Studená válka


Korejskou válku v letech 1950-1953 doprovodilo několik incidentů. Jedním z nich bylo i bombardování sovětského letiště Suchaja Rečka na Dálném východě v roce 1950. Ironií osudu zůstává, že bomby dopadly na stroje P-63 Kingcobra, které Američané dodaly během druhé světové války právě Sovětskému svazu. Za incident se USA omluvily, nicméně Sověti brali stejně akci jako americkou provokaci.

Karibská krize

Karibská krize (též Kubánská krize) byla mezinárodní politická krize. Hrozilo, že přeroste v jaderný konflikt. Vypukla v roce 1962 v důsledku rozmístění sovětských raket středního doletu na Kubě, kterým SSSR odpověděl na umístění amerických raket v Turecku. V reakci na to vyhlásily Spojené státy americké blokádu Kuby, která měla zabránit dopravení dalších raket na toto území. To se podařilo, neboť sovětská plavidla se na hranici kontrolované zóny skutečně zastavila. Po dalších jednáních byly odstraněny i již instalované rakety, Spojené státy americké se zavázaly, že nenapadnou Kubu a že stáhnou svoje rakety středního doletu z Turecka.


20.12.2020 Korejskou válku v letech 1950-1953 doprovodilo několik incidentů. Jedním z nich bylo i bombardování sovětského letiště Suchaja Rečka na Dálném východě v roce 1950. Ironií osudu zůstává, že bomby dopadly na stroje P-63 Kingcobra, které Američané dodaly během druhé světové války právě Sovětskému svazu. Za incident se USA omluvily, nicméně Sověti brali stejně akci jako americkou provokaci.

Jedním z takových incidentů bylo bombardování sovětského letiště Suchaja Rečka na Dálném východě 8. října 1950, ke kterému došlo v důsledku navigační chyby. Dva americké letouny P-80 Shooting Star měly původně zasypat bombami severokorejské letiště blížko města Chongdžin. Místo toho se však ocitly americké stroje hluboko v sovětském teritoriu a zahájily bombardovací akci.

Výsledkem jejich akce bylo asi 6 poškozených letounů uzemněných na letišti Suchaja Rečka, jeden byl úplně zničen. Ironií osudu však bylo, že bomby poškodily letouny P-63 Kingcobra, které během druhé světové války USA byly dodány do Sovětského svazu. Škody by byly jistě větší, kdyby letouny byly natankované.

https://www.securitymagazin.cz/historie/sovetske-letiste-zasypaly-v-roce-1950-americke-bomby-navigacni-chyba-prohlasily-usa-a-omluvily-se-za-zniceni-vlastnich-letounu-1404066225.html? 

zobrazit více..
Loading...