Iluze


Optická iluze

27.12.2020 Internet pobláznila zvláštní optická iluze. Rotující kruhy zamotaly hlavy milionů lidí, kteří nechápou, jak je to možné. Nejnovější senzací se stala optická iluze sestávající ze dvou dvojbarevných žluto-modrých kruhů, které jsou umístěny vedle sebe na šedivém pozadí. Ve středu obou kruhů je potom uskupení černých šipek.

Podstata celé iluze je jednoduchá. Když sledujete šipky, zdá se, jakoby se kruhy pohybovaly přesně tím směrem, kterým ukazují šipky. Zároveň to vypadá, jakoby se kruhy neustále zmenšovaly a zvětšovaly. Přitom se jejich velikost vůbec nemění. Pokud nevěříte, zkuste si dát na horní a boční stranu kruhů kousek papíru. Uvidíte, že pozice kruhu se oproti papíru nijak nezmění. Kruh se do stran nepohne ani o milimetr.

Možná jste si toho nevšimli, ale na vnitřní i vnější straně velkých kruhů jsou tenké kruhy stejných barev, tedy žluté a modré. Právě tyto kruhy zapříčiní manipulaci vašeho mozku. Ten si tak myslí, že se mění rozměry velkých, respektive hlubších kruhů.

Šipky pak slouží jako doplněk, který mozek pozorovatele poblázní ještě více. Zajímavé je, že se iluze vytratí ve chvíli, kdy začnete rychle mrkat. To však není zrovna příjemný zážitek, který se rozhodně nedoporučuje citlivějším lidem.

Lidé se ale stále nedokáží shodnout na tom, zda se kruhy zvětšují nebo ne, případně zda se pohybují do stran. Zkuste to sami a podělte se v diskuzi pod článkem o názor.

https://www.mix24.cz/internet-poblaznila-zvlastni-opticka-iluze-rotujici-kruhy-zamotaly-hlavy-milionu-lidi-kteri-nechapou-jak-je-to-mozne/?<br>

zobrazit více..
Loading...