Bitcoin

Bitcoin (digitální zlato, zlato 21. století) je virtuální měna s blockchainovou technologií fungující od roku 2009. Touto měnou lze velmi omezeně platit v internetu, zároveň slouží jako investiční a spekulativní instrument s vysokou volatilitou.

 • Základní ideou kryptoměn je decentralizace, čili absence kontroly ze strany vlád, velkých bank nebo velkých společností.  
 • V roce zpracovala bitcoinová síť zhruba 81 milionů transakcí, zatímco standardním globálním bankovním systémem jich proběhlo 500 miliard. 
 • na transakci připadá kolem 271 kilogramů CO2, a to je několiksetkrát více než při standardní platbě kartou
 • asijský trh je pro kryptoměny příliš důležitý, přes 50 % světové produkce Bitcoinu pochází ze severu Číny, kde je extrémně levná elektřina díky množství gigantických přehrad.  
 • úplně první stát, který vytvořil pro kryptoměny kompletní legální zázemí je právě Malta
 • Celková výpočetní síla počítačů, které zajišťují chod bitcoinové sítě, dosahuje rekordních hodnot. Kryptoměnový protokol tak dosud nikdy nebyl zabezpečen lépe. kolem sto bilionů hashů za sekundu, což je v porovnání se závěrem roku 2017 zhruba šestinásobná hodnota. Více na 

Měna Bitcoin je založena na matematickém aparátu, který zajišťuje, že není možné měnu ovládat (ničit, padělat, devalvovat a podobně) z jednoho centra. Celkový objem měny BITCOIN je konečný a předem daný.

Pro obchodování se používá neoficiální symbol BTC. Omezené množství vydané měny v kombinaci s některými dalšími vlastnostmi způsobily od roku 2013 výrazný vzestup kurzu měny.

V lednu 2018 dosahovala celková kapitalizace kryptoměn asi 821 miliard dolarů (18,2 bilionu korun) , nyní se pohybuje kolem 250 miliard dolarů. Cena bitcoinu se od června propadla z 19 000 dolarů na 6 000 - 8 000 dolarů. Jeho zastánci jej stále vnímají jako aktivum, které má sloužit k uchování hodnoty, ale jeho krátká historie naopak ukazuje, že prochází prudkými změnami hodnoty.

 • riziko Bitcoinu je v jeho závislosti na elektřině, technologii blockchainu na které funguje a také dostatku potravin
 • další halving (půlení) 23. května 2020 (poslední halving proběhl v roce 2016 ), odměna za vytěžení bloku se zmenší z 12,5 Bitcoinů na 6,25 Bitcoinů. To je obrovské zmenšení přirozeného tlaku těžařů na trhu. Toto půlení vychází ze základní konstrukce podkladového blockchainu a dochází k němu pravidelně ve čtyřletých intervalech. Nyní těžaři mohou získat cca 12,5 bitcoinu v rámci úspěšné těžební transakce. Od května příštího roku to bude ale již jen 6,25 nového bitcoinu. Jinými slovy sníží se skokově dostupnost nových mincí na trhu.
 • Asii používá k těžbě bitcoinů zhruba 68 procent výpočetní kapacity, zatímco v Evropě je to 17 procent a v Severní Americe 15 procent.
 • koncem roku 2018 byla celá bitcoinová síť odpovědná za roční emise 22 až 22,9 milionu tun CO2, tedy podobně jako velké západní město (Las Vegas nebo Hamburk) nebo celá rozvojová země jako Srí Lanka. Celkové globální emise skleníkových plynů ze spalování fosilních paliv dosáhly v loňském roce zhruba 37 miliard tun.

Proč se nazývá Bitcoin digitální zlato?

 • na rozdíl od zlata má ale jednu potíž! Když nebude fungovat elektrický proud na internet!
Kryptoměny, Bitcoin
Kryptoměny, Bitcoin

  BITCOIN, spotřeba elektrické energie

  Množství energie spotřebované k získání jednoho dolaru z těžby kryptoměn, jako je například bitcoin (17 megajoulů (MJ) energie), je více než dvojnásobné v porovnání se získáním stejné hodnoty v těžbě mědi, zlata nebo platiny (těžba mědi čtyři, zlata pět a platiny sedm MJ).

  • síť těžařů bitcoinu spotřebuje za jediný rok (2017) více energie než celé Irsko a že vyprodukuje stejné roční emise uhlíku jako jeden milion transatlantických letů. 
  • Na konci roku 2017 celková celosvětová spotřeba "bitcoinové" elektrické energie potřebné pro těžbu nejpopulárnější virtuální měny světa dosáhla úrovně 20,5 TWh, což z jiného srovnání odpovídá zhruba polovině roční spotřeby největšího světového těžaře BHP Billiton nebo také 10% celkové spotřeby JAR. 
  • Podle některých odhadů se v roce 2018 objem spotřeby bitcoinové energie dostane na úroveň 140 TWh, což by odpovídalo spotřebě celé Argentiny respektive 0,6% celosvětové spotřeby respektive to odpovídá odhadované spotřebě všech elektromobilů v roce 2025.  více

  Kdo patří mezi kritiky Bitcoinu?

  • Warren Buffett je dlouhodobým kritikem bitcoinu a označil ho mimo jiné za jed na krysy, fatu morgánu či tulipány - podle tulipánové horečky v Nizozemsku v 17. století, která se stala jednou z nejstarších spekulativních bublin.
  • mez další kritiky patří například Bill Gates, ekonomové Nouriel Roubini a Robert Shiller či manažeři fondů Ray Dalio a Howard Marks. 
  • Proti bitcoinu vystupoval ostře i generální ředitel banky JPMorgan Chase Jamie Dimon. JPMorgan se ale tento měsíc (únor2019) stala první velkou bankou, která spustila vlastní kryptoměnu pro přeshraniční platby.

Bitcoin a informace z trhu:

5.9.2020 Kryptospekulanti prožívají po delší době dramatický týden. Celková hodnota trhu s digitálními mincemi se během pátku propadla až o 20 miliard dolarů ve srovnání s hodnotou před týdnem. Bitcoin spadl nejníže za poslední měsíc a množství peněz zapojených do trendu takzvaných decentralizovaných financí (DeFi) poprvé za čtvrt roku významně kleslo.

Oborové portály zmiňují několik faktorů, které bitcoin a spol. stáhly dolů. Prudce posílil kurz dolaru a navíc se kryptoměny svezly s americkými akciemi, které včera uzavřely obchodování nejhlubším propadem za několik měsíců. Hodnota bitcoinu nadále kopíruje rytmus tradičních finančních trhů více, než by si zastánci digitálních měn a propagátoři teze o "digitálním zlatu" přáli. Pokud si navíc americká měna upevní pozici bezpečného přístavu, vnímání bitcoinu a zlata coby jeho alternativy to může poškodit. 

Další událostí, která stlačuje kurz digitálních měn, je zvýšená nabídka mincí ze strany jejich těžařů. Snaha zbavit se bitcoinů značí, že část minerů už dohání dopady květnového půlení bitcoinu, které jim snížilo odměny na polovinu.

Náhlý pokles kryptotrhu je nicméně patrný i v rámci trendu DeFi, který se během posledních měsíců přetavil z kryptoměnové avantgardy do regulérní finanční bubliny. Množství kapitálu, které se do jejího nafukování zapojilo, ale poprvé výrazněji kleslo, a to o téměř miliardu na 8,8 miliardy dolarů.

"Konec této bubliny, stejně jako té předešlé, bude završen 99procentním propadem ceny těchto měn a setrváním dvou až tří, které budou skutečně mít nějaké, byť minimální, využití," uvedl již dříve pro E15 portfolio manažer Consequ Jiří Procházka.

Projekty na vydělávání na úrocích z půjčování digitálních mincí fungují pod stále bizarnějšími jmény (Yam, Pizza či Hotdog) a lákají spekulanty na stále rychlejší výdělky. Ti ale podle popularizátorů virtuálních měn musejí počítat s tím, že investice do DeFi představuje ještě mnohem rizikovější podnik, než jsou sázky na "klasické" kryptoměny.

https://www.e15.cz/kryptomeny/krypto-graf-tydne-masakr-na-trhu-bitcoin-spadl-na-10-tisic-dolaru-defi-bublina-mirne-splaskla-1372981?utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

19.8.2020 Nejoblíbenější kryptoměna bitcoin tento týden dosáhla svého letošního maxima, když se v pondělí večer a úterý ráno obchodovala okolo 12.400 USD, tedy asi 272.000 Kč. O 2 000 USD tak překonal dosavadní letošní vrchol z konce února. Nad 12.000 USD byl bitcoin naposledy na začátku loňského srpna

30.7.2020 Kurz bitcoinu se zhruba čtvrt roku pohyboval v pásmu 9 000 až 10 000 dolarů. Tento týden ale přišel prudký odraz a růst nad 11 000 dolarů.

29.6.2020 Češi letos v prvním pololetí nakoupili bitcoiny a další kryptoměny za 1,8 mld. Kč. Je to zhruba o 20 % více než ve stejném období minulého roku. Za zvýšeným zájmem stojí především poměrně stabilní vývoj bitcoinu, který tvoří přes 90 % obchodů. Vyplývá to z údajů největšího tuzemského obchodníka Bitstock (ČTK)

15.5.2020 Kvantové počítače by mohly do roku 2022 rozlousknout kód Bitcoinu. Počítač, který by disponoval obřím výpočetním výkonem, by mohl teoreticky převzít kontrolu nad celou bitcoinovou sítí, což může mít za následek připsání BTC na jeden účet nebo zabránění ostatním uživatelům v provádění transakcí.

Jelikož lze privátní klíč ke každé kryptoměnové peněžence odvodit z veřejného klíče, kvantový počítač bude schopen získat přístup k BTC peněžence. Pokud by toto nastalo, cena nejdůležitější kryptoměny na světě by se okamžitě propadla. Nejvýkonnější superpočítač k dnešnímu dni by prolamoval BTC kód několik stovek až tisíců let, ale díky novým technologiím by kvantový počítač zvládl prolomit celou bitcoinovou síť během několika sekund. S novými technologiemi se kvantové počítače stávají stále výkonnějšími. Pro zpravodajský portál Decrypt dokonce několik odborníků na super výkonné stroje uvedlo, že pro Bitcoin a další kryptoměny je již pozdě. Počítače, vyvíjené vládami v utajení by mohly zničit blockchain Bitcoinu do roku 2022. Než k tomu ale dojde, vývojáři už nyní pracují na takové technologii blockchainu, která by tuto chybu opravila. Odhaduje se, že k prolomení bitcoinového kódu je zapotřebí počítač s výkonem 4 000 qubitu. Aktuálně nejvýkonnější kvantový počítač společnosti Google dosahuje výkonu 54 qubitu.

15.5.2020 Výpočetní výkon, který pohání bitcoinovou síť, se krátce po očekávaném půlení (halvingu) propadl až o polovinu. To s sebou nese řadu vedlejších efektů Byť se během pátku křivka celkové síly hardwaru zapojeného na dolování bitcoinu začala zvedat, stále je zhruba o čtvrtinu nižší než před týdnem. Řadě těžařů se po halvingu, který na polovinu snížil jejich odměnu, při současných cenách kryptoměny nevyplatí ve své aktivitě setrvávat. Dopady vypínání jejich strojů se už ale začaly projevovat. Na sociálních sítích si držitelé bitcoinu stěžují, že na vícenásobné potvrzení platby museli čekat do druhého dne i přes to, že na transakčním poplatku zaplatili přes sto korun. Pro srovnání, před půlením nebyl problém dočkat se potvrzení bitcoinové platby během desítek minut i s poplatkem, který řádově nepřevyšoval desetihaléře. . V úterý dojde k pravidelnému automatickému vybalancování bitcoinové sítě, během něhož se sníží nároky na výpočetní sílu těžebních strojů. Do hry se tak opět vrátí někteří mineři a pomohou narovnat nynější odchylku od fungování bitcoinové sítě.

"Pokud se bitcoin bude dál pohybovat v cenovém rozpětí 9 až 10 tisíc dolarů, výpočetní výkon sítě by se mohl do června zotavit," dodává kazachstánský těžař "digitálního zlata" Denis Rusinovič.
Varuje ale, že pokud by kurz kryptoměny spadnul k sedmi tisícům dolarů, jeho byznys by čekal mnohem drastičtější otřes. Celé odvětví dolování digitálních mincí bez ohledu na krátkodobý vývoj nyní čeká období, kdy si velcí hráči pořizují výkonnější hardware, respektive hledají zdroje ještě levnější elektřiny.
Více na https://www.e15.cz/kryptomeny/krypto-graf-tydne-platby-bitcoinem-jsou-stale-pomalejsi-a-drazsi-tezare-drti-dopady-puleni-1369727?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku&utm_campaign=null

11.5.2020 Střednědobá budoucnost bitcoinu je podle největších zastánců kryptoměny optimistická. Příčinou je takzvané půlení (halving), ke kterému došlo 11. května kolem 21:30 hodin. Komunita držitelů digitální měny v poslední době vyzdvihuje, že monetární politika bitcoinu a standardních měn se vyvíjí radikálně jinak. Krátce po očekávané události se však kurz bitcoinu vyvíjel bez větších výkyvů a držel se kolem hladiny 8600 dolarů za virtuální minci. Zastánci kryptoměn odvozují svůj optimismus z předchozích událostí, kdy došlo k halvingu. Po něm dosud vždy následoval prudký růst hodnoty bitcoinu a dosažení nových maxim. Zatím tak platilo, že s každým novým čtyřletým cyklem přišlo i překonání cenových rekordů. A to dost výrazné, jak ukazuje graf níže:

Více na https://www.e15.cz/kryptomeny/bitcoin-ma-za-sebou-historicky-treti-puleni-spekulanti-cekaji-na-dalsi-explozivni-rust-ceny-1365446?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku&utm_campaign=null 


6.5.2020 Pokud jde ale o bitcoinové trhy, tak předpovídá John McAfee, že cena bitcoinů bude před halvingem stoupat. Připomněl, že v roce 2016, kdy jsme zažili poslední halving, došlo k obrovskému nárůstu ceny BTC, který poté vystřídal obrovský pokles. Věří, že historie se bude opakovat, protože do světa kryptoměn vstupují stejní lidé a ti jsou i stejně chamtiví, jako před čtyřmi lety.

6.5.2020 Hodnota kryptoměny bitcoin za poslední měsíc a půl vzrostla o 130 % a tento týden přesáhla hranici 9000 USD, tedy asi 225.000 korun. Kurz bitcoinu již měsíc a půl vytrvale roste. Důvodem je koronavirové krize i blížící se snížení odměny za těžbu (ČTK) 

30.4.2020 Ceny kryptoměn dnes prudce vzrostly, díky nárůstu na bitcoinu. Ten dosáhl dnes krátce po 8 ráno svého denního maxima 9 440,65 USD. To je nejvyšší úroveň od 7. března. Celková tržní kapitalizace kryptoměn tak vyskočila o více než 35 miliard dolarů za 24 hodin. V květnu nastane půlení bitcoinu, které souvisí s naprogramovanou změnou části základní technologie blockchain. Těžba bitcoinu funguje tak, že "těžaři" s vysoce výkonnými počítači, soutěží o řešení složitých matematických problémů při ověřování transakcí bitcoinu. Ten, kdo tento závod vyhraje, bude odměněn bitcoiny. V současné době jsou těžaři odměněni 12,5 za vytěžený blok. Odměny se snižují po čtyřech letech o polovinu, aby bylo možné udržet inflaci. Do května 2020 bude odměna za těžbu znovu snížena na polovinu, na 6,25 nového bitcoinu. Tím se podstatně sníží nabídku bitcoinů přicházejících na trh. Předchozímu půlení proto předcházely velké nárůsty cen bitcoinu.

9.4.2020 Týden ještě zdaleka nekončil, přesto je jasné, kam by se v těchto dnech měla zaměřit pozornost kryptospekulantů. Klony bitcoinu s měsíčním předstihem prodělávají takzvaný halving (půlení), které obecně platí za jednu z nejvýznamnějších událostí světa virtuálních měn. Zatímco okamžitý přínos půlení na cenu kryptoměny nemusí být razantní, propagátoři virtuálních mincí míní, že jeho plný efekt se projeví až s určitým časovým odstupem - aspoň tak tomu bylo v případě předchozího halvingu bitcoinu v roce 2016.
Více na https://www.e15.cz/kryptomeny/krypto-graf-tydne-klony-bitcoinu-prosly-pulenim-a-narustem-ceny-zastinily-original-1368582?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku&utm_campaign=null
24.3.2020 Kryptoměny se postupně vzpamatovávají z masivního propadu. Na "monetární politice" bitcoinu ale nic nemění ani nedávno prodělaný padesátiprocentní pokles jeho hodnoty v řádu dní. Nejočekávanější událost ve světě kryptoměn za poslední čtyři roky, takzvaný halving (půlení), který nastane za 50 dní a se může stát komplikací pro těžaře bitcoinu. To se nečekalo. Bitcoin se pohybuje těsně pod cenovkou, za kterou se vyplatí těžit, a v půli května bude z tohoto pohledu ještě hůř. Zatímco nyní si mineři, kteří poskytují výpočetní výkon na chod bitcoinové sítě a její zabezpečení, mezi sebou denně rozdělí 1800 bitcoinů, 13. května klesne tato suma na polovinu.

"Méně těžařů bitcoinu znamená menší zabezpečení sítě, což přispívá k dalším pochybám o životaschopnost digitální měny a zvyšuje hrozbu dalšího propadu ceny
Více na https://www.e15.cz/kryptomeny/padesat-dni-do-puleni-bitcoinu-udalost-muze-zmenit-trh-jinak-nez-by-si-drzitele-prali-1367999?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku&utm_campaign=null

  13.3.2020 Trh s kryptoměnami prochází extrémně silnými ztrátami, které v mnoha ohledech převyšují ztráty akciových trhů. Razantní odliv z rizikových aktiv v obecném měřítku spustil silnou vlnu snah po realizaci zisků napříč celým kroptoměnovým sektorem. To z jeho celkové tržní kapitalizace vymazalo přes 93,5 mld. USD během posledních 24 hodin.

  Cena bitcoinu během jediného dne propadla až o 48% a dostala se pod 4000 USD za minci.
  Ethereum ztrácelo kolem 49%. 

  13.2.2020 Kurz nejznámější kryptoměny bitcoin tento týden poprvé v letošním roce překonal psychologickou hranici 10.000 USD (228.000 Kč) a v současnosti se obchoduje okolo 10.150 USD (231.400 Kč). Je to nejvyšší hodnota od konce loňského září. Od začátku roku bitcoin zpevnil o více než 40 procent (ČTK)

  12.2.2020 Ztráty z trestné činnosti související s kryptoměnami se loni více než zdvojnásobily. Uživatelé kryptoměn, kryptoměnové burzy a investoři utrpěli z krádeží, útoků hackerů a podvodů celkovou ztrátu 4,5 miliardy USD (102,6 miliardy Kč). To je o 160 %více než v předchozím roce. Informovala o tom agentura Reuters, která se odvolává na zprávu společnosti CipherTrace (ČTK)  

  23.9.2019 Dlouho očekávaný start bitcoinové futures platformy Bakkt byl spuštěn před několika hodinami. Bitcoin krátce překonal hranici 10 000 USD, ale nedokázal tuto úroveň udržet příliš dlouho.

  22.7.2019 Bitcoin se za měsíc květen zhodnotil celkem o 26%. Celková tržní kapitalizace je současně 355 miliard USD. Bitcoin dominance je nyní na 69%. Díky tomu altcoiny neustálé ztrácí svou hodnotu a například druhé největší Ethereum (v páru BTC) se dostalo na své nejnižší minimum za posledních 20 měsíců.

  17.7.2019 Dominance Bitcoinu drží stále vzestupný trend, nyní se ustálila na 66.6% a je nejvýše od dubna 2017. Celková kapitalizace krypto sektoru se dostala pod 260 miliard dolarů.

  26.6.2019 Cena bitcoinu od začátku roku poskočila již o cca 200%, nyní 12 700 USD, jako vysvětlení se nabízí blížící termín pro "půlení", které v květnu 2020 sníží na polovinu počet bitcoinů získávaných těžaři při jejich těžbě. Nyní těžaři mohou získat cca 12,5 bitcoinu v rámci úspěšné těžební transakce. Od května příštího roku to bude ale již jen 6,25 nového bitcoinu. Jinými slovy sníží se skokově dostupnost nových mincí na trhu.

  18.6.2019 Facebook dnes odhalil svoji digitální měnu. Inspiruje se bitcoinem, ale bitcoin to není, a nebude se opírat ani o zlato. Na rozdíl od zmíněného bitcoinu bude svojí hodnotou navázána na konvenční měny typu právě dolaru či eura a také na běžné cenné papíry. Důvodem tohoto navázání na aktiva zavedeného finančního světa je snaha zajistit nové digitální měně stabilitu. Její hodnota tedy nebude kolísat tak divoce jako hodnota kryptoměn typu bitcoinu

  17.6.2019 Bitcoin pokořil hranici 9 000 USD - potenciál vysokého zhodnocení je vyvážen obrovským rizikem Max. 9300 USD

  14.6.2019 Digitální měnu Libra, kterou chystá společnost Facebook, finančně podpoří řada velkých společností, jako jsou Visa, Mastercard, PayPal a Uber Technologies. Přes deset subjektů z oblasti financí, internetového obchodu a telekomunikací, ale i investiční firmy, vloží po deseti milionech dolarů(226,6 milionu Kč) do konsorcia Libra Association, které bude kryptoměnu spravovat. Mince bude podle WSJ vázána na koš státních měn, aby se vyhnula divokým výkyvům, které potkaly jiné kryptoměny. Více

  29.5.2019 Drtivá většina obchodů (alešných nebo zavádějících zhruba 95 procent objemu transakcí s kryptoměnami) s kryptoměnami neodpovídá reálné ekonomické aktivitě, slouží k nafukování objemů a přispívá k manipulaci s cenami Bitcoinu a dalších kryptoměn. více

  24.5.2019 Provozovatel sociální sítě Facebook dokončuje plány na vytvoření vlastní kryptoměny. Do prvního čtvrtletí příštího roku hodlá asi v desítce zemí zřídit digitální platební systém a novou měn, která má zatím pracovní název GlobalCoin, chce začít testovat do konce letošního roku. Uvedl to dnes server BBC, podle kterého už Facebook o této možnosti jednal s guvernérem britské centrální banky. Detaily k nové kryptoměně hodlá zveřejnit v létě (ČTK) Podle agenturních zpráv šéf Facebooku Mark Zuckerberg vede jednání se svými odvěkými rivaly dvojčaty Winclevossovými respektive jejich kryptoburzou Gemini a burzou Coinbase o možném využití kryptoměnpro účely sociální sítě. Facebook údajně pracuje na způsobu využití kryptoměn pro provádění plateb přes WhatsApp, případně směňovat prostředky cca 2 miliard uživatelů sociální sítě a kupovat zboží z dalších platforem jako jsou Instagram a další. Podle odhadů analytiků banky Barclays vlastní kryptoměna dává Facebooku šanci vygenerovat dalších cca 19 mld. USD tržeb.

  14.5.2019 Hodnota kybernetické měny bitcoin pokračuje v růstu, poprvé od loňského července překonala hranici 8000 dolarů (zhruba 184.000 Kč). Podle údajů serveru CoinDesk dnes cena vystoupila až na 8335 dolarů, později však o část zisků přišla. Od začátku roku si bitcoin připisuje více než 120 procent (ČTK) počet bitcoinových transakcí dosahuje necelých 400 tisíc za den, což je hodnota srovnatelná se závěrem roku 2017, kdy prudký růst kurzu kryptoměny vyvolal svého druhu mánii

  13.5.2019 Růst cen Bitcoin na 7740 USD znamená narůstající nervozitu ve světě (eskalující obchodní válka USA a Čína, a možná cla na evropská auta - 18.5.2019)

  13.5.2019 Bitcoin patří mezi letošní nejvýnosnější aktiva. Posílil už o 104 procent a jeho hodnota prolomila hranici 7 tisíc dolarů

  24.4.2019 Vím, kdo je Satoshi Nakamoto, a identitu tvůrce bitcoinu zveřejním, oznámil podnikatel a kandidát na prezidenta USA McAfee, John McAfee v roce 1987 založil společnost McAfee Associates.

  2.4.2019 Kurz bitcoinu roste o 20 % a přesáhla hranici 5 000 USD (Bloomberg) 

  4.3.2019 Představí Zuckerberg nový 'bitcoin' pro masy? Facebook prý tajně vyvíjí vlastní kryptoměnu Facebook coin , která by uživatelům aplikací WhatsApp, Instagram a Messenger umožnila posílat si mezi sebou peníze, dostat by se tak do rukou až 2,7 miliard lidí . Podle blízkých zdrojů NYT se Facebook snaží vytvořit tzv. stable-coin, což je kryptoměna vázaná na klasickou měnu, jako je dolar nebo euro.

  3.3.2019 Buffett: Bitcoin nemá žádnou vnitřní hodnotu, je to blud, který láká šarlatány, připustil však že podkladová blockchainová technologie je zajímavá nicméně její úspěch nezávisí na kryptoměnách.

  v neděli ráno 25.11.2018 ses BITCOIN propadl na hodnotu 3520 dolarů. Pokud by si takovou úroveň udržel až do půlnoci, znamenalo by to největší týdenní propad od dubna roku 2013, kdy cena spadla ze 165 na 91 dolarů, píše server Coindesk.com. (za současným pádem bitcoinu a celého trhu může stát válka mezi dvěma frakcemi měny bitcoin cash, které prodávají své bitcoiny, aby mohly financovat svůj výpočetní výkon - hashpower),

  16.11.2018 Bitcoin dále padá, už je pod 5 200 USD. Celý sektor vymazal 40 mld. USD za týden na výsledných cca 172 mld. USD (pokles o 62% od začátku roku), propad je způsoben štěpením sesterského bitcoin cash na další dvě samostatné větve a následnou technickou reakcí na proražení důležitých technických úrovní

  Nová zpráva od vědců (Nature.com 29. října ) zabývajících se změnami klimatu vyvolala poplach ohledně uhlíkové stopy bitcoinu a jeho potenciálního budoucího dopadu na globální oteplování může širší přijetí bitcoinu způsobit globální oteplování nad práh dvou stupňů Celsia.

  16.11.2018 Bitcoin se propadl na roční minimum 5650 dolarů (130 000 korun) . Desetiprocentní pokles činil zhruba 13 tisíc korun, podle analytiků není jasné, proč k němu došlo

  6.9.2018  Tržní hodnota všech virtuálních měn se tak za jeden den snížila o téměř 40 miliard dolarů (885 miliard korun) na 202 miliard dolarů (4,5 bilionu korun). Vyplývá to z údajů portálu Bitcoin je nyní 6 454 USD

  22.8.2018 Bitcoin teď drží nad vodou čekání na ETF. Jestli nebudou, cena propadne k 5-3 možná i k 1 000 USD?

Loading...