Krachy firem

Krachy firem a bankroty

Které oblasti společnosti jsou nejvíce zasažené?

Lidé méně cestují a nakupují spotřební zboží, omezují pohyb a to vše způsobuje pokles tržeb v různé intenzitě napříč republikou a globalizovaným světem, zpomalil se a někde se i zastavil koloběh peněz v ekonomice (fixní náklady však zůstaly).

 • Letecká, lodní a kontejnerová, vlaková a nákladní doprava.
 • Automobilový průmysl a dodavatelské řetězce.
 • Turismus, gastronomie, hotely a ubytovací služby, služby, kultura, sport, zábavní průmysl.
 • Maloobchod, pronájmy kanceláří a prostor v EUR (pokles kurzu kč vůči euru až o 10 %).
 • Divadla, pořadatelé kulturních akcí, seminářů, veletrhů atd.
 • Těžba surovin, těžební společnosti ropy v USA, realitní trh.
 • Obyvatelé s dluhy a živnostníci (splátky úvěrů, půjček a hypoték) výpadek příjmů.
 • Až skončí moratorium (konec roku 2020) a lidé začnou reálně upadat do platební neschopnosti, což se nepochybně stane.
 • Až zjistíme, o kolik poklesla výkonnost v okolních zemích, kam vyvážíme (klesla poptávka po některém průmyslovém a spotřebním zboží).
 • Stav ekonomiky pro koronavirové krizi (sčítání škod), výše nezaměstnanosti, počet bankrotů, pokles HDP, stav jednotlivých sektorů ekonomiky - kdo přežil zatěžkávací zkoušky. 

Proto je klíčovým úkolem vlády udržet finanční systém co nejvíc imunní, aby byl schopen fungovat a být oporou české ekonomiky. Dnes nikdo nevíme, jak bude tato krize dlouhá a jaké bude mít dopady. Může dojít k hysterii na trhu a my víme, jak jednoduše může vzniknout run na banky (Jiří Šmejc, spolumajitel skupiny Home Credit a dlouholetý společník Petra Kellnera). 

Krachy firem, bankroty, zprávy z tisku:

10.3.2021 Městský soud v Praze vyhlásil úpadek společnosti České aerolinie (ČSA). Návrh podal letecký dopravce. Insolvenčním správcem jmenoval soud karvinskou společnost Inskol. O budoucnosti firmy by měla rozhodnout červnová schůzka věřitelů. Vyplývá to z usnesení soudu, na rozhodnutí upozornil server zdopravy.cz. Letecká společnost má dluhy kolem 1,8 miliardy korun. Provoz zatím dál pokračuje (ČTK)

22.1.2021 Koronakrize "slaví" rok a podnikatelům v Česku i v Německu dávno došla trpělivost. Českým i německým podnikům a živnostníkům nezbývá než bojovat o každou podporu. V každé zemi se tak děje s jinými prostředky a možnostmi, ale často se stejným výsledkem - podpora nepřichází taková, jakou vlády slibovaly.

V Německu patří k těm nejpostiženějším obzvláště malé a střední podniky, které jsou přitom hnacím motorem hospodářství. Pětadevadesát procent z nich jsou rodinné firmy, mnohé se zkušenostmi, finančními rezervami a tradicí předchozích generací.

Největší starostí podniků je přitom nedostatek likvidity. Finanční rezervy firem jsou už téměř vyčerpány a další výhledy jsou stále velmi nejisté. K chaosu přispělo i snížení a opětovné zvýšení daně z přidané hodnoty. "První podpora státu loni v březnu proběhla nebyrokraticky a rychle, dostal ji téměř každý žadatel. Brzy se však zjistilo, že hodně podnikatelů podpory zneužívá, a tak všechny další žádosti o podporu již musejí firmy podávat přes své daňové či právní poradce nebo auditory.

https://forbes.cz/male-a-stredni-podniky-bojuji-o-zivot-i-v-nemecku-a-ty-ceske-jsou-na-nich-zavisle/

20.1.2021 Před krachem je 16 procent sportovišť, vyplývá z průzkumu společnosti MultiSport Benefit, která spolupracuje s asi 2000 zařízeními v Česku. Státní kompenzace na záchranu nestačí, řešením je pro mnohé jedině otevření. Pro sportoviště znamenají první dva měsíce roku nejsilnější období tržeb. (ČTK) 

20.1.2021 Výrobce elektrických skútrů Čezeta zřejmě skončí v insolvenci a ukončí výrobu. Firmě se nepodařilo najít kupce a její stávající majitelé nebyli ochotni vložit dostatečnou hotovost pro další pokračování činnosti (ČTK)

20.1.2021 Česká módní značka Pietro Filipi chce propustit všechny pracovníky svých 23 obchodů. Uvedl to dnes deník Blesk. Podle poslední účetní závěrky ve Sbírce listin firma Pietro Filipi Stores, která má na starosti provoz prodejen značky, ke konci roku 2018 zaměstnávala 138 lidí. Dalších 64 lidí pracovalo ke konci roku 2018 pro firmu Pietro Filipi s.r.o. obstarávající pro značku návrhy oblečení.

https://echo24.cz/a/Swyqf/obchody-s-modou-pietro-filipi-chteji-propustit-vsechny-pracovniky?

8.1.2021 V Německu v prosinci výrazně přibyly firemní bankroty, zjistila studie německého výzkumného institutu IWH. V platnost znovu vstoupila povinnost jejich nahlašování pozastavená kvůli koronavirové krizi. Počet firemních insolvencí se tak vrátil na úroveň před začátkem pandemie a odpovídá stavu z prosince 2019, napsala agentura DPA. Insolvenci minulý měsíc nahlásilo 912 firem, což je o třetinu více než průměr za předchozí tři měsíce.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4580213/IWH-V-Nemecku-v-reakci-na-zprisneni-pravidel-pribylo-bankrotu.html

22.10.2020 Počet insolvencí v příštím roce ve světě v příštím roce stoupne o 31 %. Nové vlny šíření koronaviru jsou více viditelné v zemích, které postupně uvolnily krizová opatření. Po Evropě by další vlny šíření koronaviru měly postihnout také Afriku a Latinskou Ameriku. Proti tomu situace v Pacifické Asii by měla zůstat pod kontrolou. Vyplývá to ze studie úvěrové pojišťovny Euler Hermes (ČTK)

19.10.2020 Kvůli dopadům mimořádných opatření v ekonomice na firmy připravuje kabinet sadu dalších úprav insolvenčního práva. Firmy na sebe nebudou muset podávat dlužnické insolvenční návrhy až do poloviny příštího roku. O mimořádnou ochranu před věřiteli budou moci podniky požádat rovněž do půlky roku 2021. Návrh ministerstva spravedlnosti vláda zveřejnila v knihovně připravované legislativy. Významnou výhodu mají získat společnosti, které požádaly o mimořádné moratorium před 31. srpnem. K prodloužení moratoria podle vládního návrhu nebudou potřebovat souhlas věřitelů. To může posloužit například propojeným leteckým společnostem Smartwings a ČSA nebo výrobci pánských oděvů Blažek. Všechny tyto firmy jsou v ochraně před věřiteli od konce srpna.

https://www.e15.cz/domaci/vlada-chysta-dalsi-ulevy-firemnim-dluznikum-prospeje-to-i-smartwings-a-csa-1374308

19.10.2020 V Česku byl v září sepsán nejvyšší počet nových insolvenčních návrhů za posledních šest měsíců. Zvýšil se i jejich počet oproti srpnu. V září bylo podáno 2442 nových insolvenčních návrhů. Ve srovnání se srpnem je to více než jedenáctiprocentní nárůst. Navíc je to nejvyšší hodnota od letošního března, uvedla společnost Insolvence 2008.

V Česku bylo v září vyhlášeno i 1493 osobních bankrotů, o 214 více než v srpnu. Zároveň bylo podáno 1494 návrhů na osobní bankrot, o 114 víc než v předchozím měsíci. Vyplývá to ze statistik společnosti CRIF - Czech Credit Bureau. Počet osobních bankrotů byl v září nejvyšší od března tohoto roku, kdy byl v ČR vyhlášen nouzový stav.

V září bylo v Česku také vyhlášeno 56 bankrotů obchodních společností, o osm více než v srpnu. Rovněž bylo vyhlášeno 642 bankrotů podnikatelů, o 35 více než v předchozím měsíci. Počet návrhů na bankrot podnikatelů se meziměsíčně zvýšil o 90 na 645.

https://www.e15.cz/domaci/insolvenci-je-nejvice-za-pul-roku-padaji-do-nich-zamestnavatele-kvuli-mzdam-1374244

13.10.2020 Německá centrální banka vyzvala finanční ústavy v Německu, aby se připravily na vlnu insolvencí. Koronavirová krize totiž ohrožuje slabší podniky a mohla by mít i nepříznivé dopady na trh s nemovitostmi, který doteď zažíval boom, uvedla dnes Deutsche Bundesbank, jak zní oficiální název centrální banky (ČTK) 

17.9.2020 Euler Hermes: Přední světová úvěrová pojišťovna Euler Hermes očekává v ČR letos nárůst insolvencí podniků o 8 % na 9 300 a v příštím roce o dalších 24 % na 11 500. Počet insolvencí v tuzemsku výrazně stoupl už loni o 40 % na 8 620, zejména kvůli problémům ve zpracovatelském průmyslu 

5.8.2020 Virgin Atlantic Airways Richarda Bransona požádaly v New Yorku o soudní ochranu před věřiteli podle kapitoly 15 a londýnskému soudu sdělily, že pokud nebude schválen dojednávaný záchranný program, dojdou jim příští měsíc peníze (Bloomberg) 

28.7.2020 Americký výrobce zbraní Remington Arms Co. podruhé za 2 roky požádal o ochranu před věřiteli. Firma čelí finančním problémům částečně kvůli tomu, že někteří obchodníci zavedli omezení prodeje zbraní po střelbách ve škole, napsala agentura Reuters (ČTK)

20.7.2020 Sto let starý výrobce motorů do sekaček trávníků Briggs & Stratton žádá o soudní ochranu před věřiteli podle kapitoly 11 (Bloomberg) 

20.7.2020 Ropná firma BJ Services podala v USA žádost o bankrotovou ochranu před věřiteli poté, co se drasticky snížila poptávka a nedostatek hotovosti kvůli koronavirové pandemii (Reuters)  

16.7.2020 Vlna megabankrotů právě začala. Takové varování si pro americké investory připravil profesor prestižní newyorské univerzity Edward Altman, tvůrce jednoho z nejznámějších modelů pro předpovídání firemních bankrotů - Altmanova Z-skóre.

Žádost o bankrotovou ochranu podle kapitoly 11 amerického federálního bankrotového zákona podalo letos zatím více než 30 firem se závazky za více než 1 miliardu USD. Do konce roku se jejich počet zvedne na 60, domnívá se Altman, který je emeritním profesorem na Stern School of Business.

 • Globální firmy prodaly v tomto roce zatím dluhopisy za rekordních 2,1 bilionu dolarů (graf níže). Skoro polovina jde na vrub americkým emitentům.  
 • Podle Altmana dělají firmy opak toho, co by měly dělat, totiž snižovat dluhové břemeno. Stejnou věc dělaly banky po globální finanční krizi roku 2008. "Když se zvýší riziko platební neschopnosti, další dluh už nepotřebujete. Potřebujete ho méně," uvedl Altman.
 • A pokud jde o prašivé firemní dluhopisy, prodané Fedu v rámci jeho masivního stimulačního programu, část těchto prodejů není podle Altmana nic jiného než hrnutí problémů před sebou, respektive před firmami, které si podporu nezaslouží.
 • https://www.kurzy.cz/zpravy/551531-otec-bankrotniho-modelu-predpovida-dalsi-megabankroty/

16.6.2020 Německu hrozí bezprecedentní vlna insolvencí v případě, že se jeho ekonomika rychle nezotaví z propadu způsobeného koronavirovou krizí. Uvedla to včera podle agentury DPA společnost Creditreform, která se zabývá mimo jiné prověřováním solventnosti podniků (ČTK) 

27.5.2020 Počet firem nebo zemí, kterým hrozí snížení ratingu, stoupl na rekordní maximum. Může za to pandemie způsobená koronavirem. Vyplývá to z analýzy ratingové agentury S&P Global.

26.5.2020 Čínský regulační orgán pro bankovnictví a pojišťovnictví uvedl, že špatné půjčky v bankách kvůli pandemii nyní dosahují vysoké úrovně. "Kvalita aktiv v menších bankách bude letos také pod tlakem a úvěrové riziko v některých institucích bude i nadále narůstat," uvádí čínská regulační komise pro bankovnictví a pojišťovnictví (CBIRC) (Reuters)

22.5.2020 Brněnský průmyslník Fait cítí v krizi šanci: Máme volné miliardy, rozhlížím se po firmách, které by šlo koupit. Za to, že je bohatý a úspěšný, se Igor Fait (1966) nestydí. Investuje do nemovitostí, opravuje funkcionalistické památky v Brně, má vlastní galerii a sbírku moderního umění v hodnotě stovek milionů. A miluje drahá auta. "Nedávno jsem si udělal radost, koupil jsem si Cullinana, SUV od Rolls-Royce," říká ve své kanceláři na dohled od brněnského výstaviště, kde v 80. letech začínal jako ekonom. Dnes je z něj finančník a průmyslník, stovky tuzemských podnikatelů a byznysmenů mu s chutí svěřují peníze, aby jim je zhodnotil. Do jeho fondů Jet 1 a Jet 2 poslali kolem sedmi miliard. Fait se svým týmem za ně kupují firmy, které jsou buď v problémech, nebo potřebují finanční injekci, aby mohly dál růst. A pak je − uzdravené a očištěné − se ziskem prodává. Koronavirus sice postihl i společnosti v jeho portfoliu, on se už ale rozhlíží po dalších, protože cítí, že krize je pro správného investora především příležitostí.

https://archiv.ihned.cz/c1-66767180-brnensky-prumyslnik-fait-citi-v-krizi-sanci-mame-volne-miliardy-rozhlizim-se-po-firmach-ktere-by-slo-koupit

19.5.2020 Škody způsobené pandemií nemoci covid-19 by mohly v letošním roce uvrhnout v Německu do platební neschopnosti až 29.000 firem. Proti předchozímu roku by to znamenalo nárůst o 10.000 bankrotů, tedy o 54 procent. Vyplývá to z průzkumu společnosti CRIF Bürgel (ČTK)

8.5.2020 Ministerstva financí a průmyslu a obchodu se začala zabývat žádostí tuzemských úvěrových pojišťoven (Atradius, Coface, Credendo a Euler Hermes) o poskytnutí státních garancí za pojištěné pohledávky. Pojišťovny se obávají, že bez záruk na ně může kvůli pandemii koronaviru dopadnout vlna insolvencí a platebních neschopností z byznysu. Pojišťovny pohledávek po vládě požadují garance v hodnotě zhruba 115 miliard korun. To je kolem 30 % z celkových úvěrových limitů těchto pojišťoven ve výši 384 miliard. "Pojišťovny úvěrů očekávají skokový nárůst nezaplacení v řádu desítek procent především u malých a středních podniků, a to plošně, bez ohledu na zemi nebo obor. Nejpostiženějšími odvětvími bude automobilový průmysl, doprava a pohonné hmoty.

V loňském roce byl pojištěn exportní obrat ve výši 194 miliard korun, což představovalo přes jedenáct procent hodnoty českého vývozu," komentoval Ján Čarný, generální ředitel pojišťovny Coface pro Česko a Slovensko.

Německo již podobné garance ve výši 30 miliard eur pojišťovnám pohledávek do konce letošního roku poskytlo. Záruky pojišťovnám dala také Francie nebo Belgie.
Více na https://www.e15.cz/koronahelpdesk-e15/byznysu-hrozi-zaplava-nesplacenych-faktur-pojistovny-zadaji-o-statni-garance-1369476?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku&utm_campaign=null

8.5.2020 Dva američtí maloobchodní obři Neiman Marcus a J.C. Penney v poslední době nejsou schopni splácet své úroky. Měli bychom očekávat, že jeden z nich nebo oba brzy podají insolvenční návrh. Šlo by tak o první vlaštovku v náporu insolvencí amerických podniků zapříčiněných pandemií COVID-19. A vzhledem k tomu, že většině amerických domácností v současnosti schází hotovost k úhradě nákladů za tři měsíce, bankrot vyhlásí také řada z nich.

Zanedlouho by tak Spojené státy před sebou mohly mít trojitý problém milionů insolventních spotřebitelů, úpadků tisíců malých podniků i četných bankrotů velkých veřejně obchodovaných firem, přičemž by současně krachovala celá odvětví.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4400546/priprava-na-epidemii-americkych-insolvenci.html 

24.4.2020 Italská vláda červnu převezme plnou kontrolu nad aerolinkami Alitalia. Informoval o tom dnes tamní ministr průmyslu Stefano Patuanelli, podle kterého by letecká společnost jinak kvůli koronavirové krizi zkrachovala (ČTK)

19.4.2020 Většina žádostí z programu COVID I byla zamítnuta, uvedla státní Českomoravská záruční a rozvojová banka (ČMZRB). O půjčky totiž žádaly v programu COVID I zadlužené firmy a žadatelé proto nedodrželi podmínky programu, dalším důvodem bylo vyčerpání částky použitelné pro pražské podniky. Naproti tomu v případě COVID II, do kterého byly zapojeny komerční banky, bylo u dosud zpracovaných žádostí kladně vyřízeno 90 procent, sdělil ředitel odboru strategie a marketingu Českomoravské záruční a rozvojové banky (ČMZRB) Michal Pluta.

Více na https://www.e15.cz/koronahelpdesk-e15/statni-banka-zamitla-vetsinu-zadosti-z-programu-covid-i-hlasily-se-i-dlouhodobe-ztratove-firmy-1368849?


19.4.2020 Druhý měsíc krize. Tyto obory koronavirus ekonomicky drtí nejvíc

 • Autoprůmysl 90 % průmyslu je ochromeno, ohroženo je až 150 000 pracovních míst
 • Stavebnictví, finanční ztráty má 82 % firem, meziroční pokles je 10 %
 • Cestovní ruch, ztráty více jak 200 milionů kč při uzavření hranic do srpna), ohroženo je až 140 000 prac. míst
 • Nákladní doprava, některé firmy hlásí až 50 % pokles zakázek, 20% firem již propo;uští
 • Hromadná doprava, ztráty v miliardách, přeprava klesla o 90%
 • Hotely a restaurace, zavřeno 95% hotelů a 75 % restaurací, měsíční výpadek tržeb až 11 miliard.
 • Divadla, kulturní akce, výstavy, prodej knih

V první vlně programu přijala Českomoravská záruční a rozvojová banka přes 3200 žádostí převážně malých firem přesahujících deset miliard korun, v jeho pokračování eviduje 5900 žádostí v objemu 19 miliard korun. Připravuje se COVID III, který by měl mít v první fázi 20 miliard korun a bude se zvyšovat až na 40 miliard korun. 

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/koronavirova-krize-na-koho-dopada-nejtvrdeji-a-jak-z-ni-ven-100339?

17.4.2020 Ropná pole od Texasu a Nového Mexika po Oklahomu a Severní Dakotu utichají, protože se zastavila těžba, a desítky tisíc zaměstnanců v ropném průmyslu přišly o živobytí. Poptávka po pohonných hmotách se propadla až o 30 procent, protože úsilí o zastavení šíření koronaviru nechalo letadla na zemi, omezilo využití aut a stáhlo ekonomiky po celém světě do recese. Vlády světových producentů ropy usilují o bezprecedentní snížení celkových dodávek o zhruba 19,5 milionu barelů denně. Americký prezident Donald Trump označil dohodu o snížení dodávek za dohodu, která ochrání stovky tisíc pracovních míst v USA. Ceny ropy zůstávají hluboko pod náklady na těžbu pro mnoho amerických producentů, včetně těch, kteří těží z břidlic. Právě těžba z břidlic byla v posledním desetiletí revolucí v americkém energetickém průmyslu a učinila z USA největšího světového producenta ropy. Konzultační společnost Rystad Energy odhadla, že v celých Spojených státech letos zanikne 240.000 pracovních míst v ropném průmyslu. To je zhruba třetina zaměstnanců ropných polí na moři i na pevnině.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4386454/ropa-v-dobe-viru---bridlicove-firmy-v-usa-krachuji-jak-nikdo.html

10.4.2020 Každý druhý řemeslník v době epidemie koronaviru v Česku pociťuje nedostatek zakázek, více než třetina přitom nemá úspory vůbec žádné, nebo pouze na jeden měsíc. Pomoc od státu není dostatečná podle 64 procent oslovených řemeslníků. Vyplývá to v průzkumu portálu NejŘemeslníci.cz, jehož se zúčastnilo 532 řemeslných subjektů (ČTK)

9.4.2020 Slovensko rozšíří stávající program kompenzací negativních ekonomických dopadů koronaviru také na velké společnosti, dosud byl určen malým a středním podnikům. Novinářům to dnes řekl vicepremiér a ministr hospodářství Richard Sulík (ČTK) 

9.4.2020 Pandemie způsobená koronavirem a s ní spojené potíže ničí mediální průmysl, mnohé americké noviny současné problémy nepřežijí. Kvůli masivnímu poklesu inzerce se v médiích šetří a už i propouští, přestože zájem o spolehlivé informace je v těchto časech paradoxně na vzestupu. Napsal to americký deník The Washington Post (ČTK)

9.4.2020 Lufthansa přichází kvůli koronaviru každou hodinu o milion eur, sdělil ve středečním videoposelství zaměstnancům šéf firmy Carsten Spohr. Největší letecká společnost v Evropě proto bude potřebovat pomoc od státu, dodal podle dnešní zprávy agentury AFP (ČTK) 

8.4.2020 Světový obchod se zbožím letos kvůli pandemii covid-19 klesne o 13 až 32 %. Letošní pokles tak bude mnohem prudší než v době globální finanční krize před deseti lety. V příštím roce, až pandemie odezní, se obchod pravděpodobně zotaví, pokud jednotlivé země budou spolupracovat. Ve svém výhledu to dnes uvedla Světová obchodní organizace (WTO). Na příští rok WTO předpovídá růst obchodu o 21 až 24 %. Výsledek ale do značné míry bude záviset na době trvání epidemie a na tom, jak na ni zareagují politici. 

7.4.2020 Celosvětový počet firemních bankrotů se v letošním roce v důsledku koronaviru zvýší o 25 %, což bude nejprudší tempo od roku 2009, kdy světovou ekonomiku svírala globální finanční krize. Ve své studii to předpovídá společnost Coface. Dříve počítala s nárůstem počtu bankrotů o pouhá 2 %. (ČTK)

7.4.2020 Podnikání muselo v čase tvrdých opatření proti šíření koronaviru podle poradenské firmy Bisnode zavřít 204 000 fyzických osob - podnikatelů. Zprostředkovaně se toto nařízení dotklo dalších desetitisíců osob, o jejichž zboží a služby se zcela nebo podstatně snížil zájem. Nejvíce se to týká podnikatelů ve stravování, kadeřnických a kosmetických služeb či maloobchodu, vyplývá z analýzy Bisnode (ČTK)

6.4.2020 V dubnu se může kvůli opatřením proti šíření koronaviru podle průzkumu Hospodářské komory potýkat s významnými finančními problémy až 37 % živnostníků a firem, koncem března přitom avizovalo neschopnost splácet své závazky vůči zaměstnancům a dodavatelům 8 % podnikatelů. Vyplynulo to z analýzy dat, které komoře poskytly členské firmy. (ČTK) 

25.3.2020 Čtvrtina ze zhruba 500 českých minipivovarů krizi nepřežije, budou muset zavřít nebo je jejich majitelé prodají. ČTK to dnes řekl prezident Českomoravského svazu minipivovarů (ČTK)

zobrazit více..
Loading...