BIG pharma, farmaceutická lobby

BIG pharma, farmaceutická lobby

Farmaceutická lobby - v anglofonních zemích též zvaná Big Pharma - je označení pro placené zástupce velkých farmaceutických a biomedicínských společností, kteří se snaží ovlivnit rozhodování zejména vlád tak, aby byla legislativa výhodná pro jejich obchodní činnost. Snaha ovlivnit rozhodování může být akceptovatelná, jako například snaha ovlivnit legislativu tak, aby zajišťovala dostatečnou ochranu duševního vlastnictví farmaceutických firem, nebo snaha o legislativní usnadnění spolupráce s vysokými školami. Některé snahy farmaceutické lobby však mohou být značně kontroverzní, například snaha o zahrnutí nového léku do široce hrazené terapie např. na základě veřejného zdravotního pojištění zejména v případě, kdy k léku existuje podstatně levnější plnohodnotná náhrada, nebo snaha o omezení odpovědnosti při neočekávaném poškození pacienta lékem. Velký objem financí ve farmaceutickém průmyslu a kontroverze kolem některých cílů farmaceutické lobby vedly ke vzniku řady konspiračních teorií ve kterých hraje farmaceutická lobby ústřední roli.

1.3.2021 FT: Britsko-švédská farmaceutická firma AstraZeneca prodala svůj podíl 7,7 procenta v americké biotechnologické společnosti Moderna za více než jednu miliardu USD (21,6 miliardy Kč). Akcie Moderny v poslední době výrazně rostly díky její vakcíně proti covidu-19. AstraZeneca byla druhým největším akcionářem Moderny.

AstraZeneca je jednou ze dvou velkých farmaceutických firem v Británii. Její tržní hodnota je 91 miliard liber (2,8 bilionu Kč). Zaměřuje se hlavně na onkologické přípravky a léky na respirační a kardiovaskulární nemoci. Na vakcíny se před pandemií nesoustředila.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4618295/astrazeneca-prodala-svuj-podil-ve-firme-moderna-vyuzila-prudkeho-rustu-jejich-akcii-na-vakcine.html 

20.1.2021 Mezi deseti největšími farmaceutickými společnostmi světa je hned pět amerických. Zbývající sídlí ve Švýcarsku, Francii a Velké Británii. Ačkoli každý rok vydělávají desítky miliard dolarů ročně a jejich tržby mnohdy převyšují roční výkon středně velké ekonomiky, málokdo ví, kam tyto peníze plynou. Komu tedy patří společnosti, které stojí za lukrativním byznysem s naším zdravím?

Mnozí z nás mají představu, že za společnostmi jako Johnson & Johnson, Pfizer či Novartis stojí farmaceutičtí mogulové. Není na tom nic divného, téměř každá úspěšná globální společnost je spojena s konkrétním jménem. Jenže spojení jako Elon Musk - Tesla, Jeff Bezos - Amazon nebo Bill Gates - Microsoft v případě obřích farmaceutických společností nenajdeme.

Ve všech pěti, které jsou v top ten globálních hráčů, je největším akcionářem investiční fond The Vanguard Group. Největší podíl (8,4 procenta) mu patří ve společnosti Bristol-Myers Squibb. Přes osm procent vlastní také v Johnson & Johnson a necelých osm procent pak zaujímá ve společnostech Merck, AbbVie a Pfizer.

U evropských farmaceutických společností je akcionářská struktura ještě rozmělněnější. S výjimkou již zmíněné skupiny Roche najdeme jen málo firem, jejichž největšímu akcionáři patří více než jednoprocentní podíl. I zde ale hrají prim investiční fondy. Například AstraZenecu vlastní z téměř dvou procent fond Wellington Management.

Může se zdát, že pestrá vlastnická struktura je přesně to, k čemu by tržní hospodářství mělo v ideálním případě směřovat. Tedy aby velcí hráči nebyli v rukách dalších velkých hráčů, kterých je navíc jen malý počet. Jenže jak už bylo uvedeno, někteří akcionáři figurují jako ti nejvýznamnější hned v několika farmaceutických společnostech naráz.

Vědci koncem loňského roku vydali studii, v níž mapovali vlastnickou strukturu amerických farmaceutických firem mezi lety 2004 a 2014. Zjistili, že mezi nimi existuje výrazné majetkové propojení právě skrze investiční fondy. 

https://papers.ssrn.com/sol3/papers.cfm?abstract_id=3738575

https://cnn.iprima.cz/vydelavaji-desitky-miliard-dolaru-kam-plynou-zisky-nejvetsich-farmaceutickych-firem-17313

zobrazit více..
Loading...