na tři roky. Přičemž 84 % nalezišť uhlovodíků leží pod mořským dnem. Na severu jsou i ložiska rud železa, barevných kovů a řady vzácných prvků. K tomu jde o místo vhodné k rybolovu, zatím hlavně v Barentsově moři, ale také k výpravám za přírodními krásami.  

Pokud by Rusko před mezinárodní komisí uspělo na základě argumentu, že oblast severního pólu je geologicky součástí ruské pevninské mělčiny, získalo by další území o rozloze kolem jednoho milionu čtverečních kilometrů a právo na těžbu tamních nerostných zdrojů. Od ropy a zemního plynu až po zlato. Přičemž ruské společnosti jsou odhodlány těžit i ve velice odlehlých oblastech. 

Proč přitahuje Arktida velmoci?

Podle NASA bude Akrtida od roku 2045 v létě bez ledu, jsou zde zdroje ropy, zemního plynu a rud, umožňuje to kontrolu nových námořních tras (Čína plánuje Polární hedvábnou stezku, která zkrátí námořní spojení ze Šanghaje do nizozemského Rotterdamu by trvalo o dvacet dní méně, než když lodě plují přes Suezský průplav, tedy necelou polovinu dnešní doby)

 • výzkum
 • suroviny (uran, zlato, ropa, zemní plyn a další)

Čína si chce urychlit cestu do Evropy o 2 týdny, je ale využitelná jen po zlomek roku (Arktická cesta)

 • pro Čínu arktické suroviny. Už nyní je hlavním zahraničním partnerem při rozšíření těžby zemního plynu na sibiřském poloostrově Jamal, do nějž vložila 12 miliard dolarů.  
 • Čína se chce stát "polární velmocí"
 • Peking představil tzv. bílou knihu o strategii v Arktidě do roku 2049. Čínské firmy proto chtějí podnikat nejen v Rusku, ale i v Kanadě, kde jde o těžbu niklu, ale dokonce na Aljašce. 

Rusko spoléhá na rozšíření dopravních tras kolem svého pobřeží. Jde o Severovýchodní mořskou cestu, od níž si Moskva slibuje hospodářské oživení přilehlých regionů, z nichž pochází čtvrtina jejího exportu, pře­devším zemního plynu.

 • Arktida ovšem má pro Rusko také prvořadý vojenský význam. Zatímco za sovětských dob šlo o místo, z nějž by mohly rakety a bombardéry nejsnáze zasáhnout USA, nyní jde hlavně o podporu teritoriálních nároků v arktických vodách a kontrolu dopravních tras. 
 • Strategický význam zato mají jaderné ledoborce, kterými Rusko disponuje jako jediné na světě. 

loďařská velmoc Jižní Korea patří k hlavním stavitelům plavidel pro arktický trh. 

30.10.2020 Z Arktidy přichází varovné zprávy o úniku metanu. Oceán nezamrzá, jak by měl. V důsledku toho jsou tam zimy stále mírnější a kratší. Ta letošní by měla v Arktidě už začít, ale vyšší teploty Severního ledového oceánu způsobují, že ještě na konci října nezačal zamrzat.

 • vlivem oteplování na dně moře rozmrzá metan hydrát, obrovský zásobník metanu, který v bublinách stoupá na hladinu a uvolňuje se do atmosféry. Metan je jeden z nejnebezpečnějších skleníkových plynů. Stejné množství metanu ohřeje atmosféru během 20 let až osmdesátkrát rychleji než oxid uhličitý.  
 • https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/blizi-se-zima-nebo-by-alespon-mela-v-arktide-to-tak-ale-nevy/r~c30312481aaa11eba25cac1f6b220ee8/

28.10.2020 Metanové bubliny a žádný led: Arktida nezamrzá. Vědci jsou znepokojení. Krom toho, že touto dobou měla Arktida zamrzat, objevili důkaz o uvolňování bublin metanu. Nezadržitelně se tak blížíme době, kdy led z oblasti vymizí úplně. Pro polární oblast to bude znamenat katastrofu.

 • Mořský led v Arktidě obvykle v letních měsících taje a v zimě znovu zamrzá. Rozsah každoročního tání se však řadu let za sebou zvyšuje a na obzoru je i první arktické léto zcela bez ledu - vědci ho očekávají mezi lety 2030 a 2050. Letošní rok je pro region obzvláště katastrofický.
 • Vědci našli důkazy také o uvolňování bublin zmrzlého metanu hluboko pod povrchem Severního ledového oceánu. Metan má oproti oxidu uhličitému daleko větší oteplovací účinek a tání permafrostu v Arktidě ho může nakonec uvolnit obrovské množství. 
 • Ruští a švédští vědci však varovali, že výsledky jejich expedice v moři Laptěvů jsou předběžné a bude třeba je před odesláním do recenzovaného časopisu zkontrolovat a potvrdit. 
 • S dvakrát rychlejším oteplováním v oblasti oproti globálnímu průměru bylo dle vědců jen otázkou času, kdy se "spící obr" probudí. 
 • "Rok 2020 je dalším rokem, který odpovídá teorii o rychlé proměně Arktidy. Bez systematického snižování skleníkových plynů bude pravděpodobnost našeho prvního "bezledového" léta do poloviny 21. století nadále stoupat." 
 • Rozsáhlé oblasti moře tak zůstaly bez ledové pokrývky, čímž se otevřela cesta slunci. Voda, která jeho záření absorbovala, dosáhla nadprůměrné teploty pět stupňů Celsia. A čím teplejší voda, tím menší pravděpodobnost tvorby ledu. 
 • Sibiřské vlny veder jsou letos dle studií nejméně 600krát pravděpodobnější díky průmyslovým a zemědělským emisím.
 • Teplejší teplota vzduchu není jediným faktorem zpomalujícím tvorbu ledu. Změna klimatu také směřuje více mírných atlantických proudů do Arktidy a rozbíjí obvyklou stratifikaci mezi teplými hlubokými vodami a chladným povrchem.
 • Za normálních okolností by se počátkem zimy vytvořil led podél celého severního sibiřského pobřeží. Silný vítr by ho pak hnal dál přes moře Laptěvů a během driftování Arktidou sbíral a přenášel živiny. Roztál by mezi Svalbardem a Grónskem. Čím dál slabší ledová pokrývka však znamená riziko, že roztaje ještě před doplutím do cíle. Živiny, které přenáší, jsou důležité pro plankton, který při nedostatku ztrácí schopnost odstraňovat oxid uhličitý z atmosféry. To zase přispěje ke skleníkovému efektu, což bude mít za následek vyšší globální teploty a ještě méně ledu. 
 • https://www.seznamzpravy.cz/clanek/metanove-bubliny-a-zadny-led-arktida-nezamrza-126529#

15.8.2020 Arktida bez ledové pokrývky roku 2035. S takovým scénářem počítá na základě klimatického modelu mezinárodní tým vědců. Tající led přitom odkrývá nové příležitosti. Po nerostných surovinách a využití tranzitního koridoru touží především Čína.

Horko jako před více než sto tisíci lety v době meziledové. Teploty vyšší až o šest stupňů Celsia oproti dnešku, Arktida bez ledu. Takový bude pravděpodobný vývoj na severním pólu planety. Tvrzení, s nímž přišla skupina vědců, vychází z klimatického modelu a porovnání dnešních podmínek v regionu s těmi z dávné minulosti.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/svet/arktidu-za-patnact-let-nebude-pokryvat-led-tvrdi-vedci-zajem-o-oblast-dlouhodobe-projevuje-cina.A200813_151926_ln_zahranici_ele

26.7.2020 Do 80 let budou lední medvědi zdecimováni kvůli velmi rychle se oteplující Arktidě. Arktida se otepluje dvakrát rychleji než zbytek planety. Nejkritičtější klimatický scénář hovoří o navýšení globálních průměrných teplot o 3,3 stupně Celsia v porovnáním s předindustriálním obdobím. Už navýšení o jeden stupeň Celsia zapříčinilo intenzivnější vlny veder, nebezpečnější a větší bouře, moře se stalo více destruktivním.

Pokud lidstvo dokáže omezit oteplování alespoň o 2,4 stupně Celsia, tedy zhruba půl stupně nad cílem Pařížské dohody, kolaps ledních medvědů by to jen zpomalilo.

Problém ale není jen samotné globální oteplování (přeci jen se země otepluje přirozeně), ale rychlost těchto změn. Vrcholoví predátoři na samotné špičce potravního řetězce se nedokážou tak rychle se měnícímu prostředí přizpůsobit.

Lední medvědi nemohou změnit své lovecké návyky v tak krátkém časovém rozmezí. "Pokud by se nějakým zázrakem mohl led udržet i se zvyšujícími se teplotami, medvědi by mohli být v pořádku," řekl Amstrup. "Problém je v tom, že jejich prostředí se doslova topí."

Tento stav nemusí být jedinečný na dlouho, proto by měl být považován za předzvěst dopadu změn klimatu na další zvířata v řádu několika desetiletích. 

https://techfocus.cz/veda-vesmir/2224-do-roku-2100-ledni-medvedi-vyhladovi-arktida-se-doslova-topi.html?

23.7.2020 Otevírání arktických vod v důsledku tání ledu označil za historickou událost obrovského strategického významu. Peking a Moskva podle něj i dalších přítomných budou určovat budoucnost celého regionu. "Nejhorším scénářem by pro USA a Japonsko bylo protizápadní kondominium, které by mohlo ohrozit nebo omezit přístup k severnímu Pacifiku a severnímu Atlantiku". Obavy z čínských aktivit v ledovém regionu a rivality mezi globálními velmocemi vyjadřují i evropské státy. "Čínská přítomnost a strategické zájmy v Arktidě budou mít bezpečnostně-politické důsledky. Čínská vojenská aktivita tam dosud byla velmi omezená, ale čínská armáda začíná posilovat své povědomí o Arktidě

Více na https://www.e15.cz/zahranicni/zapad-sankcemi-povzbudil-rusko-cinskou-spolupraci-v-arktide-ted-ho-zneklidnuje-1371760?

20.3.2020 Elke Weber z Princeton University "Arktida bude zřejmě bez ledu již za dvacet let a amazonské pralesy se mohou proměnit v savanu do padesáti let".

zobrazit více..
Loading...