Tok, řeka, potok

p>Přirozený říční rok meandruje a mění svoje koryto podle cyklu ročních období, množství srážek a překážek, které jí stojí v cestě. Vodní tok je jedním článkem složitého vodní cyklu, který je provázaný s dalšími cykly na planetě a Vesmíru, podporuje stabilitu a rovnováhu na Zemi.

Délka vodních toků v Česku je cca 76 000 km, z toho 25% je regulovaných (neregulované toky zadrží o 150 - 300% více vody než regulované, které jsou navíc tzv, mrtvé s malým množstvím rozmanitosti flóry a fauny)

Někteří vědci tvrdí, že řeky jsou tři (dvě neviditelné a jedna viditelná k korytě). 

  • neviditelný tok roky pod zemí (řeka vyschla- tok v korytě nevidíme)
  • tok v říčním korytě, jehož výška kolísá v korytě
  • povodňová řeka (10, 20, 100 letá voda), která zaplavuje okolní území (tvoří neviditelnou hladinu řeky, která zaplavuje území)

Může být pouze jedna řeka u které se mění koryto a její výška, tok se tak může schovat pod zem (hladina podzemní vody) a my říkáme že řeka vyschla, ale pod zemí tok vody proudí dále po svážnici, nebo se voda vylije z koryta a způsobí povodně.

23.8.2020 Více než sto tisíc lidí muselo být v posledních dnech evakuováno v okolí horního toku čínské řeky Jang-c'-ťiang. Voda ohrozila také obří sochu Buddhy starou třináct století a vytesanou ve skále nad řekou. Socha, která je největším vyobrazením sedícího Buddhy na světě, si již smočila palce u nohou a staré proroctví ožívá.

Jednasedmdesát metrů vysokou sochu Lešanského Buddhy vysekali do skály už v osmém století. Dávná legenda říká, že pokud si socha smočí palce u nohou, velká voda zasáhne také Čcheng-tu - šestnáctimilionovou metropoli provincie Sečuán. Letos se tak stalo poprvé od roku 1949 a místní obyvatelé se obávají naplnění proroctví. Úřady vyhlásily po týdnech dešťů nejvyšší stupeň nebezpečí. Před povodněmi má okolí chránit také přehrada Tři soutěsky, která se za 15 let své existence potýká s rekordním množstvím vody. Páteční průtok přesahoval dokonce 75 tisíc metrů krychlových za vteřinu.

https://www.novinky.cz/koktejl/clanek/davne-proroctvi-oziva-cina-vyhlasila-maximalni-nebezpeci-40334162#seq_no=5&source=hp&dop_ab_variant=0&dop_req_id=RyXC7PvIeZc-202008230807&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

19.7.2020 Týdny neutuchajícího deště způsobily masivní záplavy na většině území Číny. Neobvykle silný živel má na svědomí přes sto životů a tisíce domů, téměř dva miliony lidí musely být evakuovány. Číňané začali odstřelovat přehrady. Stav hladiny vody v Číně došel do bodu, kdy se úřady rozhodly pomoct nebezpečně přetíženým přehradám.

Na přehradě v provincii An-chuej na řece Čchu-che proběhly odstřely výbušninami, čímž by mělo dojít k rozšíření průtoku a snížení hladiny o 70 centimetrů. Podle zprávy státní agentury Sin-chua musely být v oblasti Tří soutěsek otevřeny tři "brány" pro průchod nashromážděné vody. Rezervoár za vodní elektrárnou byl téměř 15 metrů nad bezpečnostní úrovní hladiny vody. Odstřely přehrad a zasypávání zavodněných míst se využívaly už během ničivých povodní v roce 1998, během kterých zemřelo více než 2000 lidí a byly zničeny téměř tři miliony domů. Minulý týden způsobila voda zadržovaná za Třemi soutěskami další tři záplavy a vystoupala do výšky 15 metrů. Navíc se ukázalo, že masivní přehrada Tři soutěsky není lékem na trápení lidí žijících v údolí Jang-c'-ťiang.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/povodne-v-cine-jsou-kriticke-zacalo-odstrelovani-prehrad-112949#dop_ab_variant=0&dop_req_id=vIcMrtysU5z-202007191832&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box&utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu 

zobrazit více..
Loading...