Větrné elektrárny

Nová  12 megawattová turbína Haliade-X pro námořní parky. od GE (zatím se testuje), výškou dosahuje 260 metrů a rotor má průměr 220 metrů. Samotné lopatky pak měří 107 metrů. Pro srovnání fotbalové hřiště má na délku necelých 100 metrů.

  • za rok může vyrobit až 67 gigawatthodin elektřiny 

Siemens disponuje největší turbínou s výkonem 10 megawattů. Tato větrná elektrárna má rotor o průměru 193 metrů. V současné době je také ve fázi prototypu a komerční nasazení předpokládá v roce 2022.  

Švédský producent energie Vattenfall dnes patří mezi největší energetické společnosti v Evropě a je současně trojka na trhu s mořskými větrnými projekty. Celkový výkon jeho větrných turbín na moři dosahuje 18,5 gigawattů  

Největší výrobci větrných elektráren jsou:

  • Siemens Gamesa 
  • Vestas 
  • GE

Trendy u větrných elektráren:

  • Konzultační společnost WoodMac předpovídá nárůst globálního výkonu námořních větrných farem o 70 gigawattů do konce roku 2023. 
  • Mezinárodní agentura pro obnovitelné zdroje (IRENA) pak uvádí, že do konce příštího desetiletí se celosvětový výkon navýší na 228 gigawattů a do poloviny století na 1 000 gigawattů.  
  • Na celém světě tak bude ve větrných elektrárnách na moři instalováno 2,5krát více kapacity než je dnešní globální výkon jaderných elektráren. 
  • Průměrný výkon turbín v Evropě neustále roste. V roce 2018 to bylo 6,8 MW, což je oproti roku 2017 o 15 procent více.

26.11.2020 Britská energetická společnost SSE spolu s norskou ropnou a plynárenskou firmou Equinor investují 6 miliard GBP do výstavby počátečních dvou fází projektu větrné elektrárny na moři Dogger Bank. Ta by měla být největší větrnou farmou na světě (ČTK) 

16.6.2020 Větrné elektrárny mohou v roce 2040 reálně pokrýt 31 procent dnešní spotřeby elektřiny v Česku, a to po zohlednění všech omezení a praktických těžkostí spojených s jejich realizací. Vyplývá to ze studie připravené Ústavem fyziky atmosféry Akademie věd ČR (ČTK)

6.2.2020 Kapacita nově instalovaných větrných elektráren na moři se v Evropě(2019) zvýšila o 38 % na rekordních 3,6 gigawattů. Ke splnění svých klimatických cílů ale region potřebuje mnohem vyšší růst. Ve své zprávě to dnes uvedla odvětvová organizace WindEurope. Celková kapacita větrných elektráren na moři tak v Evropě nyní dosahuje 22 GW. Británie a Německo mají na tomto údaji tříčtvrtinový podíl (ČTK) 

22.1.2020 Začala výstavba největší větrné elektrárny na světě v Severním moři ve vodách Velké Británie. Celkový instalovaný výkon bude 3,6 GW, to znamená více než tři běžné tlakovodní jaderné reaktory, jež jsou například v elektrárně Temelín. Projekt Dogger Bank sestává ze tří parků, každý bude mít výkon 1,2 GW. Investici provádí konsorcium skotské firmy SSE a norské Eqinor. Celkem mají turbíny vyrábět pět procent elektřiny spotřebované ve Spojeném království. více

28.11.2019 Francouzská státní energetická společnost EDF oznámila, že v Severním moři u pobřeží skotského regionu Fife postaví největší britskou větrnou elektrárnu. Na projektu se bude z 50 % účastnit irská státní elektrárenská společnost ESB. Francouzská EDF na plán vyčlenila 2 mld. USD, napsala dnes agentura Reuters (ČTK) 


zobrazit více..
Loading...