Bitcoin

Kryptoměny Bitcoin

Bitcoin (digitální zlato, zlato 21. století) je virtuální měna s blockchainovou technologií fungující od roku 2009. Touto měnou lze velmi omezeně platit v internetu, zároveň slouží jako investiční a spekulativní instrument s vysokou volatilitou.

 • Základní ideou kryptoměn je decentralizace, čili absence kontroly ze strany vlád, velkých bank nebo velkých společností.  
 • Bitcoin a digitální měny totiž těží svou důvěryhodnost z náročného procesu těžby (takzvaný systém "proof of work"), která vyžaduje velké množství energie a počítačových kapacit.  
 • V roce 2019 zpracovala bitcoinová síť zhruba 81 milionů transakcí, zatímco standardním globálním bankovním systémem jich proběhlo 500 miliard. 
 • Na bitcoinovou transakci připadá kolem 271 kilogramů CO2, a to je několiksetkrát více, než při standardní platbě kartou.
 • Asijský trh je pro kryptoměny příliš důležitý, přes 50 % světové produkce Bitcoinu pochází ze severu Číny, kde je extrémně levná elektřina díky množství gigantických přehrad.  
 • Úplně první stát, který vytvořil pro kryptoměny kompletní legální zázemí je právě Malta.
 • Celková výpočetní síla počítačů, které zajišťují chod bitcoinové sítě, dosahuje rekordních hodnot. Kryptoměnový protokol tak dosud nikdy nebyl zabezpečen lépe. kolem sto bilionů hashů za sekundu, což je v porovnání se závěrem roku 2017 zhruba šestinásobná hodnota. Více na 
 • Obsah čtvrté nejbohatší bitcoinové peněženky na světě přešel do úschovy vlády Spojených států. Úřady zabavily veřejnosti neznámé osobě 69 369 bitcoinů (v hodnotě přes 20 miliard korun). Představa virtuální měny jako "konta ve švýcarské bance ve vaší kapse," jak v minulosti charakterizoval bitcoin Barack Obama, se dál drolí. 5.11.2020
 • BlackRock přidává futures na bitcoin jako možnou investici do dvou fondů ve snaze přinést svým klientům svět kryptoměn (21.1.2021).  
 • BITCOIN, spotřeba elektrické energie.

Měna Bitcoin je založena na matematickém aparátu, který zajišťuje, že není možné měnu ovládat (ničit, padělat, devalvovat a podobně) z jednoho centra. Celkový objem měny BITCOIN je konečný a předem daný.

Pro obchodování se používá neoficiální symbol BTC. Omezené množství vydané měny v kombinaci s některými dalšími vlastnostmi způsobily od roku 2013 výrazný vzestup kurzu měny.

V lednu 2018 dosahovala celková kapitalizace kryptoměn asi 821 miliard dolarů (18,2 bilionu korun) , nyní se pohybuje kolem 250 miliard dolarů. Cena bitcoinu se od června propadla z 19 000 dolarů na 6 000 - 8 000 dolarů. Jeho zastánci jej stále vnímají jako aktivum, které má sloužit k uchování hodnoty, ale jeho krátká historie naopak ukazuje, že prochází prudkými změnami hodnoty.

 • Riziko Bitcoinu je v jeho závislosti na elektřině, technologii blockchainu na které funguje a také dostatku potravin.
 • Další halving (půlení) 23. května 2020 (poslední halving proběhl v roce 2016 ), odměna za vytěžení bloku se zmenší z 12,5 Bitcoinů na 6,25 Bitcoinů. To je obrovské zmenšení přirozeného tlaku těžařů na trhu. Toto půlení vychází ze základní konstrukce podkladového blockchainu a dochází k němu pravidelně ve čtyřletých intervalech. Nyní těžaři mohou získat cca 12,5 bitcoinu v rámci úspěšné těžební transakce. Od května příštího roku to bude ale již jen 6,25 nového bitcoinu. Jinými slovy sníží se skokově dostupnost nových mincí na trhu.
 • Asii používá k těžbě bitcoinů zhruba 68 % výpočetní kapacity, zatímco v Evropě je to 17 % a v Severní Americe 15 %.
 • Koncem roku 2018 byla celá bitcoinová síť odpovědná za roční emise 22 až 22,9 milionu tun CO2, tedy podobně jako velké západní město (Las Vegas nebo Hamburk) nebo celá rozvojová země jako Srí Lanka. Celkové globální emise skleníkových plynů ze spalování fosilních paliv dosáhly v loňském roce zhruba 37 miliard tun.

Proč se nazývá Bitcoin digitální zlato?

 • Na rozdíl od zlata má ale jednu potíž! Když nebude fungovat elektrický proud na internet!
Kryptoměny, Bitcoin
Kryptoměny, Bitcoin

  BITCOIN, spotřeba elektrické energie

  Množství energie spotřebované k získání jednoho dolaru z těžby kryptoměn, jako je například bitcoin (17 megajoulů (MJ) energie), je více než dvojnásobné v porovnání se získáním stejné hodnoty v těžbě mědi, zlata nebo platiny (těžba mědi čtyři, zlata pět a platiny sedm MJ).

  • Síť těžařů bitcoinu spotřebuje za jediný rok (2017) více energie než celé Irsko a že vyprodukuje stejné roční emise uhlíku jako jeden milion transatlantických letů. 
  • Na konci roku 2017 celková celosvětová spotřeba "bitcoinové" elektrické energie potřebné pro těžbu nejpopulárnější virtuální měny světa dosáhla úrovně 20,5 TWh, což z jiného srovnání odpovídá zhruba polovině roční spotřeby největšího světového těžaře BHP Billiton nebo také 10% celkové spotřeby JAR. 
  • Podle některých odhadů se v roce 2018 objem spotřeby bitcoinové energie dostane na úroveň 140 TWh, což by odpovídalo spotřebě celé Argentiny respektive 0,6% celosvětové spotřeby respektive to odpovídá odhadované spotřebě všech elektromobilů v roce 2025.  více

  Kdo patří mezi kritiky Bitcoinu?

  • Warren Buffett je dlouhodobým kritikem bitcoinu a označil ho mimo jiné za jed na krysy, fatu morgánu či tulipány - podle tulipánové horečky v Nizozemsku v 17. století, která se stala jednou z nejstarších spekulativních bublin.
  • Meiz další kritiky patří například Bill Gates, ekonomové Nouriel Roubini a Robert Shiller či manažeři fondů Ray Dalio a Howard Marks. 
  • Proti bitcoinu vystupoval ostře i generální ředitel banky JPMorgan Chase Jamie Dimon. JPMorgan se ale tento měsíc (únor2019) stala první velkou bankou, která spustila vlastní kryptoměnu pro přeshraniční platby.

Bitcoin a informace z tisku:

26.7.2021 Cena nejznámější kryptoměny bitcoin výrazně vzrostla a poprvé od poloviny června překročila hranici 39.000 dolarů. K růstu podle odborníků přispěla řada faktorů, včetně příznivých komentářů šéfa výrobce elektromobilů Tesla Elona Muska a šéfa internetové společnosti Twitter Jacka Dorseyho (ČTK).

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4737428/bitcoin-posilil-o-vice-nez-10-procent-priblizil-se-k-hranici-40-000-dolaru.html

21.6.2021 Bitcoin a další kryptoměny dnes prudce klesají v reakci na rozhodnutí Číny rozšířit zátah na jejich těžaře do provincie S'-čchuan. Bitcoin poprvé od 8.6. klesl pod 33.000 USD a dostal se až na 32.288 dolaru. Ethereum se poprvé od 23.5. dostalo pod hranici 2000 USD (ČTK).

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4709075/bitcoin-a-dalsi-kryptomeny-kvuli-zatahu-na-tezare-v-cine-prudce-klesaji.html

14.6.2021 Americký výrobce elektrických aut Tesla obnoví transakce s bitcoiny, když těžaři, kteří ověřují transakce, budou více využívat obnovitelné zdroje energie. Uvedl to dnes na twitteru ředitel Tesly Elon Musk. Bitcoin, který je největší a nejznámější kryptoměnou na světě, dnes ve 20:10 SELČ, po Muskově tweetu, posiloval o více než pět procent a jeho hodnota se pohybovala nad 37.360 USD (přes 780.000 Kč). Od 4. ledna si připsal již 34,7 procenta, napsala agentura Reuters.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4702716/tesla-bude-podle-muska-prijimat-bitcoiny-vytezene-za-pomoci-ciste-energie.html

7.6.2021 Salvadorská republika se může stát prvním státem na světě, který by ustanovil bitcoin jako svou oficiální měnu, informuje server CNBC. Má to v plánu prezident této malé středoamerické země Nayib Bukele. "Příští týden pošlu parlamentu návrh zákona, který z bitcoinu udělá zákonné platidlo," prohlásil Bukele na sobotní konferenci Bitcoin 2021 v Miami. Podle odborníků je politikovo rozhodnutí chytrým tahem, revoluci na kryptoměnovém trhu bychom však čekat neměli.

 • Salvador je místo s mimořádně vysokou kriminalitou, které de facto ovládají mafiánské gangy.
 • Používat bitcoiny jako prostředek směny by dávalo smysl nanejvýš v případě zemí s extrémní mírou inflace. Ve větších a rozvinutějších státech proto zavádění bitcoinu jako běžného nástroje platebního styku neočekávám.
 • Bitcoin má funkci jak skvělého rezervního aktiva, tak vynikající peněžní sítě. Držením bitcoinů se mohou rozvíjející se ekonomiky chránit před potenciálními inflačními šoky národních měn.
 • Salvador je dobrým příkladem státu, kde by digitální měna mohla dobře fungovat. V současné době se v zemi platí americkým dolarem. Salvadořané ovšem nejvíce používají hotovost. Kolem 70 procent z 6,4 milionu tamních obyvatel vůbec nevlastní bankovní účet.
 • Asi pětinu salvadorského HDP pak tvoří peníze, jež posílají domů občané, žijící v zahraničí. Takové převody ovšem často trvají několik dní a instituce, přes které si lidé finance posílají, si za své služby účtují nemalé částky.
  Díky zlegalizování bitcoinu jako běžné měny by si obyvatelé mohli jednoduše vytvořit bankovní účty v mobilech. Z chudé země závislé na hotovosti by se tak Salvador mohl v krátké době změnit na vysoce transparentní digitální ekonomiku. Už letos v březnu Strike spustila ve středoamerické zemi platformu na mobilní platby a ta se brzy stala nejstahovanější aplikací v Salvadoru. 
 • https://www.e15.cz/zahranicni/dalsi-milnik-pro-bitcoin-stredoamericky-salvador-z-nej-chce-udelat-oficialni-menu-1381134?<br>

17.5.2021 Elon Musk na Twitteru uvedl, že Tesla neprodala žádné bitcoiny. Bitcoin nicméně při obchodování v Asii klesla až na nejnižší hodnotu za tři měsíce. Investoři prodávají kryptoměny v reakci na dřívější tweet šéfa Tesly Elona Muska, který může naznačovat, že automobilka zvažuje prodej svých bitcoinů, nebo je možná již prodala. Při asijském obchodování bitcoin klesl až na 42.185 dolarů (téměř 885.000 Kč), nejníže od 8. února (Bloomberg, ČTK) 

13.5.2021 Výrobce elektromobilů Tesla přestane přijímat platby za auta v digitální měně bitcoin. Rozhodnutí na twitteru oznámil zakladatel Tesly Elon Musk. Důvodem jsou ohledy na životní prostředí. Bitcoin na rozhodnutí zareagoval propadem o přibližně pět procent.

"Jsme znepokojeni stále častějším využíváním fosilních paliv pro těžbu bitcoinů a transakcí s nimi, zejména uhlí, které má nejvyšší emise ze všech paliv," uvedl Musk na twitteru. "Kryptoměna je dobrý nápad na mnoha úrovních a věříme, že má slibnou budoucnost. Ta však nemůže přijít, pokud je to na úkor životního prostředí," dodal Musk. Zakladatel Tesly upřesnil, že společnost nemá v plánu žádné bitcoiny prodávat a začne je opět užívat, jakmile bude mít jejich těžba menší dopad na životní prostředí.

 • Elon Musk v únoru oznámil, že Tesla investovala do bitcoinů 1,5 miliardy dolarů (33,3 miliardy korun) a že začne bitcoiny přijímat jako platidlo.
 • Bitcoiny pro své fungování potřebují počítače a ty zase elektřinu. Počet počítačů a objem energie, které bitcoiny vyžadují, stále roste, a s tím stoupá i uhlíková stopa digitální měny.
 • https://www.e15.cz/kryptomeny/tesla-prestane-prijimat-platby-za-sva-auta-v-bitcoinech-napsal-musk-1380461?

11.4.2021 Nejrozšířenější kryptoměna vzbuzuje pozornost nejen svým zhodnocením, ale i nárůstem množství elektřiny, které ke svému fungování potřebuje. Podle studie je to za rok dvakrát více, než spotřebuje Česká republika. Zároveň jde o podobný odběr proudu jako ze strany spotřebičů ve stand-by režimu v USA. Kryptoměna je proto terčem kritiky části ekologických aktivistů. A nejspíš ještě nějakou dobu bude.

Podle Jana Čapka, šéfa společnosti Braiins a provozovatele světově prvního "družstva" na těžbu bitcoinu Slush Pool, v krátkodobém horizontu energetická náročnost bitcoinové sítě ještě vzroste. Před přechodem na "zelenější" způsob fungování bitcoinu, který by už nepotřeboval těžaře a drahé pálení elektřiny, ale byznysmen varuje. "Aby bitcoin měl peněžní vlastnosti, které ho činí vynikajícím úložištěm hodnoty, je nezbytně nutné, aby si uchoval svoji nákladnost. Jako je tomu u drahých kovů," vysvětluje Čapek.

https://www.e15.cz/kryptomeny/bitcoin-musi-byt-energeticky-narocny-aby-si-udrzel-hodnotu-rika-sef-tezaru-kryptomen-capek-1379491?

27.3.2021 Podle Dalia, zakladatele společnosti Bridgewater Associates, existuje "dobrá pravděpodobnost", že se Bitcoin může stát "vyvrhelem", a to podobným způsobem jako když americké úřady v roce 1933 nařídily zabavení veškerého zlata v privátním vlastnictví občanům i firmám. Když mluvil o své nadcházející knize, dodal:

"MYSLÍM, ŽE JE VELMI PRAVDĚPODOBNÉ, ŽE ZA URČITÝCH OKOLNOSTÍ ZAKÁŽÍ BTC, STEJNĚ JAKO BYLO ZAKÁZÁNO ZLATO."

Honba za monopolem. I když je pravděpodobné, že se něco takového stane, Dalio věří, že tomu tak není. S odvoláním na to, jak si vláda v minulosti snažila zachovat svoji nadvládu nad peněžní zásobou, Dalio tvrdí, že národní státy nechtějí, aby jim jiné měny, jako je Bitcoin, bránily v cestě.

"KAŽDÁ ZEMĚ SI CENÍ SVÉHO MONOPOLU NA KONTROLU NABÍDKY A POPTÁVKY. NECHTĚJÍ, ABY JINÉ PENÍZE FUNGOVALY NEBO SOUTĚŽILY, PROTOŽE VĚCI SE MOHOU VYMKNOUT KONTROLE. "

Dalio také uvedl příklad z Indie. Tato země údajně připravuje návrh zákona, který se bude snažit zakázat kryptoměny a penalizovat obchodníky a těžaře. "Co si myslím o Bitcoinu? Načasování těchto prohlášení je zajímavé, zejména proto, že vycházejí ve stejnou dobu, co společnosti Bridgewater Associates vydala zprávu s názvem "Co si myslím o Bitcoinu". Zpráva tvrdí, že bitcoiny by teoreticky mohly vzrůst minimálně o 160 %, pokud by se zásoby zlata diverzifikovaly ve prospěch Bitcoinu.

To však není vše. Dalio také vysvětlil, proč jsou kryptoměny mnohými považovány za "alternativu".

"BITCOIN SE OSVĚDČIL ZA POSLEDNÍCH 10 LET. NEBYL HACKNUT. JE TO ALTERNATIVA PENĚZ A V JISTÉM SMYSLU ZÁSOBÁRNA BOHATSTVÍ "

Závěr: Potenciální zákaz by mohl mít katastrofický dopad na poptávku po kryptoměnách. Navíc, kvůli nedostatečné právní jasnosti v této věci, mnoho kryptoskeptiků, přilévá olej do ohně. Jestli k tomu ale skutečně dojde, těžko říci.

https://kryptomagazin.cz/bitcoin-je-velmi-pravdepodobne-vyvrhelem-tvrdi-ray-dalio/?

23.3.2021 Růstová fáze, v které je nyní bitcoin, se ještě může udržet a cena této nejznámější kryptoměny by se mohla zvýšit o dalších 400 procent. Dostala by se tak zhruba na 300.000 dolarů (6,5 milionu Kč). Myslí si to spoluzakladatel a bývalý šéf kryptoměnové burzy BTCC Bobby Lee, který ale vychází čistě z grafů technické analýzy. Pokud by se jeho předpoklad naplnil, existuje riziko, že bitcoin z maxima prudce klesne a vzpamatovat se nemusí i několik let.

"Cyklus býčího trhu u bitcoinu přichází každé čtyři roky a ten současný je obrovský," upozorňuje Lee, který teď vede firmu zajišťující kryptoměnové platby Ballet. "Já si myslím, že letos v létě se opravdu může dostat i nad 100.000 USD," cituje ho server CNBC.

Souslovím býčí trh se označuje období, kdy ceny vybraného aktiva, ať už jsou to akcie, dluhopisy, zlato či kryptoměny, vytrvale rostou. Růst střídá jen mělký pokles, po kterém se ceny zvýší ještě více. Opakem je medvědí trh, tedy vytrvalý pokles cen. 

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4633653/sef-kryptoburzy-btcc-o-bitcoinu-v-lete-za-100-mozna-i-300-tisic-dolaru-a-pak-se-muze-vzpamatovavat-roky.html<br>

13.3.2021 Cena nejznámější kryptoměny bitcoin v sobotu poprvé vystoupila nad 60 tisíc dolarů (1,3 milionu korun). Trh je optimistický poté, co americký prezident Joe Biden podepsal stimulační balík na podporu ekonomiky zasažené nemocí covid-19 za 1,9 bilionu dolarů a bitcoinu pomáhá i očekávání, že se mu dostane širšího přijetí.

Od začátku letošního roku bitcoin již zdvojnásobil svou hodnotu a poprvé se v korunách prodává za více než 1,3 milionu korun. "Poptávka po tomto digitálním zlatě mezi Čechy stále roste. V únoru se v tuzemsku prodaly kryptoměny v téměř dvojnásobném objemu proti lednu. Přispívá k tomu snadná dostupnost bitcoinu díky kryptoměnovým aplikacím, směnárnám či Bitcoinmatům i absence jiných srovnatelně výnosných aktiv 

https://www.e15.cz/kryptomeny/bitcoin-prekonal-dalsi-rekord-dostal-se-nad-hranici-60-tisic-dolaru-1378711

1.3.2021 Bitcoin z části koriguje předchozí růst k úrovni 43 tis. USD/BTC. Od maxima 58.332 dolarů, které bitcoin dosáhl 21. února, kryptoměna klesla o více než 25 procent.

25.2.2021 Po nárůstu o více než 400 % za poslední rok se bitcoin stává čím dál mainstreamovějším aktivem a všichni, včetně významných investorů a tvůrců politik, o něm mluví. K jeho velkým podporovatelům patří Elon Musik, ale pokud nejste nejbohatším člověkem na světě, neměli byste bitcoiny nakupovat, domnívá se Bill Gates, třetí nejbohatší člověk na světě. A dlouholetý obchodní partner Warrena Buffetta Charlie Munger se nechal slyšet, že žádné bitcoiny nikdy kupovat nebude.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4615774/gates-pokud-nejste-nejbohatsi-na-svete-nekupujte-bitcoiny.html

24.2.2021 Americká softwarová společnosti MicroStrategy nakoupila bitcoin v přepočtu za více než 1 mld. USD. V poslední transakci, oznámené dnes, dokoupila 19452 ks na celkových 90531 BTC a celkové historické nákupy realizovala na průměrné ceně 23985 USD/BTC (CNBC)

22.2.2021 Nejrozšířenější kryptoměna bitcoin zvýšila od konce loňského února, kdy začala koronavirová pandemie v Česku a dalších evropských zemích, hodnotu o 500 % na současných 55.800 USD, tedy asi 1,2 mil. Kč. V korunovém vyjádření byl růst 450 % kvůli vývoji kurzu koruny k dolaru. Vyplývá to z výpočtů společnosti Bitstock.com. Bitcoin rozšiřuje dnes pokles na 10 %(Bloomberg) 

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4613097/bitcoin-od-pocatku-pandemie-zdrazil-o-450-dnes-ale-ztraci-vysku.html

19.2.2021 Cena nejznámější kryptoměny bitcoin se vyšplhala na další rekord, překonala 54 tisíc dolarů (1,15 milionu korun). Celková hodnota trhu s bitcoiny tak pokořila hranici bilionu dolarů (přes 21 bilionů korun). K růstu ceny bitcoinu podle serveru CNBC přispívá skutečnost, že tuto kryptoměnu akceptuje čím dál více velkých investorů a podniků. Kolem 18:00 SEČ se jeden bitcoin podle webu Coindesk prodával za zhruba 54 240 dolarů.

Za uplynulých 24 hodin si tak cena bitcoinu připsala přes čtyři procenta a od začátku letošního roku vzrostla o více než 80 procent.

https://www.e15.cz/kryptomeny/hodnota-trhu-s-bitcoiny-prekonala-bilion-dolaru-1378137?

16.2.2021 Bitcoin teď poprvé stojí víc než 50 tisíc dolarů, díky Elonu Muskovi i Mastercardu. Nejrozšířenější kryptoměna světa, bitcoin, dnes odpoledne středoevropského času a dále i dnes ráno zdražila na nové historické 50 tisíc dolarů a výše, až skoro na 50 500 dolarů, vyplývá z dat společnosti Coindesk. V české měně minulý týden dosáhla poprvé v historii cenové úrovně jednoho milionu korunu, vyplývá z dat společností Coinbase a Morningstar.

https://www.kurzy.cz/zpravy/579416-bitcoin-ted-poprve-stoji-vic-nez-50-tisic-dolaru-diky-elonu-muskovi-i-mastercardu/

7.2.2021 Bitcoinový fanklub nedávno přivítal další slavné jméno: nejbohatšího muže planety Elona Muska. Z něho se během času stal velký příznivec kryptoměny, poměrně vstřícný a otevřený postoj k ní postupně získává třeba i šéf fondu Bridgewater Ray Dalio. Přesto bitcoin i 12 let po svém vzniku vzbuzuje silně protikladné emoce mezi ostatními osobnostmi byznysu či politiky. Někdo v něm vidí pochybný projekt bez vnitřní hodnoty, jiný naopak životně důležitou alternativu současného monetárního systému. Prohlédněte si fotogalerii se slavnými výroky o bitcoinu.

https://www.e15.cz/kryptomeny/rekli-o-bitcoinu-kryptomene-uz-fandi-i-musk-mezi-jinymi-miliardari-a-bankeri-ale-budi-kontroverze-1377729?

22.1.2021 Podle nejnovější analýzy od Marka Palmera z BTIG research se podpora vybraných kryptoměn v čele s bitcoinem PayPalu doopravdy vyplatí. Podle něj totiž ze současných statistik vychází, že jen podpora bitcoinu přinese PayPalu do roku 2022 zvýšení příjmu o 1 miliardu dolarů. Současná situace v čele s pandemií a podle některých právě listingem kryptoměn přinesla PayPalu opravdu výrazné zvýšení ceny akcií. Ta od listopadu minulého roku vzrostla z 30 % z 175 na 252 dolarů. U této statistiky však Mark Palmer nevycházel, kdy řešil spíše objemy nákupů bitcoinu s využitím platformy PayPalu. Statistiky si pak může prohlédnout každý, kdy je zpřístupnil iBit, což poskytovatel custody služeb pro PayPal. Podle těch pak nebylo v posledních měsících ničím neobvyklým, že by lidé skrz PayPal nakoupili bitcoiny v hodnotě 100 milionů dolarů denně. Maximum potom vidíme dokonce na 242 milionech dolarech za jediný den, kdy tyto nákupy proběhly 11. ledna letošního roku.

Poplatky vs. Visa a MasterCard

Mimo samotných současných objemů je velice zajímavá i statistika poplatků. PayPal si totiž účtuje od obchodníků 2,9 % z transakce, z čehož většina jde právě na poplatky Visa, či MasterCard. Platby v kryptoměnách by tak pro PayPal mohly být dokonce výhodnější, kdy si současní poskytovatelé typu BitPay berou jen okolo 1 % z transakce. Jelikož navíc v případě PayPalu nejde o placení samotnými kryptoměnami, ale jen o financování plateb z prostředků v kryptoměnách, nedotkly by se PayPalu ani poplatky na síti Bitcoinu a jiných kryptoměn.

https://www.kurzy.cz/zpravy/575382-bitcoin-zvysi-paypalu-prijem-o-miliardu-dolaru/

22.1.2021 Hodnota digitální měny bitcoin se dnes propadla pod 30.000 USD (644.000 Kč) a míří k největšímu týdennímu poklesu od září. Prodloužila tak pokles z rekordního maxima, na které vystoupila před dvěma týdny, kvůli obavám z možné regulace a předchozímu prudkému růstu (ČTK) 

21.1.2021 BlackRock přidává futures na bitcoin jako možnou investici do dvou fondů ve snaze přinést svým klientům svět kryptoměn. Pro své fondy může používat bitcoinové deriváty BlackRock Strategic Income Opportunities a BlackRock Global Allocation Fund (Reuters) 

8.1.2021 Kryptoměny ovládl obávaný fenomén FOMO. Žene ceny nesmyslně vysoko, kolaps se blíží. Závěr roku 2020 se bitcoinu vydařil. V prosinci cena poprvé v historii překročila hranici 20 000 amerických dolarů (přes 420 000 Kč) za jednu minci. Se silnou pozicí na trhu vstoupila kryptoměna i do letošního roku, kdy dosáhla hodnoty 30 000 dolarů (necelých 640 000 Kč). Ve středu překonala další rekord - 35 000 dolarů (zhruba 741 500 Kč) a nyní se dostala dokonce za hranici 40 000 dolarů (840 000 Kč), což představuje zdvojnásobení ceny během pouhých tří týdnů. Trhu se totiž podle analytiků zmocnil takzvaný "FOMO" efekt (z anglického Fear of Missing Out). Ten vyvolává strach, že investoři propásnou jedinečnou příležitost na trhu. "Mnozí spekulanti začali zběsile nakupovat kryptoměny, čímž výrazně zvýšili jejich cenu. To psychologicky zdeptalo zdrženlivější jedince, kteří to již nevydrželi a na trh rovněž vstoupili.

 • Digitální měna přitom v poslední době těží hlavně z poptávky ze strany větších investorů. "Dnes 28 velkým firmám a fondům patří už každý dvacátý bitcoin.
 • Bitcoin si zažil podobný prudký růst již v roce 2017, kdy se jeho cena vyšplhala až na téměř 20 000 dolarů (přes 420 000 Kč). V následujícím roce se však propadla až do blízkosti 3000 dolarů (kolem 63 000 Kč). Někteří kritici proto tvrdí, že se podobná situace nyní opakuje.
 • Přelom let 2020 a 2021 má podobné rysy, které jsme na kryptoměnovém trhu mohli pozorovat na přelomu let 2017 a 2018. Tehdy po prudkém růstu následoval strmý pád.

V souvislosti s rekordním nárůstem bitcoinu stoupl i celkový objem obchodování s kryptoměnami. Ten v pondělí zaznamenal vlastní rekord, když se digitálních měn podle dat britské analytické společnosti CryptoCompare přes den zobchodovalo více než pětkrát tolik, než činil denní průměr v roce 2020.

Zájem je také o takzvané "altcoiny" neboli jakékoliv digitální měny, které nejsou bitcoin - jako je litecoin, monero a podobně. Například hodnota druhé největší kryptoměny ethereum se za poslední týden vyhoupla přes 1200 dolarů (25 000 Kč). Přesto se ethereu zatím nepodařilo překonat maximum z roku 2018, které činilo 1448 dolarů (kolem 30 000 Kč).

https://zpravy.aktualne.cz/finance/cena-bitcoinu-poroste-ale-ne-na-dlouho-tvrdi-analytici-brzy/r~a9b36d8e4ffb11ebb115ac1f6b220ee8

8.1.2021 Cena digitální měny bitcoin se včera vyšplhala na další rekord, poprvé překonala hranici 40.000 dolarů. Podle údajů na specializovaném webu Coindesk se cena této nejpoužívanější kryptoměny dostala až na 40.324 dolarů (ČTK) 

5.1.2021 Digitální měna bitcoin se stala konkurencí pro zlato a její cena by se mohla v dlouhodobějším horizontu vyšplhat až na 146.000 dolarů (3,1 milionu Kč), pokud si u investorů vybuduje pozici bezpečného útočiště v období nejistoty. Uvedli to dnes analytici americké investiční banky JPMorgan. V současné době stojí bitcoin asi 30.000 dolarů a jeho cena se za dva týdny zvýšila o 50 procent. V pondělí dosáhl denní objem obchodů všech kryptoměn rekordních 68,3 miliardy dolarů (1,5 bilionu Kč), uvedla s odkazem na průzkumy agentura Reuters.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4577726/jpmorgan-cena-bitcoinu-by-mohla-vystoupit-na-146000-dolaru.html

2.1.2021 Bitcoin překonal 33 tisíc dolarů. Na trhu nastala mánie. a uplynulý měsíc si bitcoin připsal přes 40 % a za celý rok 2020 se jeho hodnota zvýšila téměř čtyřikrát. Hranici 20 tisíc dolarů bitcoin poprvé překonal 16. prosince, tedy před dvěma týdny. Jen na Štědrý den si tato kryptoměna připsala bezmála 25 %. Širší index kryptoměn Bloomberg Galaxy Crypto se v roce 2020 zvýšil o 270 %.

https://www.e15.cz/kryptomeny/bitcoin-prekonal-33-tisic-dolaru-na-trhu-nastala-manie-mini-analytik-1376666<br>

30.12.2020 Bitcoin, největší kryptoměna na světě, by mohla zakončit svůj letošní výjimečně ziskový rok další nárůstem. Podle údajů Bloombergu se tato digitální měna ve středu vyšplhala na rekordní maximum nad 28 000 dolary, čímž dále přidala ke své prosincové 47% rally. Bitcoin vzrostl v asijském obchodování až o 6,2 % na 28 572,10 USD a míří tak na největším měsíční zisk od května 2019.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4574955/bitcoin-na-novem-rekordu-prosincove-zisky-mohou-byt-nejvetsi-od-roku-2019.html

29.12.2020 Objem obchodu s bitcoiny a dalšími krypto měnami v Česku letos vzrostl o třetinu na zhruba 4 miliardy korun. Bitcoin přitom výrazně dominuje. Důvodem růstu je posilující kurz bitcoinu, koronavirová epidemie i nejistota na světových trzích, řekl ředitel největšího tuzemského obchodníka s krypto měnami Bitstock.com Martin Stránský (ČTK) 

27.12.2020 Nejvýznamnější kryptoměna bitcoin letos překonala hranici 24 tisíc dolarů (518 tisíc korun). Tím byla výrazně překonána historicky nejvyšší úroveň z konce roku 2017. Fenomenální úspěch bitcoinu byl před třemi lety vystřídán drastickým pádem ceny. Jak bitcoinová jízda dopadne tentokrát, je těžké odhadovat. Nicméně je zřejmé, že investoři se ve svých portfoliích s bitcoinem rozhodně nudit nebudou. Obrovský úspěch bitcoinu je výrazně podpořen poskytovatelem platebních služeb PayPal, který se rozhodl přijímat bitcoin jako platební prostředek. To může být zlom, který bude motivovat řadu dalších společností po celém světě, aby bitcoin přijímaly. Platí přitom, že čím více společností bude bitcoin akceptovat, tím úžasnější se tato kryptoměna stane.

Historie bitcoinu je sice krátká, ale zcela neuvěřitelná. Obchodovat se s ním začalo začátkem roku 2009, kdy jeho cena dosahovala výše několika centů. Široká veřejnost v té době neměla ani tušení, že něco jako bitcoin existuje. O jeho existenci se mluvilo jen v úzkých kruzích anarchistů, libertariánů a dalších nadšenců. Ukázalo se, že jde o zajímavou myšlenku, která dokáže nadchnout masu lidí. To vedlo k růstu ceny bitcoinu a již v roce 2013 byla pokořena hranice jednoho tisíce dolarů. V té době se mnozí studenti během chvíle stali milionáři. Stačilo, když za pár stovek dolarů koupili bitcoiny a poté čekali, až je budou moci za miliony prodat. Mnozí z nich však nebyli připraveni na tak neočekávaně vysoký růst ceny bitcoinu. Proto řada investorů prodávala své bitcoiny příliš brzy a o většinu potenciálního zisku přišla.

Tehdy však bitcoinové dobrodružství teprve začínalo. Za další čtyři roky se cena z tisíce dolarů zvýšila k úrovni 20 tisíců dolarů. Mnozí lidé opět bezpracně zbohatli, ale tehdy se již o bitcoinu hovořilo ve všech médiích. To na trh přilákalo naprosto nezkušené lidi, kteří s vidinou vysokých zisků nakupovali za vysoké ceny. Když se cena bitcoinu propadla až pod úroveň 4 tisíc dolarů, většině z nich zbyly jen oči pro pláč. Kdo bitcoinu celou dobu věřil a neprodal ho, opět se může těšit z vysokých zisků. V prosinci jsme se totiž nacházeli na nových historických maximech. To na kryptoměnový trh opět láká nové a nezkušené nadšence. Otázkou zůstává, jak dlouho jim nadšení vydrží a kdy zase přijde výplach, který je u volatilních aktiv jako je bitcoin nevyhnutelný.

https://nazory.ihned.cz/komentare/c1-66862040-bitcoin-zazil-rekordni-rok-vyplach-je-ale-nevyhnutelny

22.12.2020 Rostoucí kurz bitcoinu bude znamenat nárůst počtu útoků směřujících k jeho krádeži nebo těžbě využívající napadené počítače uživatelů. V případě vyděračských programů pak stoupne výše výkupného. Vyplývá to z informací odborníků pro ČTK (ČTK)

17.12.2020 Růst ceny nejznámější kryptoměny bitcoin zrychluje, pokořil další rekord a překonal hranici 23.000 dolarů. Teprve ve středu se přitom poprvé dostal přes 20.000 USD. Zájem o bitcoiny podporuje hlavně poptávka od větších investorů a předpoklady, že bitcoin dokáže ochránit před inflací, uvedla dnes agentura Reuters. Krátce po 10:00 SEČ se bitcoin prodával za 23.100 dolarů (493.770 Kč) a za posledních 24 hodin vykazoval růst o 18,5 procenta, ukazují záznamy na serveru CoinDesk. Od začátku roku už se cena bitcoinu zvýšila o více než 175 %. Menší kryptoměna ethereum, jejíž cena se často pohybuje v tandemu s bitcoinem, vykazovala ve stejnou dobu více než desetiprocentní růst na 651 dolarů.

Za rychlejším cenovým růstem z poslední doby je u bitcoinu podle expertů rovněž očekávání, že se tato kryptoměna brzy stane běžně používaným platebním nástrojem. Začíná se totiž měnit její celkové vnímání mezi lidmi i přístup k ní, na rozdíl od začátků, kdy byla považována spíše za módní výstřelek a za nástroj spekulantů. "Širší používání zvýší cenu bitcoinu ještě víc. Toto je pouhý začátek," myslí si Yang Li z britské společnosti Ziglu. Ta se specializuje právě na digitální měny. Dosavadní cenové výkyvy jsou ale stále výrazné. V březnu cena bitcoinu klesla pod 4000 dolarů, za necelý rok se tedy více než zpětinásobila. Češi letos v prvním pololetí nakoupili bitcoiny a další kryptoměny zhruba za 1,8 miliardy korun. To je asi o 20 procent více než ve stejném období loni. 

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4568066/cena-bitcoinu-se-dal-prudce-zvysuje-presahla-23-000-usd.html

16.12.2020 Cena nejznámější kryptoměny bitcoin dnes poprvé překonala hranici 20.000 dolarů (zhruba 430.000 Kč). Od začátku roku si připisuje více než 170 procent. Podle údajů burzy CoinDesk cena odpoledne vystoupila až na 20.817,80 USD. Bitcoin letos těží hlavně z poptávky ze strany větších investorů, které láká jeho potenciál k dosažení rychlých zisků. K růstu ceny bitcoinu přispívá rovněž jeho údajná odolnost vůči inflaci a očekávání, že se tato měna stane běžně používaným platebním prostředkem.

"Pozornost se nyní přesouvá k dalšímu kulatému číslu 30.000 USD,". "Je to pro bitcoin začátek nové kapitoly,". Bitcoin prudce vzrostl navzdory strmému pádu v březnu, kdy uprostřed pandemie došlo ke ztrátě 25 %. Jeho obhájci se chopili příběhu, že by mince mohla být uchovatelem bohatství v době předpokládaného nekontrolovatelného tištění peněz centrálními bankami, i když inflace zůstává většinou tlumená.

Některé firmy z Wall Street navíc o kryptoměny projevily větší zájem a mnohé se ve světě minimálních úrokových sazeb snažily využít zisků. Například společnost Guggenheim Partners nedávno uvedla, že by mohla investovat až 10 % svého fondu Makro Opportunities Fund ve výši 5,3 miliardy USD do bitcoinového fondu.

Cena bitcoinu nad 20 000 USD je jeho druhým významným milníkem v posledních týdnech. Mince na konci listopadu dosáhla nového maxima tři roky po předchozím vrcholu. Po svém spuštění na konci roku 2008 neznámým vývojářem softwaru se několik let obchodoval za pár centů.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4567110/cena-bitcoinu-poprve-prekonala-hranici-20000-dolaru.html

16.12.2020 Proč se vlády bojí bitcoinu? Protože tisknou peníze ve velkém. Dlouholetý manažer v logistických firmách Alex Pilař ve svém komentáři o bitcoinu vysvětluje, proč se řada hráčů této měny bojí. Ale také proč kryptoměna zažila opravdu dobrý rok 2020. Přes 20 procent všech amerických dolarů v oběhu bylo vytištěno letos.

Ekonomické elity se zaštiťují verzí pohádky Hrnečku, vař! neboli moderní monetární teorií a tvrdí, že tisk peněz může pokračovat navždy. Dlouhodobá a zásadní nedůvěra cypherpunkové komunity (definice v angličtině) ve svět státních měn vyústila před 12 lety v největší inovaci, kterou jsme ve finančním sektoru kdy viděli. Svět objevil digitální programovatelné zlato. Bitcoin vznikl mimo finanční instituce, univerzity a věděcké ústavy, a dokonce zcela mimo ekonomickou sféru.

Díky tomu byly při designu a konstrukci bitcoinu použity tytéž inženýrské postupy, jako když budujete dům nebo stavíte letadlo. Matematika a kritické myšlení. Více než 30 let hypotéz, experimentů a neúspěchů. Poprvé v historii se designu technologie peněz ujali matematici, kryptografové a softwaroví inženýři a ne politici, králové či sultáni.

Není tedy překvapení, že se mnoho chytrých a mocných lidí i institucí dlouhodobě pokouší bitcoin napadnout, zastavit, zesměšnit, a to na technické, ekonomické a konečně i legislativní úrovni.

 • Bitcoin je tak odlišná forma peněz, že mu drtivá většina lidí nerozumí a jen opakuje většinové postoje společnosti.
 • Pro generaci vstupující do ekonomického života to může být příležitost naprosto zásadní. Analogie s Titanikem je sice obehrané klišé, nicméně bitcoin je přesně ten záchranný člun, o kterém se každý může rozhodnout, zda se nalodí, či ne.
 • Bitcoin jistě není bez rizik, ale představuje obrovský skok dopředu v technologii peněz a nabízí jedinečný způsob uchování majetku. Svět financí už nikdy nebude stejný a pohled na peníze se navždy změní.
 • Kryptograficky zabezpečený, decentralizovaný protokol nedovolí vytvořit víc než 21 milionů bitcoinů. Nedovolí, aby byl váš bitcoin utracen dvakrát, a zaručí, že pokud držíte klíč, nikdo vás o něj nemůže připravit. Je nezávislý na vládách a bankách, bez rizika inflace, konfiskace a cenzury a nabízí skutečnou ekonomickou svobodu všem lidem a všude na světě.
 • https://www.seznamzpravy.cz/clanek/proc-se-vlady-boji-bitcoinu-protoze-tisknou-penize-ve-velkem-133858#<br>

30.11.2020 Zájem o kryptoměny je v posledních týdnech na vzestupu. Cena nejznámější kryptoměny bitcoin prudce roste a je na dosah rekordním hodnotám z konce roku 2017, kdy se vyšplhala skoro na 20 tisíc dolarů. Tentokrát je ale podle analytiků situace odlišná - k růstu ceny napomáhá hlavně silný zájem ze strany velkých hráčů. Před třemi lety přitom do bitcoinu investovali především jednotliví technologičtí nadšenci.

Minulý týden se bitcoin podle údajů agentury Refinitiv obchodoval na kryptoměnových burzách až za 18 491 amerických dolarů. Jen od začátku září 2020 tak posílil o 88 procent. Ještě výraznější je tento nárůst ve srovnání s letošním březnem, kdy bitcoin padal stejně prudce jako hodnota akcií a kurz se pohyboval pod čtyřmi tisíci dolarů. Celková tržní hodnota všech existujících bitcoinů je v současnosti přibližně 330 miliard dolarů.

https://byznys.ihned.cz/c1-66850890-mela-byt-stabilnejsi-nez-bitcoin-kritizovana-libra-od-facebooku-ale-vyjde-jen-v-omezene-verzi

27.11.2020 Michael Saylor stojí v čele softwarové společnosti MicroStrategy a na CNBC hovořil o tom, proč jeho firma konvertovala zásobu hotovosti v rozvaze do bitcoinu. Šlo v podstatě o standardní argumenty skalních zastánců bitcoinu, kteří hovoří o ztrátě hodnoty tradičních fiat měn a o souvisejícím růstu hodnoty bitcoinu.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4552782/btc-brambory-a-hodnota-penez.html<br>

26.11.2020 Veterán z Wall Street Max Keizer říká, že věří, že skokové poklesy v nabídce podpoří růst Bitcoinu na 1 milion dolarů. Generace Z pak podle něj bude novou globální elitou...

Jestli vám připadal růst z 10 na 19 tisíc dolarů za Bitcoin závratný, co říkáte na tuto predikci? Podle Maxe Keizera se dočkáme cenovky milion dolarů na každé jednotce BTC, která bude na prodej. Jedním z důvodů, které ho k takové předpovědi vedou, je pravidelný halving.

Keizer říká: "Poptávka po bitcoinech roste téměř exponenciálně, zatímco nabídka je matematicky uzamčena na 900 denně a ve skutečnosti se v roce 2024 nabídka opět sníží na polovinu, na 450 denně."

Bitcoinový býk Maxe Keizer očekává kromě růstu ceny také vytlačení drobných investorů z trhu. Podle jeho názoru instituce najdou způsoby, jak nakupovat Bitcoin přímo od těžařů. Drobní investoři podle něj nebudou mít možnost si nějaké BTC vůbec obstarat, protože instituce veškeré nově vytěžené mince vykoupí přímo od těžařů.

Uvádí: "Proto si myslím, že instituce, které nakupují Bitcoin, tak učiní přímo od minerů a veřejnost nebude mít šanci žádný koupit. Veřejnost bude uzavřena, zatímco cena raketově stoupne na 1 milion dolarů za minci... Mezitím bude generace Z, která nakoupila spoustu bitcoinů, když byly pod 100 $, novou globální mocenskou elitou. Světový řád se brzy obrátí."

https://kryptomagazin.cz/max-keizer-generace-z-ktera-nakoupila-bitcoin-bude-novou-mocenskou-elitou-zbytek-se-k-btc-nedostane/

18.11.2020 Bitcoin v posledních několika týdnech neúnavně roste a analytici tak začínají spekulovat nad tím, jak moc by Bitcoin mohl ohrozit samotný americký dolar. Analytici z amerického finančního sektoru se tak s rostoucí cenou Bitcoinu domnívají, že dolar by měl během stále probíhajících voleb prezidenta klesnout níže. Se zvolením Joe Bidena by měl jít americký dolar dolů. Hlavní investiční analytici David Bailin a Steven Wieting z Citi Private Bank uvedli: VÍTĚZSTVÍ PRO NOVĚ ZVOLENÉHO PREZIDENTA JOE BIDENA ZNAMENÁ NÁVRAT KE KONVENČNÍ SPRÁVĚ VĚCÍ VEŘEJNÝCH. TO POVEDE K ZÁSADNÍMU POSUNU VE ZPŮSOBU PROVÁDĚNÍ ZAHRANIČNÍ POLITIKY. TOK PENĚZ NA ROZVÍJEJÍCÍ SE TRHY ZPŮSOBÍ HODNOTOVOU MIGRACI Z AMERICKÉHO DOLARU DO ZAHRANIČNÍCH AKTIV."

 • Obavy z vysoké inflace amerického dolarů z důvodů stimulačních balíčků, které jsou přijímány díky pandemii Covid-19 optimistickým vyhlídkám také nepřidávají.
 • Investoři Paul Tudor Jones a Stan Druckenmiller prohlásili, že Bitcoin je ideálním zajištěním proti medvědímu výhledu amerického dolaru 
 • Pokud vše půjde podle plánu, v blízké budoucnosti můžeme očekávat překonání historického maxima. Známý analytik PlanB dokonce očekává, že už v roce 2021 se dotkneme hodnoty 100 000 USD za jednu minci BTC.  
 • https://kryptomagazin.cz/analytici-predpovidaji-dolarovou-zkazu/?

15.11.2020 Robert Kiyosaki: USD se hroutí, Bitcoin poráží zlato a stříbro. Podporovatel a milovník Bitcoinu se na Twitteru vyjádřil, že současný boom bitcoinů nechává daleko za sebou i zlato a stříbro a americký dolar umírá.

 • USD "umírá" kvůli několika hlavním faktorům. Jedná se o čínskou pandemii COVID-19, lockdown, která poté následoval a samozřejmě také ekonomická stimulační opatření, kterými americká vláda reagovala na celkovou situaci.
 • Připomínáme, že během této pomoci bylo vytištěno více než 6 bilionů amerických dolarů. Část z nich byla použita pro americké občany, neboť bez práce bylo ještě více lidí než během Velké hospodářské krize v letech 1929 - 1930.
 • https://kryptomagazin.cz/robert-kiyosaki-usd-se-hrouti-bitcoin-porazi-zlato-a-stribro/?

15.11.2020 Obsah čtvrté nejbohatší bitcoinové peněženky na světě přešel do úschovy vlády Spojených států. Úřady zabavily veřejnosti neznámé osobě 69 369 bitcoinů (v hodnotě přes 20 miliard korun), která je měla hackerským způsobem získat z konta nelegálního on-line tržiště Silk Road. Kolem kroku americké vlády stále zůstávají doslova miliardové otázky. Týkají se toho, co se s mincemi vlastně stane či do jaké míry lze věřit v anonymitu bitcoinu. Odpovědi na ně mohou zamíchat poměry na kryptoměnovém trhu a v byznysu kolem něj.

5. listopadu americké ministerstvo spravedlnosti oznámilo zabavení 69 tisíc bitcoinů. Krátce předtím výstražně zapípal twitterový bot, který sleduje pohyby ve veřejně přístupné bitcoinové účetní knize (blockchainu) a upozorňuje na převody masivních objemů kryptoměny. Cílem je varovat spekulanty před možnými náhlými výkyvy kurzu bitcoinu, které jsou pro něj stále ještě typické.

69 tisíc mincí je počet, který bitcoinová síť podle svého algoritmu vygeneruje za zhruba čtvrt roku. Proto lze pochopit obavy z toho, že by najednou měly zaplavit trh. Nejde totiž o první příklad, kdy se americké úřady zmocnily výrazného množství bitcoinů, obvykle se jich ale snaží zbavit formou aukce.

 • S nejvyšší pravděpodobností vláda bitcoiny prodá, jako to udělala v minulosti. To by mohlo krátkodobě cenu srazit, ale taková je nabídka a poptávka. Určitě jsou tu kupující, kteří ocení, že budou mít šanci získat bitcoin se slevou.
 • Státy nicméně prodávaly bitcoiny rozumně z 'pohledu daňového poplatníka'. Činily tak postupnými pomalými prodeji. Okamžité nalití velkého množství mincí na burzu by znamenalo i nižší prodejní cenu pro stát, což by nebylo obhajitelné jako rozumné zacházení s majetkem 
 • Pro vyšetřovatele ale bylo snadné se za podezřelým stavit," že bitcoin nikdy nebyl anonymní, i když si to veřejnost často myslí. Transakce v bitcoinové síti jsou anonymní asi jako obarvené bankovky. Dokud si je vyměňujete mezi přáteli, nikdo o tom neví. Pokud ale zaplatíte v obchodě nebo si je budete chtít vyměnit ve směnárně, snadno si vás už někdo může dohledat na kameře.
 • Tím, jak kryptoměna během posledních let enormně zvýšila svou hodnotu - ještě v roce 2015 stála jedna mince 200 dolarů - se zároveň stala lukrativním terčem pro všechny vymahatele práva. "Už nyní jsme zaznamenali nárůst zájmu o nástroje na analýzu blockchainu. A poptávka se zřejmě ještě zvýší poté, co vyšlo najevo, že se lze dostat i k takto obrovským sumám.
 • Po vytvoření bitcoinu v roce 2009 se na něj v další etapě nabalil šedý a černý trh. Což bylo pro rozšíření povědomí o bitcoinu velmi důležité. Klíčová byla v tomto ohledu odolnost kryptoměny vůči cenzuře a kontrole.
 • Budeme-li se držet "Hedvábné stezky" (Silk Road), tak jen tato platforma na poplatcích a provizích nabrala celkem 614 tisíc bitcoinů. Jenže "klíče" k 440 tisícům z nich, tedy k více než dvěma procentům celkové nabídky bitcoinů, leží neznámo kde.
 • Faktem je, že pohyby velkých objemů kryptoměny naráz pořádně dokáží vyděsit spekulanty. Dosud přitom platilo, že zhruba čtyři miliony z celkových 21 milionů virtuálních mincí jsou nenapravitelně ztraceny, informoval před dvěma lety list Wall Street Journal. 

https://www.e15.cz/kryptomeny/vlada-usa-zabavila-bitcoiny-za-miliardy-experti-tipuji-co-to-udela-s-cenou-a-reputaci-kryptomeny-1375092?<br>

13.11.2020 Kurz bitcoinu vyšplhal na tříletá maxima. Ani to ale nepřesvědčilo jednu z nejvlivnějších osobností finančního světa - zakladatele největšího světového hedgeového fondu Bridgewater Raye Dalia - o dobrých vyhlídkách digitální měny.

https://www.e15.cz/kryptomeny/miliardar-dalio-nastinil-tri-duvody-proc-bitcoin-sve-drzitele-zklame-1375121

12.11.2020 Cena bitcoinu se podle údajů CoinDesk dnes krátce vyhoupla nad 16.000 USD, kde byla naposledy v lednu 2018 (CNBC)

9.11.2020 Začala druhá bitcoinová horečka. Tentokrát to může díky znehodnocování národních měn dopadnout lépe. Cena bitcoinu v dolarech vzrostla za poslední měsíc o polovinu, vypadá to, že začala druhá bitcoinová horečka. Ta první vypukla přesně před třemi lety, vrcholila o Vánocích, kdy se v rodinách o bitcoinu mluvilo i u štědrovečerní večeře. Skončilo to ale prudkými propady hned v lednu. Stejně to může dopadnout i letos, nicméně je tu tentokrát několik argumentů, proč by to mohlo být i jinak. Navíc platí, že s jedinou výjimkou je každý rok bitcoin dražší a dražší. V novém investičním občasníku se podíváme také na to, jak lze v bitcoinech spořit se slušným úrokem nebo jak využít kryptoměny k získání části peněz z jakéhokoliv nakoupeného zboží - solidnímu cashbacku.

https://nazory.ihned.cz/c1-66841390-zacala-druha-bitcoinova-horecka-tentokrat-to-muze-diky-znehodnocovani-narodnich-men-dopadnout-lepe

4.11.2020 Anonymní uživatel v noci ze včerejška na dnešek přesunul 69 370 bitcoinů z jedné z největších bitcoinových peněženek. Ta je mimo jiné asociovaná s trhem Silk Road na darknetu, který byl vypnut v roce 2013. Jedná se o bezpečnostní opatření vlastníka, nebo o hackerský útok?

https://www.kurzy.cz/zpravy/565276-1-000-000-000-usd-v-bitcoinech-ze-silk-road-penezenky-v-pohybu-poprve-od-2015/<br>

21.10.2020 Americká platforma pro digitální převody peněz PayPal Holdings umožní svým klientům kupovat, prodávat a držet bitcoiny a další virtuální měny. Klienti PayPalu také budou moci od příštího roku platit kryptoměnami při nakupování v 26 milionech obchodů, ve kterých se dá platit přes PayPal (ČTK) 

1.10.2020 Americké ministerstvo spravedlnosti obvinilo zakladatele a výkonné pracovníky bitcoinové burzy BitMEX z porušení zákona o bankovním tajemství (Bloomberg) 

5.9.2020 Kryptospekulanti prožívají po delší době dramatický týden. Celková hodnota trhu s digitálními mincemi se během pátku propadla až o 20 miliard dolarů ve srovnání s hodnotou před týdnem. Bitcoin spadl nejníže za poslední měsíc a množství peněz zapojených do trendu takzvaných decentralizovaných financí (DeFi) poprvé za čtvrt roku významně kleslo.

Oborové portály zmiňují několik faktorů, které bitcoin a spol. stáhly dolů. Prudce posílil kurz dolaru a navíc se kryptoměny svezly s americkými akciemi, které včera uzavřely obchodování nejhlubším propadem za několik měsíců. Hodnota bitcoinu nadále kopíruje rytmus tradičních finančních trhů více, než by si zastánci digitálních měn a propagátoři teze o "digitálním zlatu" přáli. Pokud si navíc americká měna upevní pozici bezpečného přístavu, vnímání bitcoinu a zlata coby jeho alternativy to může poškodit. 

Další událostí, která stlačuje kurz digitálních měn, je zvýšená nabídka mincí ze strany jejich těžařů. Snaha zbavit se bitcoinů značí, že část minerů už dohání dopady květnového půlení bitcoinu, které jim snížilo odměny na polovinu.

Náhlý pokles kryptotrhu je nicméně patrný i v rámci trendu DeFi, který se během posledních měsíců přetavil z kryptoměnové avantgardy do regulérní finanční bubliny. Množství kapitálu, které se do jejího nafukování zapojilo, ale poprvé výrazněji kleslo, a to o téměř miliardu na 8,8 miliardy dolarů.

"Konec této bubliny, stejně jako té předešlé, bude završen 99procentním propadem ceny těchto měn a setrváním dvou až tří, které budou skutečně mít nějaké, byť minimální, využití," uvedl již dříve pro E15 portfolio manažer Consequ Jiří Procházka.

Projekty na vydělávání na úrocích z půjčování digitálních mincí fungují pod stále bizarnějšími jmény (Yam, Pizza či Hotdog) a lákají spekulanty na stále rychlejší výdělky. Ti ale podle popularizátorů virtuálních měn musejí počítat s tím, že investice do DeFi představuje ještě mnohem rizikovější podnik, než jsou sázky na "klasické" kryptoměny.

https://www.e15.cz/kryptomeny/krypto-graf-tydne-masakr-na-trhu-bitcoin-spadl-na-10-tisic-dolaru-defi-bublina-mirne-splaskla-1372981?

19.8.2020 Nejoblíbenější kryptoměna bitcoin tento týden dosáhla svého letošního maxima, když se v pondělí večer a úterý ráno obchodovala okolo 12.400 USD, tedy asi 272.000 Kč. O 2 000 USD tak překonal dosavadní letošní vrchol z konce února. Nad 12.000 USD byl bitcoin naposledy na začátku loňského srpna

30.7.2020 Kurz bitcoinu se zhruba čtvrt roku pohyboval v pásmu 9 000 až 10 000 dolarů. Tento týden ale přišel prudký odraz a růst nad 11 000 dolarů.

29.6.2020 Češi letos v prvním pololetí nakoupili bitcoiny a další kryptoměny za 1,8 mld. Kč. Je to zhruba o 20 % více než ve stejném období minulého roku. Za zvýšeným zájmem stojí především poměrně stabilní vývoj bitcoinu, který tvoří přes 90 % obchodů. Vyplývá to z údajů největšího tuzemského obchodníka Bitstock (ČTK)

15.5.2020 Kvantové počítače by mohly do roku 2022 rozlousknout kód Bitcoinu. Počítač, který by disponoval obřím výpočetním výkonem, by mohl teoreticky převzít kontrolu nad celou bitcoinovou sítí, což může mít za následek připsání BTC na jeden účet nebo zabránění ostatním uživatelům v provádění transakcí.

Jelikož lze privátní klíč ke každé kryptoměnové peněžence odvodit z veřejného klíče, kvantový počítač bude schopen získat přístup k BTC peněžence. Pokud by toto nastalo, cena nejdůležitější kryptoměny na světě by se okamžitě propadla. Nejvýkonnější superpočítač k dnešnímu dni by prolamoval BTC kód několik stovek až tisíců let, ale díky novým technologiím by kvantový počítač zvládl prolomit celou bitcoinovou síť během několika sekund. S novými technologiemi se kvantové počítače stávají stále výkonnějšími. Pro zpravodajský portál Decrypt dokonce několik odborníků na super výkonné stroje uvedlo, že pro Bitcoin a další kryptoměny je již pozdě. Počítače, vyvíjené vládami v utajení by mohly zničit blockchain Bitcoinu do roku 2022. Než k tomu ale dojde, vývojáři už nyní pracují na takové technologii blockchainu, která by tuto chybu opravila. Odhaduje se, že k prolomení bitcoinového kódu je zapotřebí počítač s výkonem 4 000 qubitu. Aktuálně nejvýkonnější kvantový počítač společnosti Google dosahuje výkonu 54 qubitu.

15.5.2020 Výpočetní výkon, který pohání bitcoinovou síť, se krátce po očekávaném půlení (halvingu) propadl až o polovinu. To s sebou nese řadu vedlejších efektů Byť se během pátku křivka celkové síly hardwaru zapojeného na dolování bitcoinu začala zvedat, stále je zhruba o čtvrtinu nižší než před týdnem. Řadě těžařů se po halvingu, který na polovinu snížil jejich odměnu, při současných cenách kryptoměny nevyplatí ve své aktivitě setrvávat. Dopady vypínání jejich strojů se už ale začaly projevovat. Na sociálních sítích si držitelé bitcoinu stěžují, že na vícenásobné potvrzení platby museli čekat do druhého dne i přes to, že na transakčním poplatku zaplatili přes sto korun. Pro srovnání, před půlením nebyl problém dočkat se potvrzení bitcoinové platby během desítek minut i s poplatkem, který řádově nepřevyšoval desetihaléře. . V úterý dojde k pravidelnému automatickému vybalancování bitcoinové sítě, během něhož se sníží nároky na výpočetní sílu těžebních strojů. Do hry se tak opět vrátí někteří mineři a pomohou narovnat nynější odchylku od fungování bitcoinové sítě.

"Pokud se bitcoin bude dál pohybovat v cenovém rozpětí 9 až 10 tisíc dolarů, výpočetní výkon sítě by se mohl do června zotavit," dodává kazachstánský těžař "digitálního zlata" Denis Rusinovič.
Varuje ale, že pokud by kurz kryptoměny spadnul k sedmi tisícům dolarů, jeho byznys by čekal mnohem drastičtější otřes. Celé odvětví dolování digitálních mincí bez ohledu na krátkodobý vývoj nyní čeká období, kdy si velcí hráči pořizují výkonnější hardware, respektive hledají zdroje ještě levnější elektřiny.
Více na https://www.e15.cz/kryptomeny/krypto-graf-tydne-platby-bitcoinem-jsou-stale-pomalejsi-a-drazsi-tezare-drti-dopady-puleni-1369727?

11.5.2020 Střednědobá budoucnost bitcoinu je podle největších zastánců kryptoměny optimistická. Příčinou je takzvané půlení (halving), ke kterému došlo 11. května kolem 21:30 hodin. Komunita držitelů digitální měny v poslední době vyzdvihuje, že monetární politika bitcoinu a standardních měn se vyvíjí radikálně jinak. Krátce po očekávané události se však kurz bitcoinu vyvíjel bez větších výkyvů a držel se kolem hladiny 8600 dolarů za virtuální minci. Zastánci kryptoměn odvozují svůj optimismus z předchozích událostí, kdy došlo k halvingu. Po něm dosud vždy následoval prudký růst hodnoty bitcoinu a dosažení nových maxim. Zatím tak platilo, že s každým novým čtyřletým cyklem přišlo i překonání cenových rekordů. A to dost výrazné, jak ukazuje graf níže:

Více na https://www.e15.cz/kryptomeny/bitcoin-ma-za-sebou-historicky-treti-puleni-spekulanti-cekaji-na-dalsi-explozivni-rust-ceny-1365446?


6.5.2020 Pokud jde ale o bitcoinové trhy, tak předpovídá John McAfee, že cena bitcoinů bude před halvingem stoupat. Připomněl, že v roce 2016, kdy jsme zažili poslední halving, došlo k obrovskému nárůstu ceny BTC, který poté vystřídal obrovský pokles. Věří, že historie se bude opakovat, protože do světa kryptoměn vstupují stejní lidé a ti jsou i stejně chamtiví, jako před čtyřmi lety.

6.5.2020 Hodnota kryptoměny bitcoin za poslední měsíc a půl vzrostla o 130 % a tento týden přesáhla hranici 9000 USD, tedy asi 225.000 korun. Kurz bitcoinu již měsíc a půl vytrvale roste. Důvodem je koronavirové krize i blížící se snížení odměny za těžbu (ČTK) 

30.4.2020 Ceny kryptoměn dnes prudce vzrostly, díky nárůstu na bitcoinu. Ten dosáhl dnes krátce po 8 ráno svého denního maxima 9 440,65 USD. To je nejvyšší úroveň od 7. března. Celková tržní kapitalizace kryptoměn tak vyskočila o více než 35 miliard dolarů za 24 hodin. V květnu nastane půlení bitcoinu, které souvisí s naprogramovanou změnou části základní technologie blockchain. Těžba bitcoinu funguje tak, že "těžaři" s vysoce výkonnými počítači, soutěží o řešení složitých matematických problémů při ověřování transakcí bitcoinu. Ten, kdo tento závod vyhraje, bude odměněn bitcoiny. V současné době jsou těžaři odměněni 12,5 za vytěžený blok. Odměny se snižují po čtyřech letech o polovinu, aby bylo možné udržet inflaci. Do května 2020 bude odměna za těžbu znovu snížena na polovinu, na 6,25 nového bitcoinu. Tím se podstatně sníží nabídku bitcoinů přicházejících na trh. Předchozímu půlení proto předcházely velké nárůsty cen bitcoinu.

9.4.2020 Týden ještě zdaleka nekončil, přesto je jasné, kam by se v těchto dnech měla zaměřit pozornost kryptospekulantů. Klony bitcoinu s měsíčním předstihem prodělávají takzvaný halving (půlení), které obecně platí za jednu z nejvýznamnějších událostí světa virtuálních měn. Zatímco okamžitý přínos půlení na cenu kryptoměny nemusí být razantní, propagátoři virtuálních mincí míní, že jeho plný efekt se projeví až s určitým časovým odstupem - aspoň tak tomu bylo v případě předchozího halvingu bitcoinu v roce 2016.
Více na https://www.e15.cz/kryptomeny/krypto-graf-tydne-klony-bitcoinu-prosly-pulenim-a-narustem-ceny-zastinily-original-1368582?
24.3.2020 Kryptoměny se postupně vzpamatovávají z masivního propadu. Na "monetární politice" bitcoinu ale nic nemění ani nedávno prodělaný padesátiprocentní pokles jeho hodnoty v řádu dní. Nejočekávanější událost ve světě kryptoměn za poslední čtyři roky, takzvaný halving (půlení), který nastane za 50 dní a se může stát komplikací pro těžaře bitcoinu. To se nečekalo. Bitcoin se pohybuje těsně pod cenovkou, za kterou se vyplatí těžit, a v půli května bude z tohoto pohledu ještě hůř. Zatímco nyní si mineři, kteří poskytují výpočetní výkon na chod bitcoinové sítě a její zabezpečení, mezi sebou denně rozdělí 1800 bitcoinů, 13. května klesne tato suma na polovinu.

"Méně těžařů bitcoinu znamená menší zabezpečení sítě, což přispívá k dalším pochybám o životaschopnost digitální měny a zvyšuje hrozbu dalšího propadu ceny
Více na https://www.e15.cz/kryptomeny/padesat-dni-do-puleni-bitcoinu-udalost-muze-zmenit-trh-jinak-nez-by-si-drzitele-prali-1367999?

  13.3.2020 Trh s kryptoměnami prochází extrémně silnými ztrátami, které v mnoha ohledech převyšují ztráty akciových trhů. Razantní odliv z rizikových aktiv v obecném měřítku spustil silnou vlnu snah po realizaci zisků napříč celým kroptoměnovým sektorem. To z jeho celkové tržní kapitalizace vymazalo přes 93,5 mld. USD během posledních 24 hodin.

  Cena bitcoinu během jediného dne propadla až o 48% a dostala se pod 4000 USD za minci. Ethereum ztrácelo kolem 49%. 
  13.2.2020 Kurz nejznámější kryptoměny bitcoin tento týden poprvé v letošním roce překonal psychologickou hranici 10.000 USD (228.000 Kč) a v současnosti se obchoduje okolo 10.150 USD (231.400 Kč). Je to nejvyšší hodnota od konce loňského září. Od začátku roku bitcoin zpevnil o více než 40 procent (ČTK)
  12.2.2020 Ztráty z trestné činnosti související s kryptoměnami se loni více než zdvojnásobily. Uživatelé kryptoměn, kryptoměnové burzy a investoři utrpěli z krádeží, útoků hackerů a podvodů celkovou ztrátu 4,5 miliardy USD (102,6 miliardy Kč). To je o 160 %více než v předchozím roce. Informovala o tom agentura Reuters, která se odvolává na zprávu společnosti CipherTrace (ČTK)  
  23.9.2019 Dlouho očekávaný start bitcoinové futures platformy Bakkt byl spuštěn před několika hodinami. Bitcoin krátce překonal hranici 10 000 USD, ale nedokázal tuto úroveň udržet příliš dlouho.
zobrazit více..
Loading...