Zombie firmy

Zombie firmy

Co je to zombie firma? Jde o firmu, která si nevydělá ani na úrokovou službu svého dluhu. Není schopna dluhy splatit, a už vůbec ne smysluplně investovat do svého rozvoje. Zjevně je s jejím obchodním modelem něco špatného. Podle nedávné studie z dílny Deutsche Bank je takových veřejných firem v Americe již celá pětina (nemluvě o tom, že Deutsche Bank je také příkladem slušné zombie). Znepokojivý trend vidíme zhruba od velké finanční recese, kdy centrální banky přišly s lékem nulových sazeb. V období před pádem Lehman Brothers (2008) podíl firem s takovou charakteristikou nedosahoval ani 5 %.

  • koronavirová pandemie způsobila krizi v těchto odvětvích: jde především o pohostinství, turismus, letectví, kamenné obchody, zábavní průmysl nebo i těžební sektor.
  • A dokonce negativní cena peněz? Mám problémy takový "tržní" mechanismus pochopit. Standardem se nejprve staly negativní výnosy vládních dluhopisů. Později se nová móda přenesla i na dluhopisy firemní, v extrémním případě dokonce i na ty neinvestičního stupně! Ty již z definice s sebou nesou zvýšené riziko pro jejich držitele. A když už jsme se dotkli světa módy a peněz - LVMH oznámila akvizici šperkařské královny Tiffany za 16 miliard dolarů, kterou financovala emisí dluhopisů s negativním výnosem. ECB tedy LVMH doslova poskytla peníze na akvizici jiné firmy.
  • cca 15 - 20% firem kotovaných na burze ve vyspělých krajinách je Zombie", tento trend podporují i záporné úrokové sazby

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4490685/zombie-kam-se-podivas.html

22.11.2020 Boeing, Carnival Corp., Delta Air Lines či Exxon Mobil. Řada proslulých firem, které vždy bývaly synonymem úspěchu, balancuje mezi životem a smrtí. K takovým zombie patří podle agentury Bloomberg 527 ze tří tisíc největších společností v USA, tedy více než šestina. Dluží 1,4 bilionu dolarů, čili přes 31 bilionů korun. Experti oslovení deníkem E15 se shodují, že umělým udržováním těchto firem při životě se zpomaluje zotavování globální ekonomiky.

  • Označení zombie si vysloužily podniky, které nedokážou dlouhodobě vytvářet zisk a jejich přežívání závisí čistě na vnější pomoci vlád či centrálních bank. "Problém zombie společností se vynořuje po každé globální krizi". Lze tak podle něho očekávat, že v příštích dvou letech jen ve Spojených státech zaniknou desítky tisíc podniků.  
  • Od začátku koronakrize přibyly v USA téměř dvě stovky velkých korporací, které splňují kritéria zombie. Jejich nesplacené závazky jsou přitom více než dvojnásobné oproti dluhům, které měly polomrtvé společnosti na vrcholu finanční krize z let 2008 až 2009. Ačkoli některé z nich mají šanci vrátit se po krizi mezi výdělečné podniky, ve skutečnosti se to povede jen dvěma z deseti. 
  • "Zombifikaci" firem způsobují podle odborníků vlády a především centrální banky, které nakupují korporátní dluhopisy a udržují nízké úrokové sazby. Podobné umělé zásahy do přirozené změny struktury hospodářství bývají jen plýtváním peněz daňových poplatníků a brzdí celkové oživení ekonomiky. 
  • "Překonané firmy musejí zkrachovat, jinak zkrachuje celý kapitalismus a nastane celosvětový socialismus v režii centrálních bank," 
  • https://www.e15.cz/zahranicni/sestina-velkych-firem-v-usa-jsou-zombie-brzdi-zotaveni-globalni-ekonomiky-1375425? 
zobrazit více..
Loading...