Větrné elektrárny

Větrné elektrárny

Nová  12 megawattová turbína Haliade-X pro námořní parky. od GE (zatím se testuje), výškou dosahuje 260 metrů a rotor má průměr 220 metrů. Samotné lopatky pak měří 107 metrů. Pro srovnání fotbalové hřiště má na délku necelých 100 metrů.

  • Za rok může vyrobit až 67 gigawatthodin elektřiny.

Siemens disponuje největší turbínou s výkonem 10 megawattů. Tato větrná elektrárna má rotor o průměru 193 metrů. V současné době je také ve fázi prototypu a komerční nasazení předpokládá v roce 2022.  

Švédský producent energie Vattenfall dnes patří mezi největší energetické společnosti v Evropě a je současně trojka na trhu s mořskými větrnými projekty. Celkový výkon jeho větrných turbín na moři dosahuje 18,5 gigawattů  

Největší výrobci větrných elektráren jsou:

  • Siemens Gamesa 
  • Vestas 
  • GE

Trendy u větrných elektráren:

  • Konzultační společnost WoodMac předpovídá nárůst globálního výkonu námořních větrných farem o 70 gigawattů do konce roku 2023. 
  • Mezinárodní agentura pro obnovitelné zdroje (IRENA) pak uvádí, že do konce příštího desetiletí se celosvětový výkon navýší na 228 gigawattů a do poloviny století na 1 000 gigawattů.  
  • Na celém světě tak bude ve větrných elektrárnách na moři instalováno 2,5krát více kapacity než je dnešní globální výkon jaderných elektráren. 
  • Průměrný výkon turbín v Evropě neustále roste. V roce 2018 to bylo 6,8 MW, což je oproti roku 2017 o 15 procent více.

Větrné elektrárny, zprávy z tisku:

27.3.2021 Španělská firma Vortex Bladeless chce přetvořit současný trh větrných turbín vyrábějících bezemisní energie přímo z větru. Podle jejího projektu, který v současné době už testuje ve formě prototypu by měla vzniknout "větrná turbína", která ovšem k výrobě elektrické energie nepotřebuje lopatky. Ticho. Jedna z hlavních výhod nové turbíny. Ačkoliv se to na první pohled může zdát jako nereálné, tak prototyp jež firma sestrojila při své výšce kolem tří metrů dokáže vyrábět přibližně 100 wattů elektrické energie. Jeho fungování je přitom vcelku jednoduché. Vortex Bladeless používá pro svou turbínu vzdušné víry, které při zasažení pevného předmětu zajistí jeho vibrace.

A právě toto chvění a vibrace, které naráží na turbínu dokáží jejím pohybem generovat elektrickou energii. Využívání vibrací má nakonec hned několik výhod. Jednak oproti standardní turbíně nevzniká takový hluk způsobený otáčením lopatek.

https://energozrouti.cz/z/spanelska-firma-chce-vyrabet-vetrne-elektrarny-bez-lopatek-jsou-tiche-ochrani-tak-ptaky?<br>

11.3.2021 Kapacita nově instalovaných větrných elektráren loni navzdory pandemii nemoci covid-19 stoupla o rekordních 59 % na 96,3 GW. Většinu tvořily větrné turbíny instalované na pevnině. Uvedla to dnes agentura Bloomberg s odvoláním na zprávu výzkumné organizace BloombergNEF. Nárůst nově instalované kapacity zaznamenaly ve srovnání s předchozím rokem všechny regiony, bezprecedentní růst však zaznamenala Čína.

5.3.2021 V Německu se loni poprvé vyrobilo více energie z větru než z uhlí. Podíl obnovitelných zdrojů energie na výrobě proudu se dostal na rekordních 47 procent ze 42,3 procenta v roce 2019. S odkazem na údaje německého statistického úřadu o tom na svém webu informuje týdeník Die Zeit. Podíl větrných elektráren na množství proudu dodávaného do německých rozvodových sítí činil 25,6 % Obnovitelný zdroj energie tak vůbec poprvé obsadil první příčku v německém energetickém mixu. Podíl uhlí se snížil na 24,8 a podíl jaderné energie klesl na 12,1 %. Plynové elektrárny loni dodaly do firem a domácností 13,6 % elektrického proudu a tedy více než kdykoli předtím.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4622049/v-nemecku-se-loni-poprve-vyrobilo-vice-energie-z-vetru-nez-z-uhli.html

9.2.2021 Jižní Korea představila plány na vybudování největší větrné elektrárny na moři. Projekt za 48,5 bilionu wonů (930 miliard Kč) bude u jihozápadního pobřeží země a hotov by měl být do roku 2030. Maximální kapacitu Korea plánuje 8,2 gigawattu (GW), což je sedmkrát více, než jakou má nynější světová jednička. 

Zvýší také v zemi do roku 2030 celkovou kapacitu výroby elektřiny z větru na 16,5 GW z nynějších 1,67 GW. Vláda poskytne na projekt 900 miliard wonů (přes 17 miliard Kč). Předpokládaná kapacita 8,2 gigawattu představuje podle vládních úředníků energii produkovanou šesti jadernými reaktory. Pro srovnání, česká jaderná elektrárna Temelín má instalovanou kapacitu téměř 2,2 GW.

V současnosti je největší větrnou elektrárnou na moři britská Hornsea 1. Její instalovaná kapacita činí 1,12 GW. V současnosti má na výrobě elektřiny v Jižní Koreji zhruba 40procentní podíl uhlí, které ale země musí dovážet. Korea má také 24 jaderných elektráren, do roku 2034 ale chce jejich počet snížit na 17. 

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4600568/jizni-korea-chce-vybudovat-nejvetsi-vetrnou-elektrarnu-na-mori.html

26.11.2020 Britská energetická společnost SSE spolu s norskou ropnou a plynárenskou firmou Equinor investují 6 miliard GBP do výstavby počátečních dvou fází projektu větrné elektrárny na moři Dogger Bank. Ta by měla být největší větrnou farmou na světě (ČTK) 

16.6.2020 Větrné elektrárny mohou v roce 2040 reálně pokrýt 31 procent dnešní spotřeby elektřiny v Česku, a to po zohlednění všech omezení a praktických těžkostí spojených s jejich realizací. Vyplývá to ze studie připravené Ústavem fyziky atmosféry Akademie věd ČR (ČTK)

6.2.2020 Kapacita nově instalovaných větrných elektráren na moři se v Evropě (2019) zvýšila o 38 % na rekordních 3,6 gigawattů. Ke splnění svých klimatických cílů ale region potřebuje mnohem vyšší růst. Ve své zprávě to dnes uvedla odvětvová organizace WindEurope. Celková kapacita větrných elektráren na moři tak v Evropě nyní dosahuje 22 GW. Británie a Německo mají na tomto údaji tříčtvrtinový podíl (ČTK) 

22.1.2020 Začala výstavba největší větrné elektrárny na světě v Severním moři ve vodách Velké Británie. Celkový instalovaný výkon bude 3,6 GW, to znamená více než tři běžné tlakovodní jaderné reaktory, jež jsou například v elektrárně Temelín. Projekt Dogger Bank sestává ze tří parků, každý bude mít výkon 1,2 GW. Investici provádí konsorcium skotské firmy SSE a norské Eqinor. Celkem mají turbíny vyrábět pět procent elektřiny spotřebované ve Spojeném království. více

28.11.2019 Francouzská státní energetická společnost EDF oznámila, že v Severním moři u pobřeží skotského regionu Fife postaví největší britskou větrnou elektrárnu. Na projektu se bude z 50 % účastnit irská státní elektrárenská společnost ESB. Francouzská EDF na plán vyčlenila 2 mld. USD, napsala dnes agentura Reuters (ČTK) 


zobrazit více..
Loading...