Overtonovo okno

Overtonovo okno

Termín vznikl podle autora této myšlenky Josepha P. Overtona, který tvrdil, že úspěšnost nápadu v politice závisí spíše na tom, zda spadá do okna, než na preferencích konkrétních politiků. Podle Overtonova popisu zahrnuje okno ideje považované v současnosti za politicky přijatelné a které může politik prosazovat, aniž by byl považován za příliš extrémního a mohl tak získat nebo udržet veřejný úřad. 

Overtonovo okno je metoda postupných kroků a změn, které přepisují obecně přijímanou realitu, mění způsob lidského myšlení, dá se to lidově nazvat salámovou metodou.

  • způsob změny jednání a myšlení (posouvání a překračování hranic) většinové populace, jak přijmout nepřijatelné prostřednictvím postupných kroků

Overtonova okna (postupné přikládání pod kotel), způsob, jak nalézt kontroverzní téma, prosadit neprosaditelné postupnými kroky (rozdělit a polarizovat společnost) za pomoci vědců, celebrit a dalšími procesy tak, že na začátku nepřijatelné se postupem času a působením jednotlivých oken, stává tolerovaným a v konečné fázi všeobecně přijímanou denní realitou pro většinu obyvatel (různost pohlaví, pedofilie, gender, migrace, změny zákonů atd.)

zobrazit více..
Loading...